All England  

Tournament Name: YONEX All England Open Badminton Championships 2019
Tournament Dates: 06/03/2019-10/03/2019
Location: Great Britain, Birmingham
Category: HSBC BWF World Tour Super 1000

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN Aaron CHIA / SOH Wooi Yik
MS Kento MOMOTA Viktor AXELSEN
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA
WS CHEN Yufei TAI Tzu Ying
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 12 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-19 / 20-22 / 21-17 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 67
Round 1 127 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-11 / 21-16 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 31 25
Round 1 6 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-18 / 15-21 / 22-20 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 29 73
Round 1 18 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 12-21 / 21-16 / 21-16 LU Ching Yao / YANG Po Han 25 49
Round 1 4 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-13 / 15-21 / 21-15 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21 52
Round 1 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-14 / 17-21 / 21-17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 16 51
Round 1 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 23-21 / 21-14 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 52 32
Round 1 24 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-19 / 16-21 / 21-14 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 26 46
Round 1 11 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-17 / 21-14 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 50 45
Round 1 8 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-18 / 21-18 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 36 36
Round 1 22 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-11 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 42 41
Round 1 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-17 / 19-21 / 21-9 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 27 47
Round 1 23 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 15-21 / 21-19 / 21-16 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 10 55
Round 1 7 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-12 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 19 36
Round 1 28 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-17 / 21-12 Jelle MAAS / Robin TABELING 30 32
Round 1 13 HE Jiting / TAN Qiang 18-21 / 21-18 / 24-22 LI Junhui / LIU Yuchen 2 56
Round 2 12 LIU Cheng / ZHANG Nan 22-20 / 16-21 / 21-11 LEE Yang / WANG Chi-Lin 127 65
Round 2 18 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-19 / 21-16 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 6 42
Round 2 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-18 / 21-19 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 4 40
Round 2 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 13-21 / 21-19 / 23-21 OU Xuanyi / REN Xiangyu 24 61
Round 2 8 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-14 / 20-22 / 21-19 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 11 68
Round 2 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-14 / 21-16 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 22 40
Round 2 7 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-18 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 23 32
Round 2 28 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 22-20 / 21-14 HE Jiting / TAN Qiang 13 34
Quarter-final 18 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-19 / 17-21 / 21-12 LIU Cheng / ZHANG Nan 12 64
Quarter-final 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 22-20 / 21-12 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 14 39
Quarter-final 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-12 / 21-17 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 8 36
Quarter-final 7 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-12 / 21-13 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 28 27
Semi-final 18 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 12-21 / 22-20 / 21-19 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 9 59
Semi-final 7 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 44
Final 7 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 11-21 / 21-14 / 21-12 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 18 48
MS
Round 1 1 Kento MOMOTA 21-13 / 21-7 Khosit PHETPRADAB 16 40
Round 1 18 Kantaphon WANGCHAROEN 23-21 / 14-21 / 22-20 WANG Tzu Wei 28 68
Round 1 8 KIDAMBI Srikanth 21-13 / 21-11 Brice LEVERDEZ 25 30
Round 1 9 Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-19 LEE Dong Keun 22 46
Round 1 23 HUANG Yuxiang 21-14 / 16-21 / 24-22 CHOU Tien Chen 3 79
Round 1 11 Tommy SUGIARTO 21-16 / 21-19 Rajiv OUSEPH 33 41
Round 1 15 NG Ka Long Angus 21-18 / 13-21 / 21-11 Anthony Sinisuka GINTING 7 58
Round 1 26 SAI PRANEETH B. 21-19 / 21-19 PRANNOY H. S. 19 52
Round 1 20 LU Guangzu 20-22 / 21-15 / 21-11 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 24 55
Round 1 6 Viktor AXELSEN 16-21 / 21-18 / 21-14 Sameer VERMA 14 65
Round 1 30 Jan O JORGENSEN 21-10 / 21-17 Kazumasa SAKAI 40 30
Round 1 32 Rasmus GEMKE 21-15 / 21-17 CHEN Long 4 50
Round 1 17 Kanta TSUNEYAMA 19-21 / 21-14 / 21-7 LIN Dan 12 61
Round 1 10 Kenta NISHIMOTO 23-21 / 14-5 Ret. SON Wan Ho 5 42
Round 1 27 LIEW Daren 21-13 / 21-17 Suppanyu AVIHINGSANON 34 40
Round 1 2 SHI Yuqi 21-17 / 21-16 Anders ANTONSEN 13 45
Round 2 1 Kento MOMOTA 21-19 / 21-11 Kantaphon WANGCHAROEN 18 56
Round 2 8 KIDAMBI Srikanth 21-17 / 11-21 / 21-12 Jonatan CHRISTIE 9 59
Round 2 11 Tommy SUGIARTO 22-24 / 21-17 / 21-16 HUANG Yuxiang 23 80
Round 2 15 NG Ka Long Angus 21-12 / 21-17 SAI PRANEETH B. 26 35
Round 2 6 Viktor AXELSEN 21-19 / 21-16 LU Guangzu 20 41
Round 2 30 Jan O JORGENSEN 21-17 / 22-20 Rasmus GEMKE 32 47
Round 2 17 Kanta TSUNEYAMA 21-19 / 21-13 Kenta NISHIMOTO 10 52
Round 2 2 SHI Yuqi 21-8 / 21-10 LIEW Daren 27 32
Quarter-final 1 Kento MOMOTA 21-12 / 21-16 KIDAMBI Srikanth 8 44
Quarter-final 15 NG Ka Long Angus 16-21 / 21-14 / 21-15 Tommy SUGIARTO 11 68
Quarter-final 6 Viktor AXELSEN 23-21 / 21-18 Jan O JORGENSEN 30 43
Quarter-final 2 SHI Yuqi 21-14 / 21-7 Kanta TSUNEYAMA 17 37
Semi-final 1 Kento MOMOTA 21-19 / 21-11 NG Ka Long Angus 15 54
Semi-final 6 Viktor AXELSEN 22-20 / 13-21 / 21-9 SHI Yuqi 2 66
Final 1 Kento MOMOTA 21-11 / 15-21 / 21-15 Viktor AXELSEN 6 81
WD
Round 1 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-17 / 21-12 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 29 32
Round 1 19 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-19 / 21-19 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 42 35
Round 1 8 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-14 / 21-13 DU Yue / LI Yinhui 10 42
Round 1 35 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 17-21 / 21-17 / 21-18 CHEN Lu / XU Ya 73 69
Round 1 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-19 / 21-15 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 33 41
Round 1 32 DONG Wenjing / FENG Xueying 21-9 / 21-15 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 39 32
Round 1 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-6 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 30 30
Round 1 9 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 22-20 / 21-18 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 27 51
Round 1 37 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-14 / 21-10 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 18 31
Round 1 6 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-17 / 25-23 Della Destiara HARIS / Tania Oktaviani KUSUMAH 279 41
Round 1 23 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-9 / 21-12 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 36 36
Round 1 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-18 / 21-16 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 11 42
Round 1 22 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 18-21 / 21-12 / 21-12 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 34 57
Round 1 7 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 16-21 / 28-26 / 21-16 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 25 77
Round 1 46 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 11-12 Ret. Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 8
Round 1 14 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-17 / 10-21 / 21-19 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 70
Round 2 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-16 / 19-21 / 21-13 Emilie LEFEL / Anne TRAN 19 61
Round 2 8 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-18 / 25-23 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 35 47
Round 2 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-10 / 21-12 DONG Wenjing / FENG Xueying 32 36
Round 2 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 21-14 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 9 40
Round 2 37 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-8 / 21-18 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 6 33
Round 2 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 24-22 / 21-14 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 23 53
Round 2 7 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-15 / 21-9 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 22 39
Round 2 46 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 21-13 / 21-11 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 14 34
Quarter-final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 17-21 / 21-15 / 21-19 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 8 80
Quarter-final 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-19 / 21-17 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 4 50
Quarter-final 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-17 / 17-21 / 21-18 LI Wenmei / ZHENG Yu 37 79
Quarter-final 7 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-16 / 21-17 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 46 48
Semi-final 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 23-21 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 1 65
Semi-final 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-11 / 21-12 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 7 53
Final 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 18-21 / 22-20 / 21-11 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 3 83
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-12 / 21-15 Michelle LI 13 28
Round 1 12 Beiwen ZHANG 21-17 / 21-14 Nitchaon JINDAPOL 21 35
Round 1 9 Saina NEHWAL 21-17 / 21-18 Kirsty GILMOUR 29 35
Round 1 19 Line Højmark KJAERSFELDT 25-23 / 21-15 CAI Yanyan 18 42
Round 1 5 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-18 Beatriz CORRALES 46 34
Round 1 17 Mia BLICHFELDT 22-20 / 21-14 YIP Pui Yin 37 36
Round 1 7 HE Bingjiao 17-21 / 21-15 / 21-10 Fitriani FITRIANI 28 54
Round 1 23 Pornpawee CHOCHUWONG 21-18 / 21-8 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 26 38
Round 1 30 CHEUNG Ngan Yi 21-15 / 21-9 Evgeniya KOSETSKAYA 34 30
Round 1 10 SUNG Ji Hyun 21-16 / 20-22 / 21-18 PUSARLA V. Sindhu 6 80
Round 1 20 Aya OHORI 21-15 / 21-16 Soniia CHEAH 36 35
Round 1 4 CHEN Yufei 21-10 / 21-14 HAN Yue 14 28
Round 1 22 LI Xuerui 21-19 / 22-20 YEO Jia Min 33 35
Round 1 25 CHEN Xiaoxin 21-23 / 24-22 / 21-14 Ratchanok INTANON 8 75
Round 1 11 Sayaka TAKAHASHI 22-20 / 21-13 GOH Jin Wei 24 37
Round 1 2 Nozomi OKUHARA 21-17 / 21-16 Gregoria Mariska TUNJUNG 15 40
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-14 Beiwen ZHANG 12 31
Round 2 9 Saina NEHWAL 8-21 / 21-16 / 21-13 Line Højmark KJAERSFELDT 19 51
Round 2 5 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-14 Mia BLICHFELDT 17 39
Round 2 7 HE Bingjiao 15-21 / 21-15 / 21-14 Pornpawee CHOCHUWONG 23 57
Round 2 10 SUNG Ji Hyun 21-11 / 18-21 / 21-18 CHEUNG Ngan Yi 30 76
Round 2 4 CHEN Yufei 21-6 / 17-21 / 21-19 Aya OHORI 20 61
Round 2 22 LI Xuerui 21-14 / 21-12 CHEN Xiaoxin 25 33
Round 2 2 Nozomi OKUHARA 21-14 / 23-21 Sayaka TAKAHASHI 11 44
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-19 Saina NEHWAL 9 38
Quarter-final 5 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 19-21 / 21-12 HE Bingjiao 7 66
Quarter-final 4 CHEN Yufei 21-12 / 21-16 SUNG Ji Hyun 10 37
Quarter-final 2 Nozomi OKUHARA 21-17 / 21-14 LI Xuerui 22 38
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 21-13 / 10-21 / 21-8 Akane YAMAGUCHI 5 47
Semi-final 4 CHEN Yufei 21-17 / 21-11 Nozomi OKUHARA 2 42
Final 4 CHEN Yufei 21-17 / 21-17 TAI Tzu Ying 1 41
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-8 / 21-12 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 29 22
Round 1 34 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 7-3 Ret. Niclas NOHR / Sara THYGESEN 32 4
Round 1 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 21-18 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 37 36
Round 1 33 Ben LANE / Jessica PUGH 21-13 / 21-16 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 22 34
Round 1 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-15 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 52 28
Round 1 39 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-18 / 21-14 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 35 34
Round 1 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 17-21 / 21-18 / 21-19 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 10 55
Round 1 20 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 22-24 / 23-21 / 21-17 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 19 56
Round 1 164 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 21-7 / 21-18 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 23 26
Round 1 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 19-21 / 21-10 / 22-20 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 44 54
Round 1 17 LU Kai / CHEN Lu 21-18 / 21-18 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 7 35
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 22-20 / 21-23 / 21-14 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 11 72
Round 1 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-16 / 21-11 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 27 30
Round 1 12 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 12-21 / 21-19 / 21-19 HE Jiting / DU Yue 13 68
Round 1 36 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 23-21 / 21-17 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 30 32
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 15-21 / 21-16 / 21-12 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 38 58
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-10 / 21-10 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 34 24
Round 2 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 15-21 / 21-15 / 21-15 Ben LANE / Jessica PUGH 33 62
Round 2 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-11 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 39 29
Round 2 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-11 / 21-17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 20 29
Round 2 164 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 21-15 / 16-21 / 23-21 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 57
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-12 / 21-23 / 21-17 LU Kai / CHEN Lu 17 65
Round 2 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-15 / 26-24 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 12 48
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-17 / 21-11 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 36 30
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-12 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 6 35
Quarter-final 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 16-21 / 21-12 / 21-17 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 4 59
Quarter-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 24-22 / 21-19 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 164 46
Quarter-final 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 13-21 / 22-20 / 21-18 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 64
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 13-21 / 22-20 / 21-13 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 15 53
Semi-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-16 / 21-13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 14 37
Final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-17 / 22-20 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 41
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 77 15 48.4% 2876 92.77 00:46:31 1.99 6 19.4%
MS 30 71 11 36.7% 2584 86.13 00:51:50 1.66 8 26.7%
WD 30 68 8 26.7% 2510 83.67 00:49:34 1.69 8 26.7%
WS 31 71 9 29.0% 2592 83.61 00:43:58 1.9 5 16.1%
XD 30 72 12 40.0% 2675 89.17 00:43:58 2.03 5 16.7%
Total 152 359 55 36.2% 13237 87.09 00:47:09 1.85 32 21.1%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
LI Wenmei / ZHENG YuLEE So Hee / SHIN Seung ChanWD Round 2 1 12 View
SHI YuqiKanta TSUNEYAMAMS Quarter-final 2 11 View
CHEN Qingchen / JIA YifanRachel HONDERICH / Kristen TSAIWD Round 1 2 11 View
Tommy SUGIARTOHUANG YuxiangMS Round 2 2 10 View
Kento MOMOTAKhosit PHETPRADABMS Round 1 2 10 View
Jonatan CHRISTIELEE Dong KeunMS Round 1 2 10 View
LU GuangzuHans-Kristian Solberg VITTINGHUSMS Round 1 3 10 View
LI XueruiYEO Jia MinWS Round 1 2 10 View
Kanta TSUNEYAMALIN DanMS Round 1 3 10 View
LI XueruiCHEN XiaoxinWS Round 2 2 10 View

Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Bulgaria 2 1 66.7%
Japan 35 20 63.6%
China 37 22 62.7%
Indonesia 20 18 52.6%
Malaysia 11 10 52.4%
Chinese Taipei 6 6 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
Ireland 1 1 50.0%
Denmark 11 12 47.8%
Hong Kong 5 6 45.5%
Germany 3 4 42.9%
England 4 6 40.0%
Thailand 6 12 33.3%
Korea 5 10 33.3%
India 5 10 33.3%
Russia 2 5 28.6%
France 1 3 25.0%
Scotland 0 1 0.0%
Spain 0 1 0.0%
Sweden 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
Netherlands 0 2 0.0%
Canada 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7