Australian Open  

Tournament Name: CROWN GROUP Australian Open 2018
Tournament Dates: 08/05/2018-13/05/2018
Location: Australia, Sydney
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO
MS LU Guangzu ZHOU Zeqi
WD Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA BAEK Ha Na / LEE Yu Lim
WS CAI Yanyan Ayumi MINE
XD SEO Seung Jae / CHAE YuJung CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 500 Anthony JOE / Pit Seng LOW 21-11 / 21-11 Tai-Liang KO / Mercedes TIN - 24
Round 1 366 KAN Chao Yu / Chi-Hung LIAO 21-15 / 21-17 Bosco Lap-Chi KWOK / Kok Leong (Jayden) WOON - 23
Round 1 1202 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-11 / 21-7 Maika PHILLIPS / Dylan SOEDJASA 656 22
Round 1 992 Subhash AROLIVEETTIL / Phuc Nguyen (Lucas) TRAN W.O. HARI KIRAN CHEREDDI / K. Ajay Kumar 283 0
MD
Round 1 17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-9 / 21-15 Phillip CHEW / Ryan CHEW 52 23
Round 1 170 Pakin KUNA-ANUVIT / Natthapat TRINKAJEE 21-7 / 21-15 Cham CHEN / Toby WONG 157 23
Round 1 233 Tae In JUNG / Hwi Tae KIM 28-30 / 8-7 Ret. Francis ALWIN / K. Nandagopal 59 38
Round 1 158 Masato TAKANO / Yoshiki TSUKAMOTO 21-17 / 21-19 KAN Chao Yu / Chi-Hung LIAO 366 32
Round 1 28 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-11 / 21-10 Lukas DEFOLKY / Michael FARIMAN - 20
Round 1 54 CHOI Hyuk Gyun / PARK Kyung Hoon 21-13 / 21-13 Simon Wing Hang LEUNG / Mitchell WHELLER 102 29
Round 1 43 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 21-7 / 21-15 Raymond TAM / Eric VUONG 153 24
Round 1 78 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-19 / 12-21 / 21-17 CHAI Biao / WANG Zekang 73 55
Round 1 80 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-18 / 21-13 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 96 31
Round 1 - CHEN Tang Jie / GOH Soon Huat 21-15 / 15-21 / 21-7 Rohan KAPOOR / Shivam SHARMA 138 46
Round 1 166 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 21-8 / 21-5 Anthony JOE / Pit Seng LOW 500 18
Round 1 208 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-16 / 21-18 HE Jiting / TAN Qiang 33 28
Round 1 1202 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-14 / 21-11 Tuan Duc DO / Hong Nam PHAM 81 23
Round 1 66 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 21-19 / 20-22 / 21-18 TAN Boon Heong / YOO Yeon Seong 500 72
Round 1 - Jonathan SUN / Yu ZHANG 25-23 / 21-12 Subhash AROLIVEETTIL / Phuc Nguyen (Lucas) TRAN 992 34
Round 1 42 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 23-25 / 21-16 / 21-13 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 62 60
Round 2 17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-17 / 21-17 Pakin KUNA-ANUVIT / Natthapat TRINKAJEE 170 29
Round 2 158 Masato TAKANO / Yoshiki TSUKAMOTO 18-21 / 21-19 / 25-23 Tae In JUNG / Hwi Tae KIM 233 59
Round 2 28 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-17 / 21-17 CHOI Hyuk Gyun / PARK Kyung Hoon 54 35
Round 2 43 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 21-15 / 25-23 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 78 46
Round 2 80 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-16 / 22-24 / 21-15 CHEN Tang Jie / GOH Soon Huat - 53
Round 2 166 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 17-21 / 21-18 / 26-24 OU Xuanyi / REN Xiangyu 208 65
Round 2 1202 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 23-21 / 21-19 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 66 37
Round 2 42 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-14 / 21-5 Jonathan SUN / Yu ZHANG - 22
Quarter-final 17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-10 / 21-18 Masato TAKANO / Yoshiki TSUKAMOTO 158 30
Quarter-final 28 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 17-21 / 21-19 / 21-18 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 43 51
Quarter-final 80 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 19-21 / 21-14 / 22-20 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 166 56
Quarter-final 42 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-19 / 14-21 / 23-21 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 1202 63
Semi-final 17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-17 / 21-15 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 28 39
Semi-final 42 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-17 / 21-11 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 80 34
Final 17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-9 / 9-21 / 21-15 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 42 52
MS (qual)
Round 1 737 Yang SHEN 16-21 / 21-18 / 21-14 Dimitri HAN 952 57
Round 1 209 Riichi TAKESHITA 16-21 / 21-17 / 21-14 Kunlavut VITIDSARN 147 61
Round 1 467 Yehezkiel Fritz MAINAKY 21-14 / 21-14 Cham CHEN 309 28
Round 1 153 Robert MANN 21-12 / 21-17 Dylan SOEDJASA 217 25
Round 1 188 SUN Feixiang 21-17 / 21-19 KAN Chao Yu 184 47
Round 1 165 LU Guangzu 21-17 / 21-12 Henrikho KHO WIBOWO 194 35
Round 1 211 Pit Seng LOW 21-10 / 21-3 De Jun Jackie TAN - 24
Round 1 290 Peter YAN W.O. K. Ajay Kumar 269 0
Round 2 209 Riichi TAKESHITA 21-2 / 21-11 Yang SHEN 737 23
Round 2 467 Yehezkiel Fritz MAINAKY 21-15 / 21-17 Robert MANN 153 31
Round 2 188 SUN Feixiang 21-14 / 22-20 Peter YAN 290 36
Round 2 165 LU Guangzu 21-3 / 21-6 Pit Seng LOW 211 20
MS
Round 1 151 CHONG Yee Han 21-18 / 21-15 Anthony JOE 204 37
Round 1 101 Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-8 Karan Rajan RAJARAJAN 89 32
Round 1 188 SUN Feixiang 21-15 / 21-18 LIEW Daren 39 49
Round 1 82 ZHAO Junpeng 21-14 / 21-14 Adam MENDREK 111 35
Round 1 25 Sameer VERMA 13-21 / 21-9 / 21-7 Abhinav MANOTA 123 42
Round 1 104 Takuma UEDA 19-21 / 21-17 / 21-12 Sourabh VERMA 69 60
Round 1 165 LU Guangzu 21-9 / 16-21 / 21-18 HEO Kwang Hee 85 61
Round 1 47 CHONG Wei Feng 21-10 / 19-21 / 21-11 Koki WATANABE 66 57
Round 1 55 Yu IGARASHI 19-21 / 21-18 / 21-11 REN Pengbo 152 75
Round 1 27 Tommy SUGIARTO 21-10 / 21-11 Milan LUDIK 95 29
Round 1 209 Riichi TAKESHITA 20-22 / 22-20 / 21-17 Ajay JAYARAM 90 71
Round 1 182 ZHOU Zeqi 21-17 / 22-20 Niluka KARUNARATNE 98 47
Round 1 80 CHEAM June Wei 21-13 / 21-5 Yehezkiel Fritz MAINAKY 467 26
Round 1 45 LEE Cheuk Yiu 22-20 / 13-21 / 21-19 Lakshya SEN 99 61
Round 1 62 Panji Ahmad MAULANA 21-11 / 21-17 Rahul Yadav CHITTABOINA 87 36
Round 1 17 SAI PRANEETH B. 21-17 / 21-14 Misha ZILBERMAN 52 45
Round 2 101 Sony Dwi KUNCORO 8-21 / 21-17 / 21-18 CHONG Yee Han 151 61
Round 2 82 ZHAO Junpeng 16-21 / 21-10 / 21-11 SUN Feixiang 188 53
Round 2 25 Sameer VERMA 21-16 / 21-12 Takuma UEDA 104 37
Round 2 165 LU Guangzu 21-15 / 21-11 CHONG Wei Feng 47 38
Round 2 27 Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-9 Yu IGARASHI 55 47
Round 2 182 ZHOU Zeqi 21-8 / 21-14 Riichi TAKESHITA 209 41
Round 2 45 LEE Cheuk Yiu 21-17 / 12-21 / 22-20 CHEAM June Wei 80 64
Round 2 17 SAI PRANEETH B. 21-12 / 21-14 Panji Ahmad MAULANA 62 32
Quarter-final 82 ZHAO Junpeng 21-8 / 16-21 / 21-17 Sony Dwi KUNCORO 101 60
Quarter-final 165 LU Guangzu 21-14 / 21-6 Sameer VERMA 25 34
Quarter-final 182 ZHOU Zeqi 21-12 / 21-15 Tommy SUGIARTO 27 42
Quarter-final 45 LEE Cheuk Yiu 23-21 / 21-13 SAI PRANEETH B. 17 43
Semi-final 165 LU Guangzu 12-21 / 21-19 / 21-15 ZHAO Junpeng 82 60
Semi-final 182 ZHOU Zeqi 21-14 / 21-15 LEE Cheuk Yiu 45 43
Final 165 LU Guangzu 21-8 / 23-21 ZHOU Zeqi 182 49
WD
Round 1 152 Anggia Shitta AWANDA / Meirisa Cindy SAHPUTRI 21-19 / 21-14 Yukino NAKAI / Nao ONO 326 37
Round 1 193 Yulfira BARKAH / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-16 / 21-17 Ruethaichanok LAISUAN / Supamart MINGCHUA 70 32
Round 1 (494*) Emily KAN / Isabel ZHONG 21-9 / 21-19 Michelle TAM / Yuran ZHANG - 23
Round 1 200 KIM Hye Rin / KONG Hee Yong 21-10 / 21-18 Yingzi JIANG / Louisa MA - 29
Round 1 44 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 21-10 / 21-16 Maggie CHAN / Jodee VEGA - 24
Round 1 121 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 21-14 / 21-9 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 139 36
Round 1 248 CHAE YuJung / KIM Hye Jeong 21-11 / 21-9 Hsuan-Yu Wendy CHEN / Sylvina KURNIAWAN 400 29
Round 1 267 Anona PAK / Fransisca Angelica RAHARDJA W.O. Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 89 0
Round 1 182 Sally FU / Alyssa TAGLE W.O. CAO Tongwei / ZHENG Yu 110 0
Round 2 42 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 21-13 / 21-16 Anggia Shitta AWANDA / Meirisa Cindy SAHPUTRI 152 35
Round 2 193 Yulfira BARKAH / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-9 / 21-16 Lee Yen KHOO / Ann-Louise SLEE - 25
Round 2 29 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-10 / 21-5 Emily KAN / Isabel ZHONG (494*) 24
Round 2 200 KIM Hye Rin / KONG Hee Yong 21-3 / 21-6 Jennifer TAM / Kelly XU - 20
Round 2 121 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 21-11 / 21-13 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 44 30
Round 2 248 CHAE YuJung / KIM Hye Jeong 22-20 / 21-16 DU Yue / LI Yinhui 17 46
Round 2 37 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-2 / 21-6 Sally FU / Alyssa TAGLE 182 22
Round 2 267 Anona PAK / Fransisca Angelica RAHARDJA W.O. HUANG Dongping / LI Wenmei 51 0
Quarter-final 42 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 21-15 / 21-13 Yulfira BARKAH / Rosyita Eka PUTRI SARI 193 31
Quarter-final 29 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-14 / 14-21 / 21-11 KIM Hye Rin / KONG Hee Yong 200 64
Quarter-final 248 CHAE YuJung / KIM Hye Jeong 21-17 / 21-12 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 121 42
Quarter-final 37 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-13 / 21-13 Anona PAK / Fransisca Angelica RAHARDJA 267 34
Semi-final 29 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-16 / 21-17 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 42 49
Semi-final 37 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-18 / 21-16 CHAE YuJung / KIM Hye Jeong 248 52
Final 37 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 23-21 / 21-18 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 29 64
WS (qual)
Round 1 88 KIM Ga Eun 21-12 / 21-6 Zecily FUNG 233 18
Round 1 170 Ayumi MINE 22-20 / 21-19 DENG Joy Xuan (138*) 52
Round 1 146 Yukino NAKAI 21-6 / 21-9 Kelly XU 810 19
Round 1 735 Yingzi JIANG 21-17 / 21-13 Sally FU 213 25
WS
Round 1 147 Louisa MA 21-18 / 21-11 Mattana HEMRACHATANUN 137 23
Round 1 140 JI Shuting 21-13 / 21-17 Yingzi JIANG 735 31
Round 1 104 CAI Yanyan 21-14 / 21-12 Crystal PAN 150 28
Round 1 83 ZHANG Yiman 22-20 / 17-21 / 21-16 Phittayaporn CHAIWAN 72 51
Round 1 25 CHEUNG Ngan Yi 21-5 / 21-12 Jennifer TAM 127 28
Round 1 67 Sabrina JAQUET 21-16 / 13-21 / 21-14 KIM Ga Eun 88 46
Round 1 146 Yukino NAKAI 22-24 / 21-11 / 21-12 Brittney TAM 49 51
Round 1 60 Lyanny Alessandra MAINAKY 21-11 / 21-14 Disha GUPTA 135 30
Round 1 96 Yulia Yosephin SUSANTO 21-18 / 22-20 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 65 44
Round 1 130 Jesica MULJATI 21-17 / 21-14 Isabel ZHONG 177 35
Round 1 80 JEON JUI 21-9 / 21-15 Chananchida JUCHAROEN 108 34
Round 1 34 Minatsu MITANI 21-10 / 21-13 Ksenia POLIKARPOVA 79 26
Round 1 170 Ayumi MINE 21-8 / 21-19 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 89 35
Round 1 77 Hsuan-Yu Wendy CHEN 8-21 / 21-15 / 22-20 Shiori SAITO 71 55
Round 1 63 Vaishnavi Reddy JAKKA 19-21 / 21-15 / 21-15 Georgina BLAND 124 51
Round 1 97 HAN Yue 21-11 / 21-11 Michelle LI 14 32
Round 2 140 JI Shuting 21-9 / 21-15 Louisa MA 147 23
Round 2 104 CAI Yanyan 21-10 / 21-12 ZHANG Yiman 83 30
Round 2 25 CHEUNG Ngan Yi 21-9 / 21-5 Sabrina JAQUET 67 31
Round 2 146 Yukino NAKAI 19-21 / 21-8 / 21-6 Lyanny Alessandra MAINAKY 60 57
Round 2 96 Yulia Yosephin SUSANTO 21-13 / 21-14 Jesica MULJATI 130 42
Round 2 34 Minatsu MITANI 21-12 / 21-12 JEON JUI 80 31
Round 2 170 Ayumi MINE 21-6 / 21-9 Hsuan-Yu Wendy CHEN 77 30
Round 2 97 HAN Yue 21-5 / 21-5 Vaishnavi Reddy JAKKA 63 21
Quarter-final 104 CAI Yanyan 21-15 / 21-13 JI Shuting 140 34
Quarter-final 25 CHEUNG Ngan Yi 11-21 / 21-14 / 21-15 Yukino NAKAI 146 62
Quarter-final 34 Minatsu MITANI 21-14 / 21-13 Yulia Yosephin SUSANTO 96 34
Quarter-final 170 Ayumi MINE 21-15 / 21-13 HAN Yue 97 47
Semi-final 104 CAI Yanyan 21-19 / 21-11 CHEUNG Ngan Yi 25 45
Semi-final 170 Ayumi MINE 21-17 / 21-17 Minatsu MITANI 34 46
Final 104 CAI Yanyan 21-14 / 21-13 Ayumi MINE 170 35
XD (qual)
Round 1 - De Jun Jackie TAN / Yuran ZHANG 22-20 / 21-17 Tai-Liang KO / Siew Wee ( Michelle) TEOH - 29
Round 1 1085 Lukas DEFOLKY / Sylvina KURNIAWAN 21-14 / 21-15 Eddie HUNG / Kelly XU - 24
Round 1 238 Min Hyuk KANG / BAEK Ha Na 21-8 / 21-18 Eric VUONG / Lee Yen KHOO 753 24
Round 1 229 PARK Kyung Hoon / KONG Hee Yong 21-11 / 21-6 Cham CHEN / Jodee VEGA - 18
XD
Round 1 9 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-13 / 21-10 Niccolo TAGLE / Brittney TAM - 22
Round 1 82 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 23-21 / 21-23 / 21-15 Min Hyuk KANG / BAEK Ha Na 238 59
Round 1 - WANG Zekang / LI Yinhui 21-18 / 21-14 Pakin KUNA-ANUVIT / Supissara PAEWSAMPRAN 153 29
Round 1 229 PARK Kyung Hoon / KONG Hee Yong 16-21 / 21-14 / 21-12 Supak JOMKOH / Puttita SUPAJIRAKUL 510 49
Round 1 61 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-11 / 21-12 Jonathan SUN / Jennifer TAM 395 21
Round 1 510 Misha ZILBERMAN / Ksenia POLIKARPOVA 21-19 / 21-14 De Jun Jackie TAN / Yuran ZHANG - 29
Round 1 46 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 21-12 Maika PHILLIPS / Anona PAK 175 24
Round 1 70 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 13-21 / 21-14 / 21-11 OU Xuanyi / CAO Tongwei 252 40
Round 1 117 Shivam SHARMA / Poorvisha S RAM 21-13 / 21-10 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 90 29
Round 1 178 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-6 / 21-13 Lukas DEFOLKY / Sylvina KURNIAWAN 1085 26
Round 1 123 KIM Won Ho / LEE Yu Lim 21-10 / 21-11 Rohan KAPOOR / Kuhoo GARG 57 29
Round 1 25 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-5 / 21-15 Abhinav MANOTA / Justine VILLEGAS 217 22
Round 1 352 Simon Wing Hang LEUNG / Louisa MA 21-12 / 21-10 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 98 24
Round 1 510 CHOI SolGyu / KIM Ha Na 16-21 / 21-17 / 21-18 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 72 54
Round 1 138 Hwi Tae KIM / KIM Hye Jeong 21-9 / 21-10 Subhash AROLIVEETTIL / Maggie CHAN - 19
Round 1 12 HE Jiting / DU Yue 21-6 / 21-15 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 43 25
Round 2 9 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-10 / 21-18 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 82 39
Round 2 - WANG Zekang / LI Yinhui 13-21 / 21-17 / 22-20 PARK Kyung Hoon / KONG Hee Yong 229 53
Round 2 61 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-15 / 21-12 Misha ZILBERMAN / Ksenia POLIKARPOVA 510 29
Round 2 46 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 21-17 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 70 41
Round 2 178 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-6 / 21-13 Shivam SHARMA / Poorvisha S RAM 117 27
Round 2 123 KIM Won Ho / LEE Yu Lim 21-18 / 21-17 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 25 38
Round 2 510 CHOI SolGyu / KIM Ha Na 21-11 / 21-11 Simon Wing Hang LEUNG / Louisa MA 352 23
Round 2 12 HE Jiting / DU Yue 21-7 / 21-15 Hwi Tae KIM / KIM Hye Jeong 138 28
Quarter-final - WANG Zekang / LI Yinhui 21-17 / 21-13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 9 36
Quarter-final 46 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-3 / 21-10 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 61 25
Quarter-final 178 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-11 / 21-16 KIM Won Ho / LEE Yu Lim 123 30
Quarter-final 510 CHOI SolGyu / KIM Ha Na 16-21 / 24-22 / 21-13 HE Jiting / DU Yue 12 63
Semi-final 46 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 25-23 WANG Zekang / LI Yinhui - 58
Semi-final 178 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-16 / 21-12 CHOI SolGyu / KIM Ha Na 510 45
Final 178 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-12 / 23-21 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 46 46

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 71 11 36.7% 2623 87.43 00:39:38 2.21 4 13.3%
MS 31 74 12 38.7% 2610 84.19 00:47:19 1.78 9 29.0%
WD 21 43 1 4.8% 1471 70.05 00:35:37 1.97 2 9.5%
WS 31 69 7 22.6% 2363 76.23 00:37:41 2.02 1 3.2%
XD 31 68 6 19.4% 2374 76.58 00:34:54 2.19 1 3.2%
Total 144 325 37 25.7% 11441 79.45 00:39:16 2.02 17 11.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Hong Kong 6 2 75.0%
China 33 15 68.8%
Japan 30 14 68.2%
Korea 31 15 67.4%
Indonesia 28 18 60.9%
Malaysia 11 9 55.0%
Luxembourg 1 1 50.0%
Switzerland 1 1 50.0%
India 12 16 42.9%
Chinese Taipei 1 2 33.3%
Singapore 1 2 33.3%
Israel 1 3 25.0%
Australia 9 35 20.4%
U.S.A. 1 6 14.3%
Thailand 1 10 9.1%
England 0 1 0.0%
Denmark 0 1 0.0%
Sri Lanka 0 1 0.0%
Vietnam 0 2 0.0%
Canada 0 2 0.0%
Czech Republic 0 2 0.0%
New Zealand 0 9 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 SHI Yuqi LU Guangzu 21-19 / 18-21 / 21-5
2019 Jonatan CHRISTIE Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 13-21 / 21-14
2018 LU Guangzu ZHOU Zeqi 21-8 / 23-21
2017 KIDAMBI Srikanth CHEN Long 22-20 / 21-16
2016 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS JEON Hyeok Jin 21-16 / 19-21 / 21-11
2015 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-12 / 14-21 / 21-18
2014 LIN Dan Simon SANTOSO 22-24 / 21-16 / 21-7
2013 TIAN Houwei XUE Song 20-22 / 21-13 / 21-12
2012 CHEN Jin Tien Minh NGUYEN 21-11 / 21-12
2011 Sho SASAKI Choong Hann WONG 21-11 / 12-21 / 21-19
2010 Tien Minh NGUYEN KHRISHNAN Yogendran 21-14 / 21-11
2009 Dionysius Hayom RUMBAKA Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-18
2008 Tsuen Seng LEE Sairul Amar AYOB 21-16 / 19-21 / 21-15
2007 John MOODY Marco VASCONCELOS 21-16 / 22-20
2006 ismail SAMAN Berata CHANDRA 21-15 / 21-10
2005 Andrew SMITH Geoffrey R BELLINGHAM 15-8 / 15-10
2004 Andrew SMITH Niluka KARUNARATNE 15-7 / 15-8
2003 Shoji SATO Yuichi IKEDA 15-13 / 15-9
2002 Sairul Amar AYOB Stuart BREHAUT 15-8 / 15-9
2001 Colin HAUGHTON KHRISHNAN Yogendran 7-1 / 7-2 / 7-4
1999 Rio SURYANA Abhinn Shyam GUPTA 15-6 / 15-6
1998 Rio SURYANA Stuart BREHAUT 15-12 / 15-7
1997 NG Wei Murray HOCKING 15-8 / 15-11
1996 TAM Kai Chuen Yifeng SHEN 15-18 / 15-12 / 15-11
1995 Paul STEVENSON David HUMBLE 15-5 / 15-5
1994 Jefry TJOANDI Paul STEVENSON 18-13 / 15-9
1993 HE Tim Paul STEVENSON 18-15 / 15-10
1992 Eddy KURNIAWAN Paul STEVENSON 12-15 / 15-11 / 15-2
1991 HE Tim Paul STEVENSON 15-12 / 15-4
1990 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-9
1989 Yu SZE WEI Yan 15-4 / 15-7