Australian Open  

Tournament Name: XIAMENAIR Australian Badminton Open
Tournament Dates: 07/06/2016-12/06/2016
Location: Australia, Sydney
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI
MS Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS JEON Hyeok Jin
WD BAO Yixin / CHEN Qingchen Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII
WS Saina NEHWAL SUN Yu
XD LU Kai / HUANG Yaqiong ZHENG Siwei / CHEN Qingchen

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Bernhard HALIM / Tran Hoang PHAM 21-15 / 21-11 Justin LEE / Huaidong TANG 677 21
MD
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-9 / 21-8 Ferry KURNIAWAN / Chia Sheng LIM - 18
Round 1 16 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-16 / 16-21 / 21-13 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 48 40
Round 1 11 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-12 / 21-10 Nikhar GARG / MANDIRAJU Anilkumar Raju - 16
Round 1 24 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 21-17 / 22-20 Muhammad Idham Zainal Abidin SYAZMIL / Muhammad Amzzar ZAINUDDIN 418 32
Round 1 21 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-16 / 8-21 / 21-17 CHAI Biao / HONG Wei 5 44
Round 1 71 CHOI SolGyu / KIM Jae Hwan 21-8 / 21-6 Lukas DEFOLKY / Jonathan SUN - 15
Round 1 14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-3 / 21-8 Ronan HO-YAGUES / Morgan PAITIO - 19
Round 1 47 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 18-21 / 21-11 / 21-13 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 44 51
Round 1 - LIU Cheng / ZHENG Siwei 21-9 / 21-10 Rizwan AZAM / Michael FARIMAN 223 21
Round 1 10 LI Junhui / LIU Yuchen 21-19 / 21-19 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 32 42
Round 1 7 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-8 / 21-5 Simon Wing Hang LEUNG / Mitchell WHELLER 577 19
Round 1 18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-14 / 21-15 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 62 29
Round 1 13 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-10 / 21-8 Ahmad Maziri MAZLAN / Amir Al Razi SYAZWAN 511 18
Round 1 215 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / Jagdish SINGH 21-15 / 21-6 Cham CHEN / Sagar KUMAR - 19
Round 1 4 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-17 / 21-8 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 15 33
Round 1 66 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO W.O. Bernhard HALIM / Tran Hoang PHAM - 0
Round 2 16 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 17-21 / 21-17 / 21-19 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 50
Round 2 24 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 21-14 / 21-18 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 11 33
Round 2 21 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-15 / 21-10 CHOI SolGyu / KIM Jae Hwan 71 27
Round 2 14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-15 / 21-19 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 47 35
Round 2 - LIU Cheng / ZHENG Siwei 21-15 / 21-10 LI Junhui / LIU Yuchen 10 24
Round 2 7 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 22-24 / 21-9 / 21-13 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 66 55
Round 2 13 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 17-21 / 21-17 / 21-18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 18 59
Round 2 4 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-14 / 21-7 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / Jagdish SINGH 215 24
Quarter-final 24 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 21-18 / 21-18 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 16 42
Quarter-final 14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-17 / 21-9 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21 26
Quarter-final - LIU Cheng / ZHENG Siwei 21-6 / 21-17 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 7 31
Quarter-final 13 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 21-18 FU Haifeng / ZHANG Nan 4 37
Semi-final 14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-16 / 21-14 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 24 33
Semi-final 13 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-11 LIU Cheng / ZHENG Siwei - 30
Final 13 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 21-15 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 14 33
MS (qual)
Round 1 339 Simon Wing Hang LEUNG 21-6 / 21-7 Ronan HO-YAGUES 643 19
Round 1 420 Yehezkiel Fritz MAINAKY 21-16 / 21-19 Morgan PAITIO 704 30
Round 1 181 Anthony JOE 21-10 / 21-13 Cham CHEN 388 23
Round 1 704 Lukas DEFOLKY 21-11 / 21-10 Pit Seng LOW 154 27
Round 1 165 Nathan TANG 21-14 / 21-7 Sagar KUMAR 681 22
Round 1 228 Jiann Shiarng CHIANG 21-13 / 17-21 / 21-8 Jonathan SUN 383 41
Round 1 106 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-7 / 21-14 Michael FARIMAN 384 33
Round 2 339 Simon Wing Hang LEUNG 21-16 / 22-20 Yehezkiel Fritz MAINAKY 420 34
Round 2 181 Anthony JOE 21-11 / 20-22 / 21-19 Lukas DEFOLKY 704 58
Round 2 413 Huaidong TANG 24-22 / 21-19 Nathan TANG 165 32
Round 2 106 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-16 / 21-12 Jiann Shiarng CHIANG 228 30
MS
Round 1 2 CHEN Long 21-3 / 21-4 Huaidong TANG 413 20
Round 1 37 Zulfadli ZULKIFFLI 21-13 / 21-6 Anthony JOE 181 33
Round 1 31 Anthony Sinisuka GINTING 21-8 / 21-12 CHOU Tien Chen 7 31
Round 1 35 Sameer VERMA 22-20 / 15-21 / 21-15 Ihsan Maulana MUSTOFA 19 53
Round 1 32 Tien Minh NGUYEN 21-13 / 21-17 Takuma UEDA 46 38
Round 1 26 JEON Hyeok Jin 21-5 / 21-6 Simon Wing Hang LEUNG 339 20
Round 1 36 Pablo ABIAN 21-12 / 21-17 Raul MUST 38 33
Round 1 11 HU Yun 21-19 / 12-21 / 21-15 GURUSAIDUTT R. M. V. 106 54
Round 1 28 Sho SASAKI 21-14 / 21-12 HSU Jen Hao 22 40
Round 1 33 Iskandar ZULKARNAIN 21-12 / 21-14 Brice LEVERDEZ 39 30
Round 1 12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-10 / 21-16 Zi Liang Derek WONG 60 33
Round 1 15 Rajiv OUSEPH 11-21 / 21-17 / 21-9 Rasmus FLADBERG 73 51
Round 1 13 KIDAMBI Srikanth 21-16 / 21-12 NG Ka Long Angus 10 32
Round 1 29 Sony Dwi KUNCORO 21-16 / 21-12 TIAN Houwei 6 40
Round 1 18 WANG Zhengming 19-21 / 21-13 / 22-20 HUANG Yuxiang 42 51
Round 1 84 HEO Kwang Hee 21-15 / 21-14 Jonatan CHRISTIE 20 29
Round 2 2 CHEN Long 21-17 / 21-12 Zulfadli ZULKIFFLI 37 48
Round 2 31 Anthony Sinisuka GINTING 11-21 / 21-7 / 21-19 Sameer VERMA 35 53
Round 2 26 JEON Hyeok Jin 21-19 / 21-14 Tien Minh NGUYEN 32 42
Round 2 11 HU Yun 21-18 / 16-21 / 21-13 Pablo ABIAN 36 65
Round 2 28 Sho SASAKI 21-12 / 21-16 Iskandar ZULKARNAIN 33 42
Round 2 12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-19 / 20-22 / 21-16 Rajiv OUSEPH 15 60
Round 2 13 KIDAMBI Srikanth 21-19 / 21-12 Sony Dwi KUNCORO 29 34
Round 2 84 HEO Kwang Hee 29-30 / 21-12 / 11-2 Ret. WANG Zhengming 18 53
Quarter-final 31 Anthony Sinisuka GINTING 21-14 / 21-17 CHEN Long 2 44
Quarter-final 12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-14 / 21-18 Sho SASAKI 28 41
Quarter-final 13 KIDAMBI Srikanth 21-18 / 21-17 HEO Kwang Hee 84 36
Quarter-final 26 JEON Hyeok Jin W.O. HU Yun 11 0
Semi-final 26 JEON Hyeok Jin 21-19 / 16-21 / 21-19 Anthony Sinisuka GINTING 31 79
Semi-final 12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22-20 / 21-13 KIDAMBI Srikanth 13 43
Final 12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 19-21 / 21-11 JEON Hyeok Jin 26 70
WD
Round 1 - BAO Yixin / CHEN Qingchen 21-16 / 21-12 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 25 35
Round 1 17 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 18-21 / 21-9 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 33 58
Round 1 18 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-6 / 21-6 Elena Yee-Man KWOK / Janet SON - 20
Round 1 14 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-9 / 21-7 Rainbow NGAI / Jennifer TAM - 22
Round 1 30 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-8 / 21-3 Claudia LAM / Melinda SUN 289 20
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-9 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 588 31
Round 2 - BAO Yixin / CHEN Qingchen 14-21 / 21-13 / 21-12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 10 66
Round 2 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-10 / 21-17 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 17 46
Round 2 18 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-12 / 21-19 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 6 47
Round 2 2 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-18 / 12-21 / 21-17 Vivian HOO / WOON Khe Wei 14 54
Round 2 4 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-11 / 21-5 Hsuan-Yu Wendy CHEN / Tiffany HO - 26
Round 2 - CHAE YuJung / KIM Ji Won W.O. TIAN Qing / ZHAO Yunlei 3 0
Round 2 30 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN W.O. LUO Ying / LUO Yu 7 0
Quarter-final 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 22-20 / 21-12 CHAE YuJung / KIM Ji Won - 53
Quarter-final 2 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-10 / 21-19 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 18 39
Quarter-final 4 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-12 / 21-12 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 30 38
Quarter-final - BAO Yixin / CHEN Qingchen W.O. Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1 0
Semi-final - BAO Yixin / CHEN Qingchen 15-21 / 21-18 / 21-16 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 9 84
Semi-final 4 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-18 / 21-17 TANG Yuanting / YU Yang (F) 2 60
Final - BAO Yixin / CHEN Qingchen 23-21 / 21-17 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 4 61
WS (qual)
Round 1 154 Tiffany HO 21-6 / 21-7 Sara MOHMAND 317 19
WS
Round 1 11 Akane YAMAGUCHI 21-4 / 21-13 Melinda SUN 99 22
Round 1 41 KIM Hyo Min 21-15 / 21-19 PUSARLA V. Sindhu 10 55
Round 1 12 SUN Yu 21-23 / 21-17 / 21-19 Nozomi OKUHARA 5 83
Round 1 141 Lyanny Alessandra MAINAKY 21-16 / 21-19 Line Højmark KJAERSFELDT 22 39
Round 1 3 LI Xuerui 21-12 / 21-5 Jennifer TAM 125 25
Round 1 7 WANG Shixian 21-15 / 21-15 PAI Yu Po 21 39
Round 1 14 HE Bingjiao 21-19 / 18-21 / 21-14 Iris WANG 37 56
Round 1 28 TEE Jing Yi 21-18 / 21-11 Hsuan-Yu Wendy CHEN 73 37
Round 1 9 TAI Tzu Ying 21-12 / 19-21 / 21-19 Sayaka SATO 13 56
Round 1 91 Tanvi LAD 18-21 / 21-14 / 21-11 Tiffany HO 154 52
Round 1 2 WANG Yihan 21-16 / 21-10 Kirsty GILMOUR 15 37
Round 1 59 GOH Jin Wei 21-18 / 21-10 Michelle LI 20 33
Round 1 8 Saina NEHWAL 21-10 / 21-14 Joy LAI 78 29
Round 1 36 YIP Pui Yin 21-8 / 21-13 Sylvina KURNIAWAN 468 27
Round 1 4 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-16 Minatsu MITANI 18 40
Round 1 44 Thi Trang (B) VU 21-18 / 21-19 LIANG Xiaoyu 29 45
Round 2 11 Akane YAMAGUCHI 21-17 / 21-14 KIM Hyo Min 41 46
Round 2 12 SUN Yu 21-11 / 21-7 Lyanny Alessandra MAINAKY 141 36
Round 2 3 LI Xuerui 21-11 / 21-11 Thi Trang (B) VU 44 24
Round 2 7 WANG Shixian 21-19 / 21-18 HE Bingjiao 14 36
Round 2 9 TAI Tzu Ying 21-10 / 21-19 TEE Jing Yi 28 29
Round 2 2 WANG Yihan 21-18 / 21-6 Tanvi LAD 91 33
Round 2 8 Saina NEHWAL 21-12 / 21-14 GOH Jin Wei 59 37
Round 2 4 Ratchanok INTANON 21-7 / 21-9 YIP Pui Yin 36 26
Quarter-final 12 SUN Yu 21-18 / 21-9 Akane YAMAGUCHI 11 41
Quarter-final 3 LI Xuerui 21-19 / 21-17 WANG Shixian 7 38
Quarter-final 2 WANG Yihan 21-19 / 21-15 TAI Tzu Ying 9 32
Quarter-final 8 Saina NEHWAL 28-26 / 21-16 Ratchanok INTANON 4 56
Semi-final 12 SUN Yu 21-18 / 21-19 LI Xuerui 3 46
Semi-final 8 Saina NEHWAL 21-8 / 21-12 WANG Yihan 2 31
Final 8 Saina NEHWAL 11-21 / 21-14 / 21-19 SUN Yu 12 71
XD (qual)
Round 1 162 Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 21-4 / 21-5 Bernhard HALIM / Elena Yee-Man KWOK 548 14
XD
Round 1 724 Anders Skaarup RASMUSSEN / Maiken FRUERGAARD 21-12 / 18-21 / 21-15 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 51
Round 1 17 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-2 / 21-9 Cham CHEN / Rainbow NGAI - 20
Round 1 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 11-21 / 21-18 / 22-20 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 200 63
Round 1 53 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-7 / 21-8 Lukas DEFOLKY / Melinda SUN - 15
Round 1 162 Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 21-6 / 21-9 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 159 21
Round 1 24 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-8 / 21-10 Jonathan SUN / Jennifer TAM 347 20
Round 1 6 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-18 / 21-13 KIM Jae Hwan / KIM Ji Won - 27
Round 1 36 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 16-21 / 21-15 / 21-14 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 19 50
Round 1 188 Rizwan AZAM / Sara MOHMAND 22-20 / 16-21 / 21-19 Huaidong TANG / Tiffany HO - 47
Round 1 10 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-7 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 25 30
Round 1 50 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-18 / 21-16 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 55 37
Round 1 8 LIU Cheng / BAO Yixin 21-4 / 10-1 Ret. Tran Hoang PHAM / Sylvina KURNIAWAN - 16
Round 1 12 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-17 / 21-16 Simon Wing Hang LEUNG / Claudia LAM - 23
Round 1 11 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 21-17 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 31 43
Round 1 54 LIU Yuchen / TANG Jinhua 21-12 / 21-7 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 23 29
Round 1 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-10 / 21-16 Kasper ANTONSEN / Gronya SOMERVILLE - 30
Round 2 17 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 15-21 / 21-16 / 21-14 Anders Skaarup RASMUSSEN / Maiken FRUERGAARD 724 55
Round 2 53 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-16 / 21-18 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 7 34
Round 2 24 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 14-21 / 23-21 / 21-14 Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 162 60
Round 2 6 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-13 / 22-20 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 36 31
Round 2 10 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-7 / 21-5 Rizwan AZAM / Sara MOHMAND 188 18
Round 2 8 LIU Cheng / BAO Yixin 21-9 / 19-21 / 21-11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 50 50
Round 2 11 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-11 / 21-15 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 12 29
Round 2 54 LIU Yuchen / TANG Jinhua 21-18 / 21-16 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 4 46
Quarter-final 53 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-17 / 21-12 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 17 33
Quarter-final 6 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-19 / 21-16 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 24 26
Quarter-final 10 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-9 / 21-16 LIU Cheng / BAO Yixin 8 28
Quarter-final 11 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-15 / 21-15 LIU Yuchen / TANG Jinhua 54 38
Semi-final 53 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 19-21 / 21-11 / 21-16 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 6 54
Semi-final 10 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-12 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 11 41
Final 10 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-14 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 53 38
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 66 6 20.0% 2271 75.7 00:31:50 2.38 0 0.0%
MS 29 67 9 31.0% 2366 81.59 00:42:56 1.9 4 13.8%
WD 17 38 4 23.5% 1297 76.29 00:44:42 1.71 4 23.5%
WS 31 67 5 16.1% 2387 77 00:40:33 1.9 2 6.5%
XD 30 68 8 26.7% 2383 79.43 00:36:14 2.19 2 6.7%
Total 137 306 32 23.4% 10704 78.13 00:38:43 2.02 12 8.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
India 12 5 70.6%
China 43 18 70.5%
Indonesia 27 17 61.4%
Thailand 3 2 60.0%
Hong Kong 4 3 57.1%
Malaysia 14 13 51.8%
Denmark 12 12 50.0%
Korea 7 7 50.0%
Vietnam 2 2 50.0%
Spain 1 1 50.0%
Japan 11 12 47.8%
Chinese Taipei 4 6 40.0%
England 2 3 40.0%
Pakistan 1 3 25.0%
Australia 9 36 20.0%
Singapore 1 4 20.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Estonia 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%
France 0 1 0.0%
New Caledonia 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Jonatan CHRISTIE Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 13-21 / 21-14
2018 LU Guangzu ZHOU Zeqi 21-8 / 23-21
2017 KIDAMBI Srikanth CHEN Long 22-20 / 21-16
2016 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS JEON Hyeok Jin 21-16 / 19-21 / 21-11
2015 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-12 / 14-21 / 21-18
2014 LIN Dan Simon SANTOSO 22-24 / 21-16 / 21-7
2013 TIAN Houwei XUE Song 20-22 / 21-13 / 21-12
2012 CHEN Jin Tien Minh NGUYEN 21-11 / 21-12
2011 Sho SASAKI Choong Hann WONG 21-11 / 12-21 / 21-19
2010 Tien Minh NGUYEN KHRISHNAN Yogendran 21-14 / 21-11
2009 Dionysius Hayom RUMBAKA Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-18
2008 Tsuen Seng LEE Sairul Amar AYOB 21-16 / 19-21 / 21-15
2007 John MOODY Marco VASCONCELOS 21-16 / 22-20
2006 ismail SAMAN Berata CHANDRA 21-15 / 21-10
2005 Andrew SMITH Geoffrey R BELLINGHAM 15-8 / 15-10
2004 Andrew SMITH Niluka KARUNARATNE 15-7 / 15-8
2003 Shoji SATO Yuichi IKEDA 15-13 / 15-9
2002 Sairul Amar AYOB Stuart BREHAUT 15-8 / 15-9
2001 Colin HAUGHTON KHRISHNAN Yogendran 7-1 / 7-2 / 7-4
1999 Rio SURYANA Abhinn Shyam GUPTA 15-6 / 15-6
1998 Rio SURYANA Stuart BREHAUT 15-12 / 15-7
1997 NG Wei Murray HOCKING 15-8 / 15-11
1996 TAM Kai Chuen Yifeng SHEN 15-18 / 15-12 / 15-11
1995 Paul STEVENSON David HUMBLE 15-5 / 15-5
1994 Jefry TJOANDI Paul STEVENSON 18-13 / 15-9
1993 HE Tim Paul STEVENSON 18-15 / 15-10
1992 Eddy KURNIAWAN Paul STEVENSON 12-15 / 15-11 / 15-2
1991 HE Tim Paul STEVENSON 15-12 / 15-4
1990 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-9
1989 Yu SZE WEI Yan 15-4 / 15-7