World Championships  

Tournament Name: BWF World Championships 1997
Tournament Dates: 01/06/1997-01/06/1997
Location: Scotland, Glasgow
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
MD Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP
MS Peter RASMUSSEN SUN Jun
WD GE Fei / GU Jun QIN Yiyuan / He Tian TANG
WS YE Zhaoying GONG Zhichao
XD LIU Yong / GE Fei Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Lasse LINDELOF / Ilkka NYQVIST 15-6 / 15-6 Bruce FLOCKHART / Graham RANKIN (275*) 0
Round 1 - Thomas REIDY / Ignatius RUSLI 15-0 / 15-2 Helio ALVAREZ MUNOZ / Emilio INOSTROZA OYANADER - 0
Round 1 - Astvaldur HEIDARSSON / Sveinn SOLVASON 15-12 / 15-11 Xavier ENGRAND / Jean-Michel LEFORT (677*) 0
Round 1 (528*) Guilherme KUMASAKA / Paulo VON SCALA 15-9 / 15-6 Pjuzant KASSABIAN / Nicolas PISSIS - 0
Round 1 - Luis LOPEZLLERA / Bernardo MONREAL 15-2 / 15-7 Arsen KHACHATRYAN / Hayk MISAKYAN - 0
Round 1 (741*) Pavol MECAR / Marian SULKO 15-12 / 15-7 Aldo POLIDANO / Kenneth VELLA - 0
Round 1 (707*) Brian ABRA / Jean Philippe GOYETTE 15-11 / 15-9 Mirza ALI YAR BEG / Mohammed Saqib MAJEED - 0
Round 1 - Donal O`HALLORAN / Michael O`MEARA 15-10 / 15-2 Warren PARSONS / Neale WOODROFFE - 0
Round 1 - Jari ERIKSSON / Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-3 / 15-2 Arturo AMAYA / Enrique PARRALES - 0
Round 1 - Richard BANHIDI / Gyula DR. SZALAI 13-15 / 15-11 / 15-9 Nikolaj NIKOLAENKO / Stanislav PUKHOV - 0
Round 1 - Michael ADAMS / Yogeshsingh MAHADNAC 15-4 / 15-3 Maurico MUNOZ BURGOS / Juan SOBARZO CHAPARRO (286*) 0
Round 1 (498*) Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 18-16 / 15-6 Howard BACH / Mike EDSTROM - 0
Round 1 - Chris DAVIES / Matthew HUGHES 18-16 / 15-10 Igor DMITRIEV / Maxim KRUGLIK - 0
Round 1 - Roy jnr PAUL / Robert RICHARDS 15-5 / 15-13 Konstantin DUBS / Shuan HUANG - 0
Round 2 (257*) Johan KLEINGELD / Gavin POLMANS 15-9 / 17-14 Gianmarco LA ROSA / Klaus RAFFEINER (433*) 0
Round 2 - Lasse LINDELOF / Ilkka NYQVIST 15-13 / 15-5 Geoffrey R BELLINGHAM / Dean GALT - 0
Round 2 - Stephan BEEHARRY / Denis CONSTANTIN 15-8 / 15-1 Florin POSTEUCA / Nicusor VINTILA (298*) 0
Round 2 - Thushara EDIRISINGHE / Duminda JAYAKODY 15-18 / 15-9 / 17-15 Thomas REIDY / Ignatius RUSLI - 0
Round 2 (373*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 15-1 / 15-4 Martin FARRUGIA / Peter KREULITSCH - 0
Round 2 - Astvaldur HEIDARSSON / Sveinn SOLVASON 17-15 / 15-9 Guilherme KUMASAKA / Paulo VON SCALA (528*) 0
Round 2 - Luis LOPEZLLERA / Bernardo MONREAL 15-12 / 15-6 Jan FROHLICH / Jan VONDRA - 0
Round 2 (707*) Brian ABRA / Jean Philippe GOYETTE 15-3 / 15-3 Pavol MECAR / Marian SULKO (741*) 0
Round 2 - Donal O`HALLORAN / Michael O`MEARA 15-5 / 15-4 Christian ERICHSEN / Pedro YANG (294*) 0
Round 2 (730*) Njordur LUDVIGSSON / Tryggvi NIELSEN 15-13 / 15-8 Jari ERIKSSON / Tony TUOMINEN (DEC`D) - 0
Round 2 - Richard BANHIDI / Gyula DR. SZALAI 15-12 / 15-10 Michael ADAMS / Yogeshsingh MAHADNAC - 0
Round 2 - TSAI Jai-Lin / WEI Chun-Yi 15-8 / 15-0 Oscar CORPANCHO / Guillermo PEREA - 0
Round 2 (498*) Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 15-4 / 15-3 Reynir GUDMUNDSSON / Egidijus JANKAUSKAS (580*) 0
Round 2 - Chris DAVIES / Matthew HUGHES 15-18 / 17-16 / 15-2 Stuart BREHAUT / Mark GRUNDY - 0
Round 2 - Roy jnr PAUL / Robert RICHARDS 15-5 / 15-1 Michael GARAY / Jorge MEYER - 0
MD
Round 1 (5*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-6 / 15-2 David GILMOUR / Gordon HALDANE (103*) 0
Round 1 (373*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 15-4 / 15-3 Brian ABRA / Jean Philippe GOYETTE (707*) 0
Round 1 (88*) Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV 5-15 / 17-14 / 18-14 Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI (14*) 0
Round 1 - Lasse LINDELOF / Ilkka NYQVIST 15-5 / 15-2 Remy MATTHEY DE L`ETANG / Stephan WAPP - 0
Round 1 (10*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 17-15 / 15-9 Hugo RODRIGUES / Fernando SILVA (31*) 0
Round 1 (30*) Nick PONTING / John QUINN 15-9 / 15-8 Michael KECK / Christian MOHR (150*) 0
Round 1 (15*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-8 / 15-9 Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV (124*) 0
Round 1 (49*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 15-10 / 15-8 Henrik ANDERSSON / Daniel ERIKSSON - 0
Round 1 (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-6 / 15-1 HUANG Chuan-Chen / LEE Wei-Jen (89*) 0
Round 1 (77*) Kim Wai CHANG / Soon Thoe CHEAH 15-9 / 18-16 Michal LOGOSZ / Damian PLAWECKI (57*) 0
Round 1 (11*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-8 / 15-7 CHOW Kin Man / MA Che Kong (17*) 0
Round 1 (71*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 8-15 / 15-7 / 15-6 Mike BERES / Bryan MOODY (46*) 0
Round 1 (6*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 15-1 / 15-7 Thushara EDIRISINGHE / Duminda JAYAKODY - 0
Round 1 (32*) James ANDERSON / Ian J PEARSON 15-9 / 15-11 Stephan KUHL / Detlef POSTE (391*) 0
Round 1 (23*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-6 / 15-13 Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS (47*) 0
Round 1 (53*) David BAMFORD / Peter BLACKBURN 15-5 / 15-1 Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE (35*) 0
Round 1 (48*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-7 / 15-10 Ernesto GARCIA / Arturo RUIZ (68*) 0
Round 1 (9*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-7 / 15-2 Brent OLYNYK / Iain SYDIE (44*) 0
Round 1 (498*) Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 12-15 / 15-3 / 15-10 Bertrand GALLET / Sydney LENGAGNE (425*) 0
Round 1 (8*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 17-14 / 15-3 Donal O`HALLORAN / Michael O`MEARA - 0
Round 1 (16*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 15-7 / 13-18 / 15-8 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (26*) 0
Round 1 (13*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 15-6 / 15-7 TSAI Jai-Lin / WEI Chun-Yi - 0
Round 1 (93*) LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang 15-6 / 15-5 KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun (105*) 0
Round 1 (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 18-14 / 15-2 Bjoern DECKER / Jurgen KOCH - 0
Round 1 (335*) Arni Thor HALLGRIMSSON / Broddi KRISTJANSSON 15-5 / 15-7 Simon HAWLINA / Andrej POHAR (184*) 0
Round 1 (36*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 13-15 / 15-7 / 15-12 Kitipon KITIKUL / Pramote TEERAWIWATANA (24*) 0
Round 1 (92*) Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND 15-9 / 15-10 Jaseel P ISMAIL / Vijaydeep SINGH (223*) 0
Round 1 (4*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-1 / 15-8 Frederik BERGSTROM / Rasmus WENGBERG (33*) 0
Round 1 - Boris KESSOV / Tzvetozar KOLEV 15-17 / 15-12 / 15-5 Jim Ronny ANDERSEN / Trond WAALAND (441*) 0
Round 1 (69*) Tony GUNAWAN / WIBOWO Victo 15-6 / 15-11 YANG Ming / ZHANG Jun - 0
Round 1 (78*) Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA 15-8 / 17-15 Anthony CLARK / Ian SULLIVAN (96*) 0
Round 1 (1*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-1 / 15-4 Alastair GATT / Craig ROBERTSON (62*) 0
Round 2 (5*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-9 / 15-2 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (373*) 0
Round 2 (88*) Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV 18-17 / 15-18 / 15-11 Lasse LINDELOF / Ilkka NYQVIST - 0
Round 2 (30*) Nick PONTING / John QUINN 15-11 / 15-12 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (10*) 0
Round 2 (15*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-5 / 15-5 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (49*) 0
Round 2 (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-10 / 15-9 Kim Wai CHANG / Soon Thoe CHEAH (77*) 0
Round 2 (11*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-8 / 15-8 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (71*) 0
Round 2 (6*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 15-10 / 15-3 James ANDERSON / Ian J PEARSON (32*) 0
Round 2 (23*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-0 / 15-7 David BAMFORD / Peter BLACKBURN (53*) 0
Round 2 (48*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 18-14 / 15-5 Simon ARCHER / Chris HUNT (9*) 0
Round 2 (8*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-3 / 15-7 Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV (498*) 0
Round 2 (13*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 17-15 / 15-12 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (16*) 0
Round 2 (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-10 / 15-1 LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang (93*) 0
Round 2 (36*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-10 / 15-2 Arni Thor HALLGRIMSSON / Broddi KRISTJANSSON (335*) 0
Round 2 (92*) Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND 16-17 / 12-8 Ret. HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin (4*) 0
Round 2 (69*) Tony GUNAWAN / WIBOWO Victo 15-7 / 15-4 Boris KESSOV / Tzvetozar KOLEV - 0
Round 2 (1*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-5 / 15-8 Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA (78*) 0
Round 3 (5*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-2 / 15-8 Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV (88*) 0
Round 3 (15*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-3 / 16-18 / 15-13 Nick PONTING / John QUINN (30*) 0
Round 3 (11*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-11 / 15-13 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (3*) 0
Round 3 (23*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-4 / 15-2 LIU Yong / Wei (1) ZHANG (6*) 0
Round 3 (8*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-7 / 18-16 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN (48*) 0
Round 3 (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-6 / 15-11 GE Cheng / TAO Xiaoqiang (13*) 0
Round 3 (36*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-8 / 15-4 Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND (92*) 0
Round 3 (1*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-7 / 17-15 Tony GUNAWAN / WIBOWO Victo (69*) 0
Quarter-final (5*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 18-16 / 15-2 Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD (15*) 0
Quarter-final (23*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 17-16 / 17-14 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (11*) 0
Quarter-final (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-10 / 15-10 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (8*) 0
Quarter-final (1*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-12 / 15-12 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD (36*) 0
Semi-final (5*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-11 / 15-11 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung (23*) 0
Semi-final (1*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-9 / 2-15 / 15-12 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (2*) 0
Final (5*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 8-15 / 18-17 / 15-7 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (1*) 0
MS (qual)
Round 1 (852*) Nabil LASMARI 15-4 / 15-11 Aldo POLIDANO - 0
Round 1 (175*) Mohammed Saqib MAJEED 15-3 / 7-15 / 15-4 Dean GALT (190*) 0
Round 1 (168*) Jan VONDRA 15-5 / 15-7 Konstantin DUBS (1106*) 0
Round 1 - Egidijus JANKAUSKAS 15-2 / 15-4 Arturo AMAYA - 0
Round 1 (282*) Pavol MECAR 15-1 / 15-2 Maurico MUNOZ BURGOS (588*) 0
Round 1 (213*) Tadashi OHTSUKA 17-16 / 15-1 Sveinn SOLVASON (536*) 0
Round 1 (198*) Stuart BREHAUT 15-4 / 15-0 Oscar CORPANCHO (707*) 0
Round 1 (1001*) Denis CONSTANTIN 15-4 / 14-18 / 15-10 Paulo VON SCALA (490*) 0
Round 1 - Richard BANHIDI 15-10 / 6-15 / 15-7 Warren PARSONS - 0
Round 1 (548*) Antti VIITIKKO 15-1 / 15-0 Juan SOBARZO CHAPARRO (579*) 0
Round 1 (197*) Michal LOGOSZ 15-1 / 15-1 Nicolas PISSIS (351*) 0
Round 1 - TSAI Jai-Lin 10-15 / 17-15 / 15-11 Bjoern DECKER (279*) 0
Round 1 (262*) Stanislav PUKHOV 15-10 / 15-4 Gianmarco LA ROSA (217*) 0
Round 1 - Michal SEVERA 15-5 / 15-11 Miha (jnr) SEPEC (324*) 0
Round 1 (540*) Guilherme KUMASAKA 15-7 / 18-17 Michael ADAMS (440*) 0
Round 1 (184*) Geraint LEWIS 15-2 / 15-1 Mert AYDOGMUS - 0
Round 1 (196*) Hans SPERRE 15-5 / 15-1 Robert RICHARDS - 0
Round 1 - Duminda JAYAKODY 15-0 / 15-5 Michael GARAY (246*) 0
Round 1 (216*) Pedro YANG 15-12 / 15-17 / 17-16 Luis LOPEZLLERA (280*) 0
Round 1 (538*) Ilkka NYQVIST 15-1 / 15-4 Guillermo PEREA (757*) 0
Round 1 (370*) Howard BACH 15-6 / 15-12 Kenneth VELLA - 0
Round 1 (692*) Jean Philippe GOYETTE 15-5 / 15-8 Bernardo MONREAL - 0
Round 1 (214*) CHANG Jeng-Shyuang 15-4 / 15-5 Harald KOCH (403*) 0
Round 1 - Igor DMITRIEV 7-15 / 15-11 / 15-8 Johan KLEINGELD (277*) 0
Round 1 (975*) Matthew HUGHES 15-9 / 15-3 Ricardo TREVELIN (396*) 0
Round 1 (486*) Arni Thor HALLGRIMSSON 15-10 / 17-16 Garth WALKER - 0
Round 1 (193*) Geoffrey R BELLINGHAM 15-10 / 15-11 Stephan WAPP (323*) 0
Round 1 (218*) Gyula DR. SZALAI 15-11 / 15-6 Hayk MISAKYAN - 0
Round 1 (241*) Marian SULKO 15-8 / 15-12 Stephan BEEHARRY (327*) 0
Round 1 - Brian SUTHERLAND 15-7 / 15-3 Jorge MEYER (305*) 0
Round 1 (207*) Jim Ronny ANDERSEN 15-18 / 15-7 / 15-8 Christian ERICHSEN (179*) 0
Round 1 (303*) Nikolaj NIKOLAENKO 15-7 / 10-15 / 15-9 Roy jnr PAUL (488*) 0
Round 1 (430*) Florin POSTEUCA 15-11 / 18-14 Jean-Michel LEFORT - 0
Round 1 (258*) Vikrant PATWARDHAN 15-9 / 15-9 Tryggvi NIELSEN (267*) 0
Round 1 (289*) Heiki SORGE 15-1 / 15-0 Evandros VOTSIS (436*) 0
Round 1 (523*) Konstantin TATRANOV 15-12 / 15-3 Vyatcheslav ROUDNITSKI (666*) 0
Round 1 (421*) Jan FROHLICH 15-0 / 15-0 Helio ALVAREZ MUNOZ (419*) 0
Round 1 (244*) Simon HAWLINA 15-12 / 17-16 Enrique PARRALES - 0
Round 1 - Thushara EDIRISINGHE 15-5 / 15-4 Maxim KRUGLIK (1068*) 0
Round 2 (102*) Hugo RODRIGUES 10-15 / 18-17 / 15-13 Nabil LASMARI (852*) 0
Round 2 (175*) Mohammed Saqib MAJEED 9-15 / 15-12 / 15-2 Jan VONDRA (168*) 0
Round 2 (192*) Brian ABRA 15-7 / 15-2 Egidijus JANKAUSKAS - 0
Round 2 (213*) Tadashi OHTSUKA 15-1 / 15-4 Pavol MECAR (282*) 0
Round 2 (115*) Kenneth ERICHSEN 15-4 / 4-15 / 15-8 Stuart BREHAUT (198*) 0
Round 2 (183*) Ernesto GARCIA 15-7 / 15-7 Denis CONSTANTIN (1001*) 0
Round 2 (152*) Craig ROBERTSON 15-8 / 15-6 Chris DAVIES (688*) 0
Round 2 (374*) CHIEN Yu-Hsiu 15-4 / 15-3 Richard BANHIDI - 0
Round 2 (164*) Mikhail KORCHOUK 15-11 / 15-7 Antti VIITIKKO (548*) 0
Round 2 - TSAI Jai-Lin 15-12 / 15-10 Michal LOGOSZ (197*) 0
Round 2 (221*) Broddi KRISTJANSSON 15-10 / 11-15 / 15-8 Stanislav PUKHOV (262*) 0
Round 2 - Michal SEVERA 15-11 / 15-5 Guilherme KUMASAKA (540*) 0
Round 2 (145*) Remy MATTHEY DE L`ETANG 15-0 / 15-2 Silvio JURCIC - 0
Round 2 (184*) Geraint LEWIS 15-9 / 15-10 Tsuen Seng LEE (256*) 0
Round 2 (196*) Hans SPERRE 18-15 / 15-6 Duminda JAYAKODY - 0
Round 2 (216*) Pedro YANG 15-11 / 15-4 Tzvetozar KOLEV (899*) 0
Round 2 (538*) Ilkka NYQVIST 15-6 / 15-13 Howard BACH (370*) 0
Round 2 (214*) CHANG Jeng-Shyuang 15-7 / 15-13 Jean Philippe GOYETTE (692*) 0
Round 2 - Mirza ALI YAR BEG 15-9 / 15-8 Igor DMITRIEV - 0
Round 2 (130*) Etienne THOBOIS 15-8 / 15-3 Matthew HUGHES (975*) 0
Round 2 (486*) Arni Thor HALLGRIMSSON 15-5 / 17-16 Geoffrey R BELLINGHAM (193*) 0
Round 2 (218*) Gyula DR. SZALAI 15-8 / 10-15 / 15-10 Murray HOCKING (111*) 0
Round 2 (222*) Aivaras KVEDARAUSKAS 15-7 / 15-2 Marian SULKO (241*) 0
Round 2 (149*) Artur KHACHATURJAN 15-2 / 15-4 Brian SUTHERLAND - 0
Round 2 (207*) Jim Ronny ANDERSEN 15-4 / 13-15 / 15-6 Nikolaj NIKOLAENKO (303*) 0
Round 2 (258*) Vikrant PATWARDHAN 15-2 / 15-4 Florin POSTEUCA (430*) 0
Round 2 (289*) Heiki SORGE 13-18 / 15-9 / 15-2 Neale WOODROFFE - 0
Round 2 (128*) Mihail POPOV 18-15 / 15-3 Jose Antonio CRESPO (461*) 0
Round 2 (523*) Konstantin TATRANOV 15-9 / 15-8 Sandy PAISLEY (519*) 0
Round 2 (131*) Robert LILJEQUIST 15-1 / 15-2 Yogeshsingh MAHADNAC (995*) 0
Round 2 (421*) Jan FROHLICH 11-15 / 15-4 / 15-5 Simon HAWLINA (244*) 0
Round 2 (151*) Jacek NIEDZWIEDZKI 15-6 / 15-8 Thushara EDIRISINGHE - 0
Round 3 (175*) Mohammed Saqib MAJEED 15-10 / 15-9 Hugo RODRIGUES (102*) 0
Round 3 (192*) Brian ABRA 6-15 / 15-3 / 15-10 Tadashi OHTSUKA (213*) 0
Round 3 (115*) Kenneth ERICHSEN 15-6 / 15-7 Ernesto GARCIA (183*) 0
Round 3 (374*) CHIEN Yu-Hsiu 15-4 / 15-4 Craig ROBERTSON (152*) 0
Round 3 (164*) Mikhail KORCHOUK 16-18 / 15-10 / 15-12 TSAI Jai-Lin - 0
Round 3 (221*) Broddi KRISTJANSSON 15-8 / 15-6 Michal SEVERA - 0
Round 3 (184*) Geraint LEWIS 11-15 / 15-9 / 15-7 Remy MATTHEY DE L`ETANG (145*) 0
Round 3 (196*) Hans SPERRE 15-4 / 15-4 Pedro YANG (216*) 0
Round 3 (214*) CHANG Jeng-Shyuang 12-15 / 15-11 / 15-13 Ilkka NYQVIST (538*) 0
Round 3 - Mirza ALI YAR BEG 15-10 / 8-15 / 18-16 Etienne THOBOIS (130*) 0
Round 3 (486*) Arni Thor HALLGRIMSSON 11-15 / 15-12 / 15-4 Gyula DR. SZALAI (218*) 0
Round 3 (149*) Artur KHACHATURJAN 15-11 / 15-1 Aivaras KVEDARAUSKAS (222*) 0
Round 3 (258*) Vikrant PATWARDHAN 15-9 / 15-8 Jim Ronny ANDERSEN (207*) 0
Round 3 (289*) Heiki SORGE 15-12 / 15-6 Mihail POPOV (128*) 0
Round 3 (523*) Konstantin TATRANOV 15-12 / 15-9 Robert LILJEQUIST (131*) 0
Round 3 (151*) Jacek NIEDZWIEDZKI 15-8 / 15-8 Jan FROHLICH (421*) 0
MS
Round 1 (2*) DONG Jiong 15-6 / 15-3 JANG Chun Woong (78*) 0
Round 1 (97*) Pavel UVAROV 18-13 / 12-15 / 15-12 Detlef POSTE (121*) 0
Round 1 (7*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-13 / 18-15 Thomas JOHANSSON (67*) 0
Round 1 (31*) Jeroen VAN DIJK 15-10 / 15-9 Andrej POHAR (95*) 0
Round 1 (9*) Ewe Hock ONG 13-18 / 15-4 / 15-12 Vladislav DRUZCHENKO (109*) 0
Round 1 (79*) Darren J HALL 15-5 / 15-11 Bruce FLOCKHART (114*) 0
Round 1 (17*) Harijanto ARBI 15-1 / 15-6 Jurgen KOCH (64*) 0
Round 1 (105*) Mike BERES 15-9 / 15-13 CHIEN Yu-Hsiu (374*) 0
Round 1 (5*) Indra WIJAYA 15-3 / 4-15 / 15-11 Pontus JANTTI (88*) 0
Round 1 (71*) Mark CONSTABLE 3-15 / 15-9 / 15-10 TAM Lok Tin (77*) 0
Round 1 (28*) Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-6 Apichai THIRARATSAKUL (91*) 0
Round 1 (37*) LIN Liwen 15-5 / 15-1 Mikhail KORCHOUK (164*) 0
Round 1 (16*) PARK Sung Woo 15-6 / 15-8 Mohammed Saqib MAJEED (175*) 0
Round 1 (69*) Dicky PALYAMA 15-9 / 11-15 / 15-11 Keita MASUDA (122*) 0
Round 1 (13*) Allan BUDI KUSUMA 15-8 / 15-1 Vikrant PATWARDHAN (258*) 0
Round 1 (39*) Henrik BENGTSSON 15-1 / 15-7 Marco VASCONCELOS (87*) 0
Round 1 (27*) Hock Kin YONG 15-6 / 15-2 Klaus RAFFEINER (142*) 0
Round 1 (10*) Peter Hoeg GADE 15-8 / 15-5 Ret. Chris BRUIL (40*) 0
Round 1 (214*) CHANG Jeng-Shyuang 15-4 / 15-9 Peter KREULITSCH (118*) 0
Round 1 (6*) PERMADI Fung 15-2 / 15-6 Bertrand GALLET (90*) 0
Round 1 (43*) Rikard MAGNUSSON 15-6 / 15-4 Hans SPERRE (196*) 0
Round 1 (4*) Budi SANTOSO 9-15 / 15-11 / 15-0 Peter KNOWLES (73*) 0
Round 1 (21*) HWANG Sun Ho 15-11 / 15-9 Nicholas M HALL (83*) 0
Round 1 (3*) SUN Jun 15-5 / 15-2 Richard VAUGHAN (104*) 0
Round 1 (20*) TAM Kai Chuen 15-12 / 9-15 / 15-10 Colin HAUGHTON (48*) 0
Round 1 (523*) Konstantin TATRANOV 15-11 / 15-14 Daniel ERIKSSON (38*) 0
Round 1 (12*) Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-10 Iain SYDIE (72*) 0
Round 1 (11*) LUO Yigang 15-7 / 15-3 Arturo RUIZ (112*) 0
Round 1 (36*) Choong Hann WONG 15-4 / 15-1 Boris KESSOV (119*) 0
Round 1 (1*) Poul-Erik HOYER 15-6 / 15-5 Artur KHACHATURJAN (149*) 0
Round 1 (60*) Kevin (Qi) HAN W.O. Oliver PONGRATZ (56*) 0
Round 1 (63*) Fernando SILVA W.O. PULLELA Gopichand (65*) 0
Round 2 (2*) DONG Jiong 15-11 / 15-5 Pavel UVAROV (97*) 0
Round 2 (7*) Thomas STUER-LAURIDSEN 18-16 / 15-5 Jeroen VAN DIJK (31*) 0
Round 2 (9*) Ewe Hock ONG 18-13 / 15-6 Darren J HALL (79*) 0
Round 2 (17*) Harijanto ARBI 15-4 / 15-9 Mike BERES (105*) 0
Round 2 (5*) Indra WIJAYA 15-3 / 15-11 Mark CONSTABLE (71*) 0
Round 2 (28*) Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-1 LIN Liwen (37*) 0
Round 2 (16*) PARK Sung Woo 15-5 / 15-9 Dicky PALYAMA (69*) 0
Round 2 (13*) Allan BUDI KUSUMA 15-9 / 15-5 Henrik BENGTSSON (39*) 0
Round 2 (10*) Peter Hoeg GADE 4-15 / 15-8 / 15-2 Hock Kin YONG (27*) 0
Round 2 (6*) PERMADI Fung 15-11 / 15-6 CHANG Jeng-Shyuang (214*) 0
Round 2 (4*) Budi SANTOSO 17-14 / 15-11 Rikard MAGNUSSON (43*) 0
Round 2 (3*) SUN Jun 15-9 / 15-2 HWANG Sun Ho (21*) 0
Round 2 (60*) Kevin (Qi) HAN 18-13 / 15-11 TAM Kai Chuen (20*) 0
Round 2 (12*) Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-11 Konstantin TATRANOV (523*) 0
Round 2 (11*) LUO Yigang 15-3 / 9-15 / 15-4 Fernando SILVA (63*) 0
Round 2 (1*) Poul-Erik HOYER 18-16 / 15-11 Choong Hann WONG (36*) 0
Round 3 (17*) Harijanto ARBI 15-12 / 15-8 Ewe Hock ONG (9*) 0
Round 3 (28*) Peter RASMUSSEN 15-8 / 8-15 / 15-1 Indra WIJAYA (5*) 0
Round 3 (16*) PARK Sung Woo 15-13 / 15-4 Allan BUDI KUSUMA (13*) 0
Round 3 (10*) Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-7 / 15-9 PERMADI Fung (6*) 0
Round 3 (3*) SUN Jun 15-10 / 18-15 Budi SANTOSO (4*) 0
Round 3 (12*) Joko SUPRIANTO 15-5 / 15-8 Kevin (Qi) HAN (60*) 0
Round 3 (1*) Poul-Erik HOYER 15-12 / 15-10 LUO Yigang (11*) 0
Round 3 (7*) Thomas STUER-LAURIDSEN W.O. DONG Jiong (2*) 0
Quarter-final (17*) Harijanto ARBI 10-15 / 15-6 / 15-1 Thomas STUER-LAURIDSEN (7*) 0
Quarter-final (28*) Peter RASMUSSEN 15-2 / 18-17 PARK Sung Woo (16*) 0
Quarter-final (3*) SUN Jun 15-9 / 15-11 Peter Hoeg GADE (10*) 0
Quarter-final (1*) Poul-Erik HOYER 10-15 / 15-9 / 15-5 Joko SUPRIANTO (12*) 0
Semi-final (28*) Peter RASMUSSEN 9-15 / 15-9 / 15-2 Harijanto ARBI (17*) 0
Semi-final (3*) SUN Jun 15-7 / 14-17 / 15-9 Poul-Erik HOYER (1*) 0
Final (28*) Peter RASMUSSEN 16-17 / 18-13 / 15-10 SUN Jun (3*) 0
WD (qual)
Round 1 - Eileen TANG / Becky WU 15-8 / 15-12 Meagen BURNETT / Michelle Claire EDWARDS - 0
Round 1 - Terry LEYOW (WALKER) / Nigella SAUNDERS 15-4 / 15-4 Magda ARREAGA / Analise FERNANDEZ - 0
Round 1 - Marjaana MOILANEN / Malin VIRTA 15-3 / 15-4 Sandra JIMENO / Doriana RIVERA (313*) 0
Round 1 - Aisha AKRAM / Asma BUTT 15-7 / 15-8 Monica ROJAS AMBRIZ / Ma Del Pilar SALAZAR - 0
Round 1 - Lina FOURIE / Monique RIC-HANSEN 15-11 / 15-8 Ximena BELLIDO / Lorena BLANCO (132*) 0
Round 1 - Csilla GONDANE FORIAN / Melinda KESZTHELYI 15-5 / 15-2 Arpine HAYRAPETYAN / Alvard HOVSEPYAN - 0
Round 2 - Inoka Rohini DE SILVA / Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE 15-11 / 15-6 Eva BROZOVA / Hana MILISOVA (495*) 0
Round 2 - Eileen TANG / Becky WU 15-1 / 15-0 Susana SALINAS GOMEZ / Maribel SOBARZO CHAPARRO - 0
Round 2 (292*) Natalja ESIPENKO / Elena NOZDRAN 15-8 / 15-6 Dorota GRZEJDAK / Kinga RUDOLF - 0
Round 2 - Irina GRITSENKO / Ludmila OKUNEVA 15-4 / 7-15 / 15-12 Terry LEYOW (WALKER) / Nigella SAUNDERS - 0
Round 2 - Marjaana MOILANEN / Malin VIRTA 15-5 / 15-5 Selvon MARUDAMUTHU / Marie-Helene PIERRE - 0
Round 2 - Alina Mihaela POPA / Cristina SAVULESCU(IONESCU) 15-7 / 17-14 Aisha AKRAM / Asma BUTT - 0
Round 2 - Donna Maria BEACH / Andrea EDSTROM 15-9 / 15-11 Anne GIBSON / Pamela GILLESPIE - 0
Round 2 - Lina FOURIE / Monique RIC-HANSEN 15-1 / 15-0 Pamela MACAYA SALINAS / Natalia VILLEGAS NORAMBUENA - 0
Round 2 (218*) Alice GARAY / Andrea SOMRAU 15-2 / 15-4 Victoriya SHTYROVA / Victoriya ZELUYKO - 0
Round 2 - Madhumita BISHT / PULLELA Lakshmi 15-7 / 15-4 Helena BERIMBAU / Filipa LAMY - 0
Round 2 - Csilla GONDANE FORIAN / Melinda KESZTHELYI 15-9 / 15-2 Renata HORVAT VRBNJAK / Andrea JURCIC - 0
Round 2 - Nicole GORDON / Feng LI 15-4 / 15-8 Dimitriika DIMITROVA / Dobrinka SMILIANOVA (533*) 0
WD
Round 1 (3*) GE Fei / GU Jun 15-0 / 15-0 Lilas LEFORT / Tatiana VERGE - 0
Round 1 (292*) Natalja ESIPENKO / Elena NOZDRAN 15-3 / 15-5 Jenny GIBSON / Simone PRUTSCH - 0
Round 1 (21*) Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER 18-15 / 15-11 Tammy JENKINS / Rhona S ROBERTSON (67*) 0
Round 1 (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-1 / 15-2 Alexis BARLOW / Sandra WATT (134*) 0
Round 1 (68*) Karen NEUMANN / Nicol PITRO 15-6 / 15-6 Denyse JULIEN / Charmaine REID (38*) 0
Round 1 - CHA Yoon Sook / PARK So Yun 15-9 / 15-8 CHEN Mei-Cun / PENG Ju-Yu (140*) 0
Round 1 (127*) Ishwarii BOOPATHY / Yin Yin LEE 15-1 / 15-1 Sandra CATTANEO MIASHIRO / Min Huai HAO (168*) 0
Round 1 (5*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-6 / 15-11 Vigdis ASGEIRSDOTTIR / Birna PETERSEN - 0
Round 1 - Robbyn M HERMITAGE / Kara SOLMUNDSON 15-6 / 15-6 Armelle CASSEN / Christelle SZYNAL - 0
Round 1 (12*) Brenda CONIJN / Nicole VAN HOOREN 15-2 / 15-12 Donna Maria BEACH / Andrea EDSTROM - 0
Round 1 (99*) Johanna HOLGERSSON / Jenny KARLSSON 15-10 / 15-9 LEE Kyung Won / LEE Soon Deuk - 0
Round 1 (8*) LIU Lu / QIAN Hong 15-11 / 15-3 Sara Sankey (Halsall) / Joanne NICHOLAS - 0
Round 1 (26*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-4 / 15-6 Verena FASTENBAUER / Sabine SALZER (94*) 0
Round 1 (10*) NG Ching / TUNG Chau Man 15-4 / 15-9 Carol TEDMAN / Aileen TRAVERS - 0
Round 1 - Svetlana ALFEROVA / Marina YAKUSHEVA 15-8 / 15-2 Norhasikin AMIN / Joanne Swee Ling QUAY (146*) 0
Round 1 - Catrine BENGTSSON / Kristin EVERNAS 15-1 / 15-2 Keelin FOX / Jayne PLUNKETT - 0
Round 1 (33*) Julie BRADBURY / Donna KELLOGG 15-2 / 15-6 Kirsteen MCEWAN-MILLER / Elinor Middlemiss (Allen) - 0
Round 1 - Tove HOL / Sissel LINDEROTH 15-9 / 15-11 Ana FERREIRA / Anu NIEMINEN - 0
Round 1 (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-3 / 15-6 Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE (70*) 0
Round 1 (172*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-8 / 15-5 KOON Wai Chee / LING Wan Ting (98*) 0
Round 1 (18*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 18-14 / 6-15 / 15-11 Madhumita BISHT / PULLELA Lakshmi - 0
Round 1 (64*) Sandra DIMBOUR / Sandrine LEFEVRE 15-7 / 15-11 Elma ONG / Moira ONG (24*) 0
Round 1 (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-11 / 15-5 Nadezhda CHERVJAKOVA / Ella DIEHL (137*) 0
Round 1 (100*) Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-7 / 15-11 Rhonda CATOR / Kellie LUCAS (79*) 0
Round 1 (84*) Monique HOOGLAND / Erica VAN DEN HEUVEL 15-12 / 16-18 / 15-5 Ann JORGENSEN / Majken VANGE (9*) 0
Round 1 (56*) Hooi Yee CHOR / Pek Siah LIM 18-14 / 15-12 Thitikan DUANGSIRI / Pornsawan PLUNGWECH (47*) 0
Round 1 (14*) Nichola L. BECK / Joanne DAVIES 15-3 / 15-1 Csilla GONDANE FORIAN / Melinda KESZTHELYI - 0
Round 1 (250*) Victoria WRIGHT / Rayna TZVETKOVA 15-2 / 15-4 Patricia FINARDI / Cristina NAKANO (131*) 0
Round 1 (15*) HUANG Nanyan / LIU Zhong 15-4 / 15-3 Dolores MARCO / Esther SANZ (42*) 0
Round 1 (69*) CHUNG Jae Hee / YIM Kyung Jin 18-15 / 15-12 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (46*) 0
Round 1 (1*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-7 / 15-5 CHAN Ya-Lin / JENG Shwu-Jen (225*) 0
Round 1 - Darja KRANJC / Maja POHAR W.O. Zuzana KENIZOVA / Kvetoslava SOPKOVA - 0
Round 2 (3*) GE Fei / GU Jun 15-0 / 15-5 Natalja ESIPENKO / Elena NOZDRAN (292*) 0
Round 2 (21*) Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER 15-1 / 15-1 Darja KRANJC / Maja POHAR - 0
Round 2 (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 15-7 Karen NEUMANN / Nicol PITRO (68*) 0
Round 2 - CHA Yoon Sook / PARK So Yun 15-11 / 15-6 Ishwarii BOOPATHY / Yin Yin LEE (127*) 0
Round 2 (5*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-5 / 15-9 Robbyn M HERMITAGE / Kara SOLMUNDSON - 0
Round 2 (12*) Brenda CONIJN / Nicole VAN HOOREN 15-4 / 15-7 Johanna HOLGERSSON / Jenny KARLSSON (99*) 0
Round 2 (8*) LIU Lu / QIAN Hong 15-8 / 15-6 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (26*) 0
Round 2 - Svetlana ALFEROVA / Marina YAKUSHEVA 15-6 / 15-10 NG Ching / TUNG Chau Man (10*) 0
Round 2 (33*) Julie BRADBURY / Donna KELLOGG 15-6 / 15-11 Catrine BENGTSSON / Kristin EVERNAS - 0
Round 2 (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-4 / 15-1 Tove HOL / Sissel LINDEROTH - 0
Round 2 (172*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-11 / 9-15 / 15-6 Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA (18*) 0
Round 2 (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-4 / 15-4 Sandra DIMBOUR / Sandrine LEFEVRE (64*) 0
Round 2 (84*) Monique HOOGLAND / Erica VAN DEN HEUVEL 15-12 / 15-4 Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA (100*) 0
Round 2 (56*) Hooi Yee CHOR / Pek Siah LIM 15-12 / 8-15 / 17-16 Nichola L. BECK / Joanne DAVIES (14*) 0
Round 2 (15*) HUANG Nanyan / LIU Zhong 15-7 / 15-1 Victoria WRIGHT / Rayna TZVETKOVA (250*) 0
Round 2 (1*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-12 / 15-18 / 15-7 CHUNG Jae Hee / YIM Kyung Jin (69*) 0
Round 3 (3*) GE Fei / GU Jun 15-2 / 15-0 Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER (21*) 0
Round 3 (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-10 / 15-9 CHA Yoon Sook / PARK So Yun - 0
Round 3 (5*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-2 / 15-6 Brenda CONIJN / Nicole VAN HOOREN (12*) 0
Round 3 (8*) LIU Lu / QIAN Hong 15-9 / 15-7 Svetlana ALFEROVA / Marina YAKUSHEVA - 0
Round 3 (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-4 / 15-4 Julie BRADBURY / Donna KELLOGG (33*) 0
Round 3 (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-9 / 15-10 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young (172*) 0
Round 3 (56*) Hooi Yee CHOR / Pek Siah LIM 15-5 / 9-15 / 15-11 Monique HOOGLAND / Erica VAN DEN HEUVEL (84*) 0
Round 3 (1*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 5-15 / 17-16 / 18-13 HUANG Nanyan / LIU Zhong (15*) 0
Quarter-final (3*) GE Fei / GU Jun 15-2 / 15-8 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (4*) 0
Quarter-final (8*) LIU Lu / QIAN Hong 15-10 / 15-6 Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN (5*) 0
Quarter-final (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 7-15 / 15-8 / 15-1 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (2*) 0
Quarter-final (1*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-6 / 15-2 Hooi Yee CHOR / Pek Siah LIM (56*) 0
Semi-final (3*) GE Fei / GU Jun 15-3 / 15-3 LIU Lu / QIAN Hong (8*) 0
Semi-final (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 11-15 / 15-11 / 15-9 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (1*) 0
Final (3*) GE Fei / GU Jun 15-1 / 15-8 QIN Yiyuan / He Tian TANG (6*) 0
WS (qual)
Round 1 (141*) Darja KRANJC 11-6 / 11-2 Doriana RIVERA (131*) 0
Round 1 (128*) Melinda KESZTHELYI 11-2 / 11-1 Ruth OROZCO - 0
Round 1 - Lina FOURIE 11-2 / 11-4 Fernanda KUMASAKA (435*) 0
Round 1 - Joanne CASSAR 11-4 / 11-0 Natalia VILLEGAS NORAMBUENA (337*) 0
Round 1 - Maria KIZIT 11-7 / 11-8 Helena BERIMBAU (563*) 0
Round 1 - Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE 11-5 / 11-2 Birna PETERSEN (560*) 0
Round 1 (256*) Nicole GORDON 11-1 / 11-0 Hana MILISOVA - 0
Round 1 (217*) Kinga RUDOLF 7-11 / 11-6 / 11-6 Andrea EDSTROM (251*) 0
Round 1 (546*) Kirsteen MCEWAN-MILLER 11-0 / 11-0 Victoriya ZELUYKO - 0
Round 1 - Archana DEODHAR 11-7 / 11-8 Filipa LAMY (448*) 0
Round 1 (139*) Rhona S ROBERTSON 11-4 / 11-1 Gul SIMSEK - 0
Round 1 - Becky WU 11-1 / 11-0 Patricia FINARDI (255*) 0
Round 1 (474*) Kvetoslava SOPKOVA 11-5 / 11-3 Arpine HAYRAPETYAN - 0
Round 1 - Aisha AKRAM 11-3 / 11-2 Selvon MARUDAMUTHU - 0
Round 1 (179*) Mee Fen NG 11-1 / 11-1 Ma Del Pilar SALAZAR - 0
Round 1 (294*) Hiroko NAGAMINE 11-5 / 11-1 Lorena BLANCO (102*) 0
Round 1 (300*) Renata HORVAT VRBNJAK 11-1 / 11-1 Alice GARAY (333*) 0
Round 1 (569*) Sissel LINDEROTH 8-11 / 11-4 / 11-3 Victoria WRIGHT (167*) 0
Round 1 (231*) Eva BROZOVA 11-1 / 11-0 Pamela MACAYA SALINAS - 0
Round 1 (203*) Sandra JIMENO 11-6 / 8-11 / 11-4 Maria Grazia ITALIANO (345*) 0
Round 1 - Irina GRITSENKO 11-1 / 11-2 Cristina NAKANO (204*) 0
Round 1 - Analise FERNANDEZ 11-1 / 11-0 Victoriya SHTYROVA - 0
Round 1 (178*) Pei Pei LAW 11-3 / 11-0 Zuzana KENIZOVA (232*) 0
Round 1 (263*) Michelle Claire EDWARDS 11-6 / 11-7 / 11-4 Nigella SAUNDERS - 0
Round 1 (259*) Miho TANAKA 11-0 / 11-0 Aurora SALAZAR - 0
Round 1 - Yeping TANG 11-0 / 11-2 Marie-Helene PIERRE - 0
Round 1 - Kelli VILU 11-8 / 11-0 Andrea JURCIC - 0
Round 1 (182*) Manjusha KANWAR 11-1 / 11-1 Inoka Rohini DE SILVA - 0
Round 1 (205*) Dorota GRZEJDAK 11-3 / 11-1 Asma BUTT - 0
Round 1 - Monica ROJAS AMBRIZ 11-2 / 11-2 Maribel SOBARZO CHAPARRO (481*) 0
Round 1 (456*) Victoria CHECA 4-11 / 12-11 / 11-4 Dimitriika DIMITROVA (197*) 0
Round 1 (144*) Ximena BELLIDO 11-2 / 11-1 Sandra CATTANEO MIASHIRO (236*) 0
Round 1 - Madhumita BISHT 11-6 / 11-0 Csilla GONDANE FORIAN (421*) 0
Round 1 (104*) PENG Ju-Yu 11-3 / 11-8 Natalja ESIPENKO (297*) 0
Round 1 - Meagen BURNETT 11-5 / 11-2 Dina DRAKOU (354*) 0
Round 1 (265*) Marie Joseph JEAN PIERRE HOW 11-8 / 12-11 / 3-11 Keelin FOX (629*) 0
Round 2 (299*) Elena NOZDRAN 9-11 / 11-6 / 11-4 Elena SUKHAREVA (118*) 0
Round 2 (141*) Darja KRANJC 11-6 / 12-9 Melinda KESZTHELYI (128*) 0
Round 2 (543*) Simone PRUTSCH 11-3 / 11-2 Joanne CASSAR - 0
Round 2 - Maria KIZIT 6-11 / 11-6 / 11-7 Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE - 0
Round 2 (129*) Kellie LUCAS 11-5 / 11-2 Terry LEYOW (WALKER) (346*) 0
Round 2 (217*) Kinga RUDOLF 11-5 / 11-5 / 8-11 Nicole GORDON (256*) 0
Round 2 (138*) Katja MICHALOWSKY 11-2 / 11-2 Monique RIC-HANSEN - 0
Round 2 - Archana DEODHAR 12-10 / 12-10 Kirsteen MCEWAN-MILLER (546*) 0
Round 2 (139*) Rhona S ROBERTSON 11-3 / 11-1 Lilas LEFORT (158*) 0
Round 2 - Becky WU 11-2 / 11-1 Kvetoslava SOPKOVA (474*) 0
Round 2 (107*) Esther SANZ 11-6 / 11-6 Aisha AKRAM - 0
Round 2 (179*) Mee Fen NG 11-1 / 11-0 Alina Mihaela POPA - 0
Round 2 (294*) Hiroko NAGAMINE 11-8 / 11-0 Verena FASTENBAUER (101*) 0
Round 2 (569*) Sissel LINDEROTH 11-0 / 11-0 Renata HORVAT VRBNJAK (300*) 0
Round 2 (231*) Eva BROZOVA 12-11 / 11-1 Sandra JIMENO (203*) 0
Round 2 (233*) Vigdis ASGEIRSDOTTIR 7-11 / 11-2 / 11-2 Irina GRITSENKO - 0
Round 2 (178*) Pei Pei LAW 11-3 / 11-0 Analise FERNANDEZ - 0
Round 2 (115*) Heike SCHOENHARTING 11-1 / 11-3 Michelle Claire EDWARDS (263*) 0
Round 2 (259*) Miho TANAKA 11-2 / 11-0 Dobrinka SMILIANOVA (547*) 0
Round 2 (83*) Feng LI 11-0 / 11-1 Yeping TANG - 0
Round 2 (182*) Manjusha KANWAR 11-0 / 11-3 Kelli VILU - 0
Round 2 (85*) Ana FERREIRA 11-5 / 11-2 Sabine SALZER (174*) 0
Round 2 (205*) Dorota GRZEJDAK 11-6 / 4-11 / 11-3 Malin VIRTA - 0
Round 2 (171*) Vlada TCHERNIAVSKAIA 11-1 / 11-1 Monica ROJAS AMBRIZ - 0
Round 2 (456*) Victoria CHECA 1-11 / 11-5 / 11-7 Ximena BELLIDO (144*) 0
Round 2 (110*) Marketa KOUDELKOVA 11-2 / 11-2 Andrea SOMRAU (280*) 0
Round 2 - Madhumita BISHT 11-2 / 11-7 PENG Ju-Yu (104*) 0
Round 2 (108*) Sandra WATT 11-7 / 11-6 Meagen BURNETT - 0
Round 2 (424*) Tove HOL 11-8 / 10-12 / 11-3 Marie Joseph JEAN PIERRE HOW (265*) 0
Round 2 (92*) Tatiana VERGE 11-0 / 11-1 Magda ARREAGA - 0
Round 3 (299*) Elena NOZDRAN 11-4 / 11-4 Darja KRANJC (141*) 0
Round 3 (170*) PULLELA Lakshmi 11-0 / 11-7 Simone PRUTSCH (543*) 0
Round 3 (124*) Satomi IGAWA 11-7 / 11-8 Maria KIZIT - 0
Round 3 (217*) Kinga RUDOLF 11-4 / 11-9 Kellie LUCAS (129*) 0
Round 3 (138*) Katja MICHALOWSKY 11-6 / 11-3 Archana DEODHAR - 0
Round 3 (139*) Rhona S ROBERTSON 12-11 / 11-5 Becky WU - 0
Round 3 (179*) Mee Fen NG 11-7 / 11-0 Esther SANZ (107*) 0
Round 3 (294*) Hiroko NAGAMINE 11-2 / 11-7 Sissel LINDEROTH (569*) 0
Round 3 (233*) Vigdis ASGEIRSDOTTIR 11-6 / 11-6 Eva BROZOVA (231*) 0
Round 3 (178*) Pei Pei LAW 11-1 / 11-12 / 11-2 Heike SCHOENHARTING (115*) 0
Round 3 (259*) Miho TANAKA 11-4 / 11-9 Feng LI (83*) 0
Round 3 (85*) Ana FERREIRA 5-11 / 1-3 Ret. Manjusha KANWAR (182*) 0
Round 3 (171*) Vlada TCHERNIAVSKAIA 11-5 / 11-5 Dorota GRZEJDAK (205*) 0
Round 3 (110*) Marketa KOUDELKOVA 11-3 / 11-1 Victoria CHECA (456*) 0
Round 3 - Madhumita BISHT 12-10 / 11-6 Sandra WATT (108*) 0
Round 3 (424*) Tove HOL 12-11 / 11-8 Tatiana VERGE (92*) 0
WS
Round 1 (4*) YE Zhaoying 11-4 / 11-2 Sandra DIMBOUR (52*) 0
Round 1 (53*) Lisa CAMPBELL 12-9 / 5-11 / 12-9 Kelly MORGAN (19*) 0
Round 1 (21*) Cindana HARTONO KUSUMA 8-11 / 11-5 / 11-2 JENG Shwu-Jen (82*) 0
Round 1 (14*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-3 / 12-9 Carolien GLEBBEEK (96*) 0
Round 1 (9*) RA Kyung Min 11-5 / 11-6 Tracey HALLAM (60*) 0
Round 1 (24*) Anne SONDERGAARD 12-11 / 11-8 LING Wan Ting (114*) 0
Round 1 (16*) DAI Yun 11-4 / 11-3 Gillian MARTIN (69*) 0
Round 1 (171*) Vlada TCHERNIAVSKAIA 11-4 / 11-2 Charmaine REID (49*) 0
Round 1 (2*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-2 / 8-11 / 11-5 Mette PEDERSEN (20*) 0
Round 1 (61*) Katarzyna KRASOWSKA 3-11 / 11-7 / 11-1 Pei Pei LAW (178*) 0
Round 1 (11*) YAO Yan 11-1 / 11-3 Katja MICHALOWSKY (138*) 0
Round 1 (64*) Ishwarii BOOPATHY 11-1 / 3-11 / 11-2 Kinga RUDOLF (217*) 0
Round 1 (5*) WANG Chen 11-3 / 11-2 Anu NIEMINEN (67*) 0
Round 1 (44*) Pornsawan PLUNGWECH 11-2 / 11-0 Emma CONSTABLE (87*) 0
Round 1 (10*) Johanna Lee Joo Hyun 11-4 / 11-4 Brenda BEENHAKKER (32*) 0
Round 1 (55*) KOON Wai Chee 11-8 / 11-5 Kristin EVERNAS (50*) 0
Round 1 (73*) Chia-Chi HUANG 12-9 / 11-3 Tanya L WOODWARD (62*) 0
Round 1 (15*) MEILUAWATI 11-6 / 11-0 Ella DIEHL (56*) 0
Round 1 (41*) Judith MEULENDIJKS 12-10 / 11-3 Kara SOLMUNDSON (89*) 0
Round 1 (8*) ZHANG Ning 11-0 / 11-4 Yin Yin LEE (76*) 0
Round 1 (78*) Anne GIBSON 11-4 / 10-12 / 11-3 Karolina ERICSSON (29*) 0
Round 1 (12*) HAN Jingna 11-5 / 11-6 Madhumita BISHT - 0
Round 1 (63*) PARK Jin Hyun 11-6 / 11-4 Hiroko NAGAMINE (294*) 0
Round 1 (3*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-0 Dolores MARCO (68*) 0
Round 1 (37*) Mette SORENSEN 11-1 / 11-7 Maja POHAR (51*) 0
Round 1 (13*) ZENG Yaqiong 11-8 / 11-2 Margit BORG (18*) 0
Round 1 (86*) CHAN Ya-Lin 10-12 / 11-1 / 11-6 Elena NOZDRAN (299*) 0
Round 1 (6*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-1 NG Ching (25*) 0
Round 1 (100*) Thitikan DUANGSIRI 11-8 / 11-6 Denyse JULIEN (38*) 0
Round 1 (7*) Marr JIHYUN 11-0 / 11-4 Christelle SZYNAL (80*) 0
Round 1 (259*) Miho TANAKA 11-9 / 11-4 Monique HOOGLAND (93*) 0
Round 1 (1*) GONG Zhichao 11-3 / 11-0 Julia MANN (36*) 0
Round 2 (4*) YE Zhaoying 11-1 / 11-1 Lisa CAMPBELL (53*) 0
Round 2 (21*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-7 / 11-12 / 11-3 Marina ANDRIEVSKAYA (14*) 0
Round 2 (9*) RA Kyung Min 11-6 / 11-4 Anne SONDERGAARD (24*) 0
Round 2 (16*) DAI Yun 11-0 / 11-0 Vlada TCHERNIAVSKAIA (171*) 0
Round 2 (2*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-8 / 11-1 Katarzyna KRASOWSKA (61*) 0
Round 2 (11*) YAO Yan 11-1 / 11-1 Ishwarii BOOPATHY (64*) 0
Round 2 (5*) WANG Chen 11-1 / 11-9 Pornsawan PLUNGWECH (44*) 0
Round 2 (10*) Johanna Lee Joo Hyun 11-0 / 11-6 KOON Wai Chee (55*) 0
Round 2 (73*) Chia-Chi HUANG 11-4 / 11-7 MEILUAWATI (15*) 0
Round 2 (8*) ZHANG Ning 11-2 / 11-8 Judith MEULENDIJKS (41*) 0
Round 2 (12*) HAN Jingna 11-0 / 11-6 Anne GIBSON (78*) 0
Round 2 (3*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-2 PARK Jin Hyun (63*) 0
Round 2 (13*) ZENG Yaqiong 11-12 / 11-8 / 11-3 Mette SORENSEN (37*) 0
Round 2 (6*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-1 CHAN Ya-Lin (86*) 0
Round 2 (7*) Marr JIHYUN 11-2 / 11-0 Thitikan DUANGSIRI (100*) 0
Round 2 (1*) GONG Zhichao 11-5 / 11-0 Miho TANAKA (259*) 0
Round 3 (4*) YE Zhaoying 11-4 / 11-1 Cindana HARTONO KUSUMA (21*) 0
Round 3 (16*) DAI Yun 11-6 / 11-5 RA Kyung Min (9*) 0
Round 3 (2*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 7-11 / 11-1 / 11-3 YAO Yan (11*) 0
Round 3 (5*) WANG Chen 12-10 / 11-1 Johanna Lee Joo Hyun (10*) 0
Round 3 (8*) ZHANG Ning 11-5 / 11-1 Chia-Chi HUANG (73*) 0
Round 3 (12*) HAN Jingna 3-11 / 11-7 / 11-7 Camilla MARTIN (3*) 0
Round 3 (6*) Susi SUSANTI 3-11 / 12-9 / 11-3 ZENG Yaqiong (13*) 0
Round 3 (1*) GONG Zhichao 11-4 / 11-6 Marr JIHYUN (7*) 0
Quarter-final (4*) YE Zhaoying 11-7 / 11-6 DAI Yun (16*) 0
Quarter-final (5*) WANG Chen 11-6 / 11-4 Mia AUDINA TJIPTAWAN (2*) 0
Quarter-final (12*) HAN Jingna 11-8 / 11-7 ZHANG Ning (8*) 0
Quarter-final (1*) GONG Zhichao 11-5 / 11-2 Susi SUSANTI (6*) 0
Semi-final (4*) YE Zhaoying 11-5 / 5-11 / 11-4 WANG Chen (5*) 0
Semi-final (1*) GONG Zhichao 12-11 / 11-9 HAN Jingna (12*) 0
Final (4*) YE Zhaoying 12-11 / 11-8 GONG Zhichao (1*) 0
XD
Round 1 (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-2 / 15-5 Nicholas M HALL / Nicole GORDON (37*) 0
Round 1 (36*) Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA 15-3 / 15-8 CHOW Kin Man / KOON Wai Chee (112*) 0
Round 1 (18*) Andrej POHAR / Maja POHAR 15-9 / 15-10 Manuel DUBRULLE / Sandrine LEFEVRE (15*) 0
Round 1 (44*) Mike BERES / Robbyn M HERMITAGE 15-9 / 15-4 Christian MOHR / Kerstin UBBEN (315*) 0
Round 1 (10*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 15-1 / 15-10 Chong Ming CHAN / Pek Siah LIM - 0
Round 1 - KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-5 / 15-11 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Karen NEUMANN (70*) 0
Round 1 (42*) CHEN Xingdong / GU Jun 15-11 / 15-9 John QUINN / Lorraine COLE - 0
Round 1 (35*) Norbert VAN BARNEVELD / Lotte JONATHANS 15-8 / 18-14 Jean Philippe GOYETTE / Elma ONG - 0
Round 1 (4*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-0 / 15-3 Kenny MIDDLEMISS / Elinor Middlemiss (Allen) (32*) 0
Round 1 (137*) Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA 4-15 / 15-6 / 15-9 LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min (101*) 0
Round 1 (26*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 15-3 / 15-2 Richard VAUGHAN / Kelly MORGAN (409*) 0
Round 1 (95*) TAO Xiaoqiang / QIAN Hong 15-4 / 15-4 Norio IMAI / Satomi IGAWA - 0
Round 1 (9*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 15-6 / 15-2 Hiroshi OHYAMA / Hiroko NAGAMINE - 0
Round 1 (156*) Flandy LIMPELE / Eti GUNAWAN 15-4 / 15-7 Svetoslav STOYANOV / Rayna TZVETKOVA (289*) 0
Round 1 (23*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 15-9 / 15-6 KIM Yong Hyun / CHUNG Jae Hee - 0
Round 1 (29*) Murray HOCKING / Lisa CAMPBELL 15-5 / 15-10 Damian PLAWECKI / Katarzyna KRASOWSKA (162*) 0
Round 1 (332*) Valerj STRELCOV / Elena NOZDRAN 15-5 / 15-3 Russell HOGG / Alexis BARLOW (133*) 0
Round 1 (31*) LEE Dong Soo / YIM Kyung Jin 15-6 / 15-9 Henrik ANDERSSON / Johanna HOLGERSSON - 0
Round 1 (100*) Iain SYDIE / Denyse JULIEN 15-7 / 15-4 Arturo RUIZ / Esther SANZ (147*) 0
Round 1 (7*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 15-7 / 15-12 MA Che Kong / TUNG Chau Man (85*) 0
Round 1 (39*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-5 / 15-3 Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR (25*) 0
Round 1 (21*) SANDIARTO / FINARSIH 15-8 / 15-7 Vincent LAIGLE / Tatiana VERGE (34*) 0
Round 1 (348*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 15-0 / 10-15 / 15-8 LEE Sung Yuan / JENG Shwu-Jen - 0
Round 1 (8*) LIU Yong / GE Fei 15-1 / 15-2 Kim Wai CHANG / Norhasikin AMIN - 0
Round 1 (323*) Mikhail KORCHOUK / Tatiana GERASSIMOVITCH 15-13 / 15-9 Sydney LENGAGNE / Christelle SZYNAL (65*) 0
Round 1 (17*) Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN 15-5 / 14-18 / 15-12 Cheh Chang PANG / Hooi Yee CHOR - 0
Round 1 - Mike EDSTROM / Eileen TANG 15-10 / 15-10 Hugo RODRIGUES / Ana FERREIRA (38*) 0
Round 1 (6*) Imam TOHARI / Emma ERMAWATI 15-8 / 15-4 David BAMFORD / Kellie LUCAS (170*) 0
Round 1 (41*) Stephan KUHL / Nicol PITRO 13-18 / 15-12 / 15-6 Anthony CLARK / Joanne NICHOLAS (225*) 0
Round 1 (24*) Jens OLSSON / Astrid CRABO 15-5 / 15-3 Bryan MOODY / Moira ONG - 0
Round 1 (62*) YANG Ming / ZHANG Jin 15-9 / 15-5 TAM Kai Chuen / LING Wan Ting - 0
Round 1 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 15-3 Nikolaj NIKOLAENKO / Elena SUKHAREVA - 0
Round 2 (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-8 / 15-5 Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA (36*) 0
Round 2 (44*) Mike BERES / Robbyn M HERMITAGE 15-8 / 15-7 Andrej POHAR / Maja POHAR (18*) 0
Round 2 - KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-1 / 15-1 HA Tae Kwon / KIM Shin Young (10*) 0
Round 2 (42*) CHEN Xingdong / GU Jun 15-9 / 15-4 Norbert VAN BARNEVELD / Lotte JONATHANS (35*) 0
Round 2 (4*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-2 / 15-6 Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA (137*) 0
Round 2 (95*) TAO Xiaoqiang / QIAN Hong 15-10 / 15-12 Chris HUNT / Donna KELLOGG (26*) 0
Round 2 (9*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 15-6 / 15-4 Flandy LIMPELE / Eti GUNAWAN (156*) 0
Round 2 (23*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 15-8 / 15-5 Murray HOCKING / Lisa CAMPBELL (29*) 0
Round 2 (31*) LEE Dong Soo / YIM Kyung Jin 15-0 / 15-3 Valerj STRELCOV / Elena NOZDRAN (332*) 0
Round 2 (7*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 15-7 / 15-8 Iain SYDIE / Denyse JULIEN (100*) 0
Round 2 (39*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-6 / 15-10 SANDIARTO / FINARSIH (21*) 0
Round 2 (8*) LIU Yong / GE Fei 15-7 / 15-2 Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO (348*) 0
Round 2 (17*) Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN 15-4 / 15-3 Mikhail KORCHOUK / Tatiana GERASSIMOVITCH (323*) 0
Round 2 (6*) Imam TOHARI / Emma ERMAWATI 15-7 / 15-6 Mike EDSTROM / Eileen TANG - 0
Round 2 (24*) Jens OLSSON / Astrid CRABO 15-4 / 15-10 Stephan KUHL / Nicol PITRO (41*) 0
Round 2 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-9 YANG Ming / ZHANG Jin (62*) 0
Round 3 (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-7 / 15-4 Mike BERES / Robbyn M HERMITAGE (44*) 0
Round 3 - KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-7 / 15-4 CHEN Xingdong / GU Jun (42*) 0
Round 3 (4*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-9 / 15-12 TAO Xiaoqiang / QIAN Hong (95*) 0
Round 3 (9*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 15-11 / 15-7 Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL (23*) 0
Round 3 (31*) LEE Dong Soo / YIM Kyung Jin 15-13 / 15-7 Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN (7*) 0
Round 3 (8*) LIU Yong / GE Fei 15-8 / 15-5 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (39*) 0
Round 3 (6*) Imam TOHARI / Emma ERMAWATI 17-18 / 15-10 / 18-14 Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN (17*) 0
Round 3 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 17-14 / 16-18 / 15-5 Jens OLSSON / Astrid CRABO (24*) 0
Quarter-final (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-12 / 15-7 KIM Dong Moon / RA Kyung Min - 0
Quarter-final (4*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-12 / 15-2 Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON (9*) 0
Quarter-final (8*) LIU Yong / GE Fei 15-6 / 18-14 LEE Dong Soo / YIM Kyung Jin (31*) 0
Quarter-final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-12 / 15-7 Imam TOHARI / Emma ERMAWATI (6*) 0
Semi-final (4*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 8-15 / 15-13 / 17-15 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (2*) 0
Semi-final (8*) LIU Yong / GE Fei 15-10 / 15-9 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (1*) 0
Final (8*) LIU Yong / GE Fei 15-5 / 16-17 / 15-4 Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN (4*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 62 134 10 16.1% 3158 50.94 00:00:00 0 0 0.0%
MS 59 134 16 27.1% 3099 52.53 00:00:00 0 0 0.0%
WD 62 133 9 14.5% 2917 47.05 00:00:00 0 0 0.0%
WS 63 139 13 20.6% 2159 34.27 00:00:00 0 0 0.0%
XD 63 134 8 12.7% 2993 47.51 00:00:00 0 0 0.0%
Total 309 674 56 18.1% 14326 46.36 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Estonia 4 1 80.0%
China 67 18 78.8%
Indonesia 44 14 75.9%
Denmark 47 19 71.2%
India 12 6 66.7%
Norway 10 5 66.7%
Singapore 2 1 66.7%
Iceland 11 6 64.7%
Hungary 7 4 63.6%
Ukraine 13 8 61.9%
Korea 26 17 60.5%
Czech Republic 7 5 58.3%
Malaysia 23 17 57.5%
Japan 12 9 57.1%
Poland 9 7 56.2%
Belarus 10 8 55.6%
Finland 10 8 55.6%
U.S.A. 17 14 54.8%
Wales 6 5 54.5%
Chinese Taipei 17 16 51.5%
Russia 13 13 50.0%
South Africa 6 6 50.0%
Sri Lanka 5 5 50.0%
Pakistan 4 4 50.0%
Lithuania 2 2 50.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-5 / 21-16
2021 LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth 21-15 / 22-20
2019 Kento MOMOTA Anders ANTONSEN 21-9 / 21-3
2018 Kento MOMOTA SHI Yuqi 21-11 / 21-13
2017 Viktor AXELSEN LIN Dan 22-20 / 21-16
2015 CHEN Long LEE Chong Wei 21-14 / 21-17
2014 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-19
2013 LIN Dan LEE Chong Wei 16-21 / 21-13 / 20-17 Ret.
2011 LIN Dan LEE Chong Wei 20-22 / 21-14 / 23-21
2010 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-15
2009 LIN Dan CHEN Jin 21-18 / 21-16
2007 LIN Dan Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 22-20
2006 LIN Dan BAO Chunlai 18-21 / 21-17 / 21-12
2005 Taufik HIDAYAT LIN Dan 15-3 / 15-7
2003 XIA Xuanze Choong Hann WONG 15-6 / 13-15 / 15-6
2001 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-6 / 17-16
1999 SUN Jun PERMADI Fung 15-6 / 15-13
1997 Peter RASMUSSEN SUN Jun 16-17 / 18-13 / 15-10
1995 Harijanto ARBI PARK Sung Woo 15-11 / 15-8
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-11
1991 Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-4
1989 YANG Yang Ardy B WIRANATA 15-10 / 2-15 / 15-5
1987 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-2 / 13-15 / 15-12
1985 Han Jian Morten FROST HANSEN 14-18 / 15-10 / 15-8
1983 Icuk SUGIARTO Liem Swie King 15-8 / 12-15 / 17-16
1980 Rudy Hartono Liem Swie King 15-9 / 15-9
1977 Flemming Delfs Svend Pri 15-5 / 15-6