Victor China Open  

Tournament Name: CHINA OPEN 2004
Tournament Dates: 09/11/2004-14/11/2004
Location: China, Guangzhou
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA Choon Eng CHEW / Tan Fook CHOONG
MS LIN Dan BAO Chunlai
WD YANG Wei / ZHANG Jiewen WEI Yili / ZHAO Tingting
WS XIE Xingfang WANG Chen
XD Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Robert BLAIR / Nathan ROBERTSON 15-2 / 15-2 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (64*) 0
Round 1 - Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 15-6 / 15-6 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (17*) 0
Round 1 (43*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 15-1 / 15-1 Georgie CUPIDON / Nicholas JUMAYE (384*) 0
Round 1 (7*) CAI Yun / FU Haifeng 15-4 / 15-2 CHANG Feng-Chin / LIAO Sheng Shiun - 0
Round 1 - CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 15-12 / 7-15 / 15-3 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Michael LAMP (59*) 0
Round 1 - Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-0 / 15-4 CHAN Yan Kit / WONG Wai Hong (645*) 0
Round 1 (67*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-13 / 15-5 LU Jian / SUN Junjie - 0
Round 1 - HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 15-6 / 7-15 / 17-15 Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN (10*) 0
Round 1 (710*) FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 15-12 / 15-8 LAM Hoi Tak / TAM Lok Tin (91*) 0
Round 1 (11*) SANG Yang / ZHENG Bo 15-3 / 15-13 KIM Sang Soo / YIM Bang Eun - 0
Round 1 (21*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-12 / 15-8 Simon ARCHER / Anthony CLARK - 0
Round 1 - Choon Eng CHEW / Tan Fook CHOONG 15-2 / 15-9 GUO Zhendong / XU Chen (110*) 0
Round 1 (45*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 15-5 / 15-4 CAO Chen / GU Jian - 0
Round 1 (6*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-2 / 15-1 HUNG Yuk Wong / YAN Chun Yu (603*) 0
Round 1 (612*) JUNG Jung Young / LEE Yong Dae W.O. Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (22*) 0
Round 2 (3*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-9 / 15-6 Robert BLAIR / Nathan ROBERTSON - 0
Round 2 - Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 15-13 / 15-6 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (43*) 0
Round 2 - CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 8-15 / 15-8 / 15-13 CAI Yun / FU Haifeng (7*) 0
Round 2 - Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-0 / 15-3 JUNG Jung Young / LEE Yong Dae (612*) 0
Round 2 (67*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-9 / 15-9 HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man - 0
Round 2 (11*) SANG Yang / ZHENG Bo 15-7 / 15-10 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (710*) 0
Round 2 - Choon Eng CHEW / Tan Fook CHOONG 15-5 / 15-2 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (21*) 0
Round 2 (6*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-7 / 15-10 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (45*) 0
Quarter-final (3*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-7 / 15-9 Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO - 0
Quarter-final - Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-10 / 15-5 CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin - 0
Quarter-final (11*) SANG Yang / ZHENG Bo 15-11 / 15-6 Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (67*) 0
Quarter-final - Choon Eng CHEW / Tan Fook CHOONG 7-15 / 17-14 / 15-8 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (6*) 0
Semi-final - Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-6 / 15-5 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (3*) 0
Semi-final - Choon Eng CHEW / Tan Fook CHOONG 17-16 / 13-15 / 15-13 SANG Yang / ZHENG Bo (11*) 0
Final - Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA W.O. Choon Eng CHEW / Tan Fook CHOONG - 0
MS
Round 1 (113*) AHN Hyun Suk 15-3 / 15-1 Erwin DJOHAN - 0
Round 1 (116*) HU Yun 8-15 / 15-7 / 15-3 Anders BOESEN (17*) 0
Round 1 (78*) Kennevic ASUNCION 15-7 / 15-12 CHAN Io Chong (761*) 0
Round 1 (20*) Boonsak PONSANA 15-9 / 15-6 Andrew SMITH (29*) 0
Round 1 (63*) Eric PANG 15-11 / 15-5 Martyn LEWIS (103*) 0
Round 1 (50*) JANG Young Soo 17-14 / 15-7 CHAN Yan Kit (170*) 0
Round 1 (18*) Choong Hann WONG 15-11 / 15-5 LEE Cheol Ho (212*) 0
Round 1 (513*) LI Yu 15-13 / 15-11 Sairul Amar AYOB (64*) 0
Round 1 (10*) Kenneth JONASSEN 15-3 / 15-9 Beng Hong KUAN (36*) 0
Round 1 (83*) ZHU Weilun 15-11 / 15-1 HONG Seung Ki (169*) 0
Round 1 (12*) NG Wei 15-9 / 15-1 Nicholas JUMAYE (454*) 0
Round 1 (270*) QIU Yanbo 15-9 / 15-10 HUNG Yuk Wong (206*) 0
Round 1 (242*) YOU Hao 15-10 / 15-8 Wee Chung PEI (51*) 0
Round 1 (269*) LU Yi 13-15 / 15-5 / 17-15 Dicky PALYAMA (13*) 0
Round 1 (25*) PARK Sung Hwan 15-12 / 15-5 Joachim PERSSON (79*) 0
Round 1 (14*) BAO Chunlai 15-6 / 13-15 / 15-3 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (77*) 0
Round 1 (24*) HARIYANTO Agus 7-15 / 15-11 / 15-11 Kay Bin YEOH (30*) 0
Round 1 (32*) CHEN Jin 15-7 / 15-7 Michael CHRISTENSEN (37*) 0
Round 1 (268*) XIE Xin 15-10 / 15-9 WONG Wai Hong (240*) 0
Round 1 (125*) WU Yunyong 3-15 / 15-10 / 15-12 LEE Chong Wei (11*) 0
Round 1 (91*) LIAO Sheng Shiun 15-11 / 15-10 YAN Chun Yu (128*) 0
Round 1 (102*) GONG Weijie 15-2 / 15-4 Georgie CUPIDON (258*) 0
Round 1 (23*) CHEN Yu 15-8 / 15-1 ZHANG Yang (431*) 0
Round 1 (447*) SHI Hong 15-3 / 15-2 Wei Kiat Aaron TAN (278*) 0
Round 1 (310*) CHANG Feng-Chin W.O. Jurgen KOCH (70*) 0
Round 1 (515*) ZHAO Long W.O. Muhammad Hafiz HASHIM (40*) 0
Round 2 (1*) LIN Dan 15-6 / 15-3 AHN Hyun Suk (113*) 0
Round 2 (116*) HU Yun 15-5 / 15-6 CHANG Feng-Chin (310*) 0
Round 2 (9*) CHEN Hong 15-1 / 15-8 Kennevic ASUNCION (78*) 0
Round 2 (20*) Boonsak PONSANA 15-7 / 15-5 Eric PANG (63*) 0
Round 2 (4*) Sony Dwi KUNCORO 4-15 / 15-11 / 15-6 JANG Young Soo (50*) 0
Round 2 (513*) LI Yu 13-15 / 15-2 / 15-0 Choong Hann WONG (18*) 0
Round 2 (10*) Kenneth JONASSEN 15-5 / 15-13 ZHU Weilun (83*) 0
Round 2 (12*) NG Wei 15-4 / 15-8 QIU Yanbo (270*) 0
Round 2 (242*) YOU Hao 13-15 / 17-16 / 15-12 LU Yi (269*) 0
Round 2 (14*) BAO Chunlai 15-1 / 15-7 PARK Sung Hwan (25*) 0
Round 2 (24*) HARIYANTO Agus 15-7 / 15-2 ZHAO Long (515*) 0
Round 2 (32*) CHEN Jin 15-12 / 15-5 XIA Xuanze (3*) 0
Round 2 (125*) WU Yunyong 15-3 / 15-8 XIE Xin (268*) 0
Round 2 (7*) Taufik HIDAYAT 15-7 / 15-7 LIAO Sheng Shiun (91*) 0
Round 2 (2*) Peter Hoeg GADE 15-12 / 15-3 SHI Hong (447*) 0
Round 2 (102*) GONG Weijie W.O. CHEN Yu (23*) 0
Round 3 (1*) LIN Dan 15-5 / 15-9 HU Yun (116*) 0
Round 3 (9*) CHEN Hong 15-8 / 7-15 / 15-13 Boonsak PONSANA (20*) 0
Round 3 (513*) LI Yu 17-15 / 15-4 Sony Dwi KUNCORO (4*) 0
Round 3 (10*) Kenneth JONASSEN 15-10 / 15-5 NG Wei (12*) 0
Round 3 (14*) BAO Chunlai 15-6 / 15-1 YOU Hao (242*) 0
Round 3 (32*) CHEN Jin 15-8 / 12-11 / 15-1 HARIYANTO Agus (24*) 0
Round 3 (7*) Taufik HIDAYAT 15-10 / 15-11 WU Yunyong (125*) 0
Round 3 (102*) GONG Weijie 15-8 / 15-11 Peter Hoeg GADE (2*) 0
Quarter-final (1*) LIN Dan 15-8 / 15-6 CHEN Hong (9*) 0
Quarter-final (10*) Kenneth JONASSEN 15-0 / 15-10 LI Yu (513*) 0
Quarter-final (14*) BAO Chunlai 15-7 / 17-15 CHEN Jin (32*) 0
Quarter-final (7*) Taufik HIDAYAT 15-4 / 15-11 GONG Weijie (102*) 0
Semi-final (1*) LIN Dan 15-1 / 14-17 / 15-6 Kenneth JONASSEN (10*) 0
Semi-final (14*) BAO Chunlai 10-15 / 15-3 / 15-12 Taufik HIDAYAT (7*) 0
Final (1*) LIN Dan 15-11 / 15-10 BAO Chunlai (14*) 0
WD
Round 1 - HA Jung Eun / JOO Hyun Hee 15-5 / 8-15 / 15-8 Gail EMMS / Donna KELLOGG (18*) 0
Round 1 (33*) Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 15-8 / 15-8 Hing Yau MOOI / Sock Ai OOI (79*) 0
Round 1 (26*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 15-10 / 15-12 LIU Shu Chih / WANG Pie Rong - 0
Round 1 (17*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 15-3 / 15-1 SIU Ching Man / WONG Man Ching (94*) 0
Round 1 (53*) Pernille HARDER / Helle NIELSEN 15-10 / 15-6 JANG(F) Soo Young / KIM Min Seo (37*) 0
Round 1 (15*) Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS 15-2 / 15-3 Juliette AH-WAN / Shirley ETIENNE (387*) 0
Round 1 - NG Ka Shun / YIP Pui Yin 15-4 / 15-11 Chia-Chi HUANG / HUANG Chia-Hsin - 0
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-1 / 15-1 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (28*) 0
Round 2 (64*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-3 / 15-6 HA Jung Eun / JOO Hyun Hee - 0
Round 2 (6*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-3 / 15-0 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (33*) 0
Round 2 (12*) DU Jing / YU Yang (F) 15-13 / 15-6 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (26*) 0
Round 2 (23*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-13 / 15-9 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (17*) 0
Round 2 (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-6 / 15-3 Pernille HARDER / Helle NIELSEN (53*) 0
Round 2 (62*) Rikke OLSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-13 / 15-5 Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS (15*) 0
Round 2 (3*) GAO Ling / HUANG Sui 15-2 / 15-2 NG Ka Shun / YIP Pui Yin - 0
Quarter-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-1 / 15-1 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (64*) 0
Quarter-final (12*) DU Jing / YU Yang (F) 15-8 / 15-13 ZHANG Dan / ZHANG Yawen (6*) 0
Quarter-final (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-6 / 15-3 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (23*) 0
Quarter-final (3*) GAO Ling / HUANG Sui 15-11 / 15-4 Rikke OLSEN / Mette SCHJOLDAGER (62*) 0
Semi-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-2 / 15-11 DU Jing / YU Yang (F) (12*) 0
Semi-final (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-6 / 7-15 / 17-16 GAO Ling / HUANG Sui (3*) 0
Final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-14 / 15-12 WEI Yili / ZHAO Tingting (2*) 0
WS (qual)
Semi-final (416*) WANG Rong 11-6 / 11-7 HUANG Chia-Hsin (593*) 0
Semi-final - WANG Yihan 13-12 / 13-11 YIP Pui Yin (215*) 0
Semi-final - WANG Lin 11-3 / 11-9 LONG Ying (706*) 0
Final (416*) WANG Rong 11-2 / 11-6 WI Jin Ah - 0
Final - WANG Yihan 11-7 / 11-3 LEE Jong Boon - 0
Final - HWANG Hye Youn 9-11 / 11-9 / 13-10 WANG Lin - 0
WS
Round 1 (3*) ZHANG Ning 11-2 / 11-9 Tracey HALLAM (10*) 0
Round 1 - WANG Yihan 11-3 / 11-5 NG Ka Shun (149*) 0
Round 1 (7*) XIE Xingfang 11-1 / 11-2 KIM Min Seo (102*) 0
Round 1 (17*) Kelly MORGAN 11-5 / 8-11 / 11-7 LEE Yun Hwa (170*) 0
Round 1 (6*) PI Hongyan 11-7 / 11-2 Chia-Chi HUANG (29*) 0
Round 1 (50*) LIU Jian 11-9 / 11-1 Salakjit PONSANA (16*) 0
Round 1 (8*) YAO Jie 11-3 / 11-7 LU Lan (105*) 0
Round 1 (67*) CHEN Li 11-0 / 11-2 Kennie ASUNCION (92*) 0
Round 1 (21*) Tine BAUN 11-4 / 11-4 CHEN Lanting (11*) 0
Round 1 (51*) LI Wenyan 9-11 / 11-7 / 11-4 Huaiwen XU (13*) 0
Round 1 (43*) ZHU Lin 11-1 / 11-2 SIU Ching Man (184*) 0
Round 1 (4*) ZHOU Mi 11-3 / 11-6 JANG(F) Soo Young (65*) 0
Round 1 (112*) JIANG Yanjiao 11-7 / 11-1 HWANG Hye Youn - 0
Round 1 (9*) WANG Chen 13-11 / 11-7 Camilla SORENSEN (266*) 0
Round 1 (416*) WANG Rong 11-3 / 11-2 Tatiana VERGE (27*) 0
Round 1 (2*) GONG Ruina 11-0 / 11-2 WONG Sin Yee (181*) 0
Round 2 (3*) ZHANG Ning 11-5 / 11-3 WANG Yihan - 0
Round 2 (7*) XIE Xingfang 11-3 / 11-2 Kelly MORGAN (17*) 0
Round 2 (6*) PI Hongyan 3-11 / 11-5 / 13-11 LIU Jian (50*) 0
Round 2 (8*) YAO Jie 11-7 / 11-9 CHEN Li (67*) 0
Round 2 (21*) Tine BAUN 11-7 / 11-9 LI Wenyan (51*) 0
Round 2 (4*) ZHOU Mi 11-5 / 11-2 ZHU Lin (43*) 0
Round 2 (9*) WANG Chen 11-2 / 11-2 JIANG Yanjiao (112*) 0
Round 2 (2*) GONG Ruina 11-1 / 11-4 WANG Rong (416*) 0
Quarter-final (7*) XIE Xingfang 13-10 / 9-11 / 11-7 ZHANG Ning (3*) 0
Quarter-final (6*) PI Hongyan 11-6 / 11-4 YAO Jie (8*) 0
Quarter-final (21*) Tine BAUN 1-11 / 11-7 / 11-3 ZHOU Mi (4*) 0
Quarter-final (9*) WANG Chen 11-6 / 11-5 GONG Ruina (2*) 0
Semi-final (7*) XIE Xingfang 11-1 / 3-11 / 11-7 PI Hongyan (6*) 0
Semi-final (9*) WANG Chen 11-9 / 11-5 Tine BAUN (21*) 0
Final (7*) XIE Xingfang 5-11 / 11-3 / 11-4 WANG Chen (9*) 0
XD (qual)
Final - LEE Sheng Mu / WANG Pie Rong 15-5 / 15-1 CHAN Yan Kit / NG Ka Shun (420*) 0
Final - QIU Bohui / YANG Xi 15-9 / 15-3 WONG Wai Hong / YIP Pui Yin (304*) 0
XD
Round 1 - Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-7 / 15-2 CHAN Io Chong / LONG Ying (450*) 0
Round 1 (36*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 15-10 / 15-6 YIM Bang Eun / JOO Hyun Hee - 0
Round 1 (8*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-3 / 15-2 Georgie CUPIDON / Juliette AH-WAN (271*) 0
Round 1 (56*) Michael LAMP / Pernille HARDER 15-10 / 15-10 LEE Yong Dae / HA Jung Eun - 0
Round 1 (6*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-3 / 15-0 YAN Chun Yu / WONG Sin Yee (324*) 0
Round 1 - LEE Sheng Mu / WANG Pie Rong 15-3 / 15-5 TAM Lok Tin / WONG Man Ching (460*) 0
Round 1 - Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 9-15 / 15-13 / 15-3 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (151*) 0
Round 1 - QIU Bohui / YANG Xi 8-15 / 15-9 / 15-13 NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui (43*) 0
Round 1 (41*) Peter BUUR STEFFENSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 15-4 / 15-9 FANG Chieh Min / LIU Shu Chih - 0
Round 1 - Anggun NUGROHO / Yunita TETTY 15-13 / 15-12 Robert BLAIR / Natalie MUNT (10*) 0
Round 1 (86*) Carsten MOGENSEN / Rikke OLSEN 6-15 / 15-9 / 17-14 XU Yanshi / YU Yang (F) - 0
Round 1 (5*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-8 / 15-12 Mathias BOE / Helle NIELSEN (37*) 0
Round 1 (38*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 17-14 / 15-11 HWANG Ji Man / LEE Yun Hwa - 0
Round 1 (4*) KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung 15-3 / 15-2 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (26*) 0
Round 1 (52*) LIU Kwok Wa / KOON Wai Chee 15-2 / 15-4 Nicholas JUMAYE / Shirley ETIENNE - 0
Round 1 (2*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-1 / 15-1 LAM Hoi Tak / SIU Ching Man - 0
Round 2 - Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-10 / 10-15 / 15-8 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (36*) 0
Round 2 (8*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-10 / 15-1 Michael LAMP / Pernille HARDER (56*) 0
Round 2 (6*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 11-15 / 15-5 / 15-3 LEE Sheng Mu / WANG Pie Rong - 0
Round 2 - Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 15-9 / 15-6 QIU Bohui / YANG Xi - 0
Round 2 - Anggun NUGROHO / Yunita TETTY 15-4 / 15-7 Peter BUUR STEFFENSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (41*) 0
Round 2 (86*) Carsten MOGENSEN / Rikke OLSEN 15-10 / 15-7 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (5*) 0
Round 2 (4*) KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung 15-12 / 15-9 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (38*) 0
Round 2 (2*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-8 / 15-2 LIU Kwok Wa / KOON Wai Chee (52*) 0
Quarter-final - Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 17-14 / 4-15 / 15-6 ZHANG Jun / GAO Ling (8*) 0
Quarter-final (6*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-10 / 15-2 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG - 0
Quarter-final - Anggun NUGROHO / Yunita TETTY 15-7 / 10-15 / 17-14 Carsten MOGENSEN / Rikke OLSEN (86*) 0
Quarter-final (2*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-11 / 15-7 KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung (4*) 0
Semi-final (6*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 5-15 / 17-14 / 15-10 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR - 0
Semi-final (2*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 3-15 / 15-6 / 17-14 Anggun NUGROHO / Yunita TETTY - 0
Final (6*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-13 / 13-15 / 15-8 CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting (2*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 61 5 17.9% 1351 48.25 00:00:00 0 0 0.0%
MS 54 120 12 22.2% 2706 50.11 00:00:00 0 0 0.0%
WD 22 46 2 9.1% 992 45.09 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 69 7 22.6% 1086 35.03 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 72 10 32.3% 1636 52.77 00:00:00 0 0 0.0%
Total 166 368 36 21.7% 7771 46.81 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 15 5 75.0%
China 72 38 65.5%
France 3 2 60.0%
Denmark 26 20 56.5%
Malaysia 13 12 52.0%
Thailand 5 5 50.0%
Netherlands 3 3 50.0%
Macau 4 5 44.4%
Korea 11 22 33.3%
Chinese Taipei 4 8 33.3%
Scotland 1 2 33.3%
Hong Kong 14 29 32.6%
Wales 1 3 25.0%
Philippines 1 3 25.0%
England 1 6 14.3%
Germany 0 1 0.0%
Australia 0 2 0.0%
Singapore 0 2 0.0%
Seychelles 0 6 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-17 / 21-19
2018 Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA 23-21 / 21-19
2017 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-13
2016 Jan O JORGENSEN CHEN Long 22-20 / 21-13
2015 LEE Chong Wei CHEN Long 21-15 / 21-11
2014 KIDAMBI Srikanth LIN Dan 21-19 / 21-17
2013 CHEN Long WANG Zhengming 19-21 / 21-8 / 21-14
2012 CHEN Long WANG Zhengming 21-19 / 21-18
2011 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 26-24
2010 CHEN Long BAO Chunlai 9-21 / 21-14 / 21-16
2009 LIN Dan Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-12
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 21-9
2007 BAO Chunlai LEE Chong Wei 21-12 / 21-13
2006 CHEN Hong BAO Chunlai 21-17 / 21-19
2005 CHEN Hong BAO Chunlai 15-12 / 8-15 / 15-9
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-11 / 15-10
2003 LIN Dan Choong Hann WONG 17-16 / 15-12
2002 Choong Hann WONG CHEN Hong 12-15 / 15-5 / 15-9
2001 XIA Xuanze Choong Hann WONG 7-3 / 3-7 / 7-2
1999 DONG Jiong PERMADI Fung 15-2 / 15-7
1997 DONG Jiong LUO Yigang 15-10 / 15-2
1996 PERMADI Fung LUO Yigang 15-12 / 15-9
1995 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9
1994 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-12
1993 Joko SUPRIANTO Ardy B WIRANATA 15-8 / 5-15 / 15-7
1992 Hermawan SUSANTO WU Wenkai 18-13 / 15-9
1991 Allan BUDI KUSUMA Jianhua ZHAO 7-15 / 15-5 / 15-12
1989 Ardy B WIRANATA XIONG Guobao 17-15 / 15-12