SINGAPORE OPEN  

Tournament Name: Singapore Open 1999 (I)
Tournament Dates: 29/08/1999-29/08/1999
Location: Singapore, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA
MS Harijanto ARBI Taufik HIDAYAT
WD HUANG Nanyan / YANG Wei (Pelita Jaya) CARMELITA / Indarti ISSOLINA
WS YE Zhaoying GONG Zhichao
XD KIM Dong Moon / RA Kyung Min Michael SOGAARD / Rikke OLSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (100*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-6 / 15-1 Lic-Kai Jack HEE / Yeow Nam Dennis HO - 0
Round 1 - LU Congcong / XIAO Li 15-7 / 15-2 Kim Thong Louis ONG / Wee Jin YAP - 0
Round 1 (39*) Patrick BOONEN / David VANDEWINKEL 15-3 / 15-5 Chuan Chiang FOO / Swandi KITTO - 0
Round 1 (147*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 5-15 / 17-15 / 15-1 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (28*) 0
Round 1 (79*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-0 / 15-0 Mohd Malik BASRI / Wen Wayne KUO - 0
Round 1 (31*) Saputra HADI / Endra Mulyana MULYAJAYA 15-5 / 15-5 DENG Chuanhai / GUO Siwei - 0
Round 1 (57*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-7 / 15-3 Yong Joo CHUA / Kian Teck KHOO (476*) 0
Round 1 (8*) LEE Wei-Jen / WIBOWO Victo 15-1 / 15-1 Hon Por KOK / Yoon Leon SONG - 0
Round 1 (14*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 16-3 / 15-2 Yong Hong CHUA / Dicky PURWOTJUGIONO - 0
Round 1 (97*) Enrico GALEANI / Simone VINCENZI 15-7 / 15-8 Wee Cheng ANG / Wee Hua ANG - 0
Round 1 (139*) Kean Kok NG / Kok Seng TEO 15-13 / 15-6 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (19*) 0
Round 1 - CHEN Chun-Chi / TSENG Chung Lin 15-4 / 15-10 Chuon Loong Kenny QUEK / Chua Long YEO (322*) 0
Round 1 (191*) YANG Ming / YU Yang (M) 15-6 / 15-7 Wei Kwang Eric LAW / Chee Soon Kelvin LIM - 0
Round 1 (66*) Chris HUNT / Julian ROBERTSON 15-11 / 15-4 LEE Mou-Chou / LEE Sung Yuan (275*) 0
Round 1 - Siddharth JAIN / Nikhil KANETKAR 15-4 / 15-9 Wee Kai TOH / Nunung WIBIYANTO - 0
Round 1 (71*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 15-1 / 15-2 Rudy ISKANDAR / Kamaruddin MUSA - 0
Round 1 (38*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 15-13 / 15-5 Kim Pong Patrick LAU / Aman SANTOSA (46*) 0
Round 1 (118*) CHENG Rui / WANG Wei 15-10 / 15-10 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (27*) 0
Round 1 - CHIEN Yu-Hsiu / LIAO Sheng Shiun 15-3 / 15-12 Hee Teck Gerald HO / Yen Hui Kendrick LEE - 0
Round 1 - Siew Doon Johnathan PHOON / Chee Keong TAN W.O. Ermadena Hj TALIP / Michael Mee Yinn NYAU - 0
Round 2 (5*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-3 / 15-0 Wahyudi AIDI / Koon Meng TAN - 0
Round 2 (100*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-2 / 15-10 LU Congcong / XIAO Li - 0
Round 2 (6*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-2 / 15-5 Patrick BOONEN / David VANDEWINKEL (39*) 0
Round 2 (79*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-6 / 15-9 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (147*) 0
Round 2 (4*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-6 / 15-3 William LIM / Yong Pin WU - 0
Round 2 (31*) Saputra HADI / Endra Mulyana MULYAJAYA 15-13 / 15-10 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (57*) 0
Round 2 (22*) Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON 15-12 / 15-11 LEE Wei-Jen / WIBOWO Victo (8*) 0
Round 2 (14*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-2 / 15-1 Enrico GALEANI / Simone VINCENZI (97*) 0
Round 2 (139*) Kean Kok NG / Kok Seng TEO 15-1 / 15-1 Siew Doon Johnathan PHOON / Chee Keong TAN - 0
Round 2 (29*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-6 / 15-6 CHEN Chun-Chi / TSENG Chung Lin - 0
Round 2 (66*) Chris HUNT / Julian ROBERTSON 15-6 / 15-13 YANG Ming / YU Yang (M) (191*) 0
Round 2 (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-0 / 15-0 Cheow Teck LIM / Kait Yong NG - 0
Round 2 (71*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 15-2 / 15-1 Siddharth JAIN / Nikhil KANETKAR - 0
Round 2 (11*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 5-15 / 15-12 / 15-12 Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI (38*) 0
Round 2 (118*) CHENG Rui / WANG Wei 15-1 / 15-6 CHIEN Yu-Hsiu / LIAO Sheng Shiun - 0
Round 2 (1*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-1 / 15-1 Yee Fun Robin LAU / Ghim Siong LIM - 0
Round 3 (100*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 9-15 / 15-7 / 15-10 HA Tae Kwon / KIM Dong Moon (5*) 0
Round 3 (6*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-3 / 15-4 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (79*) 0
Round 3 (4*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-11 / 15-9 Saputra HADI / Endra Mulyana MULYAJAYA (31*) 0
Round 3 (22*) Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON 15-6 / 4-15 / 15-4 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (14*) 0
Round 3 (29*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-8 / 17-16 Kean Kok NG / Kok Seng TEO (139*) 0
Round 3 (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-3 / 15-7 Chris HUNT / Julian ROBERTSON (66*) 0
Round 3 (11*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-12 / 15-10 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (71*) 0
Round 3 (1*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-8 / 15-6 CHENG Rui / WANG Wei (118*) 0
Quarter-final (100*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-11 / 15-12 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (6*) 0
Quarter-final (22*) Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON 15-12 / 11-15 / 15-9 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN (4*) 0
Quarter-final (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-4 / 15-12 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (29*) 0
Quarter-final (1*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-4 / 17-16 Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD (11*) 0
Semi-final (100*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-11 / 15-8 Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON (22*) 0
Semi-final (1*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-7 / 15-11 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung (3*) 0
Final (100*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-7 / 14-15 / 15-12 Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA (1*) 0
MS (qual)
Round 1 (596*) Klaus RAFFEINER 15-11 / 15-12 Hee Teck Gerald HO (1057*) 0
Round 1 - Siddharth JAIN 15-2 / 15-0 Ronaldo ROBANGSA - 0
Round 1 - LI Chi-Lin 17-16 / 15-8 Chuon Loong Kenny QUEK (838*) 0
Round 1 (334*) LIAO Sheng Shiun 15-6 / 15-3 Yong Hong CHUA (845*) 0
Round 1 (678*) Norman EBY 15-6 / 15-10 Sung Nam Daniel HO - 0
Round 1 - LU Congcong 15-1 / 15-8 Yong Huat John LIM - 0
Round 1 (229*) Yen Hui Kendrick LEE 15-9 / 15-8 Awang Amran KAMBAR (510*) 0
Round 1 - XIAO Li 15-0 / 15-1 Jing Ru TAN (283*) 0
Round 1 (466*) Enrico GALEANI 15-5 / 15-7 Pound NUSA (847*) 0
Round 1 - Wajid Ali CHAUDHRY 15-7 / 15-13 Kin Meng Horatius HWANG (423*) 0
Round 1 (839*) Boon Leng PHUA 15-10 / 15-13 Awang Huzaini MD SALLEH (512*) 0
Round 1 - Wee Cheng ANG 15-9 / 15-8 Kian Ann TAN - 0
Round 1 (379*) HSUAN Su Yi 15-3 / 15-9 Mohd Malik BASRI (846*) 0
Round 1 (836*) Wee Kai TOH 15-9 / 17-14 David VANDEWINKEL (327*) 0
MS
Round 1 (75*) Ramesh NATHAN 15-12 / 15-9 Rasmus WENGBERG (24*) 0
Round 1 (10*) Rashid SIDEK 15-5 / 15-4 Klaus RAFFEINER (596*) 0
Round 1 (30*) JI Xinpeng 17-14 / 15-9 Nikhil KANETKAR (83*) 0
Round 1 (6*) Budi SANTOSO 15-1 / 15-6 Patrick BOONEN (181*) 0
Round 1 (85*) Ming Yao Alvin CHEW 15-2 / 15-0 Boon Leng PHUA (839*) 0
Round 1 (46*) Keita MASUDA 4-15 / 15-13 / 15-12 CHIEN Yu-Hsiu (76*) 0
Round 1 (56*) James CHUA 15-8 / 15-5 Frederik KOHLER (91*) 0
Round 1 (12*) Peter RASMUSSEN 15-0 / 15-4 LEE Hyun Il (124*) 0
Round 1 (18*) Marleve MAINAKY 15-7 / 15-6 Dicky PALYAMA (27*) 0
Round 1 (51*) YAP Yong Jyen 15-13 / 15-9 Rio SURYANA (80*) 0
Round 1 (52*) Boonsak PONSANA 15-6 / 12-15 / 15-12 Henrik BENGTSSON (44*) 0
Round 1 (9*) Taufik HIDAYAT 15-8 / 15-6 LEE Mou-Chou (158*) 0
Round 1 (78*) Jason WONG 15-7 / 15-13 Abhinn Shyam GUPTA (82*) 0
Round 1 (14*) Muhammad Roslin HASHIM 15-6 / 15-4 Thomas SOGAARD (159*) 0
Round 1 (58*) XIA Xuanze 5-15 / 15-8 / 15-1 Kazuhiro SHIMOGAMI (185*) 0
Round 1 (36*) Anders BOESEN 15-12 / 15-11 Siddharth JAIN - 0
Round 1 (25*) LUO Yigang 15-1 / 15-11 Ruud KUIJTEN (33*) 0
Round 1 (31*) ismail SAMAN 15-2 / 13-15 / 15-11 PULLELA Gopichand (22*) 0
Round 1 (21*) HENDRAWAN 15-6 / 15-6 Fumihiko MACHIDA (67*) 0
Round 1 (68*) Oliver PONGRATZ 15-13 / 13-15 / 15-12 HSUAN Su Yi (379*) 0
Round 1 (39*) Thomas JOHANSSON 15-11 / 15-6 Gerben BRUIJSTENS (73*) 0
Round 1 (171*) Alexander BOOK 6-15 / 15-11 / 15-1 LIAO Sheng Shiun (334*) 0
Round 1 (4*) Poul-Erik HOYER 15-4 / 15-1 Kay Bin YEOH (38*) 0
Round 1 (29*) AHN Jae Chang 15-6 / 7-15 / 15-9 Tadashi OHTSUKA (88*) 0
Round 1 (16*) Kenneth JONASSEN 15-0 / 15-5 Noor Izwan PAINI (315*) 0
Round 1 - XIAO Li 15-8 / 15-9 Bruce FLOCKHART (55*) 0
Round 1 (41*) Ewe Hock ONG 15-8 / 15-3 LU Congcong - 0
Round 1 (48*) Sairul Amar AYOB 15-12 / 15-12 Kasper FANGEL (79*) 0
Round 1 (32*) Harijanto ARBI 15-6 / 15-12 Jeroen VAN DIJK (107*) 0
Round 1 (35*) CHEN Wei 15-7 / 15-12 Allan TAI (169*) 0
Round 1 (2*) PERMADI Fung 15-5 / 15-2 Daniel ERIKSSON (34*) 0
Round 1 (1*) Peter Hoeg GADE W.O. Tjitte WEISTRA (60*) 0
Round 2 (1*) Peter Hoeg GADE 15-3 / 15-5 Ramesh NATHAN (75*) 0
Round 2 (10*) Rashid SIDEK 15-5 / 15-10 JI Xinpeng (30*) 0
Round 2 (6*) Budi SANTOSO 15-5 / 15-4 Ming Yao Alvin CHEW (85*) 0
Round 2 (56*) James CHUA 15-10 / 15-2 Keita MASUDA (46*) 0
Round 2 (18*) Marleve MAINAKY 15-12 / 15-6 Peter RASMUSSEN (12*) 0
Round 2 (52*) Boonsak PONSANA 15-13 / 15-1 YAP Yong Jyen (51*) 0
Round 2 (9*) Taufik HIDAYAT 12-15 / 15-8 / 15-1 Jason WONG (78*) 0
Round 2 (14*) Muhammad Roslin HASHIM 17-15 / 15-4 XIA Xuanze (58*) 0
Round 2 (25*) LUO Yigang 15-10 / 17-16 Anders BOESEN (36*) 0
Round 2 (21*) HENDRAWAN 15-11 / 13-15 / 17-14 ismail SAMAN (31*) 0
Round 2 (39*) Thomas JOHANSSON 15-6 / 15-17 / 15-12 Oliver PONGRATZ (68*) 0
Round 2 (4*) Poul-Erik HOYER 15-2 / 15-4 Alexander BOOK (171*) 0
Round 2 (16*) Kenneth JONASSEN 15-4 / 15-2 AHN Jae Chang (29*) 0
Round 2 (41*) Ewe Hock ONG 15-1 / 15-13 XIAO Li - 0
Round 2 (32*) Harijanto ARBI 15-12 / 15-7 Sairul Amar AYOB (48*) 0
Round 2 (2*) PERMADI Fung 15-8 / 15-5 CHEN Wei (35*) 0
Round 3 (1*) Peter Hoeg GADE 15-7 / 15-8 Rashid SIDEK (10*) 0
Round 3 (6*) Budi SANTOSO 15-4 / 15-1 James CHUA (56*) 0
Round 3 (18*) Marleve MAINAKY 15-4 / 15-5 Boonsak PONSANA (52*) 0
Round 3 (9*) Taufik HIDAYAT 15-10 / 15-5 Muhammad Roslin HASHIM (14*) 0
Round 3 (21*) HENDRAWAN 15-6 / 15-12 LUO Yigang (25*) 0
Round 3 (4*) Poul-Erik HOYER 10-15 / 17-14 / 15-12 Thomas JOHANSSON (39*) 0
Round 3 (41*) Ewe Hock ONG 15-9 / 14-15 / 15-6 Kenneth JONASSEN (16*) 0
Round 3 (32*) Harijanto ARBI 15-14 / 15-8 PERMADI Fung (2*) 0
Quarter-final (1*) Peter Hoeg GADE 13-15 / 15-7 / 15-4 Budi SANTOSO (6*) 0
Quarter-final (9*) Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-2 Marleve MAINAKY (18*) 0
Quarter-final (21*) HENDRAWAN 15-5 / 8-15 / 17-16 Poul-Erik HOYER (4*) 0
Quarter-final (32*) Harijanto ARBI 13-15 / 15-9 / 15-8 Ewe Hock ONG (41*) 0
Semi-final (9*) Taufik HIDAYAT 16-17 / 15-12 / 15-10 Peter Hoeg GADE (1*) 0
Semi-final (32*) Harijanto ARBI 4-15 / 15-11 / 15-10 HENDRAWAN (21*) 0
Final (32*) Harijanto ARBI 13-15 / 15-10 / 15-11 Taufik HIDAYAT (9*) 0
WD
Round 1 (455*) Fatimah KUMIN LIM / Luxi XIAO 4-15 / 15-2 / 15-4 Agnese ALLEGRINI / Maria Luisa MUR (27*) 0
Round 1 (20*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-11 / 15-11 Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN (23*) 0
Round 1 - LEE Kyung Won / SI Jin Sun 4-15 / 15-13 / 17-14 Naomi MURAKAMI / Hiromi YAMADA (13*) 0
Round 1 (12*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-10 / 15-5 CHENG Wen Hsing / CHIEN Hsui-Lin (53*) 0
Round 1 - LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 15-2 / 15-6 Wei Ying Michelle LEK / Muxi RONG - 0
Round 1 (35*) Nicole GRETHER / Karen NEUMANN 15-11 / 15-9 Deyana LOMBAN / Eliza NATHANAEL (5*) 0
Round 1 (36*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-7 / 15-11 Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA (56*) 0
Round 1 (11*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-9 / 15-5 Kah Ling CHEAH / Eei Hui CHIN (76*) 0
Round 1 (65*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 5-3 / 15-3 Shui Yen FOO / Fan Frances LIU - 0
Round 1 (22*) Joanne DAVIES / Sarah HARDAKER 15-8 / 15-13 Nicol PITRO / Anika SIETZ (32*) 0
Round 1 (7*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER W.O. ANG Li Peng / Hooi Yee CHOR (16*) 0
Round 1 (10*) (Pelita Jaya) CARMELITA / Indarti ISSOLINA W.O. Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM (15*) 0
Round 1 - WEI Yan / XIE Xingfang W.O. Ee Boon KOH / Wee Kia TOH - 0
Round 2 (3*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-6 / 15-0 Fatimah KUMIN LIM / Luxi XIAO (455*) 0
Round 2 (20*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 15-3 LEE Kyung Won / SI Jin Sun - 0
Round 2 (12*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-6 / 15-12 LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin - 0
Round 2 (7*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-13 / 15-3 Nicole GRETHER / Karen NEUMANN (35*) 0
Round 2 (10*) (Pelita Jaya) CARMELITA / Indarti ISSOLINA 15-4 / 6-15 / 15-4 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (36*) 0
Round 2 (11*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-5 / 15-3 WEI Yan / XIE Xingfang - 0
Round 2 (65*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-3 / 9-15 / 15-5 Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA (17*) 0
Round 2 (6*) CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min 15-5 / 15-3 Joanne DAVIES / Sarah HARDAKER (22*) 0
Quarter-final (3*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-8 / 15-8 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (20*) 0
Quarter-final (12*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-3 / 15-7 Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER (7*) 0
Quarter-final (10*) (Pelita Jaya) CARMELITA / Indarti ISSOLINA 6-15 / 15-8 / 15-7 Ann JORGENSEN / Majken VANGE (11*) 0
Quarter-final (65*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-3 / 15-12 CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min (6*) 0
Semi-final (3*) HUANG Nanyan / YANG Wei 17-16 / 13-15 / 15-11 Joanne GOODE / Donna KELLOGG (12*) 0
Semi-final (10*) (Pelita Jaya) CARMELITA / Indarti ISSOLINA 15-11 / 8-15 / 15-9 CHEN Lin / JIANG Xuelian (65*) 0
Final (3*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-3 / 15-8 (Pelita Jaya) CARMELITA / Indarti ISSOLINA (10*) 0
WS
Round 1 (26*) Kanako YONEKURA 11-1 / 11-2 Yin Yin LEE (106*) 0
Round 1 (24*) Margit BORG 11-0 / 11-2 Muxi RONG (295*) 0
Round 1 (45*) Nicole GRETHER 11-4 / 11-1 Agnese ALLEGRINI (114*) 0
Round 1 (34*) Yuli MARFUAH 11-7 / 11-9 Julia MANN (37*) 0
Round 1 (35*) Mee Fen NG 11-7 / 13-10 Christina B SORENSEN (29*) 0
Round 1 - WEI Yan 11-1 / 11-0 Miew Kheng WONG (99*) 0
Round 1 (119*) Fatimah KUMIN LIM 11-8 / 4-11 / 11-1 K. Neelima CHOUDHARY (141*) 0
Round 1 (18*) Judith MEULENDIJKS 11-1 / 11-2 Petra SCHROTT (138*) 0
Round 1 (20*) Sze Mei WOON 11-4 / 11-2 Wei Ying Michelle LEK (405*) 0
Round 1 (100*) Takako IDA 11-4 / 11-1 Fan Frances LIU (194*) 0
Round 2 (4*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-0 Melissa Claire SOEGENG (404*) 0
Round 2 (26*) Kanako YONEKURA 2-11 / 13-12 / 13-12 XIE Xingfang - 0
Round 2 (10*) LEE Kyung Won 11-6 / 11-7 Brenda BEENHAKKER (39*) 0
Round 2 (14*) GONG Zhichao 11-3 / 11-3 Miho TANAKA (21*) 0
Round 2 (22*) Aparna POPAT 11-4 / 11-4 Nicole GRETHER (45*) 0
Round 2 (9*) Chia-Chi HUANG 11-2 / 11-3 Luxi XIAO (95*) 0
Round 2 (35*) Mee Fen NG 11-8 / 11-2 Yuli MARFUAH (34*) 0
Round 2 (119*) Fatimah KUMIN LIM 11-7 / 11-9 WEI Yan - 0
Round 2 (7*) Yasuko MIZUI 13-11 / 11-1 Mette PEDERSEN (40*) 0
Round 2 (18*) Judith MEULENDIJKS 11-1 / 11-0 Shui Yen FOO (402*) 0
Round 2 (23*) Kelly MORGAN 11-4 / 11-5 CHAN Ya-Lin (36*) 0
Round 2 (20*) Sze Mei WOON 11-9 / 11-1 Manjusha KANWAR (128*) 0
Round 2 (5*) Mette SORENSEN 11-3 / 11-3 Heike SCHOENHARTING (96*) 0
Round 2 (100*) Takako IDA 13-11 / 8-11 / 11-4 SI Jin Sun (110*) 0
Round 2 (6*) YE Zhaoying 11-2 / 11-1 Karolina ERICSSON (15*) 0
Round 2 (24*) Margit BORG W.O. Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (17*) 0
Round 3 (26*) Kanako YONEKURA 11-6 / 11-4 Camilla MARTIN (4*) 0
Round 3 (10*) LEE Kyung Won 11-3 / 11-6 Margit BORG (24*) 0
Round 3 (14*) GONG Zhichao 11-3 / 11-6 Aparna POPAT (22*) 0
Round 3 (35*) Mee Fen NG 8-11 / 11-2 / 11-6 Chia-Chi HUANG (9*) 0
Round 3 (7*) Yasuko MIZUI 11-1 / 11-3 Fatimah KUMIN LIM (119*) 0
Round 3 (23*) Kelly MORGAN 11-4 / 11-8 Judith MEULENDIJKS (18*) 0
Round 3 (5*) Mette SORENSEN 11-7 / 9-11 / 11-4 Sze Mei WOON (20*) 0
Round 3 (6*) YE Zhaoying 11-3 / 11-1 Takako IDA (100*) 0
Quarter-final (26*) Kanako YONEKURA 2-11 / 11-8 / 11-7 LEE Kyung Won (10*) 0
Quarter-final (14*) GONG Zhichao 11-1 / 11-4 Mee Fen NG (35*) 0
Quarter-final (7*) Yasuko MIZUI 1-11 / 11-6 / 13-10 Kelly MORGAN (23*) 0
Quarter-final (6*) YE Zhaoying 11-2 / 11-6 Mette SORENSEN (5*) 0
Semi-final (14*) GONG Zhichao 11-3 / 11-9 Kanako YONEKURA (26*) 0
Semi-final (6*) YE Zhaoying 5-11 / 11-2 / 11-8 Yasuko MIZUI (7*) 0
Final (6*) YE Zhaoying 11-5 / 5-11 / 11-7 GONG Zhichao (14*) 0
XD
Round 1 (2*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-3 / 15-2 PULLELA Gopichand / Manjusha KANWAR - 0
Round 1 (38*) Michael KECK / Nicol PITRO 15-6 / 4-15 / 15-13 Jesper LARSEN / Ann-Lou JORGENSEN (26*) 0
Round 1 (70*) Takuya KATAYAMA / Yoshiko IWATA 15-1 / 15-9 Yen Hui Kendrick LEE / Fan Frances LIU - 0
Round 1 (9*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-1 / 15-4 Noor Izwan PAINI / Luxi XIAO - 0
Round 1 (241*) LEE Dong Soo / LEE Hyo Jung 15-1 / 15-7 Enrico GALEANI / Agnese ALLEGRINI (95*) 0
Round 1 (69*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-9 / 9-15 / 15-6 Chris HUNT / Donna KELLOGG (33*) 0
Round 1 (39*) LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min 15-4 / 15-2 Xiaw Qing RUAN / Yong Pin WU - 0
Round 1 (23*) Fumihiko MACHIDA / Yasuko MIZUI 15-9 / 15-10 Lic-Kai Jack HEE / Shui Yen FOO - 0
Round 1 - DENG Chuanhai / CHEN Lin 15-1 / 15-1 Simone VINCENZI / Maria Luisa MUR (36*) 0
Round 1 (27*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 6-15 / 15-4 / 15-8 LEE Sung Yuan / CHAN Ya-Lin (124*) 0
Round 1 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 17-14 / 15-9 CHENG Rui / JIANG Xuelian - 0
Round 1 (152*) Yuzo KUBOTA / Haruko MATSUDA 15-6 / 15-9 Nunung WIBIYANTO / Fatimah KUMIN LIM - 0
Round 1 (22*) Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL 15-4 / 15-6 CHIEN Yu Hsun / CHENG Wen Hsing - 0
Round 1 (79*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-2 / 15-1 Klaus RAFFEINER / Petra SCHROTT (185*) 0
Round 1 (5*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-1 / 15-4 LEE Hyun Il / YIM Kyung Jin - 0
Round 1 (25*) Ruud KUIJTEN / Manon ALBINUS W.O. Kok Seng TEO / ANG Li Peng (43*) 0
Round 2 (2*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-6 / 15-4 Ruud KUIJTEN / Manon ALBINUS (25*) 0
Round 2 (38*) Michael KECK / Nicol PITRO 15-3 / 15-2 Takuya KATAYAMA / Yoshiko IWATA (70*) 0
Round 2 (9*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-5 / 15-4 LEE Dong Soo / LEE Hyo Jung (241*) 0
Round 2 (69*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-1 / 7-15 / 15-5 LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min (39*) 0
Round 2 - DENG Chuanhai / CHEN Lin 15-11 / 15-8 Fumihiko MACHIDA / Yasuko MIZUI (23*) 0
Round 2 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-3 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (27*) 0
Round 2 (22*) Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL 15-11 / 8-15 / 15-8 Yuzo KUBOTA / Haruko MATSUDA (152*) 0
Round 2 (79*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-9 / 15-9 Simon ARCHER / Joanne GOODE (5*) 0
Quarter-final (2*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-4 / 15-4 Michael KECK / Nicol PITRO (38*) 0
Quarter-final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-8 DENG Chuanhai / CHEN Lin - 0
Quarter-final (22*) Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL 8-15 / 15-13 / 15-8 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (79*) 0
Quarter-final (9*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN W.O. Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (69*) 0
Semi-final (2*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-4 / 15-9 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN (9*) 0
Semi-final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-11 / 15-4 Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL (22*) 0
Final (2*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-4 / 15-8 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (1*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 50 106 6 12.0% 2281 45.62 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 142 18 29.0% 3265 52.66 00:00:00 0 0 0.0%
WD 25 57 7 28.0% 1249 49.96 00:00:00 0 0 0.0%
WS 40 89 9 22.5% 1385 34.63 00:00:00 0 0 0.0%
XD 29 64 6 20.7% 1343 46.31 00:00:00 0 0 0.0%
Total 206 458 46 22.3% 9523 46.23 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Pakistan 1 0 100.0%
U.S.A. 4 1 80.0%
Indonesia 26 8 76.5%
Wales 2 1 66.7%
China 31 17 64.6%
Thailand 7 4 63.6%
Malaysia 30 19 61.2%
Korea 16 11 59.3%
England 10 7 58.8%
Denmark 30 22 57.7%
Germany 4 4 50.0%
Canada 2 2 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Japan 16 17 48.5%
Sweden 9 10 47.4%
Netherlands 5 6 45.5%
Chinese Taipei 11 16 40.7%
Australia 1 2 33.3%
Italy 3 8 27.3%
India 3 9 25.0%
Belgium 1 5 16.7%
Singapore 7 47 13.0%
Scotland 0 1 0.0%
Brunei Darussalem 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Anthony Sinisuka GINTING Kodai NARAOKA 23-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 10-21 / 21-19 / 21-13
2018 CHOU Tien Chen HSU Jen Hao 21-13 / 21-13
2017 SAI PRANEETH B. KIDAMBI Srikanth 17-21 / 21-17 / 21-12
2016 Sony Dwi KUNCORO SON Wan Ho 21-16 / 13-21 / 21-14
2015 Kento MOMOTA HU Yun 21-17 / 16-21 / 21-15
2014 Simon SANTOSO LEE Chong Wei 21-15 / 21-10
2013 Tommy SUGIARTO Boonsak PONSANA 20-22 / 21-5 / 21-17
2012 Boonsak PONSANA WANG Zhengming 21-18 / 21-19
2011 CHEN Jin LIN Dan W.O.
2010 Sony Dwi KUNCORO Boonsak PONSANA 21-16 / 21-16
2009 BAO Chunlai Boonsak PONSANA 21-19 / 16-21 / 21-15
2008 LEE Chong Wei Simon SANTOSO 21-13 / 21-5
2007 Boonsak PONSANA CHEN Yu 21-17 / 21-14
2006 Peter Hoeg GADE Kenneth JONASSEN 21-10 / 21-14
2005 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-3
2004 Kenneth JONASSEN LEE Chong Wei 15-3 / 17-15 / 15-4
2003 CHEN Hong CHEN Yu 11-15 / 15-8 / 15-4
2002 CHEN Hong Ronald SUSILO 15-4 / 15-1
2001 Taufik HIDAYAT Choong Hann WONG 7-5 / 0-7 / 7-1
1999 Harijanto ARBI Taufik HIDAYAT 13-15 / 15-10 / 15-11
1998 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-10 / 15-8
1997 Harijanto ARBI Indra WIJAYA 3-15 / 18-14 / 15-9
1995 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 3-15 / 15-10
1994 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 15-10 / 4-15 / 15-9
1992 Jianhua ZHAO Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-1
1991 Bambang SUPRIANTO PERMADI Fung 15-9 / 15-8
1990 Kok Keong FOO Jianhua ZHAO 15-8 / 10-15 / 15-9