European Mixed Team Championships  

Tournament Name: European Mixed Team Championships 2008
Tournament Dates: 12/04/2008-15/04/2008
Location: ,
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
#1-4 Denmark England

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
Group A Denmark 4 - 1 Estonia
XD - Carsten MOGENSEN / Helle NIELSEN 21-10 / 21-10 Ants MÄNGEL / Helen KLAOS - 20
MS (7*) Kenneth JONASSEN 21-9 / 21-13 Raul MUST (87*) 26
WS (85*) Nanna BROSOLAT JENSEN 21-15 / 13-21 / 20-22 Kati TOLMOFF (50*) 43
MD (14*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-10 / 21-12 Indrek KUUTS / Meelis MAISTE (828*) 22
WD (101*) Helle NIELSEN / Marie ROEPKE 21-11 / 21-6 Aile ANJA / Helen KLAOS - 18
Group A Scotland 2 - 3 Russia
MS (212*) Craig GODDARD 16-21 / 19-21 Stanislav PUKHOV (94*) 27
WD - Imogen BANKIER / Jillie COOPER 11-21 / 17-21 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (20*) 25
MD - Andrew BOWMAN / David GILMOUR 13-21 / 21-12 / 14-21 Evgenij DREMIN / Stanislav PUKHOV - 33
WS (48*) Susan EGELSTAFF 11-21 / 21-16 / 21-17 Ella DIEHL (33*) 53
XD (547*) Watson BRIGGS / Imogen BANKIER 21-18 / 14-21 / 21-5 Evgenij DREMIN / Valeria SOROKINA - 33
Group A Denmark 5 - 0 Scotland
XD (10*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-8 / 21-17 Watson BRIGGS / Jillie COOPER (63*) 23
MS - Pawel NIEWOLINSKI 21-13 / 21-6 Stuart GILLILAND (252*) 21
WS (85*) Nanna BROSOLAT JENSEN 24-22 / 21-16 Susan EGELSTAFF (48*) 28
MD (9*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-16 / 21-9 Andrew BOWMAN / David GILMOUR - 27
WD (18*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 21-11 / 21-10 Linda SLOAN / Jillie COOPER (62*) 26
Group A Estonia 0 - 5 Russia
MS (87*) Raul MUST 17-21 / 21-14 / 18-21 Stanislav PUKHOV (94*) 52
WD - Aile ANJA / Helen KLAOS 7-21 / 4-21 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (20*) 15
MD (828*) Indrek KUUTS / Meelis MAISTE 7-21 / 4-21 Evgenij DREMIN / Stanislav PUKHOV - 17
WS (50*) Kati TOLMOFF 15-21 / 18-21 Ella DIEHL (33*) 30
XD - Ants MÄNGEL / Helen KLAOS 7-21 / 9-21 Evgenij DREMIN / Anastasia RUSSKIKH (131*) 16
Group A Denmark 5 - 0 Russia
XD (10*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-10 / 21-19 Evgenij DREMIN / Anastasia RUSSKIKH (131*) 28
MS (7*) Kenneth JONASSEN 21-12 / 21-19 Stanislav PUKHOV (94*) 27
WS (6*) Tine BAUN 21-7 / 21-7 Olga ARKHANGELSKAYA (104*) 22
WD (18*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 19-21 / 21-13 / 21-13 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (30*) 54
MD (16*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-9 Evgenij DREMIN / Stanislav PUKHOV - 24
Group A Estonia 1 - 4 Scotland
XD - Ants MÄNGEL / Helen KLAOS 13-21 / 9-21 Watson BRIGGS / Imogen BANKIER (547*) 20
MS (87*) Raul MUST 10-21 / 15-21 Craig GODDARD (212*) 27
WS (50*) Kati TOLMOFF 21-17 / 21-17 Susan EGELSTAFF (48*) 33
MD (828*) Indrek KUUTS / Meelis MAISTE 10-21 / 3-21 Andrew BOWMAN / David GILMOUR - 17
WD - Aile ANJA / Helen KLAOS 14-21 / 15-21 Imogen BANKIER / Rita Yuan GAO - 22
Group B Netherlands 5 - 0 Ireland
WS (30*) Judith MEULENDIJKS 21-9 / 21-11 Chloe MAGEE (82*) 23
MS (38*) Dicky PALYAMA 13-21 / 21-13 / 21-17 Scott EVANS (48*) 46
MD - Koen RIDDER / Aparna BALAN 21-12 / 21-13 MAGEE Daniel / Matthew GLEAVE - 18
WD (56*) Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN 21-15 / 21-11 Sinead CHAMBERS / Dona SCOTT - 20
XD (52*) Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN 21-16 / 21-11 Sam MAGEE / Chloe MAGEE (252*) 21
Group B Ukraine 3 - 2 Sweden
WS (40*) Larisa GRIGA 19-21 / 21-12 / 21-15 Sara PERSSON (38*) 58
MS (57*) Vladislav DRUZCHENKO 21-5 / 21-18 Magnus SAHLBERG (105*) 25
WD - Larisa GRIGA / Elena PRUS 9-21 / 15-21 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (24*) 27
MD - Vladislav DRUZCHENKO / Valeriy ATRASHCHENKOV 21-19 / 21-15 Gabriel ULLDAHL / Mattias WIGARDT - 24
XD (101*) Dmytro ZAVADSKY / Mariya DIPTAN 13-21 / 19-21 Henri HURSKAINEN / Johanna PERSSON - 22
Group B Netherlands 4 - 1 Ukraine
WS (23*) YAO Jie 21-9 / 21-15 Elena PRUS (89*) 24
MS (37*) Eric PANG 21-18 / 21-13 Dmytro ZAVADSKY (117*) 27
MD - Koen RIDDER / Aparna BALAN 21-10 / 21-11 Vitaly KONOV / Georgiy NATAROV - 18
WD (56*) Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN 21-18 / 21-18 Mariya DIPTAN / Olena MASHCHENKO - 24
XD (52*) Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN 18-21 / 15-21 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS (61*) 22
Group B Ireland 2 - 3 Sweden
MS (48*) Scott EVANS 21-16 / 14-21 / 21-18 Magnus SAHLBERG (105*) 45
XD (252*) Sam MAGEE / Chloe MAGEE 14-21 / 21-17 / 12-21 Henri HURSKAINEN / Johanna PERSSON - 38
WD - Sinead CHAMBERS / Dona SCOTT 10-21 / 3-21 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG (180*) 19
WS (82*) Chloe MAGEE 14-21 / 15-21 Elin BERGBLOM - 25
MD - Scott EVANS / Sam MAGEE 21-16 / 21-19 Magnus SAHLBERG / Henri HURSKAINEN - 25
Group B Netherlands 4 - 1 Sweden
MS (37*) Eric PANG 14-21 / 21-18 / 22-20 Mattias WIGARDT (153*) 46
WS (30*) Judith MEULENDIJKS 18-21 / 21-15 / 13-21 Sara PERSSON (38*) 50
MD - Koen RIDDER / Aparna BALAN 21-14 / 21-15 Magnus SAHLBERG / Gabriel ULLDAHL - 23
WD (56*) Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN 21-18 / 21-17 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (24*) 32
XD (52*) Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN 21-17 / 21-17 Henri HURSKAINEN / Emma WENGBERG - 27
Group B Ireland 1 - 4 Ukraine
MS (48*) Scott EVANS 21-16 / 21-19 Vladislav DRUZCHENKO (57*) 32
WS (82*) Chloe MAGEE 11-21 / 17-21 Larisa GRIGA (40*) 29
XD - Matthew GLEAVE / Sinead CHAMBERS 15-21 / 21-18 / 12-21 Dmytro ZAVADSKY / Mariya DIPTAN (101*) 35
MD (167*) MAGEE Daniel / Sam MAGEE 12-21 / 10-21 Vladislav DRUZCHENKO / Valeriy ATRASHCHENKOV - 19
WD - Chloe MAGEE / Dona SCOTT 16-21 / 10-21 Mariya DIPTAN / Olena MASHCHENKO - 20
Group C England 5 - 0 Iceland
XD - David LINDLEY / Jenny WALLWORK 21-5 / 21-6 Magnus Ingi HELGASON / Tinna HELGADOTTIR (177*) 14
MS (32*) Andrew SMITH 21-14 / 21-6 Atli JOHANNESSON (974*) 17
WS (19*) Tracey HALLAM 21-9 / 21-16 Sara JONSDOTTIR (574*) 22
MD (48*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 21-15 / 21-12 Magnus Ingi HELGASON / Helgi JOHANNESSON - 22
WD (25*) Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT 21-15 / 21-8 Ragna INGOLFSDOTTIR / Katrin ATLADOTTIR (352*) 21
Group C Czech Republic 2 - 3 France
XD - Jan FROHLICH / Kristina GAVNHOLT 18-21 / 21-8 / 17-21 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (37*) 38
MS (60*) Petr KOUKAL 18-21 / 21-16 / 21-19 Brice LEVERDEZ (102*) 51
WS (468*) Hanna PROCHAZKOVA 6-21 / 4-21 PI Hongyan (7*) 18
MD - Jakub BITMAN / Jan FROHLICH 11-21 / 17-21 Svetoslav STOYANOV / Erwin KEHLHOFFNER (140*) 21
WD - Kristina GAVNHOLT / Hanna PROCHAZKOVA 16-21 / 21-18 / 21-16 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (38*) 39
Group C England 4 - 1 Czech Republic
XD (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-15 / 21-11 Jan FROHLICH / Hanna PROCHAZKOVA - 24
MS (66*) Rajiv OUSEPH 15-21 / 20-22 Petr KOUKAL (60*) 30
WS (34*) Elizabeth CANN 21-6 / 21-10 Kristina GAVNHOLT (94*) 22
MD - David LINDLEY / Robin MIDDLETON 21-13 / 21-15 Jakub BITMAN / Jan FROHLICH - 23
WD - Gail EMMS / Jenny WALLWORK 21-6 / 21-6 Kristina GAVNHOLT / Hanna PROCHAZKOVA - 17
Group C Iceland 0 - 5 France
XD (177*) Magnus Ingi HELGASON / Tinna HELGADOTTIR 12-21 / 8-21 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (37*) 19
MS (974*) Atli JOHANNESSON 10-21 / 13-21 Erwin KEHLHOFFNER (96*) 18
WS (574*) Sara JONSDOTTIR 10-21 / 7-21 PI Hongyan (7*) 21
MD - Magnus Ingi HELGASON / Helgi JOHANNESSON 19-21 / 19-21 Svetoslav STOYANOV / Baptiste CAREME - 23
WD (352*) Ragna INGOLFSDOTTIR / Katrin ATLADOTTIR 12-21 / 12-21 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (38*) 27
Group C England 4 - 1 France
XD - David LINDLEY / Gail EMMS 21-6 / 21-16 Baptiste CAREME / Laura CHOINET (55*) 23
MS (66*) Rajiv OUSEPH 21-14 / 8-21 / 21-14 Brice LEVERDEZ (102*) 46
WS (34*) Elizabeth CANN 12-21 / 15-21 PI Hongyan (7*) 31
MD - Anthony CLARK / Robert ADCOCK 21-19 / 21-18 Svetoslav STOYANOV / Erwin KEHLHOFFNER (140*) 30
WD - Donna KELLOGG / Jenny WALLWORK 21-11 / 21-18 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (38*) 28
Group C Iceland 2 - 3 Czech Republic
XD - Helgi JOHANNESSON / Ragna INGOLFSDOTTIR 21-19 / 22-20 Jan FROHLICH / Hanna PROCHAZKOVA - 27
MS (1243*) Bjarki STEFANSSON 7-21 / 6-21 Petr KOUKAL (60*) 18
WS (574*) Sara JONSDOTTIR 18-21 / 15-21 Kristina GAVNHOLT (94*) 32
MD - Magnus Ingi HELGASON / Helgi JOHANNESSON 21-17 / 21-12 Jakub BITMAN / Jan FROHLICH - 21
WD - Ragna INGOLFSDOTTIR / Tinna HELGADOTTIR 20-22 / 21-17 / 18-21 Kristina GAVNHOLT / Hanna PROCHAZKOVA - 46
Group D Germany 5 - 0 Bulgaria
XD - Kristof HOPP / Carina METTE 21-17 / 21-19 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA (80*) 28
WS (16*) Juliane SCHENK 17-21 / 21-16 / 21-8 Linda ZETCHIRI (95*) 46
MS (34*) Marc ZWIEBLER 21-12 / 21-10 Blagovest KISYOV (269*) 21
MD (31*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 21-14 / 21-17 Konstantin DOBREV / Julian HRISTOV (580*) 28
WD - Carina METTE / Kathrin PIOTROWSKI 21-19 / 22-20 Maya DOBREVA / Petya NEDELCHEVA - 34
Group D Finland 2 - 3 Poland
XD (1043*) Ilkka NYQVIST / Elina VAISANEN 14-21 / 7-21 Michal LOGOSZ / Kamila AUGUSTYN - 19
MS (65*) Ville LANG 19-21 / 22-20 / 21-13 Przemyslaw WACHA (15*) 47
WS (44*) Anu NIEMINEN 21-19 / 21-9 Anna NAREL (189*) 23
MD (1034*) Ilkka NYQVIST / Tuomas PALMQVIST 21-18 / 23-25 / 16-21 Adam CWALINA / Wojciech SZKUDLARCZYK (49*) 42
WD - Saara HYNNINEN / Elina VAISANEN 10-21 / 13-21 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (22*) 21
Group D Germany 5 - 0 Finland
MS (49*) Bjoern JOPPIEN 21-12 / 21-23 / 21-11 Tuomas PALMQVIST (326*) 45
WS (16*) Juliane SCHENK 21-15 / 21-13 Saara HYNNINEN (871*) 25
MD - Roman SPITKO / Johannes SCHOETTLER 25-23 / 21-11 Ilkka NYQVIST / Tuomas PALMQVIST (1034*) 25
WD - Carina METTE / Huaiwen XU 21-11 / 21-13 Saara HYNNINEN / Elina VAISANEN - 25
XD (23*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 18-21 / 21-14 / 21-12 Ville LANG / Anu NIEMINEN - 38
Group D Bulgaria 2 - 3 Poland
XD (80*) Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 19-21 / 22-24 Michal LOGOSZ / Kamila AUGUSTYN - 32
MS (255*) Boris KESSOV 12-21 / 16-21 Hubert PACZEK (844*) 26
WS (95*) Linda ZETCHIRI 21-16 / 21-7 Malgorzata JANIACZYK (160*) 24
MD (580*) Konstantin DOBREV / Julian HRISTOV 16-21 / 13-21 Przemyslaw WACHA / Wojciech SZKUDLARCZYK - 24
WD - Maya DOBREVA / Petya NEDELCHEVA 5-10 Ret. Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (22*) 6
Group D Germany 2 - 3 Poland
XD - Kristof HOPP / Carina METTE 10-21 / 17-21 Michal LOGOSZ / Nadiezda ZIEBA - 31
MS (34*) Marc ZWIEBLER 14-21 / 21-23 Przemyslaw WACHA (15*) 36
WS (10*) Huaiwen XU 21-3 / 21-3 Agnieszka WOJTKOWSKA (256*) 17
WD - Kathrin PIOTROWSKI / Juliane SCHENK 25-27 / 21-11 / 14-21 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (22*) 53
MD (31*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 17-21 / 0-0 Ret. Michal LOGOSZ / Przemyslaw WACHA - 15
Group D Bulgaria 4 - 1 Finland
WS (21*) Petya NEDELCHEVA 21-14 / 19-21 / 23-21 Anu NIEMINEN (44*) 60
MS (269*) Blagovest KISYOV 9-21 / 12-21 Ville LANG (65*) 26
MD (580*) Konstantin DOBREV / Julian HRISTOV 21-10 / 21-9 Ilkka NYQVIST / Tuomas PALMQVIST (1034*) 19
WD - Maya DOBREVA / Petya NEDELCHEVA 21-13 / 21-14 Saara HYNNINEN / Elina VAISANEN - 28
XD (80*) Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 21-18 / 21-16 Ville LANG / Anu NIEMINEN - 26
Semi-final #13-16 Iceland 3 - 2 Estonia
XD - Helgi JOHANNESSON / Ragna INGOLFSDOTTIR 21-19 / 21-11 Ants MÄNGEL / Helen KLAOS - 19
WS (574*) Sara JONSDOTTIR 21-17 / 8-21 / 9-21 Kati TOLMOFF (50*) 33
MS (974*) Atli JOHANNESSON 8-21 / 9-21 Raul MUST (87*) 17
MD - Magnus Ingi HELGASON / Helgi JOHANNESSON 21-17 / 21-12 Indrek KUUTS / Meelis MAISTE (828*) 20
WD - Ragna INGOLFSDOTTIR / Tinna HELGADOTTIR 21-14 / 20-22 / 21-18 Kati TOLMOFF / Helen KLAOS - 33
Semi-final #13-16 Finland 3 - 0 Ireland
XD (1043*) Ilkka NYQVIST / Elina VAISANEN 21-8 / 21-14 Sam MAGEE / Sinead CHAMBERS - 18
MS (65*) Ville LANG 21-16 / 21-12 Alexander SIM (273*) 29
WS (44*) Anu NIEMINEN 21-14 / 19-21 / 21-16 Chloe MAGEE (82*) 45
3/4 P.O. #13-16 Estonia 2 - 3 Ireland
WS (472*) Helen KLAOS 21-15 / 21-19 Chloe MAGEE (82*) 28
MS (87*) Raul MUST 21-17 / 21-15 Scott EVANS (48*) 31
MD (828*) Indrek KUUTS / Meelis MAISTE 12-21 / 13-21 Matthew GLEAVE / Sam MAGEE - 21
WD - Aile ANJA / Helen KLAOS 10-17 Ret. Sinead CHAMBERS / Dona SCOTT - 0
XD - Raul MUST / Kati TOLMOFF 23-21 / 18-21 / 14-21 Scott EVANS / Chloe MAGEE - 0
Final #13-16 Iceland 3 - 2 Finland
XD - Helgi JOHANNESSON / Ragna INGOLFSDOTTIR 21-19 / 21-13 Ilkka NYQVIST / Elina VAISANEN (1043*) 0
MS (1243*) Bjarki STEFANSSON 10-21 / 3-21 Ville LANG (65*) 21
WS (330*) Tinna HELGADOTTIR 21-18 / 8-21 / 17-21 Anu NIEMINEN (44*) 38
MD - Magnus Ingi HELGASON / Helgi JOHANNESSON 21-18 / 16-21 / 21-13 Ilkka NYQVIST / Ville LANG - 33
WD - Ragna INGOLFSDOTTIR / Sara JONSDOTTIR 21-10 / 21-11 Saara HYNNINEN / Elina VAISANEN - 24
Semi-final #9-12 Sweden 2 - 3 Scotland
XD - Magnus SAHLBERG / Emma WENGBERG 16-21 / 24-26 Watson BRIGGS / Imogen BANKIER (547*) 30
MS (342*) Gabriel ULLDAHL 15-21 / 20-22 Craig GODDARD (212*) 28
WS (107*) Emelie FABBEKE 12-21 / 13-21 Susan EGELSTAFF (48*) 26
MD - Henri HURSKAINEN / Mattias WIGARDT 2-5 Ret. Andrew BOWMAN / David GILMOUR - 0
WD (180*) Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 2-21 / 21-4 / 24-22 Imogen BANKIER / Rita Yuan GAO - 1
Semi-final #9-12 Bulgaria 3 - 1 Czech Republic
XD (80*) Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 21-12 / 19-21 / 21-14 Jan FROHLICH / Kristina GAVNHOLT - 34
WS (21*) Petya NEDELCHEVA 21-15 / 21-11 Martina BENESOVA (115*) 26
MS (255*) Boris KESSOV 10-21 / 13-21 Petr KOUKAL (60*) 22
WD - Maya DOBREVA / Petya NEDELCHEVA 21-17 / 22-20 Kristina GAVNHOLT / Hanna PROCHAZKOVA - 28
3/4 P.O. #9-12 Czech Republic 0 - 3 Sweden
XD - Jakub BITMAN / Kristina GAVNHOLT 17-21 / 14-21 Magnus SAHLBERG / Emma WENGBERG - 22
WS (115*) Martina BENESOVA 18-21 / 17-21 Emelie FABBEKE (107*) 33
MS (78*) Jan FROHLICH 11-21 / 17-21 Henri HURSKAINEN (118*) 27
Final #9-12 Bulgaria 2 - 3 Scotland
XD (80*) Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 21-18 / 21-15 Watson BRIGGS / Imogen BANKIER (547*) 30
MS (269*) Blagovest KISYOV 21-15 / 13-21 / 21-12 Craig GODDARD (212*) 0
WS (95*) Linda ZETCHIRI 15-21 / 18-21 Susan EGELSTAFF (48*) 34
MD (580*) Konstantin DOBREV / Julian HRISTOV 16-21 / 21-19 / 18-21 Andrew BOWMAN / David GILMOUR - 44
WD (75*) Maya DOBREVA / Atanaska SPASOVA 9-21 / 16-21 Imogen BANKIER / Rita Yuan GAO - 24
Semi-final #5-8 Russia 3 - 1 France
MS (94*) Stanislav PUKHOV 21-16 / 21-23 / 15-21 Simon MAUNOURY (85*) 53
WD (20*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 21-13 / 21-8 Elisa CHANTEUR / Laura CHOINET (49*) 24
MD - Evgenij DREMIN / Stanislav PUKHOV 22-20 / 4-21 / 21-18 Svetoslav STOYANOV / Erwin KEHLHOFFNER (140*) 40
WS (33*) Ella DIEHL 21-14 / 21-13 Elisa CHANTEUR (123*) 34
Semi-final #5-8 Ukraine 0 - 3 Germany
MD (901*) Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY 16-21 / 18-21 Roman SPITKO / Michael FUCHS (31*) 24
MS (152*) Valeriy ATRASHCHENKOV 16-21 / 23-25 Marc ZWIEBLER (34*) 30
WS (129*) Mariya DIPTAN 16-21 / 15-21 Huaiwen XU (10*) 26
3/4 P.O. #5-8 France 3 - 0 Ukraine
XD (55*) Baptiste CAREME / Laura CHOINET 21-19 / 21-18 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS (61*) 25
MS (96*) Erwin KEHLHOFFNER 15-21 / 21-19 / 21-17 Vladislav DRUZCHENKO (57*) 45
WS (7*) PI Hongyan 21-7 / 21-17 Larisa GRIGA (40*) 28
Final #5-8 Russia 2 - 3 Germany
XD (131*) Evgenij DREMIN / Anastasia RUSSKIKH 14-21 / 23-21 / 21-18 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (23*) 45
MS (94*) Stanislav PUKHOV 10-21 / 23-25 Bjoern JOPPIEN (49*) 31
WD (30*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-8 / 21-7 Carina METTE / Karin SCHNAASE - 24
WS (33*) Ella DIEHL 21-16 / 13-21 / 9-21 Juliane SCHENK (16*) 52
MD - Evgenij DREMIN / Stanislav PUKHOV 13-21 / 23-25 Roman SPITKO / Michael FUCHS (31*) 34
Semi-final #1-4 Poland 0 - 3 England
XD (54*) Adam CWALINA / Malgorzata JANIACZYK 11-21 / 14-21 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (9*) 24
MS (844*) Hubert PACZEK 21-17 / 10-21 / 14-21 Andrew SMITH (32*) 41
WS (189*) Anna NAREL 18-21 / 8-21 Elizabeth CANN (34*) 25
Semi-final #1-4 Denmark 3 - 0 Netherlands
XD - Carsten MOGENSEN / Helle NIELSEN 21-16 / 21-16 Aparna BALAN / Paulien VAN DOOREMALEN - 26
WS (6*) Tine BAUN 21-11 / 21-16 Rachel VAN CUTSEN (74*) 28
MS (7*) Kenneth JONASSEN 21-19 / 21-18 Eric PANG (37*) 37
3/4 P.O. #1-4 Netherlands 1 - 3 Poland
MS (38*) Dicky PALYAMA 19-21 / 21-17 / 15-21 Przemyslaw WACHA (15*) 48
XD (52*) Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN 9-21 / 16-21 Michal LOGOSZ / Nadiezda ZIEBA - 28
WS (30*) Judith MEULENDIJKS 21-11 / 21-7 Anna NAREL (189*) 23
MD - Koen RIDDER / Aparna BALAN 11-21 / 21-18 / 17-21 Michal LOGOSZ / Przemyslaw WACHA - 0
Final #1-4 Denmark 3 - 0 England
XD (10*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-15 / 22-24 / 21-18 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (9*) 62
MS - Pawel NIEWOLINSKI 21-13 / 26-24 Andrew SMITH (32*) 35
WS (6*) Tine BAUN 21-13 / 21-8 Tracey HALLAM (19*) 26
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 68 6 19.4% 2411 77.77 00:24:33 3.17 0 0.0%
MS 40 93 13 32.5% 3328 83.2 00:31:56 2.61 0 0.0%
WD 30 66 6 20.0% 2265 75.5 00:26:38 2.83 0 0.0%
WS 40 90 10 25.0% 3099 77.48 00:31:36 2.45 1 2.5%
XD 38 85 9 23.7% 3041 80.03 00:25:58 3.08 1 2.6%
Total 179 402 44 24.6% 14144 79.02 00:28:25 2.78 2 1.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 21 3 87.5%
Germany 18 5 78.3%
England 14 4 77.8%
Netherlands 14 7 66.7%
Jersey 2 1 66.7%
France 13 9 59.1%
Poland 14 10 58.3%
Russia 13 11 54.2%
Scotland 12 13 48.0%
Sweden 11 12 47.8%
Bulgaria 11 13 45.8%
Czech Republic 7 10 41.2%
Ukraine 8 13 38.1%
Finland 8 15 34.8%
Iceland 8 17 32.0%
Ireland 6 17 26.1%
Estonia 3 17 15.0%
India 0 1 0.0%
Switzerland 0 5 0.0%

Year Category Winner Runner-up Final Score
2021 EMTC Denmark France 3-0
2019 EMTC Denmark Germany 3-0
2017 EMTC Denmark Russia 3-0
2015 EMTC Denmark England 3-0
2013 EMTC Germany Denmark 3-0
2011 EMTC Denmark Germany 3-1
2009 EMTC Denmark England 3-2
2008 #1-4 Denmark England 3-0
2006 Championship Denmark Netherlands 3-1