Dutch Open  

Tournament Name: YONEX Dutch Open 2018
Tournament Dates: 09/10/2018-14/10/2018
Location: Netherlands, Almere
Category: BWF Tour Super 100

Winners
Category Winner Runner-up
MD Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO Jelle MAAS / Robin TABELING
MS Sourabh VERMA CHEAM June Wei
WD Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA Selena PIEK / Cheryl SEINEN
WS Mia BLICHFELDT QI Xuefei
XD Marcus ELLIS / Lauren SMITH Thom GICQUEL / Delphine DELRUE

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 551 Hauke GRAALMANN / Patrick SCHEIEL 21-19 / 21-16 Vincent BRAAKSMA / Gilles DE KOCK - 25
Round 1 113 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 21-12 / 21-17 Gijs DUIJS / Brian WASSINK 973 29
Round 1 165 KONA Tarun / LIM Khim Wah 21-23 / 21-12 / 21-7 Lars KROS / Timo STOFFELEN 615 33
Round 1 777 Wessel VAN DER AAR / Ties VAN DER LECQ 19-21 / 22-20 / 22-20 Mads Emil CHRISTENSEN / Kristoffer KNUDSEN 210 51
MD
Round 1 17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 22-24 / 21-18 / 21-18 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 176 63
Round 1 113 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 21-12 / 21-11 Hauke GRAALMANN / Patrick SCHEIEL 551 22
Round 1 28 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-16 / 21-16 Peter KAESBAUER / Jan Colin VÖLKER - 33
Round 1 128 Dinuka KARUNARATNA / Niluka KARUNARATNE 21-18 / 21-14 Amrullo BAKHSHULLAEV / Artyom SAVATYUGIN 290 28
Round 1 29 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-12 / 21-8 Maxime BRIOT / Kenji LOVANG 248 27
Round 1 151 Mathias BAY-SMIDT / Lasse MØLHEDE 21-14 / 21-11 Matthew CLARE / Michael ROE 249 25
Round 1 42 Ben LANE / Sean VENDY 19-21 / 21-17 / 21-18 Arun GEORGE / Sanyam SHUKLA 60 49
Round 1 65 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 21-8 / 21-12 Clement ALLAIN / Yanis GAUDIN - 22
Round 1 - Peter BRIGGS / Gregory MAIRS 21-9 / 21-14 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 108 24
Round 1 43 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 21-16 / 17-21 / 21-15 KONA Tarun / LIM Khim Wah 165 47
Round 1 - Alex VLAAR / Dimitar YANAKIEV 21-18 / 22-24 / 21-17 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA 107 46
Round 1 36 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 21-13 / 17-21 / 21-16 Alexander DUNN / Adam HALL 59 44
Round 1 - Raphael BECK / Andreas HEINZ 18-21 / 21-18 / 22-20 Frederik COLBERG / Joachim FISCHER NIELSEN 118 57
Round 1 41 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 21-13 / 21-11 Fabien DELRUE / William VILLEGER 295 25
Round 1 89 Rohan KAPOOR / Shivam SHARMA 21-12 / 21-16 Daniel HESS / Johannes PISTORIUS 105 31
Round 1 20 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-16 / 21-17 Wessel VAN DER AAR / Ties VAN DER LECQ 777 25
Round 2 17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-16 / 21-13 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 113 37
Round 2 28 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-17 / 21-13 Dinuka KARUNARATNA / Niluka KARUNARATNE 128 35
Round 2 151 Mathias BAY-SMIDT / Lasse MØLHEDE 21-15 / 21-15 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 29 40
Round 2 65 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 21-14 / 22-20 Ben LANE / Sean VENDY 42 37
Round 2 43 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 21-18 / 21-19 Peter BRIGGS / Gregory MAIRS - 40
Round 2 36 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 19-21 / 21-10 / 21-19 Alex VLAAR / Dimitar YANAKIEV - 50
Round 2 41 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 21-16 / 21-18 Raphael BECK / Andreas HEINZ - 32
Round 2 20 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 19-21 / 21-8 / 21-15 Rohan KAPOOR / Shivam SHARMA 89 53
Quarter-final 28 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-18 / 22-20 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 17 44
Quarter-final 151 Mathias BAY-SMIDT / Lasse MØLHEDE 21-11 / 21-19 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 65 35
Quarter-final 36 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 21-15 / 21-14 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 43 36
Quarter-final 20 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-15 / 15-21 / 22-20 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 41 59
Semi-final 28 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-18 / 21-16 Mathias BAY-SMIDT / Lasse MØLHEDE 151 41
Semi-final 20 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-11 / 21-14 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 36 33
Final 20 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-19 / 17-21 / 21-11 Jelle MAAS / Robin TABELING 28 61
MS (qual)
Round 1 308 Jeppe BRUUN 21-14 / 21-12 Joran KWEEKEL 263 30
Round 1 291 Joonas KORHONEN 21-12 / 21-17 Michael SPENCER-SMITH 274 28
Round 1 193 Max WEISSKIRCHEN 21-10 / 21-15 Elias BRACKE 304 30
Round 1 249 Manuel VAZQUEZ 21-14 / 21-9 Hannes GERBERICH 360 30
Round 1 253 Dimitar YANAKIEV 17-21 / 21-13 / 21-14 Seng Zoe YEOH 290 44
Round 1 415 Birger ABTS 21-15 / 23-21 Jaromir JANACEK 258 29
Round 1 213 B. R. Sankeerth 21-19 / 23-21 Satheishtharan RAMACHANDRAN 257 41
Round 1 223 Valeriy ATRASHCHENKOV 18-21 / 21-19 / 21-17 Christo POPOV 398 60
MS
Round 1 100 Jacob NILSSON 21-17 / 24-22 Valeriy ATRASHCHENKOV 223 39
Round 1 114 Gergely KRAUSZ 21-17 / 21-23 / 21-14 Maxime MOREELS 90 65
Round 1 104 Eetu HEINO 19-21 / 22-20 / 21-18 Lucas CLAERBOUT 77 70
Round 1 85 SOONG Joo Ven 18-21 / 21-12 / 21-15 Artem POCHTAROV 83 63
Round 1 68 Thomas ROUXEL 21-18 / 21-16 Emre LALE 98 38
Round 1 97 Adam MENDREK 21-14 / 9-21 / 21-12 Jonathan PERSSON 115 50
Round 1 103 Niluka KARUNARATNE 11-21 / 21-17 / 21-16 Jeppe BRUUN 308 60
Round 1 62 Sourabh VERMA 21-16 / 21-10 Henri AARNIO 101 31
Round 1 88 Luís Enrique PEÑALVER 21-13 / 21-19 Rasmus MESSERSCHMIDT 130 36
Round 1 291 Joonas KORHONEN 21-15 / 16-21 / 21-16 Birger ABTS 415 54
Round 1 69 Toma Junior POPOV 18-21 / 21-18 / 21-18 Sam PARSONS 82 78
Round 1 46 Toby PENTY 21-13 / 21-18 Dmytro ZAVADSKY 169 35
Round 1 56 Victor SVENDSEN 18-21 / 23-21 / 21-11 Zvonimir DURKINJAK 117 50
Round 1 201 Dinuka KARUNARATNA 19-21 / 21-16 / 21-18 Karan Rajan RAJARAJAN 131 73
Round 1 63 Subhankar DEY 16-21 / 21-17 / 21-6 Max WEISSKIRCHEN 193 46
Round 1 93 CHEAM June Wei 21-13 / 21-10 Robert MANN 154 25
Round 2 33 Mark CALJOUW 21-15 / 21-10 Jacob NILSSON 100 39
Round 2 213 B. R. Sankeerth 21-16 / 21-6 Gergely KRAUSZ 114 36
Round 2 50 Pablo ABIAN 21-17 / 21-9 Eetu HEINO 104 37
Round 2 85 SOONG Joo Ven 21-14 / 21-8 Luka WRABER 108 34
Round 2 68 Thomas ROUXEL 21-16 / 17-21 / 21-13 Ygor COELHO 39 50
Round 2 142 Muhammed Ali KURT 21-17 / 21-13 Adam MENDREK 97 36
Round 2 103 Niluka KARUNARATNE 21-14 / 21-10 Misha ZILBERMAN 45 48
Round 2 62 Sourabh VERMA 21-15 / 21-12 Dimitar YANAKIEV 253 32
Round 2 91 Alexander ROOVERS 21-17 / 22-20 Luís Enrique PEÑALVER 88 40
Round 2 44 Lucas CORVEE 21-16 / 21-12 Joonas KORHONEN 291 31
Round 2 69 Toma Junior POPOV 21-11 / 21-17 Manuel VAZQUEZ 249 35
Round 2 46 Toby PENTY 21-15 / 21-18 Jia Wei TAN 176 35
Round 2 56 Victor SVENDSEN 21-18 / 21-13 Kalle KOLJONEN 74 34
Round 2 61 PARUPALLI Kashyap 21-15 / 18-21 / 21-16 Dinuka KARUNARATNA 201 70
Round 2 63 Subhankar DEY 15-21 / 21-18 / 21-19 Nick FRANSMAN 137 65
Round 2 93 CHEAM June Wei 21-18 / 21-18 Milan DRATVA 183 39
Round 3 33 Mark CALJOUW 21-14 / 21-13 B. R. Sankeerth 213 34
Round 3 85 SOONG Joo Ven 21-6 / 19-21 / 21-16 Pablo ABIAN 50 66
Round 3 68 Thomas ROUXEL 27-25 / 21-17 Muhammed Ali KURT 142 46
Round 3 62 Sourabh VERMA 21-9 / 21-16 Niluka KARUNARATNE 103 38
Round 3 91 Alexander ROOVERS 21-17 / 21-15 Lucas CORVEE 44 32
Round 3 69 Toma Junior POPOV 16-21 / 21-12 / 21-17 Toby PENTY 46 58
Round 3 61 PARUPALLI Kashyap 25-23 / 21-12 Victor SVENDSEN 56 51
Round 3 93 CHEAM June Wei 21-9 / 21-19 Subhankar DEY 63 36
Quarter-final 33 Mark CALJOUW 21-12 / 21-16 SOONG Joo Ven 85 41
Quarter-final 62 Sourabh VERMA 21-16 / 16-21 / 21-17 Thomas ROUXEL 68 72
Quarter-final 69 Toma Junior POPOV 19-21 / 21-11 / 21-14 Alexander ROOVERS 91 70
Quarter-final 93 CHEAM June Wei 21-19 / 14-21 / 21-8 PARUPALLI Kashyap 61 57
Semi-final 62 Sourabh VERMA 21-18 / 21-19 Mark CALJOUW 33 51
Semi-final 93 CHEAM June Wei 19-21 / 23-21 / 21-10 Toma Junior POPOV 69 72
Final 62 Sourabh VERMA 21-19 / 21-13 CHEAM June Wei 93 40
WD
Round 1 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-10 / 21-7 Nikoletta BUKOVICZKI / Daniella GONDA 108 20
Round 1 665 Milou LUGTERS / Alyssa TIRTOSENTONO 1-0 Ret. Sanyogita GHORPADE / MANEESHA K 594 1
Round 1 57 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 15-21 / 24-22 / 21-16 Rutaparna PANDA / Arathi Sara SUNIL 224 84
Round 1 1053 Jenny MOORE / Jessica PUGH 21-17 / 15-21 / 21-15 Aparna BALAN / Sruthi K.P 77 51
Round 1 23 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-19 / 21-12 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 74 32
Round 1 55 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 21-19 / 21-18 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 114 37
Round 1 68 Alexandra BØJE / Sara LUNDGAARD 22-20 / 21-15 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 34 38
Round 1 - Kuhoo GARG / Saili RANE 21-10 / 21-3 Nina BECKER / Hannah JAENICHEN 665 18
Round 1 157 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-10 / 21-4 Harika VELUDURTHI / Karishma WADKAR 115 22
Round 1 162 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-17 / 21-15 LIM Chiew Sien / Sueh Jeou TAN 56 34
Round 1 37 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 21-10 / 21-15 Lise JAQUES / Flore VANDENHOUCKE 65 26
Round 1 25 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-17 / 23-25 / 21-16 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 173 53
Round 1 - Eva JANSSENS / Kilasu OSTERMEYER 21-7 / 21-7 Katja HOLENZ / Alicia MOLITOR 594 19
Round 1 17 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-14 / 21-10 Maryna ILYINSKAYA / Yelyzaveta ZHARKA 62 32
Round 1 127 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 12-21 / 21-17 / 21-17 Jessica HOPTON / Victoria WILLIAMS 300 54
Round 1 16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 2-0 Ret. Ieva POPE / Monika RADOVSKA 109 1
Round 2 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-13 / 21-8 Milou LUGTERS / Alyssa TIRTOSENTONO 665 28
Round 2 57 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 21-10 / 21-11 Jenny MOORE / Jessica PUGH 1053 31
Round 2 23 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-8 / 21-12 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 55 33
Round 2 68 Alexandra BØJE / Sara LUNDGAARD 21-12 / 21-18 Kuhoo GARG / Saili RANE - 37
Round 2 157 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-18 / 23-21 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 162 47
Round 2 25 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 22-20 / 21-14 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 37 45
Round 2 17 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-16 / 21-18 Eva JANSSENS / Kilasu OSTERMEYER - 37
Round 2 16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-13 / 21-16 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 127 36
Quarter-final 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-11 / 21-12 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 57 33
Quarter-final 68 Alexandra BØJE / Sara LUNDGAARD 21-13 / 19-21 / 21-19 Emilie LEFEL / Anne TRAN 23 76
Quarter-final 25 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-19 / 17-21 / 21-14 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 157 81
Quarter-final 16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 17-21 / 21-18 / 21-15 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 17 73
Semi-final 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-8 / 21-12 Alexandra BØJE / Sara LUNDGAARD 68 29
Semi-final 25 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-17 / 21-15 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 47
Final 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-17 / 21-18 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 25 50
WS (qual)
Round 1 138 Airi MIKKELA 21-17 / 21-17 Agnes KOROSI 141 29
Round 1 120 Riya MOOKERJEE 21-12 / 21-9 Daniella GONDA 166 23
Round 1 131 Jordan HART 21-18 / 21-14 CHANG Ya Lan 150 37
Round 1 161 Ronja STERN 21-18 / 21-23 / 21-13 Getter SAAR 136 48
WS
Round 1 20 Mia BLICHFELDT 21-17 / 21-13 Mariya MITSOVA 105 33
Round 1 72 Fabienne DEPREZ 21-11 / 21-12 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 77 29
Round 1 52 Chloe BIRCH 21-13 / 21-17 Ayla HUSER 124 37
Round 1 74 Kate FOO KUNE 21-23 / 21-16 / 21-9 Airi MIKKELA 138 57
Round 1 43 Rachel HONDERICH 21-18 / 20-22 / 21-14 Lianne TAN 115 52
Round 1 70 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 19-21 / 21-15 / 21-10 Clara AZURMENDI 117 50
Round 1 60 Sabrina JAQUET 21-6 / 21-17 Ksenia POLIKARPOVA 62 29
Round 1 131 Jordan HART 21-18 / 20-22 / 21-18 Luise HEIM 78 68
Round 1 92 Gayle MAHULETTE 21-14 / 21-17 Ozge BAYRAK 81 41
Round 1 73 QI Xuefei 21-17 / 21-8 Anura PRABHUDESAI 121 30
Round 1 101 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 21-10 / 21-13 Martina REPISKA 94 25
Round 1 46 Neslihan YIGIT 21-18 / 21-9 Saili RANE 130 39
Round 1 67 Aliye DEMIRBAG 19-21 / 21-15 / 21-17 Riya MOOKERJEE 120 62
Round 1 98 Michelle SKØDSTRUP 21-12 / 21-12 Katerina TOMALOVA 129 31
Round 1 103 Maria ULITINA 21-12 / 21-13 Ronja STERN 161 27
Round 1 64 Julie Dawall JAKOBSEN 21-19 / 22-20 Beatriz CORRALES 35 42
Round 2 20 Mia BLICHFELDT 21-9 / 21-14 Fabienne DEPREZ 72 34
Round 2 52 Chloe BIRCH 21-18 / 21-11 Kate FOO KUNE 74 32
Round 2 43 Rachel HONDERICH 21-13 / 21-15 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 70 34
Round 2 60 Sabrina JAQUET 21-18 / 21-7 Jordan HART 131 34
Round 2 73 QI Xuefei 21-10 / 21-13 Gayle MAHULETTE 92 34
Round 2 46 Neslihan YIGIT 22-20 / 21-13 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 101 37
Round 2 67 Aliye DEMIRBAG 21-14 / 21-18 Michelle SKØDSTRUP 98 37
Round 2 64 Julie Dawall JAKOBSEN 21-13 / 21-18 Maria ULITINA 103 31
Quarter-final 20 Mia BLICHFELDT 21-19 / 21-13 Chloe BIRCH 52 39
Quarter-final 43 Rachel HONDERICH 21-15 / 24-22 Sabrina JAQUET 60 46
Quarter-final 73 QI Xuefei 19-21 / 21-17 / 21-9 Neslihan YIGIT 46 64
Quarter-final 67 Aliye DEMIRBAG 21-14 / 21-15 Julie Dawall JAKOBSEN 64 42
Semi-final 20 Mia BLICHFELDT 21-12 / 21-13 Rachel HONDERICH 43 38
Semi-final 73 QI Xuefei 21-16 / 21-13 Aliye DEMIRBAG 67 44
Final 20 Mia BLICHFELDT 21-16 / 21-18 QI Xuefei 73 47
XD (qual)
Round 1 280 Maxime BRIOT / Sharone BAUER 21-13 / 21-16 Timo STOFFELEN / Chloe MAYER 771 23
Round 1 248 Alex VLAAR / Mariya MITSOVA 16-21 / 21-12 / 21-16 Hauke GRAALMANN / Annabella JÄGER 544 41
Round 1 123 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-12 / 21-12 Fabien DELRUE / Juliette MOINARD 299 30
Round 1 190 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 21-8 / 21-14 Daniel HESS / Stine KÜSPERT 472 26
XD
Round 1 14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-14 / 21-11 Kristoffer KNUDSEN / Isabella NIELSEN 66 32
Round 1 238 Bastian KERSAUDY / Anne TRAN 21-18 / 21-11 Alex VLAAR / Mariya MITSOVA 248 30
Round 1 128 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 27-29 / 21-17 / 22-20 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 28 67
Round 1 124 Matthew CLARE / Victoria WILLIAMS 24-22 / 22-20 Utkarsh ARORA / Karishma WADKAR 125 31
Round 1 21 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-6 / 21-9 Johannes PISTORIUS / Lara KAEPPLEIN 159 23
Round 1 161 Mads Emil CHRISTENSEN / Claudia PAREDES 21-23 / 21-17 / 21-16 Maxime BRIOT / Sharone BAUER 280 48
Round 1 37 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 21-14 / 21-15 Josche ZURWONNE / Eva JANSSENS 87 26
Round 1 - Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 21-18 / 24-26 / 21-13 Shivam SHARMA / Aparna BALAN - 56
Round 1 117 Lasse MØLHEDE / Sara LUNDGAARD 21-12 / 22-20 M.R. ARJUN / MANEESHA K 319 32
Round 1 58 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-12 / 21-13 Rohan KAPOOR / Kuhoo GARG 38 33
Round 1 63 Joachim FISCHER NIELSEN / Alexandra BØJE 21-13 / 21-13 Michael ROE / Jessica HOPTON 107 30
Round 1 26 Ben LANE / Jessica PUGH 21-11 / 21-16 Valeriy ATRASHCHENKOV / Yelyzaveta ZHARKA 127 27
Round 1 - Tom WOLFENDEN / Jenny MOORE 21-13 / 21-10 Milan DRATVA / Martina REPISKA 98 25
Round 1 33 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 21-9 / 21-10 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 72 26
Round 1 190 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 16-21 / 21-13 / 21-18 Gaetan MITTELHEISSER / Lea PALERMO 771 51
Round 1 17 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 20-22 / 23-21 / 21-15 Adam HALL / Julie MACPHERSON 123 59
Round 2 14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-16 / 21-8 Bastian KERSAUDY / Anne TRAN 238 30
Round 2 128 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 22-20 / 21-16 Matthew CLARE / Victoria WILLIAMS 124 28
Round 2 21 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-7 / 21-11 Mads Emil CHRISTENSEN / Claudia PAREDES 161 20
Round 2 37 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 23-21 / 12-21 / 21-10 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI - 49
Round 2 58 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-14 / 22-20 Lasse MØLHEDE / Sara LUNDGAARD 117 32
Round 2 26 Ben LANE / Jessica PUGH 21-18 / 21-9 Joachim FISCHER NIELSEN / Alexandra BØJE 63 31
Round 2 33 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 21-16 / 21-16 Tom WOLFENDEN / Jenny MOORE - 34
Round 2 190 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 15-21 / 24-22 / 21-18 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 17 64
Quarter-final 14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-14 / 21-18 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 128 40
Quarter-final 21 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-16 / 9-21 / 21-14 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 37 50
Quarter-final 58 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-18 / 21-16 Ben LANE / Jessica PUGH 26 46
Quarter-final 190 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 20-22 / 21-14 / 21-12 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 33 56
Semi-final 14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-12 / 21-18 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21 38
Semi-final 58 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-16 / 21-6 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 190 33
Final 14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-15 / 21-15 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 58 41

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 2638 85.1 00:38:45 2.2 2 6.5%
MS 47 113 19 40.4% 4127 87.81 00:47:37 1.84 12 25.5%
WD 29 65 7 24.1% 2309 79.62 00:41:29 1.92 4 13.8%
WS 31 68 6 19.4% 2441 78.74 00:40:10 1.96 3 9.7%
XD 31 71 9 29.0% 2593 83.65 00:38:19 2.18 2 6.5%
Total 169 389 51 30.2% 14108 83.48 00:41:52 1.99 23 13.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 7 1 87.5%
Canada 7 3 70.0%
Bulgaria 8 4 66.7%
Japan 2 1 66.7%
Wales 2 1 66.7%
Denmark 32 20 61.5%
Netherlands 24 17 58.5%
Malaysia 8 6 57.1%
Sri Lanka 4 3 57.1%
England 19 15 55.9%
Turkey 6 5 54.5%
France 22 19 53.7%
Sweden 2 2 50.0%
Mauritius 1 1 50.0%
India 17 21 44.7%
Finland 4 5 44.4%
Germany 14 23 37.8%
Spain 3 5 37.5%
Switzerland 3 5 37.5%
Scotland 1 2 33.3%
Ukraine 2 6 25.0%
Hungary 1 4 20.0%
Czech Republic 1 4 20.0%
Belgium 1 5 16.7%
Estonia 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew Lakshya SEN 21-12 / 21-16
2019 Lakshya SEN Yusuke ONODERA 15-21 / 21-14 / 21-15
2018 Sourabh VERMA CHEAM June Wei 21-19 / 21-13
2017 Kento MOMOTA Yu IGARASHI 21-10 / 21-12
2016 WANG Tzu Wei Ajay JAYARAM 21-10 / 17-21 / 21-18
2015 Ajay JAYARAM Raul MUST 21-12 / 21-18
2014 Ajay JAYARAM Ihsan Maulana MUSTOFA 10-11 / 11-6 / 11-7 / 1-11 / 11-9
2013 WEI Nan CHAN Yan Kit 21-15 / 21-18
2012 Eric PANG Dicky PALYAMA 21-14 / 21-10
2011 HSUEH Hsuan Yi CHOU Tien Chen 18-21 / 21-15 / 21-16
2010 Sho SASAKI Ajay JAYARAM 21-16 / 21-19
2009 Chetan ANAND Eric PANG 21-12 / 21-15
2008 Andre Kurniawan TEDJONO Chetan ANAND 21-15 / 11-21 / 21-19
2007 Yen Hui Kendrick LEE Przemyslaw WACHA 20-22 / 21-11 / 21-18
2006 Sairul Amar AYOB WU Yunyong 22-20 / 14-21 / 21-9
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Shoji SATO 15-4 / 15-12
2004 Kenneth JONASSEN Anders BOESEN 15-6 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Muhammad Hafiz HASHIM 5-15 / 15-8 / 15-6
2002 Choong Hann WONG Tsuen Seng LEE 15-6 / 15-6
2001 Tsuen Seng LEE BAO Chunlai 7-1 / 1-7 / 7-5
2000 CHEN Hong Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-17 / 15-7
1999 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-10 / 15-13
1998 Muhammad Roslin HASHIM Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-6
1997 Choong Hann WONG Oliver PONGRATZ 15-10 / 15-11
1996 SUN Jun Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1
1994 Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-7
1993 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 15-5 / 15-11
1992 Hermawan SUSANTO Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-6
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 18-17 / 6-15 / 15-10
1990 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-6
1989 Allan BUDI KUSUMA Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-12