Chinese Taipei Open  

Tournament Name: Chinese Taipei Open 2002 (I)
Tournament Dates: 21/07/2002-21/07/2002
Location: Chinese Taipei, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD HA Tae Kwon / KIM Dong Moon Bambang SUPRIANTO / Candra WIJAYA
MS Taufik HIDAYAT HARIYANTO Agus
WD Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung
WS WANG Chen Sujitra EAKMONGKOLPAISARN
XD Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI Nova WIDIANTO / Vita MARISSA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (191*) TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin 12-15 / 15-12 / 15-4 LIU Kwok Wa / WONG Tsz Yin (218*) 0
Round 1 (30*) Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA 15-5 / 15-12 HSIEH Yu Hsing / LI Chi-Lin - 0
Round 1 - LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang 15-2 / 15-1 Anh Hoang NGUYEN / Ngoc Tan Da PHAM - 0
Round 1 - Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-10 / 15-12 CHEN Chin-Hsien / LIU En-Horng - 0
Round 1 - Sudket PRAPAKAMOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-3 / 15-6 CHIN Sheng-Yuan / TSENG Kuan-Yi - 0
Round 1 (298*) HU Chung Shien / LEE Wei-Jen 15-7 / 15-11 Naoki KAWAMAE / Yusuke SHINKAI (158*) 0
Round 1 (72*) NJOTO Albertus Susanto / YAU Tsz Yuk 15-6 / 15-12 CHANG Jeng-Shyuang / WANG Chia Chern - 0
Round 1 (91*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-8 / 15-3 LAI Kuan-Cheng / LAI Kuan-Hung (923*) 0
Round 1 (68*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 15-5 / 15-3 HUANG King-Song / LI Jan-Way - 0
Round 1 - Tri KUSHARJANTO / Nova WIDIANTO 15-1 / 15-11 LIU Chih Lun / WU Hsin-Te - 0
Round 1 (56*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-10 / 15-8 LU Feng-Chieh / TSAI Jai-Lin - 0
Round 1 (297*) Tony GUNAWAN / Khan bob MALAYTHONG 15-12 / 15-6 CHEN Chun-Chi / WANG Chia Min - 0
Round 2 - Bambang SUPRIANTO / Candra WIJAYA 15-11 / 15-8 TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin (191*) 0
Round 2 - LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang 15-11 / 15-4 Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA (30*) 0
Round 2 (36*) Howard BACH / Kevin (Qi) HAN 15-6 / 8-15 / 15-13 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI - 0
Round 2 - Sudket PRAPAKAMOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-12 / 17-15 HU Chung Shien / LEE Wei-Jen (298*) 0
Round 2 (91*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-12 / 10-15 / 15-12 NJOTO Albertus Susanto / YAU Tsz Yuk (72*) 0
Round 2 (5*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-13 / 2-15 / 15-11 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (68*) 0
Round 2 - Tri KUSHARJANTO / Nova WIDIANTO 15-10 / 15-6 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (56*) 0
Round 2 (12*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-4 / 15-3 Tony GUNAWAN / Khan bob MALAYTHONG (297*) 0
Quarter-final - Bambang SUPRIANTO / Candra WIJAYA 15-10 / 15-8 LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang - 0
Quarter-final - Sudket PRAPAKAMOL / Khunakorn SUDHISODHI 8-15 / 15-12 / 15-13 Howard BACH / Kevin (Qi) HAN (36*) 0
Quarter-final (5*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-2 / 15-10 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (91*) 0
Quarter-final (12*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 14-17 / 15-4 / 15-2 Tri KUSHARJANTO / Nova WIDIANTO - 0
Semi-final - Bambang SUPRIANTO / Candra WIJAYA 15-0 / 15-6 Sudket PRAPAKAMOL / Khunakorn SUDHISODHI - 0
Semi-final (12*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 5-15 / 15-10 / 15-9 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (5*) 0
Final (12*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-9 / 13-15 / 15-3 Bambang SUPRIANTO / Candra WIJAYA - 0
MS (qual)
Round 1 - SHU Tzu-Yuan 15-12 / 15-4 WU Hsin-Te - 0
Round 1 - CHIN Sheng-Ming 15-4 / 15-2 CHANG Tun-Hsiang - 0
Round 1 - LEE Hao-Hsuan 15-13 / 15-13 LEE Ming-Han - 0
Round 1 - LIU Chih Lun 15-7 / 4-15 / 15-6 WEI Yun-Yong - 0
Round 1 - WANG Chih Chuan 15-4 / 15-10 Ngoc Tan Da PHAM (1148*) 0
Round 1 (510*) CHEN Huang-Min 15-9 / 15-5 LI Jan-Way - 0
MS
Round 1 (50*) PARK Tae Sang 15-1 / 15-1 CHEN Huang-Min (510*) 0
Round 1 (132*) Sho SASAKI 15-8 / 15-6 HUANG Chien-Jung (286*) 0
Round 1 (14*) HARIYANTO Agus 15-9 / 15-8 Yusuke SHINKAI (575*) 0
Round 1 (179*) LIAO Sheng Shiun 15-0 / 15-0 Jonathan TARYOTO (324*) 0
Round 1 (74*) Anupap THIRARATSAKUL 14-17 / 15-8 / 15-13 Hidetaka YAMADA (95*) 0
Round 1 (83*) Hock Kin YONG 15-7 / 15-4 MAWARDI Andi (266*) 0
Round 1 (29*) Budi SANTOSO 15-3 / 15-6 Muhamad HASHIM (107*) 0
Round 1 (678*) LU Feng-Chieh 15-11 / 15-5 Naoki KAWAMAE (308*) 0
Round 1 (88*) Wee Chung PEI 15-6 / 9-15 / 15-7 CHANG Feng-Chin (552*) 0
Round 1 (11*) Indra WIJAYA 15-4 / 15-6 CHIN Sheng-Ming - 0
Round 1 (34*) ismail SAMAN 1-15 / 15-8 / 15-4 Jeffer ROSOBIN (292*) 0
Round 1 (27*) NG Wei 15-4 / 15-1 Yousuke NAKANISHI (111*) 0
Round 1 (78*) PERMADI Fung 15-7 / 15-4 JANG Young Soo (113*) 0
Round 1 (101*) Kay Bin YEOH 10-15 / 15-12 / 15-11 Keita MASUDA (75*) 0
Round 1 (137*) Khan bob MALAYTHONG 15-6 / 2-15 / 15-11 Lloyd ESCOSES (279*) 0
Round 1 (41*) Taufik HIDAYAT 15-10 / 17-15 CHEN Chih Hao (511*) 0
Round 2 (9*) Marleve MAINAKY 15-9 / 15-5 Beng Hong KUAN (98*) 0
Round 2 (50*) PARK Tae Sang 15-1 / 17-16 Sho SASAKI (132*) 0
Round 2 (17*) Sairul Amar AYOB 15-2 / 15-6 WU Chun-Sheng - 0
Round 2 (14*) HARIYANTO Agus 15-1 / 15-6 LIAO Sheng Shiun (179*) 0
Round 2 (5*) LEE Hyun Il 15-8 / 15-7 HSIEH Meng-Hung - 0
Round 2 (74*) Anupap THIRARATSAKUL 15-9 / 15-6 Hock Kin YONG (83*) 0
Round 2 (16*) James CHUA 15-2 / 15-12 TSAI Jai-Lin - 0
Round 2 (29*) Budi SANTOSO 15-4 / 15-2 LU Feng-Chieh (678*) 0
Round 2 (11*) Indra WIJAYA 15-4 / 15-11 Wee Chung PEI (88*) 0
Round 2 (32*) Rony AGUSTINUS 15-11 / 15-9 CHANG Jeng-Shyuang (677*) 0
Round 2 (34*) ismail SAMAN 15-11 / 15-6 NG Wei (27*) 0
Round 2 (13*) SHON Seung Mo 15-6 / 15-9 CHIEN Yu-Hsiu (383*) 0
Round 2 (101*) Kay Bin YEOH 15-10 / 9-15 / 15-10 PERMADI Fung (78*) 0
Round 2 (19*) Boonsak PONSANA 15-1 / 15-5 WANG Chih Chuan - 0
Round 2 (41*) Taufik HIDAYAT 15-4 / 15-6 Khan bob MALAYTHONG (137*) 0
Round 2 (6*) Ewe Hock ONG 15-5 / 15-6 HSIEH Yu Hsing - 0
Round 3 (50*) PARK Tae Sang 17-15 / 15-5 Marleve MAINAKY (9*) 0
Round 3 (14*) HARIYANTO Agus 10-15 / 15-12 / 15-12 Sairul Amar AYOB (17*) 0
Round 3 (5*) LEE Hyun Il 15-5 / 15-4 Anupap THIRARATSAKUL (74*) 0
Round 3 (29*) Budi SANTOSO 15-9 / 10-15 / 15-9 James CHUA (16*) 0
Round 3 (11*) Indra WIJAYA 13-15 / 17-16 / 15-8 Rony AGUSTINUS (32*) 0
Round 3 (13*) SHON Seung Mo 15-12 / 15-9 ismail SAMAN (34*) 0
Round 3 (19*) Boonsak PONSANA 15-13 / 15-7 Kay Bin YEOH (101*) 0
Round 3 (41*) Taufik HIDAYAT 15-11 / 15-9 Ewe Hock ONG (6*) 0
Quarter-final (14*) HARIYANTO Agus 15-10 / 15-5 PARK Tae Sang (50*) 0
Quarter-final (5*) LEE Hyun Il 15-8 / 12-15 / 15-9 Budi SANTOSO (29*) 0
Quarter-final (13*) SHON Seung Mo 15-7 / 15-7 Indra WIJAYA (11*) 0
Quarter-final (41*) Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13 Boonsak PONSANA (19*) 0
Semi-final (14*) HARIYANTO Agus 15-5 / 4-15 / 15-11 LEE Hyun Il (5*) 0
Semi-final (41*) Taufik HIDAYAT 15-1 / 15-12 SHON Seung Mo (13*) 0
Final (41*) Taufik HIDAYAT 15-10 / 15-8 HARIYANTO Agus (14*) 0
WD
Round 1 - HSIAO Chin Chun / TENG Tao-Chun 1-11 / 11-2 / 11-4 Keiko NAKAUCHI / Noriko OKUMA (301*) 0
Round 1 (168*) Emma ERMAWATI / Minarti TIMUR 11-5 / 11-7 CHENG Hsiao Yun / CHIEN Hsui-Lin - 0
Round 2 (6*) Deyana LOMBAN / Vita MARISSA 11-6 / 11-6 CHEN Wan-Ju / CHEN Yi-Hsuan - 0
Round 2 - PENG Hsiao-Feng / WANG Mei-Jen 11-0 / 11-0 Mesinee MANGKALAKIRI / Elie WU (65*) 0
Round 2 (203*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 11-1 / 11-0 LIU Chia-Chi / LIU Hsiao-Jo - 0
Round 2 (93*) KOON Wai Chee / LI Wing Mui 11-4 / 5-11 / 11-8 HSIAO Chin Chun / TENG Tao-Chun - 0
Round 2 (17*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-2 / 11-6 HU Hsiu Lien / LIN Chiao-Wen - 0
Round 2 (30*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 11-4 / 11-0 TSENG Shin-I / WANG Shin Chun - 0
Round 2 (25*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 11-1 / 11-4 LI Meng Shu / LI Ming Ting - 0
Round 2 (168*) Emma ERMAWATI / Minarti TIMUR W.O. Nicole GRETHER / PAI Hsiao Ma - 0
Quarter-final (6*) Deyana LOMBAN / Vita MARISSA 11-0 / 11-3 PENG Hsiao-Feng / WANG Mei-Jen - 0
Quarter-final (203*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 11-3 / 11-2 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (93*) 0
Quarter-final (17*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-4 / 13-11 Emma ERMAWATI / Minarti TIMUR (168*) 0
Quarter-final (30*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 11-4 / 11-5 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (25*) 0
Semi-final (203*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 11-4 / 7-11 / 11-6 Deyana LOMBAN / Vita MARISSA (6*) 0
Semi-final (17*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-5 / 11-6 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (30*) 0
Final (17*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 4-11 / 13-12 / 11-8 HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung (203*) 0
WS
Round 1 - LIU Hsiao-Jo 2-11 / 11-5 / 11-5 LIN Chuan - 0
Round 1 (86*) Chia-Chi HUANG 11-9 / 11-3 Chiharu TAGAMI (177*) 0
Round 1 - PENG Hsiao-Feng 11-6 / 11-8 Noriko OKUMA - 0
Round 1 (183*) CHEN Wan-Ju 11-4 / 11-2 Hoai Mai NGUYEN (425*) 0
Round 1 (465*) CHENG Hsiao Yun 11-3 / 11-3 Keiko NAKAUCHI - 0
Round 1 (444*) LIN Chiao-Wen 11-3 / 11-3 Mesinee MANGKALAKIRI (79*) 0
Round 1 (119*) SIU Ching Man 11-9 / 11-1 PAI Hsiao Ma (443*) 0
Round 1 (36*) JUN Jae Youn 11-5 / 11-0 CHIEN Yu Chin (120*) 0
Round 1 (756*) LI Meng Shu W.O. Nicole GRETHER (37*) 0
Round 2 (2*) WANG Chen 11-5 / 11-2 LIU Hsiao-Jo - 0
Round 2 (86*) Chia-Chi HUANG 11-2 / 11-1 Elie WU (103*) 0
Round 2 (45*) KIM Kyeung Ran 11-4 / 11-9 PENG Hsiao-Feng - 0
Round 2 (18*) KOON Wai Chee 11-7 / 11-5 CHEN Wan-Ju (183*) 0
Round 2 (465*) CHENG Hsiao Yun 11-2 / 11-3 LI Meng Shu (756*) 0
Round 2 (12*) LING Wan Ting 11-1 / 11-3 LIN Chiao-Wen (444*) 0
Round 2 (11*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-6 / 11-2 SIU Ching Man (119*) 0
Round 2 (9*) Kanako YONEKURA 11-3 / 11-5 JUN Jae Youn (36*) 0
Quarter-final (2*) WANG Chen 11-5 / 11-3 Chia-Chi HUANG (86*) 0
Quarter-final (45*) KIM Kyeung Ran 11-0 / 11-7 KOON Wai Chee (18*) 0
Quarter-final (12*) LING Wan Ting 11-5 / 11-4 CHENG Hsiao Yun (465*) 0
Quarter-final (11*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 3-11 / 13-10 / 11-0 Kanako YONEKURA (9*) 0
Semi-final (2*) WANG Chen 11-4 / 11-7 KIM Kyeung Ran (45*) 0
Semi-final (11*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-9 / 11-0 LING Wan Ting (12*) 0
Final (2*) WANG Chen 11-3 / 11-1 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (11*) 0
XD
Round 1 (171*) Khan bob MALAYTHONG / Elie WU 11-8 / 11-7 Ngoc Tan Da PHAM / Hoai Mai NGUYEN - 0
Round 2 (5*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 11-1 / 11-2 LAI Kuan-Hung / LI Ming Ting - 0
Round 2 (41*) Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO 13-10 / 11-3 WANG Chia Min / WANG Mei-Jen - 0
Round 2 (15*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 11-1 / 11-5 YANG Hung-Wen / KUNG Ya-Tzu - 0
Round 2 (43*) Sudket PRAPAKAMOL / Satinee JANKRAJANGWONG 11-2 / 11-4 LIU Kwok Wa / LI Wing Mui (180*) 0
Round 2 (77*) TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 11-2 / 11-1 Khan bob MALAYTHONG / Elie WU (171*) 0
Round 2 (12*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-1 / 11-0 LAI Kuan-Cheng / HSIAO Chin Chun (583*) 0
Round 2 (56*) NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen 11-6 / 11-6 LIN Wei Hsiang / PENG Ju-Yu - 0
Round 2 (8*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 11-1 / 11-0 CHIEN Yu Hsun / CHIEN Yu-Chen - 0
Quarter-final (5*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 11-0 / 12-13 / 11-0 Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO (41*) 0
Quarter-final (15*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 11-9 / 11-7 Sudket PRAPAKAMOL / Satinee JANKRAJANGWONG (43*) 0
Quarter-final (12*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-5 / 11-7 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (77*) 0
Quarter-final (8*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 11-8 / 11-9 NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen (56*) 0
Semi-final (5*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 11-4 / 11-4 Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR (15*) 0
Semi-final (8*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 11-4 / 11-2 Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (12*) 0
Final (8*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 8-11 / 13-11 / 11-7 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (5*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 27 62 8 29.6% 1425 52.78 00:00:00 0 0 0.0%
MS 47 105 11 23.4% 2363 50.28 00:00:00 0 0 0.0%
WD 16 36 4 25.0% 550 34.38 00:00:00 0 0 0.0%
WS 23 48 2 8.7% 722 31.39 00:00:00 0 0 0.0%
XD 16 34 2 12.5% 537 33.56 00:00:00 0 0 0.0%
Total 129 285 27 20.9% 5597 43.39 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 3 1 75.0%
Indonesia 30 11 73.2%
Thailand 19 7 73.1%
Korea 19 7 73.1%
Australia 2 1 66.7%
Hong Kong 17 10 63.0%
Malaysia 10 10 50.0%
U.S.A. 4 8 33.3%
Chinese Taipei 25 59 29.8%
Japan 6 16 27.3%
Philippines 0 1 0.0%
Vietnam 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 CHOU Tien Chen HEO Kwang Hee 21-12 / 21-13
2018 LEE Zii Jia Riichi TAKESHITA 21-17 / 16-21 / 21-11
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 18-21 / 21-19 / 21-15
2016 CHOU Tien Chen QIAO Bin 21-18 / 21-17
2015 CHEN Long CHOU Tien Chen 15-21 / 21-9 / 21-6
2014 LIN Dan WANG Zhengming 21-19 / 21-14
2013 SON Wan Ho Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-9 / 21-18
2012 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-11 / 21-17
2011 Tommy SUGIARTO Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 15-21 / 21-17
2010 Simon SANTOSO SON Wan Ho 21-14 / 21-11
2009 Tien Minh NGUYEN Choong Hann WONG 21-11 / 21-14
2008 Simon SANTOSO Muhammad Roslin HASHIM 21-18 / 13-21 / 21-10
2007 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 18-21 / 21-6 / 21-13
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 12-21 / 21-11
2005 LEE Hyun Il SHON Seung Mo 15-13 / 15-6
2004 LEE Chong Wei Beng Hong KUAN 15-4 / 15-10
2003 Choong Hann WONG Sony Dwi KUNCORO 3-15 / 15-7 / 15-4
2002 Taufik HIDAYAT HARIYANTO Agus 15-10 / 15-8
2000 Peter Hoeg GADE Choong Hann WONG 15-9 / 15-5
1999 PERMADI Fung Rashid SIDEK 17-16 / 5-15 / 15-6
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 15-10 / 18-15
1996 DONG Jiong Rashid SIDEK 15-11 / 15-4
1995 Hermawan SUSANTO LEE Kwang Jin 15-2 / 18-13
1994 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-2
1993 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-18 / 15-6 / 15-5
1992 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 8-15 / 15-0 / 15-7
1991 Hermawan SUSANTO Ardy B WIRANATA 15-18 / 15-11 / 15-7
1990 WU Chun-Sheng LIAO Gwo-Hwa 18-17 / 7-15 / 15-11
1989 Morten FROST HANSEN Eddy KURNIAWAN 15-12 / 15-3