SINGAPORE OPEN  

Tournament Name: OUE Singapore Open
Tournament Dates: 11/04/2017-16/04/2017
Location: Singapore, Singapore City
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Carsten MOGENSEN LI Junhui / LIU Yuchen
MS SAI PRANEETH B. KIDAMBI Srikanth
WD Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI
WS TAI Tzu Ying Carolina MARIN
XD LU Kai / HUANG Yaqiong Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 101 KIM Jae Hwan / YOO Yeon Seong 21-8 / 21-7 Nathaniel Ernestan SULISTYO / Zachariah Josiahno SUMANTI - 22
Round 1 88 CHOI SolGyu / KIM Gi Jung 21-8 / 21-11 MANDIRAJU Anilkumar Raju / Venkat Gaurav PRASAD 95 16
Round 1 60 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / Jagdish SINGH 21-15 / 21-14 Alwi MAHARDIKA / Angger SUDRAJAT - 21
Round 1 66 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 22-24 / 21-11 / 21-13 Chee Tean TAN / TAN Wee Gieen 68 55
Round 1 42 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 18-21 / 21-19 / 21-17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 38 58
Round 1 112 Lukhi Apri NUGROHO / Tedi SUPRIADI 17-21 / 21-15 / 21-19 K. Nandagopal / Sanyam SHUKLA 123 52
Round 1 70 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 21-18 / 21-19 Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 167 31
Round 2 88 CHOI SolGyu / KIM Gi Jung 23-21 / 17-21 / 21-13 KIM Jae Hwan / YOO Yeon Seong 101 50
Round 2 51 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 21-19 / 21-18 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / Jagdish SINGH 60 28
Round 2 66 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-8 / 21-15 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 42 22
Round 2 112 Lukhi Apri NUGROHO / Tedi SUPRIADI 21-18 / 21-10 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 70 30
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-11 / 21-18 CHOI SolGyu / KIM Gi Jung 88 24
Round 1 19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-12 / 17-21 / 21-15 OR Chin Chung / TANG Chun Man 24 52
Round 1 10 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 1-3 Ret. Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 7 1
Round 1 112 Lukhi Apri NUGROHO / Tedi SUPRIADI 23-21 / 13-21 / 21-19 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 33 55
Round 1 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-8 / 21-16 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 27 28
Round 1 18 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-18 / 21-19 LIU Cheng / ZHANG Nan 21 39
Round 1 6 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 21-18 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 32 39
Round 1 12 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-14 / 21-18 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 29 37
Round 1 35 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 19-21 / 21-17 / 21-16 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 50 50
Round 1 8 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 19-21 / 21-19 / 21-14 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 13 50
Round 1 26 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-17 / 21-17 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 51 30
Round 1 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-13 / 21-15 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 49 28
Round 1 17 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-15 / 19-21 / 22-20 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 45 69
Round 1 65 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-17 / 21-16 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 31 26
Round 1 66 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-14 / 21-19 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 25 29
Round 1 4 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 20-22 / 21-15 / 21-18 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 56 53
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-12 / 21-15 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 19 29
Round 2 10 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-12 / 21-15 Lukhi Apri NUGROHO / Tedi SUPRIADI 112 28
Round 2 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 11-21 / 21-16 / 21-10 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 18 48
Round 2 6 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 24-22 / 21-13 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 12 44
Round 2 8 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-18 / 19-21 / 21-16 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 35 54
Round 2 2 LI Junhui / LIU Yuchen 22-20 / 18-21 / 21-16 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 26 58
Round 2 65 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-19 / 21-16 LU Ching Yao / YANG Po Han 17 45
Round 2 4 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-19 / 21-18 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 66 33
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-14 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 10 27
Quarter-final 6 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 21-12 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 40
Quarter-final 2 LI Junhui / LIU Yuchen 18-21 / 22-20 / 22-20 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 8 60
Quarter-final 65 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-15 / 21-15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 4 36
Semi-final 6 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 11-21 / 21-11 / 21-14 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 54
Semi-final 2 LI Junhui / LIU Yuchen 15-21 / 21-10 / 21-16 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 65 46
Final 6 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-13 / 21-14 LI Junhui / LIU Yuchen 2 41
MS (qual)
Round 1 52 LIEW Daren 21-10 / 21-14 Henrikho KHO WIBOWO 161 24
Round 1 71 HEO Kwang Hee 21-3 / 21-16 Kazumasa SAKAI 46 26
Round 1 42 Sourabh VERMA 21-13 / 23-21 Misha ZILBERMAN 49 39
Round 1 95 Pannawit THONGNUAM 21-18 / 11-21 / 21-13 NG Zin Rei Ryan 211 54
Round 1 61 HSUEH Hsuan Yi 21-18 / 21-19 Firman Abdul KHOLIK 81 46
Round 1 44 CHONG Wei Feng 21-18 / 21-16 JEON Hyeok Jin 37 49
Round 1 47 LIN Yu Hsien 25-23 / 22-20 Takuma UEDA 45 50
Round 1 74 Kenta NISHIMOTO 21-9 / 21-14 Nathaniel Ernestan SULISTYO 198 30
Round 2 71 HEO Kwang Hee 22-20 / 19-21 / 24-22 LIEW Daren 52 67
Round 2 42 Sourabh VERMA 27-29 / 21-18 / 21-18 Pannawit THONGNUAM 95 68
Round 2 44 CHONG Wei Feng 21-19 / 21-15 HSUEH Hsuan Yi 61 40
Round 2 74 Kenta NISHIMOTO 21-13 / 21-14 LIN Yu Hsien 47 35
MS
Round 1 30 SAI PRANEETH B. 17-21 / 21-7 / 21-19 Emil HOLST 43 64
Round 1 23 QIAO Bin 21-12 / 21-17 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 19 47
Round 1 11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-18 / 21-18 CHONG Wei Feng 44 44
Round 1 15 HU Yun 28-26 / 23-21 Sameer VERMA 28 58
Round 1 2 SON Wan Ho 21-13 / 14-21 / 21-16 HEO Kwang Hee 71 53
Round 1 24 Jonatan CHRISTIE 21-18 / 21-13 Marc ZWIEBLER 16 35
Round 1 10 NG Ka Long Angus 21-19 / 21-17 Tommy SUGIARTO 13 36
Round 1 35 LEE Dong Keun 19-21 / 21-15 / 21-18 Sony Dwi KUNCORO 22 76
Round 1 26 Anthony Sinisuka GINTING 21-15 / 21-14 Sourabh VERMA 42 39
Round 1 31 Brice LEVERDEZ 17-21 / 21-13 / 21-17 CHOU Tien Chen 7 67
Round 1 33 Zulfadli ZULKIFFLI 21-13 / 21-15 HSU Jen Hao 32 47
Round 1 12 WONG Wing Ki Vincent 21-15 / 21-15 Viktor AXELSEN 3 37
Round 1 38 Pablo ABIAN 25-27 / 21-17 / 21-14 WEI Nan 36 76
Round 1 8 SHI Yuqi 21-16 / 21-7 Ajay JAYARAM 14 32
Round 1 29 KIDAMBI Srikanth 21-12 / 21-11 Kenta NISHIMOTO 74 32
Round 1 39 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-18 / 15-21 / 21-13 WANG Tzu Wei 17 62
Round 2 30 SAI PRANEETH B. 21-15 / 21-23 / 21-16 QIAO Bin 23 72
Round 2 11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-17 / 23-21 HU Yun 15 46
Round 2 24 Jonatan CHRISTIE 21-15 / 21-18 SON Wan Ho 2 45
Round 2 35 LEE Dong Keun 14-21 / 21-12 / 21-18 NG Ka Long Angus 10 73
Round 2 26 Anthony Sinisuka GINTING 21-18 / 21-13 Brice LEVERDEZ 31 42
Round 2 12 WONG Wing Ki Vincent 21-16 / 21-10 Zulfadli ZULKIFFLI 33 35
Round 2 8 SHI Yuqi 21-10 / 21-16 Pablo ABIAN 38 33
Round 2 29 KIDAMBI Srikanth 18-21 / 21-19 / 22-20 Ihsan Maulana MUSTOFA 39 81
Quarter-final 30 SAI PRANEETH B. 15-21 / 21-14 / 21-19 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 11 71
Quarter-final 35 LEE Dong Keun 21-18 / 21-16 Jonatan CHRISTIE 24 46
Quarter-final 26 Anthony Sinisuka GINTING 21-19 / 21-14 WONG Wing Ki Vincent 12 38
Quarter-final 29 KIDAMBI Srikanth 21-14 / 21-16 SHI Yuqi 8 36
Semi-final 30 SAI PRANEETH B. 21-6 / 21-8 LEE Dong Keun 35 38
Semi-final 29 KIDAMBI Srikanth 21-13 / 21-14 Anthony Sinisuka GINTING 26 42
Final 30 SAI PRANEETH B. 17-21 / 21-17 / 21-12 KIDAMBI Srikanth 29 55
WD (qual)
Round 1 - Narulia. R ERSA / Zahra Mahria Rossedy PERMATA 21-19 / 21-17 Ade Magnifiro KHASANAH / Rofahadah Supriadi PUTRI 211 30
Round 1 100 ONG Ren-ne / WONG Jia Ying Crystal 21-18 / 14-9 Ret. Aghisna Fathkul LAILI / Athiatun RAHIMAH 848 23
Round 1 107 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 16-21 / 21-13 / 21-12 Sekartaji PUTRI / Ganis Nur RAHMADANI - 43
Round 1 114 Cynthia Shara AYUNIDHA / Debora Rumate VEHRENICA 18-21 / 27-25 / 21-16 Mahima AGGARWAL / MANEESHA K 128 66
Round 2 27 BAO Yixin / YU Xiaohan 19-21 / 21-10 / 21-19 ONG Ren-ne / WONG Jia Ying Crystal 100 51
Round 2 50 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 21-13 / 21-16 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 107 25
Round 2 30 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 21-10 / 21-10 Cynthia Shara AYUNIDHA / Debora Rumate VEHRENICA 114 19
WD
Round 1 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-8 SANJANA SANTOSH / Arathi Sara SUNIL 35 29
Round 1 38 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-19 / 21-19 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 23 42
Round 1 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-9 / 21-16 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 26 33
Round 1 41 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 17-21 / 21-18 / 21-15 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 15 74
Round 1 4 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-6 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 33 22
Round 1 30 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 21-9 / 21-12 Putri Sari Dewi CITRA / Yujia JIN 63 23
Round 1 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-11 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 66 31
Round 1 8 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-11 / 16-21 / 21-19 CHAE YuJung / KIM Ha Na 126 62
Round 1 17 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-19 / 14-21 / 22-20 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 22 71
Round 1 9 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-9 Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 48 28
Round 1 21 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 20-22 / 21-18 / 21-12 Vivian HOO / WOON Khe Wei 13 62
Round 1 3 CHANG Ye Na / LEE So Hee 23-21 / 21-17 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 10 52
Round 1 50 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 21-11 / 21-5 Narulia. R ERSA / Zahra Mahria Rossedy PERMATA - 18
Round 1 7 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-18 / 21-18 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 46 36
Round 1 27 BAO Yixin / YU Xiaohan 21-12 / 21-17 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 24 34
Round 1 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-18 / 21-11 HUANG Dongping / LI Yinhui 12 44
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 19-21 / 21-12 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 38 55
Round 2 41 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-17 / 21-17 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 11 49
Round 2 4 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-17 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 30 28
Round 2 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-23 / 21-11 / 21-17 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 8 80
Round 2 9 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-14 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 17 39
Round 2 3 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-12 / 21-9 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21 33
Round 2 7 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-12 / 22-20 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 50 33
Round 2 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-16 BAO Yixin / YU Xiaohan 27 43
Quarter-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-11 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 41 38
Quarter-final 4 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 11-21 / 21-19 / 21-19 CHEN Qingchen / JIA Yifan 5 67
Quarter-final 3 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-12 / 21-13 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 9 45
Quarter-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-11 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 7 45
Semi-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-17 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 4 49
Semi-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 28-26 / 21-11 CHANG Ye Na / LEE So Hee 3 52
Final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-18 / 14-21 / 21-15 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1 65
WS (qual)
Round 1 95 Febby ANGGUNI 21-16 / 21-17 Rusydina Antardayu RIODINGIN 89 41
Round 1 - Narulia. R ERSA 21-16 / 21-15 Ganis Nur RAHMADANI 934 22
Round 1 63 CHEN Su Yu 21-17 / 21-13 Debora Rumate VEHRENICA 151 29
Round 1 66 Yulia Yosephin SUSANTO 21-12 / 21-8 Maya CHEN 161 24
Round 1 74 YEO Jia Min 21-12 / 21-18 Jesica MULJATI 120 39
Round 1 49 Lyanny Alessandra MAINAKY 21-11 / 21-14 Sekartaji PUTRI - 26
Round 2 95 Febby ANGGUNI 21-9 / 21-14 Zahra Mahria Rossedy PERMATA 627 26
Round 2 63 CHEN Su Yu 21-8 / 21-7 Narulia. R ERSA - 20
Round 2 66 Yulia Yosephin SUSANTO 21-10 / 21-14 CHUA Hui Zhen Grace 75 34
Round 2 74 YEO Jia Min 21-19 / 21-18 Lyanny Alessandra MAINAKY 49 46
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-10 / 21-19 Nitchaon JINDAPOL 15 37
Round 1 30 CHIANG Ying Li 21-15 / 21-14 Hanna RAMADINI 34 29
Round 1 17 Sayaka SATO 21-8 / 21-18 Ratchanok INTANON 8 37
Round 1 37 KIM Hyo Min 21-15 / 21-17 YEO Jia Min 74 46
Round 1 4 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 23-21 CHEUNG Ngan Yi 14 42
Round 1 29 HSU Ya Ching 21-18 / 21-13 Rituparna DAS 52 26
Round 1 7 HE Bingjiao 21-9 / 7-21 / 21-8 CHEN Su Yu 63 36
Round 1 13 Beiwen ZHANG 21-10 / 19-21 / 21-8 Febby ANGGUNI 95 41
Round 1 27 Fitriani FITRIANI 15-21 / 24-22 / 21-17 Minatsu MITANI 19 65
Round 1 5 PUSARLA V. Sindhu 10-21 / 21-15 / 22-20 Nozomi OKUHARA 10 62
Round 1 33 LEE Chia Hsin 21-18 / 21-10 Yulia Yosephin SUSANTO 66 33
Round 1 2 Carolina MARIN 21-12 / 16-21 / 21-12 Pornpawee CHOCHUWONG 28 55
Round 1 11 CHEN Yufei 21-8 / 6-21 / 21-17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 12 58
Round 1 6 SUN Yu 21-11 / 21-10 Dinar Dyah AYUSTINE 32 34
Round 1 42 PAI Yu Po 21-18 / 16-21 / 21-16 YIP Pui Yin 25 54
Round 1 3 SUNG Ji Hyun 21-16 / 19-21 / 21-13 GOH Jin Wei 35 76
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-11 / 21-8 CHIANG Ying Li 30 23
Round 2 17 Sayaka SATO 21-16 / 21-10 KIM Hyo Min 37 41
Round 2 4 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 16-21 / 23-21 HSU Ya Ching 29 60
Round 2 13 Beiwen ZHANG 21-10 / 25-23 HE Bingjiao 7 33
Round 2 5 PUSARLA V. Sindhu 19-21 / 21-17 / 21-8 Fitriani FITRIANI 27 60
Round 2 2 Carolina MARIN 21-7 / 21-11 LEE Chia Hsin 33 27
Round 2 6 SUN Yu 19-21 / 21-13 / 21-14 CHEN Yufei 11 65
Round 2 3 SUNG Ji Hyun 21-11 / 21-16 PAI Yu Po 42 36
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-14 / 21-19 Sayaka SATO 17 34
Quarter-final 13 Beiwen ZHANG 21-15 / 21-23 / 21-19 Akane YAMAGUCHI 4 64
Quarter-final 2 Carolina MARIN 21-11 / 21-15 PUSARLA V. Sindhu 5 35
Quarter-final 3 SUNG Ji Hyun 21-13 / 21-16 SUN Yu 6 45
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-15 Beiwen ZHANG 13 30
Semi-final 2 Carolina MARIN 21-9 / 21-12 SUNG Ji Hyun 3 33
Final 1 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-15 Carolina MARIN 2 38
XD (qual)
Round 1 341 K. Nandagopal / Mahima AGGARWAL 21-13 / 16-21 / 21-18 Afiat Yuris WIRAWAN / Nadya MELATI 120 45
Round 1 70 Satwiksairaj RANKIREDDY / MANEESHA K 21-9 / 21-12 Androw YUNANTO / Rofahadah Supriadi PUTRI - 24
Round 1 - Zachariah Josiahno SUMANTI / Marisa Vania Liske TENEH 21-9 / 21-14 Yohanes Rendy SUGIARTO / Keshya Nurvita HANADIA 1203 19
Round 1 165 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 21-14 / 19-21 / 21-11 YANG Po Han / HUNG Shih Han 251 42
Round 1 101 Bimo Adi PRAKOSO / Yujia JIN 21-15 / 21-18 Trikusuma WARDHANA / Dian FITRIANI 1203 25
Round 1 273 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 21-8 / 21-8 Hiski RUMENGAN / Cynthia Shara AYUNIDHA - 17
Round 1 65 Lukhi Apri NUGROHO / Ririn AMELIA 18-21 / 21-14 / 21-10 Guang Liang Jason WONG / Putri Sari Dewi CITRA 430 45
Round 1 124 KIM Jae Hwan / LEE So Hee 21-3 / 21-7 Hendra TANDJAYA / Sekartaji PUTRI - 17
Round 2 70 Satwiksairaj RANKIREDDY / MANEESHA K 21-18 / 14-21 / 21-11 K. Nandagopal / Mahima AGGARWAL 341 44
Round 2 165 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 22-20 / 21-15 Zachariah Josiahno SUMANTI / Marisa Vania Liske TENEH - 36
Round 2 273 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 21-17 / 21-15 Bimo Adi PRAKOSO / Yujia JIN 101 26
Round 2 124 KIM Jae Hwan / LEE So Hee 21-17 / 13-21 / 21-15 Lukhi Apri NUGROHO / Ririn AMELIA 65 50
XD
Round 1 39 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-16 / 21-14 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 34 25
Round 1 273 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 25-23 / 21-11 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 25 35
Round 1 27 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-9 ZHANG Nan / LI Yinhui 8 30
Round 1 41 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 21-13 / 16-21 / 21-11 Satwiksairaj RANKIREDDY / MANEESHA K 70 43
Round 1 2 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-17 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 12 36
Round 1 16 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-19 / 22-20 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 22 35
Round 1 86 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 21-13 / 21-14 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 89 21
Round 1 124 KIM Jae Hwan / LEE So Hee 15-21 / 21-12 / 21-13 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 18 47
Round 1 60 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 21-15 / 21-12 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 40 24
Round 1 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-18 / 21-16 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 19 38
Round 1 42 LEE Yang / HSU Ya Ching 16-21 / 21-11 / 21-13 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 24 48
Round 1 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-9 / 21-14 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 13 30
Round 1 15 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-18 / 15-21 / 21-16 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 17 54
Round 1 9 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-15 / 22-20 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 165 28
Round 1 47 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 21-18 / 14-21 / 22-20 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 56 54
Round 1 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-16 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 4 29
Round 2 39 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-16 / 21-15 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 273 28
Round 2 27 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 21-18 / 21-14 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 41 30
Round 2 2 LU Kai / HUANG Yaqiong 17-21 / 21-16 / 22-20 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 16 63
Round 2 86 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 17-21 / 21-17 / 21-16 KIM Jae Hwan / LEE So Hee 124 54
Round 2 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-17 / 21-13 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 60 37
Round 2 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-19 LEE Yang / HSU Ya Ching 42 45
Round 2 9 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-14 / 12-21 / 21-10 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 15 52
Round 2 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 26-28 / 21-14 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 47 57
Quarter-final 27 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-11 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 39 26
Quarter-final 2 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-8 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 86 27
Quarter-final 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10-21 / 21-18 / 21-18 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 5 69
Quarter-final 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-13 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 9 36
Semi-final 2 LU Kai / HUANG Yaqiong 16-21 / 21-17 / 21-12 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 27 55
Semi-final 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 18-21 / 21-11 / 21-14 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10 65
Final 2 LU Kai / HUANG Yaqiong 19-21 / 21-16 / 21-11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 11 68
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 72 12 40.0% 2666 88.87 00:41:44 2.13 2 6.7%
MS 31 73 11 35.5% 2691 86.81 00:50:15 1.73 9 29.0%
WD 31 70 8 25.8% 2517 81.19 00:44:35 1.82 7 22.6%
WS 31 74 12 38.7% 2627 84.74 00:43:43 1.94 7 22.6%
XD 31 75 13 41.9% 2717 87.65 00:41:35 2.11 4 12.9%
Total 154 364 56 36.4% 13218 85.83 00:44:23 1.93 29 18.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 5 2 71.4%
Denmark 12 5 70.6%
Korea 26 14 65.0%
China 20 11 64.5%
U.S.A. 3 2 60.0%
Japan 19 17 52.8%
India 21 19 52.5%
Chinese Taipei 23 23 50.0%
France 1 1 50.0%
Thailand 13 14 48.1%
Malaysia 15 18 45.5%
Indonesia 36 53 40.5%
Hong Kong 8 13 38.1%
Singapore 5 10 33.3%
Israel 0 1 0.0%
Germany 0 1 0.0%
Australia 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Anthony Sinisuka GINTING Kodai NARAOKA 23-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 10-21 / 21-19 / 21-13
2018 CHOU Tien Chen HSU Jen Hao 21-13 / 21-13
2017 SAI PRANEETH B. KIDAMBI Srikanth 17-21 / 21-17 / 21-12
2016 Sony Dwi KUNCORO SON Wan Ho 21-16 / 13-21 / 21-14
2015 Kento MOMOTA HU Yun 21-17 / 16-21 / 21-15
2014 Simon SANTOSO LEE Chong Wei 21-15 / 21-10
2013 Tommy SUGIARTO Boonsak PONSANA 20-22 / 21-5 / 21-17
2012 Boonsak PONSANA WANG Zhengming 21-18 / 21-19
2011 CHEN Jin LIN Dan W.O.
2010 Sony Dwi KUNCORO Boonsak PONSANA 21-16 / 21-16
2009 BAO Chunlai Boonsak PONSANA 21-19 / 16-21 / 21-15
2008 LEE Chong Wei Simon SANTOSO 21-13 / 21-5
2007 Boonsak PONSANA CHEN Yu 21-17 / 21-14
2006 Peter Hoeg GADE Kenneth JONASSEN 21-10 / 21-14
2005 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-3
2004 Kenneth JONASSEN LEE Chong Wei 15-3 / 17-15 / 15-4
2003 CHEN Hong CHEN Yu 11-15 / 15-8 / 15-4
2002 CHEN Hong Ronald SUSILO 15-4 / 15-1
2001 Taufik HIDAYAT Choong Hann WONG 7-5 / 0-7 / 7-1
1999 Harijanto ARBI Taufik HIDAYAT 13-15 / 15-10 / 15-11
1998 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-10 / 15-8
1997 Harijanto ARBI Indra WIJAYA 3-15 / 18-14 / 15-9
1995 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 3-15 / 15-10
1994 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 15-10 / 4-15 / 15-9
1992 Jianhua ZHAO Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-1
1991 Bambang SUPRIANTO PERMADI Fung 15-9 / 15-8
1990 Kok Keong FOO Jianhua ZHAO 15-8 / 10-15 / 15-9