Season Finals  

Tournament Name: HSBC BWF World Tour Finals 2020 (New Dates)
Tournament Dates: 27/01/2021-31/01/2021
Location: Thailand, Bangkok
Category: HSBC BWF World Tour Finals

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Yang / WANG Chi-Lin Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN
MS Anders ANTONSEN Viktor AXELSEN
WD LEE So Hee / SHIN Seung Chan KIM So Yeong / KONG Hee Yong
WS TAI Tzu Ying Carolina MARIN
XD Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI SEO Seung Jae / CHAE YuJung

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Group A - LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-18 / 24-22 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi - 40
Group A - Ben LANE / Sean VENDY 22-20 / 21-15 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE - 53
Group A - ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-19 / 21-18 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE - 53
Group A - LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-14 / 21-18 Ben LANE / Sean VENDY - 41
Group A - LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-17 / 21-13 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE - 41
Group A - Ben LANE / Sean VENDY 21-15 / 21-13 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi - 38
Group B - Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 15-21 / 21-17 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV - 52
Group B - Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-14 / 21-19 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae - 38
Group B - Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-19 / 21-16 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik - 33
Group B - CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-19 / 21-16 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN - 36
Group B - Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 18-21 / 21-17 / 21-11 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik - 45
Group B - CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-11 / 17-21 / 21-16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV - 55
Semi-final - LEE Yang / WANG Chi-Lin 22-20 / 21-17 Ben LANE / Sean VENDY - 42
Semi-final - Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 23-21 / 21-13 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae - 34
Final - LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-17 / 23-21 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN - 37
MS
Group A - CHOU Tien Chen 21-16 / 12-21 / 21-11 LEE Zii Jia - 57
Group A - Viktor AXELSEN 21-17 / 21-8 Anthony Sinisuka GINTING - 39
Group A - Viktor AXELSEN 21-15 / 21-4 LEE Zii Jia - 32
Group A - CHOU Tien Chen 21-19 / 21-11 Anthony Sinisuka GINTING - 45
Group A - Viktor AXELSEN 21-10 / 21-14 CHOU Tien Chen - 36
Group A - Anthony Sinisuka GINTING 21-12 / 15-21 / 21-13 LEE Zii Jia - 50
Group B - WANG Tzu Wei 21-10 / 21-14 NG Ka Long Angus - 40
Group B - Anders ANTONSEN 15-21 / 21-16 / 21-18 KIDAMBI Srikanth - 77
Group B - Anders ANTONSEN 21-19 / 21-16 NG Ka Long Angus - 46
Group B - WANG Tzu Wei 19-21 / 21-9 / 21-19 KIDAMBI Srikanth - 78
Group B - WANG Tzu Wei 21-11 / 21-19 Anders ANTONSEN - 38
Group B - NG Ka Long Angus 12-21 / 21-18 / 21-19 KIDAMBI Srikanth - 65
Semi-final - Viktor AXELSEN 21-16 / 21-9 CHOU Tien Chen - 45
Semi-final - Anders ANTONSEN 21-18 / 14-21 / 21-16 WANG Tzu Wei - 80
Final - Anders ANTONSEN 21-16 / 5-21 / 21-17 Viktor AXELSEN - 60
WD
Group A - Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-17 / 22-24 / 21-15 LEE So Hee / SHIN Seung Chan - 94
Group A - CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-16 / 10-21 / 21-15 Vivian HOO / YAP Cheng Wen - 66
Group A - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-15 / 21-17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean - 46
Group A - Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-17 / 21-7 Vivian HOO / YAP Cheng Wen - 35
Group A - CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-13 / 21-17 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU - 49
Group A - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-16 Vivian HOO / YAP Cheng Wen - 40
Group B - Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-10 / 21-11 Chloe BIRCH / Lauren SMITH - 33
Group B - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-11 / 19-21 / 21-11 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH - 59
Group B - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-12 / 21-14 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI - 49
Group B - Chloe BIRCH / Lauren SMITH 20-22 / 21-16 / 21-12 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH - 68
Group B - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-14 / 21-18 Chloe BIRCH / Lauren SMITH - 45
Group B - Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-13 / 21-14 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH - 39
Semi-final - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-15 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean - 49
Semi-final - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-11 / 12-21 / 21-16 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI - 69
Final - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 15-21 / 26-24 / 21-19 KIM So Yeong / KONG Hee Yong - 92
WS
Group A - Se Young AN 21-12 / 21-17 Michelle LI - 40
Group A - Carolina MARIN 21-19 / 21-14 Evgeniya KOSETSKAYA - 40
Group A - Carolina MARIN 21-16 / 21-13 Michelle LI - 35
Group A - Se Young AN 21-13 / 21-17 Evgeniya KOSETSKAYA - 35
Group A - Se Young AN 21-16 / 14-21 / 21-19 Carolina MARIN - 55
Group A - Evgeniya KOSETSKAYA 25-23 / 21-10 Michelle LI - 34
Group B - Pornpawee CHOCHUWONG 15-21 / 21-11 / 21-18 Ratchanok INTANON - 62
Group B - TAI Tzu Ying 19-21 / 21-12 / 21-17 PUSARLA V. Sindhu - 59
Group B - Pornpawee CHOCHUWONG 21-17 / 21-11 TAI Tzu Ying - 37
Group B - Ratchanok INTANON 21-18 / 21-13 PUSARLA V. Sindhu - 43
Group B - TAI Tzu Ying 23-25 / 21-12 / 21-9 Ratchanok INTANON - 57
Group B - PUSARLA V. Sindhu 21-18 / 21-15 Pornpawee CHOCHUWONG - 42
Semi-final - TAI Tzu Ying 21-18 / 21-12 Se Young AN - 37
Semi-final - Carolina MARIN 21-13 / 21-13 Pornpawee CHOCHUWONG - 40
Final - TAI Tzu Ying 14-21 / 21-8 / 21-19 Carolina MARIN - 67
XD
Group A - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 16-21 / 21-11 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI - 54
Group A - SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-12 / 21-12 Marcus ELLIS / Lauren SMITH - 37
Group A - Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 22-20 / 21-19 Marcus ELLIS / Lauren SMITH - 42
Group A - SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-17 / 21-17 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI - 49
Group A - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-11 Marcus ELLIS / Lauren SMITH - 36
Group A - SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-10 / 21-13 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI - 28
Group B - Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 14-21 / 21-14 / 21-17 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA - 68
Group B - GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 14-21 / 21-18 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH - 55
Group B - Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 15-21 / 22-20 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH - 68
Group B - Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-17 / 21-9 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie - 36
Group B - Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-10 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH - 32
Group B - GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 17-21 / 21-13 / 21-13 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA - 57
Semi-final - SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-19 / 21-8 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie - 39
Semi-final - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-17 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE - 44
Final - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 8-21 / 21-8 SEO Seung Jae / CHAE YuJung - 57
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 15 33 3 20.0% 1256 83.73 00:42:32 1.97 0 0.0%
MS 15 37 7 46.7% 1299 86.6 00:52:32 1.65 5 33.3%
WD 15 36 6 40.0% 1295 86.33 00:55:32 1.55 5 33.3%
WS 15 35 5 33.3% 1271 84.73 00:45:32 1.86 2 13.3%
XD 15 36 6 40.0% 1273 84.87 00:46:48 1.81 2 13.3%
Total 75 177 27 36.0% 6394 85.25 00:48:35 1.75 14 18.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 8 2 80.0%
Chinese Taipei 14 4 77.8%
France 3 1 75.0%
Korea 17 6 73.9%
Spain 3 2 60.0%
Thailand 9 7 56.2%
Indonesia 8 9 47.1%
Russia 2 4 33.3%
Hong Kong 1 2 33.3%
Malaysia 6 14 30.0%
England 3 10 23.1%
India 1 5 16.7%
Canada 0 3 0.0%
Germany 0 6 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Anders ANTONSEN Viktor AXELSEN 21-16 / 5-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 17-21 / 21-17 / 21-14
2018 SHI Yuqi Kento MOMOTA 21-12 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 19-21 / 21-19 / 21-15
2016 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-14 / 6-21 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-12
2014 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-10
2013 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-10 / 21-12
2012 CHEN Long DU Pengyu 21-12 / 21-13
2011 LIN Dan CHEN Long 21-12 / 21-16
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-9 / 21-14
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-17 / 21-17
2008 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-8 / 21-16
2001 XIA Xuanze Marleve MAINAKY 7-4 / 7-5 / 2-7 / 8-6
1999 Peter Hoeg GADE Marleve MAINAKY 15-11 / 15-3
1999 SUN Jun Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-8
1997 SUN Jun DONG Jiong 15-9 / 15-6
1996 PERMADI Fung SUN Jun 15-12 / 15-8