Spanish International  

Tournament Name: IBERDROLA Spanish International 2021
Tournament Dates: 16/06/2021-19/06/2021
Location: Spain, La Nucía
Category: International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD MAN Wei Chong / Kai Wun TEE Lucas CORVEE / Ronan LABAR
MS Pablo ABIAN Jan LOUDA
WD Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR Paula LOPEZ / Lorena USLE
WS KISONA Selvaduray GOH Jin Wei
XD Kai Wun TEE / TEOH Mei Xing Callum HEMMING / Jessica PUGH

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Fabian GUTIERREZ / Adrian ONCINA W.O. Mathis CHANTHAKESONE / Nicolas FRANCONVILLE - 0
Round 1 - Gijs DUIJS / Dyon VAN WIJLICK 21-7 / 21-18 Nacho CERVELLO / Daniel FRANCO - 27
Round 1 - Javier ABIAN / Pablo ABIAN 21-17 / 21-15 Kilian Ming-Zhe MAURER / Matthias SCHNABEL - 35
Round 2 - Adrian ALVAREZ / Pablo MURCIANO 21-19 / 12-21 / 24-22 Carlos IGLESIAS / Marcos RODRIGUEZ - 41
Round 2 - Jordan CORVEE / Yanis GAUDIN 21-10 / 21-16 MARQUEZ Adrian / Victor MARTIN - 23
Round 2 - Jacobo FERNANDEZ / Ruben GARCIA 21-17 / 23-21 Fabian GUTIERREZ / Adrian ONCINA - 26
Round 2 - Gijs DUIJS / Dyon VAN WIJLICK 21-16 / 21-11 Vicente Miguel GAZQUEZ / Pelayo PINTO - 26
Round 2 - Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Roy King YAP W.O. Yann ORTEU / Minh Quang PHAM - 0
Round 2 - Javier ABIAN / Pablo ABIAN 21-9 / 21-12 Miguel ESTEVE / Jose Luis MARTIN - 24
Round 2 - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-17 / 21-14 Jonathan MATIAS / Ygor COELHO - 28
Round 3 - Jordan CORVEE / Yanis GAUDIN 21-19 / 21-19 Jacobo FERNANDEZ / Ruben GARCIA - 31
Round 3 - Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Roy King YAP 23-21 / 21-18 Gijs DUIJS / Dyon VAN WIJLICK - 37
Round 3 - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-15 / 21-12 Javier ABIAN / Pablo ABIAN - 29
MD
Round 1 - Mark BRADY / Adam MCALLISTER 18-21 / 21-14 / 21-13 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK - 47
Round 1 - Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 21-12 / 21-12 Adrian ALVAREZ / Pablo MURCIANO - 20
Round 1 - Jose MOLARES / Jaume PEREZ 24-22 / 17-21 / 21-18 Ivan RUSEV / Iliyan STOYNOV - 50
Round 1 - Jonas JÆGER / Loui KjæR KJELLBERG 17-21 / 21-15 / 21-14 Andy BUIJK / Brian WASSINK - 45
Round 1 - Rory EASTON / Zach RUSS 21-9 / 21-8 Luís Enrique PEÑALVER / Alberto ZAPICO - 28
Round 1 - Philip Illum KLINDT / Mikkel STOFFERSEN 21-18 / 30-29 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Roy King YAP - 51
Round 1 - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-17 / 21-16 Jordan CORVEE / Yanis GAUDIN - 35
Round 1 - LOO Bing Kun / LWI Sheng Hao W.O. B. R. Sankeerth / Job CASTILLO - 0
Round 2 - Godwin OLOFUA / Anuoluwapo Juwon OPEYORI 21-16 / 14-21 / 22-20 Mark BRADY / Adam MCALLISTER - 56
Round 2 - Matthew CLARE / Ethan VAN LEEUWEN 21-17 / 13-21 / 21-19 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD - 49
Round 2 - Philip BIRKER / Dominik STIPSITS 21-15 / 21-11 Jose MOLARES / Jaume PEREZ - 26
Round 2 - MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-11 / 21-12 Jonas JÆGER / Loui KjæR KJELLBERG - 24
Round 2 - Rory EASTON / Zach RUSS 21-17 / 15-21 / 21-13 Joan MONROY / Carlos PIRIS - 48
Round 2 - Philip Illum KLINDT / Mikkel STOFFERSEN 18-21 / 21-16 / 21-14 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA - 59
Round 2 - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-12 / 21-11 Francisco OLIVARES / Carlos SANCHEZ-ALARCOS - 30
Round 2 - LOO Bing Kun / LWI Sheng Hao 19-21 / 23-21 / 21-18 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS - 70
Quarter-final - Matthew CLARE / Ethan VAN LEEUWEN 21-14 / 21-7 Godwin OLOFUA / Anuoluwapo Juwon OPEYORI - 21
Quarter-final - MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-18 / 21-12 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS - 28
Quarter-final - Rory EASTON / Zach RUSS 22-20 / 24-22 Philip Illum KLINDT / Mikkel STOFFERSEN - 41
Quarter-final - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-12 / 21-16 LOO Bing Kun / LWI Sheng Hao - 32
Semi-final - MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-11 / 21-11 Matthew CLARE / Ethan VAN LEEUWEN - 27
Semi-final - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-13 / 21-16 Rory EASTON / Zach RUSS - 35
Final - MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-15 / 21-18 Lucas CORVEE / Ronan LABAR - 37
MS (qual)
Round 1 - Leo VAN GYSEL W.O. Tobias KUENZI - 0
Round 1 - Yanis GAUDIN 21-15 / 21-10 Jacobo FERNANDEZ - 26
Round 1 - Mohamed Abderrahime BELARBI 21-12 / 21-10 Juan NOGUERA - 22
Round 1 - Luis Ramon GARRIDO 21-6 / 21-10 Fabian GUTIERREZ - 23
Round 1 - Muhammad Izzuddin SHAMSUL MUZLI W.O. Joel KÖNIG - 0
Round 1 - Thomas FOURCADE W.O. LEE Shun Yang - 0
Round 1 - Richard KUHL 21-6 / 21-14 Camilo BORST - 27
Round 1 - Carlos PIRIS 21-17 / 24-22 Ramnish KUMAR - 33
Round 1 - Adrian ONCINA W.O. Nicolas FRANCONVILLE - 0
Round 1 - Elias BRACKE 21-11 / 21-14 Arturo HERNANDEZ - 26
Round 1 - Finn ACHTHOVEN 21-6 / 21-5 Joseph WAUGH - 16
Round 1 - Amaury LIEVRE 21-10 / 21-15 Daniel FRANCO - 27
Round 1 - Adel HAMEK 24-22 / 21-13 Ruben GARCIA - 36
Round 1 - Jan LOUDA 21-5 / 21-19 Francisco OLIVARES - 29
Round 1 - SøRen HALD W.O. Mathis CHANTHAKESONE - 0
Round 1 - Andreas FLEISCHER 21-8 / 21-16 Carlos IGLESIAS - 26
Round 1 - Alex LANIER 21-13 / 20-22 / 21-16 Julien CARRAGGI - 56
Round 1 - Iliyan STOYNOV 21-18 / 21-14 Carlos SANCHEZ-ALARCOS - 41
Round 1 - Ethan ROSE W.O. Wolfgang GNEDT - 0
Round 1 - Jonathan MATIAS 20-22 / 21-16 / 21-16 Adam MCALLISTER - 62
Round 1 - Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 21-17 / 21-10 Alvaro VAZQUEZ - 29
Round 1 - Martin OUAZZEN 21-19 / 21-14 Joan MONROY - 34
Round 1 - Brian HOLTSCHKE W.O. Godwin OLOFUA - 0
Round 1 - Kilian Ming-Zhe MAURER W.O. Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR - 0
Round 1 - Philip Illum KLINDT 21-17 / 21-16 Miguel ESTEVE - 32
Round 1 - Nicolas A. MUELLER 21-15 / 22-20 Adrian ALVAREZ - 32
Round 1 - Jonas JÆGER 21-12 / 21-14 Matthias SCHNABEL - 28
Round 1 - Yohan BARBIERI 21-18 / 10-21 / 21-12 Rohan THOOL - 44
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 21-4 / 21-9 Alejandro BASCHWITZ - 20
Round 1 - Joakim OLDORFF 21-11 / 21-7 Javier ABIAN - 20
Round 1 - Nacho CERVELLO 21-16 / 16-21 / 21-16 Robin MESMAN - 44
Round 2 - Yanis GAUDIN 21-13 / 21-17 Leo VAN GYSEL - 37
Round 2 - Luis Ramon GARRIDO 15-21 / 21-17 / 21-8 Mohamed Abderrahime BELARBI - 54
Round 2 - Thomas FOURCADE 15-21 / 21-19 / 21-13 Muhammad Izzuddin SHAMSUL MUZLI - 59
Round 2 - Carlos PIRIS 21-19 / 21-17 Richard KUHL - 41
Round 2 - Elias BRACKE 21-17 / 21-12 Finn ACHTHOVEN - 31
Round 2 - Amaury LIEVRE 22-20 / 19-21 / 21-6 Adel HAMEK - 55
Round 2 - Jan LOUDA 21-11 / 15-21 / 21-8 SøRen HALD - 52
Round 2 - Alex LANIER 21-10 / 21-15 Andreas FLEISCHER - 28
Round 2 - Ethan ROSE 22-20 / 21-19 Iliyan STOYNOV - 50
Round 2 - Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 12-21 / 21-19 / 21-18 Jonathan MATIAS - 48
Round 2 - Brian HOLTSCHKE 21-13 / 21-13 Martin OUAZZEN - 29
Round 2 - Philip Illum KLINDT 21-14 / 21-19 Kilian Ming-Zhe MAURER - 31
Round 2 - Jonas JÆGER 21-12 / 21-16 Nicolas A. MUELLER - 35
Round 2 - Magnus JOHANNESEN 21-10 / 21-10 Yohan BARBIERI - 26
Round 2 - Joakim OLDORFF 21-10 / 21-9 Nacho CERVELLO - 20
Round 3 - Yanis GAUDIN 21-18 / 22-20 Luis Ramon GARRIDO - 51
Round 3 - Carlos PIRIS 21-12 / 21-17 Thomas FOURCADE - 35
Round 3 - Elias BRACKE 21-2 / 21-12 Adrian ONCINA - 19
Round 3 - Jan LOUDA 21-13 / 21-18 Amaury LIEVRE - 43
Round 3 - Alex LANIER 21-9 / 21-19 Ethan ROSE - 35
Round 3 - Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 21-10 / 21-13 Brian HOLTSCHKE - 31
Round 3 - Philip Illum KLINDT 21-16 / 19-21 / 21-11 Jonas JÆGER - 62
Round 3 - Magnus JOHANNESEN 21-11 / 21-14 Joakim OLDORFF - 31
MS
Round 1 - Kim BRUUN 17-21 / 23-21 / 21-12 Thomas ROUXEL - 69
Round 1 - Mads CHRISTOPHERSEN 21-5 / 21-13 Philip Illum KLINDT - 28
Round 1 - B. R. Sankeerth 21-7 / 22-20 Miha IVANIC - 35
Round 1 - Jan LOUDA 21-17 / 21-15 LIM Chong King - 41
Round 1 - Alex LANIER 20-22 / 21-15 / 21-15 Wolfgang GNEDT - 60
Round 1 - Karan Rajan RAJARAJAN 21-16 / 21-7 Jonathan DOLAN - 29
Round 1 - Luís Enrique PEÑALVER 21-7 / 21-16 Job CASTILLO - 29
Round 1 - Tobias KUENZI 21-19 / 21-7 Anuoluwapo Juwon OPEYORI - 29
Round 1 - Arnaud MERKLE W.O. Joel KÖNIG - 0
Round 1 - Ivan RUSEV 21-15 / 21-14 Kai SCHAEFER - 46
Round 1 - Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 28-30 / 23-21 / 21-11 Yanis GAUDIN - 62
Round 1 - Pablo ABIAN 21-15 / 21-13 Lucas CLAERBOUT - 47
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 21-13 / 21-10 Godwin OLOFUA - 25
Round 1 - Joran KWEEKEL 21-19 / 14-21 / 21-17 Lino MUNOZ - 56
Round 1 - Carlos PIRIS 21-14 / 21-18 Milan LUDIK - 31
Round 1 - Ygor COELHO 21-13 / 21-18 Elias BRACKE - 33
Round 2 - Mads CHRISTOPHERSEN 14-21 / 21-18 / 21-16 Kim BRUUN - 61
Round 2 - Jan LOUDA 21-15 / 21-15 B. R. Sankeerth - 45
Round 2 - Alex LANIER 21-16 / 21-11 Karan Rajan RAJARAJAN - 34
Round 2 - Luís Enrique PEÑALVER 21-19 / 21-15 Tobias KUENZI - 34
Round 2 - Arnaud MERKLE 21-18 / 21-10 Ivan RUSEV - 42
Round 2 - Pablo ABIAN 21-13 / 21-10 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN - 30
Round 2 - Joran KWEEKEL 21-13 / 21-19 Magnus JOHANNESEN - 36
Round 2 - Ygor COELHO 10-21 / 21-13 / 21-12 Carlos PIRIS - 47
Quarter-final - Jan LOUDA 23-21 / 21-19 Mads CHRISTOPHERSEN - 45
Quarter-final - Luís Enrique PEÑALVER 21-13 / 21-13 Alex LANIER - 38
Quarter-final - Pablo ABIAN 21-14 / 21-17 Arnaud MERKLE - 56
Quarter-final - Ygor COELHO 22-20 / 14-21 / 21-13 Joran KWEEKEL - 54
Semi-final - Jan LOUDA 21-18 / 21-16 Luís Enrique PEÑALVER - 33
Semi-final - Pablo ABIAN 21-13 / 21-17 Ygor COELHO - 38
Final - Pablo ABIAN 22-20 / 20-22 / 21-14 Jan LOUDA - 69
WD
Round 1 - Elena LORENZO / Haidee OJEDA 21-13 / 21-18 Ines Lucia CASTILLO SALAZAR / Fernanda SAPONARA RIVVA - 25
Round 1 - Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN 17-21 / 21-15 / 22-20 Nika ARIH / Lia SALEHAR - 48
Round 1 - Nadia FANKHAUSER / Ronja STERN W.O. Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES - 0
Round 1 - Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 21-11 / 21-14 Ana CABALLERO / Ana RAMIREZ - 24
Round 1 - Paula LOPEZ / Lorena USLE W.O. Nadia CHOUKRI / Jaymie LAURENS - 0
Round 1 - Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN 21-12 / 21-8 Myrian ALONSO / Celia IBAÑEZ - 23
Round 1 - Jessica HOPTON / Jessica PUGH 21-18 / 21-11 Nerea IVORRA MASIA / Claudia LEAL - 30
Round 2 - Elena LORENZO / Haidee OJEDA W.O. Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW - 0
Round 2 - Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN 21-17 / 19-21 / 21-19 Kirsten DE WIT / Kelly VAN BUITEN - 54
Round 2 - Nadia FANKHAUSER / Ronja STERN W.O. Kate FROST / Moya RYAN - 0
Round 2 - Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 21-19 / 21-11 Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA - 29
Round 2 - Paula LOPEZ / Lorena USLE 21-8 / 21-10 Laura ALVAREZ / Amaia TORRALBA - 21
Round 2 - Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN 21-14 / 21-16 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR - 31
Round 2 - Jessica HOPTON / Jessica PUGH 21-12 / 16-21 / 21-17 Nina VISLOVA / Viktoriia VOROBEVA - 53
Quarter-final - Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN 21-16 / 22-20 Elena LORENZO / Haidee OJEDA - 33
Quarter-final - Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 18-21 / 21-10 / 21-12 Nadia FANKHAUSER / Ronja STERN - 47
Quarter-final - Paula LOPEZ / Lorena USLE 21-8 / 24-22 Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN - 29
Quarter-final - Jessica HOPTON / Jessica PUGH 21-16 / 15-21 / 21-15 TEOH Mei Xing / YAP Ling - 60
Semi-final - Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 21-11 / 21-16 Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN - 29
Semi-final - Paula LOPEZ / Lorena USLE 21-17 / 9-21 / 21-19 Jessica HOPTON / Jessica PUGH - 59
Final - Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 21-11 / 21-19 Paula LOPEZ / Lorena USLE - 33
WS (qual)
Round 1 - Nerea IVORRA MASIA 21-19 / 21-17 Malya HOAREAU - 34
Round 1 - Ana RAMIREZ 8-21 / 21-11 / 21-19 Aimie WHITEMAN - 46
Round 1 - Ania SETIEN W.O. Nadia CHOUKRI - 0
Round 1 - Anna BYGUM 21-8 / 21-11 Ana CABALLERO - 23
Round 1 - Jaymie LAURENS W.O. Lucie AMIGUET - 0
Round 1 - Gergana PAVLOVA 25-23 / 18-21 / 21-14 Sara BOYLE - 53
Round 1 - Sonia MARTINEZ W.O. Cloé BRAND - 0
Round 1 - Nadia FANKHAUSER 21-14 / 21-19 Laura ALVAREZ - 26
Round 1 - Emilie DROUIN 21-18 / 21-12 Amaia TORRALBA - 27
Round 1 - Lucia RODRIGUEZ W.O. Adina PANZA - 0
Round 2 - Nerea IVORRA MASIA W.O. Monika SZOKE - 0
Round 2 - Ana RAMIREZ W.O. Kate FROST - 0
Round 2 - Ania SETIEN W.O. Sabina MILOVA - 0
Round 2 - Jaymie LAURENS 21-19 / 21-16 Anna BYGUM - 24
Round 2 - Gergana PAVLOVA 21-15 / 21-4 Sonia MARTINEZ - 21
Round 2 - Nadia FANKHAUSER W.O. Abigail HOLDEN - 0
Round 2 - Emilie DROUIN 19-21 / 23-21 / 21-16 Antonia SCHALLER - 52
Round 2 - Lucia RODRIGUEZ W.O. Hristomira POPOVSKA - 0
WS
Round 1 - Jaymie LAURENS 21-12 / 21-14 Hristomira POPOVSKA - 23
Round 1 - Yaelle HOYAUX 17-21 / 21-5 / 21-12 Gergana PAVLOVA - 44
Round 1 - Jordan HART 21-16 / 21-9 Ines Lucia CASTILLO SALAZAR - 25
Round 1 - Emilie DROUIN 21-16 / 21-16 Monika SZOKE - 28
Round 1 - KISONA Selvaduray 21-15 / 21-10 Nadia FANKHAUSER - 27
Round 1 - Lucia RODRIGUEZ 21-16 / 21-12 Georgina BLAND - 32
Round 1 - Beatriz CORRALES 21-12 / 21-13 Laura SAROSI - 32
Round 1 - Nerea IVORRA MASIA 21-18 / 21-18 Katerina TOMALOVA - 35
Round 1 - Dorcas Ajoke ADESOKAN 21-11 / 21-13 Fernanda SAPONARA RIVVA - 21
Round 1 - Ania SETIEN 21-17 / 21-13 Sabina MILOVA - 30
Round 1 - EOON Qi Xuan 21-9 / 21-15 Freya REDFEARN - 31
Round 1 - Marie BATOMENE 21-11 / 19-21 / 21-7 Maria ULITINA - 42
Round 1 - GOH Jin Wei 21-5 / 21-7 Ana RAMIREZ - 19
Round 1 - Abigail HOLDEN 23-21 / 19-21 / 21-17 LéOnice HUET - 63
Round 1 - Jenjira STADELMANN 21-19 / 21-16 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ - 33
Round 1 - Ksenia POLIKARPOVA 21-14 / 21-16 Rachael DARRAGH - 32
Round 2 - Yaelle HOYAUX 19-21 / 21-6 / 21-12 Jaymie LAURENS - 36
Round 2 - Emilie DROUIN 21-18 / 21-14 Jordan HART - 30
Round 2 - KISONA Selvaduray 21-7 / 21-14 Lucia RODRIGUEZ - 32
Round 2 - Beatriz CORRALES 21-10 / 21-12 Nerea IVORRA MASIA - 25
Round 2 - Ania SETIEN 21-8 / 11-21 / 21-9 Dorcas Ajoke ADESOKAN - 34
Round 2 - EOON Qi Xuan 11-2 Ret. Marie BATOMENE - 6
Round 2 - GOH Jin Wei 21-10 / 21-13 Abigail HOLDEN - 28
Round 2 - Jenjira STADELMANN 21-14 / 22-20 Ksenia POLIKARPOVA - 36
Quarter-final - Yaelle HOYAUX 21-12 / 21-13 Emilie DROUIN - 28
Quarter-final - KISONA Selvaduray 21-15 / 21-14 Beatriz CORRALES - 41
Quarter-final - EOON Qi Xuan 21-10 / 21-12 Ania SETIEN - 33
Quarter-final - GOH Jin Wei 21-15 / 21-12 Jenjira STADELMANN - 29
Semi-final - KISONA Selvaduray 21-18 / 21-10 Yaelle HOYAUX - 36
Semi-final - GOH Jin Wei 21-17 / 21-11 EOON Qi Xuan - 26
Final - KISONA Selvaduray 21-14 / 21-19 GOH Jin Wei - 31
XD (qual)
Round 1 - Mark BRADY / Moya RYAN 21-7 / 21-10 Matthias SCHNABEL / Antonia SCHALLER - 23
Round 2 - Alejandro BASCHWITZ / Sonia MARTINEZ W.O. Ethan ROSE / Aimie WHITEMAN - 0
Round 2 - Jose Luis MARTIN / Helena SANCHEZ W.O. Nicolas FRANCONVILLE / Cloé BRAND - 999
Round 2 - Francisco OLIVARES / Nerea IVORRA MASIA 21-8 / 21-13 Daniel FRANCO / Elena PAYÁ - 21
Round 2 - Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 21-19 / 21-18 Ruben GARCIA / Laura ALVAREZ - 29
Round 2 - Mark BRADY / Moya RYAN 21-11 / 21-9 Gonzalo LA PEÑA / Myrian ALONSO - 24
Round 2 - Victor MARTIN / Haidee OJEDA 21-15 / 21-15 Andy BUIJK / Kelly VAN BUITEN - 27
Round 2 - Nacho CERVELLO / Ana CABALLERO 21-13 / 22-20 Fabian GUTIERREZ / Celia IBAÑEZ - 23
Round 2 - Nikolai UKK / Alena IAKOVLEVA W.O. Mathis CHANTHAKESONE / Lucie AMIGUET - 0
Round 3 - Jose Luis MARTIN / Helena SANCHEZ 21-13 / 22-20 Alejandro BASCHWITZ / Sonia MARTINEZ - 24
Round 3 - Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 25-23 / 21-23 / 21-13 Francisco OLIVARES / Nerea IVORRA MASIA - 47
Round 3 - Victor MARTIN / Haidee OJEDA 15-21 / 21-15 / 21-17 Mark BRADY / Moya RYAN - 42
Round 3 - Nikolai UKK / Alena IAKOVLEVA 21-8 / 21-12 Nacho CERVELLO / Ana CABALLERO - 19
XD
Round 1 - Rodion KARGAEV / Viktoriia VOROBEVA 21-13 / 21-11 Yann ORTEU / Aline MÜLLER - 24
Round 1 - Gijs DUIJS / Imke VAN DER AAR 21-15 / 17-21 / 21-17 Jaume PEREZ / Claudia LEAL - 47
Round 1 - Kai Wun TEE / TEOH Mei Xing 21-13 / 21-17 Iliyan STOYNOV / Hristomira POPOVSKA - 25
Round 1 - Jose MOLARES / Elena LORENZO 21-18 / 19-21 / 21-19 Jose Luis MARTIN / Helena SANCHEZ - 40
Round 1 - Mikkel STOFFERSEN / Susan EKELUND 21-15 / 13-21 / 21-18 Nikolai UKK / Alena IAKOVLEVA - 46
Round 1 - Brian WASSINK / Alyssa TIRTOSENTONO 21-18 / 17-21 / 21-15 Miha IVANIC / Nika ARIH - 51
Round 1 - Nicolas A. MUELLER / Ronja STERN 22-20 / 20-22 / 21-13 Joshua MAGEE / Sara BOYLE - 49
Round 1 - Alvaro LEAL / Paula LOPEZ 21-19 / 24-22 Ethan ROSE / Aimie WHITEMAN - 30
Round 2 - Rodion KARGAEV / Viktoriia VOROBEVA 17-21 / 21-18 / 21-16 Paul REYNOLDS / Rachael DARRAGH - 54
Round 2 - Gijs DUIJS / Imke VAN DER AAR 24-22 / 11-21 / 21-17 Diego MINI / Fernanda SAPONARA RIVVA - 50
Round 2 - Kai Wun TEE / TEOH Mei Xing 21-10 / 21-17 Dominik STIPSITS / Serena AU YEONG - 28
Round 2 - Victor MARTIN / Haidee OJEDA 21-17 / 21-14 Jose MOLARES / Elena LORENZO - 26
Round 2 - Mikkel STOFFERSEN / Susan EKELUND 17-21 / 21-15 / 21-16 Alberto ZAPICO / Lorena USLE - 51
Round 2 - Callum HEMMING / Jessica PUGH 21-8 / 21-11 Brian WASSINK / Alyssa TIRTOSENTONO - 23
Round 2 - Nicolas A. MUELLER / Ronja STERN 21-17 / 21-17 Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT - 27
Round 2 - Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 21-12 / 21-15 Alvaro LEAL / Paula LOPEZ - 30
Quarter-final - Rodion KARGAEV / Viktoriia VOROBEVA 19-21 / 21-15 / 21-17 Gijs DUIJS / Imke VAN DER AAR - 56
Quarter-final - Kai Wun TEE / TEOH Mei Xing 21-17 / 21-17 Victor MARTIN / Haidee OJEDA - 26
Quarter-final - Callum HEMMING / Jessica PUGH 21-9 / 21-10 Mikkel STOFFERSEN / Susan EKELUND - 25
Quarter-final - Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 16-21 / 21-14 / 21-15 Nicolas A. MUELLER / Ronja STERN - 53
Semi-final - Kai Wun TEE / TEOH Mei Xing 21-17 / 21-16 Rodion KARGAEV / Viktoriia VOROBEVA - 31
Semi-final - Callum HEMMING / Jessica PUGH 21-13 / 21-11 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR - 28
Final - Kai Wun TEE / TEOH Mei Xing 21-15 / 13-21 / 21-19 Callum HEMMING / Jessica PUGH - 50
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 22 52 8 36.4% 1907 86.68 00:39:03 2.22 1 4.5%
MS 30 68 8 26.7% 2469 82.3 00:42:44 1.93 5 16.7%
WD 17 40 6 35.3% 1434 84.35 00:36:56 2.28 1 5.9%
WS 30 65 5 16.7% 2237 74.57 00:32:04 2.33 1 3.3%
XD 23 57 11 47.8% 2094 91.04 00:37:50 2.41 0 0.0%
Total 122 282 38 31.1% 10141 83.12 00:37:43 2.2 8 6.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 27 8 77.1%
Finland 2 1 66.7%
France 30 17 63.8%
Denmark 20 12 62.5%
Netherlands 17 11 60.7%
Belgium 3 2 60.0%
Brazil 4 3 57.1%
England 14 11 56.0%
Czech Republic 7 6 53.8%
Switzerland 9 8 52.9%
Russia 4 4 50.0%
Sweden 1 1 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Spain 41 59 41.0%
Bulgaria 4 6 40.0%
Algeria 2 3 40.0%
Austria 3 5 37.5%
Nigeria 2 4 33.3%
Mexico 2 4 33.3%
Canada 1 2 33.3%
Wales 1 2 33.3%
Ireland 3 9 25.0%
Germany 1 8 11.1%
Colombia 0 1 0.0%
India 0 1 0.0%
1

Category: