Chinese Taipei Open  

Tournament Name: YONEX Chinese Taipei Open 2019
Tournament Dates: 03/09/2019-08/09/2019
Location: Chinese Taipei, Taipei Taiwan
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD GOH V Shem / TAN Wee Kiong CHOI SolGyu / SEO Seung Jae
MS CHOU Tien Chen HEO Kwang Hee
WD Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI KIM So Yeong / KONG Hee Yong
WS SUNG Ji Hyun Michelle LI
XD TANG Chun Man / TSE Ying Suet SEO Seung Jae / CHAE YuJung

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 Qualification - CHIANG Chien-Wei / YE Hong Wei 21-16 / 21-16 LU Chen / TANG Kai Wei 631 32
Round 1 Qualification - CHEN Xin-Yuan / LIN Yu Chieh 22-20 / 21-13 CHANG En Chia / WU Yuan Cheng - 27
Round 1 Qualification 102 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 21-15 / 21-11 LOW Hang Yee / NG Eng Cheong 94 28
Round 1 Qualification - Chaloempon CHAROENKITAMORN / Kittisak NAMDASH 16-21 / 21-9 / 21-13 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 82 41
MD
Round 1 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 22-20 / 21-14 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 31 35
Round 1 34 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-17 / 21-14 LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse 95 26
Round 1 102 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 21-14 / 21-14 CHIANG Chien-Wei / YE Hong Wei - 28
Round 1 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-9 / 18-21 / 21-11 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 77 42
Round 1 100 Danny Bawa CHRISNANTA / LOH Kean Hean 23-21 / 23-21 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 62 35
Round 1 29 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-14 / 19-21 / 21-19 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 12 66
Round 1 50 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 21-19 / 18-21 / 21-16 CHUNG Yonny / TAM Chun Hei 69 54
Round 1 57 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 21-16 / 23-21 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 65 37
Round 1 18 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 25-23 / 21-11 LU Ching Yao / YANG Po Han 21 46
Round 1 27 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 19-21 / 21-11 / 21-18 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Kittisak NAMDASH - 52
Round 1 13 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-13 / 21-12 LIN Shang Kai / TSENG Min Hao 63 25
Round 1 37 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-23 / 21-15 / 21-19 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 45 60
Round 1 106 Fang-Chih LEE / Fang-Jen LEE 21-17 / 21-13 Tinn ISRIYANET / Kittinupong KEDREN 335 34
Round 1 36 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 21-16 / 21-15 CHEN Xin-Yuan / LIN Yu Chieh - 29
Round 1 10 LEE Yang / WANG Chi-Lin 19-21 / 24-22 / 21-13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 25 51
Round 1 79 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN W.O. KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 16 0
Round 2 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 21-18 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 34 35
Round 2 79 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-19 / 18-21 / 21-13 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 102 67
Round 2 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 15-21 / 21-18 / 21-13 Danny Bawa CHRISNANTA / LOH Kean Hean 100 46
Round 2 29 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-16 / 21-15 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 50 35
Round 2 18 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 22-20 / 23-21 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 57 43
Round 2 13 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-17 / 21-15 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 27 30
Round 2 37 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-15 / 21-14 Fang-Chih LEE / Fang-Jen LEE 106 36
Round 2 10 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-18 / 21-18 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 36 31
Quarter-final 79 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-16 / 19-21 / 21-17 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 7 66
Quarter-final 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-18 / 21-19 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 29 37
Quarter-final 18 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-18 / 21-14 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 13 32
Quarter-final 10 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-17 / 25-23 Akira KOGA / Taichi SAITO 37 41
Semi-final 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 18-21 / 21-11 / 21-12 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 79 56
Semi-final 18 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 19-21 / 25-23 / 23-21 LEE Yang / WANG Chi-Lin 10 77
Final 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-19 / 15-21 / 23-21 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 18 62
MS (qual)
Round 1 Qualification 82 LIN Chun-Yi 18-21 / 21-17 / 21-17 SU Li Yang 324 61
Round 1 Qualification 78 CHEAM June Wei 21-18 / 21-13 CHEN Chi Ting 253 39
Round 1 Qualification 202 CHAN Yin Chak 21-8 / 21-16 Henrikho KHO WIBOWO 315 25
Round 1 Qualification 352 YANG Yang 21-8 / 21-5 CHUN KAR LUNG 272 17
Round 1 Qualification 103 Ikhsan Leonardo Imanuel RUMBAY 23-25 / 21-11 / 21-11 Jia Wei Joel KOH 223 66
Round 1 Qualification 337 HSUEH Hsuan Yi 21-9 / 21-23 / 21-13 YU Sheng Po 322 60
Round 1 Qualification 267 Pang Fong PUI 18-21 / 21-15 / 21-18 Yehezkiel Fritz MAINAKY 214 61
Round 1 Qualification 105 YANG Chih Chieh 21-13 / 21-9 KAN Chao Yu 321 26
Round 2 Qualification 78 CHEAM June Wei 21-17 / 13-21 / 21-17 LIN Chun-Yi 82 55
Round 2 Qualification 202 CHAN Yin Chak 21-17 / 21-14 YANG Yang 352 35
Round 2 Qualification 337 HSUEH Hsuan Yi 21-19 / 5-21 / 22-20 Ikhsan Leonardo Imanuel RUMBAY 103 60
Round 2 Qualification 105 YANG Chih Chieh 21-11 / 21-11 Pang Fong PUI 267 24
MS
Round 1 2 CHOU Tien Chen 21-23 / 21-16 / 16-11 Ret. Suppanyu AVIHINGSANON 36 60
Round 1 38 Sourabh VERMA 22-20 / 21-13 Kazumasa SAKAI 44 38
Round 1 58 LIN Yu Hsien 21-23 / 21-19 / 21-16 HSU Jen Hao 81 63
Round 1 78 CHEAM June Wei 21-19 / 21-15 Ihsan Maulana MUSTOFA 51 38
Round 1 13 LEE Zii Jia 21-7 / 21-17 HSUEH Hsuan Yi 337 29
Round 1 34 Shesar Hiren RHUSTAVITO 19-21 / 21-18 / 21-17 Kunlavut VITIDSARN 46 59
Round 1 49 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-17 / 21-16 LEE Cheuk Yiu 25 45
Round 1 79 Lucas CLAERBOUT 21-16 / 12-21 / 21-11 WANG Tzu Wei 29 63
Round 1 52 Lucas CORVEE 21-19 / 13-21 / 21-16 Chico Aura DWI WARDOYO 55 62
Round 1 47 HEO Kwang Hee 21-16 / 13-21 / 21-16 Tommy SUGIARTO 18 53
Round 1 50 Thomas ROUXEL 23-21 / 21-12 SOONG Joo Ven 72 38
Round 1 35 LIEW Daren 21-18 / 21-18 Yu IGARASHI 69 45
Round 1 65 LU Chia Hung 21-12 / 21-19 CHAN Yin Chak 202 32
Round 1 31 WONG Wing Ki Vincent 21-9 / 19-21 / 24-22 LEE Dong Keun 39 71
Round 1 53 Koki WATANABE 21-8 / 21-14 YANG Chih Chieh 105 28
Round 1 28 LOH Kean Yew 21-19 / 21-12 NG Ka Long Angus 11 35
Round 2 2 CHOU Tien Chen 21-12 / 21-10 Sourabh VERMA 38 31
Round 2 78 CHEAM June Wei 17-21 / 21-18 / 21-18 LIN Yu Hsien 58 71
Round 2 34 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-16 / 22-20 LEE Zii Jia 13 40
Round 2 49 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-13 / 22-20 Lucas CLAERBOUT 79 44
Round 2 47 HEO Kwang Hee 21-13 / 21-18 Lucas CORVEE 52 40
Round 2 50 Thomas ROUXEL 21-15 / 21-19 LIEW Daren 35 43
Round 2 65 LU Chia Hung 21-16 / 13-21 / 21-17 WONG Wing Ki Vincent 31 68
Round 2 53 Koki WATANABE 22-20 / 17-21 / 21-16 LOH Kean Yew 28 63
Quarter-final 2 CHOU Tien Chen 21-11 / 15-21 / 21-17 CHEAM June Wei 78 63
Quarter-final 34 Shesar Hiren RHUSTAVITO 26-24 / 18-21 / 21-11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 49 64
Quarter-final 47 HEO Kwang Hee 21-17 / 21-14 Thomas ROUXEL 50 41
Quarter-final 53 Koki WATANABE 21-13 / 21-19 LU Chia Hung 65 35
Semi-final 2 CHOU Tien Chen 23-25 / 21-10 / 21-13 Shesar Hiren RHUSTAVITO 34 69
Semi-final 47 HEO Kwang Hee 16-21 / 21-15 / 21-12 Koki WATANABE 53 51
Final 2 CHOU Tien Chen 21-12 / 21-13 HEO Kwang Hee 47 37
WD
Round 1 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-16 / 21-5 JIANG Pin-Yue / TING Ya-Yun - 21
Round 1 17 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-16 / 21-11 WANG Szu-Min / WEI Wan Yi 663 29
Round 1 16 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-6 / 21-14 Anggia Shitta AWANDA / Pia Zebadiah BERNADET 139 31
Round 1 73 LI Zi Qing / TENG Chun Hsun 21-19 / 21-16 Rui Chen YAP / Yee YAP 258 31
Round 1 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-6 / 21-6 Xue Xin GONG / Weng Chi NG 98 22
Round 1 44 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 5-2 Ret. CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 79 3
Round 1 14 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-18 / 21-15 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 35 36
Round 1 91 KUO Yu Wen / LIN Wan Ching 21-13 / 21-23 / 21-8 CHANG Yen-Ting / WEN Hao Yun 202 47
Round 1 158 Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA 21-9 / 21-12 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 40 32
Round 1 504 CHENG Yu-Pei / JUANG Tz-Ren 21-19 / 21-23 / 21-15 Aparna BALAN / Prajakta SAWANT 109 53
Round 1 36 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 12-21 / 21-15 / 21-17 LIU Chiao-Yun / WANG Yu Qiao 260 50
Round 1 9 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-12 / 17-21 / 21-12 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 34 62
Round 1 43 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 21-11 / 21-15 CHOU Chung Ting / WU Syuan-Pei - 22
Round 1 151 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 21-14 / 22-20 HUNG Yi-Ting / LIN Ying Chun - 35
Round 1 - CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 19-21 / 22-20 / 21-19 Emilie LEFEL / Anne TRAN 28 61
Round 1 6 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-18 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Tania Oktaviani KUSUMAH 136 40
Round 2 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-14 / 21-16 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 17 37
Round 2 16 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-15 / 21-11 LI Zi Qing / TENG Chun Hsun 73 33
Round 2 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 26-24 / 21-7 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 44 45
Round 2 14 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-12 / 21-12 KUO Yu Wen / LIN Wan Ching 91 28
Round 2 158 Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA 21-8 / 21-7 CHENG Yu-Pei / JUANG Tz-Ren 504 26
Round 2 9 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-16 / 21-7 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 36 44
Round 2 151 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 11-7 Ret. CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 43 6
Round 2 6 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-9 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han - 27
Quarter-final 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-14 / 21-16 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 16 43
Quarter-final 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 15-21 / 21-17 / 21-15 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 14 58
Quarter-final 9 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-16 / 21-16 Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA 158 43
Quarter-final 151 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 21-19 / 13-21 / 21-17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 6 59
Semi-final 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-18 / 12-21 / 21-17 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 5 64
Semi-final 9 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 22-20 / 21-14 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 151 45
Final 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-19 / 18-21 / 28-26 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 9 84
WS (qual)
Round 1 Qualification 79 CHEN Su Yu 21-12 / 21-11 LIN Hsiang Ti 112 30
Round 1 Qualification 69 Supanida KATETHONG 21-12 / 21-17 LIN Ying Chun 108 34
Round 1 Qualification 95 HUNG Yi-Ting 21-17 / 21-17 Hsuan-Yu Wendy CHEN 106 30
Round 1 Qualification 86 Riya MOOKERJEE 9-21 / 21-16 / 23-21 CHEUNG Ying Mei 182 56
WS
Round 1 28 Se Young AN 21-12 / 21-17 CHIANG Ying Li 68 33
Round 1 26 KIM Ga Eun 22-20 / 21-16 Fabienne DEPREZ 71 34
Round 1 22 Nitchaon JINDAPOL 17-21 / 21-12 / 21-10 KIM Hyo Min 39 70
Round 1 44 PAI Yu Po 21-14 / 21-19 DENG Joy Xuan - 42
Round 1 12 SUNG Ji Hyun 21-19 / 21-13 Yvonne LI 41 38
Round 1 42 Ayumi MINE 21-14 / 21-14 Yulia Yosephin SUSANTO 61 42
Round 1 14 Gregoria Mariska TUNJUNG 16-21 / 22-20 / 21-9 CHEUNG Ngan Yi 29 53
Round 1 50 Sabrina JAQUET 21-15 / 21-18 SIM Yu Jin 55 38
Round 1 36 Ruselli HARTAWAN 21-18 / 21-14 CHEN Su Yu 79 32
Round 1 30 Fitriani FITRIANI 21-18 / 21-19 Kirsty GILMOUR 23 40
Round 1 69 Supanida KATETHONG 19-21 / 21-11 / 21-13 Riya MOOKERJEE 86 51
Round 1 10 Beiwen ZHANG 21-23 / 21-14 / 21-15 Lyanny Alessandra MAINAKY 47 55
Round 1 95 HUNG Yi-Ting 22-20 / 14-21 / 21-15 YIP Pui Yin 40 49
Round 1 46 Phittayaporn CHAIWAN 21-15 / 21-19 Chananchida JUCHAROEN 78 32
Round 1 32 Saena KAWAKAMI 21-16 / 21-15 SUNG Shuo Yun 76 42
Round 1 9 Michelle LI 21-19 / 21-14 YEO Jia Min 27 45
Round 2 28 Se Young AN 21-19 / 21-16 KIM Ga Eun 26 35
Round 2 22 Nitchaon JINDAPOL 21-11 / 21-12 PAI Yu Po 44 35
Round 2 12 SUNG Ji Hyun 19-21 / 21-15 / 21-12 Ayumi MINE 42 74
Round 2 14 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-10 / 21-15 Sabrina JAQUET 50 25
Round 2 30 Fitriani FITRIANI 24-22 / 21-18 Ruselli HARTAWAN 36 39
Round 2 69 Supanida KATETHONG 21-12 / 11-21 / 21-19 Beiwen ZHANG 10 43
Round 2 46 Phittayaporn CHAIWAN 21-17 / 27-25 HUNG Yi-Ting 95 35
Round 2 9 Michelle LI 21-9 / 21-18 Saena KAWAKAMI 32 37
Quarter-final 28 Se Young AN 21-18 / 21-19 Nitchaon JINDAPOL 22 45
Quarter-final 12 SUNG Ji Hyun 7-21 / 21-13 / 21-19 Gregoria Mariska TUNJUNG 14 55
Quarter-final 69 Supanida KATETHONG 21-13 / 21-19 Fitriani FITRIANI 30 38
Quarter-final 9 Michelle LI 21-12 / 21-13 Phittayaporn CHAIWAN 46 32
Semi-final 12 SUNG Ji Hyun 21-19 / 21-15 Se Young AN 28 47
Semi-final 9 Michelle LI 21-9 / 15-21 / 21-10 Supanida KATETHONG 69 52
Final 12 SUNG Ji Hyun 21-11 / 21-9 Michelle LI 9 34
XD (qual)
Round 1 Qualification - LEE Sheng Mu / LIU Chiao-Yun 21-12 / 21-11 WEI Chun Wei / LI Zi Qing 683 21
Round 1 Qualification 89 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui 21-17 / 21-12 LEONG Iok Chong / Weng Chi NG 330 22
Round 1 Qualification - LIN Chia Yu / WANG Yu Qiao 21-12 / 21-15 Fang-Chih LEE / LEE Chih Chen - 25
Round 1 Qualification 90 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-15 / 21-10 LU Chia Pin / LIANG Chia-Wei - 27
XD
Round 1 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 17-21 / 21-11 / 21-11 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 36 50
Round 1 55 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 21-19 / 21-10 YANG Ming-Tse / WU Ti Jung 135 26
Round 1 18 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 13-21 / 21-19 / 21-16 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 90 58
Round 1 105 Ricky KARANDASUWARDI / Pia Zebadiah BERNADET 24-22 / 21-16 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 33 31
Round 1 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-17 / 13-21 / 21-17 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 98 47
Round 1 131 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 16-21 / 21-13 / 21-16 LEE Sheng Mu / LIU Chiao-Yun - 44
Round 1 22 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 21-17 / 21-15 LIN Chia Yu / WANG Yu Qiao - 28
Round 1 45 LEE Yang / YANG Ching Tun 21-19 / 20-22 / 21-19 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 29 52
Round 1 71 Hee Chun MAK / CHAU Hoi Wah 21-13 / 21-18 Akbar Bintang CAHYONO / Angelica WIRATAMA - 28
Round 1 15 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 18-21 / 21-17 / 21-17 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 35 48
Round 1 41 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 21-13 / 21-10 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 42 28
Round 1 9 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-13 / 24-22 Ronan LABAR / Anne TRAN 51 39
Round 1 87 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-10 / 21-12 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui 89 20
Round 1 48 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-11 / 18-21 / 21-13 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 70 46
Round 1 76 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 21-19 / 21-17 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 37 34
Round 1 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-11 / 18-21 / 21-14 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 30 42
Round 2 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 19-21 / 21-17 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 55 51
Round 2 18 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-12 / 21-17 Ricky KARANDASUWARDI / Pia Zebadiah BERNADET 105 25
Round 2 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-15 / 21-18 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 131 35
Round 2 22 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 13-21 / 21-13 / 21-9 LEE Yang / YANG Ching Tun 45 42
Round 2 15 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 14-21 / 21-17 / 21-19 Hee Chun MAK / CHAU Hoi Wah 71 58
Round 2 9 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-18 / 21-13 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 41 36
Round 2 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-18 / 18-21 / 21-11 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 76 52
Round 2 87 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching W.O. KO Sung Hyun / EOM Hye Won 48 0
Quarter-final 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 18-21 / 21-14 / 21-14 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 18 59
Quarter-final 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-13 / 17-21 / 21-10 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 22 43
Quarter-final 9 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-14 / 21-14 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 15 31
Quarter-final 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-15 / 21-12 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 87 31
Semi-final 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-10 / 21-17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 35
Semi-final 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-17 / 21-18 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 9 46
Final 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-18 / 21-10 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 6 38

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 72 12 40.0% 2757 91.9 00:43:48 2.1 6 20.0%
MS 30 73 13 43.3% 2703 90.1 00:48:38 1.85 10 33.3%
WD 29 67 9 31.0% 2397 82.66 00:41:39 1.98 4 13.8%
WS 31 71 9 29.0% 2590 83.55 00:42:39 1.96 2 6.5%
XD 30 74 14 46.7% 2690 89.67 00:40:06 2.24 0 0.0%
Total 150 357 57 38.0% 13137 87.58 00:43:22 2.02 22 14.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 33 14 70.2%
Canada 4 2 66.7%
Thailand 19 11 63.3%
Malaysia 18 12 60.0%
Denmark 3 2 60.0%
Japan 14 11 56.0%
Indonesia 29 29 50.0%
Vietnam 1 1 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
Switzerland 1 1 50.0%
France 4 5 44.4%
Hong Kong 10 14 41.7%
India 2 3 40.0%
Chinese Taipei 35 56 38.5%
Singapore 2 4 33.3%
Macau 1 3 25.0%
England 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
Russia 0 1 0.0%
China 0 1 0.0%
Australia 0 2 0.0%
Germany 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 CHOU Tien Chen Kodai NARAOKA 14-21 / 21-10 / 21-6
2019 CHOU Tien Chen HEO Kwang Hee 21-12 / 21-13
2018 LEE Zii Jia Riichi TAKESHITA 21-17 / 16-21 / 21-11
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 18-21 / 21-19 / 21-15
2016 CHOU Tien Chen QIAO Bin 21-18 / 21-17
2015 CHEN Long CHOU Tien Chen 15-21 / 21-9 / 21-6
2014 LIN Dan WANG Zhengming 21-19 / 21-14
2013 SON Wan Ho Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-9 / 21-18
2012 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-11 / 21-17
2011 Tommy SUGIARTO Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 15-21 / 21-17
2010 Simon SANTOSO SON Wan Ho 21-14 / 21-11
2009 Tien Minh NGUYEN Choong Hann WONG 21-11 / 21-14
2008 Simon SANTOSO Muhammad Roslin HASHIM 21-18 / 13-21 / 21-10
2007 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 18-21 / 21-6 / 21-13
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 12-21 / 21-11
2005 LEE Hyun Il SHON Seung Mo 15-13 / 15-6
2004 LEE Chong Wei Beng Hong KUAN 15-4 / 15-10
2003 Choong Hann WONG Sony Dwi KUNCORO 3-15 / 15-7 / 15-4
2002 Taufik HIDAYAT HARIYANTO Agus 15-10 / 15-8
2000 Peter Hoeg GADE Choong Hann WONG 15-9 / 15-5
1999 PERMADI Fung Rashid SIDEK 17-16 / 5-15 / 15-6
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 15-10 / 18-15
1996 DONG Jiong Rashid SIDEK 15-11 / 15-4
1995 Hermawan SUSANTO LEE Kwang Jin 15-2 / 18-13
1994 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-2
1993 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-18 / 15-6 / 15-5
1992 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 8-15 / 15-0 / 15-7
1991 Hermawan SUSANTO Ardy B WIRANATA 15-18 / 15-11 / 15-7
1990 WU Chun-Sheng LIAO Gwo-Hwa 18-17 / 7-15 / 15-11
1989 Morten FROST HANSEN Eddy KURNIAWAN 15-12 / 15-3