European Mixed Team Championships  

Tournament Name: 2019 European Mixed Team Championships
Tournament Dates: 13/02/2019-17/02/2019
Location: Denmark, Copenhagen
Category: Continental Team Championships

Winners
Category Winner Runner-up
EMTC Denmark Germany

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
Group EMTC - 1 Denmark 4 - 1 France
MS 15 Anders ANTONSEN 21-15 / 21-16 Lucas CORVEE 44 52
WS 21 Line Højmark KJAERSFELDT 21-12 / 21-8 LéOnice HUET 321 30
MD - Anders Skaarup RASMUSSEN / Frederik SØGAARD 21-17 / 21-18 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 54 43
WD - Maiken FRUERGAARD / Rikke SØBY 21-23 / 21-15 / 20-22 Emilie LEFEL / Anne TRAN 18 72
XD 14 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-9 / 21-9 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 49 30
Group EMTC - 1 Netherlands 3 - 2 Spain
WS 93 Gayle MAHULETTE 13-21 / 19-21 Sara PEÑALVER 95 31
MS 35 Mark CALJOUW 21-9 / 21-19 Pablo ABIAN 62 40
WD 19 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-13 / 21-6 Paula LOPEZ / Lorena USLE - 23
MD 31 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-13 / 21-12 Luís Enrique PEÑALVER / Alberto ZAPICO - 27
XD - Jacco ARENDS / Debora JILLE 21-17 / 19-21 / 17-21 Pablo ABIAN / Lorena USLE 1390 50
Group EMTC - 1 Denmark 4 - 1 Netherlands
MS 6 Viktor AXELSEN 21-11 / 21-8 Joran KWEEKEL 150 27
WS 18 Mia BLICHFELDT 21-13 / 21-14 Gayle MAHULETTE 93 33
MD - Anders Skaarup RASMUSSEN / Frederik SØGAARD 17-21 / 21-13 / 21-9 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 43 52
WD - Maiken FRUERGAARD / Rikke SØBY 21-16 / 15-21 / 17-21 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 1019 56
XD 14 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-23 / 21-16 / 21-16 Robin TABELING / Selena PIEK 119 67
Group EMTC - 1 France 4 - 1 Spain
WS 131 Marie BATOMENE 21-17 / 21-17 Clara AZURMENDI 116 34
MS 56 Toma Junior POPOV 21-12 / 18-21 / 11-21 Pablo ABIAN 62 64
WD 27 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 17-21 / 21-17 / 21-9 Paula LOPEZ / Lorena USLE - 60
MD 188 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 21-17 / 21-15 Luís Enrique PEÑALVER / Alberto ZAPICO - 32
XD 49 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-15 / 21-11 Pablo ABIAN / Lorena USLE 1390 28
Group EMTC - 1 Denmark 5 - 0 Spain
XD 14 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-11 / 21-11 Alberto ZAPICO / Lorena USLE 121 31
MS 24 Rasmus GEMKE 12-21 / 21-16 / 21-13 Luís Enrique PEÑALVER 76 68
WS 18 Mia BLICHFELDT 21-11 / 21-14 Sara PEÑALVER 95 29
MD 51 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 21-11 / 21-5 Manuel VAZQUEZ / Alberto ZAPICO 709 24
WD - Julie Dawall JAKOBSEN / Rikke SØBY 21-16 / 21-18 Paula LOPEZ / Lorena USLE - 30
Group EMTC - 1 France 1 - 4 Netherlands
XD 49 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 15-21 / 21-17 / 17-21 Robin TABELING / Selena PIEK 119 58
MS 56 Toma Junior POPOV 19-21 / 16-21 Mark CALJOUW 35 42
WS 131 Marie BATOMENE 21-14 / 21-17 Gayle MAHULETTE 93 33
MD 54 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 21-17 / 19-21 / 21-23 Jelle MAAS / Robin TABELING 31 61
WD 18 Emilie LEFEL / Anne TRAN 17-21 / 14-21 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 19 32
Group EMTC - 2 England 2 - 3 Russia
XD 10 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 15-21 / 24-26 Vladimir IVANOV / Ekaterina BOLOTOVA 1483 42
MS 60 Toby PENTY 21-18 / 21-16 Vladimir MALKOV 61 39
WS 44 Chloe BIRCH 18-21 / 21-18 / 19-21 Evgeniya KOSETSKAYA 32 53
MD 17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 17-21 / 12-21 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 22 38
WD 32 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-17 / 21-17 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 23 42
Group EMTC - 2 Ireland 1 - 4 Germany
MS 105 Nhat NGUYEN 21-19 / 10-21 / 21-10 Max WEISSKIRCHEN 217 49
WS 248 Sara BOYLE 5-21 / 4-21 Yvonne LI 46 21
MD 78 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 9-21 / 12-21 Mark LAMSFUSS / Jan Colin VÖLKER - 29
WD 151 Sara BOYLE / Rachael DARRAGH 18-21 / 15-21 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 35 33
XD 42 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 19-21 / 16-21 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 22 36
Group EMTC - 2 England 5 - 0 Ireland
WS 44 Chloe BIRCH 21-8 / 21-8 Rachael DARRAGH 190 26
MS 34 Rajiv OUSEPH 23-21 / 21-11 Nhat NGUYEN 105 36
WD 119 Jessica PUGH / Lauren SMITH 21-9 / 21-17 Sara BOYLE / Rachael DARRAGH 151 41
MD - Chris ADCOCK / Chris LANGRIDGE 21-10 / 21-8 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 78 27
XD 10 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-12 / 21-16 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 42 34
Group EMTC - 2 Russia 5 - 0 Germany
XD 1483 Vladimir IVANOV / Ekaterina BOLOTOVA 21-18 / 21-16 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 22 33
MS 61 Vladimir MALKOV 22-20 / 21-12 Max WEISSKIRCHEN 217 40
WS 32 Evgeniya KOSETSKAYA 21-18 / 21-15 Yvonne LI 46 33
MD 22 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-13 / 13-21 / 27-25 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 29 55
WD 23 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 14-21 / 21-14 / 24-22 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 46 67
Group EMTC - 2 England 2 - 3 Germany
XD 10 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-17 / 21-15 Marvin SEIDEL / Isabel HERTTRICH - 41
MS 34 Rajiv OUSEPH 18-21 / 24-26 Kai SCHAEFER 104 52
WS 44 Chloe BIRCH 25-27 / 18-21 Yvonne LI 46 46
MD 17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 18-21 / 10-21 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 29 44
WD 32 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-17 / 21-17 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 46 39
Group EMTC - 2 Russia 4 - 1 Ireland
WS 142 Anastasiia SEMENOVA 18-21 / 17-21 Sara BOYLE 248 30
MS 61 Vladimir MALKOV 21-10 / 21-17 Joshua MAGEE 142 31
WD 23 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21-11 / 21-16 Sara BOYLE / Rachael DARRAGH 151 29
MD 22 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-8 / 21-12 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 78 24
XD 40 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-13 / 21-18 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 42 34
Semi-final EMTC Germany 3 - 1 Russia
XD 18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 22-20 / 21-10 Vladimir IVANOV / Ekaterina BOLOTOVA 1483 31
MS 104 Kai SCHAEFER 13-21 / 21-14 / 16-21 Vladimir MALKOV 61 66
WS 46 Yvonne LI 17-21 / 21-16 / 21-17 Evgeniya KOSETSKAYA 32 51
MD 29 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-14 / 21-19 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 22 34
Semi-final EMTC Denmark 3 - 0 Netherlands
XD 14 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-15 Robin TABELING / Selena PIEK 119 42
MS 6 Viktor AXELSEN 21-7 / 8-21 / 21-16 Mark CALJOUW 35 54
WS 18 Mia BLICHFELDT 22-20 / 21-10 Gayle MAHULETTE 93 35
Final EMTC Denmark 3 - 0 Germany
XD 14 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-12 / 21-12 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 18 36
MS 15 Anders ANTONSEN 21-9 / 21-13 Max WEISSKIRCHEN 217 34
WS 21 Line Højmark KJAERSFELDT 21-16 / 21-17 Yvonne LI 46 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 13 29 3 23.1% 1021 78.54 00:37:42 2.08 1 7.7%
MS 15 35 5 33.3% 1240 82.67 00:46:16 1.79 3 20.0%
WD 12 28 4 33.3% 1029 85.75 00:43:40 1.96 3 25.0%
WS 15 32 2 13.3% 1152 76.8 00:34:44 2.21 0 0.0%
XD 15 33 3 20.0% 1209 80.6 00:39:32 2.04 1 6.7%
Total 70 157 17 24.3% 5651 80.73 00:40:19 2 8 11.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 19 2 90.5%
Russia 13 6 68.4%
England 9 6 60.0%
Germany 10 12 45.5%
Netherlands 8 10 44.4%
France 6 9 40.0%
Spain 3 12 20.0%
Ireland 2 13 13.3%

Year Category Winner Runner-up Final Score
2021 EMTC Denmark France 3-0
2019 EMTC Denmark Germany 3-0
2017 EMTC Denmark Russia 3-0
2015 EMTC Denmark England 3-0
2013 EMTC Germany Denmark 3-0
2011 EMTC Denmark Germany 3-1
2009 EMTC Denmark England 3-2
2008 #1-4 Denmark England 3-0
2006 Championship Denmark Netherlands 3-1