Malaysia Open  

Tournament Name: Malaysian Open 1993
Tournament Dates: 17/07/1993-17/07/1993
Location: Malaysia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO
MS Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI
WD Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN
WS Susi SUSANTI Xiaoqing LIM
XD Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS I PAULUS / S HERAWATI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Boon Hiong KHO / Galvin LIM 15-10 / 15-9 / 13-15 Suhaimi Hj IBRAHIM / Zailani YUIN - 0
Round 1 - Dallan FOO / Wong Kong SOON 15-2 / 15-1 Roslan KASSIM / Zamrul OTHMAN - 0
Round 1 - Mui Seng KHO / Wei Ping TING 15-8 / 15-11 Luecha KAJONNETIKUL / Kitipon KITIKUL - 0
Round 1 (269*) CHANG Jeng-Shyuang / WU Chun-Sheng 15-11 / 15-9 R MARIMARAN / Azahan OTHMAN - 0
Round 2 - Ibrahim ABDUL RAHMAN / Ahmad Zaki Abdul KADIR 15-6 / 15-4 Atsushi KUSAI / Kimio MIURA - 0
Round 2 - Yiew Loong LOO / Cheng Foo YONG 15-5 / 15-5 Azmi HASBIE / Irwan HASBIE - 0
Round 2 - Ahmad SALLEH / Manlasit WASLI 17-14 / 8-15 / 15-4 Dallan FOO / Wong Kong SOON - 0
Round 2 - Mahathir MUSTAFFA / Chong Chen TEH 15-8 / 15-10 Mohammad HJ JUNID / George THANE - 0
Round 2 - Mui Seng KHO / Wei Ping TING 15-4 / 17-15 ismail SAMAN / Yin Siong LIM - 0
Round 2 - Ramesh NATHAN / Jason WONG 15-7 / 11-15 / 15-7 CHANG Jeng-Shyuang / WU Chun-Sheng (269*) 0
Round 2 (91*) Brent OLYNYK / Darryl YUNG 15-12 / 15-5 Ibrahim ABDUL RAHMAN / Ahmad Zaki Abdul KADIR - 0
Round 3 - Boo Hock KHOO / Chee Leong LEE 15-10 / 15-8 Ibrahim ABDUL RAHMAN / Ahmad Zaki Abdul KADIR - 0
Round 3 - Yiew Loong LOO / Cheng Foo YONG 15-7 / 15-5 Ahmad SALLEH / Manlasit WASLI - 0
Round 3 - Mui Seng KHO / Wei Ping TING 15-5 / 15-3 Mahathir MUSTAFFA / Chong Chen TEH - 0
Round 3 (91*) Brent OLYNYK / Darryl YUNG 15-1 / 15-6 Ramesh NATHAN / Jason WONG - 0
MD
Round 1 (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-2 / 15-3 Ah Heng LO / Seu Bock TEY - 0
Round 1 - HUANG Zhanzhong / LIU Jianjun 15-7 / 15-6 Boo Hock KHOO / Chee Leong LEE - 0
Round 1 (16*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-4 / 5-15 / 15-8 Jan PAULSEN / Michael SOGAARD (128*) 0
Round 1 (7*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-1 / 15-4 Yiew Loong LOO / Cheng Foo YONG - 0
Round 1 (21*) Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA 15-5 / 15-7 HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen (31*) 0
Round 1 (8*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-4 / 15-8 Yong Chut KOO / Muralidesan KRISHNAMURTHY - 0
Round 1 - Aras RAZAK / Aman SANTOSA 15-4 / 11-15 / 18-13 Muhammad Roslin HASHIM / Cheh Chang PANG - 0
Round 1 (19*) CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum 11-15 / 15-10 / 15-8 LIAO Kuo-Mao / TU Tung-Sheng (397*) 0
Round 1 (12*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP 15-6 / 15-2 Monthon BUMPHENKEITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI (328*) 0
Round 1 (27*) Rudi GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO 15-5 / 15-5 Mui Seng KHO / Wei Ping TING - 0
Round 1 (26*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-11 / 15-8 LEE Wei-Jen / LIU En-Horng - 0
Round 1 (13*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-7 / 15-4 Wee Chung PEI / Kantharoopan PONNIAH - 0
Round 1 (78*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 18-15 / 15-10 Brent OLYNYK / Darryl YUNG (91*) 0
Round 1 (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-3 / 15-1 Abdul Hamid KHAN / Boon Leng LIM (607*) 0
Round 1 (82*) Chris HUNT / Nick PONTING W.O. Kim Pong Patrick LAU / Hong Han LIM (69*) 0
Round 1 (165*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK W.O. Par-Gunnar JONSSON / Jens OLSSON - 0
Round 2 (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-4 / 15-4 HUANG Zhanzhong / LIU Jianjun - 0
Round 2 (16*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-5 / 15-9 Chris HUNT / Nick PONTING (82*) 0
Round 2 (7*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-2 / 15-4 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (21*) 0
Round 2 (8*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-11 / 15-5 Aras RAZAK / Aman SANTOSA - 0
Round 2 (12*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP 15-7 / 13-15 / 15-8 CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum (19*) 0
Round 2 (27*) Rudi GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO 15-3 / 15-2 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (165*) 0
Round 2 (13*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 5-15 / 15-8 / 17-16 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (26*) 0
Round 2 (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-3 / 15-2 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (78*) 0
Quarter-final (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-4 / 15-9 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (16*) 0
Quarter-final (7*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 6-15 / 15-3 / 15-8 Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (8*) 0
Quarter-final (12*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP 15-13 / 14-17 / 15-9 Rudi GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO (27*) 0
Quarter-final (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-6 / 15-8 HA Tae Kwon / YOO Yong Sung (13*) 0
Semi-final (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 8-15 / 18-15 / 15-9 Jalani SIDEK / Razif SIDEK (7*) 0
Semi-final (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-9 / 15-4 Kim Her TAN / Kim Hock YAP (12*) 0
Final (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-7 / 15-5 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (4*) 0
MS (qual)
Round 1 - Cheng Foo YONG 15-0 / 15-6 Mohammad HJ JUNID - 0
Round 1 - Ahmad Zaki Abdul KADIR 15-8 / 15-11 Brent OLYNYK (473*) 0
Round 1 - Yin Siong LIM 15-11 / 15-3 Wong Kong SOON (413*) 0
Round 1 - Dallan FOO 9-15 / 15-5 / 15-13 Galvin LIM - 0
Round 2 (180*) Darryl YUNG 15-10 / 15-11 Mui Seng KHO - 0
Round 2 (703*) HUANG Yeu-Der 15-7 / 15-1 Ramesh NATHAN - 0
Round 2 - Jason WONG 15-6 / 15-4 Roslan KASSIM (833*) 0
Round 2 - Chong Chen TEH 15-6 / 17-14 Zailani YUIN - 0
Round 2 (821*) Kai Wui SHIM 15-5 / 15-2 Cheng Foo YONG - 0
Round 2 - Wei Ping TING 15-8 / 10-15 / 15-3 Ahmad Zaki Abdul KADIR - 0
Round 2 - Yin Siong LIM 15-7 / 15-7 Zamrul OTHMAN - 0
Round 2 (820*) Azahan OTHMAN 15-5 / 15-6 Dallan FOO - 0
Round 2 (828*) Choon Eng CHEW 15-9 / 15-0 Yuki NAKAMURA - 0
Round 2 - Buscari EDDIE 15-6 / 8-15 / 18-13 R MARIMARAN (829*) 0
Round 2 (388*) LEE Wei-Jen 15-9 / 15-7 Boon Hiong KHO - 0
Round 3 - Yiew Loong LOO 15-9 / 15-4 Darryl YUNG (180*) 0
Round 3 - Jason WONG 6-15 / 15-6 / 15-8 HUANG Yeu-Der (703*) 0
Round 3 - Mahathir MUSTAFFA 15-11 / 15-13 Chong Chen TEH - 0
Round 3 (821*) Kai Wui SHIM 15-5 / 15-2 Ibrahim ABDUL RAHMAN - 0
Round 3 (828*) Choon Eng CHEW 15-7 / 15-7 Azahan OTHMAN (820*) 0
Round 3 (388*) LEE Wei-Jen 15-5 / 15-4 Buscari EDDIE - 0
MS
Round 1 (4*) Harijanto ARBI 15-3 / 15-1 Atsushi KUSAI - 0
Round 1 (156*) LIU En-Horng 15-7 / 15-11 Wee Chung PEI - 0
Round 1 (19*) Peter KNOWLES 15-2 / 5-15 / 15-9 Yiew Loong LOO - 0
Round 1 (37*) Hock Kin YONG 15-7 / 15-3 Jyri AALTO (133*) 0
Round 1 (17*) PARK Sung Woo 12-15 / 15-7 / 18-17 Indra WIJAYA (70*) 0
Round 1 (141*) Kok Kiong YOU 6-15 / 15-6 / 15-4 ismail SAMAN (831*) 0
Round 1 (22*) Sompol KUKASEMKIJ 15-2 / 15-5 Jason WONG - 0
Round 1 (68*) Ewee Mun WONG 9-15 / 15-10 / 15-9 Michael SOGAARD (74*) 0
Round 1 (7*) Poul-Erik HOYER 9-15 / 18-13 / 15-2 Muhammad Roslin HASHIM - 0
Round 1 (59*) Fumihiko MACHIDA 15-6 / 15-1 Mahathir MUSTAFFA - 0
Round 1 (62*) LIN Wei-Chen 10-15 / 15-11 / 15-13 Andy (Weng Kai) CHONG (142*) 0
Round 1 (36*) WONG Wai Lap 15-13 / 15-2 Freddy SUKIMAN (139*) 0
Round 1 (821*) Kai Wui SHIM 15-9 / 7-15 / 15-6 Muralidesan KRISHNAMURTHY (316*) 0
Round 1 (55*) Chen PANG 15-12 / 15-4 Peter ESPERSEN (44*) 0
Round 1 (46*) LEE Mou-Chou 15-3 / 15-5 Wei Ping TING - 0
Round 1 (64*) Hannes FUCHS 15-6 / 11-15 / 15-2 Yuzo KUBOTA (224*) 0
Round 1 (15*) Jens OLSSON 15-13 / 15-6 Rosman A RAZAK (157*) 0
Round 1 (102*) Yoke Meng KWAN 15-5 / 15-1 Yin Siong LIM - 0
Round 1 (16*) Anders W NIELSEN 15-10 / 15-9 Kin Meng Horatius HWANG (431*) 0
Round 1 (819*) Kantharoopan PONNIAH 15-4 / 15-1 TSANG Ching Kin (438*) 0
Round 1 (2*) Ardy B WIRANATA 15-8 / 15-6 Luecha KAJONNETIKUL (620*) 0
Round 1 (52*) Ewe Hock ONG 15-1 / 15-5 Kitipon KITIKUL - 0
Round 1 (828*) Choon Eng CHEW 17-15 / 15-7 Kam Fook NG - 0
Round 1 (13*) KIM Hak Kyun 15-7 / 15-4 Sian Peng TAN (306*) 0
Round 1 (827*) Seu Bock TEY 15-10 / 15-6 Takuya KATAYAMA (148*) 0
Round 1 (26*) Pontus JANTTI 15-3 / 15-4 LEE Wei-Jen (388*) 0
Round 1 (33*) HENDRAWAN 15-13 / 15-10 Yong Chut KOO (272*) 0
Round 1 (3*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-1 CHANG Jeng-Shyuang (123*) 0
Round 1 (18*) Marleve MAINAKY W.O. Teeranun CHIANGTA (40*) 0
Round 1 (824*) Ah Heng LO W.O. Robert LILJEQUIST (32*) 0
Round 1 (14*) Kok Keong FOO W.O. Boon Leng LIM (614*) 0
Round 1 (111*) WU Chun-Sheng W.O. George RIMARCDI (511*) 0
Round 2 (4*) Harijanto ARBI 15-4 / 15-8 LIU En-Horng (156*) 0
Round 2 (37*) Hock Kin YONG 14-17 / 15-3 / 15-5 Peter KNOWLES (19*) 0
Round 2 (17*) PARK Sung Woo 15-5 / 15-6 Kok Kiong YOU (141*) 0
Round 2 (22*) Sompol KUKASEMKIJ 15-12 / 15-3 Ewee Mun WONG (68*) 0
Round 2 (7*) Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-4 Fumihiko MACHIDA (59*) 0
Round 2 (18*) Marleve MAINAKY 15-2 / 15-6 Ah Heng LO (824*) 0
Round 2 (14*) Kok Keong FOO 9-15 / 17-15 / 15-11 LIN Wei-Chen (62*) 0
Round 2 (36*) WONG Wai Lap 15-6 / 15-8 Kai Wui SHIM (821*) 0
Round 2 (55*) Chen PANG 25-9 / 15-3 LEE Mou-Chou (46*) 0
Round 2 (15*) Jens OLSSON 25-4 / 25-20 Hannes FUCHS (64*) 0
Round 2 (102*) Yoke Meng KWAN 15-5 / 8-15 / 15-7 Anders W NIELSEN (16*) 0
Round 2 (2*) Ardy B WIRANATA 15-7 / 15-4 Kantharoopan PONNIAH (819*) 0
Round 2 (13*) KIM Hak Kyun 18-16 / 15-12 Choon Eng CHEW (828*) 0
Round 2 (26*) Pontus JANTTI 15-6 / 15-10 Seu Bock TEY (827*) 0
Round 2 (3*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-6 / 9-15 / 15-10 HENDRAWAN (33*) 0
Round 2 (52*) Ewe Hock ONG W.O. WU Chun-Sheng (111*) 0
Round 3 (4*) Harijanto ARBI 15-2 / 15-1 Hock Kin YONG (37*) 0
Round 3 (22*) Sompol KUKASEMKIJ 15-6 / 15-9 PARK Sung Woo (17*) 0
Round 3 (7*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9 Marleve MAINAKY (18*) 0
Round 3 (14*) Kok Keong FOO 15-11 / 15-7 WONG Wai Lap (36*) 0
Round 3 (55*) Chen PANG 10-15 / 15-13 / 17-14 Jens OLSSON (15*) 0
Round 3 (2*) Ardy B WIRANATA 15-3 / 8-15 / 15-10 Yoke Meng KWAN (102*) 0
Round 3 (13*) KIM Hak Kyun 15-3 / 15-7 Ewe Hock ONG (52*) 0
Round 3 (3*) Thomas STUER-LAURIDSEN 18-13 / 15-3 Pontus JANTTI (26*) 0
Quarter-final (4*) Harijanto ARBI 17-14 / 15-9 Sompol KUKASEMKIJ (22*) 0
Quarter-final (7*) Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-5 Kok Keong FOO (14*) 0
Quarter-final (2*) Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-7 Chen PANG (55*) 0
Quarter-final (13*) KIM Hak Kyun 15-12 / 12-15 / 15-6 Thomas STUER-LAURIDSEN (3*) 0
Semi-final (4*) Harijanto ARBI 15-4 / 15-6 Poul-Erik HOYER (7*) 0
Semi-final (2*) Ardy B WIRANATA 8-15 / 15-7 / 15-5 KIM Hak Kyun (13*) 0
Final (2*) Ardy B WIRANATA 11-15 / 15-5 / 17-14 Harijanto ARBI (4*) 0
WD
Round 1 (53*) CHENG Yin Sat / CHUNG Hoi Yuk 15-0 / 15-2 Yeng Cheng LEONG / Siew Cheng TAN - 0
Round 1 - FENG Mei-Ying / JOU Yu-Lin 18-16 / 15-11 Ay Ling THE / Nonong Denis ZANATI - 0
Round 1 - CHAN Ya-Lin / CHEN Mei-Cun 15-11 / 15-6 Chia Fong CHAN / Winnie LEE - 0
Round 1 (279*) CHOI Ma Ree / JANG Hye Ock 15-11 / 5-15 / 15-7 LEE Wai Leng / Lee Wai TAN (29*) 0
Round 1 (28*) NGAN Fai / TUNG Chau Man 18-16 / 15-1 Zamaliah SIDEK / Mee Hung WONG (225*) 0
Round 1 - Eny OKTAVIANI / Lilik SUDARWATI 15-6 / 12-15 / 15-10 GIL Young Ah / KIM Shin Young - 0
Round 1 (211*) WANG Xiaoyuan / YANG Nianhong 15-1 / 15-2 Chiew Yang KHO / Siew Kee NG - 0
Round 1 - Dujfan IANGSUWANPATEMA / Ruksita SOOKBOONMAK 15-11 / 15-2 Yen Peng CHIN / Chi Teng TAN (282*) 0
Round 1 - KO Hsin-Lin / LIN Hui-Hsu 15-10 / 12-15 / 15-6 Leen AI / Seok Choon KUAK - 0
Round 2 (16*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-3 CHENG Yin Sat / CHUNG Hoi Yuk (53*) 0
Round 2 - Maria BENGTSSON / Joanne MUGGERIDGE 15-3 / 15-4 FENG Mei-Ying / JOU Yu-Lin - 0
Round 2 (92*) Gillian M. CLARK / Joanne GOODE 15-4 / 15-2 CHAN Ya-Lin / CHEN Mei-Cun - 0
Round 2 - Eny OKTAVIANI / Lilik SUDARWATI 15-10 / 15-0 NGAN Fai / TUNG Chau Man (28*) 0
Round 2 (12*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 11-15 / 15-13 / 18-14 WANG Xiaoyuan / YANG Nianhong (211*) 0
Round 2 - Gillian C GOWERS / Rosiana TENDEAN 15-7 / 15-1 Dujfan IANGSUWANPATEMA / Ruksita SOOKBOONMAK - 0
Round 2 (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-2 / 15-7 KO Hsin-Lin / LIN Hui-Hsu - 0
Round 2 (279*) CHOI Ma Ree / JANG Hye Ock W.O. Aiko MIYAMURA / Hisako MIZUI (64*) 0
Quarter-final (16*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-9 / 15-6 Maria BENGTSSON / Joanne MUGGERIDGE - 0
Quarter-final (92*) Gillian M. CLARK / Joanne GOODE 15-11 / 15-3 CHOI Ma Ree / JANG Hye Ock (279*) 0
Quarter-final (12*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 9-15 / 15-5 / 15-5 Eny OKTAVIANI / Lilik SUDARWATI - 0
Quarter-final (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-10 / 3-15 / 15-10 Gillian C GOWERS / Rosiana TENDEAN - 0
Semi-final (16*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-12 Gillian M. CLARK / Joanne GOODE (92*) 0
Semi-final (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM W.O. Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (12*) 0
Final (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-12 / 18-14 Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN (16*) 0
WS (qual)
Round 1 (36*) Ika HENY 11-0 / 11-1 Chiew Yang KHO - 0
Round 1 - Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-1 / 5-0 K KRISHNAMAL (440*) 0
Round 1 - Yeng Cheng LEONG 11-1 / 11-0 Siew Kee NG - 0
Round 1 - Leen AI 11-4 / 11-5 KO Hsin-Lin (318*) 0
Round 1 (149*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-2 / 11-1 Chia Fong CHAN - 0
Round 1 - Urisra DULLPAN 11-5 / 6-11 / 11-8 Winnie LEE - 0
Round 1 (301*) Andrea ANDERSSON 4-11 / 11-3 / 11-0 Siew Cheng TAN (439*) 0
Round 1 (520*) CHAN Ya-Lin 12-11 / 11-1 Seok Choon KUAK (437*) 0
Round 2 (36*) Ika HENY 11-2 / 11-0 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN - 0
Round 2 - Yeng Cheng LEONG 11-6 / 12-9 Leen AI - 0
Round 2 (149*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-6 / 11-1 Urisra DULLPAN - 0
Round 2 (520*) CHAN Ya-Lin 11-2 / 11-0 Andrea ANDERSSON (301*) 0
WS
Round 1 (1*) Susi SUSANTI 11-0 / 11-2 Natawan YUSAKUL (504*) 0
Round 1 (62*) RA Kyung Min 11-3 / 12-10 Zamaliah SIDEK (365*) 0
Round 1 (8*) Christine GANDRUP 11-5 / 11-6 CHAN Oi Ni (45*) 0
Round 1 (36*) Ika HENY 11-3 / 11-9 Hisako MIZUI (19*) 0
Round 1 (10*) Minarti TIMUR 11-9 / 11-1 Yen Peng CHIN - 0
Round 1 (7*) Somharuthai JAROENSIRI 11-4 / 11-5 CHEN Mei-Cun (83*) 0
Round 1 (57*) LEE Wai Leng 11-5 / 11-5 Hwee Hwee Irene LEE (255*) 0
Round 1 (51*) SHYU Yu-Ling 11-4 / 11-6 Mee Hung WONG (358*) 0
Round 1 (11*) Yuliani SANTOSO 11-1 / 11-1 Chi Teng TAN (442*) 0
Round 1 (149*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 11-5 Yuni KARTIKA (16*) 0
Round 1 (5*) Xiaoqing LIM 11-2 / 11-2 Miyoko MATSUOH - 0
Round 1 (12*) Zarinah ABDULLAH 11-2 / 11-5 CHAN Ya-Lin (520*) 0
Round 1 (20*) Joanne MUGGERIDGE 11-3 / 7-11 / 11-2 Thanitsara JUNTEST (257*) 0
Round 1 (4*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-1 / 11-7 KIM Kyung Ran - 0
Round 1 - Yeng Cheng LEONG W.O. Lisbet STUER-LAURIDSEN (29*) 0
Round 1 (61*) CHENG Yin Sat W.O. Aiko MIYAMURA (85*) 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI 11-2 / 11-3 RA Kyung Min (62*) 0
Round 2 (36*) Ika HENY 11-7 / 9-11 / 11-2 Christine GANDRUP (8*) 0
Round 2 (10*) Minarti TIMUR 11-2 / 11-7 Yeng Cheng LEONG - 0
Round 2 (7*) Somharuthai JAROENSIRI 11-12 / 12-10 / 11-5 LEE Wai Leng (57*) 0
Round 2 (11*) Yuliani SANTOSO 11-7 / 11-1 SHYU Yu-Ling (51*) 0
Round 2 (5*) Xiaoqing LIM 12-10 / 11-6 Mia AUDINA TJIPTAWAN (149*) 0
Round 2 (12*) Zarinah ABDULLAH 11-2 / 11-2 CHENG Yin Sat (61*) 0
Round 2 (4*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-8 / 11-5 Joanne MUGGERIDGE (20*) 0
Quarter-final (1*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-2 Ika HENY (36*) 0
Quarter-final (7*) Somharuthai JAROENSIRI 5-11 / 12-11 / 12-11 Minarti TIMUR (10*) 0
Quarter-final (5*) Xiaoqing LIM 11-7 / 11-4 Yuliani SANTOSO (11*) 0
Quarter-final (12*) Zarinah ABDULLAH 8-10 / 1-0 / 1-0 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (4*) 0
Semi-final (1*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-4 Somharuthai JAROENSIRI (7*) 0
Semi-final (5*) Xiaoqing LIM 11-5 / 11-6 Zarinah ABDULLAH (12*) 0
Final (1*) Susi SUSANTI 11-6 / 11-2 Xiaoqing LIM (5*) 0
XD
Round 1 (94*) I PAULUS / S HERAWATI 15-18 / 15-3 / 15-3 Ewe Chye ONG / Zamaliah SIDEK - 0
Round 1 (9*) CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk 15-3 / 15-6 Brent OLYNYK / Yeng Cheng LEONG - 0
Round 1 - HUANG Zhanzhong / YANG Nianhong 15-8 / 15-11 CHANG Jeng-Shyuang / CHEN Mei-Cun - 0
Round 1 (37*) Joko MARDIANTO / Sri UNTARI 15-3 / 15-3 HUANG Chuan-Chen / FENG Mei-Ying (164*) 0
Round 1 (19*) Chris HUNT / Joanne GOODE 15-2 / 17-14 LEE Wei-Jen / JOU Yu-Lin - 0
Round 1 (35*) LIU Jianjun / WANG Xiaoyuan 15-8 / 15-2 Cheh Chang PANG / TUNG Chau Man - 0
Round 1 (75*) Richard MAINAKY / Erma SULISTYANINGSIH 15-3 / 15-4 LIAO Kuo-Mao / CHAN Ya-Lin - 0
Round 1 (244*) Kim Her TAN / Lee Wai TAN 15-10 / 14-18 / 15-9 NG Pak Kum / CHAN Oi Ni (76*) 0
Round 1 - YOO Yong Sung / CHOI Ma Ree 15-3 / 15-10 Darryl YUNG / Siew Cheng TAN - 0
Round 1 - LEE Mou-Chou / KO Hsin-Lin 17-15 / 17-18 / 15-11 Flandy LIMPELE / Dede HASANAH - 0
Round 1 - HA Tae Kwon / JANG Hye Ock W.O. R MARIMARAN / K KRISHNAMAL - 0
Round 1 - LIU En-Horng / LIN Hui-Hsu W.O. Andy (Weng Kai) CHONG / Andrea ANDERSSON - 0
Round 2 (94*) I PAULUS / S HERAWATI 15-18 / 15-11 / 15-7 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (2*) 0
Round 2 (9*) CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk 15-7 / 15-2 HUANG Zhanzhong / YANG Nianhong - 0
Round 2 (37*) Joko MARDIANTO / Sri UNTARI 15-10 / 15-9 Jan PAULSEN / Lotte OLSEN (6*) 0
Round 2 (19*) Chris HUNT / Joanne GOODE 15-8 / 15-2 HA Tae Kwon / JANG Hye Ock - 0
Round 2 (75*) Richard MAINAKY / Erma SULISTYANINGSIH 15-4 / 15-6 LIU Jianjun / WANG Xiaoyuan (35*) 0
Round 2 - Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS 15-12 / 15-3 LIU En-Horng / LIN Hui-Hsu - 0
Round 2 (244*) Kim Her TAN / Lee Wai TAN 15-12 / 15-4 YOO Yong Sung / CHOI Ma Ree - 0
Round 2 (7*) Nick PONTING / Gillian M. CLARK 15-6 / 15-2 LEE Mou-Chou / KO Hsin-Lin - 0
Quarter-final (94*) I PAULUS / S HERAWATI 15-5 / 15-12 CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk (9*) 0
Quarter-final (37*) Joko MARDIANTO / Sri UNTARI 10-15 / 15-4 / 15-6 Chris HUNT / Joanne GOODE (19*) 0
Quarter-final - Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS 15-9 / 15-6 Richard MAINAKY / Erma SULISTYANINGSIH (75*) 0
Quarter-final (7*) Nick PONTING / Gillian M. CLARK W.O. Kim Her TAN / Lee Wai TAN (244*) 0
Semi-final (94*) I PAULUS / S HERAWATI 18-15 / 15-8 Joko MARDIANTO / Sri UNTARI (37*) 0
Semi-final - Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS 5-15 / 15-6 / 15-3 Nick PONTING / Gillian M. CLARK (7*) 0
Final - Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS 18-13 / 15-13 I PAULUS / S HERAWATI (94*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 66 8 27.6% 1449 49.97 00:00:00 0 0 0.0%
MS 58 133 17 29.3% 3021 52.09 00:00:00 0 0 0.0%
WD 22 50 6 27.3% 1120 50.91 00:00:00 0 0 0.0%
WS 29 63 5 17.2% 966 33.31 00:00:00 0 0 0.0%
XD 24 54 6 25.0% 1244 51.83 00:00:00 0 0 0.0%
Total 162 366 42 25.9% 7800 48.15 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Netherlands 3 1 75.0%
Indonesia 39 16 70.9%
Sweden 11 5 68.8%
Denmark 14 7 66.7%
Canada 9 5 64.3%
England 11 9 55.0%
Korea 11 9 55.0%
China 4 4 50.0%
U.S.A. 3 3 50.0%
Finland 2 2 50.0%
Austria 1 1 50.0%
Thailand 11 12 47.8%
Hong Kong 7 9 43.8%
Malaysia 59 77 43.4%
Chinese Taipei 14 23 37.8%
Japan 5 10 33.3%
Singapore 4 10 28.6%
Brunei Darussalem 2 7 22.2%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 21-4 / 21-7
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8