Orléans Masters  

Tournament Name: Orleans Masters 2021 (New Dates)
Tournament Dates: 23/03/2021-28/03/2021
Location: France, Orleans
Category: BWF Tour Super 100

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ben LANE / Sean VENDY Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA
MS Toma Junior POPOV Mads CHRISTOPHERSEN
WD Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA
WS Busanan ONGBAMRUNGPHAN Line CHRISTOPHERSEN
XD Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE Niclas NOHR / Amalie MAGELUND

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL W.O. Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE - 0
Round 1 - Callum HEMMING / Steven STALLWOOD W.O. Fabien DELRUE / William VILLEGER - 0
Round 1 - M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 21-14 / 21-16 Matthew CLARE / Ethan VAN LEEUWEN - 32
Round 1 - Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-10 / 21-17 ABIYYU Fauzan Majid / Habib ALFARIZ - 34
Round 1 - Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ 18-21 / 24-22 / 21-16 Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT - 59
Round 1 - Mathias CHRISTIANSEN / Niclas NOHR 21-12 / 21-15 Oliver LEYDON-DAVIS / Abhinav MANOTA - 26
Round 1 - Christo POPOV / Toma Junior POPOV 21-13 / 21-15 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK - 23
Round 1 - Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 21-14 / 21-17 Julien CARRAGGI / Jona VAN NIEUWKERKE - 34
Round 1 - Philip Illum KLINDT / Mads THØGERSEN W.O. Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL - 0
Round 1 - Ben LANE / Sean VENDY 21-10 / 21-14 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI - 26
Round 1 - Daniel HESS / Johannes PISTORIUS 21-19 / 21-18 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS - 37
Round 1 - Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER W.O. Joel EIPE / Rasmus KJÆR - 0
Round 2 - Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 21-9 / 21-16 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL - 24
Round 2 - M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 21-11 / 21-12 Rory EASTON / Zach RUSS - 29
Round 2 - Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-7 / 21-13 Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ - 28
Round 2 - Christo POPOV / Toma Junior POPOV 21-17 / 21-18 Mathias CHRISTIANSEN / Niclas NOHR - 36
Round 2 - Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 21-19 / 21-14 Philip Illum KLINDT / Mads THØGERSEN - 34
Round 2 - Ben LANE / Sean VENDY W.O. Eloi ADAM / Julien MAIO - 0
Round 2 - Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 21-14 / 21-19 Daniel HESS / Johannes PISTORIUS - 41
Round 2 - Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 15-21 / 21-14 / 21-14 Mads Pieler KOLDING / Frederik SØGAARD - 50
Quarter-final - Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 21-19 / 18-21 / 23-21 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA - 62
Quarter-final - Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-17 / 10-21 / 22-20 Christo POPOV / Toma Junior POPOV - 63
Quarter-final - Ben LANE / Sean VENDY 21-7 / 9-2 Ret. Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS - 15
Quarter-final - Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-15 / 21-9 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER - 24
Semi-final - Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-17 / 21-17 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD - 35
Semi-final - Ben LANE / Sean VENDY 10-21 / 21-16 / 21-13 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI - 47
Final - Ben LANE / Sean VENDY 19-21 / 21-14 / 21-19 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA - 56
MS (qual)
Round 1 - Youcef Sabri MEDEL W.O. Mithun MANJUNATH - 0
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 21-17 / 19-21 / 21-17 Karan Rajan RAJARAJAN - 68
Round 1 - Søren TOFT 21-5 / 21-16 Amaury LIEVRE - 26
Round 1 - Harry HUANG 21-12 / 21-12 Adel HAMEK - 29
Round 1 - Grégoire DESCHAMP 21-3 / 21-2 Erik Jr TIMMERMAN - 14
Round 1 - Yanis GAUDIN 21-10 / 21-11 Valentin SINGER - 26
Round 1 - Shreyansh JAISWAL 21-16 / 21-19 Simon BARON-VEZILIER - 29
Round 1 - Philip Illum KLINDT 21-16 / 21-15 Cesar Adonis BRITO GONZALEZ - 27
Round 1 - David KIM 21-15 / 21-18 Koceila MAMMERI - 32
Round 1 - Johnnie TORJUSSEN 21-18 / 21-7 Louis DUCROT - 26
Round 1 - Enogat ROY W.O. Fabio CAPONIO - 0
Round 1 - Samuel HSIAO 21-16 / 21-11 Driss BOURROUM - 33
Round 1 - Martin BUNDGAARD 21-17 / 21-14 Iliyan STOYNOV - 39
Round 1 - Thomas FOURCADE 21-11 / 21-13 Mohamed Abderrahime BELARBI - 29
Round 1 - Mads THØGERSEN 22-20 / 10-21 / 21-17 Brian HOLTSCHKE - 56
Round 1 - Julien CARRAGGI W.O. Alap MISHRA - 0
Round 2 - Magnus JOHANNESEN 21-9 / 21-8 Youcef Sabri MEDEL - 17
Round 2 - Harry HUANG 21-14 / 21-8 Søren TOFT - 29
Round 2 - Yanis GAUDIN 16-21 / 21-12 / 21-17 Grégoire DESCHAMP - 44
Round 2 - Philip Illum KLINDT 21-9 / 18-21 / 21-19 Shreyansh JAISWAL - 51
Round 2 - Johnnie TORJUSSEN 12-21 / 22-20 / 21-19 David KIM - 50
Round 2 - Samuel HSIAO 21-14 / 21-16 Enogat ROY - 39
Round 2 - Thomas FOURCADE 13-21 / 21-16 / 21-19 Martin BUNDGAARD - 68
Round 2 - Julien CARRAGGI 23-21 / 13-21 / 23-21 Mads THØGERSEN - 56
MS
Round 1 - Ajay JAYARAM 19-21 / 23-21 / 21-16 Alap MISHRA - 53
Round 1 - CHEAM June Wei 21-11 / 21-15 Ygor COELHO - 33
Round 1 - Toma Junior POPOV 21-15 / 21-9 Ade Resky DWICAHYO - 33
Round 1 - Philip Illum KLINDT 21-18 / 8-21 / 21-15 Lino MUNOZ - 62
Round 1 - Yanis GAUDIN 21-11 / 21-15 Thomas FOURCADE - 30
Round 1 - Sergey SIRANT 21-17 / 12-21 / 21-17 Kim BRUUN - 64
Round 1 - Kiran GEORGE 13-21 / 21-18 / 22-20 Mark CALJOUW - 47
Round 1 - Brice LEVERDEZ 21-16 / 21-18 Victor SVENDSEN - 40
Round 1 - Mithun MANJUNATH 21-14 / 21-10 Lucas CLAERBOUT - 39
Round 1 - Ditlev Jaeger HOLM 21-17 / 21-13 Subhankar DEY - 38
Round 1 - Chico Aura DWI WARDOYO 21-13 / 21-8 Nhat NGUYEN - 36
Round 1 - SOONG Joo Ven 21-13 / 21-19 Johnnie TORJUSSEN - 32
Round 1 - Thomas ROUXEL 21-18 / 21-11 B. R. Sankeerth - 39
Round 1 - Mads CHRISTOPHERSEN 21-17 / 21-16 Julien CARRAGGI - 35
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 21-18 / 21-12 Christian KIRCHMAYR - 34
Round 1 - Abhinav MANOTA 21-14 / 21-9 Luka WRABER - 27
Round 2 - KIDAMBI Srikanth 21-15 / 21-10 Ajay JAYARAM - 25
Round 2 - CHEAM June Wei 21-18 / 21-15 Samuel HSIAO - 38
Round 2 - Toma Junior POPOV 21-7 / 21-17 PARUPALLI Kashyap - 32
Round 2 - Philip Illum KLINDT 21-18 / 21-11 Alex LANE - 39
Round 2 - Kunlavut VITIDSARN 21-13 / 21-12 Yanis GAUDIN - 35
Round 2 - Xiaodong SHENG 10-21 / 21-19 / 21-13 Sergey SIRANT - 59
Round 2 - Kiran GEORGE 13-21 / 21-16 / 23-21 PRANNOY H. S. - 59
Round 2 - Brice LEVERDEZ 21-19 / 21-15 Max WEISSKIRCHEN - 38
Round 2 - Kai SCHAEFER 23-21 / 9-21 / 24-22 Mithun MANJUNATH - 79
Round 2 - Ditlev Jaeger HOLM 21-15 / 21-19 RAHUL BHARADWAJ B.M - 39
Round 2 - Chirag SEN 21-13 / 21-12 Chico Aura DWI WARDOYO - 27
Round 2 - Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-19 / 21-19 SOONG Joo Ven - 43
Round 2 - Thomas ROUXEL 25-23 / 5-21 / 21-18 Harry HUANG - 66
Round 2 - Mads CHRISTOPHERSEN 21-10 / 21-10 Fabio CAPONIO - 27
Round 2 - Christo POPOV 16-21 / 21-9 / 21-17 Magnus JOHANNESEN - 61
Round 2 - Joran KWEEKEL 21-11 / 21-12 Abhinav MANOTA - 25
Round 3 - KIDAMBI Srikanth 21-17 / 22-20 CHEAM June Wei - 45
Round 3 - Toma Junior POPOV 21-8 / 21-11 Philip Illum KLINDT - 29
Round 3 - Kunlavut VITIDSARN 21-15 / 21-11 Xiaodong SHENG - 38
Round 3 - Brice LEVERDEZ 21-15 / 14-21 / 21-19 Kiran GEORGE - 63
Round 3 - Ditlev Jaeger HOLM 21-7 / 21-7 Kai SCHAEFER - 26
Round 3 - Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 14-21 / 21-9 / 21-17 Chirag SEN - 43
Round 3 - Mads CHRISTOPHERSEN 18-21 / 21-13 / 21-11 Thomas ROUXEL - 56
Round 3 - Joran KWEEKEL 20-22 / 21-19 / 21-11 Christo POPOV - 71
Quarter-final - Toma Junior POPOV 21-19 / 21-17 KIDAMBI Srikanth - 41
Quarter-final - Kunlavut VITIDSARN 21-13 / 21-9 Brice LEVERDEZ - 31
Quarter-final - Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-15 Ditlev Jaeger HOLM - 32
Quarter-final - Mads CHRISTOPHERSEN 21-14 / 21-10 Joran KWEEKEL - 31
Semi-final - Toma Junior POPOV 21-17 / 9-21 / 21-11 Kunlavut VITIDSARN - 65
Semi-final - Mads CHRISTOPHERSEN 20-22 / 21-13 / 21-12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS - 57
Final - Toma Junior POPOV 23-21 / 21-13 Mads CHRISTOPHERSEN - 44
WD
Round 1 - Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI W.O. Vimala HERIAU / Margot LAMBERT - 0
Round 1 - Clara GRAVERSEN / Amalie SCHULZ W.O. Kate FROST / Moya RYAN - 0
Round 1 - Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ W.O. TEOH Mei Xing / YAP Ling - 0
Round 1 - Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW W.O. Anna Ching Yik CHEONG / YAP Cheng Wen - 0
Round 1 - Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-7 / 21-6 Malya HOAREAU / Camille POGNANTE - 21
Round 1 - Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-9 / 17-21 / 21-19 Amalie MAGELUND / Freja RAVN - 55
Round 1 - Yulfira BARKAH / Febby Valencia Dwijayanti GANI 21-9 / 21-13 Anto AGNA / Ashna ROY - 24
Round 1 - Selena PIEK / Cheryl SEINEN W.O. Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA - 0
Round 1 - Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 21-17 / 21-13 Annie LADO / Victoria WILLIAMS - 34
Round 1 - Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-12 / 21-9 Daniela MACIAS / Danica NISHIMURA - 23
Round 1 - Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH W.O. Kilasu OSTERMEYER / Franziska VOLKMANN - 0
Round 1 - Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA W.O. Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO - 0
Round 2 - Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-9 / 21-8 Clara GRAVERSEN / Amalie SCHULZ - 24
Round 2 - Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-16 / 21-23 / 21-13 Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ - 61
Round 2 - Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-10 / 21-9 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR - 27
Round 2 - Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki W.O. Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI - 0
Round 2 - Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-15 / 20-22 / 21-17 Yulfira BARKAH / Febby Valencia Dwijayanti GANI - 65
Round 2 - Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-10 / 21-14 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT - 34
Round 2 - Alexandra BØJE / Mette POULSEN W.O. Linda EFLER / Isabel HERTTRICH - 0
Round 2 - Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-15 / 21-15 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH - 32
Quarter-final - Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 16-21 / 21-15 / 22-20 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW - 57
Quarter-final - Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-14 / 21-18 Chloe BIRCH / Lauren SMITH - 41
Quarter-final - Selena PIEK / Cheryl SEINEN 23-21 / 21-15 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN - 42
Quarter-final - Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-14 / 21-14 Alexandra BØJE / Mette POULSEN - 34
Semi-final - Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-18 / 21-9 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki - 37
Semi-final - Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 10-21 / 21-14 / 21-9 Selena PIEK / Cheryl SEINEN - 53
Final - Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-16 / 21-16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA - 43
WS (qual)
Round 1 - Anna TATRANOVA 21-17 / 21-11 Romane CLOTEAUX-FOUCAULT - 30
Round 1 - Hristomira POPOVSKA 21-13 / 21-19 Emilie DROUIN - 29
Round 1 - Ophelia CASIER 19-21 / 21-12 / 21-12 Camille POGNANTE - 36
Round 1 - Malya HOAREAU W.O. IRA SHARMA - 0
Round 1 - Marie CESARI W.O. Rachael DARRAGH - 0
Round 1 - Putri Kusuma WARDANI W.O. Nuntakarn AIMSAARD - 0
Round 1 - Ann-Kathrin SPÖRI W.O. Nairoby Abigail JIMENEZ - 0
Round 1 - Freya REDFEARN W.O. Miranda WILSON - 0
Round 2 - Hristomira POPOVSKA 22-24 / 21-19 / 21-18 Anna TATRANOVA - 58
Round 2 - Ophelia CASIER 21-16 / 21-17 Malya HOAREAU - 27
Round 2 - Putri Kusuma WARDANI 21-8 / 21-8 Marie CESARI - 23
Round 2 - Freya REDFEARN 23-21 / 21-15 Ann-Kathrin SPÖRI - 34
WS
Round 1 - Pornpawee CHOCHUWONG 21-14 / 21-13 Irina Amalie ANDERSEN - 39
Round 1 - Ophelia CASIER 7-21 / 22-20 / 21-17 Freya REDFEARN - 49
Round 1 - GOH Jin Wei 21-8 / 21-14 Hristomira POPOVSKA - 26
Round 1 - Aliye DEMIRBAG 22-20 / 21-15 Lianne TAN - 38
Round 1 - Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-10 / 21-9 Phittayaporn CHAIWAN - 27
Round 1 - QI Xuefei 21-6 / 21-10 Daniela MACIAS - 27
Round 1 - Putri Kusuma WARDANI 21-18 / 16-21 / 21-15 Yvonne LI - 60
Round 1 - Sabrina JAQUET 21-17 / 21-16 Natalia PERMINOVA - 34
Round 1 - Iris WANG 21-6 / 21-9 LEE Ying Ying - 31
Round 1 - Yaelle HOYAUX 21-5 / 21-8 Nairoby Abigail JIMENEZ - 21
Round 1 - Marie BATOMENE 23-21 / 21-4 Ksenia POLIKARPOVA - 29
Round 1 - Saina NEHWAL 21-9 / 21-5 Rachael DARRAGH - 21
Round 1 - Mariya MITSOVA 21-17 / 21-10 Laura SAROSI - 29
Round 1 - IRA SHARMA 12-21 / 21-14 / 21-17 LéOnice HUET - 52
Round 1 - Line CHRISTOPHERSEN 21-15 / 21-15 Julie Dawall JAKOBSEN - 28
Round 1 - Katerina TOMALOVA 21-17 / 21-17 Amalie SCHULZ - 31
Round 2 - Pornpawee CHOCHUWONG 21-11 / 21-5 Ophelia CASIER - 26
Round 2 - GOH Jin Wei 21-9 / 21-16 Aliye DEMIRBAG - 32
Round 2 - Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-6 / 21-14 QI Xuefei - 32
Round 2 - Putri Kusuma WARDANI 21-16 / 21-16 Sabrina JAQUET - 39
Round 2 - Iris WANG 21-11 / 21-14 Yaelle HOYAUX - 33
Round 2 - Saina NEHWAL 18-21 / 21-15 / 21-10 Marie BATOMENE - 51
Round 2 - IRA SHARMA 21-18 / 21-13 Mariya MITSOVA - 32
Round 2 - Line CHRISTOPHERSEN 21-16 / 21-5 Katerina TOMALOVA - 22
Quarter-final - Pornpawee CHOCHUWONG 21-14 / 21-13 GOH Jin Wei - 40
Quarter-final - Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-13 / 21-14 Putri Kusuma WARDANI - 34
Quarter-final - Saina NEHWAL 21-19 / 17-21 / 21-19 Iris WANG - 60
Quarter-final - Line CHRISTOPHERSEN 21-11 / 21-8 IRA SHARMA - 23
Semi-final - Busanan ONGBAMRUNGPHAN 18-21 / 21-15 / 21-18 Pornpawee CHOCHUWONG - 80
Semi-final - Line CHRISTOPHERSEN 21-17 / 21-17 Saina NEHWAL - 28
Final - Busanan ONGBAMRUNGPHAN 16-21 / 21-15 / 21-19 Line CHRISTOPHERSEN - 61
XD
Round 1 - Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES 21-6 / 21-11 Cesar Adonis BRITO GONZALEZ / Nairoby Abigail JIMENEZ - 22
Round 1 - Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-10 / 21-9 Steven STALLWOOD / Annie LADO - 24
Round 1 - Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-7 / 21-18 Dominik STIPSITS / Serena AU YEONG - 27
Round 1 - DHRUV KAPILA / Ashwini PONNAPPA 21-8 / 21-12 Iliyan STOYNOV / Hristomira POPOVSKA - 22
Round 1 - Callum HEMMING / Victoria WILLIAMS W.O. Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY - 0
Round 1 - Max FLYNN / Jessica PUGH W.O. Robin TABELING / Selena PIEK - 0
Round 1 - Tien Ci WONG / LIM Chiew Sien 16-21 / 21-12 / 21-17 Paul REYNOLDS / Rachael DARRAGH - 47
Round 1 - Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER 21-15 / 21-17 Sam MAGEE / Chloe MAGEE - 33
Round 1 - Mathias THYRRI / Mai SURROW 21-10 / 21-17 Andreas SØNDERGAARD / Julie FINNE-IPSEN - 29
Round 1 - Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 21-19 / 21-11 Marvin DATKO / Stine KÜSPERT - 27
Round 1 - Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 21-18 / 24-22 Johannes PISTORIUS / Annabella JÄGER - 40
Round 1 - Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD 21-17 / 21-19 Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN - 33
Round 1 - Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 21-18 / 21-9 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK - 30
Round 2 - Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES 21-10 / 21-14 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR - 27
Round 2 - Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-10 / 21-7 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki - 25
Round 2 - DHRUV KAPILA / Ashwini PONNAPPA 21-12 / 21-18 Callum HEMMING / Victoria WILLIAMS - 32
Round 2 - Max FLYNN / Jessica PUGH 23-21 / 22-20 Tien Ci WONG / LIM Chiew Sien - 39
Round 2 - Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-18 / 21-14 Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER - 36
Round 2 - Mathias THYRRI / Mai SURROW 21-13 / 21-17 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW - 31
Round 2 - Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 21-17 / 21-15 Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD - 36
Quarter-final - Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-11 / 21-11 Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES - 27
Quarter-final - DHRUV KAPILA / Ashwini PONNAPPA 21-13 / 21-18 Max FLYNN / Jessica PUGH - 29
Quarter-final - Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-4 / 18-21 / 21-16 Mathias THYRRI / Mai SURROW - 48
Quarter-final - Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 21-11 / 23-23 Ret. Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK - 39
Semi-final - Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-9 / 21-23 / 21-7 DHRUV KAPILA / Ashwini PONNAPPA - 55
Semi-final - Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-13 / 18-21 / 21-16 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA - 59
Final - Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-13 / 21-17 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND - 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 21 48 6 28.6% 1740 82.86 00:38:06 2.18 2 9.5%
MS 47 109 15 31.9% 3876 82.47 00:42:41 1.93 8 17.0%
WD 18 41 5 27.8% 1429 79.39 00:39:17 2.02 2 11.1%
WS 31 69 7 22.6% 2375 76.61 00:36:37 2.09 4 12.9%
XD 24 52 4 16.7% 1829 76.21 00:33:55 2.25 0 0.0%
Total 141 319 37 26.2% 11249 79.78 00:38:44 2.06 16 11.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Thailand 15 3 83.3%
U.S.A. 2 1 66.7%
Indonesia 11 8 57.9%
Netherlands 4 3 57.1%
India 25 19 56.8%
Denmark 42 34 55.3%
Bulgaria 6 5 54.5%
Malaysia 6 5 54.5%
England 14 12 53.8%
France 27 25 51.9%
Turkey 1 1 50.0%
Czech Republic 1 1 50.0%
New Zealand 2 3 40.0%
Belgium 3 5 37.5%
Germany 7 12 36.8%
Russia 1 2 33.3%
Canada 1 2 33.3%
Switzerland 1 2 33.3%
Ireland 2 5 28.6%
Brazil 0 1 0.0%
Morocco 0 1 0.0%
Hungary 0 1 0.0%
Azerbaijan 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
Mexico 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Toma Junior POPOV Mads CHRISTOPHERSEN 23-21 / 21-13
2019 Koki WATANABE Thomas ROUXEL 18-21 / 21-12 / 21-19
2018 Mark CALJOUW Rasmus GEMKE 10-21 / 21-18 / 21-8
2017 Mark CALJOUW Lucas CORVEE 21-6 / 18-21 / 21-11
2016 Emil HOLST Rasmus FLADBERG 21-17 / 21-13
2015 Dmytro ZAVADSKY Andre Kurniawan TEDJONO 24-22 / 21-17