Badminton Asia Championships  

Tournament Name: Badminton Asia Championships 2018
Tournament Dates: 24/04/2018-29/04/2018
Location: China, Wuhan
Category: Continental Individual Championships

Winners
Category Winner Runner-up
MD LI Junhui / LIU Yuchen Takeshi KAMURA / Keigo SONODA
MS Kento MOMOTA CHEN Long
WD Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI
WS TAI Tzu Ying CHEN Yufei
XD WANG Yilyu / HUANG Dongping Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Group B 201 Dinuka KARUNARATNA / Niluka KARUNARATNE 21-13 / 21-11 LEONG Iok Chong / Pang Fong PUI 510 18
Group B 510 LEONG Iok Chong / Pang Fong PUI W.O. Kapil CHAUDHARY / Brijesh YADAV 74 0
Group B 201 Dinuka KARUNARATNA / Niluka KARUNARATNE W.O. Kapil CHAUDHARY / Brijesh YADAV 74 0
Group C 108 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-19 / 21-14 Danny Bawa CHRISNANTA / HEE Yong Kai Terry 128 29
Group C 108 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-6 / 21-15 Artur NIYAZOV / Dmitriy PANARIN 372 20
Group C 128 Danny Bawa CHRISNANTA / HEE Yong Kai Terry 21-19 / 21-15 Artur NIYAZOV / Dmitriy PANARIN 372 22
Group D 57 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-8 / 21-15 Ahmad Mahyuddin HAJI ABAS / Mohamad Fairie Syah RUSLAN 1374 23
Group D 188 Dipesh DHAMI / Ratnajit TAMANG 20-22 / 21-8 / 21-19 Ahmad Mahyuddin HAJI ABAS / Mohamad Fairie Syah RUSLAN 1374 43
Group D 57 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-9 / 21-7 Dipesh DHAMI / Ratnajit TAMANG 188 21
Round 1 4 LI Junhui / LIU Yuchen 21-12 / 21-10 Dinuka KARUNARATNA / Niluka KARUNARATNE 201 22
Round 1 46 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 25-23 / 23-21 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 24 45
Round 1 9 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-13 / 21-10 OR Chin Chung / TANG Chun Man 37 29
Round 1 13 LU Ching Yao / YANG Po Han 20-22 / 21-18 / 21-17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 53 71
Round 1 43 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-11 / 21-19 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 7 32
Round 1 108 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-17 / 25-23 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 17 45
Round 1 10 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-18 / 21-17 CHOI Hyuk Gyun / PARK Kyung Hoon 64 33
Round 1 29 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-11 / 21-10 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 26 32
Round 1 25 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 15-21 / 22-20 / 21-15 CHOI SolGyu / KIM Jae Hwan 90 57
Round 1 16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 24-22 / 22-20 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 14 38
Round 1 42 HE Jiting / TAN Qiang 21-14 / 21-18 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 23 34
Round 1 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-8 / 21-7 Amrullo BAKHSHULLAEV / Artyom SAVATYUGIN 464 22
Round 1 57 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-17 / 21-18 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 21 34
Round 1 8 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-16 / 18-21 / 21-16 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 44 55
Round 1 31 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-14 / 21-16 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 33 31
Round 1 3 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-11 / 21-16 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK / Mohd Naser Mansour NAYEF 65 25
Round 2 4 LI Junhui / LIU Yuchen 21-11 / 21-19 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 46 29
Round 2 9 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-16 / 21-8 LU Ching Yao / YANG Po Han 13 35
Round 2 43 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 11-4 Ret. Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 108 5
Round 2 29 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-16 / 16-21 / 21-13 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 10 67
Round 2 16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-16 / 21-18 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 25 35
Round 2 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-16 / 21-17 HE Jiting / TAN Qiang 42 39
Round 2 8 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-18 / 18-21 / 21-16 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 57 55
Round 2 3 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-14 / 21-16 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 31 35
Quarter-final 4 LI Junhui / LIU Yuchen 21-17 / 15-21 / 21-17 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 9 66
Quarter-final 43 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-15 / 21-18 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 29 39
Quarter-final 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-18 / 21-17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 16 41
Quarter-final 3 LIU Cheng / ZHANG Nan 19-21 / 21-14 / 21-15 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 8 59
Semi-final 4 LI Junhui / LIU Yuchen 21-17 / 14-21 / 21-10 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 43 49
Semi-final 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 14-21 / 21-12 / 25-23 LIU Cheng / ZHANG Nan 3 66
Final 4 LI Junhui / LIU Yuchen 11-21 / 21-10 / 21-13 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 5 54
MS
Group A 40 HU Yun 21-16 / 21-14 Adnan EBRAHIM 694 29
Group A 694 Adnan EBRAHIM 21-23 / 22-20 / 21-15 Mehran SHAHBAZI 489 57
Group A 40 HU Yun 21-15 / 21-10 Mehran SHAHBAZI 489 21
Group B 133 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 21-18 / 21-15 Jaspar Woon Chai YU 414 34
Group B 414 Jaspar Woon Chai YU 21-15 / 21-13 Batdavaa MUNKHBAT 647 25
Group B 133 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 21-17 / 21-10 Batdavaa MUNKHBAT 647 25
Group C 36 Kantaphon WANGCHAROEN 21-14 / 21-9 Dmitriy PANARIN 483 25
Group C 483 Dmitriy PANARIN 21-16 / 21-5 Hussein Zayan SHAHEED 367 23
Group C 36 Kantaphon WANGCHAROEN 21-5 / 21-11 Hussein Zayan SHAHEED 367 22
Group D 278 Ratnajit TAMANG 17-21 / 21-16 / 21-16 Pang Fong PUI 477 52
Group D 278 Ratnajit TAMANG 21-18 / 10-21 / 21-15 Artyom SAVATYUGIN 289 48
Group D 477 Pang Fong PUI 21-16 / 21-9 Artyom SAVATYUGIN 289 23
Round 1 5 KIDAMBI Srikanth 13-21 / 21-16 / 21-16 Kenta NISHIMOTO 13 61
Round 1 23 WONG Wing Ki Vincent 21-16 / 17-21 / 21-4 Ratnajit TAMANG 278 52
Round 1 7 LEE Chong Wei 21-17 / 21-16 QIAO Bin 43 41
Round 1 12 Anthony Sinisuka GINTING 22-20 / 21-12 Niluka KARUNARATNE 131 45
Round 1 4 SHI Yuqi 21-3 / 6-2 Ret. LEE Dong Keun 39 17
Round 1 17 Kento MOMOTA 21-11 / 21-15 Tien Minh NGUYEN 56 42
Round 1 6 CHOU Tien Chen 23-21 / 21-17 Sameer VERMA 29 46
Round 1 25 Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-8 HU Yun 40 31
Round 1 14 Jonatan CHRISTIE 21-13 / 21-11 Kazumasa SAKAI 16 32
Round 1 9 NG Ka Long Angus 21-18 / 14-21 / 21-14 HSU Jen Hao 26 67
Round 1 19 SAI PRANEETH B. 21-13 / 11-21 / 21-19 Suppanyu AVIHINGSANON 27 62
Round 1 3 CHEN Long 21-8 / 21-8 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 133 33
Round 1 10 PRANNOY H. S. 21-15 / 19-21 / 21-19 Kantaphon WANGCHAROEN 36 67
Round 1 11 WANG Tzu Wei 15-21 / 21-9 / 21-16 LIN Dan 8 62
Round 1 33 Kanta TSUNEYAMA 21-5 / 21-17 NG Zin Rei Ryan 105 28
Round 1 2 SON Wan Ho 21-17 / 21-10 Ihsan Maulana MUSTOFA 48 42
Round 2 5 KIDAMBI Srikanth 7-2 Ret. WONG Wing Ki Vincent 23 4
Round 2 7 LEE Chong Wei 16-21 / 21-9 / 21-11 Anthony Sinisuka GINTING 12 61
Round 2 17 Kento MOMOTA 21-15 / 12-21 / 21-12 SHI Yuqi 4 67
Round 2 6 CHOU Tien Chen 21-18 / 18-21 / 21-13 Khosit PHETPRADAB 25 66
Round 2 9 NG Ka Long Angus 21-19 / 12-21 / 21-15 Jonatan CHRISTIE 14 64
Round 2 3 CHEN Long 21-12 / 21-12 SAI PRANEETH B. 19 39
Round 2 10 PRANNOY H. S. 16-21 / 21-14 / 21-12 WANG Tzu Wei 11 56
Round 2 2 SON Wan Ho 21-12 / 21-18 Kanta TSUNEYAMA 33 42
Quarter-final 7 LEE Chong Wei 21-12 / 21-15 KIDAMBI Srikanth 5 32
Quarter-final 17 Kento MOMOTA 21-5 / 21-13 CHOU Tien Chen 6 38
Quarter-final 3 CHEN Long 22-24 / 21-15 / 21-17 NG Ka Long Angus 9 86
Quarter-final 10 PRANNOY H. S. 18-21 / 23-21 / 21-12 SON Wan Ho 2 72
Semi-final 17 Kento MOMOTA 21-19 / 21-14 LEE Chong Wei 7 55
Semi-final 3 CHEN Long 21-16 / 21-18 PRANNOY H. S. 10 53
Final 17 Kento MOMOTA 21-17 / 21-13 CHEN Long 3 60
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-10 / 21-18 Kittipak DUBTHUK / Natcha SAENGCHOTE 52 34
Round 1 13 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-17 / 21-16 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 26 37
Round 1 22 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 5-2 Ret. LEE So Hee / SHIN Seung Chan 7 5
Round 1 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-12 / 21-7 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 18 36
Round 1 269 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-13 / 21-15 CHENG Yu Chieh / HU Ling Fang 49 31
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-11 / 21-9 Xue Xin GONG / Weng Chi NG 222 25
Round 1 51 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 14-21 / 22-20 / 21-17 ONG Ren-ne / WONG Jia Ying Crystal 79 60
Round 1 37 SOONG Fie Cho / TEE Jing Yi 21-10 / 21-12 Kuhoo GARG / Ningshi Block HAZARIKA 96 29
Round 1 24 DU Yue / LI Yinhui 21-10 / 21-17 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 15 50
Round 1 50 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 21-9 / 21-12 Aminath Nabeeha ABDUL RAZZAQ / Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ 182 20
Round 1 48 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 19-21 / 23-21 / 21-19 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 5 81
Round 1 47 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-10 / 21-10 Aparna BALAN / Sruthi K.P 97 34
Round 1 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 15-21 / 21-11 / 21-19 HUANG Dongping / LI Wenmei 56 77
Round 1 43 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 21-18 / 21-13 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 31 45
Round 1 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-6 / 21-7 Thilini Pramodika HENDAHEWA / KAVIDI SIRIMANNAGE 237 27
Round 2 13 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-16 / 21-14 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 39
Round 2 22 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-8 / 21-12 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 105 32
Round 2 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-15 / 21-15 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 269 52
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-8 / 21-9 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 51 23
Round 2 24 DU Yue / LI Yinhui 21-18 / 21-10 SOONG Fie Cho / TEE Jing Yi 37 39
Round 2 48 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-7 / 21-5 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 50 26
Round 2 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-12 / 17-21 / 21-13 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 47 85
Round 2 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 0-0 Ret. Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 43 21
Quarter-final 13 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-12 / 21-12 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 22 45
Quarter-final 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-19 / 21-13 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 47
Quarter-final 48 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-17 / 20-22 / 21-11 DU Yue / LI Yinhui 24 68
Quarter-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 21-14 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 6 55
Semi-final 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 27-29 / 21-17 / 21-11 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 13 88
Semi-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 20-22 / 21-14 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 48 73
Final 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-18 / 18-21 / 21-15 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 3 81
WS
Group A 106 JEON JUI 21-6 / 21-7 Thilini Pramodika HENDAHEWA 267 23
Group B 61 Thuy Linh NGUYEN 21-7 / 21-4 Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ 263 18
Group C 64 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 21-12 / 22-20 Soraya AGHAEIHAJIAGHA 221 28
Group C 99 YEO Jia Min 21-10 / 21-11 Soraya AGHAEIHAJIAGHA 221 60
Group C 99 YEO Jia Min 21-6 / 21-11 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 64 32
Group D 110 CHUA Hui Zhen Grace 21-3 / 21-9 Weng Chi NG 465 21
Round 1 2 TAI Tzu Ying 21-13 / 21-9 JEON JUI 106 28
Round 1 28 KIM Hyo Min 21-10 / 21-10 Lyanny Alessandra MAINAKY 69 34
Round 1 8 HE Bingjiao 21-19 / 21-14 YIP Pui Yin 34 34
Round 1 23 Pornpawee CHOCHUWONG 21-7 / 16-21 / 21-18 Aya OHORI 14 52
Round 1 4 Ratchanok INTANON 21-7 / 21-13 LEE Chia Hsin 32 29
Round 1 15 LEE Jang Mi 21-17 / 17-21 / 25-23 Hanna RAMADINI 39 70
Round 1 38 GAO Fangjie 21-15 / 23-21 Nozomi OKUHARA 6 42
Round 1 12 Saina NEHWAL 21-12 / 21-9 YEO Jia Min 99 33
Round 1 24 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 18-21 / 21-15 / 21-10 GOH Jin Wei 30 58
Round 1 9 SUNG Ji Hyun 21-13 / 21-19 Sayaka SATO 13 41
Round 1 22 CHEN Xiaoxin 21-13 / 21-9 Thuy Linh NGUYEN 61 32
Round 1 3 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-19 PAI Yu Po 21 44
Round 1 10 Nitchaon JINDAPOL 12-21 / 21-17 / 21-17 LEE Ying Ying 46 66
Round 1 5 CHEN Yufei 21-10 / 21-15 CHIANG Ying Li 51 29
Round 1 29 CHEUNG Ngan Yi 21-17 / 21-18 Dinar Dyah AYUSTINE 44 50
Round 1 54 Thi Trang (B) VU 21-10 / 21-17 CHUA Hui Zhen Grace 110 31
Round 2 2 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-12 KIM Hyo Min 28 38
Round 2 8 HE Bingjiao 21-10 / 21-12 Pornpawee CHOCHUWONG 23 28
Round 2 15 LEE Jang Mi 19-21 / 21-17 / 21-15 Ratchanok INTANON 4 72
Round 2 12 Saina NEHWAL 21-18 / 21-8 GAO Fangjie 38 40
Round 2 9 SUNG Ji Hyun 21-14 / 21-12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 24 42
Round 2 3 PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-15 CHEN Xiaoxin 22 44
Round 2 5 CHEN Yufei 21-19 / 21-14 Nitchaon JINDAPOL 10 45
Round 2 29 CHEUNG Ngan Yi 21-18 / 21-12 Thi Trang (B) VU 54 47
Quarter-final 2 TAI Tzu Ying 21-14 / 21-9 HE Bingjiao 8 31
Quarter-final 12 Saina NEHWAL 21-15 / 21-13 LEE Jang Mi 15 43
Quarter-final 9 SUNG Ji Hyun 21-19 / 21-10 PUSARLA V. Sindhu 3 44
Quarter-final 5 CHEN Yufei 21-9 / 21-18 CHEUNG Ngan Yi 29 38
Semi-final 2 TAI Tzu Ying 27-25 / 21-19 Saina NEHWAL 12 45
Semi-final 5 CHEN Yufei 21-12 / 21-13 SUNG Ji Hyun 9 37
Final 2 TAI Tzu Ying 21-19 / 22-20 CHEN Yufei 5 42
XD
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-12 Yuki KANEKO / Koharu YONEMOTO 96 35
Round 1 44 Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 21-11 / 17-21 / 21-12 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 37 56
Round 1 15 HE Jiting / DU Yue 18-21 / 21-12 / 21-16 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 11 68
Round 1 42 KIM Won Ho / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-14 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 60 36
Round 1 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-16 / 21-12 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 57 32
Round 1 40 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-9 / 13-21 / 21-12 Danny Bawa CHRISNANTA / WONG Jia Ying Crystal 63 47
Round 1 8 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-2 / 21-9 Hussein Zayan SHAHEED / Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ 247 17
Round 1 13 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-17 / 24-22 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 48 38
Round 1 22 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-15 / 21-13 HEE Yong Kai Terry / ONG Ren-ne 310 22
Round 1 28 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 18-21 / 21-12 / 21-15 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 87 47
Round 1 34 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-10 / 21-17 Rohan KAPOOR / Kuhoo GARG 67 31
Round 1 25 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-16 / 21-12 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 6 34
Round 1 111 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 21-14 / 17-21 / 21-10 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 412 43
Round 1 7 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-19 / 21-6 LEE Yang / HSU Ya Ching 33 30
Round 1 12 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-11 / 21-13 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 132 19
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-10 / 21-15 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 46 29
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-15 Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 44 32
Round 2 15 HE Jiting / DU Yue 21-12 / 21-18 KIM Won Ho / SHIN Seung Chan 42 34
Round 2 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 22-20 / 21-12 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 40 31
Round 2 8 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-16 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 13 38
Round 2 28 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 11-21 / 21-18 / 21-18 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 22 58
Round 2 34 ZHANG Nan / LI Yinhui 19-21 / 22-20 / 21-8 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 25 56
Round 2 111 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 21-16 / 26-24 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 7 47
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 21-17 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 12 30
Quarter-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-11 / 9-21 / 21-10 HE Jiting / DU Yue 15 42
Quarter-final 8 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-8 / 21-7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 4 25
Quarter-final 34 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-16 / 21-16 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 28 38
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-15 / 21-19 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 111 38
Semi-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-13 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 8 27
Semi-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 18-21 / 21-18 / 21-17 ZHANG Nan / LI Yinhui 34 65
Final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-17 / 21-17 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 43

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 37 85 11 29.7% 3092 83.57 00:39:11 2.13 4 10.8%
MS 41 98 16 39.0% 3462 84.44 00:46:00 1.84 12 29.3%
WD 28 64 8 28.6% 2247 80.25 00:47:49 1.68 8 28.6%
WS 37 79 5 13.5% 2750 74.32 00:40:18 1.84 4 10.8%
XD 31 71 9 29.0% 2517 81.19 00:38:19 2.12 2 6.5%
Total 174 397 49 28.2% 14068 80.85 00:42:16 1.91 30 17.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 42 18 70.0%
Japan 26 14 65.0%
Nepal 3 2 60.0%
Indonesia 21 15 58.3%
Hong Kong 10 10 50.0%
Jordan 2 2 50.0%
Bahrain 1 1 50.0%
Korea 15 16 48.4%
India 14 15 48.3%
Thailand 15 17 46.9%
Chinese Taipei 13 18 41.9%
Malaysia 7 11 38.9%
Singapore 4 7 36.4%
Vietnam 2 4 33.3%
Brunei Darussalem 1 3 25.0%
Kazakhstan 1 3 25.0%
Macau 1 4 20.0%
Sri Lanka 1 5 16.7%
Mongolia 0 2 0.0%
Uzbekistan 0 3 0.0%
Iran 0 4 0.0%
Maldives 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 LEE Zii Jia Jonatan CHRISTIE 21-17 / 23-21
2019 Kento MOMOTA SHI Yuqi 12-21 / 21-18 / 21-8
2018 Kento MOMOTA CHEN Long 21-17 / 21-13
2017 CHEN Long LIN Dan 21-23 / 21-11 / 21-10
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-17 / 15-21 / 21-13
2015 LIN Dan TIAN Houwei 21-19 / 21-8
2014 LIN Dan Sho SASAKI 14-21 / 21-9 / 21-15
2013 DU Pengyu CHEN Long 21-17 / 21-19
2012 CHEN Jin DU Pengyu 21-12 / 21-18
2011 LIN Dan BAO Chunlai 21-19 / 21-13
2010 LIN Dan WANG Zhengming 21-17 / 21-15
2009 BAO Chunlai CHEN Long 16-21 / 21-10 / 21-16
2008 PARK Sung Hwan CHEN Jin 21-18 / 21-18
2007 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 21-18 / 21-19
2006 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-12 / 21-16
2005 Sony Dwi KUNCORO Beng Hong KUAN 15-10 / 15-5
2004 Taufik HIDAYAT Sony Dwi KUNCORO 15-12 / 7-15 / 15-6
2003 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-5 / 7-15 / 15-8
2002 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-5
2001 XIA Xuanze LIN Dan 15-10 / 15-9
2000 Taufik HIDAYAT Rony AGUSTINUS 14-17 / 15-2 / 15-3
1999 CHEN Hong Ewe Hock ONG 15-11 / 15-8
1998 CHEN Gang Marleve MAINAKY 15-6 / 15-9
1997 SUN Jun HENDRAWAN 18-14 / 8-15 / 15-9
1996 Jeffer ROSOBIN LUO Yigang 9-15 / 15-7 / 15-5
1995 PARK Sung Woo SUN Jun 15-8 / 15-8
1994 Kok Keong FOO LIU Jun 15-13 / 9-15 / 15-3