Canada Open  

Tournament Name: YONEX CANADA OPEN GRAND PRIX 2010
Tournament Dates: 13/07/2010-18/07/2010
Location: Canada, Richmond
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART
MS Taufik HIDAYAT Brice LEVERDEZ
WD CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER
WS ZHU Lin Juliane SCHENK
XD LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Ronne Maykel RUNTOLALU / SANDIARTO 21-6 / 21-13 Jordan CHAI / Junaid SARGANA - 30
Round 1 - Mickey CHOW / Wilson WONG 16-21 / 22-20 / 21-10 Dan GOOD / Nathan OSBORNE - 38
Round 1 - Hao LI / Henry WIEBE 21-13 / 21-10 Ian LADILAW / Charles NEUFELDT - 27
Round 1 - Benny LIN / Duncan YAO 18-21 / 23-21 / 22-20 Nathan CHOI / Nyl YAKURA - 45
Round 1 - Andrew D'SOUZA / Sergiy SHATENKO 17-21 / 21-13 / 21-15 Arak BHOKANANDH / Terrence MA - 39
Round 1 - Lionel CHONG / Austin LIAW 21-13 / 21-12 Hugh LEUNG / Kevin SO - 30
Round 2 - Ronne Maykel RUNTOLALU / SANDIARTO 21-7 / 21-11 Mickey CHOW / Wilson WONG - 28
Round 2 - Hao LI / Henry WIEBE 21-9 / 21-10 Wilson HO / Matthew HUM - 25
Round 2 - Benny LIN / Duncan YAO 25-23 / 21-15 Andrew D'SOUZA / Sergiy SHATENKO - 33
Round 2 - Lionel CHONG / Austin LIAW 21-12 / 21-12 Rob FERGUSON / Richard JORDAN - 30
MD
Round 1 9 Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-16 / 21-19 Hiroyuki SAEKI / Takuma UEDA - 34
Round 1 176 Jon VANDERVET / Alvin LAU 21-10 / 21-9 Hao LI / Henry WIEBE - 24
Round 1 - Andrew ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-9 / 12-21 / 21-10 KIM Young Sun / LEE Jung Hwan - 58
Round 1 - CHOI Young Woo / JANG Sung Ho 24-22 / 21-11 Ronne Maykel RUNTOLALU / SANDIARTO - 46
Round 1 15 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-16 / 21-16 Peter HUANG / Ajit SIDHU - 28
Round 1 128 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 17-21 / 21-18 / 21-13 Toby NG / Jacky RUAN - 53
Round 1 - Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 21-8 / 21-13 Joseph DONALDSON / Tommy MCKEE - 27
Round 1 - JANG Seung Hoon / PARK Young Nam 21-17 / 21-8 Livio DORIZZI / Thomas HEINIGER - 35
Round 1 194 PHILLIPE Charron / Pierre Langlias GAGNE 21-11 / 24-22 Antonio DE VINATEA / Martin DEL VALLE 67 36
Round 1 53 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 23-21 / 21-17 Adrian LIU / Derrick NG 110 42
Round 1 - Hugo ARTHUSO / Daniel PAIOLA 21-15 / 21-17 Lionel CHONG / Austin LIAW - 28
Round 1 23 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 21-19 / 21-16 Watson BRIGGS / Paul VAN RIETVELDE - 39
Round 1 - Darren HONG / Kevin LI 21-11 / 21-8 Benny LIN / Duncan YAO - 24
Round 1 - Michael FUCHS / Peter KAESBAUER 21-14 / 21-5 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW - 29
Round 1 - Richard LIANG / Timothy MA 21-15 / 21-15 Kyle FOLEY / Kyle HOLOBOFF - 31
Round 1 8 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-11 / 21-13 Christian BOESIGER / Anthony DUMARTHERAY 139 33
Round 2 9 Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-13 / 21-16 Jon VANDERVET / Alvin LAU 176 30
Round 2 - Andrew ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-18 / 17-21 / 21-17 CHOI Young Woo / JANG Sung Ho - 67
Round 2 128 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-15 / 20-22 / 21-18 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 15 63
Round 2 - Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 21-17 / 21-19 JANG Seung Hoon / PARK Young Nam - 39
Round 2 53 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-11 / 21-10 PHILLIPE Charron / Pierre Langlias GAGNE 194 34
Round 2 23 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 21-8 / 21-8 Hugo ARTHUSO / Daniel PAIOLA - 24
Round 2 - Michael FUCHS / Peter KAESBAUER 21-5 / 21-11 Darren HONG / Kevin LI - 30
Round 2 8 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-10 / 21-9 Richard LIANG / Timothy MA - 18
Quarter-final 9 Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-17 / 21-13 Andrew ELLIS / Chris LANGRIDGE - 0
Quarter-final - Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 23-21 / 21-13 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 128 34
Quarter-final 23 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 21-18 / 21-15 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 53 39
Quarter-final 8 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-17 / 21-11 Michael FUCHS / Peter KAESBAUER - 31
Semi-final - Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 21-15 / 20-22 / 21-17 Howard BACH / Tony GUNAWAN 9 62
Semi-final 8 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-19 / 13-21 / 21-16 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 23 37
Final 8 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-16 / 21-16 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART - 26
MS (qual)
Round 1 460 Ajit SIDHU 21-10 / 21-8 Steven HSU - 31
Round 1 - Howard SHU 21-12 / 21-16 Emmet GIBNEY - 26
Round 1 - Kevin JOSS 21-18 / 21-17 Nyl YAKURA - 29
Round 1 - Richard LIANG 23-21 / 24-22 Curtis STENSLAND - 38
Round 1 - Jacky RUAN 21-12 / 21-10 Peter HUANG - 30
Round 1 - Andrew D'SOUZA 21-11 / 21-11 Nicholas BONKOWSKY 528 25
Round 1 - Anthony DUMARTHERAY 21-15 / 21-19 Terrence MA - 38
Round 1 - Livio DORIZZI 21-3 / 21-8 Junaid SARGANA - 28
Round 1 - PARK Young Nam 21-6 / 21-9 Nathan OSBORNE - 25
Round 1 - Sergiy SHATENKO 21-10 / 21-16 Nick SMALING 711 28
Round 1 - Duncan YAO 21-10 / 21-15 Dan GOOD - 30
Round 1 - Kyle FOLEY 21-15 / 21-9 Henry WIEBE - 35
Round 1 - David YUAN 21-13 / 21-19 Pierre Langlias GAGNE 536 37
Round 2 - Joseph DONALDSON 14-21 / 21-14 / 21-15 Ajit SIDHU 460 45
Round 2 430 Shun FUJINAMI 21-7 / 21-4 Wilson HO - 18
Round 2 - Howard SHU 21-9 / 21-16 Kevin JOSS - 27
Round 2 354 Christoph HEINIGER 21-15 / 18-21 / 22-20 Kazys TAMASAUSKAS - 62
Round 2 - Jacky RUAN 21-11 / 21-16 Richard LIANG - 31
Round 2 380 Tomoya INOUE 21-5 / 21-5 Charles NEUFELDT - 18
Round 2 - Anthony DUMARTHERAY 17-21 / 21-18 / 21-13 Andrew D'SOUZA - 48
Round 2 - PARK Young Nam 21-7 / 21-11 Livio DORIZZI - 26
Round 2 273 Manuel BATISTA 21-16 / 21-11 Benny LIN - 24
Round 2 - Martin GIUFFRE 21-18 / 11-21 / 21-16 Sergiy SHATENKO - 55
Round 2 368 Timothy MA 21-3 / 21-12 Matthew HUM - 23
Round 2 - Hao LI 18-21 / 21-19 / 21-13 Duncan YAO - 45
Round 2 333 Arak BHOKANANDH 21-16 / 21-9 Hugh LEUNG - 27
Round 2 - Kyle FOLEY 17-21 / 21-13 / 21-18 David YUAN - 49
Round 2 343 PHILLIPE Charron 21-11 / 21-10 Ian LADILAW - 25
Round 3 - Joseph DONALDSON 21-11 / 21-8 Jason CHOU - 23
Round 3 - Howard SHU 21-7 / 21-6 Shun FUJINAMI 430 27
Round 3 - Jacky RUAN 21-14 / 21-14 Christoph HEINIGER 354 31
Round 3 380 Tomoya INOUE 21-12 / 21-8 Anthony DUMARTHERAY - 30
Round 3 - PARK Young Nam 21-17 / 21-13 Manuel BATISTA 273 30
Round 3 - Martin GIUFFRE 21-19 / 19-21 / 21-9 Timothy MA 368 50
Round 3 - Hao LI 12-21 / 21-13 / 21-12 Arak BHOKANANDH 333 49
Round 3 - Kyle FOLEY 21-18 / 23-21 PHILLIPE Charron 343 34
MS
Round 1 5 Taufik HIDAYAT 15-21 / 21-15 / 21-15 Alex PANG 113 56
Round 1 282 Dang KAI 21-15 / 21-11 Kyle FOLEY - 37
Round 1 41 Matthieu LO YING PING 21-6 / 19-21 / 21-11 Howard SHU - 16
Round 1 198 HAN Ki Hoon 21-19 / 21-5 Martin GIUFFRE - 32
Round 1 28 Carl BAXTER 24-22 / 16-21 / 21-19 Michael LAHNSTEINER 91 71
Round 1 89 David SNIDER 21-11 / 21-15 Kailai ZHANG 315 34
Round 1 48 Christian LIND THOMSEN 21-19 / 21-15 Jacky RUAN - 36
Round 1 229 Martin BILLE LARSEN 21-15 / 21-9 Pavel FLORIAN 136 5
Round 1 103 Shuhei HAYASAKI 22-20 / 24-26 / 21-17 HSIEH Yu Hsing 26 64
Round 1 68 Daniel PAIOLA 22-20 / 22-20 Joseph ROGERS 155 40
Round 1 66 Dieter DOMKE 21-15 / 21-11 Christian BOESIGER 226 38
Round 1 171 Daniel GRASSMUCK 21-16 / 21-15 Sattawat PONGNAIRAT 187 39
Round 1 27 Arvind BHAT 21-18 / 21-14 Charles PYNE 123 38
Round 1 253 LEE Dong Keun 21-11 / 21-5 Bruno MONTEVERDE 164 29
Round 1 58 Kestutis NAVICKAS 21-12 / 21-11 Daniel GOUW 199 32
Round 1 158 Mario CUBA 21-17 / 21-15 Tommy MCKEE 261 35
Round 1 78 Zi Liang Derek WONG 21-13 / 21-19 David OBERNOSTERER 131 35
Round 1 191 Yuichi IKEDA 21-17 / 15-21 / 21-9 Scott EVANS 47 51
Round 1 107 Ben BECKMAN 21-9 / 21-10 Christopher FLORES 277 33
Round 1 40 Brice LEVERDEZ 19-21 / 21-18 / 21-18 Takuma UEDA 119 71
Round 1 71 Kieran MERRILEES 21-12 / 21-15 Aditya ELANGO 130 34
Round 1 46 Petr KOUKAL 21-11 / 21-19 Sune GAVNHOLT 97 38
Round 1 83 Simon MAUNOURY 21-15 / 21-19 Emil Vind 160 37
Round 1 23 Rajiv OUSEPH 21-9 / 21-15 Arnold SETIADI 200 30
Round 1 223 Hock Lai LEE 21-8 / 18-21 / 23-21 Kristian MIDTGAARD 85 67
Round 1 52 Stefan WOJCIKIEWICZ 21-10 / 21-11 Hugo ARTHUSO 195 28
Round 1 141 Hiroyuki SAEKI 21-19 / 21-13 Nicholas JINADASA 111 29
Round 1 82 Kasper IPSEN 21-11 / 17-21 / 21-19 SON Wan Ho 32 72
Round 1 - Joseph DONALDSON 21-9 / 21-19 Antonio DE VINATEA 122 31
Round 1 57 Rune ULSING 21-15 / 13-21 / 21-19 Tomoya INOUE 380 55
Round 1 - PARK Young Nam 21-12 / 21-9 Martin DEL VALLE 174 26
Round 1 22 Dicky PALYAMA 21-13 / 21-13 Hao LI - 27
Round 2 5 Taufik HIDAYAT 21-12 / 22-20 Dang KAI 282 31
Round 2 41 Matthieu LO YING PING 11-21 / 21-7 / 21-18 HAN Ki Hoon 198 50
Round 2 28 Carl BAXTER 21-14 / 21-16 David SNIDER 89 32
Round 2 48 Christian LIND THOMSEN 21-13 / 21-15 Martin BILLE LARSEN 229 44
Round 2 103 Shuhei HAYASAKI 21-8 / 21-15 Daniel PAIOLA 68 27
Round 2 66 Dieter DOMKE 21-13 / 21-6 Daniel GRASSMUCK 171 29
Round 2 253 LEE Dong Keun 14-21 / 21-15 / 21-17 Arvind BHAT 27 68
Round 2 58 Kestutis NAVICKAS 21-9 / 21-15 Mario CUBA 158 31
Round 2 78 Zi Liang Derek WONG 15-21 / 21-15 / 21-15 Yuichi IKEDA 191 60
Round 2 40 Brice LEVERDEZ 21-10 / 15-21 / 21-9 Ben BECKMAN 107 50
Round 2 46 Petr KOUKAL 21-16 / 21-8 Kieran MERRILEES 71 32
Round 2 83 Simon MAUNOURY 21-16 / 21-19 Rajiv OUSEPH 23 40
Round 2 223 Hock Lai LEE 16-21 / 21-16 / 21-13 Stefan WOJCIKIEWICZ 52 58
Round 2 141 Hiroyuki SAEKI 21-18 / 21-17 Kasper IPSEN 82 40
Round 2 57 Rune ULSING 21-11 / 21-16 Joseph DONALDSON - 31
Round 2 22 Dicky PALYAMA 21-14 / 24-26 / 21-14 PARK Young Nam - 55
Round 3 5 Taufik HIDAYAT 13-21 / 21-19 / 21-16 Matthieu LO YING PING 41 50
Round 3 48 Christian LIND THOMSEN 11-21 / 21-16 / 21-15 Carl BAXTER 28 63
Round 3 66 Dieter DOMKE 21-9 / 19-21 / 21-12 Shuhei HAYASAKI 103 42
Round 3 253 LEE Dong Keun 21-17 / 21-10 Kestutis NAVICKAS 58 36
Round 3 40 Brice LEVERDEZ 21-16 / 22-20 Zi Liang Derek WONG 78 46
Round 3 83 Simon MAUNOURY 13-21 / 21-18 / 21-15 Petr KOUKAL 46 50
Round 3 141 Hiroyuki SAEKI 21-16 / 21-19 Hock Lai LEE 223 33
Round 3 57 Rune ULSING 21-18 / 21-10 Dicky PALYAMA 22 34
Quarter-final 5 Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-14 Christian LIND THOMSEN 48 42
Quarter-final 66 Dieter DOMKE 21-14 / 12-21 / 21-16 LEE Dong Keun 253 47
Quarter-final 40 Brice LEVERDEZ 21-12 / 22-20 Simon MAUNOURY 83 38
Quarter-final 57 Rune ULSING 17-21 / 22-20 / 21-19 Hiroyuki SAEKI 141 67
Semi-final 5 Taufik HIDAYAT 21-15 / 20-22 / 21-9 Dieter DOMKE 66 53
Semi-final 40 Brice LEVERDEZ 21-16 / 21-19 Rune ULSING 57 41
Final 5 Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-11 Brice LEVERDEZ 40 35
WD
Round 1 - BANG Eun Hye / OH Se Ra 21-9 / 21-9 Reshma BHAMBHANI / Sun YANG - 30
Round 1 65 Yu Yan Vanessa NEO / Mingtian FU 21-7 / 21-8 Katherine WINDER / Claudia ZORNOZA 58 13
Round 1 - Sanya HERZIG / Sabrina JAQUET 21-3 / 21-3 Christina GUIFFRE / Jennifer SAUNDERS - 26
Round 1 29 Rie ETOH / Yu WAKITA 21-9 / 20-22 / 21-8 CHOI Min Jung / AH YOUNG PARK - 54
Round 1 145 Kana ITO / OKA Hitomi 21-6 / 21-2 Rosalynn CHONG / Cynthia TO - 29
Round 1 56 Iris WANG / Rena WANG 21-16 / 26-24 Fiona MCKEE / Anna RICE - 13
Round 1 45 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-8 / 21-13 Zarah CHENG / Bowie TAM - 12
Round 1 - Shizuka Uchida / Ayane KURIHARA 21-17 / 21-13 Phyllis CHAN / Stephanie KO - 24
Round 1 - Ayumi TASAKI / Masami YOSHIMURA 21-16 / 21-8 Grace GAO / Joycelyn KO 77 36
Round 1 21 Nicole GRETHER / Charmaine REID 21-9 / 21-13 Leah INGLIS / Maja TVRDY - 36
Round 1 - Jiangxue LIAN / Melody LIANG 21-10 / 12-21 / 22-20 Britta ANDERSEN / Julie HOUMANN - 48
Round 1 - EOM Hye Won / KIM Ha Na 21-10 / 21-11 Katelin DEJAK / Kristen TSAI - 28
Round 1 133 Alex BRUCE / Michelle LI 21-11 / 21-14 Alice MAN / Lauren TODT - 31
Round 1 98 Milaine CLOUTIER / Valerie ST JACQUES W.O. Alyssa LIM / Samantha WARD - 0
Round 2 6 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-12 / 21-9 BANG Eun Hye / OH Se Ra - 28
Round 2 - Sanya HERZIG / Sabrina JAQUET 21-15 / 17-21 / 22-20 Yu Yan Vanessa NEO / Mingtian FU 65 43
Round 2 29 Rie ETOH / Yu WAKITA 21-8 / 21-13 Kana ITO / OKA Hitomi 145 42
Round 2 56 Iris WANG / Rena WANG 21-13 / 13-21 / 21-10 Milaine CLOUTIER / Valerie ST JACQUES 98 51
Round 2 45 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-11 / 21-17 Shizuka Uchida / Ayane KURIHARA - 37
Round 2 21 Nicole GRETHER / Charmaine REID 21-9 / 22-20 Ayumi TASAKI / Masami YOSHIMURA - 48
Round 2 - EOM Hye Won / KIM Ha Na 21-19 / 21-19 Jiangxue LIAN / Melody LIANG - 42
Round 2 9 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-17 / 21-14 Alex BRUCE / Michelle LI 133 32
Quarter-final 6 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-12 / 21-10 Sanya HERZIG / Sabrina JAQUET - 23
Quarter-final 29 Rie ETOH / Yu WAKITA 21-14 / 21-6 Iris WANG / Rena WANG 56 24
Quarter-final 45 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-9 / 24-22 Nicole GRETHER / Charmaine REID 21 41
Quarter-final - EOM Hye Won / KIM Ha Na 23-21 / 21-16 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 9 35
Semi-final 6 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 19-21 / 21-17 / 21-16 Rie ETOH / Yu WAKITA 29 53
Semi-final 45 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-14 / 16-21 / 21-16 EOM Hye Won / KIM Ha Na - 65
Final 6 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-16 / 18-21 / 21-17 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 45 44
WS (qual)
Round 1 140 Katherine WINDER 21-9 / 21-16 Jennifer SAUNDERS - 35
Round 1 - Sarah KONG 21-16 / 17-21 / 21-13 Huwaina RAZI 382 57
Round 1 154 Masayo NOJIRINO 21-9 / 21-14 Suneeta KHARE - 33
Round 1 - CHOI Min Jung 21-7 / 21-11 Vanora LO - 25
Round 1 169 Alex BRUCE 21-9 / 16-21 / 21-9 Yasmin CURY 303 36
Round 1 332 Lauren TODT 21-15 / 15-21 / 21-19 Alice MAN - 56
Round 1 288 Sarah WALKER 21-17 / 21-16 Sun YANG - 29
Round 1 393 Yee Theng LIM 23-21 / 17-21 / 21-11 Solen PASTUREL 212 66
Round 1 172 Sabrina JAQUET 21-13 / 21-10 Valerie ST JACQUES 261 30
Round 1 - AH YOUNG PARK 21-8 / 21-2 Leah INGLIS - 27
Round 1 233 Cee Nantana KETPURA 21-13 / 21-11 Deyanire ANGULO 185 36
Round 1 326 Shannon POHL 21-14 / 21-11 Sanya HERZIG 485 32
Round 1 150 Iris WANG 21-3 / 21-7 Veronica YEUNG - 25
Round 1 - Kristen TSAI 21-6 / 21-8 Claudia ZORNOZA 202 26
Round 1 143 OKA Hitomi 21-4 / 21-15 Priscilla LUN - 36
Round 2 - Sarah KONG 21-13 / 21-15 Katherine WINDER 140 39
Round 2 154 Masayo NOJIRINO 21-11 / 21-17 CHOI Min Jung - 36
Round 2 332 Lauren TODT 1-0 Ret. Alex BRUCE 169 9
Round 2 288 Sarah WALKER 21-10 / 21-18 Katelin DEJAK - 20
Round 2 172 Sabrina JAQUET 21-13 / 20-22 / 21-9 Yee Theng LIM 393 53
Round 2 - AH YOUNG PARK 21-15 / 21-19 Cee Nantana KETPURA 233 32
Round 2 150 Iris WANG 21-14 / 21-6 Shannon POHL 326 38
Round 2 143 OKA Hitomi 21-11 / 21-19 Kristen TSAI - 43
Round 3 154 Masayo NOJIRINO 21-8 / 21-10 Sarah KONG - 33
Round 3 288 Sarah WALKER 21-6 / 21-14 Lauren TODT 332 35
Round 3 172 Sabrina JAQUET 10-21 / 21-15 / 21-19 AH YOUNG PARK - 56
Round 3 143 OKA Hitomi 21-6 / 21-9 Iris WANG 150 28
WS
Round 1 7 PI Hongyan 21-13 / 21-9 Rachel HOWARD 93 39
Round 1 189 ZHU Lin 21-6 / 21-8 Rena WANG 76 30
Round 1 38 Nicole GRETHER 21-11 / 21-13 Joycelyn KO 98 36
Round 1 87 Simone PRUTSCH 21-10 / 22-20 Anu NIEMINEN 42 38
Round 1 20 KIM Moon Hi 21-14 / 21-10 Phyllis CHAN 114 38
Round 1 132 JANG(F) Soo Young 21-18 / 21-11 Kristina GAVNHOLT 45 45
Round 1 41 Anna RICE 14-21 / 21-18 / 21-18 Maja TVRDY 46 68
Round 1 74 Shizuka Uchida 21-11 / 21-23 / 21-12 Sarah WALKER 288 54
Round 1 154 Masayo NOJIRINO 21-7 / 21-19 Sabrina JAQUET 172 41
Round 1 31 Judith MEULENDIJKS 21-7 / 21-8 Christina AICARDI 112 30
Round 1 69 Ayane KURIHARA 23-21 / 21-13 WANG Linling 100 47
Round 1 143 OKA Hitomi 24-22 / 21-16 SUNG Ji Hyun 25 55
Round 1 50 Camilla SORENSEN 21-19 / 21-14 Charmaine REID 48 50
Round 1 37 Jeanine CICOGNINI 21-13 / 21-11 Elizabeth CANN 47 37
Round 1 62 Mingtian FU 21-17 / 18-21 / 21-12 Michelle LI 90 57
Round 1 9 Juliane SCHENK 22-20 / 21-19 Kana ITO 113 55
Round 2 189 ZHU Lin 22-20 / 21-19 PI Hongyan 7 45
Round 2 38 Nicole GRETHER 21-15 / 21-18 Simone PRUTSCH 87 44
Round 2 20 KIM Moon Hi 23-21 / 21-18 JANG(F) Soo Young 132 37
Round 2 41 Anna RICE 20-22 / 22-20 / 21-11 Shizuka Uchida 74 59
Round 2 31 Judith MEULENDIJKS 21-13 / 21-15 Masayo NOJIRINO 154 45
Round 2 69 Ayane KURIHARA 21-14 / 21-19 OKA Hitomi 143 40
Round 2 50 Camilla SORENSEN 19-21 / 21-13 / 23-21 Jeanine CICOGNINI 37 53
Round 2 9 Juliane SCHENK 21-10 / 16-21 / 21-17 Mingtian FU 62 52
Quarter-final 189 ZHU Lin 21-18 / 21-13 Nicole GRETHER 38 37
Quarter-final 20 KIM Moon Hi 9-21 / 21-15 / 21-10 Anna RICE 41 52
Quarter-final 31 Judith MEULENDIJKS 21-19 / 21-7 Ayane KURIHARA 69 41
Quarter-final 9 Juliane SCHENK 21-19 / 21-18 Camilla SORENSEN 50 36
Semi-final 189 ZHU Lin 21-19 / 21-11 KIM Moon Hi 20 43
Semi-final 9 Juliane SCHENK 21-12 / 12-21 / 21-12 Judith MEULENDIJKS 31 50
Final 189 ZHU Lin 21-19 / 17-21 / 21-10 Juliane SCHENK 9 72
XD (qual)
Round 1 - Alvin LAU / Stephanie KO 21-15 / 21-16 Kailai ZHANG / Yee Theng LIM - 29
Round 1 - KIM Young Sun / BANG Eun Hye 21-17 / 21-12 Peter HUANG / Alice MAN - 38
Round 1 - Darren HONG / Shannon POHL 21-17 / 21-13 Andrew D'SOUZA / Vanora LO - 37
Round 1 - LEE Jung Hwan / OH Se Ra 21-12 / 19-21 / 21-16 Nathan CHOI / Anna RICE - 54
Round 2 - Kyle FOLEY / Melody LIANG 21-8 / 21-9 Wilson WONG / Veronica YEUNG - 8
Round 2 - Alvin LAU / Stephanie KO 21-14 / 21-15 Dang KAI / Sun YANG - 37
Round 2 - Hao LI / Reshma BHAMBHANI 18-21 / 21-16 / 21-18 Joseph DONALDSON / Jennifer SAUNDERS - 41
Round 2 - KIM Young Sun / BANG Eun Hye 21-7 / 19-21 / 21-15 SANDIARTO / Zarah CHENG - 3
Round 2 - Shohei IMAMURA / Masami YOSHIMURA 21-17 / 21-14 Kevin SO / Rosalynn CHONG - 27
Round 2 - Ronne Maykel RUNTOLALU / Jo Novita 21-10 / 21-18 Darren HONG / Shannon POHL - 27
Round 2 - LEE Jung Hwan / OH Se Ra 21-19 / 21-10 Nyl YAKURA / Kristen TSAI - 29
Round 2 - JANG Sung Ho / KIM Ha Na 21-18 / 21-13 Jon VANDERVET / Milaine CLOUTIER - 35
Round 3 - Kyle FOLEY / Melody LIANG 16-21 / 21-18 / 21-18 Alvin LAU / Stephanie KO - 0
Round 3 - KIM Young Sun / BANG Eun Hye 21-14 / 21-13 Hao LI / Reshma BHAMBHANI - 29
Round 3 - Ronne Maykel RUNTOLALU / Jo Novita 21-16 / 21-9 Shohei IMAMURA / Masami YOSHIMURA - 0
Round 3 - JANG Sung Ho / KIM Ha Na 21-15 / 21-14 LEE Jung Hwan / OH Se Ra - 24
XD
Round 1 19 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-11 / 21-6 Ajit SIDHU / Christina GUIFFRE - 22
Round 1 - Martin GIUFFRE / Fiona MCKEE 20-22 / 21-15 / 21-14 Hugo ARTHUSO / Yasmin CURY - 50
Round 1 - Chris LANGRIDGE / Alyssa LIM 21-14 / 21-11 Mario CUBA / Katherine WINDER 64 51
Round 1 124 Kevin LI / Alex BRUCE 21-11 / 20-22 / 21-11 Phillip CHEW / Cee Nantana KETPURA - 40
Round 1 30 SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 21-13 / 21-16 JANG Sung Ho / KIM Ha Na - 34
Round 1 - Derrick NG / Jiangxue LIAN 21-11 / 21-12 Kyle FOLEY / Melody LIANG - 18
Round 1 75 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yu Yan Vanessa NEO 21-11 / 21-19 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 71 20
Round 1 - Michael LAHNSTEINER / Simone PRUTSCH 21-17 / 18-21 / 21-14 Thomas HEINIGER / Sanya HERZIG 168 38
Round 1 183 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-8 / 21-9 Christoph HEINIGER / Sarah KONG - 17
Round 1 65 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-10 / 21-16 Joseph ROGERS / Phyllis CHAN - 20
Round 1 - CHOI Young Woo / EOM Hye Won 21-17 / 19-21 / 21-15 Alex PANG / Michelle LI 158 32
Round 1 32 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 26-28 / 21-19 / 21-18 Ronne Maykel RUNTOLALU / Jo Novita - 0
Round 1 199 Hock Lai LEE / Priscilla LUN 21-17 / 21-13 KIM Young Sun / BANG Eun Hye - 32
Round 1 - Flandy LIMPELE / Britta ANDERSEN 21-16 / 21-5 Sune GAVNHOLT / Kristina GAVNHOLT - 24
Round 1 189 Adrian LIU / Joycelyn KO 21-18 / 22-20 Bruno MONTEVERDE / Claudia ZORNOZA 92 25
Round 1 95 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 21-9 / 17-21 / 21-18 Toby NG / Grace GAO 21 22
Round 2 19 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-13 / 21-8 Martin GIUFFRE / Fiona MCKEE - 23
Round 2 - Chris LANGRIDGE / Alyssa LIM 21-19 / 21-19 Kevin LI / Alex BRUCE 124 36
Round 2 30 SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 21-11 / 22-20 Derrick NG / Jiangxue LIAN - 24
Round 2 75 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yu Yan Vanessa NEO 21-11 / 21-15 Michael LAHNSTEINER / Simone PRUTSCH - 16
Round 2 65 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 15-21 / 22-20 / 21-18 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 183 55
Round 2 32 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 21-14 / 12-21 / 22-20 CHOI Young Woo / EOM Hye Won - 46
Round 2 - Flandy LIMPELE / Britta ANDERSEN 21-9 / 21-13 Hock Lai LEE / Priscilla LUN 199 26
Round 2 95 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 18-21 / 21-16 / 21-8 Adrian LIU / Joycelyn KO 189 49
Quarter-final 19 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-13 / 21-10 Chris LANGRIDGE / Alyssa LIM - 27
Quarter-final 30 SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 21-15 / 21-18 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yu Yan Vanessa NEO 75 32
Quarter-final 65 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 17-21 / 21-12 / 21-13 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 32 50
Quarter-final - Flandy LIMPELE / Britta ANDERSEN 21-14 / 21-15 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 95 25
Semi-final 19 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-15 / 18-21 / 21-18 SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 30 45
Semi-final 65 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-8 / 21-18 Flandy LIMPELE / Britta ANDERSEN - 33
Final 19 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-16 / 11-21 / 21-15 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 65 44
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 68 6 19.4% 2413 77.84 00:35:31 2.19 3 9.7%
MS 63 148 22 34.9% 5294 84.03 00:41:36 2.02 9 14.3%
WD 28 63 7 25.0% 2161 77.18 00:35:17 2.19 1 3.6%
WS 31 71 9 29.0% 2559 82.55 00:46:00 1.79 2 6.5%
XD 31 74 12 38.7% 2646 85.35 00:31:29 2.71 0 0.0%
Total 184 424 56 30.4% 15073 81.92 00:38:39 2.12 15 8.2%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Chinese Taipei 19 3 86.4%
China 5 1 83.3%
Indonesia 13 4 76.5%
France 11 4 73.3%
Germany 17 7 70.8%
Lithuania 2 1 66.7%
Singapore 13 7 65.0%
Korea 35 21 62.5%
Netherlands 5 3 62.5%
Japan 26 16 61.9%
England 12 9 57.1%
Denmark 11 10 52.4%
Italy 2 2 50.0%
U.S.A. 19 20 48.7%
Switzerland 12 14 46.2%
Austria 5 6 45.5%
Czech Republic 2 3 40.0%
Canada 58 113 33.9%
India 1 2 33.3%
Scotland 1 2 33.3%
Brazil 2 5 28.6%
Peru 2 11 15.4%
Finland 0 1 0.0%
Jamaica 0 1 0.0%
Mexico 0 1 0.0%
1

Category: