Japan Open  

Tournament Name: Japan Open 1997 (I)
Tournament Dates: 19/01/1997-19/01/1997
Location: Japan, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO
MS Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo
WD GE Fei / GU Jun Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA
WS Mia AUDINA TJIPTAWAN GONG Zhichao
XD LIU Yong / GE Fei Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (544*) Koji MIYA / Eiji TAKAHASHI 15-10 / 15-6 Henrik BENGTSSON / Daniel ERIKSSON - 0
MD
Round 1 (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-3 / 15-1 CHAN Siu Kwong / TAM Lok Tin (111*) 0
Round 1 (14*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 12-15 / 15-8 / 15-11 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (25*) 0
Round 1 (4*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-6 / 15-8 LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang (164*) 0
Round 1 (29*) Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-3 / 15-9 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (8*) 0
Round 1 (11*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-3 / 15-10 Fumihiko MACHIDA / Seiichi WATANABE (274*) 0
Round 1 (10*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-6 / 9-15 / 15-12 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (161*) 0
Round 1 (6*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-7 / 15-8 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (16*) 0
Round 1 (115*) Brent OLYNYK / Iain SYDIE 15-6 / 15-9 Kim Pong Patrick LAU / Wei Kwang Eric LAW (154*) 0
Round 1 (116*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 11-15 / 15-4 / 15-3 Koji MIYA / Eiji TAKAHASHI (544*) 0
Round 1 (12*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 15-8 / 15-6 HUANG Chuan-Chen / LU Teu-Ping - 0
Round 1 (1*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-3 / 15-7 Mike BERES / Bryan MOODY (36*) 0
Round 1 (7*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-5 / 15-6 CHERN Chih-Zeh / WEI Chun-Yi - 0
Round 1 (45*) Kitipon KITIKUL / Pramote TEERAWIWATANA 15-10 / 15-13 Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA (5*) 0
Round 1 (58*) Kenneth JONASSEN / András PILISZKY 15-6 / 15-2 Henrik ANDERSSON / Johan THOLINSSON (37*) 0
Round 1 (3*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-7 / 7-15 / 15-11 HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo (33*) 0
Round 1 (441*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA W.O. Eddeeza SAHA / Fredyno SAHA (134*) 0
Round 2 (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-7 / 15-5 GE Cheng / TAO Xiaoqiang (14*) 0
Round 2 (4*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-8 / 15-7 Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI (29*) 0
Round 2 (11*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 18-14 / 9-15 / 15-7 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (10*) 0
Round 2 (6*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-2 / 15-9 Brent OLYNYK / Iain SYDIE (115*) 0
Round 2 (12*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 15-8 / 15-4 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (116*) 0
Round 2 (1*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-9 / 15-11 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (441*) 0
Round 2 (7*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-6 / 15-11 Kitipon KITIKUL / Pramote TEERAWIWATANA (45*) 0
Round 2 (3*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-7 / 7-15 / 15-11 Kenneth JONASSEN / András PILISZKY (58*) 0
Quarter-final (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 18-14 / 18-15 HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin (4*) 0
Quarter-final (6*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-12 / 15-8 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (11*) 0
Quarter-final (1*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-9 / 15-9 LIU Yong / Wei (1) ZHANG (12*) 0
Quarter-final (3*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-8 / 15-12 Simon ARCHER / Chris HUNT (7*) 0
Semi-final (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-4 / 15-9 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (6*) 0
Semi-final (1*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-11 / 15-6 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (3*) 0
Final (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-11 / 7-15 / 15-7 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (1*) 0
MS
Round 1 (19*) DONG Jiong 15-10 / 15-12 Choong Hann WONG (63*) 0
Round 1 (46*) Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-4 Hiroyuki YAMAGUCHI (218*) 0
Round 1 (43*) Henrik BENGTSSON 15-4 / 6-15 / 15-10 KIM Hak Kyun (12*) 0
Round 1 (385*) Hidetaka YAMADA 15-3 / 15-4 Jan Jorgensen (284*) 0
Round 1 (8*) Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-1 Ah Heng LO (40*) 0
Round 1 - Kenzi TUNEYAMA 15-9 / 6-15 / 15-4 LIAO Chun-Yi (235*) 0
Round 1 (6*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-1 GE Cheng (117*) 0
Round 1 (47*) Peter KNOWLES 15-4 / 15-2 Hiroshi SHIMIZU (1003*) 0
Round 1 (119*) Henrik SORENSEN 18-13 / 15-11 PERMADI Fung (2*) 0
Round 1 (68*) Fumihiko MACHIDA 15-12 / 15-8 SALIM (27*) 0
Round 1 (5*) Ewe Hock ONG 15-4 / 15-2 YAU Tsz Yuk (157*) 0
Round 1 (48*) Peter RASMUSSEN 15-4 / 15-9 Masahiro YABE (412*) 0
Round 1 (24*) LUO Yigang 15-7 / 15-6 Keishi KAWAGUCHI - 0
Round 1 (42*) Rikard MAGNUSSON 18-14 / 15-5 Mike BERES (82*) 0
Round 1 (1117*) Shinji OHTA 15-11 / 15-10 Kim Pong Patrick LAU (743*) 0
Round 1 (22*) CHEN Gang 18-14 / 15-7 Thomas JOHANSSON (67*) 0
Round 1 (170*) Keita MASUDA 15-8 / 10-15 / 15-4 TAM Lok Tin (98*) 0
Round 1 (15*) Indra WIJAYA 15-10 / 15-6 Jason WONG (57*) 0
Round 1 (28*) PARK Sung Woo 15-4 / 15-8 Hosemari FUJIMOTO - 0
Round 1 (77*) Kevin (Qi) HAN 15-1 / 18-15 HU Chinig-Hsin - 0
Round 1 (1*) Poul-Erik HOYER 15-12 / 15-11 Colin HAUGHTON (55*) 0
Round 1 (44*) Daniel ERIKSSON 15-6 / 17-15 Shuichi NAKAO (1138*) 0
Round 1 (21*) Budi SANTOSO 15-6 / 15-6 HWANG Sun Ho (31*) 0
Round 1 (13*) Kenneth JONASSEN 15-11 / 15-8 SUN Jun (17*) 0
Round 1 (29*) Darren J HALL 13-15 / 15-11 / 15-3 HING Yu-Da - 0
Round 1 (7*) Peter Hoeg GADE 15-7 / 15-6 Iain SYDIE (52*) 0
Round 1 (54*) Nunung SUBANDORO 17-14 / 15-9 NG Wei (276*) 0
Round 1 (3*) Rashid SIDEK 15-2 / 15-2 Tadashi OHTSUKA (746*) 0
Round 1 (100*) HAN Dong Sung W.O. Zainul Hafiz YUSOF (142*) 0
Round 1 (25*) Jeroen VAN DIJK W.O. Davincy SAHA (106*) 0
Round 1 - Yuji YOSHIKAWA W.O. Felix OOI (345*) 0
Round 1 (255*) Takahiro SUKA W.O. Kam Fook NG (160*) 0
Round 2 (46*) Ardy B WIRANATA 18-13 / 15-6 DONG Jiong (19*) 0
Round 2 (43*) Henrik BENGTSSON 15-9 / 15-6 Hidetaka YAMADA (385*) 0
Round 2 (8*) Allan BUDI KUSUMA 15-1 / 15-5 Kenzi TUNEYAMA - 0
Round 2 (6*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-6 Peter KNOWLES (47*) 0
Round 2 (119*) Henrik SORENSEN 15-12 / 17-14 HAN Dong Sung (100*) 0
Round 2 (25*) Jeroen VAN DIJK 15-7 / 15-5 Fumihiko MACHIDA (68*) 0
Round 2 (48*) Peter RASMUSSEN 15-6 / 16-18 / 15-11 Ewe Hock ONG (5*) 0
Round 2 (24*) LUO Yigang 15-11 / 15-11 Rikard MAGNUSSON (42*) 0
Round 2 (22*) CHEN Gang 15-6 / 15-2 Shinji OHTA (1117*) 0
Round 2 (15*) Indra WIJAYA 15-7 / 15-2 Keita MASUDA (170*) 0
Round 2 (28*) PARK Sung Woo 15-3 / 15-5 Yuji YOSHIKAWA - 0
Round 2 (1*) Poul-Erik HOYER 18-16 / 15-6 Kevin (Qi) HAN (77*) 0
Round 2 (21*) Budi SANTOSO 15-7 / 15-11 Daniel ERIKSSON (44*) 0
Round 2 (13*) Kenneth JONASSEN 15-7 / 15-6 Takahiro SUKA (255*) 0
Round 2 (7*) Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-6 Darren J HALL (29*) 0
Round 2 (3*) Rashid SIDEK 15-12 / 15-3 Nunung SUBANDORO (54*) 0
Round 3 (46*) Ardy B WIRANATA 8-15 / 15-9 / 15-2 Henrik BENGTSSON (43*) 0
Round 3 (8*) Allan BUDI KUSUMA 15-13 / 17-8 / 15-13 Thomas STUER-LAURIDSEN (6*) 0
Round 3 (25*) Jeroen VAN DIJK 15-10 / 9-15 / 15-6 Henrik SORENSEN (119*) 0
Round 3 (48*) Peter RASMUSSEN 15-10 / 15-8 LUO Yigang (24*) 0
Round 3 (15*) Indra WIJAYA 15-9 / 15-5 CHEN Gang (22*) 0
Round 3 (28*) PARK Sung Woo 8-15 / 15-9 / 15-8 Poul-Erik HOYER (1*) 0
Round 3 (21*) Budi SANTOSO 11-15 / 15-2 / 15-6 Kenneth JONASSEN (13*) 0
Round 3 (7*) Peter Hoeg GADE 18-15 / 15-4 Rashid SIDEK (3*) 0
Quarter-final (46*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-7 Allan BUDI KUSUMA (8*) 0
Quarter-final (48*) Peter RASMUSSEN 15-8 / 15-12 Jeroen VAN DIJK (25*) 0
Quarter-final (28*) PARK Sung Woo 15-11 / 15-6 Indra WIJAYA (15*) 0
Quarter-final (7*) Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-10 / 15-8 Budi SANTOSO (21*) 0
Semi-final (48*) Peter RASMUSSEN 15-2 / 15-5 Ardy B WIRANATA (46*) 0
Semi-final (28*) PARK Sung Woo 13-18 / 15-10 / 15-5 Peter Hoeg GADE (7*) 0
Final (48*) Peter RASMUSSEN 15-3 / 15-1 PARK Sung Woo (28*) 0
WD
Round 1 (72*) PARK Soo Yun / YIM Kyung Jin 15-2 / 15-7 Chiemi ISHII / Yuko OHTA - 0
Round 1 - DAI Yun / YE Zhaoying 18-13 / 15-5 Milaine CLOUTIER / Robbyn M HERMITAGE (55*) 0
Round 1 (25*) Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI 15-7 / 17-14 Donna KELLOGG / Joanne NICHOLAS (82*) 0
Round 1 (354*) Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE 15-7 / 15-6 Chia-Chi HUANG / JAW Hua-Ching - 0
Round 1 - GONG Zhichao / ZHANG Ning 15-8 / 15-7 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (30*) 0
Round 1 (58*) FINARSIH / Susi SUSANTI 15-3 / 15-5 Naoko MIYAKE / Kaori MORI (356*) 0
Round 1 (54*) Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA 15-3 / 15-2 KOON Wai Chee / LING Wan Ting - 0
Round 1 (229*) Denyse JULIEN / Charmaine REID 14-17 / 15-9 / 15-5 CHEN Yueh-Ying / LIN Chiu-Yin (224*) 0
Round 1 - Kyoko KOMURO / Kara SOLMUNDSON W.O. Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (1*) 0
Round 2 (4*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-9 / 10-15 / 18-17 PARK Soo Yun / YIM Kyung Jin (72*) 0
Round 2 (5*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-3 / 15-6 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI (25*) 0
Round 2 (354*) Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE 15-7 / 15-11 Kyoko KOMURO / Kara SOLMUNDSON - 0
Round 2 - GONG Zhichao / ZHANG Ning 15-8 / 15-12 Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA (101*) 0
Round 2 (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 17-14 / 9-15 / 15-2 FINARSIH / Susi SUSANTI (58*) 0
Round 2 (54*) Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA 15-12 / 15-5 Ann JORGENSEN / Majken VANGE (24*) 0
Round 2 (7*) GE Fei / GU Jun 15-1 / 15-0 Denyse JULIEN / Charmaine REID (229*) 0
Round 2 - DAI Yun / YE Zhaoying W.O. Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA (44*) 0
Quarter-final (4*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-8 / 15-7 DAI Yun / YE Zhaoying - 0
Quarter-final (5*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-5 / 15-4 Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE (354*) 0
Quarter-final (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-7 / 15-8 GONG Zhichao / ZHANG Ning - 0
Quarter-final (7*) GE Fei / GU Jun 15-10 / 15-3 Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA (54*) 0
Semi-final (4*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 8-15 / 15-7 / 15-9 QIN Yiyuan / He Tian TANG (5*) 0
Semi-final (7*) GE Fei / GU Jun 15-10 / 15-4 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (2*) 0
Final (7*) GE Fei / GU Jun 12-15 / 15-12 / 15-1 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (4*) 0
WS (qual)
Round 1 (76*) LEE Kyung Won 11-3 / 11-8 Chika YOSHIOKA - 0
Round 1 (143*) Naoko MIYAKE 10-12 / 11-5 / 12-9 LING Wan Ting (180*) 0
Round 1 (239*) Donna KELLOGG 10-12 / 11-2 / 12-10 Hiroko NAGAMINE (555*) 0
Round 1 (685*) Rii MATSUMOTO 11-6 / 11-1 CHEN Yueh-Ying (342*) 0
Round 1 (211*) JAW Hua-Ching 11-5 / 11-9 Eriko MOTEGI (683*) 0
Round 2 (130*) Kaori MORI 11-6 / 11-2 LIN Chiu-Yin (341*) 0
Round 2 - Kanako YONEKURA 11-5 / 11-1 LEE Kyung Won (76*) 0
Round 2 - Chiemi ISHII 11-7 / 11-8 Naoko MIYAKE (143*) 0
Round 2 (239*) Donna KELLOGG 3-11 / 11-5 / 11-7 Mariko NAKAYAMA (213*) 0
Round 2 - Kyoko KOMURO 12-11 / 11-4 Rii MATSUMOTO (685*) 0
Round 2 (116*) Satomi IGAWA 11-7 / 11-6 JAW Hua-Ching (211*) 0
WS
Round 1 (5*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 11-3 Lotte THOMSEN (24*) 0
Round 1 (14*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-5 / 11-6 Satomi IGAWA (116*) 0
Round 1 (3*) ZHANG Ning 11-1 / 12-10 Chikako NAKAYAMA (71*) 0
Round 1 - Kyoko KOMURO 11-0 / 11-12 / 11-7 Denyse JULIEN (56*) 0
Round 1 (12*) YE Zhaoying 11-3 / 11-6 Chia-Chi HUANG (44*) 0
Round 1 (35*) Takako IDA 11-6 / 11-4 Miho TANAKA (173*) 0
Round 1 (25*) RA Kyung Min 11-7 / 11-7 Lidya DJAELAWIJAYA (16*) 0
Round 1 (38*) Julia MANN 9-11 / 12-9 / 11-7 Margit BORG (22*) 0
Round 1 (78*) Charmaine REID 2-11 / 12-9 / 11-2 Robbyn M HERMITAGE (259*) 0
Round 1 (11*) Johanna Lee Joo Hyun 11-3 / 11-7 MEILUAWATI (18*) 0
Round 1 (36*) Hisako MIZUI 11-1 / 11-5 KOON Wai Chee (82*) 0
Round 1 (1*) Camilla MARTIN 11-5 / 4-11 / 11-8 DAI Yun (41*) 0
Round 1 - Kanako YONEKURA 12-9 / 11-4 Pornsawan PLUNGWECH (29*) 0
Round 1 (8*) Marr JIHYUN 11-0 / 11-0 Milaine CLOUTIER (258*) 0
Round 1 (30*) Yasuko MIZUI 11-0 / 11-5 Kara SOLMUNDSON (145*) 0
Round 1 (10*) GONG Zhichao 11-5 / 11-6 Ellen ANGELINA (122*) 0
Round 2 (5*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 10-12 / 11-7 / 11-2 Marina ANDRIEVSKAYA (14*) 0
Round 2 (3*) ZHANG Ning 11-5 / 12-11 Kyoko KOMURO - 0
Round 2 (12*) YE Zhaoying 11-4 / 11-7 Takako IDA (35*) 0
Round 2 (25*) RA Kyung Min 11-2 / 11-1 Julia MANN (38*) 0
Round 2 (11*) Johanna Lee Joo Hyun 11-7 / 11-4 Charmaine REID (78*) 0
Round 2 (1*) Camilla MARTIN 11-7 / 11-8 Hisako MIZUI (36*) 0
Round 2 (8*) Marr JIHYUN 11-4 / 11-3 Kanako YONEKURA - 0
Round 2 (10*) GONG Zhichao 11-2 / 11-7 Yasuko MIZUI (30*) 0
Quarter-final (5*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 10-12 / 12-10 / 11-5 ZHANG Ning (3*) 0
Quarter-final (12*) YE Zhaoying 12-11 / 11-8 RA Kyung Min (25*) 0
Quarter-final (1*) Camilla MARTIN 11-4 / 11-3 Johanna Lee Joo Hyun (11*) 0
Quarter-final (10*) GONG Zhichao 11-5 / 11-7 Marr JIHYUN (8*) 0
Semi-final (5*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 12-9 / 11-6 YE Zhaoying (12*) 0
Semi-final (10*) GONG Zhichao 12-11 / 6-11 / 11-2 Camilla MARTIN (1*) 0
Final (5*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-3 / 2-11 / 11-5 GONG Zhichao (10*) 0
XD
Round 1 - Henrik ANDERSSON / Margit BORG 10-15 / 15-13 / 15-8 Norio IMAI / Haruko MATSUDA (79*) 0
Round 1 (22*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-5 / 15-8 YAU Tsz Yuk / KOON Wai Chee - 0
Round 1 (5*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 15-11 / 15-5 Tatsuya HIRAI / Izumi KIDA - 0
Round 1 (159*) Jens OLSSON / Astrid CRABO 15-2 / 15-4 Brent OLYNYK / Charmaine REID - 0
Round 1 (7*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 15-8 / 15-7 LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min (245*) 0
Round 1 (170*) HA Tae Kwon / YIM Kyung Jin 17-18 / 15-3 / 18-16 Chris HUNT / Donna KELLOGG - 0
Round 1 (178*) CHAN Siu Kwong / LING Wan Ting 8-15 / 17-14 / 15-6 Bryan MOODY / Milaine CLOUTIER (55*) 0
Round 1 (16*) LEE Dong Soo / PARK Soo Yun 15-8 / 15-5 Johan THOLINSSON / Marina ANDRIEVSKAYA - 0
Round 1 - LIU Yong / GE Fei 15-9 / 15-3 Christian JAKOBSEN / Majken VANGE - 0
Round 1 (4*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 15-8 / 15-6 Koji MIYA / Tomomi MATSUO - 0
Round 1 - Simon ARCHER / Joanne NICHOLAS 15-9 / 15-7 Atsuhito KITANI / Shinobu SASAKI - 0
Round 1 (11*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 10-15 / 18-17 / 15-7 Wei (1) ZHANG / GU Jun - 0
Round 1 - Khunakorn SUDHISODHI / Pornsawan PLUNGWECH 15-7 / 15-4 Ri Choi GYU / Yong Kin KIM - 0
Round 1 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-6 Iain SYDIE / Denyse JULIEN - 0
Round 1 (100*) Mike BERES / Robbyn M HERMITAGE W.O. TAO Xiaoqiang / LIU Lufang - 0
Round 2 (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-6 / 15-5 Henrik ANDERSSON / Margit BORG - 0
Round 2 (22*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-0 / 15-6 Mike BERES / Robbyn M HERMITAGE (100*) 0
Round 2 (5*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 15-8 / 6-15 / 15-8 Jens OLSSON / Astrid CRABO (159*) 0
Round 2 (170*) HA Tae Kwon / YIM Kyung Jin 15-12 / 4-15 / 15-4 Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN (7*) 0
Round 2 (16*) LEE Dong Soo / PARK Soo Yun 15-3 / 15-1 CHAN Siu Kwong / LING Wan Ting (178*) 0
Round 2 - LIU Yong / GE Fei 15-8 / 15-2 Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU (4*) 0
Round 2 (11*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 15-10 / 15-10 Simon ARCHER / Joanne NICHOLAS - 0
Round 2 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 15-1 Khunakorn SUDHISODHI / Pornsawan PLUNGWECH - 0
Quarter-final (22*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 18-14 / 15-18 / 18-15 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (2*) 0
Quarter-final (5*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 18-17 / 15-12 HA Tae Kwon / YIM Kyung Jin (170*) 0
Quarter-final - LIU Yong / GE Fei 15-10 / 15-11 LEE Dong Soo / PARK Soo Yun (16*) 0
Quarter-final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 10-15 / 15-4 / 15-8 Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON (11*) 0
Semi-final (22*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-6 / 15-11 CHEN Xingdong / PENG Xin Yong (5*) 0
Semi-final - LIU Yong / GE Fei 15-12 / 17-15 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (1*) 0
Final - LIU Yong / GE Fei 15-8 / 15-10 Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN (22*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 67 7 23.3% 1538 51.27 00:00:00 0 0 0.0%
MS 59 130 12 20.3% 2973 50.39 00:00:00 0 0 0.0%
WD 22 49 5 22.7% 1105 50.23 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 70 8 25.8% 1157 37.32 00:00:00 0 0 0.0%
XD 29 66 8 27.6% 1551 53.48 00:00:00 0 0 0.0%
Total 171 382 40 23.4% 8324 48.68 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Netherlands 5 0 100.0%
Indonesia 24 11 68.6%
China 34 16 68.0%
Denmark 37 18 67.3%
Korea 17 13 56.7%
England 8 8 50.0%
Singapore 3 3 50.0%
Sweden 10 13 43.5%
Malaysia 6 8 42.9%
Thailand 3 4 42.9%
U.S.A. 3 4 42.9%
Japan 24 44 35.3%
Canada 7 16 30.4%
Hong Kong 1 9 10.0%
Chinese Taipei 1 13 7.1%
Switzerland 0 1 0.0%
Australia 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10