Victor China Open  

Tournament Name: THAIHOT China Open
Tournament Dates: 15/11/2016-20/11/2016
Location: China, Fuzhou
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Mathias BOE / Carsten MOGENSEN
MS Jan O JORGENSEN CHEN Long
WD CHANG Ye Na / LEE So Hee HUANG Dongping / LI Yinhui
WS PUSARLA V. Sindhu SUN Yu
XD Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR ZHANG Nan / LI Yinhui

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 140 LU Kai / ZHENG Siwei 21-8 / 21-8 Pak Chuu CHOW / Kay Ee YEOH 354 17
MD
Round 1 2 CHAI Biao / HONG Wei 24-22 / 19-21 / 21-13 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE - 69
Round 1 140 LU Kai / ZHENG Siwei 21-19 / 21-14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 8 32
Round 1 12 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 19-21 / 21-17 / 21-13 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 14 64
Round 1 26 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-17 / 21-15 LI Junhui / LIU Yuchen 5 37
Round 1 - YU Xiaoyu / ZHANG Wen 21-15 / 16-21 / 21-16 LEE Sheng Mu / LIN Chia Yu - 47
Round 1 7 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 23-21 KIM Jae Hwan / YOO Yeon Seong - 38
Round 1 11 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-18 / 21-12 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO - 38
Round 1 20 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-19 / 21-14 Berry ANGRIAWAN / Hendra SETIAWAN - 27
Round 1 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-10 / 20-22 / 21-10 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 49 54
Round 1 - LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-17 / 21-19 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 17 33
Round 1 13 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9-21 / 23-21 / 24-22 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 9 70
Round 1 39 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-18 / 13-21 / 21-12 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 43 50
Round 1 327 LIU Cheng / ZHANG Nan 19-21 / 21-16 / 24-22 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 1 76
Round 2 2 CHAI Biao / HONG Wei 21-14 / 21-17 LU Kai / ZHENG Siwei 140 25
Round 2 12 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-13 / 21-14 CHOI SolGyu / KO Sung Hyun - 36
Round 2 26 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 18-21 / 21-16 / 21-17 YU Xiaoyu / ZHANG Wen - 52
Round 2 7 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-13 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 16 46
Round 2 11 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-16 / 20-22 / 27-25 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 47 73
Round 2 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-7 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 20 33
Round 2 13 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-16 / 10-21 / 21-18 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald - 57
Round 2 327 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-14 / 24-22 OR Chin Chung / TANG Chun Man 39 43
Quarter-final 2 CHAI Biao / HONG Wei 20-22 / 21-19 / 21-18 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 12 71
Quarter-final 7 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 21-17 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 26 31
Quarter-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 21-16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 11 47
Quarter-final 327 LIU Cheng / ZHANG Nan 23-21 / 11-21 / 21-19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 13 73
Semi-final 7 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 16-21 / 26-24 / 21-19 CHAI Biao / HONG Wei 2 64
Semi-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 23-21 / 21-17 LIU Cheng / ZHANG Nan 327 52
Final 7 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 22-20 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 49
MS (qual)
Round 1 138 Andre MARTEEN 17-21 / 21-9 / 21-12 Kay Ee YEOH 481 38
Round 1 175 GUO Kai 21-16 / 26-24 LEE Cheuk Yiu 89 45
Round 1 293 YE Binghong 21-17 / 22-20 Toby PENTY 98 47
Round 1 234 ZHU Siyuan 21-15 / 21-18 Khosit PHETPRADAB 63 42
Round 1 152 ZHAO Junpeng 21-16 / 21-13 Riichi TAKESHITA 95 36
Round 1 272 WU Xin 21-6 / 21-9 Nicholas BONKOWSKY 172 20
Round 1 227 ZHOU Zeqi 21-11 / 21-18 Jacob MALIEKAL 82 41
Round 1 57 LIN Yu Hsien 21-4 / 21-6 Yan Tuck CHAN 374 17
Round 2 175 GUO Kai 21-16 / 21-12 Andre MARTEEN 138 34
Round 2 234 ZHU Siyuan 21-18 / 21-18 YE Binghong 293 39
Round 2 152 ZHAO Junpeng 20-22 / 24-22 / 21-12 WU Xin 272 50
Round 2 57 LIN Yu Hsien 21-19 / 21-11 ZHOU Zeqi 227 38
MS
Round 1 175 GUO Kai 21-14 / 11-21 / 21-5 Kazumasa SAKAI 59 47
Round 1 33 Iskandar ZULKARNAIN 19-21 / 21-15 / 21-11 LIN Yu Hsien 57 61
Round 1 26 QIAO Bin 21-11 / 21-13 CHOU Tien Chen 8 46
Round 1 27 PRANNOY H. S. 21-13 / 21-13 NG Ka Long Angus 13 32
Round 1 6 Jan O JORGENSEN 21-18 / 21-14 WANG Tzu Wei 31 32
Round 1 16 Rajiv OUSEPH 24-22 / 21-18 HUANG Yuxiang 24 52
Round 1 7 TIAN Houwei 21-18 / 21-19 HSU Jen Hao 21 64
Round 1 18 WONG Wing Ki Vincent 21-15 / 21-8 Sony Dwi KUNCORO 37 31
Round 1 14 Marc ZWIEBLER 21-16 / 21-9 SAI PRANEETH B. 36 36
Round 1 52 Takuma UEDA 21-14 / 21-13 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 10 43
Round 1 17 HU Yun 21-18 / 21-19 Zulfadli ZULKIFFLI 32 45
Round 1 4 Viktor AXELSEN 21-17 / 14-21 / 21-13 XUE Song 42 64
Round 1 23 Ajay JAYARAM 21-19 / 20-22 / 21-17 ZHU Siyuan 234 62
Round 1 29 WEI Nan 21-16 / 21-23 / 21-15 SON Wan Ho 5 78
Round 1 9 SHI Yuqi 21-14 / 21-19 ZHAO Junpeng 152 40
Round 1 2 CHEN Long 17-5 Ret. Tommy SUGIARTO 19 13
Round 2 33 Iskandar ZULKARNAIN 7-21 / 21-6 / 23-21 GUO Kai 175 48
Round 2 26 QIAO Bin 21-17 / 21-19 PRANNOY H. S. 27 52
Round 2 6 Jan O JORGENSEN 21-17 / 21-13 Rajiv OUSEPH 16 34
Round 2 7 TIAN Houwei 21-15 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 18 43
Round 2 52 Takuma UEDA 21-17 / 21-18 Marc ZWIEBLER 14 50
Round 2 4 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-18 HU Yun 17 43
Round 2 23 Ajay JAYARAM 20-22 / 21-19 / 21-12 WEI Nan 29 56
Round 2 2 CHEN Long 21-16 / 21-13 SHI Yuqi 9 47
Quarter-final 33 Iskandar ZULKARNAIN 21-19 / 21-7 QIAO Bin 26 44
Quarter-final 6 Jan O JORGENSEN 14-21 / 21-16 / 21-14 TIAN Houwei 7 59
Quarter-final 4 Viktor AXELSEN 21-11 / 21-6 Takuma UEDA 52 31
Quarter-final 2 CHEN Long 21-15 / 21-14 Ajay JAYARAM 23 40
Semi-final 6 Jan O JORGENSEN 22-20 / 20-22 / 21-7 Iskandar ZULKARNAIN 33 58
Semi-final 2 CHEN Long 21-18 / 9-21 / 21-14 Viktor AXELSEN 4 69
Final 6 Jan O JORGENSEN 22-20 / 21-13 CHEN Long 2 46
WD
Round 1 58 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-16 / 21-17 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 39 42
Round 1 22 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-12 / 21-12 CHEN Su Yu / TANG Wan Yi 404 22
Round 1 26 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-19 / 9-21 / 21-17 CHEN Qingchen / JIA Yifan 8 72
Round 1 - HSU Ya Ching / WU Ti Jung 18-21 / 21-11 / 21-16 CHEN Lu / OU Dongni - 57
Round 1 12 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-8 / 21-10 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 76 26
Round 1 14 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA W.O. BAO Yixin / YU Xiaohan - 0
Round 1 13 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI W.O. MA Jin / ZHONG Qianxin 138 0
Round 1 16 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI W.O. HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 23 0
Round 2 58 HUANG Dongping / LI Yinhui 14-21 / 22-20 / 22-20 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1 96
Round 2 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-17 / 17-21 / 21-15 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 22 66
Round 2 26 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-9 / 17-21 / 21-14 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 7 67
Round 2 9 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-13 / 21-13 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 13 45
Round 2 5 LUO Ying / LUO Yu 21-18 / 21-13 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 16 51
Round 2 6 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-15 / 21-12 HSU Ya Ching / WU Ti Jung - 34
Round 2 2 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-23 / 21-14 / 21-13 Vivian HOO / WOON Khe Wei 12 74
Round 2 14 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA W.O. Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 4 0
Quarter-final 58 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-16 / 21-10 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 14 36
Quarter-final 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-18 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 26 40
Quarter-final 5 LUO Ying / LUO Yu 13-21 / 21-12 / 21-16 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 9 87
Quarter-final 6 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-16 / 21-14 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 2 46
Semi-final 58 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-16 / 21-18 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 3 50
Semi-final 6 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-14 / 24-22 LUO Ying / LUO Yu 5 61
Final 6 CHANG Ye Na / LEE So Hee 13-21 / 21-14 / 21-17 HUANG Dongping / LI Yinhui 58 90
WS (qual)
Round 1 219 ZHANG Yiman 21-12 / 21-14 TANG Wan Yi 391 26
Round 2 306 PENG Qin 21-13 / 21-15 CHEN Su Yu 127 30
Round 2 172 HUI Xirui 21-18 / 17-21 / 21-18 LI Wenmei 210 66
Round 2 219 ZHANG Yiman 21-12 / 21-13 LI Yun 194 34
Round 2 243 JI Shuting 21-11 / 21-16 Maya CHEN 169 24
WS
Round 1 1 Carolina MARIN 21-18 / 21-15 JI Shuting 243 37
Round 1 14 Sayaka SATO 21-14 / 21-13 Linda ZETCHIRI 27 28
Round 1 5 TAI Tzu Ying 21-17 / 24-26 / 21-10 Aya OHORI 22 60
Round 1 18 Minatsu MITANI 21-17 / 21-11 GAO Fangjie 103 34
Round 1 33 YIP Pui Yin 11-6 Ret. Nozomi OKUHARA 3 6
Round 1 25 Line Højmark KJAERSFELDT 22-20 / 9-21 / 22-20 CHEN Xiaoxin 126 58
Round 1 9 SUN Yu 21-10 / 21-18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 13 46
Round 1 30 CHEN Yufei 21-16 / 21-12 PENG Qin 306 32
Round 1 16 Beiwen ZHANG 21-16 / 21-18 HSU Ya Ching 28 31
Round 1 11 PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-16 LEE Chia Hsin 54 34
Round 1 10 HE Bingjiao 20-22 / 21-17 / 21-19 ZHANG Yiman 219 69
Round 1 12 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-16 / 19-21 / 21-14 Saina NEHWAL 6 58
Round 1 56 CHIANG Ying Li 21-16 / 21-13 LIANG Xiaoyu 34 34
Round 1 7 SUNG Ji Hyun 21-14 / 21-14 Nitchaon JINDAPOL 17 47
Round 1 212 SHEN Yaying 21-19 / 14-21 / 21-16 HUI Xirui 172 61
Round 1 8 Akane YAMAGUCHI 4-0 Ret. Ratchanok INTANON 2 1
Round 2 1 Carolina MARIN 21-13 / 21-12 Sayaka SATO 14 34
Round 2 5 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-19 Minatsu MITANI 18 36
Round 2 25 Line Højmark KJAERSFELDT 21-13 / 21-15 YIP Pui Yin 33 35
Round 2 9 SUN Yu 21-12 / 21-18 CHEN Yufei 30 58
Round 2 11 PUSARLA V. Sindhu 18-21 / 22-20 / 21-17 Beiwen ZHANG 16 60
Round 2 10 HE Bingjiao 22-20 / 21-15 Porntip BURANAPRASERTSUK 12 35
Round 2 7 SUNG Ji Hyun 21-9 / 21-17 CHIANG Ying Li 56 31
Round 2 8 Akane YAMAGUCHI 10-21 / 21-10 / 21-16 SHEN Yaying 212 58
Quarter-final 5 TAI Tzu Ying 21-10 / 22-20 Carolina MARIN 1 36
Quarter-final 9 SUN Yu 21-19 / 21-3 Line Højmark KJAERSFELDT 25 38
Quarter-final 11 PUSARLA V. Sindhu 22-20 / 21-10 HE Bingjiao 10 39
Quarter-final 7 SUNG Ji Hyun 22-20 / 10-21 / 21-18 Akane YAMAGUCHI 8 70
Semi-final 9 SUN Yu 21-8 / 23-21 TAI Tzu Ying 5 46
Semi-final 11 PUSARLA V. Sindhu 11-21 / 23-21 / 21-19 SUNG Ji Hyun 7 84
Final 11 PUSARLA V. Sindhu 21-11 / 17-21 / 21-11 SUN Yu 9 69
XD
Round 1 64 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-12 / 21-15 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 12 28
Round 1 142 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-17 / 26-24 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 464 39
Round 1 2 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-9 / 21-17 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 197 25
Round 1 16 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-17 / 18-21 / 21-15 LEE Yang / HSU Ya Ching 104 46
Round 1 8 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-12 KIM Jae Hwan / LEE So Hee - 34
Round 1 - LIU Yuchen / CHEN Lu 21-11 / 6-21 / 21-12 Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 52 42
Round 1 26 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-11 / 21-9 Yan Tuck CHAN / Yuko KAWASAKI 112 19
Round 1 - LIU Cheng / HUANG Dongping 21-19 / 21-19 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 3 49
Round 1 13 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-15 / 21-15 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 102 30
Round 1 63 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL W.O. XU Chen / TANG Jinhua - 0
Round 1 106 CHOI SolGyu / CHAE YuJung W.O. Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 14 0
Round 2 1 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 18-21 / 21-15 / 21-19 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 63 54
Round 2 64 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 21-12 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 9 32
Round 2 142 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-17 / 21-19 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 4 49
Round 2 2 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-12 / 21-19 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 16 27
Round 2 106 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-19 / 15-21 / 24-22 LU Kai / HUANG Yaqiong 8 81
Round 2 5 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 17-21 / 21-7 / 21-17 LIU Yuchen / CHEN Lu - 49
Round 2 26 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-17 / 18-21 / 21-15 LIU Cheng / HUANG Dongping - 63
Round 2 7 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 21-11 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 13 31
Quarter-final 1 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-17 / 21-10 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 64 33
Quarter-final 142 ZHANG Nan / LI Yinhui 18-21 / 22-20 / 21-17 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 2 63
Quarter-final 106 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-15 / 21-13 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 5 32
Quarter-final 7 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 19-21 / 21-14 / 21-18 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 26 66
Semi-final 142 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-19 / 10-21 / 21-15 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 1 57
Semi-final 7 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-17 / 25-23 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 106 52
Final 7 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-13 / 22-24 / 21-16 ZHANG Nan / LI Yinhui 142 74
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 69 13 46.4% 2634 94.07 00:49:32 1.9 8 28.6%
MS 30 70 10 33.3% 2526 84.2 00:48:26 1.74 6 20.0%
WD 19 46 8 42.1% 1659 87.32 00:55:54 1.56 8 42.1%
WS 29 68 10 34.5% 2480 85.52 00:46:50 1.83 7 24.1%
XD 24 58 10 41.7% 2140 89.17 00:44:47 1.99 5 20.8%
Total 130 311 51 39.2% 11439 87.99 00:48:44 1.81 34 26.2%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
HUI XiruiSHEN YayingWS Round 1 2 16 View
Vivian HOO / WOON Khe WeiLIN Xiao Min / WU Fang ChienWD Round 1 1 12 View
Iskandar ZULKARNAINGUO KaiMS Round 2 2 11 View
Jan O JORGENSENRajiv OUSEPHMS Round 2 1 11 View
GUO KaiKazumasa SAKAIMS Round 1 1 11 View
Jan O JORGENSENIskandar ZULKARNAINMS Semi-final 3 10 View
Iskandar ZULKARNAINQIAO BinMS Quarter-final 2 10 View
SUN YuTAI Tzu YingWS Semi-final 1 10 View
KO Sung Hyun / KIM Ha NaZHANG Nan / LI YinhuiXD Semi-final 2 10 View
LIU Yuchen / CHEN LuPraveen JORDAN / Debby SUSANTOXD Round 2 3 9 View

Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 20 8 71.4%
India 8 4 66.7%
Spain 2 1 66.7%
Korea 14 9 60.9%
China 55 38 59.1%
Indonesia 13 10 56.5%
Germany 1 1 50.0%
Japan 16 18 47.1%
Hong Kong 6 9 40.0%
Malaysia 4 8 33.3%
U.S.A. 2 5 28.6%
Chinese Taipei 8 22 26.7%
England 1 4 20.0%
Thailand 1 8 11.1%
Singapore 0 1 0.0%
South Africa 0 1 0.0%
Trinidad and Tobago 0 1 0.0%
Russia 0 1 0.0%
Bulgaria 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-17 / 21-19
2018 Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA 23-21 / 21-19
2017 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-13
2016 Jan O JORGENSEN CHEN Long 22-20 / 21-13
2015 LEE Chong Wei CHEN Long 21-15 / 21-11
2014 KIDAMBI Srikanth LIN Dan 21-19 / 21-17
2013 CHEN Long WANG Zhengming 19-21 / 21-8 / 21-14
2012 CHEN Long WANG Zhengming 21-19 / 21-18
2011 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 26-24
2010 CHEN Long BAO Chunlai 9-21 / 21-14 / 21-16
2009 LIN Dan Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-12
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 21-9
2007 BAO Chunlai LEE Chong Wei 21-12 / 21-13
2006 CHEN Hong BAO Chunlai 21-17 / 21-19
2005 CHEN Hong BAO Chunlai 15-12 / 8-15 / 15-9
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-11 / 15-10
2003 LIN Dan Choong Hann WONG 17-16 / 15-12
2002 Choong Hann WONG CHEN Hong 12-15 / 15-5 / 15-9
2001 XIA Xuanze Choong Hann WONG 7-3 / 3-7 / 7-2
1999 DONG Jiong PERMADI Fung 15-2 / 15-7
1997 DONG Jiong LUO Yigang 15-10 / 15-2
1996 PERMADI Fung LUO Yigang 15-12 / 15-9
1995 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9
1994 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-12
1993 Joko SUPRIANTO Ardy B WIRANATA 15-8 / 5-15 / 15-7
1992 Hermawan SUSANTO WU Wenkai 18-13 / 15-9
1991 Allan BUDI KUSUMA Jianhua ZHAO 7-15 / 15-5 / 15-12
1989 Ardy B WIRANATA XIONG Guobao 17-15 / 15-12