Victor China Open  

Tournament Name: Li Ning China Open 2012
Tournament Dates: 13/11/2012-18/11/2012
Location: China, Shanghai
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Carsten MOGENSEN KO Sung Hyun / LEE Yong Dae
MS CHEN Long WANG Zhengming
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA
WS LI Xuerui Ratchanok INTANON
XD XU Chen / MA Jin CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-11 / 21-16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 19 36
Round 1 45 KONA Tarun / Arun VISHNU 21-2 / 21-4 Erdenebayar ENKHBOLD / Zolzaya MUNKHBAATAR 209 14
Round 1 69 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 21-17 / 13-21 / 21-11 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth - 33
Round 1 4 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 16-21 / 21-14 / 22-20 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 29 60
Round 1 23 LIU Xiaolong / QIU Zihan 27-25 / 21-17 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 51 52
Round 1 138 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 20-22 / 21-16 / 21-16 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 13 61
Round 1 33 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 16-21 / 21-11 / 21-16 LI Gen / LIU Cheng 121 50
Round 1 100 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 21-13 / 21-11 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 80 26
Round 1 10 HONG Wei / SHEN Ye 21-14 / 21-11 CHEN Chung Jen / LIN Yen Jui 61 29
Round 1 18 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-7 / 21-6 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 70 18
Round 1 8 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-15 / 21-6 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 54 25
Round 1 72 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-15 / 21-8 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 49 32
Round 1 7 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-17 / 21-15 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 17 28
Round 1 - CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 21-11 / 21-14 Baptiste CAREME / Gaetan MITTELHEISSER 92 26
Round 1 5 CAI Yun / FU Haifeng 21-9 / 21-10 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 24 28
Round 1 67 CHAI Biao / ZHANG Nan W.O. Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 12 0
Round 2 1 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-10 / 21-8 KONA Tarun / Arun VISHNU 45 32
Round 2 67 CHAI Biao / ZHANG Nan 21-19 / 21-18 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 69 32
Round 2 4 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-8 / 21-19 LIU Xiaolong / QIU Zihan 23 42
Round 2 138 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 21-4 / 21-14 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 33 31
Round 2 100 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 21-15 / 21-16 HONG Wei / SHEN Ye 10 38
Round 2 8 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 18-21 / 21-19 / 21-17 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 18 62
Round 2 72 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-19 / 21-17 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 7 37
Round 2 5 CAI Yun / FU Haifeng 15-21 / 21-10 / 21-13 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah - 49
Quarter-final 1 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-16 CHAI Biao / ZHANG Nan 67 39
Quarter-final 4 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-17 / 21-17 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 138 36
Quarter-final 8 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-14 / 21-16 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 100 37
Quarter-final 72 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-17 / 21-16 CAI Yun / FU Haifeng 5 47
Semi-final 1 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-16 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 4 38
Semi-final 72 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-16 / 21-15 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 8 45
Final 1 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 21-14 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 72 50
MS (qual)
Round 1 95 GAO Huan 21-2 / 21-3 Zolzaya MUNKHBAATAR 542 17
Round 1 176 Poodchalat PISIT 21-12 / 21-17 Shu WADA 149 34
Round 1 358 GUO Kai 21-14 / 18-21 / 22-20 WEI Nan 84 66
Round 1 118 Riichi TAKESHITA 21-3 / 21-7 Erdenebayar ENKHBOLD 398 14
Round 2 95 GAO Huan 15-21 / 21-18 / 21-16 ZHOU Wenlong 161 69
Round 2 94 Kento MOMOTA 21-18 / 21-10 Poodchalat PISIT 176 31
Round 2 391 TIAN Houwei 21-11 / 21-9 GUO Kai 358 32
Round 2 162 QIAO Bin 21-11 / 21-17 Riichi TAKESHITA 118 37
MS
Round 1 3 CHEN Long 21-16 / 21-11 QIAO Bin 162 43
Round 1 86 Yuekun CHEN 21-13 / 21-8 Ivan SOZONOV 83 20
Round 1 20 Boonsak PONSANA 21-13 / 21-18 WONG Wing Ki Vincent 21 36
Round 1 391 TIAN Houwei 21-16 / 21-10 Sattawat PONGNAIRAT 78 39
Round 1 35 Takuma UEDA 11-21 / 21-13 / 21-11 GURUSAIDUTT R. M. V. 44 65
Round 1 26 CHONG Wei Feng 21-13 / 21-16 Sho SASAKI 8 33
Round 1 22 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-4 / 14-21 / 21-17 HSU Jen Hao 30 64
Round 1 23 PARUPALLI Kashyap 21-15 / 21-15 Henri HURSKAINEN 43 38
Round 1 11 Tien Minh NGUYEN 21-19 / 21-10 Rajiv OUSEPH 28 42
Round 1 17 WANG Zhengming 21-14 / 17-21 / 21-9 Vladimir IVANOV 36 50
Round 1 16 Sony Dwi KUNCORO 11-21 / 21-17 / 21-19 DU Pengyu 6 82
Round 1 18 LIEW Daren 21-18 / 16-21 / 21-14 Ajay JAYARAM 27 58
Round 1 95 GAO Huan 21-15 / 21-11 Jan O JORGENSEN 10 38
Round 1 14 HU Yun 21-17 / 18-21 / 21-18 Kento MOMOTA 94 59
Round 1 4 CHEN Jin 17-21 / 21-18 / 21-18 Tommy SUGIARTO 29 83
Round 1 9 Kenichi TAGO 23-21 / 21-16 Marc ZWIEBLER 19 47
Round 2 3 CHEN Long 21-19 / 21-10 Yuekun CHEN 86 38
Round 2 9 Kenichi TAGO 21-18 / 21-10 Boonsak PONSANA 20 38
Round 2 35 Takuma UEDA 21-16 / 21-18 TIAN Houwei 391 57
Round 2 26 CHONG Wei Feng 21-13 / 21-19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22 35
Round 2 23 PARUPALLI Kashyap 12-21 / 22-20 / 21-14 Tien Minh NGUYEN 11 68
Round 2 17 WANG Zhengming 21-12 / 14-21 / 21-15 Sony Dwi KUNCORO 16 65
Round 2 95 GAO Huan 21-13 / 21-18 LIEW Daren 18 50
Round 2 4 CHEN Jin 21-10 / 21-17 HU Yun 14 26
Quarter-final 3 CHEN Long 21-13 / 21-12 Kenichi TAGO 9 40
Quarter-final 26 CHONG Wei Feng 21-16 / 21-13 Takuma UEDA 35 37
Quarter-final 17 WANG Zhengming 21-17 / 21-7 PARUPALLI Kashyap 23 34
Quarter-final 4 CHEN Jin 12-21 / 21-19 / 21-11 GAO Huan 95 77
Semi-final 3 CHEN Long 21-6 / 21-7 CHONG Wei Feng 26 33
Semi-final 17 WANG Zhengming W.O. CHEN Jin 4 0
Final 3 CHEN Long 21-19 / 21-18 WANG Zhengming 17 48
WD
Round 1 34 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 21-23 / 21-16 / 21-14 Anastasia PROKOPENKO / Nina VISLOVA - 63
Round 1 22 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-17 / 21-6 Audrey MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 58 33
Round 1 14 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 16-21 / 21-16 / 21-19 CHENG Shu / LUO Yu 61 72
Round 1 67 Narissapat LAM / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-15 / 19-21 / 21-16 CHOI Hye In / KIM So Yeong 37 78
Round 1 6 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-10 / 21-10 Tatjana BIBIK / Anastasiia AKCHURINA 49 32
Round 1 16 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-16 / 21-16 PAI Hsiao Ma / WU Ti Jung - 29
Round 1 30 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-18 / 18-21 / 24-22 Aparna BALAN / REDDY N. Sikki 79 62
Round 1 51 MA Jin / TANG Jinhua 21-8 / 21-17 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 25 43
Round 1 42 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI W.O. Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 20 0
Round 2 13 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 18-21 / 21-13 / 21-11 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 42 91
Round 2 9 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-10 / 19-21 / 21-11 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 14 72
Round 2 67 Narissapat LAM / Saralee THOUNGTHONGKAM 10-21 / 21-18 / 21-16 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 6 71
Round 2 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 18-21 / 21-18 / 21-16 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 16 61
Round 2 10 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-6 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 30 29
Round 2 3 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-19 / 21-18 MA Jin / TANG Jinhua 51 59
Quarter-final 13 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-11 / 16-21 / 21-7 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 34 56
Quarter-final 9 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-8 / 22-20 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 22 44
Quarter-final 67 Narissapat LAM / Saralee THOUNGTHONGKAM 17-21 / 21-13 / 21-13 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 4 57
Quarter-final 3 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 13-21 / 21-9 / 21-16 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 10 57
Semi-final 9 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-17 / 19-21 / 21-13 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 13 87
Semi-final 3 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-9 / 21-4 Narissapat LAM / Saralee THOUNGTHONGKAM 67 26
Final 3 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-19 / 14-7 Ret. Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 9 39
WS (qual)
Round 1 - SUO Di 21-12 / 21-7 Tatjana BIBIK 84 31
Round 1 101 YAO Xue 21-16 / 21-14 Kaori IMABEPPU 52 34
Round 1 303 DENG Joy Xuan 21-18 / 21-13 Chloe MAGEE 56 31
Round 1 72 WANG Lin 21-7 / 21-11 Jamie SUBANDHI 83 19
Round 1 40 Bellaetrix MANUPUTTY 21-9 / 21-18 Anastasiia AKCHURINA 344 24
Round 1 35 Nitchaon JINDAPOL 21-9 / 21-11 Simone PRUTSCH 71 23
Round 1 257 SUN Yu 21-7 / 21-11 Michelle CHAN KY 43 27
Round 2 303 DENG Joy Xuan 21-15 / 21-15 YAO Xue 101 30
Round 2 72 WANG Lin 21-18 / 21-19 Bellaetrix MANUPUTTY 40 33
Round 2 35 Nitchaon JINDAPOL 21-17 / 8-21 / 21-18 SUN Yu 257 59
WS
Round 1 1 WANG Yihan 21-15 / 21-19 Aprillia YUSWANDARI 34 38
Round 1 14 Eriko HIROSE 22-20 / 14-21 / 21-19 PUSARLA V. Sindhu 25 67
Round 1 72 WANG Lin 14-21 / 21-12 / 21-11 Porntip BURANAPRASERTSUK 13 51
Round 1 10 Ratchanok INTANON 21-16 / 13-21 / 21-15 Nozomi OKUHARA 49 62
Round 1 24 LIU Xin (F) 16-21 / 21-13 / 21-11 CHAN Kaka Tsz Ka 31 53
Round 1 7 Tine BAUN 21-8 / 21-19 Anastasia PROKOPENKO 55 31
Round 1 27 CHEN Xiao Jia 21-15 / 13-21 / 21-18 Nitchaon JINDAPOL 35 63
Round 1 17 Minatsu MITANI 19-21 / 21-13 / 21-16 PAI Hsiao Ma 26 64
Round 1 28 Sapsiree TAERATTANACHAI 18-21 / 21-18 / 21-17 SUNG Ji Hyun 9 69
Round 1 303 DENG Joy Xuan 21-19 / 21-12 YAO Jie 21 30
Round 1 5 WANG Shixian 21-16 / 21-14 Mingtian FU 41 40
Round 1 19 HAN Li 21-17 / 22-20 YIP Pui Yin 20 41
Round 1 8 JIANG Yanjiao 21-13 / 21-15 Hera DESI 39 34
Round 1 32 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-12 / 21-19 Juan GU 16 35
Round 1 2 LI Xuerui 21-13 / 21-11 SUO Di - 30
Round 1 4 Juliane SCHENK 21-10 / 0-0 Ret. BAE Yeon Ju 11 12
Round 2 1 WANG Yihan 21-19 / 21-19 Eriko HIROSE 14 47
Round 2 4 Juliane SCHENK 21-18 / 21-18 WANG Lin 72 43
Round 2 10 Ratchanok INTANON 21-19 / 21-13 LIU Xin (F) 24 41
Round 2 7 Tine BAUN 22-20 / 21-19 CHEN Xiao Jia 27 46
Round 2 17 Minatsu MITANI 21-16 / 21-10 Sapsiree TAERATTANACHAI 28 39
Round 2 303 DENG Joy Xuan 21-13 / 22-20 WANG Shixian 5 45
Round 2 19 HAN Li 21-17 / 21-13 JIANG Yanjiao 8 33
Round 2 2 LI Xuerui 13-21 / 21-13 / 21-12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 32 51
Quarter-final 4 Juliane SCHENK 19-21 / 21-16 / 21-17 WANG Yihan 1 69
Quarter-final 10 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-19 Tine BAUN 7 35
Quarter-final 17 Minatsu MITANI 19-21 / 22-20 / 22-20 DENG Joy Xuan 303 76
Quarter-final 2 LI Xuerui 19-21 / 21-5 / 21-7 HAN Li 19 48
Semi-final 10 Ratchanok INTANON 18-21 / 21-10 / 21-14 Juliane SCHENK 4 58
Semi-final 2 LI Xuerui 21-8 / 23-21 Minatsu MITANI 17 43
Final 2 LI Xuerui 21-12 / 21-9 Ratchanok INTANON 10 31
XD
Round 1 1 XU Chen / MA Jin 21-5 / 21-17 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 105 28
Round 1 32 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 21-18 / 21-9 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 40 24
Round 1 88 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 21-16 / 21-17 Gaetan MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 96 27
Round 1 - LIU Cheng / BAO Yixin 19-21 / 21-18 / 21-16 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 31 49
Round 1 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-16 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 14 41
Round 1 211 QIU Zihan / LUO Yu 21-18 / 20-22 / 21-19 Baptiste CAREME / Audrey MITTELHEISSER 39 50
Round 1 25 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 15-21 / 21-15 / 21-13 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 15 55
Round 1 74 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-8 / 21-19 Arun VISHNU / Aparna BALAN 90 27
Round 1 - Vladimir IVANOV / Anastasiia AKCHURINA 21-13 / 21-16 Ronan LABAR / Laura CHOINET 54 29
Round 1 69 JIAMING Tao / TANG Jinhua 16-21 / 27-25 / 21-16 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 6 76
Round 1 86 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 23-21 / 17-21 / 21-9 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 49 47
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-14 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 23 23
Round 1 53 KIM Sa Rang / CHOI Hye In 21-19 / 18-21 / 21-13 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 55 59
Round 1 4 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 21-14 CHEN Hung Ling / WU Ti Jung 227 30
Round 1 27 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-15 / 21-16 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 112 32
Round 1 - Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki W.O. ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 2 0
Round 2 1 XU Chen / MA Jin 21-14 / 21-14 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 32 36
Round 2 - LIU Cheng / BAO Yixin 21-13 / 21-12 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 88 30
Round 2 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-18 / 21-15 QIU Zihan / LUO Yu 211 50
Round 2 25 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 22-20 / 13-21 / 21-12 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 74 58
Round 2 69 JIAMING Tao / TANG Jinhua 21-7 / 21-14 Vladimir IVANOV / Anastasiia AKCHURINA - 28
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-17 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 86 30
Round 2 4 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 19-21 / 21-15 / 21-14 KIM Sa Rang / CHOI Hye In 53 65
Round 2 27 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-11 / 21-15 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki - 24
Quarter-final 1 XU Chen / MA Jin 21-15 / 21-19 LIU Cheng / BAO Yixin - 38
Quarter-final 25 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 23-21 / 13-21 / 21-18 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 5 72
Quarter-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-17 / 21-10 JIAMING Tao / TANG Jinhua 69 33
Quarter-final 4 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 21-18 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 27 37
Semi-final 1 XU Chen / MA Jin 21-19 / 21-13 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 25 46
Semi-final 4 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 21-14 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 36
Final 1 XU Chen / MA Jin 21-15 / 21-17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 4 45
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 66 6 20.0% 2317 77.23 00:37:46 2.05 3 10.0%
MS 30 70 10 33.3% 2478 82.6 00:48:06 1.72 7 23.3%
WD 20 52 12 60.0% 1850 92.5 00:56:06 1.65 9 45.0%
WS 30 72 12 40.0% 2621 87.37 00:47:06 1.85 7 23.3%
XD 30 69 9 30.0% 2528 84.27 00:40:50 2.06 3 10.0%
Total 140 329 49 35.0% 11794 84.24 00:45:15 1.86 29 20.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 63 29 68.5%
Malaysia 14 7 66.7%
Denmark 12 7 63.2%
Korea 15 11 57.7%
Japan 19 17 52.8%
Germany 3 3 50.0%
Vietnam 1 1 50.0%
Thailand 14 15 48.3%
Indonesia 9 11 45.0%
Hong Kong 2 6 25.0%
Chinese Taipei 2 7 22.2%
India 3 11 21.4%
Singapore 1 4 20.0%
U.S.A. 1 5 16.7%
Russia 1 10 9.1%
Austria 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Sweden 0 1 0.0%
Netherlands 0 1 0.0%
Ireland 0 2 0.0%
England 0 2 0.0%
Mongolia 0 3 0.0%
France 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-17 / 21-19
2018 Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA 23-21 / 21-19
2017 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-13
2016 Jan O JORGENSEN CHEN Long 22-20 / 21-13
2015 LEE Chong Wei CHEN Long 21-15 / 21-11
2014 KIDAMBI Srikanth LIN Dan 21-19 / 21-17
2013 CHEN Long WANG Zhengming 19-21 / 21-8 / 21-14
2012 CHEN Long WANG Zhengming 21-19 / 21-18
2011 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 26-24
2010 CHEN Long BAO Chunlai 9-21 / 21-14 / 21-16
2009 LIN Dan Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-12
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 21-9
2007 BAO Chunlai LEE Chong Wei 21-12 / 21-13
2006 CHEN Hong BAO Chunlai 21-17 / 21-19
2005 CHEN Hong BAO Chunlai 15-12 / 8-15 / 15-9
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-11 / 15-10
2003 LIN Dan Choong Hann WONG 17-16 / 15-12
2002 Choong Hann WONG CHEN Hong 12-15 / 15-5 / 15-9
2001 XIA Xuanze Choong Hann WONG 7-3 / 3-7 / 7-2
1999 DONG Jiong PERMADI Fung 15-2 / 15-7
1997 DONG Jiong LUO Yigang 15-10 / 15-2
1996 PERMADI Fung LUO Yigang 15-12 / 15-9
1995 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9
1994 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-12
1993 Joko SUPRIANTO Ardy B WIRANATA 15-8 / 5-15 / 15-7
1992 Hermawan SUSANTO WU Wenkai 18-13 / 15-9
1991 Allan BUDI KUSUMA Jianhua ZHAO 7-15 / 15-5 / 15-12
1989 Ardy B WIRANATA XIONG Guobao 17-15 / 15-12