Badminton Asia Championships  

Tournament Name: Badminton Asia Championships 2022
Tournament Dates: 26/04/2022-01/05/2022
Location: Philippines, Manila
Category: Continental Individual Championships

Winners
Category Winner Runner-up
MD Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB Aaron CHIA / SOH Wooi Yik
MS LEE Zii Jia Jonatan CHRISTIE
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI
WS WANG Zhiyi Akane YAMAGUCHI
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong WANG Yilyu / HUANG Dongping

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN W.O. Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 50 0
Round 1 340 REN Xiangyu / TAN Qiang 21-13 / 21-19 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 303 27
Round 1 16 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-9 / 21-14 Solomon Jr. PADIZ / Julius VILLABRILLE - 21
Round 1 151 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 21-10 / 19-21 / 21-16 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 45 53
Round 1 7 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-13 / 21-9 Apiluk GATERAHONG / Natchanon TULAMOK 270 27
Round 1 23 Akira KOGA / Taichi SAITO 18-21 / 21-17 / 21-17 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 20 68
Round 1 9 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 18-21 / 21-12 / 21-18 HE Jiting / ZHOU Haodong 209 48
Round 1 163 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK 21-10 / 22-20 CHOW Hin Long / LUI Chun Wai 392 24
Round 1 44 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-16 / 17-21 / 21-12 Weeraphat PHAKJARUNG / Wongsathorn THONGKHAM 223 43
Round 1 - Christian BERNARDO / Paul John PANTIG W.O. CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 12 0
Round 1 153 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-9 / 18-21 / 21-16 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 313 36
Round 1 8 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-16 / 24-22 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 38 35
Round 1 22 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB W.O. ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 43 0
Round 1 11 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-18 / 21-17 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 89 26
Round 1 60 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean W.O. Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 83 0
Round 1 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 13-21 / 21-17 / 21-16 LU Ching Yao / YANG Po Han 25 58
Round 2 340 REN Xiangyu / TAN Qiang 21-9 / 21-15 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 27
Round 2 16 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-17 / 21-17 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 151 33
Round 2 7 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-17 / 21-15 Akira KOGA / Taichi SAITO 23 43
Round 2 9 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-16 / 21-19 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK 163 25
Round 2 44 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-7 / 21-12 Christian BERNARDO / Paul John PANTIG - 23
Round 2 8 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 18-21 / 21-19 LIU Yuchen / OU Xuanyi 153 58
Round 2 22 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-16 / 18-21 / 21-16 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 11 52
Round 2 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-10 / 21-12 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 60 23
Quarter-final 16 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-19 / 21-14 REN Xiangyu / TAN Qiang 340 33
Quarter-final 9 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 12-21 / 21-14 / 21-16 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 7 53
Quarter-final 8 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-16 / 21-16 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 44 28
Quarter-final 22 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-15 / 19-21 / 21-19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 4 63
Semi-final 9 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-13 / 21-15 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 16 29
Semi-final 22 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 22-20 / 13-21 / 21-18 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 8 51
Final 22 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 23-21 / 21-10 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 9 29
MS
Group A 509 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK W.O. Adulrach NAMKUL 140 0
Group B 81 WENG Hongyang 21-10 / 21-7 PHONE Pyae NAING 1013 27
Group B 81 WENG Hongyang 21-11 / 21-9 Hussein Zayan SHAHEED 394 27
Group B 1013 PHONE Pyae NAING 21-13 / 21-8 Hussein Zayan SHAHEED 394 30
Group C 232 Dmitriy PANARIN 21-14 / 21-8 Ros Leonard PEDROSA 503 31
Group C 232 Dmitriy PANARIN 21-12 / 21-14 Adnan EBRAHIM 349 32
Group C 503 Ros Leonard PEDROSA 21-19 / 21-8 Adnan EBRAHIM 349 30
Group D 199 LEI Lanxi 21-16 / 13-21 / 21-11 CHAN Yin Chak 137 45
Group D 199 LEI Lanxi 21-17 / 21-15 Jewel Angelo ALBO - 32
Group D 137 CHAN Yin Chak 21-8 / 21-10 Jewel Angelo ALBO - 22
Round 1 52 Chico Aura DWI WARDOYO 17-21 / 21-17 / 21-7 Kento MOMOTA 2 62
Round 1 17 LEE Cheuk Yiu 18-21 / 21-11 / 21-15 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 509 54
Round 1 64 LI Shifeng 12-21 / 21-10 / 21-19 Lakshya SEN 9 56
Round 1 15 WANG Tzu Wei 21-14 / 9-21 / 21-18 Aidil Sholeh ALI SADIKIN 113 53
Round 1 8 Jonatan CHRISTIE 21-17 / 21-13 SAI PRANEETH B. 19 34
Round 1 35 LIEW Daren 8-21 / 21-10 / 21-15 HEO Kwang Hee 30 49
Round 1 10 LOH Kean Yew 21-16 / 15-21 / 21-17 Kantaphon WANGCHAROEN 21 58
Round 1 46 Koki WATANABE 21-18 / 21-14 Dmitriy PANARIN 232 30
Round 1 75 Tien Minh NGUYEN 21-19 / 21-17 Khosit PHETPRADAB 43 40
Round 1 14 Kanta TSUNEYAMA 11-21 / 21-14 / 21-17 LEI Lanxi 199 61
Round 1 24 Shesar Hiren RHUSTAVITO 14-21 / 22-20 / 21-19 LIN Chun-Yi 91 59
Round 1 7 LEE Zii Jia 19-21 / 21-14 / 21-14 SUN Feixiang 54 59
Round 1 81 WENG Hongyang 22-20 / 21-17 Jia Heng Jason TEH 93 51
Round 1 11 KIDAMBI Srikanth 22-20 / 21-15 Tze Yong NG 44 42
Round 1 20 Kenta NISHIMOTO 16-21 / 21-17 / 21-14 Adulrach NAMKUL 140 53
Round 1 5 Anthony Sinisuka GINTING 21-13 / 17-21 / 21-13 Sitthikom THAMMASIN 31 53
Round 2 52 Chico Aura DWI WARDOYO 21-19 / 22-20 LEE Cheuk Yiu 17 52
Round 2 64 LI Shifeng 22-20 / 23-21 WANG Tzu Wei 15 48
Round 2 8 Jonatan CHRISTIE 21-14 / 13-21 / 21-19 LIEW Daren 35 55
Round 2 10 LOH Kean Yew 21-16 / 21-6 Koki WATANABE 46 30
Round 2 14 Kanta TSUNEYAMA 21-9 / 21-10 Tien Minh NGUYEN 75 33
Round 2 7 LEE Zii Jia 21-14 / 22-20 Shesar Hiren RHUSTAVITO 24 32
Round 2 81 WENG Hongyang 21-16 / 17-21 / 21-17 KIDAMBI Srikanth 11 77
Round 2 5 Anthony Sinisuka GINTING 21-14 / 13-21 / 21-13 Kenta NISHIMOTO 20 60
Quarter-final 52 Chico Aura DWI WARDOYO 21-17 / 21-14 LI Shifeng 64 42
Quarter-final 8 Jonatan CHRISTIE 22-20 / 23-21 LOH Kean Yew 10 47
Quarter-final 7 LEE Zii Jia 21-13 / 21-11 Kanta TSUNEYAMA 14 36
Quarter-final 81 WENG Hongyang 21-13 / 16-21 / 21-11 Anthony Sinisuka GINTING 5 60
Semi-final 8 Jonatan CHRISTIE 21-9 / 18-21 / 21-16 Chico Aura DWI WARDOYO 52 57
Semi-final 7 LEE Zii Jia 21-11 / 21-19 WENG Hongyang 81 39
Final 7 LEE Zii Jia 21-17 / 23-21 Jonatan CHRISTIE 8 45
WD
Group B 432 Thi Phuong Hong DINH / PHAM Thi Khanh W.O. LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 237 0
Group C 910 FAN Ka Yan / YAU Mau Ying W.O. Airah Mae Nicole ALBO / Thea Marie POMAR - 0
Group D - Eleanor Christine INLAYO / RAMOS Susmita Angelique W.O. LEUNG Sze Lok / YUEN Sin Ying 898 0
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-19 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 33 35
Round 1 65 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-19 / 21-12 Ashwini BHAT K. / Shikha GAUTAM 66 33
Round 1 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-6 / 21-11 Eleanor Christine INLAYO / RAMOS Susmita Angelique - 27
Round 1 137 NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 21-8 / 21-15 Airah Mae Nicole ALBO / Thea Marie POMAR - 30
Round 1 28 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 21-17 / 20-22 / 21-11 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 3 53
Round 1 285 CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen 21-10 / 21-13 LEUNG Sze Lok / YUEN Sin Ying 898 26
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-10 / 21-13 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 38 29
Round 1 92 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 21-17 / 21-17 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 88 46
Round 1 13 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-15 / 21-11 Simran SINGHI / Ritika THAKER 82 27
Round 1 62 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-12 / 18-21 / 21-15 FAN Ka Yan / YAU Mau Ying 910 45
Round 1 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 23-25 / 21-10 / 21-10 Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 367 55
Round 1 23 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-19 / 21-13 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 78 34
Round 1 96 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-17 / 21-11 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 114 33
Round 1 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-5 / 21-10 Aminath Nabeeha ABDUL RAZZAQ / Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ 111 20
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 21-16 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 65 33
Round 2 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-7 / 21-13 NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 137 29
Round 2 28 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 21-13 / 21-15 CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen 285 28
Round 2 113 DU Yue / LI Wenmei 21-11 / 18-21 / 21-17 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 65
Round 2 13 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-13 / 23-21 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 92 33
Round 2 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-18 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 62 38
Round 2 23 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-9 / 21-16 Thi Phuong Hong DINH / PHAM Thi Khanh 432 34
Round 2 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 23-21 / 21-15 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 96 41
Quarter-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-19 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 7 41
Quarter-final 113 DU Yue / LI Wenmei 21-10 / 21-12 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 28 36
Quarter-final 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 14-21 / 21-19 / 21-16 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 13 69
Quarter-final 23 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-23 / 21-15 / 21-15 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 2 58
Semi-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-17 DU Yue / LI Wenmei 113 41
Semi-final 23 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 16-21 / 21-15 / 21-19 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 4 68
Final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-15 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 23 44
WS
Group A 1527 Zhing Yi TAN 21-8 / 21-15 Domou AMRO 530 22
Group B - Janelle Anne ANDRES 21-17 / 21-7 Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ 242 23
Group B 285 Stephanie WIDJAJA 21-4 / 21-8 Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ 242 17
Group B 285 Stephanie WIDJAJA 21-10 / 21-8 Janelle Anne ANDRES - 25
Group C 1549 Seo Jin LEE 21-13 / 21-17 Siti Nurshuhaini AZMAN 256 35
Group C 256 Siti Nurshuhaini AZMAN 21-17 / 16-21 / 21-18 Saloni Samirbhai MEHTA 1539 45
Group C 1549 Seo Jin LEE 21-17 / 21-17 Saloni Samirbhai MEHTA 1539 34
Group D 317 Komang Ayu Cahya DEWI 21-18 / 21-9 Mohd Khairul MYISHA 255 31
Group D 255 Mohd Khairul MYISHA 13-21 / 21-15 / 21-14 DE GUZMAN Mikaela Joy - 52
Group D 317 Komang Ayu Cahya DEWI 25-23 / 21-8 DE GUZMAN Mikaela Joy - 39
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-9 AAKARSHI KASHYAP 52 26
Round 1 317 Komang Ayu Cahya DEWI 21-14 / 21-12 HAN Yue 24 32
Round 1 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-12 / 21-15 SUNG Shuo Yun 93 39
Round 1 61 Putri Kusuma WARDANI 10-21 / 21-12 / 21-15 KIM Ga Eun 18 43
Round 1 7 PUSARLA V. Sindhu 18-21 / 27-25 / 21-9 PAI Yu Po 39 77
Round 1 100 Yue Yann Jaslyn HOOI 21-18 / 21-10 Seo Jin LEE 1549 36
Round 1 9 HE Bingjiao 18-21 / 21-13 / 21-13 Aya OHORI 27 53
Round 1 58 KISONA Selvaduray 21-10 / 22-20 YEUNG Sum Yee 165 39
Round 1 23 Saina NEHWAL 21-15 / 17-21 / 21-13 SIM Yu Jin 48 54
Round 1 16 WANG Zhiyi 12-21 / 21-15 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 11 69
Round 1 75 Wen Chi HSU 21-7 / 21-10 Zhing Yi TAN 1527 21
Round 1 81 THET HTAR THUZAR 21-18 / 0-0 Ret. Nozomi OKUHARA 5 17
Round 1 17 YEO Jia Min 9-21 / 21-17 / 26-24 Malvika BANSOD 56 51
Round 1 13 Sayaka TAKAHASHI 16-21 / 21-17 / 21-16 Thuy Linh NGUYEN 53 46
Round 1 35 ZHANG Yiman 20-22 / 24-22 / 21-15 Gregoria Mariska TUNJUNG 29 56
Round 1 4 Se Young AN 21-16 / 16-21 / 21-16 Stephanie WIDJAJA 285 52
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 21-23 / 21-9 / 21-19 Komang Ayu Cahya DEWI 317 46
Round 2 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-12 / 21-11 Putri Kusuma WARDANI 61 40
Round 2 7 PUSARLA V. Sindhu 21-16 / 21-16 Yue Yann Jaslyn HOOI 100 42
Round 2 9 HE Bingjiao 21-18 / 21-14 KISONA Selvaduray 58 39
Round 2 16 WANG Zhiyi 12-21 / 21-7 / 21-13 Saina NEHWAL 23 47
Round 2 75 Wen Chi HSU 21-12 / 13-21 / 21-19 THET HTAR THUZAR 81 50
Round 2 13 Sayaka TAKAHASHI 21-12 / 14-21 / 21-16 YEO Jia Min 17 49
Round 2 4 Se Young AN 21-7 / 21-19 ZHANG Yiman 35 31
Quarter-final 2 Akane YAMAGUCHI 9-21 / 21-15 / 21-17 Pornpawee CHOCHUWONG 10 55
Quarter-final 7 PUSARLA V. Sindhu 21-9 / 13-21 / 21-19 HE Bingjiao 9 76
Quarter-final 16 WANG Zhiyi 21-19 / 21-9 Wen Chi HSU 75 34
Quarter-final 4 Se Young AN 21-15 / 21-11 Sayaka TAKAHASHI 13 30
Semi-final 2 Akane YAMAGUCHI 13-21 / 21-19 / 21-16 PUSARLA V. Sindhu 7 66
Semi-final 16 WANG Zhiyi 10-21 / 21-12 / 21-16 Se Young AN 4 63
Final 16 WANG Zhiyi 15-21 / 21-13 / 21-19 Akane YAMAGUCHI 2 78
XD
Round 1 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 22-20 Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 401 33
Round 1 28 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO W.O. Jun Liang Andy KWEK / Yujia JIN 186 0
Round 1 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-9 / 21-9 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK / Domou AMRO 477 18
Round 1 16 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-18 / 21-16 LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 127 31
Round 1 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-9 / 21-13 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 58 19
Round 1 316 FENG Yanzhe / LIN Fangling 21-23 / 21-12 / 22-20 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 23 59
Round 1 42 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA W.O. SEO Seung Jae / CHAE YuJung 6 0
Round 1 27 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 15-21 / 21-14 / 23-21 Alvin MORADA / Thea Marie POMAR - 52
Round 1 174 Hussein Zayan SHAHEED / Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ W.O. Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 62 0
Round 1 20 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-10 / 21-19 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 7 32
Round 1 30 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 21-10 / 21-16 Solomon Jr. PADIZ / Eleanor Christine INLAYO - 27
Round 1 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-10 / 21-10 Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 398 20
Round 1 56 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 21-15 / 21-17 LAW Cheuk Him / YEUNG Nga Ting 132 30
Round 1 9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 19-21 / 21-8 / 21-11 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 141 46
Round 1 53 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han W.O. Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 122 0
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-5 / 21-12 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 44 26
Round 2 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-13 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 28 24
Round 2 16 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-19 / 16-21 / 21-13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 13 57
Round 2 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 22-20 / 16-21 / 21-11 FENG Yanzhe / LIN Fangling 316 48
Round 2 42 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-15 / 21-17 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 27 36
Round 2 20 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-7 / 21-6 Hussein Zayan SHAHEED / Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ 174 17
Round 2 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-9 / 21-19 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 30 27
Round 2 9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-18 / 21-18 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 56 30
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 22-20 / 21-16 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 53 31
Quarter-final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-10 / 22-20 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 16 32
Quarter-final 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-17 / 22-20 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 42 39
Quarter-final 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-13 / 21-11 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 20 29
Quarter-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-18 / 21-5 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 9 30
Semi-final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-8 / 0-0 Ret. Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 15
Semi-final 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-12 / 24-22 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 44
Final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-17 / 21-8 WANG Yilyu / HUANG Dongping 4 37
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 27 65 11 40.7% 2373 87.89 00:38:22 2.29 2 7.4%
MS 40 97 17 42.5% 3461 86.53 00:45:05 1.92 5 12.5%
WD 29 65 7 24.1% 2310 79.66 00:39:41 2.01 3 10.3%
WS 40 100 20 50.0% 3539 88.48 00:44:05 2.01 6 15.0%
XD 26 57 5 19.2% 2022 77.77 00:33:37 2.31 0 0.0%
Total 162 384 60 37.0% 13705 84.6 00:40:54 2.07 16 9.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 38 14 73.1%
Kazakhstan 2 1 66.7%
Japan 28 16 63.6%
Indonesia 30 18 62.5%
Malaysia 27 19 58.7%
Myanmar 2 2 50.0%
Korea 8 11 42.1%
Singapore 5 7 41.7%
India 8 14 36.4%
Chinese Taipei 4 7 36.4%
Vietnam 1 3 25.0%
Hong Kong 5 16 23.8%
Thailand 4 13 23.5%
Philippines 2 12 14.3%
Bahrain 0 2 0.0%
Jordan 0 3 0.0%
Maldives 0 6 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 LEE Zii Jia Jonatan CHRISTIE 21-17 / 23-21
2019 Kento MOMOTA SHI Yuqi 12-21 / 21-18 / 21-8
2018 Kento MOMOTA CHEN Long 21-17 / 21-13
2017 CHEN Long LIN Dan 21-23 / 21-11 / 21-10
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-17 / 15-21 / 21-13
2015 LIN Dan TIAN Houwei 21-19 / 21-8
2014 LIN Dan Sho SASAKI 14-21 / 21-9 / 21-15
2013 DU Pengyu CHEN Long 21-17 / 21-19
2012 CHEN Jin DU Pengyu 21-12 / 21-18
2011 LIN Dan BAO Chunlai 21-19 / 21-13
2010 LIN Dan WANG Zhengming 21-17 / 21-15
2009 BAO Chunlai CHEN Long 16-21 / 21-10 / 21-16
2008 PARK Sung Hwan CHEN Jin 21-18 / 21-18
2007 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 21-18 / 21-19
2006 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-12 / 21-16
2005 Sony Dwi KUNCORO Beng Hong KUAN 15-10 / 15-5
2004 Taufik HIDAYAT Sony Dwi KUNCORO 15-12 / 7-15 / 15-6
2003 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-5 / 7-15 / 15-8
2002 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-5
2001 XIA Xuanze LIN Dan 15-10 / 15-9
2000 Taufik HIDAYAT Rony AGUSTINUS 14-17 / 15-2 / 15-3
1999 CHEN Hong Ewe Hock ONG 15-11 / 15-8
1998 CHEN Gang Marleve MAINAKY 15-6 / 15-9
1997 SUN Jun . HENDRAWAN 18-14 / 8-15 / 15-9
1996 Jeffer ROSOBIN LUO Yigang 9-15 / 15-7 / 15-5
1995 PARK Sung Woo SUN Jun 15-8 / 15-8
1994 Kok Keong FOO LIU Jun 15-13 / 9-15 / 15-3