K&D GRAPHICS International Challenge  

Tournament Name: 2015 K&D Graphics / Yonex Grand Prix
Tournament Dates: 07/12/2015-12/12/2015
Location: U.S.A., Orange
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD GOH V Shem / TAN Wee Kiong Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV
MS LEE Hyun Il Rajiv OUSEPH
WD JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan CHANG Ye Na / LEE So Hee
WS PAI Yu Po Kirsty GILMOUR
XD CHOI SolGyu / EOM Hye Won Michael FUCHS / Birgit OVERZIER

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 686 Cham CHEN / Pit Seng LOW 21-14 / 21-11 Kevin BARKMAN / Nicholas BONKOWSKY - 22
Round 1 407 Alistair CASEY / Kyle EMERICK 21-8 / 21-13 Humberto AGUIRRE FAJARDO / Victor Manuel RAMIREZ - 19
Round 1 595 Paul-Antoine DOSTIE-GUINDON / Pierre-Etienne PILOTE 21-9 / 21-18 Dean SCHOPPE / Tariq WADOOD 647 22
Round 1 304 Minh BAO / Bao Duc DUONG 18-21 / 21-16 / 21-17 CHI Yu Jen / YANG Chih Hsun 699 29
Round 1 647 Tony GUNAWAN / Meng-Yung ONG 21-19 / 21-18 Yan Tuck CHAN / DEWANTORO Pandu - 25
Round 2 383 CHEN Chun-Wei / LIN Chia Hsuan 21-18 / 21-10 Alistair CASEY / Kyle EMERICK 407 22
Round 2 304 Minh BAO / Bao Duc DUONG 21-8 / 21-14 Paul-Antoine DOSTIE-GUINDON / Pierre-Etienne PILOTE 595 18
Round 2 - Hock Lai LEE / Yong Sung YOO 21-17 / 21-12 Tony GUNAWAN / Meng-Yung ONG 647 22
MD
Round 1 14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-11 / 21-8 Zulfaiz Bin ZULKIFFLI / Zulhelmi ZULKIFFLI 137 17
Round 1 - Ryan CHEW / Fran KURNIAWAN 21-13 / 21-12 Minh BAO / Bao Duc DUONG 304 23
Round 1 41 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 21-16 / 21-16 Kenya MITSUHASHI / Yuta WATANABE 295 37
Round 1 43 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 21-7 / 21-13 Luke COUTURE / Nyl YAKURA - 20
Round 1 19 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-7 / 21-11 Rudi GUNAWAN / Calvin LIN - 24
Round 1 39 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-15 / 21-16 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 50 27
Round 1 29 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-9 / 21-7 Arturo HERNANDEZ / Jonathan PERSSON - 18
Round 1 383 CHEN Chun-Wei / LIN Chia Hsuan 21-11 / 21-16 CHENG Po Wei / KAN Chao Yu 520 20
Round 1 74 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-10 / 21-19 Hock Lai LEE / Yong Sung YOO - 21
Round 1 520 Francis ALWIN / KONA Tarun 21-9 / 21-15 Artem POCHTAROV / Iztok UTROSA 383 27
Round 1 46 Adrian LIU / Derrick NG 21-11 / 21-6 Cham CHEN / Pit Seng LOW 686 21
Round 1 26 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-10 / 21-10 Christian LIND THOMSEN / Joachim PERSSON 699 28
Round 1 44 Job CASTILLO / Lino MUNOZ 22-20 / 21-16 Mathew FOGARTY / Bjorn SEGUIN 97 32
Round 1 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-12 / 21-12 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 35 24
Round 1 32 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN W.O. Jan FROHLICH / Matej HLINICAN 331 0
Round 1 20 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin W.O. SOLIS JONATHAN / Rodolfo RAMIREZ 70 0
Round 2 14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-9 / 21-13 Ryan CHEW / Fran KURNIAWAN - 21
Round 2 41 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 21-14 / 23-21 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 43 35
Round 2 39 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-14 / 21-6 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 19 22
Round 2 29 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-7 / 21-8 CHEN Chun-Wei / LIN Chia Hsuan 383 21
Round 2 32 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-11 / 23-21 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 74 25
Round 2 20 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 26-24 / 21-12 Francis ALWIN / KONA Tarun 520 31
Round 2 26 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-13 / 21-14 Adrian LIU / Derrick NG 46 30
Round 2 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-6 / 21-11 Job CASTILLO / Lino MUNOZ 44 25
Quarter-final 14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-13 / 21-18 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 41 27
Quarter-final 39 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-19 / 9-21 / 21-17 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 29 58
Quarter-final 20 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-14 / 21-12 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 32 26
Quarter-final 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-18 / 21-16 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 26 42
Semi-final 14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 14-21 / 21-16 / 23-21 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 39 49
Semi-final 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-19 / 24-22 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 20 39
Final 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-14 / 21-17 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 14 26
MS (qual)
Round 1 578 Kevin BARKMAN 21-13 / 21-5 Grimaldy Navirio GUNAWAN - 16
Round 1 1153 Kodai NARAOKA 21-13 / 17-21 / 21-13 Nyl YAKURA 1077 51
Round 1 430 Ruben CASTELLANOS 21-18 / 21-12 Jonathan PERSSON 377 28
Round 1 558 Paul-Antoine DOSTIE-GUINDON 21-13 / 21-18 Dean SCHOPPE - 23
Round 1 708 Koki WATANABE 21-7 / 21-9 Meng-Yung ONG 1083 19
Round 1 457 Timothy LAM 21-7 / 21-10 Ret. DEWANTORO Pandu 1083 27
Round 1 582 Pierre-Etienne PILOTE 21-10 / 22-20 Calvin LIN 1083 22
Round 1 500 Hock Lai LEE 21-12 / 21-11 Humberto AGUIRRE FAJARDO - 19
MS
Round 1 15 LEE Hyun Il 21-14 / 21-12 Timothy LAM 457 28
Round 1 112 Pedro MARTINS 21-6 / 13-8 Ret. Kari GUNNARSSON 245 17
Round 1 56 David OBERNOSTERER 21-15 / 21-18 Pierre-Etienne PILOTE 582 25
Round 1 190 Zulhelmi ZULKIFFLI 17-21 / 21-14 / 21-8 Paul-Antoine DOSTIE-GUINDON 558 43
Round 1 33 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 13-21 / 21-11 / 21-10 Arturo HERNANDEZ 199 36
Round 1 96 Henri HURSKAINEN 21-16 / 21-19 Petr KOUKAL 71 40
Round 1 54 Misha ZILBERMAN 21-19 / 21-12 Hock Lai LEE 500 34
Round 1 76 Joachim PERSSON 17-21 / 21-14 / 22-20 Luis Ramon GARRIDO 124 62
Round 1 21 HSU Jen Hao 21-16 / 21-15 Cao Cuong PHAM 175 26
Round 1 77 Rasmus FLADBERG 21-17 / 21-14 Cham CHEN 391 29
Round 1 322 HSU Jui Ting 21-15 / 21-14 Timothy CHIU 332 27
Round 1 36 Pablo ABIAN 21-18 / 21-15 Kestutis NAVICKAS 85 33
Round 1 271 CHI Yu Jen 21-15 / 16-21 / 21-16 Jarolim VICEN 132 52
Round 1 708 Koki WATANABE 19-21 / 21-16 / 21-15 KAN Chao Yu 361 52
Round 1 177 Pannawit THONGNUAM 21-17 / 21-14 Dinuka KARUNARATNA 247 40
Round 1 91 Christian LIND THOMSEN 21-9 / 21-8 Bjorn SEGUIN 95 31
Round 1 47 Kevin CORDON 21-15 / 21-15 Lino MUNOZ 101 33
Round 1 75 Artem POCHTAROV 21-11 / 21-17 Luke COUTURE 263 32
Round 1 29 Boonsak PONSANA 21-14 / 21-5 Niluka KARUNARATNE 128 32
Round 1 1153 Kodai NARAOKA 21-11 / 24-26 / 21-18 Milan LUDIK 66 70
Round 1 64 Luka WRABER 21-5 / 21-11 Ruben CASTELLANOS 430 26
Round 1 197 CHENG Po Wei 21-14 / 23-21 Yuhan TAN 59 34
Round 1 255 YANG Chih Hsun 21-15 / 21-14 Sho SASAKI 26 28
Round 1 137 Mattias BORG 21-18 / 21-12 LIN Chia Hsuan 216 48
Round 1 176 Kanta TSUNEYAMA 21-13 / 21-12 Tien Minh NGUYEN 42 35
Round 1 133 Jan FROHLICH 21-12 / 21-8 Nicholas BONKOWSKY 268 26
Round 1 28 LEE Dong Keun 21-11 / 21-13 Matej HLINICAN 152 29
Round 1 58 Emil HOLST 21-15 / 21-13 Kevin BARKMAN 578 21
Round 1 41 Zulfadli ZULKIFFLI 21-7 / 21-8 Pit Seng LOW 171 28
Round 1 276 CHEN Chun-Wei 17-21 / 21-10 / 21-14 Iztok UTROSA 126 42
Round 1 19 Rajiv OUSEPH 21-18 / 21-15 Job CASTILLO 114 47
Round 1 82 Ville LANG W.O. Rodolfo RAMIREZ 185 0
Round 2 15 LEE Hyun Il 21-12 / 21-8 Pedro MARTINS 112 29
Round 2 56 David OBERNOSTERER 21-18 / 21-11 Zulhelmi ZULKIFFLI 190 34
Round 2 96 Henri HURSKAINEN 13-11 Ret. Tanongsak SAENSOMBOONSUK 33 11
Round 2 54 Misha ZILBERMAN 21-19 / 21-11 Joachim PERSSON 76 32
Round 2 21 HSU Jen Hao 21-18 / 21-12 Ville LANG 82 63
Round 2 77 Rasmus FLADBERG 17-21 / 21-19 / 21-17 HSU Jui Ting 322 54
Round 2 36 Pablo ABIAN 21-18 / 21-13 CHI Yu Jen 271 39
Round 2 708 Koki WATANABE 21-10 / 21-6 Pannawit THONGNUAM 177 25
Round 2 47 Kevin CORDON 22-20 / 21-18 Christian LIND THOMSEN 91 43
Round 2 29 Boonsak PONSANA 21-17 / 21-8 Artem POCHTAROV 75 31
Round 2 1153 Kodai NARAOKA 21-17 / 21-15 Luka WRABER 64 37
Round 2 197 CHENG Po Wei 21-19 / 21-17 YANG Chih Hsun 255 30
Round 2 176 Kanta TSUNEYAMA 21-19 / 21-11 Mattias BORG 137 47
Round 2 58 Emil HOLST 21-16 / 5-21 / 21-19 Zulfadli ZULKIFFLI 41 55
Round 2 19 Rajiv OUSEPH 15-21 / 21-17 / 21-12 CHEN Chun-Wei 276 47
Round 2 28 LEE Dong Keun W.O. Jan FROHLICH 133 0
Round 3 15 LEE Hyun Il 21-14 / 21-15 David OBERNOSTERER 56 38
Round 3 96 Henri HURSKAINEN 14-21 / 21-12 / 21-16 Misha ZILBERMAN 54 67
Round 3 21 HSU Jen Hao 21-19 / 21-18 Rasmus FLADBERG 77 48
Round 3 36 Pablo ABIAN 21-14 / 22-20 Koki WATANABE 708 37
Round 3 29 Boonsak PONSANA 21-15 / 21-9 Kevin CORDON 47 29
Round 3 197 CHENG Po Wei 21-16 / 21-14 Kodai NARAOKA 1153 41
Round 3 176 Kanta TSUNEYAMA 23-21 / 12-21 / 21-18 LEE Dong Keun 28 78
Round 3 19 Rajiv OUSEPH 19-21 / 21-4 / 21-5 Emil HOLST 58 40
Quarter-final 15 LEE Hyun Il 22-20 / 21-17 Henri HURSKAINEN 96 41
Quarter-final 21 HSU Jen Hao 22-20 / 21-17 Pablo ABIAN 36 55
Quarter-final 29 Boonsak PONSANA 21-17 / 24-22 CHENG Po Wei 197 43
Quarter-final 19 Rajiv OUSEPH 21-13 / 21-12 Kanta TSUNEYAMA 176 32
Semi-final 15 LEE Hyun Il 21-13 / 21-14 HSU Jen Hao 21 39
Semi-final 19 Rajiv OUSEPH 21-18 / 21-13 Boonsak PONSANA 29 39
Final 15 LEE Hyun Il 21-19 / 21-12 Rajiv OUSEPH 19 37
WD
Round 1 23 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-18 Komala DEWI / Jenna GOZALI 156 37
Round 1 27 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 21-11 / 21-9 Hsuan-Yu Wendy CHEN / Shu Yu LIN 167 20
Round 1 29 Heather OLVER / Lauren SMITH 21-11 / 19-21 / 21-19 HU Ling Fang / SUNG Shuo Yun 337 51
Round 1 11 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-14 Jing Yu HONG / Beiwen ZHANG 203 26
Round 1 74 Marie BATOMENE / Emilie LEFEL 21-13 / 21-9 Haramara GAITAN / Sabrina SOLIS 77 22
Round 1 43 Lohaynny VICENTE / Luana VICENTE 21-9 / 21-8 Ariel LEE / Sydney LEE 374 18
Round 1 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-11 / 21-9 Audrey MITTELHEISSER / Anne TRAN 89 28
Round 1 40 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 21-19 / 19-21 / 21-18 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 22 65
Round 1 30 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 21-18 / 21-18 Alex BRUCE / Phyllis CHAN 41 31
Round 1 337 Leanne CHOO / Rachel HONDERICH 21-8 / 21-13 Panita PHONGASAVITHAS / Vimla PHONGASAVITHAS 374 25
Round 1 - Yoshiko COHN / Rong SCHAFER W.O. Neslihan YIGIT / Ozge BAYRAK 37 0
Round 2 27 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 21-11 / 21-13 Michelle TONG / Josephine WU 337 24
Round 2 11 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-4 / 21-10 Marie BATOMENE / Emilie LEFEL 74 23
Round 2 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-7 / 21-12 Lohaynny VICENTE / Luana VICENTE 43 26
Round 2 21 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-7 / 21-4 Yoshiko COHN / Rong SCHAFER - 17
Round 2 30 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 21-15 / 16-21 / 21-10 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 40 48
Round 2 23 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI W.O. Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 9 0
Round 2 29 Heather OLVER / Lauren SMITH W.O. GO Ah Ra / YOO Chae Ran 14 0
Round 2 337 Leanne CHOO / Rachel HONDERICH W.O. Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 10 0
Quarter-final 23 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-7 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 27 33
Quarter-final 11 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 22-20 / 21-15 Heather OLVER / Lauren SMITH 29 39
Quarter-final 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-19 / 21-17 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21 50
Quarter-final 30 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 21-19 / 21-14 Leanne CHOO / Rachel HONDERICH 337 37
Semi-final 11 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-6 / 21-18 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 23 34
Semi-final 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-7 / 21-9 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 30 29
Final 11 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 24-22 / 18-21 / 21-12 CHANG Ye Na / LEE So Hee 7 66
WS (qual)
Round 1 372 Monika SZOKE 21-5 / 21-6 Jacqueline Wendy MYERS 728 15
Round 1 191 HU Ling Fang 21-6 / 21-4 Sydney LEE 540 18
Round 1 251 Disha GUPTA 21-13 / 21-11 Marina DREMINA - 24
Round 2 191 HU Ling Fang 21-8 / 21-6 Ariel LEE 540 17
Round 2 253 Crystal PAN 21-8 / 21-5 Mariana UGALDE 135 20
WS
Round 1 33 Iris WANG 21-9 / 21-5 Melinda SUN 120 22
Round 1 59 Rachel HONDERICH 17-21 / 21-17 / 21-12 Lohaynny VICENTE 61 51
Round 1 20 Kirsty GILMOUR 21-19 / 21-8 Natalia PERMINOVA 67 33
Round 1 41 Kristina GAVNHOLT 21-5 / 21-11 Hsuan-Yu Wendy CHEN 62 23
Round 1 19 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-8 / 21-9 Jeanine CICOGNINI 68 22
Round 1 31 Nitchaon JINDAPOL 21-16 / 21-18 HSU Ya Ching 34 36
Round 1 141 SUNG Shuo Yun 17-21 / 21-19 / 21-18 Thi Trang (B) VU 57 71
Round 1 73 Mette POULSEN 21-6 / 21-15 Haramara GAITAN 102 24
Round 1 253 Crystal PAN 19-21 / 21-8 / 21-19 Line Højmark KJAERSFELDT 29 46
Round 1 23 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-5 / 21-7 Sabrina SOLIS 129 15
Round 1 25 PAI Yu Po 21-18 / 21-14 Akvile STAPUSAITYTE 113 40
Round 1 14 Michelle LI 21-17 / 21-15 HU Ling Fang 191 34
Round 1 85 Nanna VAINIO 21-9 / 25-23 Rong SCHAFER 36 40
Round 1 16 Minatsu MITANI 21-11 / 21-9 Monika SZOKE 372 19
Round 1 26 Beiwen ZHANG 21-3 / 21-7 Disha GUPTA 251 15
Round 1 13 BAE Yeon Ju 21-14 / 21-18 Elisabeth BALDAUF 69 30
Round 2 33 Iris WANG 17-21 / 21-18 / 22-20 Rachel HONDERICH 59 60
Round 2 20 Kirsty GILMOUR 21-11 / 19-21 / 21-13 Kristina GAVNHOLT 41 58
Round 2 31 Nitchaon JINDAPOL 15-7 Ret. Busanan ONGBAMRUNGPHAN 19 13
Round 2 73 Mette POULSEN 21-13 / 21-16 SUNG Shuo Yun 141 36
Round 2 23 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-12 / 21-18 Crystal PAN 253 30
Round 2 25 PAI Yu Po 21-12 / 21-19 Michelle LI 14 41
Round 2 16 Minatsu MITANI 23-21 / 21-18 Nanna VAINIO 85 36
Round 2 26 Beiwen ZHANG 21-17 / 21-18 BAE Yeon Ju 13 34
Quarter-final 20 Kirsty GILMOUR 21-13 / 21-18 Iris WANG 33 39
Quarter-final 31 Nitchaon JINDAPOL 14-21 / 21-8 / 21-13 Mette POULSEN 73 48
Quarter-final 25 PAI Yu Po 19-21 / 22-20 / 21-10 Porntip BURANAPRASERTSUK 23 56
Quarter-final 16 Minatsu MITANI 14-21 / 21-19 / 21-12 Beiwen ZHANG 26 46
Semi-final 20 Kirsty GILMOUR 21-14 / 21-8 Nitchaon JINDAPOL 31 34
Semi-final 25 PAI Yu Po 21-16 / 12-21 / 21-18 Minatsu MITANI 16 58
Final 25 PAI Yu Po 18-21 / 21-15 / 21-15 Kirsty GILMOUR 20 62
XD
Round 1 14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-17 / 16-21 / 21-19 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 34 56
Round 1 428 WANG Chi-Lin / SUNG Shuo Yun 21-18 / 21-17 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 31 25
Round 1 23 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 21-10 / 21-13 Alistair CASEY / Melinda SUN - 22
Round 1 345 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 19-21 / 21-12 / 21-16 PHILLIPE Charron / Josephine WU - 34
Round 1 74 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 26-24 / 21-18 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 24 37
Round 1 233 Baptiste CAREME / Anne TRAN 21-7 / 21-6 Rudi GUNAWAN / Ariel LEE 731 15
Round 1 26 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 21-15 / 15-17 Ret. Bao Duc DUONG / Thi Hong Gam THAI 182 28
Round 1 - Tony GUNAWAN / Jamie HSU 21-6 / 21-13 Cham CHEN / Hsuan-Yu Wendy CHEN 587 18
Round 1 37 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 17-21 / 21-15 / 21-14 Toby NG / Alex BRUCE 29 51
Round 1 51 David OBERNOSTERER / Elisabeth BALDAUF 21-15 / 21-18 Pierre-Etienne PILOTE / Michelle TONG 809 21
Round 1 170 CHEN Hung Ling / HU Ling Fang 24-22 / 15-21 / 21-19 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 27 54
Round 1 - Hock Lai LEE / Phyllis CHAN 21-14 / 21-16 Nyl YAKURA / Jenna GOZALI - 27
Round 1 16 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-7 / 21-5 Ryan CHEW / Sydney LEE 731 15
Round 1 43 Fran KURNIAWAN / Komala DEWI 21-5 / 21-14 Yan Tuck CHAN / Yuko KAWASAKI - 17
Round 1 17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 21-18 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 30 43
Round 2 14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-19 / 21-11 WANG Chi-Lin / SUNG Shuo Yun 428 31
Round 2 23 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 22-20 / 21-16 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 345 39
Round 2 74 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 13-21 / 22-20 / 21-16 Baptiste CAREME / Anne TRAN 233 48
Round 2 - Tony GUNAWAN / Jamie HSU 21-12 / 21-18 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 37 24
Round 2 170 CHEN Hung Ling / HU Ling Fang 21-15 / 21-17 David OBERNOSTERER / Elisabeth BALDAUF 51 28
Round 2 16 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-15 / 21-15 Hock Lai LEE / Phyllis CHAN - 25
Round 2 17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-12 / 19-21 / 27-25 Fran KURNIAWAN / Komala DEWI 43 67
Quarter-final 14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-11 / 21-16 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 23 37
Quarter-final 26 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 21-12 / 21-9 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 74 24
Quarter-final - Tony GUNAWAN / Jamie HSU 10-21 / 21-18 / 21-17 CHEN Hung Ling / HU Ling Fang 170 36
Quarter-final 16 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-19 / 21-17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 17 40
Semi-final 14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-14 / 21-16 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 26 37
Semi-final 16 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-10 / 21-10 Tony GUNAWAN / Jamie HSU - 22
Final 16 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-12 / 21-14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 14 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 60 2 6.9% 2076 71.59 00:28:08 2.54 0 0.0%
MS 59 131 13 22.0% 4668 79.12 00:39:18 2.01 5 8.5%
WD 22 48 4 18.2% 1636 74.36 00:34:03 2.18 2 9.1%
WS 30 70 10 33.3% 2461 82.03 00:38:38 2.12 3 10.0%
XD 28 63 7 25.0% 2270 81.07 00:33:11 2.44 1 3.6%
Total 168 372 36 21.4% 13111 78.04 00:35:33 2.2 11 6.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 22 3 88.0%
Spain 3 1 75.0%
England 8 3 72.7%
Malaysia 9 4 69.2%
Germany 11 5 68.8%
Sweden 6 3 66.7%
Israel 2 1 66.7%
Thailand 20 12 62.5%
Scotland 5 3 62.5%
Japan 13 8 61.9%
Guatemala 3 2 60.0%
Chinese Taipei 29 20 59.2%
Denmark 8 7 53.3%
France 6 6 50.0%
Austria 4 4 50.0%
Russia 4 4 50.0%
India 2 2 50.0%
Portugal 1 1 50.0%
Hungary 1 1 50.0%
Switzerland 1 1 50.0%
U.S.A. 18 36 33.3%
Finland 1 2 33.3%
Brazil 1 2 33.3%
Ukraine 1 2 33.3%
Vietnam 2 5 28.6%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kodai NARAOKA Jason Anthony HO-SHUE 21-13 / 21-14
2018 Koki WATANABE Kodai NARAOKA 21-14 / 14-21 / 21-15
2018 B. R. Sankeerth Phillips JAP 19-21 / 21-19 / 21-13
2017 LU Chia Hung B. R. Sankeerth 14-21 / 21-15 / 21-16
2017 Kento MOMOTA Kevin CORDON 21-7 / 21-15
2016 Riichi TAKESHITA Sergey SIRANT 21-13 / 21-18
2015 LEE Hyun Il Rajiv OUSEPH 21-19 / 21-12
2014 HSU Jen Hao Petr KOUKAL 21-19 / 19-21 / 21-8