Victor China Open  

Tournament Name: CHINA OPEN 2003
Tournament Dates: 11/11/2003-16/11/2003
Location: China, Guangzhou
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE
MS LIN Dan Choong Hann WONG
WD GAO Ling / HUANG Sui YANG Wei / ZHANG Jiewen
WS ZHOU Mi GONG Ruina
XD ZHANG Jun / GAO Ling CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Quarter-final (81*) Teik Chai GAN / Kien Keat KOO 15-11 / 17-15 GU Jian / LU Jian - 0
Quarter-final (39*) Ashley BREHAUT / Travis DENNEY 17-14 / 15-8 HUNG Yuk Wong / YAN Chun Yu (190*) 0
Quarter-final (68*) CHENG Rui / WANG Wei 15-10 / 15-11 LAM Hoi Tak / TAM Lok Tin - 0
Semi-final (123*) CHEN Qiqiu / ZHANG Jun 15-2 / 3-15 / 15-10 Teik Chai GAN / Kien Keat KOO (81*) 0
Semi-final (39*) Ashley BREHAUT / Travis DENNEY 17-14 / 15-12 Guilherme PARDO / Guilherme KUMASAKA (52*) 0
Semi-final (49*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-8 / 13-15 / 15-12 Kim Wai CHANG / Choon Eng CHEW (254*) 0
Semi-final (249*) SUN Junjie / XU Chen 15-8 / 15-2 CHAN Yan Kit / WONG Wai Hong - 0
Semi-final - GUO Zhendong / XIE Zhongbo 15-9 / 15-6 Jim LAUGESEN / Carsten MOGENSEN (41*) 0
Semi-final (68*) CHENG Rui / WANG Wei 15-4 / 15-4 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (45*) 0
Semi-final - CAO Chen / ZHU Lihua 15-5 / 15-7 Anggun NUGROHO / Nova WIDIANTO (120*) 0
Semi-final - ZHANG Lei / ZHANG Zhijie 15-7 / 15-9 Naoki KAWAMAE / Yusuke SHINKAI (115*) 0
Final (123*) CHEN Qiqiu / ZHANG Jun 15-3 / 15-9 Ashley BREHAUT / Travis DENNEY (39*) 0
Final (49*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-10 / 15-5 SUN Junjie / XU Chen (249*) 0
Final (68*) CHENG Rui / WANG Wei 15-5 / 15-8 GUO Zhendong / XIE Zhongbo - 0
Final - ZHANG Lei / ZHANG Zhijie 15-9 / 6-15 / 15-6 CAO Chen / ZHU Lihua - 0
MD
Round 1 (2*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-4 / 15-4 Howard BACH / Kevin (Qi) HAN (23*) 0
Round 1 (28*) Sigit BUDIARTO / Tri KUSHARJANTO 17-15 / 15-5 Mathias BOE / Michael LAMP (12*) 0
Round 1 (11*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 15-2 / 15-2 Ingo KINDERVATER / Bjoern SIEGEMUND (46*) 0
Round 1 (18*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-13 / 15-8 TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin (42*) 0
Round 1 (4*) CAI Yun / FU Haifeng 15-3 / 15-1 Jochen CASSEL / Joachim TESCHE (35*) 0
Round 1 (15*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 17-14 / 15-4 CHEN Qiqiu / ZHANG Jun (123*) 0
Round 1 (22*) Halim Haryanto HO / Candra WIJAYA 15-5 / 15-4 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung (3*) 0
Round 1 (20*) Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN 8-15 / 15-6 / 15-5 Manuel DUBRULLE / Mihail POPOV (33*) 0
Round 1 (8*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-5 / 15-9 Kristof HOPP / Thomas TESCHE (31*) 0
Round 1 (6*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-10 / 15-5 Shuichi NAKAO / Shuichi SAKAMOTO (29*) 0
Round 1 (10*) KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun 15-1 / 15-7 LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang (32*) 0
Round 1 (1*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-5 / 15-10 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (49*) 0
Round 1 - ZHANG Lei / ZHANG Zhijie 15-10 / 15-8 Jose Antonio CRESPO / Sergio LLOPIS (27*) 0
Round 1 (68*) CHENG Rui / WANG Wei 15-10 / 15-7 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (5*) 0
Round 1 (19*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-6 / 15-8 Vincent LAIGLE / Svetoslav STOYANOV (34*) 0
Round 1 (9*) SANG Yang / ZHENG Bo 17-14 / 15-13 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (7*) 0
Round 2 (2*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-8 / 13-15 / 15-8 Sigit BUDIARTO / Tri KUSHARJANTO (28*) 0
Round 2 (11*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 15-2 / 15-6 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (18*) 0
Round 2 (4*) CAI Yun / FU Haifeng 15-2 / 15-7 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (15*) 0
Round 2 (22*) Halim Haryanto HO / Candra WIJAYA 15-4 / 15-13 Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN (20*) 0
Round 2 (8*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-4 / 4-15 / 15-12 Eng HIAN / Flandy LIMPELE (6*) 0
Round 2 (1*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 17-14 / 15-8 KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun (10*) 0
Round 2 (68*) CHENG Rui / WANG Wei 15-6 / 15-10 ZHANG Lei / ZHANG Zhijie - 0
Round 2 (9*) SANG Yang / ZHENG Bo 15-8 / 15-8 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (19*) 0
Quarter-final (2*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-8 / 15-2 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON (11*) 0
Quarter-final (4*) CAI Yun / FU Haifeng 15-2 / 15-5 Halim Haryanto HO / Candra WIJAYA (22*) 0
Quarter-final (8*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-12 / 15-11 HA Tae Kwon / KIM Dong Moon (1*) 0
Quarter-final (68*) CHENG Rui / WANG Wei 8-15 / 17-15 / 15-8 SANG Yang / ZHENG Bo (9*) 0
Semi-final (2*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-9 / 10-15 / 15-7 CAI Yun / FU Haifeng (4*) 0
Semi-final (8*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-1 / 15-10 CHENG Rui / WANG Wei (68*) 0
Final (2*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-12 / 15-10 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (8*) 0
MS
Round 1 (137*) YAN Chun Yu 15-11 / 15-13 ZHAO Long - 0
Round 1 (21*) Peter Hoeg GADE 15-6 / 15-2 Toru MATSUMOTO (55*) 0
Round 1 (189*) XIE Xin 15-6 / 15-4 Abhinn Shyam GUPTA (48*) 0
Round 1 (17*) Anders BOESEN 15-7 / 15-8 Bjoern JOPPIEN (29*) 0
Round 1 (18*) Boonsak PONSANA 15-4 / 15-13 Giovanni TRAINA (178*) 0
Round 1 (13*) BAO Chunlai 15-2 / 15-2 CHANG Jeng-Shyuang (574*) 0
Round 1 (145*) Wee Chung PEI 15-8 / 15-0 Ewoud TAN (306*) 0
Round 1 (4*) Choong Hann WONG 15-10 / 15-6 LI Yu - 0
Round 1 (51*) CHIEN Yu-Hsiu 15-10 / 15-6 Bo RAFN (122*) 0
Round 1 (156*) HU Yun 15-10 / 15-11 Shoji SATO (25*) 0
Round 1 (66*) Ewe Hock ONG 12-15 / 15-12 / 15-3 WEI Nan - 0
Round 1 (16*) NG Wei 15-8 / 8-15 / 15-11 Rasmus WENGBERG (36*) 0
Round 1 (268*) LU Yi 15-3 / 15-4 Guilherme KUMASAKA (146*) 0
Round 1 (198*) LIAO Sheng Shiun 15-11 / 15-10 WONG Wai Hong (560*) 0
Round 1 (24*) Tsuen Seng LEE 15-4 / 15-4 CHANG Feng-Chin (355*) 0
Round 1 (476*) GONG Weijie 15-2 / 15-5 Georgie CUPIDON (578*) 0
Round 1 (3*) LIN Dan 15-8 / 15-2 HUNG Yuk Wong (177*) 0
Round 1 (65*) Yousuke NAKANISHI 7-15 / 15-11 / 15-11 Jens ROCH (33*) 0
Round 1 (15*) LEE Chong Wei 15-5 / 15-2 ZHAO Zhengyi - 0
Round 1 (69*) Kennevic ASUNCION 9-15 / 15-4 / 15-1 Guilherme PARDO (94*) 0
Round 1 (2*) XIA Xuanze 15-4 / 15-4 Jonathan TARYOTO (175*) 0
Round 1 - QIU Yanbo 15-11 / 15-6 CHAN Yan Kit (559*) 0
Round 1 (19*) PARK Tae Sang 15-7 / 15-6 Hidetaka YAMADA (22*) 0
Round 1 (23*) Kay Bin YEOH 15-8 / 15-6 Stuart BREHAUT (80*) 0
Round 1 (149*) ZHU Weilun 15-5 / 15-9 Niels Christian KALDAU (20*) 0
Round 1 (26*) HARIYANTO Agus 15-6 / 15-2 Shinya OHTSUKA (38*) 0
Round 1 (32*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 11-15 / 15-13 / 15-4 Sergio LLOPIS (70*) 0
Round 1 (41*) WU Yunyong 15-12 / 15-9 Kenneth JONASSEN (5*) 0
Round 1 (479*) CHEN Jin W.O. Yuichi IKEDA (43*) 0
Round 1 (12*) CHEN Yu W.O. Jesper CHRISTENSEN (172*) 0
Round 1 (30*) Dicky PALYAMA W.O. Richard VAUGHAN (86*) 0
Round 2 (1*) CHEN Hong 15-11 / 15-4 YAN Chun Yu (137*) 0
Round 2 (21*) Peter Hoeg GADE 15-2 / 15-5 XIE Xin (189*) 0
Round 2 (17*) Anders BOESEN 15-11 / 15-11 Boonsak PONSANA (18*) 0
Round 2 (13*) BAO Chunlai 15-3 / 15-2 Wee Chung PEI (145*) 0
Round 2 (4*) Choong Hann WONG 15-4 / 15-12 CHIEN Yu-Hsiu (51*) 0
Round 2 (156*) HU Yun 15-13 / 11-15 / 15-10 CHEN Jin (479*) 0
Round 2 (12*) CHEN Yu 15-1 / 15-9 Ewe Hock ONG (66*) 0
Round 2 (16*) NG Wei 15-10 / 15-5 LU Yi (268*) 0
Round 2 (24*) Tsuen Seng LEE 15-2 / 15-7 LIAO Sheng Shiun (198*) 0
Round 2 (3*) LIN Dan 15-3 / 15-9 GONG Weijie (476*) 0
Round 2 (15*) LEE Chong Wei 15-3 / 15-2 Yousuke NAKANISHI (65*) 0
Round 2 (2*) XIA Xuanze 15-5 / 12-15 / 15-12 Kennevic ASUNCION (69*) 0
Round 2 (19*) PARK Tae Sang 15-1 / 15-9 QIU Yanbo - 0
Round 2 (149*) ZHU Weilun 17-16 / 15-2 Kay Bin YEOH (23*) 0
Round 2 (41*) WU Yunyong 17-16 / 9-15 / 15-4 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (32*) 0
Round 2 (26*) HARIYANTO Agus W.O. Dicky PALYAMA (30*) 0
Round 3 (21*) Peter Hoeg GADE 17-16 / 15-4 CHEN Hong (1*) 0
Round 3 (13*) BAO Chunlai 15-3 / 15-4 Anders BOESEN (17*) 0
Round 3 (4*) Choong Hann WONG 15-3 / 15-8 HU Yun (156*) 0
Round 3 (12*) CHEN Yu 15-13 / 6-15 / 15-10 NG Wei (16*) 0
Round 3 (3*) LIN Dan 15-13 / 15-6 Tsuen Seng LEE (24*) 0
Round 3 (2*) XIA Xuanze 17-16 / 10-15 / 15-12 LEE Chong Wei (15*) 0
Round 3 (149*) ZHU Weilun 15-4 / 15-3 PARK Tae Sang (19*) 0
Round 3 (26*) HARIYANTO Agus 15-6 / 15-1 WU Yunyong (41*) 0
Quarter-final (21*) Peter Hoeg GADE 15-2 / 6-15 / 15-11 BAO Chunlai (13*) 0
Quarter-final (4*) Choong Hann WONG 15-4 / 8-15 / 15-8 CHEN Yu (12*) 0
Quarter-final (3*) LIN Dan 17-14 / 15-4 XIA Xuanze (2*) 0
Quarter-final (149*) ZHU Weilun 15-6 / 15-10 HARIYANTO Agus (26*) 0
Semi-final (4*) Choong Hann WONG 6-15 / 15-3 / 15-6 Peter Hoeg GADE (21*) 0
Semi-final (3*) LIN Dan W.O. ZHU Weilun (149*) 0
Final (3*) LIN Dan 17-16 / 15-12 Choong Hann WONG (4*) 0
WD
Round 1 (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-3 / 15-1 Natalie MUNT / Sandra WATT (47*) 0
Round 1 (25*) Carina METTE / Kathrin PIOTROWSKI 15-5 / 15-10 Denyse JULIEN / Anna RICE (39*) 0
Round 1 (17*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-0 / 15-1 SIU Ching Man / WONG Man Ching (597*) 0
Round 1 (46*) Norhasikin AMIN / Chew Yen FONG 15-8 / 5-15 / 15-8 Kirsteen MCEWAN-MILLER / Rita Yuan GAO (21*) 0
Round 1 (13*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-5 / 15-2 Yoshiko IWATA / Miyuki TAI (20*) 0
Round 1 (7*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 15-7 / 15-0 Vita MARISSA / Eny WIDIOWATI (37*) 0
Round 1 (14*) Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS 15-6 / 15-7 CHANG Yun Ju / YANG Chia Chen (66*) 0
Round 1 (5*) Ann-Lou JORGENSEN / Rikke OLSEN 15-2 / 15-2 NG Ka Shun / TANG Tsz Wai (193*) 0
Round 1 (19*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 15-5 / 15-7 Petra REICHEL / Nicol PITRO (54*) 0
Round 1 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 15-3 / 15-2 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (16*) 0
Round 1 - PAN Pan / RONG Lu 15-5 / 15-4 Helen NICHOL / Charmaine REID (22*) 0
Round 1 - DU Jing / YU Yang (F) 15-4 / 15-13 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (10*) 0
Round 1 (24*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-6 / 15-9 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (28*) 0
Round 1 (3*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-2 / 15-3 Agnese ALLEGRINI / Federica PANINI (505*) 0
Round 1 (15*) Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER W.O. Gail EMMS / Donna KELLOGG (12*) 0
Round 2 (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-0 / 15-4 Carina METTE / Kathrin PIOTROWSKI (25*) 0
Round 2 (17*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-3 / 15-3 Norhasikin AMIN / Chew Yen FONG (46*) 0
Round 2 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS 15-13 / 11-15 / 15-13 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (13*) 0
Round 2 (7*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 15-8 / 15-10 Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER (15*) 0
Round 2 (5*) Ann-Lou JORGENSEN / Rikke OLSEN 15-7 / 15-3 Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS (14*) 0
Round 2 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 15-8 / 15-4 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (19*) 0
Round 2 - DU Jing / YU Yang (F) 15-0 / 15-1 PAN Pan / RONG Lu - 0
Round 2 (3*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-10 / 15-10 CHEN Lin / JIANG Xuelian (24*) 0
Quarter-final (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-12 / 15-11 ZHANG Dan / ZHANG Yawen (17*) 0
Quarter-final (7*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 15-11 / 15-2 Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS (6*) 0
Quarter-final (3*) WEI Yili / ZHAO Tingting 7-15 / 15-6 / 15-5 DU Jing / YU Yang (F) - 0
Quarter-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui W.O. Ann-Lou JORGENSEN / Rikke OLSEN (5*) 0
Semi-final (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 17-14 / 15-4 HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung (7*) 0
Semi-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 6-15 / 15-1 / 15-2 WEI Yili / ZHAO Tingting (3*) 0
Final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 15-8 / 15-12 YANG Wei / ZHANG Jiewen (2*) 0
WS (qual)
Quarter-final (153*) HU Ting 11-0 / 11-0 TANG Tsz Wai (302*) 0
Quarter-final (126*) ZHU Lin 11-2 / 11-3 CHENG Shao Chieh (38*) 0
Quarter-final (43*) KOON Wai Chee 11-1 / 11-5 Federica PANINI (439*) 0
Quarter-final (123*) Kennie ASUNCION 11-2 / 11-3 Juliette AH-WAN (482*) 0
Quarter-final (173*) Yu HIRAYAMA 11-5 / 11-4 SIU Ching Man (128*) 0
Quarter-final (172*) JIANG Yanjiao 11-8 / 11-3 Anna RICE (44*) 0
Quarter-final - WANG Rong 11-1 / 11-8 NG Ka Shun (159*) 0
Semi-final (145*) LI Wenyan 11-6 / 11-9 HU Ting (153*) 0
Semi-final (126*) ZHU Lin 11-2 / 11-1 Denyse JULIEN (52*) 0
Semi-final - LU Lan 11-1 / 11-4 KOON Wai Chee (43*) 0
Semi-final - CHEN Li 11-3 / 8-11 / 11-1 Kennie ASUNCION (123*) 0
Semi-final (173*) Yu HIRAYAMA 11-0 / 11-1 Silene ZOIA (263*) 0
Semi-final - CHEN Lanting 11-8 / 11-6 JIANG Yanjiao (172*) 0
Semi-final - WANG Rong 11-9 / 11-2 Brenda BEENHAKKER (46*) 0
Semi-final (148*) LIU Jian 11-4 / 11-1 YU Jin (92*) 0
Final (145*) LI Wenyan 11-9 / 11-1 ZHU Lin (126*) 0
Final - CHEN Li 11-2 / 11-0 LU Lan - 0
Final - CHEN Lanting 11-2 / 11-0 Yu HIRAYAMA (173*) 0
Final (148*) LIU Jian 11-6 / 11-7 WANG Rong - 0
WS
Round 1 (2*) GONG Ruina 11-2 / 11-2 Huaiwen XU (21*) 0
Round 1 (145*) LI Wenyan 11-6 / 11-1 Anu NIEMINEN (23*) 0
Round 1 (16*) Tracey HALLAM 11-4 / 11-2 Agnese ALLEGRINI (42*) 0
Round 1 - CHEN Lanting 11-0 / 11-6 Judith MEULENDIJKS (27*) 0
Round 1 (5*) WANG Chen 11-2 / 11-2 Dolores MARCO (56*) 0
Round 1 (29*) Juliane SCHENK 11-7 / 11-3 CHEN Li - 0
Round 1 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-0 / 11-2 Aparna POPAT (22*) 0
Round 1 (24*) YAO Jie 11-2 / 11-2 Miho TANAKA (14*) 0
Round 1 (20*) Kelly MORGAN 11-8 / 11-8 Petra REICHEL (13*) 0
Round 1 (8*) PI Hongyan 11-0 / 11-3 Nicole GRETHER (26*) 0
Round 1 (15*) Kaori MORI 11-8 / 11-8 Lenny PERMANA (33*) 0
Round 1 (1*) ZHOU Mi 11-3 / 11-8 LING Wan Ting (39*) 0
Round 1 (11*) Karina DE WIT 11-1 / 11-6 Charmaine REID (32*) 0
Round 1 (4*) XIE Xingfang 11-2 / 11-0 Julia MANN (28*) 0
Round 1 (148*) LIU Jian 4-11 / 11-5 / 11-1 Kanako YONEKURA (9*) 0
Round 1 (3*) ZHANG Ning 11-2 / 11-0 Sara PERSSON (47*) 0
Round 2 - CHEN Lanting 13-12 / 7-11 / 11-7 Tracey HALLAM (16*) 0
Round 2 (5*) WANG Chen 11-5 / 11-2 Juliane SCHENK (29*) 0
Round 2 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-0 / 11-2 YAO Jie (24*) 0
Round 2 (8*) PI Hongyan 11-4 / 11-7 Kelly MORGAN (20*) 0
Round 2 (4*) XIE Xingfang 11-6 / 11-2 Karina DE WIT (11*) 0
Round 2 (3*) ZHANG Ning 11-6 / 11-4 LIU Jian (148*) 0
Round 2 (2*) GONG Ruina W.O. LI Wenyan (145*) 0
Round 2 (1*) ZHOU Mi W.O. Kaori MORI (15*) 0
Quarter-final (2*) GONG Ruina 11-4 / 7-11 / 11-7 CHEN Lanting - 0
Quarter-final (5*) WANG Chen 11-8 / 11-5 Mia AUDINA TJIPTAWAN (6*) 0
Quarter-final (1*) ZHOU Mi 11-0 / 11-5 PI Hongyan (8*) 0
Quarter-final (4*) XIE Xingfang 6-11 / 11-8 / 13-10 ZHANG Ning (3*) 0
Semi-final (2*) GONG Ruina 3-11 / 13-10 / 11-5 WANG Chen (5*) 0
Semi-final (1*) ZHOU Mi 11-2 / 11-7 XIE Xingfang (4*) 0
Final (1*) ZHOU Mi 13-10 / 11-1 GONG Ruina (2*) 0
XD (qual)
Semi-final - ZHANG Lei / YU Yang (F) 15-1 / 15-3 LAM Hoi Tak / WONG Man Ching - 0
Semi-final (86*) Teik Chai GAN / Pei Tty WONG 15-9 / 15-8 CAO Chen / ZHANG Dan - 0
Semi-final - TAM Lok Tin / SIU Ching Man 15-7 / 15-1 Giovanni TRAINA / Silene ZOIA (261*) 0
Semi-final - YAN Chun Yu / NG Ka Shun 13-15 / 15-7 / 15-7 Georgie CUPIDON / Juliette AH-WAN (670*) 0
Semi-final - XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-11 / 17-14 Kien Keat KOO / Eei Hui CHIN (106*) 0
Final - ZHANG Lei / YU Yang (F) 15-5 / 15-8 NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui (79*) 0
Final (86*) Teik Chai GAN / Pei Tty WONG 15-2 / 15-5 TAM Lok Tin / SIU Ching Man - 0
Final - LU Jian / RONG Lu 15-4 / 15-4 HUNG Yuk Wong / TANG Tsz Wai (766*) 0
Final - XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-4 / 15-3 YAN Chun Yu / NG Ka Shun - 0
XD
Round 1 (2*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-3 / 15-9 Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN (21*) 0
Round 1 (11*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-9 / 15-12 Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI (17*) 0
Round 1 - XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-9 / 15-8 Svetoslav STOYANOV / Victoria WRIGHT (19*) 0
Round 1 (6*) Jonas RASMUSSEN / Rikke OLSEN 15-2 / 15-8 Jose Antonio CRESPO / Dolores MARCO (31*) 0
Round 1 (18*) Travis DENNEY / Kate WILSON-SMITH 15-8 / 15-8 Thomas TESCHE / Carina METTE (41*) 0
Round 1 (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-3 / 15-6 Philippe BOURRET / Denyse JULIEN (26*) 0
Round 1 (34*) Anthony CLARK / Kirsteen MCEWAN-MILLER 17-14 / 15-10 Kristof HOPP / Kathrin PIOTROWSKI (27*) 0
Round 1 (15*) Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO 17-14 / 15-8 LU Jian / RONG Lu - 0
Round 1 (7*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 7-15 / 15-9 / 15-10 WANG Wei / ZHANG Jiewen (25*) 0
Round 1 (13*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 15-3 / 17-14 Teik Chai GAN / Pei Tty WONG (86*) 0
Round 1 (3*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-10 / 15-3 Lars PAASKE / Pernille HARDER (12*) 0
Round 1 - ZHANG Lei / YU Yang (F) 17-15 / 15-6 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (32*) 0
Round 1 (10*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 15-8 / 8-15 / 15-6 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (23*) 0
Round 1 (9*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 15-13 / 11-15 / 15-7 CHENG Rui / CHEN Lin (176*) 0
Round 1 (5*) KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung 15-11 / 15-4 Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO (24*) 0
Round 1 (8*) Chris BRUIL / Lotte JONATHANS W.O. Frederik BERGSTROM / Johanna PERSSON (16*) 0
Round 2 (2*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-5 / 15-1 Chris BRUIL / Lotte JONATHANS (8*) 0
Round 2 (11*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 13-15 / 15-5 / 15-3 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen - 0
Round 2 (6*) Jonas RASMUSSEN / Rikke OLSEN 13-15 / 15-11 / 15-9 Travis DENNEY / Kate WILSON-SMITH (18*) 0
Round 2 (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-5 / 15-6 Anthony CLARK / Kirsteen MCEWAN-MILLER (34*) 0
Round 2 (7*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-6 / 15-10 Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO (15*) 0
Round 2 (3*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-7 / 17-14 Robert BLAIR / Natalie MUNT (13*) 0
Round 2 - ZHANG Lei / YU Yang (F) 15-11 / 15-7 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (10*) 0
Round 2 (9*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 15-4 / 15-9 KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung (5*) 0
Quarter-final (2*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-6 / 15-6 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (11*) 0
Quarter-final (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-6 / 13-15 / 15-13 Jonas RASMUSSEN / Rikke OLSEN (6*) 0
Quarter-final (3*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-12 / 13-15 / 15-2 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (7*) 0
Quarter-final (9*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 15-5 / 15-9 ZHANG Lei / YU Yang (F) - 0
Semi-final (2*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-9 / 15-8 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (4*) 0
Semi-final (3*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-9 / 15-6 Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN (9*) 0
Final (2*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-13 / 15-6 CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting (3*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 67 5 16.1% 1513 48.81 00:00:00 0 0 0.0%
MS 57 127 13 22.8% 2826 49.58 00:00:00 0 0 0.0%
WD 28 60 4 14.3% 1246 44.5 00:00:00 0 0 0.0%
WS 29 63 5 17.2% 973 33.55 00:00:00 0 0 0.0%
XD 30 67 7 23.3% 1566 52.2 00:00:00 0 0 0.0%
Total 175 384 34 19.4% 8124 46.42 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 102 46 68.9%
Macau 2 1 66.7%
Malaysia 21 13 61.8%
Denmark 21 14 60.0%
Korea 9 6 60.0%
England 8 7 53.3%
Thailand 3 3 50.0%
Wales 1 1 50.0%
Indonesia 6 8 42.9%
Australia 3 4 42.9%
Hong Kong 19 27 41.3%
U.S.A. 2 3 40.0%
Philippines 2 3 40.0%
Netherlands 5 8 38.5%
France 2 4 33.3%
Scotland 1 2 33.3%
Japan 6 14 30.0%
Chinese Taipei 3 11 21.4%
Germany 2 13 13.3%
New Zealand 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
Sweden 0 2 0.0%
India 0 2 0.0%
Seychelles 0 3 0.0%
Brazil 0 3 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-17 / 21-19
2018 Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA 23-21 / 21-19
2017 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-13
2016 Jan O JORGENSEN CHEN Long 22-20 / 21-13
2015 LEE Chong Wei CHEN Long 21-15 / 21-11
2014 KIDAMBI Srikanth LIN Dan 21-19 / 21-17
2013 CHEN Long WANG Zhengming 19-21 / 21-8 / 21-14
2012 CHEN Long WANG Zhengming 21-19 / 21-18
2011 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 26-24
2010 CHEN Long BAO Chunlai 9-21 / 21-14 / 21-16
2009 LIN Dan Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-12
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 21-9
2007 BAO Chunlai LEE Chong Wei 21-12 / 21-13
2006 CHEN Hong BAO Chunlai 21-17 / 21-19
2005 CHEN Hong BAO Chunlai 15-12 / 8-15 / 15-9
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-11 / 15-10
2003 LIN Dan Choong Hann WONG 17-16 / 15-12
2002 Choong Hann WONG CHEN Hong 12-15 / 15-5 / 15-9
2001 XIA Xuanze Choong Hann WONG 7-3 / 3-7 / 7-2
1999 DONG Jiong PERMADI Fung 15-2 / 15-7
1997 DONG Jiong LUO Yigang 15-10 / 15-2
1996 PERMADI Fung LUO Yigang 15-12 / 15-9
1995 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9
1994 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-12
1993 Joko SUPRIANTO Ardy B WIRANATA 15-8 / 5-15 / 15-7
1992 Hermawan SUSANTO WU Wenkai 18-13 / 15-9
1991 Allan BUDI KUSUMA Jianhua ZHAO 7-15 / 15-5 / 15-12
1989 Ardy B WIRANATA XIONG Guobao 17-15 / 15-12