Thailand Open  

Tournament Name: SCG THAILAND GRAND PRIX GOLD 2009
Tournament Dates: 21/07/2009-26/07/2009
Location: Thailand, Bangkok
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE
MS Tien Minh NGUYEN Boonsak PONSANA
WD YANG Wei / ZHANG Jiewen GAO Ling / WEI Yili
WS LIU Jian WANG Rong
XD Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - GUETSRIPAN Vorachart / Sitthikom THAMMASIN 21-13 / 21-18 KHAOSAM-ANG Jiropas / Sakkaya SOOTLAKE - 22
Round 1 (722*) Supalerk JANTARAPISAL / Somsak MUSIKKASEM 21-14 / 21-17 A.CHAIYUNG Panaphol / Paitool Limsakul - 20
Round 1 (1209*) Noparat Malarat / Dissapan SUTHIRAK 21-13 / 22-20 Virithipol Homsmure / Terawat Homvichean (974*) 19
Round 1 (1031*) Pirapong CHUPRATANSUK / Nathanan TANSAYGA 17-21 / 21-14 / 21-17 BUDDHAVAN Punnavit / HIRIPONGSATHORN Nopparat - 38
Round 2 (1028*) CHOLPRASERTSUK Kritti / TOVANNAKASEM Samatcha 21-10 / 21-7 TRAKULWILAIWAN Tanawin / TRAKULWILAIWAN Teetawat - 17
Round 2 (722*) Supalerk JANTARAPISAL / Somsak MUSIKKASEM 22-20 / 21-12 GUETSRIPAN Vorachart / Sitthikom THAMMASIN - 23
Round 2 - Tanawat RATTANANONT / Pusanawat SAISIRIVIT 21-15 / 19-21 / 21-19 Noparat Malarat / Dissapan SUTHIRAK (1209*) 30
Round 2 (1031*) Pirapong CHUPRATANSUK / Nathanan TANSAYGA 21-17 / 21-19 JARUWAT Chattarin / SRIHIRANPANLOP Vorachart - 21
MD
Round 1 (14*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-10 / 21-13 Supalerk JANTARAPISAL / Somsak MUSIKKASEM (722*) 18
Round 1 - Riky WIDIANTO / Sandy I KOMANG 21-15 / 21-9 Watchara BURANAKUEA / Pawarit SUPASRI - 22
Round 1 (1110*) CHUNG Eui Seok / KIM Gi Jung 21-7 / 21-11 TANKMANUSTONG Warut / Boonyakorn THUMPANICHWONG - 13
Round 1 (121*) Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / Kok Siang TEO 21-19 / 21-14 Tanawat RATTANANONT / Pusanawat SAISIRIVIT - 23
Round 1 (107*) Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 21-15 / 23-21 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO (31*) 28
Round 1 (354*) Kennevic ASUNCION / Antonio Benjamin GADI 21-8 / 21-19 Pollawat BOONPAN / Siriwat MATAYANUMATI - 21
Round 1 (62*) Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 21-13 / 21-19 HUI Wai Ho / WONG Wai Hong (481*) 28
Round 1 (204*) Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-12 / 17-21 / 21-8 Jakrapong THANATHIRARHAM / Sittichai VIBOONSIN - 31
Round 1 (303*) GOH V Shem / Vountus Indra MAWAN 21-10 / 21-16 Suwat PHAISANSOMSUK / Wasapon UTTAMANG - 19
Round 1 - JANG Sung Ho / SHIN Baek Cheol 21-12 / 21-8 Sameera GUNATILEKA / Vincent NGUY (270*) 16
Round 1 - Laurence HOARAU / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-14 / 23-21 Pirapong CHUPRATANSUK / Nathanan TANSAYGA (1031*) 26
Round 1 (11*) Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-13 / 21-16 Chung Chiat KHOO / Soon Hock ONG (106*) 26
Round 1 - Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 21-17 / 21-16 Sarayut SAETANG / Sermsin WONGYAPROM (609*) 22
Round 1 (75*) Patiphat CHALARDCHALEAM / Nuttaphon NARKTHONG 21-9 / 21-9 CHOLPRASERTSUK Kritti / TOVANNAKASEM Samatcha (1028*) 19
Round 1 (100*) CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 21-19 / 14-21 / 22-20 LEUNG Chun Yiu / LO Lok Kei - 45
Round 1 (19*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 21-17 / 21-13 Thitipong LAPOE / Jakrapan THANATHIRATHAM (621*) 26
Round 2 (14*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-17 / 21-15 Riky WIDIANTO / Sandy I KOMANG - 26
Round 2 (1110*) CHUNG Eui Seok / KIM Gi Jung 20-22 / 21-14 / 21-14 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / Kok Siang TEO (121*) 43
Round 2 (107*) Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 21-14 / 21-19 Kennevic ASUNCION / Antonio Benjamin GADI (354*) 25
Round 2 (204*) Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-19 / 21-12 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong (62*) 27
Round 2 (303*) GOH V Shem / Vountus Indra MAWAN 21-14 / 21-12 JANG Sung Ho / SHIN Baek Cheol - 23
Round 2 (11*) Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-6 / 21-11 Laurence HOARAU / Nipitphon PHUANGPHUAPET - 16
Round 2 - Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 21-19 / 21-15 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nuttaphon NARKTHONG (75*) 29
Round 2 (100*) CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 21-18 / 17-21 / 21-19 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW (19*) 55
Quarter-final (14*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-13 / 21-6 CHUNG Eui Seok / KIM Gi Jung (1110*) 21
Quarter-final (204*) Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-16 / 17-21 / 21-9 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART (107*) 39
Quarter-final (11*) Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-12 / 21-15 GOH V Shem / Vountus Indra MAWAN (303*) 22
Quarter-final (100*) CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 21-18 / 21-12 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL - 27
Semi-final (14*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-16 / 21-18 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT (204*) 28
Semi-final (100*) CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 24-22 / 12-21 / 21-18 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN (11*) 46
Final (100*) CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 20-22 / 21-14 / 21-11 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (14*) 38
MS
Round 1 (98*) RHO Ye Wook 21-8 / 21-8 KITJAKARNDETWUT Siriwut - 19
Round 1 (138*) PARK Wan Ho 21-11 / 21-7 Pollawat BOONPAN (1276*) 20
Round 1 (297*) HAN Ki Hoon 21-8 / 21-10 Pawarit SUPASRI - 21
Round 1 (137*) CHAN Alan Yun Lung 21-13 / 21-15 PUSARA Pongsakorn - 27
Round 1 (314*) Antonio Benjamin GADI 21-15 / 21-16 Siripong GETWONG (1295*) 21
Round 1 (920*) Tara RUENGSAKVICHIT 21-10 / 21-7 Victor KRAVCHENKO - 18
Round 1 (1257*) Nathapon CHOKDEEPANICH 21-17 / 21-12 THAWORNWONG Tossapol - 26
Round 1 (204*) PARK Sung Min 21-13 / 21-9 Boonyakorn THUMPANICHWONG (716*) 22
Round 1 (524*) LEE Dong Keun 21-13 / 21-17 Sitthikom THAMMASIN - 31
Round 1 (655*) Siriwat MATAYANUMATI 16-21 / 21-13 / 21-15 Chayapat KAMCHAREON (952*) 39
Round 1 (75*) KIM Sa Rang 21-7 / 21-15 Pailin Limsakul (931*) 19
Round 2 (16*) Choong Hann WONG 21-12 / 21-12 Vinai PAIPISUT - 22
Round 2 (98*) RHO Ye Wook 21-11 / 21-13 Watchara BURANAKUEA (1106*) 33
Round 2 (42*) HU Yun 21-12 / 22-20 Rachata CHANDAWAN (953*) 24
Round 2 (138*) PARK Wan Ho 21-12 / 21-14 Tawan HUANSURIYA - 24
Round 2 (13*) Boonsak PONSANA 21-17 / 21-11 Perawut SUMRETPOON (682*) 28
Round 2 (297*) HAN Ki Hoon 21-14 / 11-21 / 21-13 Vasin NILYOKE - 47
Round 2 (39*) SON Wan Ho 21-12 / 21-17 Suppanyu AVIHINGSANON (135*) 34
Round 2 (137*) CHAN Alan Yun Lung 22-20 / 21-14 Antonio Benjamin GADI (314*) 29
Round 2 (920*) Tara RUENGSAKVICHIT 21-12 / 21-17 Nathapon CHOKDEEPANICH (1257*) 26
Round 2 (166*) Pakkawat VILAILAK 21-12 / 21-16 Wee Chung PEI (81*) 36
Round 2 (204*) PARK Sung Min 19-21 / 21-8 / 21-4 TANKMANUSTONG Warut - 35
Round 2 (33*) NG Wei 21-14 / 21-6 Panuwat PISANTANAKUL (925*) 26
Round 2 (524*) LEE Dong Keun 21-13 / 21-10 Siriwat MATAYANUMATI (655*) 27
Round 2 (56*) Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-11 / 21-18 Parinyawat THONGNUAM (458*) 35
Round 2 (75*) KIM Sa Rang 21-16 / 21-19 Poodchalat PISIT (445*) 29
Round 2 (14*) Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-9 Sittichai VIBOONSIN - 24
Round 3 (16*) Choong Hann WONG 21-12 / 21-18 RHO Ye Wook (98*) 35
Round 3 (42*) HU Yun 19-21 / 21-19 / 21-8 PARK Wan Ho (138*) 50
Round 3 (13*) Boonsak PONSANA 21-9 / 20-22 / 21-10 HAN Ki Hoon (297*) 54
Round 3 (137*) CHAN Alan Yun Lung 15-21 / 21-15 / 21-16 SON Wan Ho (39*) 55
Round 3 (166*) Pakkawat VILAILAK 21-16 / 21-5 Tara RUENGSAKVICHIT (920*) 24
Round 3 (33*) NG Wei 21-19 / 13-21 / 21-18 PARK Sung Min (204*) 70
Round 3 (56*) Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-16 / 21-17 LEE Dong Keun (524*) 41
Round 3 (14*) Tien Minh NGUYEN 21-14 / 21-6 KIM Sa Rang (75*) 25
Quarter-final (16*) Choong Hann WONG 21-13 / 21-19 HU Yun (42*) 37
Quarter-final (13*) Boonsak PONSANA 21-4 / 21-12 CHAN Alan Yun Lung (137*) 23
Quarter-final (166*) Pakkawat VILAILAK 21-12 / 21-11 NG Wei (33*) 30
Quarter-final (14*) Tien Minh NGUYEN 21-16 / 21-17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK (56*) 38
Semi-final (13*) Boonsak PONSANA 21-8 / 12-21 / 21-18 Choong Hann WONG (16*) 55
Semi-final (14*) Tien Minh NGUYEN 21-18 / 21-11 Pakkawat VILAILAK (166*) 30
Final (14*) Tien Minh NGUYEN 21-16 / 21-13 Boonsak PONSANA (13*) 37
WD
Round 1 - JUNG Kyung Eun / YOO Hyun Young 21-12 / 21-9 Vararat GATENAKORN / preyaporn VECHSUWANNAPAT - 17
Round 1 (394*) Jiratchaya RATCHAMONTREE / Pijitjan WANGPAIBOONKJ 21-10 / 21-8 D.CABALLES Anongard / MINGCHUA Suparat - 18
Round 1 - Thunphukkanan AMPUNSUWAN / Chayanit CHALADCHALAM 21-11 / 21-18 CHAN Hung Yung / POON Lok Yan - 26
Round 1 (58*) Sook Chin CHONG / WOON Khe Wei 21-12 / 21-9 CHAITHONGWONGWATANA Sureeporn / Sarita SUWANNAKITBORIHAN - 19
Round 1 - Ayaka TAKAHASHI / Shizuka Uchida 21-17 / 21-18 suthida CHINSIRISET / PAMORNSUWAN Tanyanan - 28
Round 1 (275*) Vivian HOO / Hui Ern NG 21-18 / 23-21 Kewalin AKARAKULCHAI / Pavita ISSARIYANETH - 34
Round 1 - Ikue TATANI / Aya WAKISAKA 21-10 / 21-17 Nitchaon JINDAPOL / Pattharaporn JINDAPON - 32
Round 1 (79*) KOON Wai Chee / MONG Kwan Yi 21-16 / 21-16 Chanida JULRATTANAMANEE / Leena TIRAPONGPATANA (732*) 28
Round 1 (298*) Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 21-15 / 21-12 Narissapat LAM / Maetenee PHATTANAPHITOON - 24
Round 1 (38*) Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 21-10 / 21-6 Wiranpatch HONGCHOOKEAT / KHIAOROTPHAI Piyathida - 17
Round 1 (47*) Nairul Suhaida ABDUL LATIF / Amelia Alicia ANSCELLY 15-21 / 21-17 / 21-13 Rodjana CHUTHABUNDITKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI (333*) 44
Round 1 (57*) LIM Yin Loo / Marylen Poau Leng NG 21-10 / 21-15 Pacharakamol ARKORNSAKUL / Jongkolphan KITITHARAKUL - 26
Round 1 - Malvinne Ann Venice ALCALA / Kennie ASUNCION 21-12 / 21-9 JINDASOMBOON Surisa / TOSANGCHAI Thanaporn - 17
Round 2 - JUNG Kyung Eun / YOO Hyun Young 21-16 / 22-24 / 21-14 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (13*) 64
Round 2 - Thunphukkanan AMPUNSUWAN / Chayanit CHALADCHALAM 21-15 / 13-21 / 21-14 Jiratchaya RATCHAMONTREE / Pijitjan WANGPAIBOONKJ (394*) 42
Round 2 (30*) GAO Ling / WEI Yili 17-21 / 21-14 / 21-11 Sook Chin CHONG / WOON Khe Wei (58*) 39
Round 2 - Ayaka TAKAHASHI / Shizuka Uchida 21-12 / 15-21 / 21-13 Vivian HOO / Hui Ern NG (275*) 48
Round 2 - Ikue TATANI / Aya WAKISAKA 21-12 / 21-9 KOON Wai Chee / MONG Kwan Yi (79*) 27
Round 2 (38*) Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 21-18 / 22-20 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO (298*) 41
Round 2 (47*) Nairul Suhaida ABDUL LATIF / Amelia Alicia ANSCELLY 21-12 / 21-12 LIM Yin Loo / Marylen Poau Leng NG (57*) 32
Round 2 (18*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-9 / 21-8 Malvinne Ann Venice ALCALA / Kennie ASUNCION - 18
Quarter-final - JUNG Kyung Eun / YOO Hyun Young 21-6 / 21-8 Thunphukkanan AMPUNSUWAN / Chayanit CHALADCHALAM - 22
Quarter-final (30*) GAO Ling / WEI Yili 21-15 / 21-11 Ayaka TAKAHASHI / Shizuka Uchida - 28
Quarter-final (38*) Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 21-16 / 21-16 Ikue TATANI / Aya WAKISAKA - 19
Quarter-final (18*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 23-21 / 21-12 Nairul Suhaida ABDUL LATIF / Amelia Alicia ANSCELLY (47*) 24
Semi-final (30*) GAO Ling / WEI Yili 21-18 / 16-21 / 21-12 JUNG Kyung Eun / YOO Hyun Young - 50
Semi-final (18*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-11 / 21-14 Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN (38*) 28
Final (18*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 22-24 / 21-17 / 21-15 GAO Ling / WEI Yili (30*) 52
WS (qual)
Round 1 (601*) Maetenee PHATTANAPHITOON 24-26 / 21-17 / 21-13 Yuriko MIKI - 36
Round 1 - KRISANURUK Patsiri 21-17 / 21-18 Thidarat KLEEBYEESOON - 33
Round 1 (440*) WANG Rong 21-8 / 21-12 Sarita SUWANNAKITBORIHAN - 22
Round 1 - TOSANGCHAI Thanaporn 21-10 / 21-19 Malvinne Ann Venice ALCALA (245*) 26
Round 1 - LIU Jian 21-13 / 21-6 Narissapat LAM - 20
Round 1 - TANOMCHART Kanwara 21-10 / 21-16 Phataimas MUENWONG - 20
Round 1 - Nipada PUNJAE 21-12 / 21-13 NANTATHEERO Peeranarth - 18
Round 1 - DULLAPAN Krongrat 21-19 / 21-14 Worraruethai RUANGTHANANRUK - 28
Round 1 - LEE Seung Ah 21-13 / 21-14 KHIAOROTPHAI Piyathida - 26
Round 2 - Kewalin AKARAKULCHAI 21-14 / 21-8 KRISANURUK Patsiri - 23
Round 2 (440*) WANG Rong 21-11 / 21-16 Jongkolphan KITITHARAKUL - 27
Round 2 - Rawinda PRAJONGJAI 16-21 / 21-14 / 21-16 TOSANGCHAI Thanaporn - 47
Round 2 - LIU Jian 21-6 / 21-13 TANOMCHART Kanwara - 20
Round 2 - Panjarat PRANSOPON 23-25 / 27-25 / 21-10 Nipada PUNJAE - 62
Round 2 - Pacharakamol ARKORNSAKUL 21-11 / 21-11 DULLAPAN Krongrat - 24
Round 2 - LEE Seung Ah 21-7 / 21-18 Nittayaporn NIPATSANT - 23
Round 3 (601*) Maetenee PHATTANAPHITOON 21-15 / 20-22 / 21-14 Kewalin AKARAKULCHAI - 44
Round 3 (440*) WANG Rong 21-10 / 21-16 Rawinda PRAJONGJAI - 25
Round 3 - LIU Jian 21-4 / 21-10 Panjarat PRANSOPON - 17
Round 3 - LEE Seung Ah 21-12 / 21-14 Pacharakamol ARKORNSAKUL - 31
WS
Round 1 (89*) Ratchanok INTANON 21-14 / 21-7 Pavita ISSARIYANETH (694*) 24
Round 1 - LIU Jian 21-16 / 21-11 KANG Hae Won (384*) 29
Round 1 (66*) JANG(F) Soo Young 21-4 / 21-13 Kanchana POLLAKAN (961*) 21
Round 1 (131*) Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-18 Yu WAKITA (259*) 33
Round 1 (24*) Salakjit PONSANA 21-11 / 21-10 NG Ka Shun (140*) 26
Round 1 (393*) Mizuho MURAMATSU 21-12 / 19-21 / 21-17 Maetenee PHATTANAPHITOON (601*) 47
Round 1 (37*) Beiwen ZHANG 21-12 / 21-13 Ayaka TAKAHASHI (288*) 24
Round 1 (75*) Shizuka Uchida 18-21 / 21-18 / 21-16 WI Jin Ah (364*) 57
Round 1 (227*) Nitchaon JINDAPOL 21-11 / 21-11 CHAN Hung Yung (123*) 19
Round 1 (64*) MONG Kwan Yi 21-15 / 3-2 Ret. Anu NIEMINEN (48*) 16
Round 1 (119*) Jiayuan CHEN 21-17 / 21-17 Chie UMEZU (174*) 35
Round 1 (47*) Kaori IMABEPPU 21-14 / 22-20 LEE Seung Ah - 37
Round 1 (62*) BAE Seung Hee 21-11 / 21-19 Chanida JULRATTANAMANEE (276*) 36
Round 1 (43*) Porntip BURANAPRASERTSUK 21-11 / 21-8 Panuga RIOU (323*) 19
Round 1 (440*) WANG Rong 21-18 / 21-6 POON Lok Yan (272*) 26
Round 1 (8*) WANG Chen 21-17 / 21-13 Leena TIRAPONGPATANA (255*) 28
Round 2 - LIU Jian 21-13 / 21-16 Ratchanok INTANON (89*) 28
Round 2 (131*) Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-9 JANG(F) Soo Young (66*) 34
Round 2 (24*) Salakjit PONSANA 21-14 / 13-21 / 21-11 Mizuho MURAMATSU (393*) 49
Round 2 (37*) Beiwen ZHANG 21-19 / 21-14 Shizuka Uchida (75*) 33
Round 2 (227*) Nitchaon JINDAPOL 21-12 / 21-11 MONG Kwan Yi (64*) 26
Round 2 (119*) Jiayuan CHEN 21-9 / 10-21 / 21-17 Kaori IMABEPPU (47*) 49
Round 2 (62*) BAE Seung Hee 21-16 / 21-15 Porntip BURANAPRASERTSUK (43*) 34
Round 2 (440*) WANG Rong 21-18 / 17-21 / 21-18 WANG Chen (8*) 54
Quarter-final - LIU Jian 21-15 / 21-19 Sapsiree TAERATTANACHAI (131*) 36
Quarter-final (24*) Salakjit PONSANA 21-16 / 19-21 / 21-19 Beiwen ZHANG (37*) 52
Quarter-final (227*) Nitchaon JINDAPOL 21-15 / 21-11 Jiayuan CHEN (119*) 24
Quarter-final (440*) WANG Rong 21-17 / 22-20 BAE Seung Hee (62*) 43
Semi-final - LIU Jian 21-19 / 21-6 Salakjit PONSANA (24*) 30
Semi-final (440*) WANG Rong 21-16 / 19-21 / 25-23 Nitchaon JINDAPOL (227*) 61
Final - LIU Jian 21-16 / 21-18 WANG Rong (440*) 31
XD
Round 1 - Bodin ISARA / Wiranpatch HONGCHOOKEAT 21-19 / 19-21 / 21-18 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / LIM Yin Loo (49*) 41
Round 1 (587*) Nipitphon PHUANGPHUAPET / Serithammarak ARTIMA 21-13 / 21-17 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (474*) 21
Round 1 (413*) Thitipong LAPOE / Peeraya MUNKITAMORN 21-12 / 21-16 LO Lok Kei / POON Lok Yan - 20
Round 1 (48*) WONG Wai Hong / KOON Wai Chee 21-19 / 21-7 UBONPONG Chonchanok / UBONPONG Wanchanok - 21
Round 1 (487*) HUI Wai Ho / CHAN Hung Yung 21-14 / 21-9 POLPICHAI Nuttapong / EK-KUL Boonyaporn - 16
Round 1 - SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 7-21 / 21-13 / 21-5 Maneepong JONGJIT / Rodjana CHUTHABUNDITKUL (123*) 29
Round 1 (65*) Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 21-14 / 22-24 / 22-20 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG (63*) 55
Round 1 - Thien How HOON / Hui Ern NG 21-7 / 21-11 Rachapol BUEKLEE / Lovisa JOHANSSON - 14
Round 1 - Siriwat MATAYANUMATI / Thunphukkanan AMPUNSUWAN 21-17 / 21-9 LEUNG Chun Yiu / NG Ka Shun (539*) 27
Round 1 (47*) CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 15-21 / 21-14 Vasin NILYOKE / preyaporn VECHSUWANNAPAT - 43
Round 1 - Hee Chun MAK / WOON Khe Wei 21-6 / 21-13 TANTIRASIN Jakrit / Kewalin AKARAKULCHAI - 16
Round 1 (309*) LIM Khim Wah / Amelia Alicia ANSCELLY 21-18 / 21-17 Wasapon UTTAMANG / Pattharaporn JINDAPON - 25
Round 1 (13*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-11 / 21-6 Tanawat RATTANANONT / Chayanit CHALADCHALAM - 13
Round 1 (321*) TAN Wee Kiong / Vivian HOO W.O. Nitipong SAENGSILA / Duanganong AROONKESORN - 0
Round 1 (862*) Pirapong CHUPRATANSUK / Pevara BURAPASIRIWAT W.O. KIM Dae Eun / JUNG Kyung Eun (373*) 0
Round 2 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-15 / 21-16 Bodin ISARA / Wiranpatch HONGCHOOKEAT - 19
Round 2 (413*) Thitipong LAPOE / Peeraya MUNKITAMORN 21-17 / 21-16 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Serithammarak ARTIMA (587*) 25
Round 2 (48*) WONG Wai Hong / KOON Wai Chee 21-19 / 22-24 / 23-21 TAN Wee Kiong / Vivian HOO (321*) 55
Round 2 - SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 21-10 / 21-11 HUI Wai Ho / CHAN Hung Yung (487*) 21
Round 2 (65*) Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 21-12 / 20-22 / 21-16 Thien How HOON / Hui Ern NG - 42
Round 2 (47*) CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 22-20 Siriwat MATAYANUMATI / Thunphukkanan AMPUNSUWAN - 28
Round 2 (309*) LIM Khim Wah / Amelia Alicia ANSCELLY 21-17 / 21-11 Hee Chun MAK / WOON Khe Wei - 24
Round 2 (13*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL W.O. Pirapong CHUPRATANSUK / Pevara BURAPASIRIWAT (862*) 0
Quarter-final (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-13 / 21-14 Thitipong LAPOE / Peeraya MUNKITAMORN (413*) 24
Quarter-final - SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 20-22 / 21-17 / 21-14 WONG Wai Hong / KOON Wai Chee (48*) 50
Quarter-final (47*) CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 16-21 / 21-17 / 21-9 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI (65*) 42
Quarter-final (13*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-12 / 17-21 / 21-19 LIM Khim Wah / Amelia Alicia ANSCELLY (309*) 35
Semi-final (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-17 / 21-17 SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young - 34
Semi-final (13*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-15 / 21-15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying (47*) 27
Final (13*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 11-21 / 21-17 / 21-14 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 44
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 69 7 22.6% 2457 79.26 00:27:21 2.9 0 0.0%
MS 42 92 8 19.1% 3151 75.02 00:32:03 2.34 1 2.4%
WD 28 63 7 25.0% 2196 78.43 00:30:51 2.54 1 3.6%
WS 30 67 7 23.3% 2390 79.67 00:34:50 2.29 1 3.3%
XD 27 64 10 37.0% 2294 84.96 00:30:02 2.83 0 0.0%
Total 158 355 39 24.7% 12488 79.04 00:31:06 2.54 3 1.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Vietnam 5 0 100.0%
China 15 1 93.8%
Macau 7 1 87.5%
New Zealand 3 1 75.0%
Indonesia 4 2 66.7%
Singapore 4 2 66.7%
Korea 28 16 63.6%
Malaysia 27 17 61.4%
U.S.A. 2 2 50.0%
France 1 1 50.0%
Japan 8 11 42.1%
Hong Kong 12 17 41.4%
Thailand 68 108 38.6%
Philippines 3 5 37.5%
Kazakhstan 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
England 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 LEE Zii Jia LI Shifeng 17-21 / 21-11 / 23-21
2021 Viktor AXELSEN Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-7
2021 Viktor AXELSEN NG Ka Long Angus 21-14 / 21-14
2019 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-14 / 11-21 / 23-21
2018 Kanta TSUNEYAMA Tommy SUGIARTO 21-16 / 13-21 / 21-9
2017 SAI PRANEETH B. Jonatan CHRISTIE 17-21 / 21-18 / 21-19
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-16
2015 LEE Hyun Il Ihsan Maulana MUSTOFA 21-17 / 22-24 / 21-8
2013 KIDAMBI Srikanth Boonsak PONSANA 21-16 / 21-12
2012 Sony Dwi KUNCORO Yuekun CHEN 21-17 / 21-14
2011 CHEN Long LEE Hyun Il 21-8 / 21-19
2009 Tien Minh NGUYEN Boonsak PONSANA 21-16 / 21-13
2008 LIN Dan Boonsak PONSANA 17-21 / 21-15 / 21-13
2007 CHEN Hong Boonsak PONSANA 21-14 / 11-21 / 23-21
2006 CHEN Yu CHEN Jin 21-17 / 21-23 / 22-20
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Kenneth JONASSEN 15-13 / 15-13
2004 Boonsak PONSANA NG Wei 15-3 / 15-3
2003 Ronald SUSILO Boonsak PONSANA 15-10 / 7-15 / 15-10
2001 Hock Kin YONG Boonsak PONSANA 7-8 / 5-7 / 8-6
2000 HENDRAWAN Budi SANTOSO 15-8 / 15-10
1999 CHEN Gang JI Xinpeng 15-12 / 15-6
1997 HENDRAWAN CHEN Gang 15-9 / 15-1
1996 DONG Jiong Joko SUPRIANTO 15-13 / 15-7
1994 Joko SUPRIANTO SUN Jun 10-15 / 15-11 / 15-5
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 15-3
1992 Joko SUPRIANTO Allan BUDI KUSUMA 15-10 / 10-15 / 15-10
1991 Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ 14-17 / 15-1 / 15-10
1990 Sompol KUKASEMKIJ Allan BUDI KUSUMA 15-11 / 18-13
1989 Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ 17-14 / 15-8