Japan Open  

Tournament Name: Japan Open 2002 (I)
Tournament Dates: 07/04/2002-07/04/2002
Location: Japan, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE
MS LEE Hyun Il XIA Xuanze
WD LEE Kyung Won / RA Kyung Min GAO Ling / HUANG Sui
WS ZHOU Mi DAI Yun
XD KIM Dong Moon / RA Kyung Min Nova WIDIANTO / Vita MARISSA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (15*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 7-1 / 7-1 / 7-1 Takanori AOKI / Toru MATSUMOTO (53*) 0
Round 1 (35*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 8-7 / 8-6 / 7-2 CHEN Qiqiu / LIU Yong (7*) 0
Round 1 - Reony MAINAKY / Hermono YUWONO 6-8 / 8-6 / 7-2 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (161*) 0
Round 1 (5*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 7-4 / 7-0 / 7-3 Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA (36*) 0
Round 1 - Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO 7-5 / 7-5 / 7-5 SANG Yang / ZHENG Bo (24*) 0
Round 1 (11*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 7-2 / 7-0 / 7-0 Masatoyo ASOU / Koichi SAEKI - 0
Round 1 (23*) Kim Wai CHANG / Chieng Hun HONG 7-3 / 7-1 / 7-2 Sho SASAKI / Shoji SATO (108*) 0
Round 1 (68*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 6-8 / 7-3 / 0-7 CHEN Chun-Chi / TSAI Chia Hsin (250*) 0
Round 1 (21*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 7-2 / 2-7 / 7-4 Jesper LARSEN / Jim LAUGESEN (64*) 0
Round 1 - KIM Yong Hyun / LEE Jae Jin 7-3 / 7-1 / 7-5 Shuichi NAKAO / Shuichi SAKAMOTO (291*) 0
Round 1 (9*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 7-3 / 3-7 / 7-1 Bambang SUPRIANTO / Nova WIDIANTO - 0
Round 1 (51*) Davis EFRAIM / Karel MAINAKY 7-2 / 7-3 / 4-7 Noriyasu HIRATA / Zhiyuan LIU (324*) 0
Round 1 (10*) CHENG Rui / WANG Wei 7-1 / 8-7 / 7-0 Tatsuya HIRAI / Keishi KAWAGUCHI (319*) 0
Round 1 (28*) Phattapol NGENSRISUK / Khunakorn SUDHISODHI 7-4 / 7-2 / 6-8 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (84*) 0
Round 2 (15*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 7-4 / 2-7 / 7-5 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (1*) 0
Round 2 (35*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 7-3 / 7-2 / 7-5 Reony MAINAKY / Hermono YUWONO - 0
Round 2 - Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO 7-2 / 7-3 / 7-0 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (5*) 0
Round 2 (11*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 7-3 / 8-6 / 6-8 Kim Wai CHANG / Chieng Hun HONG (23*) 0
Round 2 (21*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 7-3 / 5-7 / 7-0 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (68*) 0
Round 2 (9*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 7-0 / 2-7 / 7-3 KIM Yong Hyun / LEE Jae Jin - 0
Round 2 (10*) CHENG Rui / WANG Wei 7-2 / 7-1 / 6-8 Davis EFRAIM / Karel MAINAKY (51*) 0
Round 2 (4*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 7-2 / 7-2 / 7-4 Phattapol NGENSRISUK / Khunakorn SUDHISODHI (28*) 0
Quarter-final (35*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 7-8 / 8-6 / 7-4 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (15*) 0
Quarter-final (11*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 0-7 / 7-8 / 7-2 Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO - 0
Quarter-final (9*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 8-7 / 2-7 / 4-7 Eng HIAN / Flandy LIMPELE (21*) 0
Quarter-final (4*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 7-8 / 7-5 / 7-2 CHENG Rui / WANG Wei (10*) 0
Semi-final (35*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 8-6 / 7-4 / 2-7 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung (11*) 0
Semi-final (4*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 7-4 / 7-2 / 7-4 ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG (9*) 0
Final (4*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW W.O. Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (35*) 0
MS
Round 1 (20*) Muhammad Roslin HASHIM 7-4 / 3-7 / 7-4 Hosemari FUJIMOTO (218*) 0
Round 1 (45*) PARK Tae Sang 7-0 / 7-1 / 7-5 Stefano INFANTINO (266*) 0
Round 1 (16*) CHEN Yu 7-1 / 6-8 / 7-5 Ronald SUSILO (19*) 0
Round 1 (31*) Rony AGUSTINUS 7-2 / 7-1 / 7-0 Shinya OHTSUKA (93*) 0
Round 1 (155*) Keita MASUDA 7-4 / 7-0 / 7-1 Tsuen Seng LEE (9*) 0
Round 1 (8*) SHON Seung Mo 8-6 / 6-8 / 7-2 Yuichi IKEDA (215*) 0
Round 1 (23*) Taufik HIDAYAT 8-6 / 0-7 / 7-2 James CHUA (24*) 0
Round 1 (84*) PERMADI Fung 7-2 / 0-7 / 7-1 Toru MATSUMOTO (120*) 0
Round 1 (12*) HARIYANTO Agus 7-3 / 4-7 / 7-5 LEE Chong Wei (28*) 0
Round 1 (25*) . HENDRAWAN 7-5 / 7-2 / 7-4 Yousuke NAKANISHI (114*) 0
Round 1 (15*) PULLELA Gopichand 7-4 / 7-3 / 8-6 LAI Kuan-Hung (559*) 0
Round 1 (34*) LUO Yigang 7-0 / 7-5 / 7-4 Budi SANTOSO (32*) 0
Round 1 (11*) Sairul Amar AYOB 7-0 / 7-1 / 7-2 Sho SASAKI (150*) 0
Round 1 (37*) Sony Dwi KUNCORO 6-8 / 7-0 / 7-3 ZHU Weilun - 0
Round 1 (22*) Muhammad Hafiz HASHIM 2-7 / 7-3 / 7-2 Shoji SATO (60*) 0
Round 1 (83*) Vladislav DRUZCHENKO W.O. LIAO Sheng Shiun (273*) 0
Round 2 (1*) XIA Xuanze 7-3 / 7-2 / 7-4 Kazuhiro SHIMOGAMI (160*) 0
Round 2 (20*) Muhammad Roslin HASHIM 7-4 / 6-8 / 1-7 PARK Tae Sang (45*) 0
Round 2 - Nunung SUBANDORO 8-7 / 3-7 / 7-2 Choong Hann WONG (7*) 0
Round 2 (16*) CHEN Yu 3-7 / 7-8 / 7-2 Rony AGUSTINUS (31*) 0
Round 2 (18*) Boonsak PONSANA 7-1 / 5-7 / 8-6 Marleve MAINAKY (5*) 0
Round 2 (155*) Keita MASUDA 7-2 / 7-2 / 7-0 Vladislav DRUZCHENKO (83*) 0
Round 2 (14*) BAO Chunlai 7-4 / 7-5 / 4-7 Hidetaka YAMADA (89*) 0
Round 2 (23*) Taufik HIDAYAT 7-0 / 7-4 / 4-7 SHON Seung Mo (8*) 0
Round 2 (84*) PERMADI Fung 8-7 / 7-2 / 7-3 HARIYANTO Agus (12*) 0
Round 2 (33*) WU Yunyong 2-7 / 7-3 / 7-3 Ewe Hock ONG (6*) 0
Round 2 (15*) PULLELA Gopichand 3-7 / 7-3 / 4-7 . HENDRAWAN (25*) 0
Round 2 (3*) LIN Dan 4-7 / 7-2 / 7-1 Ramesh NATHAN (41*) 0
Round 2 (34*) LUO Yigang 7-3 / 7-0 / 7-1 Sairul Amar AYOB (11*) 0
Round 2 (4*) LEE Hyun Il 7-0 / 7-4 / 7-2 Wee Chung PEI (68*) 0
Round 2 (22*) Muhammad Hafiz HASHIM 7-1 / 6-8 / 7-2 Sony Dwi KUNCORO (37*) 0
Round 2 (2*) CHEN Hong 5-7 / 7-1 / 7-1 Indra WIJAYA (10*) 0
Round 3 (1*) XIA Xuanze 7-4 / 7-0 / 7-4 Muhammad Roslin HASHIM (20*) 0
Round 3 (16*) CHEN Yu 7-2 / 4-7 / 7-2 Nunung SUBANDORO - 0
Round 3 (155*) Keita MASUDA 3-7 / 7-5 / 8-6 Boonsak PONSANA (18*) 0
Round 3 (14*) BAO Chunlai 7-2 / 7-5 / 7-4 Taufik HIDAYAT (23*) 0
Round 3 (33*) WU Yunyong 7-2 / 7-0 / 8-7 PERMADI Fung (84*) 0
Round 3 (15*) PULLELA Gopichand 3-7 / 7-3 / 5-7 LIN Dan (3*) 0
Round 3 (4*) LEE Hyun Il 7-5 / 7-1 / 3-7 LUO Yigang (34*) 0
Round 3 (22*) Muhammad Hafiz HASHIM 4-7 / 7-2 / 0-7 Ret. CHEN Hong (2*) 0
Quarter-final (1*) XIA Xuanze 8-6 / 7-1 / 8-7 CHEN Yu (16*) 0
Quarter-final (155*) Keita MASUDA 8-6 / 7-2 / 7-1 BAO Chunlai (14*) 0
Quarter-final (15*) PULLELA Gopichand 7-8 / 7-1 / 8-6 WU Yunyong (33*) 0
Quarter-final (4*) LEE Hyun Il 4-7 / 7-4 / 7-3 Muhammad Hafiz HASHIM (22*) 0
Semi-final (1*) XIA Xuanze 5-7 / 1-7 / 7-5 Keita MASUDA (155*) 0
Semi-final (4*) LEE Hyun Il 7-1 / 7-4 / 7-3 PULLELA Gopichand (15*) 0
Final (4*) LEE Hyun Il 8-7 / 7-5 / 0-7 XIA Xuanze (1*) 0
WD
Round 1 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 7-0 / 5-7 / 7-4 HWANG Yu Mi / KIM Kyeung Ran (86*) 0
Round 1 - Emma ERMAWATI / Minarti TIMUR 7-8 / 7-0 / 7-2 Mika ANJO / Chikako NAKAYAMA (11*) 0
Round 1 (29*) ANG Li Peng / Pek Siah LIM 7-5 / 7-2 / 7-5 Keiko NAKAUCHI / Noriko OKUMA (326*) 0
Round 1 (17*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 2-7 / 7-4 / 7-4 GONG Ruina / ZHANG Ning (59*) 0
Round 1 (3*) HUANG Nanyan / YANG Wei 8-6 / 7-0 / 7-0 HUANG Yi-Fan / YANG Chia Chen - 0
Round 1 (18*) Rita Yuan GAO / Sandra WATT 7-3 / 7-4 / 7-0 Miyuki TAI / Aya WAKISAKA (353*) 0
Round 1 (7*) Eny ERLANGGA / Jo NOVITA 7-4 / 7-1 / 7-3 Jody PATRICK / Charmaine REID (60*) 0
Round 1 (181*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 8-6 / 7-1 / 3-7 Yanmei JIANG / Fatimah KUMIN LIM (14*) 0
Round 1 (10*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 7-0 / 7-0 / 7-1 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (22*) 0
Round 1 - KOON Wai Chee / LI Wing Mui 8-6 / 7-5 / 7-5 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (15*) 0
Round 1 (76*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 5-7 / 7-5 / 3-7 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA - 0
Round 1 (9*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 7-4 / 7-4 / 7-0 Yoshiko IWATA / Kanako YONEKURA - 0
Round 1 - Satoko SUETSUNA / Keiko YOSHITOMI 7-1 / 4-7 / 7-3 WEI Yan / XIE Xingfang (225*) 0
Round 1 (16*) Deyana LOMBAN / Vita MARISSA 7-2 / 7-5 / 7-1 Yukiko KATAITO / Etsuko TERAMOTO - 0
Round 1 (21*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 7-3 / 2-7 / 7-2 DAI Yun / ZHOU Mi (94*) 0
Round 1 (2*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 7-3 / 7-0 / 7-3 Kaori MORI / Megumi ONIIKE (30*) 0
Round 2 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 7-0 / 7-4 / 7-3 Emma ERMAWATI / Minarti TIMUR - 0
Round 2 (17*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 7-3 / 7-4 / 5-7 ANG Li Peng / Pek Siah LIM (29*) 0
Round 2 (3*) HUANG Nanyan / YANG Wei 7-2 / 7-1 / 7-3 Rita Yuan GAO / Sandra WATT (18*) 0
Round 2 (7*) Eny ERLANGGA / Jo NOVITA 4-7 / 7-4 / 7-5 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (181*) 0
Round 2 (10*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 6-8 / 6-8 / 7-2 KOON Wai Chee / LI Wing Mui - 0
Round 2 (9*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 7-0 / 7-2 / 7-2 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (76*) 0
Round 2 (16*) Deyana LOMBAN / Vita MARISSA 7-1 / 7-0 / 7-3 Satoko SUETSUNA / Keiko YOSHITOMI - 0
Round 2 (2*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 7-3 / 7-4 / 7-1 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (21*) 0
Quarter-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 7-2 / 7-2 / 8-6 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (17*) 0
Quarter-final (3*) HUANG Nanyan / YANG Wei 7-3 / 7-0 / 7-0 Eny ERLANGGA / Jo NOVITA (7*) 0
Quarter-final (9*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 5-7 / 7-3 / 7-2 CHEN Lin / JIANG Xuelian (10*) 0
Quarter-final (2*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 7-5 / 7-1 / 7-1 Deyana LOMBAN / Vita MARISSA (16*) 0
Semi-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 5-7 / 7-4 / 7-4 HUANG Nanyan / YANG Wei (3*) 0
Semi-final (9*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 3-7 / 7-2 / 5-7 WEI Yili / ZHANG Jiewen (2*) 0
Final (9*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 7-5 / 1-7 / 7-2 GAO Ling / HUANG Sui (1*) 0
WS (qual)
Round 1 - Mihoko MATSUO 3-7 / 7-3 / 1-7 Maiko ICHIMIYA (135*) 0
Round 1 (137*) Miho TANAKA 7-1 / 7-0 / 7-0 Satinee JANKRAJANGWONG (232*) 0
Round 1 - Eriko HIROSE 7-3 / 7-0 / 7-0 Dian Novita SARI (83*) 0
Round 1 (164*) Tomomi MATSUDA 7-8 / 7-1 / 7-4 Yin Yin LEE (53*) 0
Round 1 (234*) WEI Yan 7-2 / 7-0 / 5-7 Chiharu TAGAMI (180*) 0
Round 1 (164*) Tomomi MATSUDA 8-7 / 7-0 / 7-4 Luxi XIAO (40*) 0
Round 1 (180*) Chiharu TAGAMI 7-2 / 7-0 / 7-5 YANG Chia Chen - 0
WS
Round 1 (1*) ZHOU Mi 0-7 / 7-2 / 7-1 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (16*) 0
Round 1 - Eriko HIROSE 7-8 / 7-3 / 7-0 KOON Wai Chee (24*) 0
Round 1 (8*) HU Ting 8-6 / 7-0 / 7-0 Lidya DJAELAWIJAYA (22*) 0
Round 1 (84*) Yuli MARFUAH 7-4 / 7-1 / 8-6 Mew Choo WONG (34*) 0
Round 1 (2*) GONG Ruina 8-7 / 7-1 / 7-1 Li LI (13*) 0
Round 1 (23*) Kaori MORI 4-7 / 7-5 / 7-4 Ellen ANGELINA (38*) 0
Round 1 (4*) WANG Chen 8-6 / 5-7 / 7-0 Miho TANAKA (137*) 0
Round 1 (15*) Tracey HALLAM 7-0 / 7-3 / 7-2 Jody PATRICK (98*) 0
Round 1 (124*) Sachiko SEKIMOTO 7-3 / 6-8 / 7-1 Mihoko MATSUO - 0
Round 1 (7*) Kanako YONEKURA 0-7 / 7-2 / 7-2 LING Wan Ting (9*) 0
Round 1 (234*) WEI Yan 7-0 / 7-3 / 7-0 Fan Frances LIU (18*) 0
Round 1 (3*) ZHANG Ning 7-1 / 7-2 / 7-4 Etsuko TERAMOTO (504*) 0
Round 1 (67*) KIM Kyeung Ran 7-3 / 7-2 / 7-1 Agnese ALLEGRINI (81*) 0
Round 1 (6*) DAI Yun 7-1 / 7-2 / 8-7 Charmaine REID (105*) 0
Round 1 (19*) XIE Xingfang 7-2 / 7-2 / 7-1 Tomomi MATSUDA (164*) 0
Round 1 (55*) Kyoko KOMURO 7-4 / 1-7 / 8-7 Atu ROSALINA (14*) 0
Round 2 (1*) ZHOU Mi 7-0 / 7-4 / 8-7 Eriko HIROSE - 0
Round 2 (8*) HU Ting 7-8 / 7-5 / 7-1 Yuli MARFUAH (84*) 0
Round 2 (2*) GONG Ruina 4-7 / 5-7 / 7-5 Kaori MORI (23*) 0
Round 2 (4*) WANG Chen 7-0 / 7-1 / 7-1 Tracey HALLAM (15*) 0
Round 2 (7*) Kanako YONEKURA 7-0 / 7-4 / 3-7 Sachiko SEKIMOTO (124*) 0
Round 2 (3*) ZHANG Ning 7-0 / 2-7 / 7-1 WEI Yan (234*) 0
Round 2 (6*) DAI Yun 7-1 / 7-1 / 8-6 KIM Kyeung Ran (67*) 0
Round 2 (19*) XIE Xingfang 7-0 / 7-4 / 7-2 Kyoko KOMURO (55*) 0
Quarter-final (1*) ZHOU Mi 7-4 / 7-3 / 7-3 HU Ting (8*) 0
Quarter-final (4*) WANG Chen 7-4 / 8-6 / 4-7 GONG Ruina (2*) 0
Quarter-final (3*) ZHANG Ning 5-7 / 4-7 / 7-1 Kanako YONEKURA (7*) 0
Quarter-final (6*) DAI Yun 7-2 / 4-7 / 3-7 XIE Xingfang (19*) 0
Semi-final (1*) ZHOU Mi 7-3 / 7-0 / 7-2 WANG Chen (4*) 0
Semi-final (6*) DAI Yun 1-7 / 7-5 / 7-0 ZHANG Ning (3*) 0
Final (1*) ZHOU Mi 7-1 / 7-0 / 7-1 DAI Yun (6*) 0
XD
Round 1 (359*) Tesana PANVISVAS / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 8-6 / 8-6 / 1-7 Takuya TAKEHANA / Miyuki TAI (240*) 0
Round 1 - LIU Kwok Wa / LI Wing Mui 7-4 / 6-8 / 8-7 Chong Ming CHAN / Pek Siah LIM (66*) 0
Round 1 (41*) Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA 7-0 / 8-6 / 7-1 LAI Kuan-Hung / YANG Chia Chen - 0
Round 1 (13*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 7-0 / 7-0 / 7-1 CHEN Chun-Chi / CHIEN Yu Chin - 0
Round 1 - Masahiro YABE / Keiko YOSHITOMI 5-7 / 7-1 / 8-6 Phattapol NGENSRISUK / Duanganong AROONKESORN (365*) 0
Round 1 (249*) SANG Yang / GAO Ling 0-7 / 7-4 / 7-4 YOO Yong Sung / LEE Kyung Won (156*) 0
Round 1 (371*) Chieng Hun HONG / Pei Tty WONG 2-7 / 8-6 / 7-1 Shinji OHTA / Aki AKAO - 0
Round 1 (44*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 7-3 / 7-3 / 5-7 Kim Pong Patrick LAU / Yanmei JIANG (164*) 0
Round 1 (161*) ZHENG Bo / ZHANG Jiewen 7-2 / 7-4 / 7-3 Yuzo KUBOTA / Yoshiko IWATA - 0
Round 1 (28*) Kim Wai CHANG / ANG Li Peng 7-2 / 7-0 / 7-4 Stefano INFANTINO / Agnese ALLEGRINI - 0
Round 1 (8*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 7-0 / 7-1 / 7-1 Hiroshi OHYAMA / Mika ANJO (466*) 0
Round 1 - TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 4-7 / 7-0 / 1-7 Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO (43*) 0
Round 1 (16*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 7-3 / 7-5 / 8-6 Choon Eng CHEW / Eei Hui CHIN (238*) 0
Round 1 (102*) NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen 7-3 / 8-6 / 7-5 Takahiro SUKA / Yukiko KATAITO - 0
Round 2 (3*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 7-3 / 7-0 / 7-2 Tesana PANVISVAS / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (359*) 0
Round 2 (41*) Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA 7-2 / 1-7 / 7-0 LIU Kwok Wa / LI Wing Mui - 0
Round 2 (13*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 7-2 / 7-2 / 7-5 Masahiro YABE / Keiko YOSHITOMI - 0
Round 2 (249*) SANG Yang / GAO Ling 7-4 / 7-4 / 7-3 Chieng Hun HONG / Pei Tty WONG (371*) 0
Round 2 (161*) ZHENG Bo / ZHANG Jiewen 8-6 / 7-2 / 7-4 LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi (44*) 0
Round 2 (8*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 7-3 / 2-7 / 7-0 Kim Wai CHANG / ANG Li Peng (28*) 0
Round 2 - TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 7-3 / 4-7 / 3-7 Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (16*) 0
Round 2 (6*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 7-4 / 7-5 / 2-7 NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen (102*) 0
Quarter-final (3*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 7-0 / 7-0 / 7-3 Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA (41*) 0
Quarter-final (13*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 7-5 / 2-7 / 7-0 SANG Yang / GAO Ling (249*) 0
Quarter-final (8*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 0-7 / 7-1 / 7-5 ZHENG Bo / ZHANG Jiewen (161*) 0
Quarter-final (6*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 7-4 / 7-5 / 5-7 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing - 0
Semi-final (3*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 7-3 / 7-2 / 7-3 Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI (13*) 0
Semi-final (6*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 7-3 / 7-5 / 7-2 Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR (8*) 0
Final (3*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 7-3 / 7-2 / 7-2 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (6*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 84 28 100.0% 874 31.21 00:00:00 0 0 0.0%
MS 45 135 45 100.0% 1384 30.76 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 93 31 100.0% 925 29.84 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 93 31 100.0% 908 29.29 00:00:00 0 0 0.0%
XD 29 87 29 100.0% 868 29.93 00:00:00 0 0 0.0%
Total 164 492 164 100.0% 4959 30.24 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
India 4 1 80.0%
Korea 22 8 73.3%
U.S.A. 2 1 66.7%
China 51 27 65.4%
Hong Kong 14 8 63.6%
Indonesia 25 22 53.2%
Scotland 1 1 50.0%
Malaysia 18 19 48.6%
Thailand 7 10 41.2%
Chinese Taipei 5 9 35.7%
England 1 2 33.3%
Japan 22 49 31.0%
Ukraine 0 1 0.0%
Denmark 0 1 0.0%
Italy 0 3 0.0%
Canada 0 3 0.0%
Singapore 0 7 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng . HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10