Japan Open  

Tournament Name: Japan Open 1995
Tournament Dates: 24/01/1995-24/01/1995
Location: Japan, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO
MS Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO
WD GE Fei / GU Jun FINARSIH / Lili TAMPI
WS Susi SUSANTI BANG Soo Hyun
XD Thomas LUND / Marlene THOMSEN Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Daisuke KAWAMORI / Hideki YOSHIKAWA 15-7 / 15-1 Allan DE LEON / Ronald MAGNAYE (165*) 0
Round 1 (17*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV W.O. Sarwar HUSSAIN / Rab MAHBUBUR - 0
Round 2 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-4 / 15-8 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (690*) 0
Round 2 (92*) Beng Kiang SOO / Kim Her TAN 15-1 / 15-3 Jaime LLANES / Ian Gil PIENCENAVES (259*) 0
Round 2 (9*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 9-15 / 15-12 / 15-12 Takashi ISHII / Tomomasa OTANI - 0
Round 2 (33*) KANG Kyung Jin / KIM Dong Moon 15-4 / 15-9 LIANG Qing / TAO Xiaoqiang (79*) 0
Round 2 - Muhammad Roslin HASHIM / John QUINN 15-7 / 15-6 Hiroki ETO / Tatsuya YANAGIYA (102*) 0
Round 2 (7*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-6 / 15-7 Melvin LLANES / Antonio Jr MANCE (166*) 0
Round 2 (181*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-2 / 15-4 Daisuke KAWAMORI / Hideki YOSHIKAWA - 0
Round 2 (14*) Nick PONTING / Julian ROBERTSON 6-15 / 15-3 / 15-12 Akihiro KISHIDA / Koji OHYAMA - 0
Round 2 (2*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-3 / 15-5 Alfredo COSTABILE / Hideo OKABE - 0
Round 2 (6*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-3 / 15-7 CHAN Siu Kwong / HE Tim (180*) 0
Round 2 (5*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-3 / 15-1 Anthony AVE / Rocky MAGNAYE (258*) 0
Round 2 (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND W.O. Akihiro KISHIDA / Koji OHYAMA - 0
Round 2 (17*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV W.O. Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (274*) 0
Round 2 (8*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON W.O. Takaaki HAYASHI / Norio IMAI - 0
Round 2 (95*) HA Tae Kwon / LEE Dong Soo W.O. David BAMFORD / Craig BOOLEY (150*) 0
Round 2 (49*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA W.O. Mohammed HUSSAIN / Kazi Hasibur RAHMAN - 0
Round 3 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-12 / 15-4 Beng Kiang SOO / Kim Her TAN (92*) 0
Round 3 (9*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 9-15 / 15-4 / 15-5 KANG Kyung Jin / KIM Dong Moon (33*) 0
Round 3 (181*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-4 / 15-10 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (8*) 0
Round 3 (6*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 17-16 / 15-7 HA Tae Kwon / LEE Dong Soo (95*) 0
Round 3 (5*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-13 / 15-7 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (49*) 0
Round 3 - Muhammad Roslin HASHIM / John QUINN W.O. Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (3*) 0
Round 3 (7*) Simon ARCHER / Chris HUNT W.O. Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (17*) 0
Round 3 (2*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO W.O. Nick PONTING / Julian ROBERTSON (14*) 0
Quarter-final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-3 / 15-8 Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (9*) 0
Quarter-final (7*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-7 / 15-2 Muhammad Roslin HASHIM / John QUINN - 0
Quarter-final (181*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-5 / 16-18 / 15-8 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (2*) 0
Quarter-final (5*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-7 / 15-6 HUANG Zhanzhong / Xin JIANG (6*) 0
Semi-final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-3 / 15-6 Simon ARCHER / Chris HUNT (7*) 0
Semi-final (5*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-7 / 15-6 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (181*) 0
Final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-9 Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO (5*) 0
MS
Round 1 (28*) GE Cheng 15-7 / 15-3 Ronald MAGNAYE (563*) 0
Round 1 (70*) Darren J HALL 15-9 / 15-4 Hidetaka YAMADA (215*) 0
Round 1 (42*) Hock Kin YONG 15-2 / 15-8 Norihisa NAKAMURA (580*) 0
Round 1 (61*) Fumihiko MACHIDA 15-3 / 15-6 Ian Gil PIENCENAVES (802*) 0
Round 1 (25*) AHN Jae Chang 15-0 / 15-5 Allan DE LEON (478*) 0
Round 1 - Kusamao SUZUKI 15-8 / 15-3 Jaime LLANES (190*) 0
Round 1 (47*) Kok Keong FOO 15-5 / 15-3 Oliver PONGRATZ (29*) 0
Round 1 (6*) PERMADI Fung 15-4 / 15-5 Rocky MAGNAYE (599*) 0
Round 1 - Shinji BITO 15-7 / 15-4 Rab MAHBUBUR (230*) 0
Round 1 (3*) Poul-Erik HOYER 15-0 / 15-8 Nikolaj ZUEV (343*) 0
Round 1 (84*) Takahiro SUKA 15-10 / 15-9 Antonio Jr MANCE (252*) 0
Round 1 (16*) LIN Liwen 15-3 / 17-14 Sompol KUKASEMKIJ (24*) 0
Round 1 (38*) Anders W NIELSEN 18-17 / 15-7 Hannes FUCHS (34*) 0
Round 1 (10*) Tiong Ping LIOE 15-6 / 18-13 Kohichi KUWANO - 0
Round 1 - Masafumi HANADA 10-15 / 15-8 / 15-8 Melvin LLANES (324*) 0
Round 1 (22*) Peter ESPERSEN 8-15 / 15-8 / 15-9 Muhammad Roslin HASHIM (63*) 0
Round 1 (384*) Hideaki MOTOYAMA 15-3 / 15-5 Anthony AVE (553*) 0
Round 1 (27*) Peter RASMUSSEN W.O. Harutaka NAGAYAMA - 0
Round 1 (20*) Jeroen VAN DIJK W.O. Sarwar HUSSAIN - 0
Round 1 (36*) Andreij ANTROPOV W.O. Yasumasa TSUJITA - 0
Round 1 (33*) Rashid SIDEK W.O. Takaaki HAYASHI - 0
Round 1 (7*) Hermawan SUSANTO W.O. Pontus JANTTI (51*) 0
Round 1 (14*) HU Zhilan W.O. CHANG Jeng-Shyuang (124*) 0
Round 1 - Seiichi WATANABE W.O. Kazi Hasibur RAHMAN - 0
Round 1 (32*) WONG Wai Lap W.O. Kazuhiro HONDA (214*) 0
Round 1 (21*) PARK Sung Woo W.O. Mohammed HUSSAIN - 0
Round 2 (1*) Ardy B WIRANATA 15-6 / 15-6 Peter RASMUSSEN (27*) 0
Round 2 (28*) GE Cheng 10-15 / 15-8 / 15-12 Darren J HALL (70*) 0
Round 2 (20*) Jeroen VAN DIJK 17-14 / 15-12 Fumihiko MACHIDA (61*) 0
Round 2 (4*) Harijanto ARBI 15-5 / 15-9 Andreij ANTROPOV (36*) 0
Round 2 (33*) Rashid SIDEK 15-12 / 15-4 AHN Jae Chang (25*) 0
Round 2 (7*) Hermawan SUSANTO 17-14 / 15-5 Kusamao SUZUKI - 0
Round 2 (14*) HU Zhilan 15-1 / 15-10 Seiichi WATANABE - 0
Round 2 (6*) PERMADI Fung 15-6 / 15-10 Kok Keong FOO (47*) 0
Round 2 (3*) Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-5 Shinji BITO - 0
Round 2 (16*) LIN Liwen 15-2 / 15-3 Takahiro SUKA (84*) 0
Round 2 (9*) Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-7 WONG Wai Lap (32*) 0
Round 2 (10*) Tiong Ping LIOE 15-12 / 14-18 / 15-8 Anders W NIELSEN (38*) 0
Round 2 (21*) PARK Sung Woo 12-15 / 17-16 / 15-1 Peter ESPERSEN (22*) 0
Round 2 (2*) Allan BUDI KUSUMA 15-1 / 15-7 Hideaki MOTOYAMA (384*) 0
Round 2 (42*) Hock Kin YONG W.O. SUN Jun (5*) 0
Round 2 - Masafumi HANADA W.O. DONG Jiong (11*) 0
Round 3 (1*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-11 GE Cheng (28*) 0
Round 3 (20*) Jeroen VAN DIJK 15-9 / 15-2 Hock Kin YONG (42*) 0
Round 3 (4*) Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 15-11 Rashid SIDEK (33*) 0
Round 3 (7*) Hermawan SUSANTO 18-14 / 15-7 HU Zhilan (14*) 0
Round 3 (6*) PERMADI Fung 9-15 / 15-9 / 18-16 Poul-Erik HOYER (3*) 0
Round 3 (9*) Joko SUPRIANTO 15-3 / 15-9 LIN Liwen (16*) 0
Round 3 (10*) Tiong Ping LIOE 15-2 / 15-6 Masafumi HANADA - 0
Round 3 (2*) Allan BUDI KUSUMA 7-15 / 15-5 / 15-7 PARK Sung Woo (21*) 0
Quarter-final (1*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-11 Jeroen VAN DIJK (20*) 0
Quarter-final (4*) Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 15-11 Hermawan SUSANTO (7*) 0
Quarter-final (9*) Joko SUPRIANTO 15-3 / 15-9 PERMADI Fung (6*) 0
Quarter-final (2*) Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 18-17 / 15-12 Tiong Ping LIOE (10*) 0
Semi-final (4*) Harijanto ARBI 15-6 / 10-15 / 15-4 Ardy B WIRANATA (1*) 0
Semi-final (9*) Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-3 Allan BUDI KUSUMA (2*) 0
Final (4*) Harijanto ARBI 15-8 / 15-8 Joko SUPRIANTO (9*) 0
WD
Round 1 (22*) Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI 15-9 / 15-7 NGAN Fai / TUNG Chau Man (52*) 0
Round 1 (6*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 18-14 / 15-6 Mika KIHASHI / Miki TERAO - 0
Round 1 (55*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-3 / 15-6 Miho TOMITA / Hiromi YAMADA - 0
Round 1 (23*) Maria BENGTSSON / Margit BORG 15-7 / 15-4 Hiromi OHKUBO / Yoshimi TAKAIWA - 0
Round 1 (3*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 5-15 / 15-2 / 15-4 Takako IDA / Izumi KIDA - 0
Round 1 (18*) Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH 15-7 / 15-9 Kennie ASUNCION / Amparo LIM (91*) 0
Round 1 - Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA 18-15 / 12-15 / 15-7 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (87*) 0
Round 1 (13*) Gillian C GOWERS / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-1 / 15-7 Kirika KAWAGUCHI / Yoshiko YOSHITOMI - 0
Round 1 (99*) Catrine BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-6 / 15-6 Saori ITOH / Naomi KAWAGUCHI - 0
Round 1 - Yoshiko IWATA / Shinobu SASAKI 12-15 / 18-14 / 15-7 Sarah HARDAKER / Joanne MUGGERIDGE (59*) 0
Round 1 (8*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-8 / 17-14 Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA - 0
Round 1 (16*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 17-15 / 15-8 Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO (82*) 0
Round 2 (1*) GE Fei / GU Jun 15-6 / 15-5 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI (22*) 0
Round 2 (55*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-10 / 15-10 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (6*) 0
Round 2 (10*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 17-14 / 15-8 Maria BENGTSSON / Margit BORG (23*) 0
Round 2 (3*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-5 / 18-14 Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH (18*) 0
Round 2 (13*) Gillian C GOWERS / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-6 / 15-6 Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA - 0
Round 2 (11*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-10 / 15-10 Catrine BENGTSSON / Christine GANDRUP (99*) 0
Round 2 (8*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-2 / 11-15 / 18-15 Yoshiko IWATA / Shinobu SASAKI - 0
Round 2 (9*) FINARSIH / Lili TAMPI 5-15 / 18-15 / 15-7 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young (16*) 0
Quarter-final (1*) GE Fei / GU Jun 15-5 / 13-15 / 15-6 GIL Young Ah / JANG Hye Ock (55*) 0
Quarter-final (10*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-8 / 15-5 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (3*) 0
Quarter-final (11*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-7 / 15-5 Gillian C GOWERS / Lisbet STUER-LAURIDSEN (13*) 0
Quarter-final (9*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-5 / 15-9 Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK (8*) 0
Semi-final (1*) GE Fei / GU Jun 15-11 / 15-8 Julie BRADBURY / Joanne GOODE (10*) 0
Semi-final (9*) FINARSIH / Lili TAMPI 17-15 / 15-8 PENG Xin Yong / ZHANG Jin (11*) 0
Final (1*) GE Fei / GU Jun 15-11 / 15-8 FINARSIH / Lili TAMPI (9*) 0
WS
Round 1 (43*) DAI Yun 11-1 / 11-6 Margit BORG (20*) 0
Round 1 (120*) Chia-Chi HUANG 11-2 / 11-1 Amparo LIM (133*) 0
Round 1 (36*) Joanne MUGGERIDGE 11-3 / 11-7 Satomi IGAWA (226*) 0
Round 1 (13*) Ika HENY 11-0 / 11-2 Junko YAMADA - 0
Round 1 (6*) Christine GANDRUP 11-5 / 11-3 Somharuthai JAROENSIRI (15*) 0
Round 1 (12*) Hisako MIZUI 11-3 / 11-2 Kennie ASUNCION (223*) 0
Round 1 - HSUI Yu-Lin 12-10 / 11-4 Hiromi YAMADA - 0
Round 1 (17*) Johanna Lee Joo Hyun 11-1 / 11-0 Eri ICHIHASHI - 0
Round 1 (22*) Pornsawan PLUNGWECH 11-3 / 11-7 Masako SAKAMOTO (72*) 0
Round 1 (25*) HU Ning 11-4 / 11-3 Akiko MICHIUE - 0
Round 2 (2*) Susi SUSANTI 11-3 / 11-1 Chikako NAKAYAMA (491*) 0
Round 2 (16*) Marr JIHYUN 10-12 / 12-10 / 11-8 DAI Yun (43*) 0
Round 2 (5*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-0 Aiko TSUDA - 0
Round 2 (52*) Yasuko MIZUI 11-5 / 12-10 Chia-Chi HUANG (120*) 0
Round 2 (3*) YE Zhaoying 11-8 / 11-4 Saori ITOH - 0
Round 2 (34*) Takako IDA 3-11 / 11-4 / 12-9 Joanne MUGGERIDGE (36*) 0
Round 2 (7*) RA Kyung Min 11-4 / 11-8 Yoshiko OHTA (224*) 0
Round 2 (13*) Ika HENY 11-3 / 12-9 Christine GANDRUP (6*) 0
Round 2 (12*) Hisako MIZUI 11-8 / 11-3 HSUI Yu-Lin - 0
Round 2 (10*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 11-1 Kyoko KOMURO - 0
Round 2 (17*) Johanna Lee Joo Hyun 7-11 / 11-6 / 11-3 YAO Yan (65*) 0
Round 2 (4*) Xiaoqing LIM 11-7 / 11-2 Yumi AKASHI - 0
Round 2 (29*) Catrine BENGTSSON 8-11 / 11-4 / 11-6 Pornsawan PLUNGWECH (22*) 0
Round 2 (9*) HAN Jingna 11-6 / 11-3 Mariko NAKAYAMA - 0
Round 2 (25*) HU Ning 11-2 / 12-10 Yuliani SANTOSO (11*) 0
Round 2 (1*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-1 Michiko SASAKI - 0
Round 3 (2*) Susi SUSANTI 11-8 / 5-11 / 12-9 Marr JIHYUN (16*) 0
Round 3 (5*) Camilla MARTIN 11-4 / 11-8 Yasuko MIZUI (52*) 0
Round 3 (3*) YE Zhaoying 11-3 / 11-1 Takako IDA (34*) 0
Round 3 (7*) RA Kyung Min 11-5 / 11-7 Ika HENY (13*) 0
Round 3 (10*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-3 / 11-6 Hisako MIZUI (12*) 0
Round 3 (4*) Xiaoqing LIM 11-2 / 11-2 Johanna Lee Joo Hyun (17*) 0
Round 3 (9*) HAN Jingna 11-3 / 11-7 Catrine BENGTSSON (29*) 0
Round 3 (1*) BANG Soo Hyun 11-6 / 11-4 HU Ning (25*) 0
Quarter-final (2*) Susi SUSANTI 11-6 / 11-4 Camilla MARTIN (5*) 0
Quarter-final (3*) YE Zhaoying 6-11 / 11-6 / 11-9 RA Kyung Min (7*) 0
Quarter-final (4*) Xiaoqing LIM 11-4 / 11-9 Mia AUDINA TJIPTAWAN (10*) 0
Quarter-final (1*) BANG Soo Hyun 7-11 / 12-11 / 11-1 HAN Jingna (9*) 0
Semi-final (2*) Susi SUSANTI 11-5 / 11-3 YE Zhaoying (3*) 0
Semi-final (1*) BANG Soo Hyun 11-3 / 11-6 Xiaoqing LIM (4*) 0
Final (2*) Susi SUSANTI 11-7 / 12-11 BANG Soo Hyun (1*) 0
XD
Round 1 - HE Tim / TUNG Chau Man 15-9 / 15-5 Akihiro IMAI / Miwa KAI - 0
Round 1 (3*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-7 / 15-8 LEE Dong Soo / KIM Mee Hyang (614*) 0
Round 1 (11*) LIU Jianjun / GE Fei 15-6 / 15-4 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (14*) 0
Round 1 (7*) Flandy LIMPELE / Dede HASANAH 15-5 / 15-7 John QUINN / Sarah HARDAKER (49*) 0
Round 1 (35*) KIM Dong Moon / KIM Shin Young 15-0 / 15-1 Antonio Jr MANCE / Amparo LIM (266*) 0
Round 1 (13*) Xin JIANG / ZHANG Jin 15-0 / 15-5 Atsuhito KITANI / Shinobu SASAKI - 0
Round 1 (40*) KANG Kyung Jin / JANG Hye Ock 15-4 / 15-9 CHAN Siu Kwong / NGAN Fai (102*) 0
Round 1 (24*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Rikke OLSEN 15-8 / 15-6 Norio IMAI / Haruko MATSUDA - 0
Round 1 (47*) CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan 15-9 / 18-13 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (8*) 0
Round 1 (27*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-5 / 15-11 Chris HUNT / Gillian C GOWERS (68*) 0
Round 1 (128*) HA Tae Kwon / GIL Young Ah 15-5 / 15-4 Sasiko TANAKA / Akihiko UEMURA - 0
Round 1 (5*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-7 / 15-3 Ronald MAGNAYE / Kennie ASUNCION (164*) 0
Round 1 - Julian ROBERTSON / Joanne MUGGERIDGE W.O. Kusamao SUZUKI / Helene KIRKEGAARD - 0
Round 1 (9*) LIANG Qing / Yun PENG W.O. Neil COTTRILL / Akiko MICHIUE - 0
Round 1 (610*) Qi (M) YU / PENG Xin Yong W.O. Seiichi WATANABE / Anne Mette VAN DIJK - 0
Round 2 (1*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-7 / 15-5 HE Tim / TUNG Chau Man - 0
Round 2 (11*) LIU Jianjun / GE Fei 15-10 / 15-4 Nick PONTING / Joanne GOODE (3*) 0
Round 2 (35*) KIM Dong Moon / KIM Shin Young 15-8 / 15-4 Flandy LIMPELE / Dede HASANAH (7*) 0
Round 2 (13*) Xin JIANG / ZHANG Jin 15-8 / 15-4 Julian ROBERTSON / Joanne MUGGERIDGE - 0
Round 2 (40*) KANG Kyung Jin / JANG Hye Ock 15-8 / 15-10 LIANG Qing / Yun PENG (9*) 0
Round 2 (27*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-9 / 15-6 Qi (M) YU / PENG Xin Yong (610*) 0
Round 2 (128*) HA Tae Kwon / GIL Young Ah 12-15 / 15-9 / 15-6 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (5*) 0
Round 2 (47*) CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan W.O. Jon HOLST-CHRISTENSEN / Rikke OLSEN (24*) 0
Quarter-final (1*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-4 / 15-7 LIU Jianjun / GE Fei (11*) 0
Quarter-final (35*) KIM Dong Moon / KIM Shin Young 15-3 / 15-1 Xin JIANG / ZHANG Jin (13*) 0
Quarter-final (40*) KANG Kyung Jin / JANG Hye Ock 15-3 / 18-13 CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan (47*) 0
Quarter-final (27*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-11 / 12-15 / 15-5 HA Tae Kwon / GIL Young Ah (128*) 0
Semi-final (1*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-4 / 14-17 / 15-10 KIM Dong Moon / KIM Shin Young (35*) 0
Semi-final (27*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-4 / 15-1 KANG Kyung Jin / JANG Hye Ock (40*) 0
Final (1*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-4 / 14-17 / 15-10 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (27*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 24 52 4 16.7% 1122 46.75 00:00:00 0 0 0.0%
MS 46 103 11 23.9% 2336 50.78 00:00:00 0 0 0.0%
WD 27 60 6 22.2% 1424 52.74 00:00:00 0 0 0.0%
WS 41 89 7 17.1% 1416 34.54 00:00:00 0 0 0.0%
XD 26 56 4 15.4% 1221 46.96 00:00:00 0 0 0.0%
Total 164 360 32 19.5% 7519 45.85 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 44 12 78.6%
Canada 3 1 75.0%
Denmark 15 7 68.2%
Netherlands 2 1 66.7%
U.S.A. 2 1 66.7%
China 24 14 63.2%
Korea 21 13 61.8%
Chinese Taipei 4 3 57.1%
Malaysia 8 7 53.3%
Australia 3 3 50.0%
England 11 12 47.8%
Sweden 8 9 47.1%
Thailand 4 5 44.4%
Japan 14 48 22.6%
Hong Kong 1 5 16.7%
Austria 0 1 0.0%
Germany 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
Bangladesh 0 1 0.0%
Russia 0 2 0.0%
Philippines 0 17 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10