Dutch Open  

Tournament Name: Dutch Open 1994
Tournament Dates: 28/09/1994-28/09/1994
Location: Netherlands, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO Simon ARCHER / Chris HUNT
MS Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN
WD PENG Xin Yong / ZHANG Jin QIN Yiyuan / He Tian TANG
WS Xiaoqing LIM Yuhong LIU
XD Chris HUNT / Gillian C GOWERS Flandy LIMPELE / Dede HASANAH

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (46*) Brent OLYNYK / Darryl YUNG 15-2 / 15-10 Arno DE JONG / Dennis LENS - 0
Round 1 (390*) Boris KESSOV / Theodoros VELKOS 18-16 / 15-2 Kin Meng Horatius HWANG / Dirk SASS - 0
Round 1 (51*) Anthony BUSH / Robert NOCK 15-11 / 15-6 Jeroen STEFFERS / Leo VAN DEN NOUWELAND (497*) 0
Round 1 (311*) Gerben BRUIJSTENS / Ruud KUIJTEN 18-13 / 15-8 Brian ABRA / Steve ISAAC - 0
Round 1 - Dharma GUNAWI / Volker RENZELMANN 15-4 / 15-5 Roel BOLLEN / Jim VAN BOUWEL - 0
Round 1 - Stojan IVANTCHEV / Ivan SOTIROV 15-7 / 13-15 / 15-10 Joost KOOL / Dicky PALYAMA - 0
MD
Round 1 - Pierre PELUPESSY / Quinten VAN DALM 18-16 / 15-5 Martin LUNDGAARD HANSEN / Thomas STAVNGAARD - 0
Round 1 (77*) Eddeeza SAHA / Fredyno SAHA 15-5 / 15-12 GE Cheng / YU Lizhi - 0
Round 1 - CHOI Ji Tae / KIM Young Gil 15-10 / 17-14 Neil COTTRILL / John QUINN (22*) 0
Round 1 (66*) Kok Kiong SENG / Hadi SUGIANTO 17-14 / 15-4 Jan-Eric ANTONSSON / Julian ROBERTSON - 0
Round 1 - Ron MICHELS / Joris VAN SOERLAND 15-7 / 15-6 Wan Wah LEE / Kar Wai LEONG (321*) 0
Round 1 - CHUN Chan Min / YOON Seung-Hyun 5-15 / 17-14 / 15-12 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (45*) 0
Round 1 (18*) Thomas DAMGAARD / András PILISZKY 15-3 / 15-3 Oliver PONGRATZ / Detlef POSTE (114*) 0
Round 1 - BAE Sung Won / KIM Seong Hoon W.O. Nick PONTING / Julian ROBERTSON (17*) 0
Round 2 (5*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-1 / 15-3 BAE Sung Won / KIM Seong Hoon - 0
Round 2 - Pierre PELUPESSY / Quinten VAN DALM 6-15 / 15-12 / 15-4 SUN Jun / Yangchun XIE - 0
Round 2 (158*) Par-Gunnar JONSSON / Rikard MAGNUSSON 15-9 / 15-11 Eddeeza SAHA / Fredyno SAHA (77*) 0
Round 2 - CHOI Ji Tae / KIM Young Gil 10-15 / 15-8 / 18-15 Dharma GUNAWI / Volker RENZELMANN - 0
Round 2 (66*) Kok Kiong SENG / Hadi SUGIANTO 15-1 / 18-13 Anthony BUSH / Robert NOCK (51*) 0
Round 2 - LIU Di / Qi (M) YU 9-15 / 15-4 / 15-7 Ron MICHELS / Joris VAN SOERLAND - 0
Round 2 (46*) Brent OLYNYK / Darryl YUNG 15-11 / 15-4 CHUN Chan Min / YOON Seung-Hyun - 0
Round 2 (14*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-9 / 15-6 Thomas DAMGAARD / András PILISZKY (18*) 0
Quarter-final (5*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-4 / 15-7 Pierre PELUPESSY / Quinten VAN DALM - 0
Quarter-final - CHOI Ji Tae / KIM Young Gil 15-12 / 9-15 / 15-10 Par-Gunnar JONSSON / Rikard MAGNUSSON (158*) 0
Quarter-final (66*) Kok Kiong SENG / Hadi SUGIANTO 15-10 / 15-7 LIU Di / Qi (M) YU - 0
Quarter-final (14*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-6 / 15-9 Brent OLYNYK / Darryl YUNG (46*) 0
Semi-final (5*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-4 / 15-2 CHOI Ji Tae / KIM Young Gil - 0
Semi-final (14*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-9 / 15-11 Kok Kiong SENG / Hadi SUGIANTO (66*) 0
Final (5*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 17-18 / 15-5 / 15-8 Simon ARCHER / Chris HUNT (14*) 0
MS (qual)
Round 1 (720*) Tjitte WEISTRA 15-2 / 18-13 Ivan SOTIROV - 0
Round 1 - Dicky PALYAMA 15-11 / 15-9 Stojan IVANTCHEV - 0
Round 1 (205*) Kin Meng Horatius HWANG 17-14 / 15-7 Gerald KOUNTUL - 0
Round 1 (243*) Theodoros VELKOS 13-15 / 15-5 / 15-4 Stan DE LANGE - 0
Round 1 (109*) Dharma GUNAWI 15-6 / 15-6 Leo VAN DEN NOUWELAND - 0
Round 1 (304*) Bram FERNARDIN 10-15 / 15-9 / 15-4 Jeroen STEFFERS (402*) 0
Round 1 (381*) Erik BOKHORST 15-4 / 15-12 Roel BOLLEN - 0
Round 1 (64*) Robert NOCK 15-6 / 17-15 Jasen BORISOV (896*) 0
Round 1 - Alexander SCHEKKERMAN 15-13 / 15-6 Boris KESSOV (589*) 0
Round 1 (86*) Steve ISAAC 15-13 / 15-13 Gerben BRUIJSTENS (324*) 0
Round 1 (222*) Jim VAN BOUWEL 15-12 / 15-6 Kristian DE LANGE - 0
Round 2 - Dennis LENS 17-16 / 15-8 Tjitte WEISTRA (720*) 0
Round 2 - Dicky PALYAMA 15-6 / 15-3 Kin Meng Horatius HWANG (205*) 0
Round 2 (109*) Dharma GUNAWI 15-8 / 15-6 Joost KOOL (384*) 0
Round 2 (304*) Bram FERNARDIN 15-8 / 15-5 Roger TRIELING - 0
Round 2 (64*) Robert NOCK 11-15 / 15-6 / 15-2 Erik BOKHORST (381*) 0
Round 2 - Alexander SCHEKKERMAN 15-6 / 15-10 Arno DE JONG - 0
Round 2 (86*) Steve ISAAC 15-8 / 15-7 Jim VAN BOUWEL (222*) 0
MS
Round 1 (28*) GE Cheng 6-15 / 15-12 / 15-8 CHUN Chan Min - 0
Round 1 (63*) Joris VAN SOERLAND 15-7 / 15-11 Colin HAUGHTON (56*) 0
Round 1 (162*) Budi SANTOSO 15-4 / 15-7 Seu Bock TEY (208*) 0
Round 1 (81*) Pierre PELUPESSY 15-4 / 4-15 / 15-10 Oliver PONGRATZ (22*) 0
Round 1 (309*) Daryono BUDISANTOSO 15-10 / 18-15 Jan Jorgensen (46*) 0
Round 1 (33*) Rikard MAGNUSSON 15-8 / 15-11 Anthony BUSH (68*) 0
Round 1 (152*) Ah Heng LO 15-13 / 16-17 / 15-6 Steve ISAAC (86*) 0
Round 1 (50*) Peter RASMUSSEN 15-12 / 11-15 / 15-10 Ruud KUIJTEN (67*) 0
Round 1 (290*) KIM Young Gil 15-5 / 18-14 Peter J. BUSH (70*) 0
Round 1 (395*) Lex COENE 15-11 / 15-7 Davincy SAHA (90*) 0
Round 1 (53*) Martin LUNDGAARD HANSEN 7-15 / 15-8 / 15-11 Yangchun XIE (79*) 0
Round 1 (82*) Pedro VANNESTE W.O. BAE Sung Won - 0
Round 2 (5*) Poul-Erik HOYER 15-5 / 15-11 Bram FERNARDIN (304*) 0
Round 2 (28*) GE Cheng 15-3 / 15-10 Dicky PALYAMA - 0
Round 2 (15*) Thomas JOHANSSON 10-15 / 18-15 / 15-4 Dharma GUNAWI (109*) 0
Round 2 (162*) Budi SANTOSO 15-6 / 15-11 Joris VAN SOERLAND (63*) 0
Round 2 (13*) PERMADI Fung 15-5 / 15-2 CHOI Ji Tae - 0
Round 2 (81*) Pierre PELUPESSY 15-12 / 15-8 Yong Chut KOO (104*) 0
Round 2 (33*) Rikard MAGNUSSON 15-4 / 15-11 Daryono BUDISANTOSO (309*) 0
Round 2 (50*) Peter RASMUSSEN 15-3 / 15-2 Ah Heng LO (152*) 0
Round 2 (29*) SUN Jun 15-5 / 15-9 Detlef POSTE (78*) 0
Round 2 (100*) Michael TEDJAKUSUMA 15-3 / 15-7 KIM Young Gil (290*) 0
Round 2 (20*) Jeroen VAN DIJK 15-4 / 15-3 Zainal MALIK (823*) 0
Round 2 (82*) Pedro VANNESTE 15-8 / 15-17 / 15-12 Lex COENE (395*) 0
Round 2 (54*) Indra WIJAYA 15-7 / 15-12 Brian ABRA (124*) 0
Round 2 (53*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-7 / 15-8 Edwin VAN DALM (699*) 0
Round 2 (7*) Jens OLSSON 15-2 / 15-9 Volker RENZELMANN (92*) 0
Round 2 (160*) YU Lizhi W.O. PARK Yoon Seok - 0
Round 3 (5*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-7 GE Cheng (28*) 0
Round 3 (15*) Thomas JOHANSSON 14-18 / 15-11 / 15-9 Budi SANTOSO (162*) 0
Round 3 (13*) PERMADI Fung 15-10 / 15-5 Pierre PELUPESSY (81*) 0
Round 3 (160*) YU Lizhi 15-12 / 15-9 Rikard MAGNUSSON (33*) 0
Round 3 (50*) Peter RASMUSSEN 17-14 / 15-10 SUN Jun (29*) 0
Round 3 (100*) Michael TEDJAKUSUMA 4-15 / 15-8 / 15-10 Jeroen VAN DIJK (20*) 0
Round 3 (82*) Pedro VANNESTE 6-15 / 18-14 / 15-5 Indra WIJAYA (54*) 0
Round 3 (53*) Martin LUNDGAARD HANSEN 17-15 / 15-13 Jens OLSSON (7*) 0
Quarter-final (5*) Poul-Erik HOYER 13-18 / 18-14 / 15-1 Thomas JOHANSSON (15*) 0
Quarter-final (13*) PERMADI Fung 15-1 / 17-15 YU Lizhi (160*) 0
Quarter-final (50*) Peter RASMUSSEN 15-6 / 18-13 Michael TEDJAKUSUMA (100*) 0
Quarter-final (53*) Martin LUNDGAARD HANSEN 18-14 / 15-9 Pedro VANNESTE (82*) 0
Semi-final (5*) Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-8 PERMADI Fung (13*) 0
Semi-final (50*) Peter RASMUSSEN 15-11 / 15-11 Martin LUNDGAARD HANSEN (53*) 0
Final (5*) Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-7 Peter RASMUSSEN (50*) 0
WD
Round 1 (1*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-0 Emma CONSTABLE / Tanya L WOODWARD (192*) 0
Round 1 (190*) Brenda CONIJN / Bianca HILBERINK 10-15 / 15-11 / 15-6 Lonneke JANSSEN / Judith MEULENDIJKS - 0
Round 1 (139*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-4 / 15-11 Nicole VAN HOOREN / Georgy VAN SOERLAND (25*) 0
Round 1 (41*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-7 / 15-11 Deyana LOMBAN / Eny OKTAVIANI - 0
Round 1 (138*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-12 / 18-16 Nichola L. BECK / Sarah HARDAKER - 0
Round 1 - Gillian C GOWERS / Joanne MUGGERIDGE 15-5 / 15-11 LIN Xiaoming / Yuhong LIU - 0
Round 1 (29*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-7 / 15-1 Anthoinette ACHTERBERG / Brenda BEENHAKKER (390*) 0
Round 1 (9*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-7 / 15-9 Joanne DAVIES / Alison HUMBY - 0
Quarter-final (1*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-8 / 15-1 Brenda CONIJN / Bianca HILBERINK (190*) 0
Quarter-final (41*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 10-15 / 15-13 / 15-10 Julie BRADBURY / Joanne GOODE (139*) 0
Quarter-final - Gillian C GOWERS / Joanne MUGGERIDGE 15-4 / 15-3 Ann JORGENSEN / Majken VANGE (138*) 0
Quarter-final (29*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-9 / 18-16 Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK (9*) 0
Semi-final (41*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-12 / 15-5 Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN (1*) 0
Semi-final (29*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-11 / 15-4 Gillian C GOWERS / Joanne MUGGERIDGE - 0
Final (29*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-4 / 15-7 QIN Yiyuan / He Tian TANG (41*) 0
WS (qual)
Round 1 (565*) Monique MEIJER 11-1 / 11-3 Annemie BUYSE (406*) 0
Round 1 (149*) Anetha STAMBOLIZSKA 11-3 / 11-0 Marie-Jose VAN DE BERG - 0
WS
Round 1 (23*) Joanne MUGGERIDGE 12-10 / 11-2 Judith MEULENDIJKS (572*) 0
Round 1 (182*) Brenda CONIJN 3-11 / 11-5 / 11-8 Emma CONSTABLE (117*) 0
Round 1 (48*) LIN Xiaoming 11-6 / 11-6 Georgy VAN SOERLAND (61*) 0
Round 1 (565*) Monique MEIJER 11-2 / 11-3 Caroline PERSYN (496*) 0
Round 1 (62*) Julia MANN 8-11 / 11-2 / 11-9 Astrid VAN DER KNAAP (51*) 0
Round 1 (223*) Majken VANGE 11-7 / 12-9 Brenda BEENHAKKER (222*) 0
Round 1 (47*) Alison HUMBY 11-4 / 11-7 Lonneke JANSSEN (266*) 0
Round 1 (75*) Tanya L WOODWARD W.O. Astrid CRABO (43*) 0
Round 2 (11*) Xiaoqing LIM 9-11 / 11-7 / 11-3 Joanne MUGGERIDGE (23*) 0
Round 2 (46*) Mette PEDERSEN 11-2 / 11-7 Brenda CONIJN (182*) 0
Round 2 (34*) Monique HOOGLAND 11-2 / 11-12 / 11-3 Tanya L WOODWARD (75*) 0
Round 2 (48*) LIN Xiaoming 11-3 / 2-11 / 11-0 Silvia ANGGRAINI (68*) 0
Round 2 (67*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-6 / 11-1 Monique MEIJER (565*) 0
Round 2 (22*) Catrine BENGTSSON 11-0 / 11-6 Julia MANN (62*) 0
Round 2 (77*) Nicole TUMMER 9-12 / 11-4 / 11-2 Majken VANGE (223*) 0
Round 2 (3*) Yuhong LIU 11-3 / 11-5 Alison HUMBY (47*) 0
Quarter-final (11*) Xiaoqing LIM 11-3 / 12-11 Mette PEDERSEN (46*) 0
Quarter-final (48*) LIN Xiaoming 11-5 / 11-5 Monique HOOGLAND (34*) 0
Quarter-final (22*) Catrine BENGTSSON 11-9 / 6-11 / 12-11 Lidya DJAELAWIJAYA (67*) 0
Quarter-final (3*) Yuhong LIU 11-6 / 11-2 Nicole TUMMER (77*) 0
Semi-final (11*) Xiaoqing LIM 11-3 / 11-2 LIN Xiaoming (48*) 0
Semi-final (3*) Yuhong LIU 7-11 / 11-7 / 11-5 Catrine BENGTSSON (22*) 0
Final (11*) Xiaoqing LIM 11-3 / 12-9 Yuhong LIU (3*) 0
XD
Round 1 (4*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-11 / 9-15 / 15-9 John QUINN / Sarah HARDAKER - 0
Round 1 (64*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 15-10 / 15-9 Julian ROBERTSON / Joanne DAVIES - 0
Round 1 (224*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-9 / 15-9 LIU Di / ZHANG Jin (70*) 0
Round 1 - Ron MICHELS / Lotte OLSEN 15-8 / 15-5 Pedro VANNESTE / Annemie BUYSE (651*) 0
Round 1 - Thomas DAMGAARD / Marlene THOMSEN 15-9 / 12-15 / 15-11 Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN (23*) 0
Round 1 (7*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-9 / 12-15 / 15-11 Qi (M) YU / He Tian TANG - 0
Round 1 (12*) Flandy LIMPELE / Dede HASANAH 15-12 / 15-2 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (93*) 0
Round 1 (6*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-9 / 15-2 Neil COTTRILL / Nichola L. BECK (295*) 0
Quarter-final (4*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-5 / 17-14 Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN (64*) 0
Quarter-final (224*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-11 / 17-14 Ron MICHELS / Lotte OLSEN - 0
Quarter-final - Thomas DAMGAARD / Marlene THOMSEN 15-4 / 15-17 / 15-12 Nick PONTING / Joanne GOODE (7*) 0
Quarter-final (12*) Flandy LIMPELE / Dede HASANAH 18-16 / 15-5 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (6*) 0
Semi-final (224*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-1 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (4*) 0
Semi-final (12*) Flandy LIMPELE / Dede HASANAH 15-11 / 15-7 Thomas DAMGAARD / Marlene THOMSEN - 0
Final (224*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-4 Flandy LIMPELE / Dede HASANAH (12*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 22 50 6 27.3% 1171 53.23 00:00:00 0 0 0.0%
MS 41 93 11 26.8% 2234 54.49 00:00:00 0 0 0.0%
WD 15 32 2 13.3% 735 49 00:00:00 0 0 0.0%
WS 22 52 8 36.4% 849 38.59 00:00:00 0 0 0.0%
XD 15 34 4 26.7% 816 54.4 00:00:00 0 0 0.0%
Total 115 261 31 27.0% 5805 50.48 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Greece 1 0 100.0%
Chinese Taipei 3 1 75.0%
Indonesia 18 9 66.7%
Sweden 15 8 65.2%
Denmark 25 14 64.1%
China 15 10 60.0%
France 2 2 50.0%
England 19 20 48.7%
Korea 5 6 45.5%
Singapore 2 3 40.0%
Canada 2 3 40.0%
Netherlands 21 35 37.5%
Germany 4 8 33.3%
Malaysia 4 8 33.3%
Bulgaria 2 4 33.3%
Belgium 3 7 30.0%
Australia 0 1 0.0%
Wales 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew Lakshya SEN 21-12 / 21-16
2019 Lakshya SEN Yusuke ONODERA 15-21 / 21-14 / 21-15
2018 Sourabh VERMA CHEAM June Wei 21-19 / 21-13
2017 Kento MOMOTA Yu IGARASHI 21-10 / 21-12
2016 WANG Tzu Wei Ajay JAYARAM 21-10 / 17-21 / 21-18
2015 Ajay JAYARAM Raul MUST 21-12 / 21-18
2014 Ajay JAYARAM Ihsan Maulana MUSTOFA 10-11 / 11-6 / 11-7 / 1-11 / 11-9
2013 WEI Nan CHAN Yan Kit 21-15 / 21-18
2012 Eric PANG Dicky PALYAMA 21-14 / 21-10
2011 HSUEH Hsuan Yi CHOU Tien Chen 18-21 / 21-15 / 21-16
2010 Sho SASAKI Ajay JAYARAM 21-16 / 21-19
2009 Chetan ANAND Eric PANG 21-12 / 21-15
2008 Andre Kurniawan TEDJONO Chetan ANAND 21-15 / 11-21 / 21-19
2007 Yen Hui Kendrick LEE Przemyslaw WACHA 20-22 / 21-11 / 21-18
2006 Sairul Amar AYOB WU Yunyong 22-20 / 14-21 / 21-9
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Shoji SATO 15-4 / 15-12
2004 Kenneth JONASSEN Anders BOESEN 15-6 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Muhammad Hafiz HASHIM 5-15 / 15-8 / 15-6
2002 Choong Hann WONG Tsuen Seng LEE 15-6 / 15-6
2001 Tsuen Seng LEE BAO Chunlai 7-1 / 1-7 / 7-5
2000 CHEN Hong Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-17 / 15-7
1999 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-10 / 15-13
1998 Muhammad Roslin HASHIM Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-6
1997 Choong Hann WONG Oliver PONGRATZ 15-10 / 15-11
1996 SUN Jun Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1
1994 Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-7
1993 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 15-5 / 15-11
1992 Hermawan SUSANTO Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-6
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 18-17 / 6-15 / 15-10
1990 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-6
1989 Allan BUDI KUSUMA Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-12