India Open  

Tournament Name: YONEX-SUNRISE India Open 2019
Tournament Dates: 26/03/2019-31/03/2019
Location: India, New Delhi
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Yang / WANG Chi-Lin Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI
MS Viktor AXELSEN KIDAMBI Srikanth
WD Greysia POLII / Apriyani RAHAYU CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean
WS Ratchanok INTANON HE Bingjiao
XD WANG Yilyu / HUANG Dongping Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Pranaav Jerry CHOPRA / Shivam SHARMA 21-10 / 21-5 Vikas CHAUHAN / Sandeep CHOUDHARY - 19
Round 1 220 Mohanraj ELUMALAI / Velavan VASUDEVAN 14-21 / 23-21 / 21-13 S. Sunjith (Jr) / Raphel SHARON 362 39
Round 1 - Ravi . / Lakshay SAROHA 21-17 / 21-13 Hruitvik AMBEKAR / Siddesh AROSKAR 322 25
Round 1 - Senthil Vel GOVINDARASU / Vembarasan VENKATACHALAM W.O. Prince CHATURVEDI / Tushar SHARMA - 0
MD
Round 1 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-14 / 21-14 Denis GRACHEV / Pavel KOTSARENKO 71 25
Round 1 36 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-8 / 21-11 Vikrant CHAWAT / Prem Singh CHOUHAN - 19
Round 1 34 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 21-13 / 21-17 Prince CHATURVEDI / Tushar SHARMA - 22
Round 1 - Kapil CHAUDHARY / Shubham YADAV 21-12 / 15-21 / 21-16 Bhaskar CHAKRABORTY / Gaurav DESWAL - 41
Round 1 55 LEE Yang / WANG Chi-Lin 19-21 / 23-21 / 21-19 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 20 50
Round 1 45 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 21-9 / 21-9 Aditya NAIR / Venkat Gaurav PRASAD - 20
Round 1 19 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-14 / 21-14 Ketan CHAHAL / Satinder MALIK - 23
Round 1 80 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA 21-12 / 21-23 / 21-14 Siddharth . / Pavan MALIK - 44
Round 1 44 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 21-16 / 21-18 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 47 33
Round 1 28 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-14 / 21-7 Ravi . / Lakshay SAROHA - 21
Round 1 - Pranaav Jerry CHOPRA / Shivam SHARMA 21-13 / 21-13 Senthil Vel GOVINDARASU / Vembarasan VENKATACHALAM - 27
Round 1 - Aniruddha MAYEKAR / SINGH Vinay Kumar 21-15 / 14-21 / 21-13 Singh KUNWAR ISHAN / Chandrabhusan TRIPATHI - 38
Round 1 52 Phillip CHEW / Ryan CHEW 21-16 / 21-14 Arun GEORGE / Sanyam SHUKLA 56 24
Round 1 32 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 21-10 / 21-8 Harinder MALIK / Pankaj NATHANI - 19
Round 1 220 Mohanraj ELUMALAI / Velavan VASUDEVAN 21-19 / 22-20 Deepak KHATRI / Rohit RATURI - 30
Round 1 91 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 17-21 / 23-21 / 21-19 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 14 49
Round 2 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-14 / 21-7 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 36 30
Round 2 34 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 21-15 / 21-14 Kapil CHAUDHARY / Shubham YADAV - 29
Round 2 55 LEE Yang / WANG Chi-Lin 18-21 / 21-14 / 21-13 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 45 43
Round 2 19 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-12 / 21-11 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA 80 22
Round 2 28 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 25-23 / 21-18 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 44 37
Round 2 - Pranaav Jerry CHOPRA / Shivam SHARMA 21-15 / 21-11 Aniruddha MAYEKAR / SINGH Vinay Kumar - 30
Round 2 32 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 19-21 / 21-18 / 21-18 Phillip CHEW / Ryan CHEW 52 42
Round 2 91 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-9 / 21-17 Mohanraj ELUMALAI / Velavan VASUDEVAN 220 19
Quarter-final 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-18 / 21-15 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 34 39
Quarter-final 55 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-10 / 21-17 OU Xuanyi / REN Xiangyu 19 28
Quarter-final 28 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-10 / 21-12 Pranaav Jerry CHOPRA / Shivam SHARMA - 21
Quarter-final 91 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-18 / 14-21 / 21-17 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 32 44
Semi-final 55 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-12 / 21-18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9 36
Semi-final 91 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-12 / 21-17 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 28 26
Final 55 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-14 / 21-14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 91 29
MS (qual)
Round 1 814 Sarath DUNNA 21-9 / 17-21 / 21-16 Yehezkiel Fritz MAINAKY 210 48
Round 1 257 Kartik JINDAL 21-19 / 21-9 Pavel KOTSARENKO 365 23
Round 1 167 Rahul Yadav CHITTABOINA 21-11 / 21-12 Aneeth Kumar REPUDI 395 24
Round 1 755 Anant Shivam JINDAL 22-20 / 21-19 Hardik MAKKAR 460 32
Round 1 641 Gurpartap Singh DHALIWAL 13-21 / 21-18 / 22-20 Rajat RATHORE 1250 53
Round 1 288 Siddharth . 22-20 / 21-15 Abhishek YELIGAR 200 34
Round 1 172 Kartikey GULSHAN KUMAR 21-7 / 21-5 Satinder MALIK 1043 18
Round 1 147 Siddharath THAKUR W.O. Mathew FOGARTY 484 0
Round 2 257 Kartik JINDAL 21-12 / 21-23 / 21-19 Sarath DUNNA 814 53
Round 2 167 Rahul Yadav CHITTABOINA 21-14 / 21-15 Anant Shivam JINDAL 755 29
Round 2 147 Siddharath THAKUR 21-6 / 21-13 Gurpartap Singh DHALIWAL 641 23
Round 2 172 Kartikey GULSHAN KUMAR 21-16 / 21-13 Siddharth . 288 34
MS
Round 1 30 HUANG Yuxiang 21-16 / 21-16 Kevin Arokia WALTER 140 31
Round 1 27 Brice LEVERDEZ 21-18 / 15-21 / 21-9 ZHOU Zeqi 42 57
Round 1 19 Khosit PHETPRADAB 21-17 / 21-8 Kartik JINDAL 257 37
Round 1 36 Sitthikom THAMMASIN 21-18 / 21-11 GURUSAIDUTT R. M. V. 112 41
Round 1 7 KIDAMBI Srikanth 21-16 / 18-21 / 21-19 WONG Wing Ki Vincent 37 57
Round 1 18 LU Guangzu 21-10 / 20-22 / 21-14 ZHAO Junpeng 35 54
Round 1 15 Sameer VERMA 21-18 / 21-12 Rasmus GEMKE 29 50
Round 1 20 SAI PRANEETH B. 22-24 / 21-13 / 21-8 Kartikey GULSHAN KUMAR 172 60
Round 1 55 PARUPALLI Kashyap 14-21 / 21-18 / 21-10 LEE Cheuk Yiu 34 59
Round 1 58 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-16 / 21-16 GOH Giap Chin 119 37
Round 1 32 WANG Tzu Wei 21-15 / 21-18 Ajay JAYARAM 53 35
Round 1 44 Subhankar DEY 14-21 / 22-20 / 21-11 Tommy SUGIARTO 9 78
Round 1 22 Jan O JORGENSEN 21-14 / 21-6 Rahul Yadav CHITTABOINA 167 28
Round 1 24 PRANNOY H. S. 14-21 / 21-18 / 21-14 Kantaphon WANGCHAROEN 17 68
Round 1 33 Suppanyu AVIHINGSANON 15-21 / 21-11 / 21-7 Siddharath THAKUR 147 51
Round 1 4 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-16 Misha ZILBERMAN 52 40
Round 2 30 HUANG Yuxiang 21-8 / 21-15 Brice LEVERDEZ 27 32
Round 2 19 Khosit PHETPRADAB 21-19 / 12-21 / 21-18 Sitthikom THAMMASIN 36 65
Round 2 7 KIDAMBI Srikanth 21-11 / 21-16 LU Guangzu 18 35
Round 2 20 SAI PRANEETH B. 18-21 / 21-16 / 21-15 Sameer VERMA 15 71
Round 2 55 PARUPALLI Kashyap 21-11 / 21-13 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 58 37
Round 2 32 WANG Tzu Wei 21-16 / 21-13 Subhankar DEY 44 44
Round 2 24 PRANNOY H. S. 21-19 / 20-22 / 21-17 Jan O JORGENSEN 22 67
Round 2 4 Viktor AXELSEN 21-11 / 21-9 Suppanyu AVIHINGSANON 33 32
Quarter-final 30 HUANG Yuxiang 21-16 / 21-15 Khosit PHETPRADAB 19 48
Quarter-final 7 KIDAMBI Srikanth 21-23 / 21-11 / 21-19 SAI PRANEETH B. 20 62
Quarter-final 55 PARUPALLI Kashyap 21-16 / 21-11 WANG Tzu Wei 32 38
Quarter-final 4 Viktor AXELSEN 21-10 / 21-16 PRANNOY H. S. 24 36
Semi-final 7 KIDAMBI Srikanth 16-21 / 21-14 / 21-19 HUANG Yuxiang 30 64
Semi-final 4 Viktor AXELSEN 21-11 / 21-17 PARUPALLI Kashyap 55 43
Final 4 Viktor AXELSEN 21-7 / 22-20 KIDAMBI Srikanth 7 36
WD (qual)
Round 1 - B VENKATA RAMYA TULASI BAILUPUDI / Shivani Santosh SINGH 13-6 Ret. Daksha GAUTAM / Nisha KARAMCHAND - 7
Round 1 - Megha Morchana BORA / Manali SINHA 24-22 / 21-13 Anamika KASHYAP / Sanghamitra SAIKIA - 30
Round 1 - JAMALUDEEN Anees Kowsar / Saruni SHARMA 21-12 / 21-12 Shehjar CHOWDHARY / Anusha GOEL 310 22
Round 1 245 CHEN Xiaofei / ZHOU Chaomin 21-9 / 21-7 Kuhoo GARG / Anoushka PARIKH - 25
WD
Round 1 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-14 / 21-15 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 49 31
Round 1 - B VENKATA RAMYA TULASI BAILUPUDI / Shivani Santosh SINGH 21-16 / 21-12 Simran SINGHI / Ritika THAKER 126 32
Round 1 23 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 22-20 / 21-19 LI Wenmei / ZHENG Yu 18 47
Round 1 245 CHEN Xiaofei / ZHOU Chaomin 21-14 / 21-6 Pacharapun CHOCHUWONG / Kittipak DUBTHUK - 24
Round 1 22 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-6 / 21-8 Emily KAN / Isabel ZHONG 51 19
Round 1 62 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 21-6 / 21-11 JAMALUDEEN Anees Kowsar / Saruni SHARMA - 23
Round 1 166 Della Destiara HARIS / Tania Oktaviani KUSUMAH 21-16 / 21-18 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 25 36
Round 1 74 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-10 / 21-19 Anggia Shitta AWANDA / Pia Zebadiah BERNADET - 32
Round 1 109 Doha HANY / Hadia HOSNY 21-9 / 21-15 Ariel LEE / Sydney LEE 47 20
Round 1 28 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-8 / 21-10 Megha Morchana BORA / Manali SINHA - 21
Round 1 56 CHEN Lu / XU Ya 21-7 / 21-4 Shenan CHRISTIAN / Riya GAJJAR 204 19
Round 1 17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-18 / 19-21 / 21-17 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 32 56
Round 1 40 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 21-18 / 21-23 / 21-16 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 19 66
Round 1 67 Aparna BALAN / Sruthi K.P 21-10 / 21-5 Rudrani JAISWAL / Anubha KAUSHIK - 24
Round 1 77 Ruethaichanok LAISUAN / Supamart MINGCHUA 21-16 / 21-19 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 39 33
Round 1 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-2 / 21-7 Varsha V BELAWADI / Leela Lakshmi RACHAPALLI 258 17
Round 2 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-6 / 21-9 B VENKATA RAMYA TULASI BAILUPUDI / Shivani Santosh SINGH - 23
Round 2 23 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-18 / 21-14 CHEN Xiaofei / ZHOU Chaomin 245 34
Round 2 22 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-11 / 21-15 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 62 30
Round 2 166 Della Destiara HARIS / Tania Oktaviani KUSUMAH 21-15 / 18-21 / 21-16 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 74 59
Round 2 28 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-10 / 21-9 Doha HANY / Hadia HOSNY 109 19
Round 2 17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-18 / 21-10 CHEN Lu / XU Ya 56 35
Round 2 67 Aparna BALAN / Sruthi K.P 21-19 / 7-21 / 21-17 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 40 50
Round 2 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-10 / 21-18 Ruethaichanok LAISUAN / Supamart MINGCHUA 77 33
Quarter-final 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-10 / 21-18 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 23 37
Quarter-final 166 Della Destiara HARIS / Tania Oktaviani KUSUMAH 16-21 / 21-14 / 21-12 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 22 57
Quarter-final 17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-14 / 21-12 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 28 32
Quarter-final 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-8 / 21-11 Aparna BALAN / Sruthi K.P 67 28
Semi-final 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-9 / 19-21 / 21-5 Della Destiara HARIS / Tania Oktaviani KUSUMAH 166 46
Semi-final 17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 18-21 / 21-19 / 21-19 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 10 73
Final 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-11 / 25-23 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 17 51
WS (qual)
Round 1 184 Ritika THAKER 21-6 / 21-6 Doha HANY 175 14
Round 1 127 Prashi JOSHI 21-14 / 21-17 Shruti MUNDADA 164 33
Round 1 116 VAIDEHI CHOUDHARI W.O. Lauren LAM 147 0
Round 1 92 Riya MOOKERJEE W.O. Saili RANE 142 0
WS
Round 1 108 Disha GUPTA 19-21 / 21-13 / 21-8 Isabel ZHONG 102 43
Round 1 28 CHEUNG Ngan Yi 21-9 / 21-9 Beatriz CORRALES 45 34
Round 1 13 HAN Yue 21-12 / 21-6 VAIDEHI CHOUDHARI 116 24
Round 1 69 Chananchida JUCHAROEN 17-21 / 22-20 / 21-12 Vrushali GUMMADI 97 54
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-9 / 21-6 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 88 21
Round 1 24 CHEN Xiaoxin 21-15 / 21-11 Yulia Yosephin SUSANTO 49 37
Round 1 17 CAI Yanyan 21-8 / 21-11 Hadia HOSNY 130 19
Round 1 26 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-8 / 21-7 YIP Pui Yin 38 29
Round 1 67 Brittney TAM 18-21 / 24-22 / 21-10 Anura PRABHUDESAI 115 46
Round 1 12 Beiwen ZHANG 21-19 / 21-6 Ksenia POLIKARPOVA 60 27
Round 1 21 LI Xuerui 21-17 / 21-11 Nitchaon JINDAPOL 23 31
Round 1 7 HE Bingjiao 21-12 / 21-15 Prashi JOSHI 127 30
Round 1 92 Riya MOOKERJEE 21-17 / 21-15 Phittayaporn CHAIWAN 86 38
Round 1 22 Mia BLICHFELDT 21-6 / 21-14 Ritika THAKER 184 25
Round 1 (37*) DENG Joy Xuan 21-12 / 21-13 Lyanny Alessandra MAINAKY 46 32
Round 1 6 PUSARLA V. Sindhu 21-8 / 21-13 Mugdha AGREY 71 23
Round 2 28 CHEUNG Ngan Yi 21-7 / 21-8 Disha GUPTA 108 22
Round 2 13 HAN Yue 21-13 / 21-8 Chananchida JUCHAROEN 69 28
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-18 / 21-11 CHEN Xiaoxin 24 38
Round 2 26 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 19-21 / 21-12 / 21-18 CAI Yanyan 17 58
Round 2 12 Beiwen ZHANG 21-6 / 21-16 Brittney TAM 67 21
Round 2 7 HE Bingjiao 21-18 / 21-17 LI Xuerui 21 38
Round 2 22 Mia BLICHFELDT 21-8 / 17-21 / 21-13 Riya MOOKERJEE 92 50
Round 2 6 PUSARLA V. Sindhu 21-11 / 21-13 DENG Joy Xuan (37*) 32
Quarter-final 13 HAN Yue 22-20 / 21-14 CHEUNG Ngan Yi 28 42
Quarter-final 8 Ratchanok INTANON 21-18 / 21-19 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 26 44
Quarter-final 7 HE Bingjiao 21-18 / 26-24 Beiwen ZHANG 12 47
Quarter-final 6 PUSARLA V. Sindhu 21-19 / 22-20 Mia BLICHFELDT 22 44
Semi-final 8 Ratchanok INTANON 21-15 / 19-21 / 21-18 HAN Yue 13 66
Semi-final 7 HE Bingjiao 23-21 / 21-18 PUSARLA V. Sindhu 6 55
Final 8 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-14 HE Bingjiao 7 46
XD (qual)
Round 1 78 TANG Chun Man / NG Tsz Yau 21-6 / 21-15 Mohamed MUANIS / Aparna BALAN - 20
Round 1 472 Siddharth . / Daksha GAUTAM 21-18 / 21-17 VISHAL THAKRAN / Manali SINHA - 26
Round 1 - Nishant DUA / Saruni SHARMA 17-21 / 21-17 / 21-12 Anubhav SAXENA / Megha Morchana BORA - 35
Round 1 201 RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar W.O. Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 212 0
XD
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-8 / 21-3 Misha ZILBERMAN / Svetlana Zilberman (Beliasova) 70 20
Round 1 - Ricky KARANDASUWARDI / Pia Zebadiah BERNADET 21-15 / 21-14 Utkarsh ARORA / Karishma WADKAR 74 26
Round 1 20 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-8 / 21-8 Siddharth . / Daksha GAUTAM 472 19
Round 1 (1624*) OU Xuanyi / CHEN Xiaofei 21-13 / 21-12 DHRUV KAPILA / Kuhoo GARG 269 23
Round 1 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-10 / 21-10 RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar 201 22
Round 1 32 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-14 / 21-13 Denis GRACHEV / Ekaterina BOLOTOVA 71 27
Round 1 17 LU Kai / CHEN Lu 21-19 / 24-22 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 90 40
Round 1 59 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 21-10 / 21-11 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 212 26
Round 1 75 M.R. ARJUN / MANEESHA K 21-15 / 21-15 REDDY B. Sumeeth / Pooja DANDU 165 28
Round 1 29 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 21-14 / 21-13 S. Sunjith (Jr) / Sruthi K.P 142 25
Round 1 204 LEE Yang / YANG Ching Tun 3-0 Ret. Kashish SHARMA / Sanghamitra SAIKIA - 2
Round 1 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 9-11 Ret. Parinyawat THONGNUAM / Kittipak DUBTHUK 87 5
Round 1 50 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 21-15 / 21-17 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 60 28
Round 1 35 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-9 / 21-11 Gaurav DESWAL / Deeksha CHOUDHARY - 19
Round 1 64 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW W.O. Shivam SHARMA / Poorvisha S RAM 94 0
Round 1 78 TANG Chun Man / NG Tsz Yau W.O. Nishant DUA / Saruni SHARMA - 0
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-8 / 21-11 Ricky KARANDASUWARDI / Pia Zebadiah BERNADET - 27
Round 2 20 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-17 / 15-21 / 21-13 OU Xuanyi / CHEN Xiaofei (1624*) 42
Round 2 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 19-21 / 21-19 / 21-14 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 32 56
Round 2 64 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 21-11 / 21-19 LU Kai / CHEN Lu 17 30
Round 2 59 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 21-16 / 21-17 M.R. ARJUN / MANEESHA K 75 32
Round 2 204 LEE Yang / YANG Ching Tun 21-18 / 21-16 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 29 28
Round 2 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-18 / 21-15 TANG Chun Man / NG Tsz Yau 78 28
Round 2 35 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-13 / 21-9 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 50 22
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-18 / 21-7 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 20 34
Quarter-final 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-17 / 21-14 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 64 28
Quarter-final 204 LEE Yang / YANG Ching Tun 21-16 / 21-17 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 59 30
Quarter-final 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 19-21 / 22-20 / 21-13 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 35 50
Semi-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-13 / 21-16 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 11 35
Semi-final 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-9 / 23-21 LEE Yang / YANG Ching Tun 204 28
Final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-13 / 21-11 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 15 34

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 70 8 25.8% 2504 80.77 00:30:58 2.61 0 0.0%
MS 31 75 13 41.9% 2678 86.39 00:48:10 1.79 8 25.8%
WD 31 69 7 22.6% 2365 76.29 00:35:43 2.14 2 6.5%
WS 31 68 6 19.4% 2374 76.58 00:36:54 2.08 1 3.2%
XD 27 57 3 11.1% 1994 73.85 00:29:53 2.47 0 0.0%
Total 151 339 37 24.5% 11915 78.91 00:36:30 2.16 11 7.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 11 4 73.3%
Chinese Taipei 10 4 71.4%
China 31 19 62.0%
Indonesia 21 13 61.8%
Thailand 23 16 59.0%
Malaysia 10 7 58.8%
France 1 1 50.0%
Canada 1 1 50.0%
India 56 83 40.3%
U.S.A. 4 6 40.0%
Hong Kong 5 8 38.5%
Russia 2 6 25.0%
Egypt 1 3 25.0%
Spain 0 1 0.0%
Bahrain 0 1 0.0%
Israel 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Lakshya SEN LOH Kean Yew 24-22 / 21-17
2019 Viktor AXELSEN KIDAMBI Srikanth 21-7 / 22-20
2018 SHI Yuqi CHOU Tien Chen 21-18 / 21-14
2017 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-10
2016 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-18
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 18-21 / 21-13 / 21-12
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-17
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-15 / 18-21 / 21-17
2012 SON Wan Ho LEE Chong Wei 21-18 / 14-21 / 21-19
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-12 / 12-21 / 21-15
2010 Alamsyah YUNUS GURUSAIDUTT R. M. V. 21-13 / 21-18
2009 Taufik HIDAYAT Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 21-19
2008 Boonsak PONSANA Chetan ANAND 21-16 / 21-12
1997 Harijanto ARBI PULLELA Gopichand 15-4 / 15-7