Fuzhou China Open  

Tournament Name: China Masters SS 2007
Tournament Dates: 10/07/2007-15/07/2007
Location: , China
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CAI Yun / FU Haifeng Markis KIDO / Hendra SETIAWAN
MS LIN Dan Choong Hann WONG
WD Vita MARISSA / Liliyana NATSIR ZHAO Tingting / YANG Wei
WS XIE Xingfang ZHANG Ning
XD ZHENG Bo / GAO Ling Anthony CLARK / Donna KELLOGG

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (156*) ZHANG Jun / ZHENG Bo 22-20 / 21-11 Andrew BOWMAN / Kristian ROEBUCK (291*) 23
Round 1 (126*) SUN Junjie / ZHANG Wei 22-20 / 21-17 LIU Xiaolong / CHEN Zhiben - 27
Round 1 (185*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 22-20 / 21-13 Richard EIDESTEDT / Chris LANGRIDGE (212*) 32
MD
Round 1 (1*) CAI Yun / FU Haifeng 21-12 / 21-17 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (45*) 23
Round 1 (185*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-19 / 21-13 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (68*) 26
Round 1 (14*) NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 21-9 / 21-17 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (62*) 21
Round 1 (42*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 21-18 / 21-16 XU Chen / LI Rui - 28
Round 1 (156*) ZHANG Jun / ZHENG Bo 21-19 / 21-14 Anthony CLARK / Robert BLAIR (11*) 28
Round 1 (25*) Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS 21-17 / 21-13 Roman SPITKO / Michael FUCHS (30*) 27
Round 1 (13*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 25-23 / 21-18 HUI Wai Ho / PUTRA Alroy Tanama (58*) 32
Round 1 (12*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 21-14 / 21-16 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (40*) 26
Round 1 (22*) SHEN Ye / HE Hanbin 21-12 / 21-12 Ross SMITH / Glenn WARFE (34*) 20
Round 1 (29*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-13 / 21-17 CHIEN Yu Hsun / LIN Yu Lang (76*) 19
Round 1 (9*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-19 / 10-21 / 21-13 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN (44*) 33
Round 1 (7*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-14 / 21-23 / 21-7 Ashley BREHAUT / Aji Basuki SINDORO (15*) 48
Round 1 (21*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 21-18 / 21-11 SUN Junjie / ZHANG Wei (126*) 22
Round 1 (17*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 21-18 / 21-17 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (24*) 32
Round 1 (35*) Choon Eng CHEW / Chieng Hun HONG 21-10 / 21-16 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (41*) 22
Round 1 (4*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-18 Chong Ming CHAN / Thien How HOON (38*) 24
Round 2 (1*) CAI Yun / FU Haifeng 21-19 / 21-15 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (185*) 34
Round 2 (42*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 16-21 / 21-14 / 21-13 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (14*) 41
Round 2 (25*) Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS 18-21 / 27-25 Ret. ZHANG Jun / ZHENG Bo (156*) 47
Round 2 (12*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 21-14 / 25-23 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (13*) 32
Round 2 (22*) SHEN Ye / HE Hanbin 21-19 / 15-21 / 21-17 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (29*) 55
Round 2 (9*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 24-22 / 21-17 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (7*) 29
Round 2 (21*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 21-17 / 21-12 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (17*) 28
Round 2 (4*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-13 / 21-13 Choon Eng CHEW / Chieng Hun HONG (35*) 20
Quarter-final (12*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 21-10 / 21-17 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (25*) 28
Quarter-final (9*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 23-21 / 21-15 SHEN Ye / HE Hanbin (22*) 37
Quarter-final (4*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-16 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (21*) 22
Quarter-final (1*) CAI Yun / FU Haifeng W.O. GUO Zhendong / XIE Zhongbo (42*) 0
Semi-final (1*) CAI Yun / FU Haifeng 21-9 / 21-15 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (12*) 25
Semi-final (4*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 14-21 / 21-13 / 21-16 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (9*) 31
Final (1*) CAI Yun / FU Haifeng 21-15 / 21-16 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (4*) 31
MS (qual)
Round 1 (97*) LIAO Sheng Shiun 21-17 / 21-18 HSIEH Yu Hsing (93*) 25
Round 1 - DU Pengyu 21-8 / 21-11 Klaus RAFFEINER (111*) 21
Round 1 - WEN Kai 21-15 / 21-19 Kennevic ASUNCION (90*) 27
Round 2 (108*) QIU Yanbo 21-16 / 21-17 Andrew DABEKA (33*) 31
Round 2 - WEN Kai 21-16 / 21-13 Roman SPITKO (86*) 32
Round 2 (222*) LI Yu 21-19 / 20-22 / 21-18 Chetan ANAND (34*) 49
Round 2 (42*) Bjoern JOPPIEN 21-8 / 17-21 / 21-10 LU Qicheng (126*) 38
Round 3 - DU Pengyu 21-12 / 21-19 LIAO Sheng Shiun (97*) 31
Round 3 (108*) QIU Yanbo 21-8 / 21-10 WEN Kai - 20
Round 3 (152*) LU Yi 21-9 / 21-18 LI Yu (222*) 25
Round 3 (42*) Bjoern JOPPIEN 21-12 / 21-12 YOU Hao (211*) 24
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 21-14 / 21-14 Ronald SUSILO (21*) 31
Round 1 - DU Pengyu 21-17 / 21-19 Eric PANG (36*) 29
Round 1 (3*) BAO Chunlai 19-21 / 21-15 / 21-13 Dicky PALYAMA (20*) 47
Round 1 (22*) Kay Bin YEOH 21-13 / 20-22 / 21-16 John MOODY (29*) 44
Round 1 (4*) LEE Chong Wei 21-8 / 21-17 Andrew SMITH (28*) 25
Round 1 (23*) Sairul Amar AYOB 21-15 / 23-21 CHAN Yan Kit (31*) 27
Round 1 (8*) Peter Hoeg GADE 21-18 / 21-14 NG Wei (15*) 35
Round 1 (7*) Taufik HIDAYAT 14-21 / 21-8 / 21-14 Joachim PERSSON (26*) 41
Round 1 (152*) LU Yi 21-16 / 21-12 Bjoern JOPPIEN (42*) 28
Round 1 (30*) Przemyslaw WACHA 21-14 / 12-21 / 21-17 CHEN Yu (6*) 39
Round 1 (11*) Muhammad Hafiz HASHIM 19-21 / 21-12 / 21-6 Shoji SATO (16*) 38
Round 1 (9*) Boonsak PONSANA 21-11 / 21-16 CHEN Jin (5*) 28
Round 1 (18*) Simon SANTOSO 21-19 / 21-18 Yen Hui Kendrick LEE (25*) 31
Round 1 (10*) Kenneth JONASSEN 21-12 / 21-10 Richard VAUGHAN (27*) 26
Round 1 (12*) Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 21-15 QIU Yanbo (108*) 30
Round 1 (24*) Choong Hann WONG 21-16 / 11-21 / 21-18 CHEN Hong (2*) 47
Round 2 (1*) LIN Dan 21-11 / 21-16 DU Pengyu - 32
Round 2 (3*) BAO Chunlai 21-10 / 21-14 Kay Bin YEOH (22*) 30
Round 2 (4*) LEE Chong Wei 21-15 / 21-16 Sairul Amar AYOB (23*) 21
Round 2 (7*) Taufik HIDAYAT 21-14 / 21-7 Peter Hoeg GADE (8*) 30
Round 2 (30*) Przemyslaw WACHA 21-16 / 21-16 LU Yi (152*) 32
Round 2 (9*) Boonsak PONSANA 21-13 / 21-11 Muhammad Hafiz HASHIM (11*) 26
Round 2 (10*) Kenneth JONASSEN 21-12 / 21-13 Simon SANTOSO (18*) 26
Round 2 (24*) Choong Hann WONG 18-21 / 21-14 / 21-14 Sony Dwi KUNCORO (12*) 55
Quarter-final (1*) LIN Dan 19-21 / 21-18 / 21-12 BAO Chunlai (3*) 71
Quarter-final (4*) LEE Chong Wei 22-20 / 20-22 / 21-17 Taufik HIDAYAT (7*) 54
Quarter-final (30*) Przemyslaw WACHA 21-15 / 18-21 / 21-16 Boonsak PONSANA (9*) 42
Quarter-final (24*) Choong Hann WONG 21-13 / 21-19 Kenneth JONASSEN (10*) 30
Semi-final (1*) LIN Dan 15-21 / 21-14 / 21-15 LEE Chong Wei (4*) 52
Semi-final (24*) Choong Hann WONG 17-21 / 21-13 / 21-13 Przemyslaw WACHA (30*) 42
Final (1*) LIN Dan 21-19 / 21-9 Choong Hann WONG (24*) 32
WD
Round 1 (4*) DU Jing / YU Yang (F) 21-13 / 21-8 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (17*) 27
Round 1 (57*) CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-18 Jo NOVITA / Greysia POLII (14*) 30
Round 1 - Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-19 / 21-13 PAN Pan / TIAN Qing (38*) 24
Round 1 (8*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-13 / 26-28 / 21-11 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (29*) 45
Round 1 (33*) CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting 21-15 / 21-16 Anu NIEMINEN / Judith MEULENDIJKS - 22
Round 1 (16*) Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI 21-17 / 11-21 / 21-14 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (11*) 35
Round 1 (12*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 9-21 / 22-20 / 21-18 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (20*) 48
Round 1 (6*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-17 / 21-10 Imogen BANKIER / Emma MASON (32*) 23
Round 1 (26*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 22-20 / 11-21 / 21-14 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (22*) 41
Round 1 (284*) Chew Yen FONG / Hing Yau MOOI W.O. Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK (41*) 0
Round 1 (9*) Gail EMMS / Donna KELLOGG W.O. Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (21*) 0
Round 1 (36*) Elodie EYMARD / Weny RASIDI W.O. Birgit OVERZIER / Kathrin PIOTROWSKI - 0
Round 1 (19*) ZHAO Tingting / YANG Wei W.O. Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (15*) 0
Round 2 (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-9 / 21-9 Chew Yen FONG / Hing Yau MOOI (284*) 20
Round 2 (4*) DU Jing / YU Yang (F) 21-8 / 21-15 CHENG Shu / ZHAO Yunlei (57*) 22
Round 2 - Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-16 / 17-21 / 21-17 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (7*) 41
Round 2 (8*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-16 / 21-15 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (33*) 26
Round 2 (9*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-16 / 21-15 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (16*) 34
Round 2 (12*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 21-18 / 12-21 / 21-15 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (6*) 40
Round 2 (19*) ZHAO Tingting / YANG Wei 21-10 / 21-15 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (36*) 25
Round 2 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 21-12 / 21-14 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (26*) 26
Quarter-final (4*) DU Jing / YU Yang (F) 21-19 / 11-21 / 21-19 ZHANG Yawen / WEI Yili (3*) 47
Quarter-final - Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-10 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (8*) 21
Quarter-final (9*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-23 / 21-16 / 21-14 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (12*) 51
Quarter-final (19*) ZHAO Tingting / YANG Wei 21-16 / 21-16 GAO Ling / HUANG Sui (1*) 31
Semi-final - Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 11-21 / 22-20 / 21-18 DU Jing / YU Yang (F) (4*) 52
Semi-final (19*) ZHAO Tingting / YANG Wei 21-9 / 21-16 Gail EMMS / Donna KELLOGG (9*) 26
Final - Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 12-21 / 21-15 / 21-16 ZHAO Tingting / YANG Wei (19*) 48
WS (qual)
Round 1 - LI Wen 21-14 / 21-9 Jwala GUTTA (133*) 20
Round 2 (109*) WANG Yihan 21-13 / 21-18 ZHU Jingjing (220*) 25
Round 2 - LI Wen 21-10 / 21-23 / 21-14 HUANG Chia-Hsin (81*) 52
Round 2 (266*) HAN Li 21-10 / 21-18 Kamila AUGUSTYN (64*) 25
WS
Round 1 (1*) ZHANG Ning 21-23 / 21-12 / 21-13 Tine BAUN (14*) 45
Round 1 (28*) Sara PERSSON 21-5 / 21-14 Simone PRUTSCH (63*) 23
Round 1 (4*) WANG Chen 21-15 / 21-9 Yu HIRAYAMA (41*) 28
Round 1 (109*) WANG Yihan 21-19 / 21-6 PAI Hsiao Ma (36*) 23
Round 1 (7*) Huaiwen XU 22-20 / 21-14 Mew Choo WONG (10*) 40
Round 1 (266*) HAN Li 11-4 Ret. Anna RICE (29*) 7
Round 1 (8*) PI Hongyan 21-15 / 21-12 Anu NIEMINEN (35*) 30
Round 1 (26*) Maria Kristin YULIANTI 19-21 / 21-16 / 21-15 Kaori MORI (17*) 48
Round 1 (25*) CHENG Shao Chieh 21-17 / 21-11 Shruti KURIEN (175*) 21
Round 1 (9*) YAO Jie 21-11 / 20-22 / 21-15 Petya NEDELCHEVA (11*) 51
Round 1 (13*) YIP Pui Yin 21-12 / 21-10 LI Wen - 25
Round 1 (12*) Eriko HIROSE 14-21 / 21-16 / 21-13 ZHU Lin (3*) 52
Round 1 (37*) WANG Lin 21-16 / 21-13 Judith MEULENDIJKS (19*) 31
Round 1 (6*) LU Lan 21-13 / 19-21 / 21-14 Tracey HALLAM (27*) 46
Round 1 (24*) Juliane SCHENK 21-15 / 21-8 Agnese ALLEGRINI (61*) 26
Round 1 (2*) XIE Xingfang 21-10 / 21-9 Weny RASIDI (99*) 23
Round 2 (1*) ZHANG Ning 21-12 / 21-9 Sara PERSSON (28*) 24
Round 2 (109*) WANG Yihan 21-18 / 21-7 WANG Chen (4*) 26
Round 2 (7*) Huaiwen XU 21-12 / 21-11 HAN Li (266*) 32
Round 2 (8*) PI Hongyan 21-12 / 21-13 Maria Kristin YULIANTI (26*) 32
Round 2 (25*) CHENG Shao Chieh 13-21 / 23-21 / 21-19 YAO Jie (9*) 47
Round 2 (13*) YIP Pui Yin 23-21 / 21-11 Eriko HIROSE (12*) 35
Round 2 (6*) LU Lan 21-16 / 18-21 / 21-15 WANG Lin (37*) 51
Round 2 (2*) XIE Xingfang 22-20 / 21-17 Juliane SCHENK (24*) 33
Quarter-final (1*) ZHANG Ning 15-21 / 22-20 / 21-14 WANG Yihan (109*) 50
Quarter-final (8*) PI Hongyan 14-21 / 21-13 / 21-15 Huaiwen XU (7*) 58
Quarter-final (13*) YIP Pui Yin 21-14 / 12-21 / 21-16 CHENG Shao Chieh (25*) 44
Quarter-final (2*) XIE Xingfang 13-21 / 21-19 / 21-12 LU Lan (6*) 48
Semi-final (1*) ZHANG Ning 21-18 / 21-6 PI Hongyan (8*) 28
Semi-final (2*) XIE Xingfang 21-6 / 21-16 YIP Pui Yin (13*) 26
Final (2*) XIE Xingfang 21-11 / 8-21 / 23-21 ZHANG Ning (1*) 54
XD (qual)
Round 1 (225*) SHEN Ye / TIAN Qing 21-16 / 21-11 TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh (120*) 22
XD
Round 1 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-21 / 21-11 / 21-7 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (21*) 39
Round 1 (22*) ZHANG Jun / ZHAO Tingting 21-14 / 21-17 ZHANG Wei / PAN Pan - 22
Round 1 - XU Chen / ZHANG Jiewen 10-21 / 21-17 / 21-14 SHEN Ye / TIAN Qing (225*) 34
Round 1 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 18-21 / 21-7 / 21-13 FANG Chieh Min / CHENG Wen Hsing - 39
Round 1 (51*) HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin 21-16 / 21-18 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (50*) 26
Round 1 (7*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-19 / 21-14 Muhammad RIJAL / Greysia POLII (19*) 28
Round 1 (46*) Kristian ROEBUCK / Natalie MUNT 16-21 / 21-17 / 22-20 Robert BLAIR / Imogen BANKIER (135*) 43
Round 1 (24*) Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD 21-19 / 17-21 / 21-13 Chris LANGRIDGE / Joanne NICHOLAS (111*) 47
Round 1 (5*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-16 / 21-16 LI Rui / ZHAO Yunlei - 28
Round 1 (37*) Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION 21-11 / 21-11 Klaus RAFFEINER / Agnese ALLEGRINI (138*) 17
Round 1 (3*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-7 / 21-11 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi (49*) 15
Round 1 (12*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 20-22 / 21-18 / 21-14 SUN Junjie / CHENG Shu - 45
Round 1 (4*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-14 / 23-21 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (18*) 33
Round 1 (9*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-12 / 21-14 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (17*) 27
Round 1 (2*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-15 / 21-9 Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA (83*) 25
Round 1 (8*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-12 / 21-10 Robin MIDDLETON / Emma MASON (365*) 21
Round 2 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-16 / 21-6 ZHANG Jun / ZHAO Tingting (22*) 28
Round 2 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-10 / 21-15 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (51*) 23
Round 2 (7*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-17 / 21-11 Kristian ROEBUCK / Natalie MUNT (46*) 28
Round 2 (5*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 16-21 / 21-11 / 21-19 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (24*) 47
Round 2 (3*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-16 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (37*) 20
Round 2 (4*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-10 / 15-21 / 24-22 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (12*) 47
Round 2 (2*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 19-21 / 21-13 / 21-19 Flandy LIMPELE / Vita MARISSA (9*) 56
Round 2 (8*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-15 / 13-21 / 21-12 XU Chen / ZHANG Jiewen - 44
Quarter-final (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-18 / 20-22 / 21-14 HE Hanbin / YU Yang (F) (8*) 55
Quarter-final (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 22-20 / 21-19 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (7*) 37
Quarter-final (3*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-17 / 21-16 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (5*) 23
Quarter-final (4*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 10-21 / 21-18 / 21-17 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (2*) 61
Semi-final (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-18 / 21-12 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (6*) 34
Semi-final (4*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-18 / 21-18 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (3*) 35
Final (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-16 / 21-17 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (4*) 39
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 63 5 17.2% 2308 79.59 00:29:06 2.73 0 0.0%
MS 31 74 12 38.7% 2645 85.32 00:36:10 2.36 1 3.2%
WD 24 58 10 41.7% 2077 86.54 00:33:32 2.58 0 0.0%
WS 30 72 12 40.0% 2533 84.43 00:36:40 2.3 0 0.0%
XD 31 74 12 38.7% 2659 85.77 00:34:23 2.49 1 3.2%
Total 145 341 51 35.2% 12222 84.29 00:34:02 2.48 2 1.4%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 24 12 66.7%
Thailand 4 2 66.7%
China 68 38 64.1%
Malaysia 16 13 55.2%
Denmark 11 9 55.0%
England 10 11 47.6%
Hong Kong 5 6 45.5%
France 4 5 44.4%
Poland 4 5 44.4%
Sweden 2 3 40.0%
Germany 5 8 38.5%
Japan 5 10 33.3%
Philippines 1 2 33.3%
Chinese Taipei 6 14 30.0%
Netherlands 1 4 20.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Austria 0 1 0.0%
Wales 0 1 0.0%
Finland 0 2 0.0%
Singapore 0 2 0.0%
Scotland 0 3 0.0%
Italy 0 3 0.0%
Australia 0 3 0.0%
Canada 0 3 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 21-15 / 17-21 / 21-18
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 21-13 / 11-21 / 21-16
2017 TIAN Houwei QIAO Bin 21-15 / 15-21 / 21-16
2016 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 23-21
2015 WANG Zhengming HUANG Yuxiang 22-20 / 21-19
2014 LIN Dan TIAN Houwei 21-14 / 21-9
2013 WANG Zhengming SON Wan Ho 11-21 / 21-14 / 24-22
2012 CHEN Long HU Yun 21-11 / 21-13
2011 CHEN Long CHEN Jin 21-16 / 22-20
2010 LIN Dan CHEN Long 21-15 / 13-21 / 21-14
2009 LIN Dan Boonsak PONSANA 21-17 / 21-17
2008 Sony Dwi KUNCORO CHEN Jin 21-19 / 21-18
2007 LIN Dan Choong Hann WONG 21-19 / 21-9
2006 CHEN Jin Peter Hoeg GADE 21-19 / 21-14
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-6 / 15-13