3 Borders International  

Tournament Name: YONEX 3 Borders International U19 2022 (New dates)
Tournament Dates: 13/05/2022-15/05/2022
Location: France, Saint Louis
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO Marwan FAZA / Varrell Yustin MULIA
MS - U19 Jason Christ ALEXANDER Ananda Galvani DANISWARA
WD - U19 Puspa Rosalia DAMAYANTI / Jessica Maya RISMAWARDANI Marie CESARI / Lilou SCHAFFNER
WS - U19 Chiara Marvella HANDOYO Aura Ihza AULIA
XD - U19 Marwan FAZA / Jessica Maya RISMAWARDANI Muh Putra ERWIANSYAH / Puspa Rosalia DAMAYANTI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Marwan FAZA / Varrell Yustin MULIA 21-8 / 21-14 Jonathan DRESP / Kenneth NEUMANN - 19
Round 1 U19 - Thibault GARDON / Timeo LACOUR 21-12 / 20-22 / 21-13 Hugo CHANTHAKESONE / Nolan CHANTHAKESONE - 36
Round 1 U19 - David ECKERLIN / Simon KRAX 22-20 / 22-20 Rasmus ANDERSSON / Ananda Galvani DANISWARA - 26
Round 1 U19 - Rayane MOURI / Theo PHAN 21-19 / 21-14 Leo BOICHAT / Maxime RIGO - 19
Round 1 U19 - Mathis CHANTHAKESONE / Nicolas FRANCONVILLE 21-10 / 21-19 Florian OTTO / Julian STRACK - 21
Round 1 U19 - Ricardo RETTIG / Rodrigo SANJURJO 21-16 / 25-23 Casper SPAANS / Joep STROOPER - 30
Round 1 U19 - Titouan HOAREAU / Kimi LOVANG 17-21 / 21-11 / 21-15 Kevin DANG / Til GATZSCHE - 41
Round 1 U19 - Axel BASTIDE / Matys DURU 21-18 / 21-16 Mark OBERMEIER / Johann SUFRYD - 27
Round 1 U19 - Simon BARON-VEZILIER / Ethan BISSAY 21-15 / 21-15 Josua HARDMEIER / Lorrain JOLIAT - 21
Round 1 U19 - Natan BEGGA / Baptiste LABARTHE 21-11 / 23-21 Loris DIETRICH / Liano PANZA - 19
Round 1 U19 - Nicolas FOUQUET / Tom LALOT TRESCARTE 21-8 / 21-16 Finn BUSCH / Simon SCHENK - 22
Round 1 U19 - Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO 21-11 / 21-9 Ewan GOULIN / Swann HARDI - 18
Round 1 U19 - Dale AUCHINLECK / Moritz MILLER 21-13 / 23-21 Arnaud BOSCHUNG / Jonas PFISTER - 23
Round 1 U19 - Simon BAILONI / Ilija NICOLUSSI 21-16 / 21-17 Marwen DEBECHE / Adrien LAURENT - 24
Round 1 U19 - Jofre COMELLA / Hugo RUZ 15-21 / 21-18 / 21-17 Wolf HOEBEKE / Jonah QUINTENS - 39
Round 1 U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Nikolaj STUPPLICH 21-11 / 21-8 Kevin BAUM / Marc MARTIN - 20
Round 2 U19 - Marwan FAZA / Varrell Yustin MULIA 21-4 / 21-12 Thibault GARDON / Timeo LACOUR - 24
Round 2 U19 - David ECKERLIN / Simon KRAX 21-10 / 21-16 Rayane MOURI / Theo PHAN - 22
Round 2 U19 - Ricardo RETTIG / Rodrigo SANJURJO 22-20 / 23-21 Mathis CHANTHAKESONE / Nicolas FRANCONVILLE - 26
Round 2 U19 - Titouan HOAREAU / Kimi LOVANG 21-10 / 21-15 Axel BASTIDE / Matys DURU - 30
Round 2 U19 - Natan BEGGA / Baptiste LABARTHE 21-11 / 21-10 Simon BARON-VEZILIER / Ethan BISSAY - 25
Round 2 U19 - Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO 21-10 / 21-9 Nicolas FOUQUET / Tom LALOT TRESCARTE - 17
Round 2 U19 - Simon BAILONI / Ilija NICOLUSSI 21-16 / 21-10 Dale AUCHINLECK / Moritz MILLER - 23
Round 2 U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Nikolaj STUPPLICH 21-11 / 21-9 Jofre COMELLA / Hugo RUZ - 24
Quarter-final U19 - Marwan FAZA / Varrell Yustin MULIA 21-7 / 21-13 David ECKERLIN / Simon KRAX - 15
Quarter-final U19 - Titouan HOAREAU / Kimi LOVANG 21-19 / 21-17 Ricardo RETTIG / Rodrigo SANJURJO - 28
Quarter-final U19 - Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO 21-7 / 21-15 Natan BEGGA / Baptiste LABARTHE - 31
Quarter-final U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Nikolaj STUPPLICH 23-21 / 21-16 Simon BAILONI / Ilija NICOLUSSI - 31
Semi-final U19 - Marwan FAZA / Varrell Yustin MULIA 21-16 / 21-12 Titouan HOAREAU / Kimi LOVANG - 33
Semi-final U19 - Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO 21-9 / 23-21 Jarne SCHLEVOIGT / Nikolaj STUPPLICH - 33
Final U19 - Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO 18-21 / 21-16 / 21-14 Marwan FAZA / Varrell Yustin MULIA - 55
MS
Round 1 U19 - Simon BARON-VEZILIER 21-19 / 21-10 Joep STROOPER - 18
Round 1 U19 - Marwen DEBECHE 21-19 / 10-21 / 21-17 Finn BUSCH - 35
Round 1 U19 - Mathis CHANTHAKESONE 21-19 / 18-21 / 21-13 Kevin DANG - 36
Round 1 U19 - Rodrigo SANJURJO 21-9 / 21-14 Nicolas FOUQUET - 19
Round 1 U19 - Noah HAASE 21-16 / 21-9 Theo PHAN - 21
Round 1 U19 - Casper SPAANS 9-21 / 21-18 / 21-12 Jonah QUINTENS - 38
Round 1 U19 - Marc MARTIN 21-14 / 21-16 Wolf HOEBEKE - 19
Round 1 U19 - Swann HARDI 21-12 / 21-15 Hugo RUZ - 24
Round 1 U19 - Ben HAMMOND 16-21 / 21-14 / 21-8 Ethan BISSAY - 36
Round 1 U19 - Timeo LACOUR 21-15 / 21-6 Leo BOICHAT - 16
Round 1 U19 - Saurya SINGH 21-16 / 24-22 Rayane MOURI - 29
Round 1 U19 - Danial Iman MARZUAN 21-15 / 21-14 Johann SUFRYD - 22
Round 1 U19 - Lorrain JOLIAT 21-15 / 21-14 Rasmus ANDERSSON - 22
Round 1 U19 - Simon KRAX 21-13 / 21-16 Nolan CHANTHAKESONE - 17
Round 1 U19 - Ilija NICOLUSSI 18-21 / 21-18 / 21-18 Ewan GOULIN - 46
Round 1 U19 - Ananda Galvani DANISWARA 21-12 / 21-7 Jonas PFISTER - 15
Round 1 U19 - Loris DIETRICH 21-7 / 21-19 Kevin BAUM - 26
Round 1 U19 - Kenneth NEUMANN W.O. Iago MARTINEZ - 0
Round 1 U19 - Basilio PORTO 21-16 / 21-8 Moritz MILLER - 23
Round 1 U19 - David ECKERLIN 21-17 / 21-15 Timothee LECARME - 17
Round 1 U19 - Jofre COMELLA 21-16 / 21-19 Maxime RIGO - 30
Round 1 U19 - Arnaud BOSCHUNG 17-21 / 21-17 / 21-14 Liano PANZA - 42
Round 1 U19 - Julian STRACK 21-16 / 21-19 Adrien LAURENT - 21
Round 1 U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-12 / 21-15 Malo DELETTRE - 18
Round 1 U19 - Florian OTTO 21-19 / 24-22 Artem LYTVYNENKO - 21
Round 1 U19 - Yohan OSVALD 21-11 / 21-18 Dale AUCHINLECK - 25
Round 1 U19 - Ricardo RETTIG 21-16 / 22-20 Josua HARDMEIER - 27
Round 1 U19 - Nicolas FRANCONVILLE 21-11 / 21-15 Brent STOCKMAN - 19
Round 1 U19 - Rune VAN DALM 18-21 / 21-18 / 21-9 Remy TAING - 49
Round 1 U19 - Emil DANTLER 21-19 / 21-19 Mark OBERMEIER - 28
Round 1 U19 - Jason Christ ALEXANDER 21-11 / 21-12 Matys DURU - 28
Round 1 U19 - Charles FOUYN 21-5 / 21-9 Hugo CHANTHAKESONE - 13
Round 2 U19 - Simon BARON-VEZILIER 21-10 / 21-13 Marwen DEBECHE - 16
Round 2 U19 - Rodrigo SANJURJO 21-12 / 21-18 Mathis CHANTHAKESONE - 28
Round 2 U19 - Noah HAASE 21-10 / 21-8 Casper SPAANS - 31
Round 2 U19 - Marc MARTIN 24-22 / 14-21 / 21-10 Swann HARDI - 48
Round 2 U19 - Ben HAMMOND 21-8 / 21-19 Timeo LACOUR - 27
Round 2 U19 - Saurya SINGH 21-13 / 21-15 Danial Iman MARZUAN - 22
Round 2 U19 - Lorrain JOLIAT 21-9 / 21-18 Simon KRAX - 20
Round 2 U19 - Ananda Galvani DANISWARA 21-23 / 21-11 / 21-13 Ilija NICOLUSSI - 53
Round 2 U19 - Kenneth NEUMANN 21-13 / 21-12 Loris DIETRICH - 24
Round 2 U19 - Basilio PORTO 21-13 / 22-20 David ECKERLIN - 29
Round 2 U19 - Jofre COMELLA 21-7 / 22-20 Arnaud BOSCHUNG - 25
Round 2 U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-13 / 21-16 Julian STRACK - 21
Round 2 U19 - Yohan OSVALD 21-12 / 21-10 Florian OTTO - 18
Round 2 U19 - Nicolas FRANCONVILLE 21-17 / 22-20 Ricardo RETTIG - 27
Round 2 U19 - Emil DANTLER 21-15 / 21-17 Rune VAN DALM - 24
Round 2 U19 - Jason Christ ALEXANDER 21-14 / 21-7 Charles FOUYN - 20
Round 3 U19 - Simon BARON-VEZILIER 21-9 / 21-16 Rodrigo SANJURJO - 30
Round 3 U19 - Noah HAASE 21-10 / 29-27 Marc MARTIN - 34
Round 3 U19 - Ben HAMMOND 21-18 / 22-20 Saurya SINGH - 27
Round 3 U19 - Ananda Galvani DANISWARA 21-12 / 20-22 / 21-16 Lorrain JOLIAT - 50
Round 3 U19 - Kenneth NEUMANN 21-14 / 21-15 Basilio PORTO - 33
Round 3 U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-12 / 21-10 Jofre COMELLA - 19
Round 3 U19 - Yohan OSVALD 15-21 / 21-15 / 21-10 Nicolas FRANCONVILLE - 51
Round 3 U19 - Jason Christ ALEXANDER 21-8 / 21-8 Emil DANTLER - 15
Quarter-final U19 - Simon BARON-VEZILIER 22-20 / 21-7 Noah HAASE - 40
Quarter-final U19 - Ananda Galvani DANISWARA 21-15 / 21-15 Ben HAMMOND - 31
Quarter-final U19 - Kenneth NEUMANN 21-17 / 24-26 / 21-18 Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN - 70
Quarter-final U19 - Jason Christ ALEXANDER 21-12 / 21-13 Yohan OSVALD - 27
Semi-final U19 - Ananda Galvani DANISWARA 21-16 / 21-18 Simon BARON-VEZILIER - 39
Semi-final U19 - Jason Christ ALEXANDER 21-7 / 21-6 Kenneth NEUMANN - 18
Final U19 - Jason Christ ALEXANDER 28-26 / 21-11 Ananda Galvani DANISWARA - 41
WD
Round 1 U19 - Lucie AMIGUET / Vera APPENZELLER 21-11 / 21-12 Raiia ALMALALHA / Anastasiia ALYMOVA - 22
Round 1 U19 - Lilly BECKER / Louane LACOUR 23-25 / 21-9 / 21-19 Pheline KRÜGER / Annika SPÄTH - 43
Round 1 U19 - Yana SOBKO / Anastasiia YEROKHINA 18-21 / 26-24 / 23-21 Marta GONZALEZ / Paula LLAVERO - 53
Round 1 U19 - Aura Ihza AULIA / Chiara Marvella HANDOYO 21-16 / 21-12 Clara AYUSO THEVENET / Juliette LE CORRE - 26
Round 1 U19 - Herveline CRESPEL / Kathell DESMOTS-CHACUN 23-21 / 21-10 Noemie BRAND / Leila ZARROUK - 26
Round 1 U19 - Marie CESARI / Lilou SCHAFFNER 19-21 / 21-13 / 23-21 Amelie LEHMANN / Anna MEJIKOVSKIY - 46
Round 1 U19 - Cara SIEBRECHT / Elina SONNENSCHEIN 21-14 / 21-5 Herautea CURET / Marine LASIS - 23
Round 1 U19 - Flora WANG / WILLE Florine 21-15 / 21-19 Lina EBERL / Katharina RUDERT - 25
Round 1 U19 - Macarena IZQUIERDO / Carmen Maria JIMENEZ 21-12 / 21-16 Chiara GEIGER / Esin HABIBOGLOU - 18
Round 1 U19 - Lisa CURTIN / Leona LEE 21-12 / 21-14 Adele FILLONNEAU / Eulalie SERRE - 28
Round 1 U19 - Agathe CUEVAS / Lucie MECLOT 21-17 / 21-18 Sarah ASFAR / Oona TAPOLA - 26
Round 1 U19 - Julia MEYER / Antonia SCHALLER 21-14 / 21-15 Lina SCHADEGG / Anja STRAUSAK - 23
Round 1 U19 - Anja RUMPOLD / Lena RUMPOLD 21-11 / 21-11 Margaux LASIS / Leana LAURENT - 16
Round 1 U19 - Puspa Rosalia DAMAYANTI / Jessica Maya RISMAWARDANI 21-13 / 21-7 Oleksandra BOTSMAN / Daria KOSHECHKINA - 15
Round 1 U19 - Titis Maulida RAHMA / Bernadine Anindiya WARDANA 21-10 / 21-3 Stefanie NIJSSE / Farah Iffah TUARITA - 16
Round 1 U19 - Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB 21-5 / 21-5 Lana CESARI / Jorina JANN - 14
Round 2 U19 - Lucie AMIGUET / Vera APPENZELLER 21-7 / 21-19 Lilly BECKER / Louane LACOUR - 32
Round 2 U19 - Yana SOBKO / Anastasiia YEROKHINA 21-9 / 12-21 / 21-19 Aura Ihza AULIA / Chiara Marvella HANDOYO - 43
Round 2 U19 - Marie CESARI / Lilou SCHAFFNER 21-18 / 16-21 / 21-15 Herveline CRESPEL / Kathell DESMOTS-CHACUN - 57
Round 2 U19 - Cara SIEBRECHT / Elina SONNENSCHEIN 21-11 / 21-17 Flora WANG / WILLE Florine - 25
Round 2 U19 - Lisa CURTIN / Leona LEE 21-16 / 18-21 / 21-16 Macarena IZQUIERDO / Carmen Maria JIMENEZ - 39
Round 2 U19 - Julia MEYER / Antonia SCHALLER 21-10 / 14-21 / 21-11 Agathe CUEVAS / Lucie MECLOT - 33
Round 2 U19 - Puspa Rosalia DAMAYANTI / Jessica Maya RISMAWARDANI 21-13 / 21-10 Anja RUMPOLD / Lena RUMPOLD - 26
Round 2 U19 - Titis Maulida RAHMA / Bernadine Anindiya WARDANA 8-21 / 21-14 / 22-20 Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB - 57
Quarter-final U19 - Lucie AMIGUET / Vera APPENZELLER 21-16 / 21-16 Yana SOBKO / Anastasiia YEROKHINA - 29
Quarter-final U19 - Marie CESARI / Lilou SCHAFFNER 21-19 / 21-16 Cara SIEBRECHT / Elina SONNENSCHEIN - 31
Quarter-final U19 - Julia MEYER / Antonia SCHALLER 21-15 / 20-22 / 21-15 Lisa CURTIN / Leona LEE - 22
Quarter-final U19 - Puspa Rosalia DAMAYANTI / Jessica Maya RISMAWARDANI 21-17 / 21-9 Titis Maulida RAHMA / Bernadine Anindiya WARDANA - 30
Semi-final U19 - Marie CESARI / Lilou SCHAFFNER 13-21 / 21-17 / 21-13 Lucie AMIGUET / Vera APPENZELLER - 56
Semi-final U19 - Puspa Rosalia DAMAYANTI / Jessica Maya RISMAWARDANI 21-8 / 21-3 Julia MEYER / Antonia SCHALLER - 30
Final U19 - Puspa Rosalia DAMAYANTI / Jessica Maya RISMAWARDANI 21-11 / 21-11 Marie CESARI / Lilou SCHAFFNER - 30
WS
Round 1 U19 - Lucie AMIGUET 21-6 / 21-10 Katharina RUDERT - 14
Round 1 U19 - Raiia ALMALALHA 16-21 / 21-15 / 21-16 Lucie MECLOT - 42
Round 1 U19 - Anja STRAUSAK 21-15 / 21-19 Lina EBERL - 24
Round 1 U19 - Leila ZARROUK 21-14 / 21-12 Sarah ASFAR - 20
Round 1 U19 - Antonia SCHALLER 21-17 / 21-16 Margaux LASIS - 31
Round 1 U19 - Jorina JANN 11-21 / 21-14 / 21-16 Marine LASIS - 25
Round 1 U19 - Anja RUMPOLD 21-16 / 19-21 / 21-17 Caitlyn DE BREE - 41
Round 1 U19 - Chiara Marvella HANDOYO 21-16 / 21-19 Tashvi PARAB - 34
Round 1 U19 - Yana SOBKO 21-14 / 21-9 Noemie BRAND - 16
Round 1 U19 - Macarena IZQUIERDO 21-15 / 21-10 WILLE Florine - 13
Round 1 U19 - Anastasiia ALYMOVA 21-13 / 23-25 / 21-17 Kelly BANCHONPANITH - 49
Round 1 U19 - Flora WANG 16-21 / 21-13 / 21-13 Cleo LATELLA - 32
Round 1 U19 - Elena PHAN 18-21 / 22-20 / 21-8 Daria KOSHECHKINA - 38
Round 1 U19 - Lilly BECKER 21-17 / 15-21 / 21-16 Leana LAURENT - 34
Round 1 U19 - Nikol CARULLA 21-11 / 21-15 Oleksandra BOTSMAN - 25
Round 1 U19 - Leona LEE 21-9 / 21-9 Carmen Maria JIMENEZ - 14
Round 1 U19 - Aura Ihza AULIA 21-15 / 21-5 Stefanie NIJSSE - 21
Round 1 U19 - Anastasiia YEROKHINA 21-15 / 21-8 Annika SPÄTH - 15
Round 1 U19 - Anna MEJIKOVSKIY W.O. Mirthe VAN PARYS - 0
Round 1 U19 - Marie CESARI 21-13 / 21-16 Paula LLAVERO - 24
Round 1 U19 - Oona TAPOLA 21-17 / 21-14 Nina SCHÄFER - 24
Round 1 U19 - Amelie LEHMANN 24-22 / 17-21 / 21-7 Mahaut GOMBROWICZ - 44
Round 1 U19 - Eulalie SERRE 21-18 / 21-16 Lana CESARI - 27
Round 1 U19 - Lisa CURTIN 21-9 / 21-8 Clara AYUSO THEVENET - 15
Round 1 U19 - Herautea CURET W.O. Laura VÈGH - 0
Round 1 U19 - Juliette LE CORRE 21-16 / 21-7 Pheline KRÜGER - 21
Round 1 U19 - Marleen SCHWABE 21-15 / 21-7 Farah Iffah TUARITA - 15
Round 1 U19 - Vera APPENZELLER 21-15 / 21-15 Hanna IVANOVA - 25
Round 1 U19 - Agathe CUEVAS 21-16 / 21-9 Chiara GEIGER - 20
Round 1 U19 - Lina SCHADEGG 21-13 / 21-12 Marta GONZALEZ - 17
Round 1 U19 - Floriane NURIT 21-14 / 21-16 Uliana GOLUBNYCHA - 23
Round 1 U19 - Esin HABIBOGLOU W.O. Samayara PANWAR - 0
Round 2 U19 - Lucie AMIGUET 21-7 / 21-13 Raiia ALMALALHA - 29
Round 2 U19 - Leila ZARROUK 21-14 / 21-10 Anja STRAUSAK - 29
Round 2 U19 - Antonia SCHALLER 19-21 / 21-13 / 21-11 Jorina JANN - 29
Round 2 U19 - Chiara Marvella HANDOYO 21-8 / 21-13 Anja RUMPOLD - 23
Round 2 U19 - Yana SOBKO 21-10 / 21-19 Macarena IZQUIERDO - 16
Round 2 U19 - Flora WANG 21-15 / 21-17 Anastasiia ALYMOVA - 25
Round 2 U19 - Elena PHAN 21-17 / 21-17 Lilly BECKER - 19
Round 2 U19 - Leona LEE 21-5 / 21-13 Nikol CARULLA - 24
Round 2 U19 - Aura Ihza AULIA 21-11 / 21-6 Anastasiia YEROKHINA - 26
Round 2 U19 - Marie CESARI 21-16 / 21-14 Anna MEJIKOVSKIY - 25
Round 2 U19 - Amelie LEHMANN 21-14 / 21-13 Oona TAPOLA - 28
Round 2 U19 - Lisa CURTIN 21-6 / 21-14 Eulalie SERRE - 17
Round 2 U19 - Juliette LE CORRE 21-9 / 21-12 Herautea CURET - 27
Round 2 U19 - Vera APPENZELLER 21-12 / 21-11 Marleen SCHWABE - 25
Round 2 U19 - Lina SCHADEGG 24-22 / 21-18 Agathe CUEVAS - 27
Round 2 U19 - Floriane NURIT 21-5 / 21-7 Esin HABIBOGLOU - 16
Round 3 U19 - Lucie AMIGUET 22-20 / 21-13 Leila ZARROUK - 38
Round 3 U19 - Chiara Marvella HANDOYO 21-13 / 21-8 Antonia SCHALLER - 29
Round 3 U19 - Yana SOBKO 21-16 / 21-11 Flora WANG - 18
Round 3 U19 - Leona LEE 21-8 / 21-13 Elena PHAN - 19
Round 3 U19 - Aura Ihza AULIA 21-10 / 17-21 / 21-8 Marie CESARI - 47
Round 3 U19 - Lisa CURTIN 21-8 / 21-5 Amelie LEHMANN - 18
Round 3 U19 - Vera APPENZELLER 21-16 / 21-18 Juliette LE CORRE - 37
Round 3 U19 - Floriane NURIT 21-8 / 21-18 Lina SCHADEGG - 32
Quarter-final U19 - Chiara Marvella HANDOYO 21-9 / 21-13 Lucie AMIGUET - 32
Quarter-final U19 - Leona LEE 21-15 / 21-8 Yana SOBKO - 23
Quarter-final U19 - Aura Ihza AULIA 22-20 / 21-14 Lisa CURTIN - 15
Quarter-final U19 - Floriane NURIT 21-13 / 21-14 Vera APPENZELLER - 28
Semi-final U19 - Chiara Marvella HANDOYO 21-17 / 21-8 Leona LEE - 33
Semi-final U19 - Aura Ihza AULIA 21-13 / 21-8 Floriane NURIT - 24
Final U19 - Chiara Marvella HANDOYO 21-7 / 21-8 Aura Ihza AULIA - 32
XD
Round 1 U19 - Til GATZSCHE / Anna MEJIKOVSKIY 21-18 / 21-16 Rune VAN DALM / WILLE Florine - 25
Round 1 U19 - Ewan GOULIN / Agathe CUEVAS 18-21 / 21-13 / 21-10 Timeo LACOUR / Estel BASTIDE - 35
Round 1 U19 - Nicolas FRANCONVILLE / Vera APPENZELLER 21-13 / 21-13 Timothee LECARME / Mahaut GOMBROWICZ - 17
Round 1 U19 - Jofre COMELLA / Macarena IZQUIERDO 21-9 / 19-21 / 21-17 Florian OTTO / Pheline KRÜGER - 32
Round 1 U19 - Patra Harapan RINDORINDO / Titis Maulida RAHMA 21-12 / 21-16 Swann HARDI / Lucie MECLOT - 22
Round 1 U19 - Ananda Galvani DANISWARA / Oona TAPOLA W.O. Iago MARTINEZ / Paula LLAVERO - 0
Round 1 U19 - Axel BASTIDE / Clemence GAUDREAU 21-11 / 21-12 Ben HAMMOND / Tashvi PARAB - 17
Round 1 U19 - Casper SPAANS / Stefanie NIJSSE 21-15 / 21-17 Nolan CHANTHAKESONE / Noemie BRAND - 20
Round 1 U19 - Liano PANZA / Jorina JANN 18-21 / 21-14 / 21-14 Moritz MILLER / Nina SCHÄFER - 28
Round 1 U19 - Finn BUSCH / Chiara GEIGER 27-25 / 23-21 Simon SCHENK / Esin HABIBOGLOU - 22
Round 1 U19 - Marwan FAZA / Jessica Maya RISMAWARDANI 21-12 / 21-13 David ECKERLIN / Amelie LEHMANN - 16
Round 1 U19 - Ricardo RETTIG / Carmen Maria JIMENEZ 21-16 / 21-17 Lorrain JOLIAT / Anja STRAUSAK - 19
Round 1 U19 - Matys DURU / Louane LACOUR 21-12 / 21-19 Mathis CHANTHAKESONE / Lina SCHADEGG - 22
Round 1 U19 - Varrell Yustin MULIA / Bernadine Anindiya WARDANA 21-14 / 21-11 Hugo CHANTHAKESONE / Leila ZARROUK - 14
Round 1 U19 - Hugo RUZ / Marta GONZALEZ 21-17 / 21-14 Rasmus ANDERSSON / Sarah ASFAR - 17
Round 1 U19 - Thibault GARDON / Adele FILLONNEAU 22-20 / 21-17 Danial Iman MARZUAN / Lina EBERL - 23
Round 2 U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Julia MEYER 21-11 / 21-15 Til GATZSCHE / Anna MEJIKOVSKIY - 20
Round 2 U19 - Joep STROOPER / Flora WANG 21-16 / 21-19 Ewan GOULIN / Agathe CUEVAS - 26
Round 2 U19 - Baptiste LABARTHE / Kathell DESMOTS-CHACUN 26-24 / 20-22 / 21-17 Nicolas FRANCONVILLE / Vera APPENZELLER - 56
Round 2 U19 - Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA 21-13 / 21-9 Jofre COMELLA / Macarena IZQUIERDO - 21
Round 2 U19 - Patra Harapan RINDORINDO / Titis Maulida RAHMA 18-21 / 21-5 / 21-8 Natan BEGGA / Herveline CRESPEL - 33
Round 2 U19 - Muh Putra ERWIANSYAH / Puspa Rosalia DAMAYANTI 21-13 / 23-21 Ananda Galvani DANISWARA / Oona TAPOLA - 23
Round 2 U19 - Simon BAILONI / Lena RUMPOLD 21-15 / 21-18 Axel BASTIDE / Clemence GAUDREAU - 24
Round 2 U19 - Simon KRAX / Cara SIEBRECHT 21-11 / 21-15 Casper SPAANS / Stefanie NIJSSE - 23
Round 2 U19 - Titouan HOAREAU / Lilou SCHAFFNER 21-17 / 21-10 Liano PANZA / Jorina JANN - 22
Round 2 U19 - Wolf HOEBEKE / Caitlyn DE BREE 21-12 / 23-21 Finn BUSCH / Chiara GEIGER - 19
Round 2 U19 - Marwan FAZA / Jessica Maya RISMAWARDANI 21-14 / 21-7 Yohan OSVALD / Elena PHAN - 15
Round 2 U19 - Jonathan DRESP / Elina SONNENSCHEIN 21-14 / 22-20 Ricardo RETTIG / Carmen Maria JIMENEZ - 31
Round 2 U19 - Matys DURU / Louane LACOUR 21-16 / 21-12 Leo BOICHAT / Lana CESARI - 29
Round 2 U19 - Varrell Yustin MULIA / Bernadine Anindiya WARDANA 21-15 / 26-28 / 21-12 Tom LALOT TRESCARTE / Elsa JACOB - 44
Round 2 U19 - Hugo RUZ / Marta GONZALEZ 21-16 / 21-17 Maxime RIGO / Cleo LATELLA - 17
Round 2 U19 - Noah HAASE / Kirsten DE WIT 21-14 / 21-16 Thibault GARDON / Adele FILLONNEAU - 22
Round 3 U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Julia MEYER 21-17 / 21-14 Joep STROOPER / Flora WANG - 23
Round 3 U19 - Baptiste LABARTHE / Kathell DESMOTS-CHACUN 21-10 / 21-15 Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA - 18
Round 3 U19 - Muh Putra ERWIANSYAH / Puspa Rosalia DAMAYANTI 21-19 / 22-20 Patra Harapan RINDORINDO / Titis Maulida RAHMA - 32
Round 3 U19 - Simon KRAX / Cara SIEBRECHT 21-16 / 12-21 / 21-15 Simon BAILONI / Lena RUMPOLD - 35
Round 3 U19 - Titouan HOAREAU / Lilou SCHAFFNER 21-15 / 21-7 Wolf HOEBEKE / Caitlyn DE BREE - 24
Round 3 U19 - Marwan FAZA / Jessica Maya RISMAWARDANI 23-21 / 21-9 Jonathan DRESP / Elina SONNENSCHEIN - 33
Round 3 U19 - Varrell Yustin MULIA / Bernadine Anindiya WARDANA 21-6 / 21-9 Matys DURU / Louane LACOUR - 19
Round 3 U19 - Noah HAASE / Kirsten DE WIT 21-4 / 21-16 Hugo RUZ / Marta GONZALEZ - 20
Quarter-final U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Julia MEYER 21-17 / 17-21 / 21-19 Baptiste LABARTHE / Kathell DESMOTS-CHACUN - 40
Quarter-final U19 - Muh Putra ERWIANSYAH / Puspa Rosalia DAMAYANTI 21-19 / 21-14 Simon KRAX / Cara SIEBRECHT - 30
Quarter-final U19 - Marwan FAZA / Jessica Maya RISMAWARDANI 21-8 / 21-9 Titouan HOAREAU / Lilou SCHAFFNER - 15
Quarter-final U19 - Varrell Yustin MULIA / Bernadine Anindiya WARDANA 21-17 / 21-8 Noah HAASE / Kirsten DE WIT - 21
Semi-final U19 - Muh Putra ERWIANSYAH / Puspa Rosalia DAMAYANTI 21-15 / 21-16 Jarne SCHLEVOIGT / Julia MEYER - 34
Semi-final U19 - Marwan FAZA / Jessica Maya RISMAWARDANI 21-16 / 21-8 Varrell Yustin MULIA / Bernadine Anindiya WARDANA - 30
Final U19 - Marwan FAZA / Jessica Maya RISMAWARDANI 21-14 / 21-18 Muh Putra ERWIANSYAH / Puspa Rosalia DAMAYANTI - 40
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 66 4 12.9% 2346 75.68 00:26:31 2.85 0 0.0%
MS 62 136 12 19.4% 4849 78.21 00:28:21 2.76 1 1.6%
WD 31 72 10 32.3% 2526 81.48 00:30:58 2.63 0 0.0%
WS 60 130 10 16.7% 4451 74.18 00:25:53 2.87 0 0.0%
XD 46 100 8 17.4% 3600 78.26 00:25:23 3.08 0 0.0%
Total 230 504 44 19.1% 17772 77.27 00:27:13 2.84 1 0.4%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 55 9 85.9%
England 9 4 69.2%
Great Britain 3 2 60.0%
Austria 8 6 57.1%
Spain 20 19 51.3%
France 50 55 47.6%
Netherlands 12 15 44.4%
Ukraine 8 10 44.4%
Germany 36 48 42.9%
Switzerland 23 36 39.0%
Belgium 2 6 25.0%
4 15 21.1%
Finland 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Jason Christ ALEXANDER Ananda Galvani DANISWARA 28-26 / 21-11
2018 Ernesto BASCHWITZ Thomas FOURCADE 21-13 / 21-18
2017 CHEN Shiau Cheng SU Li Yang 21-13 / 21-10