Thailand Open  

Tournament Name: Thailand Open 1996 (I)
Tournament Dates: 17/11/1996-17/11/1996
Location: Thailand, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin
MS DONG Jiong Joko SUPRIANTO
WD Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN
WS WANG Chen Marr JIHYUN
XD Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (29*) KIM Dong Moon / YOO Yong Sung 15-1 / 15-5 Kam Fook NG / Felix OOI - 0
Round 1 (34*) Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-7 / 15-2 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (205*) 0
Round 1 - Yoon Keang FOO / Kean Kok NG 15-13 / 15-3 CHAM Ka Man / MA Chi Wai - 0
Round 1 (25*) Eng HIAN / Hermono YUWONO 15-8 / 18-16 Kim Her TAN / Choong Hann WONG (161*) 0
Round 1 (53*) HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo 15-8 / 15-8 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (7*) 0
Round 1 (102*) LIANG Yongping / QUE Ning 15-9 / 15-12 Kim Pong Patrick LAU / Wei Kwang Eric LAW - 0
Round 1 (24*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-3 / 15-4 WONG Nam Wah / WONG Tsz Yin (474*) 0
Round 1 (26*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-5 / 15-5 Chatchai BOONMEE / Visava PIMSAMARN - 0
Round 1 (261*) XIAO Hui / ZHANG Songtao 15-4 / 15-4 Ghim Siong LIM / Kok Keong Desmond TAN - 0
Round 1 (9*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 8-15 / 18-17 / 15-9 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (15*) 0
Round 1 (89*) Kitipon KITIKUL / Pramote TEERAWIWATANA 15-3 / 15-13 Ade SUTRISNA / WIBOWO Victo - 0
Round 1 (8*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-4 / 15-5 Soon Thoe CHEAH / Boo Hock KHOO (231*) 0
Round 1 (13*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 6-15 / 15-10 / 15-4 CHAN Siu Kwong / TAM Lok Tin - 0
Round 1 (17*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 15-13 / 18-17 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (21*) 0
Round 1 (72*) Tesana PANVISVAS / Anurak THIRARATSAKUL 15-1 / 15-3 WANG Yi / YAN Wei (258*) 0
Round 1 (6*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-2 / 15-10 Thanes CHUCHATPONG / Supachai PINTUWAT - 0
Round 2 (34*) Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-13 / 15-8 KIM Dong Moon / YOO Yong Sung (29*) 0
Round 2 (25*) Eng HIAN / Hermono YUWONO 15-8 / 15-4 Yoon Keang FOO / Kean Kok NG - 0
Round 2 (53*) HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo 15-10 / 15-5 LIANG Yongping / QUE Ning (102*) 0
Round 2 (24*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-8 / 15-7 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (26*) 0
Round 2 (9*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-6 / 15-5 XIAO Hui / ZHANG Songtao (261*) 0
Round 2 (8*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-6 / 15-6 Kitipon KITIKUL / Pramote TEERAWIWATANA (89*) 0
Round 2 (13*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-10 / 15-7 LIU Yong / Wei (1) ZHANG (17*) 0
Round 2 (6*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-7 / 15-10 Tesana PANVISVAS / Anurak THIRARATSAKUL (72*) 0
Quarter-final (34*) Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-7 / 15-12 Eng HIAN / Hermono YUWONO (25*) 0
Quarter-final (24*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-8 / 15-4 HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo (53*) 0
Quarter-final (8*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 11-15 / 15-2 / 15-9 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (9*) 0
Quarter-final (13*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-11 / 15-8 Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA (6*) 0
Semi-final (24*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-5 / 15-12 Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI (34*) 0
Semi-final (8*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-7 / 9-15 / 15-8 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (13*) 0
Final (24*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-11 / 10-15 / 15-12 HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin (8*) 0
MS (qual)
Round 1 (164*) Davincy SAHA 15-7 / 15-10 Kim Pong Patrick LAU - 0
Round 1 - Krid CHUAYNARONG 15-5 / 15-5 Kean Kok NG - 0
MS
Round 1 (92*) YAN Wei 6-15 / 15-13 / 15-13 ismail SAMAN (52*) 0
Round 1 (31*) Rikard MAGNUSSON 15-1 / 15-7 Kok Keong Desmond TAN - 0
Round 1 (66*) George RIMARCDI 15-11 / 15-2 Natapol SARAWAN (120*) 0
Round 1 (27*) Jeffer ROSOBIN 15-8 / 15-4 HAN Dong Sung (153*) 0
Round 1 (239*) Pichet SUCHARITPONG 15-7 / 17-14 Felix OOI (826*) 0
Round 1 (26*) Joris VAN SOERLAND 15-6 / 17-14 Mahathir MUSTAFFA (247*) 0
Round 1 (85*) . IRWANSYAH 15-5 / 15-4 Anupap THIRARATSAKUL - 0
Round 1 (21*) Soren B NIELSEN 15-11 / 15-3 ZHANG Songtao (329*) 0
Round 1 (226*) Zainul Hafiz YUSOF 15-12 / 17-18 / 15-12 TAM Lok Tin (109*) 0
Round 1 (45*) HWANG Sun Ho 15-6 / 15-4 Kuan Yang Adrian TAY (139*) 0
Round 1 (164*) Davincy SAHA 17-16 / 15-7 Thanes CHUCHATPONG - 0
Round 1 (51*) Ah Heng LO 14-18 / 15-12 / 15-2 WANG Yi (297*) 0
Round 1 (141*) Kantharoopan PONNIAH 15-9 / 15-1 JANG Chun Woong (196*) 0
Round 1 (108*) Nunung SUBANDORO 15-9 / 15-4 Apichai THIRARATSAKUL (116*) 0
Round 1 (185*) Yoon Keang FOO W.O. Vacharapan KHAMTHONG - 0
Round 2 (5*) Joko SUPRIANTO 15-11 / 15-5 Choong Hann WONG (100*) 0
Round 2 (42*) Deepankar BHATTACHARYA 13-15 / 15-6 / 15-2 YAN Wei (92*) 0
Round 2 (15*) KIM Hak Kyun 15-9 / 5-15 / 15-3 Hock Kin YONG (48*) 0
Round 2 (31*) Rikard MAGNUSSON 15-12 / 15-4 George RIMARCDI (66*) 0
Round 2 (3*) Rashid SIDEK 15-2 / 15-2 WONG Nam Wah (330*) 0
Round 2 (27*) Jeffer ROSOBIN 15-12 / 15-8 Pichet SUCHARITPONG (239*) 0
Round 2 (6*) Thomas STUER-LAURIDSEN 4-15 / 15-2 / 15-8 XIAO Hui (62*) 0
Round 2 (85*) . IRWANSYAH 15-12 / 15-11 Joris VAN SOERLAND (26*) 0
Round 2 (21*) Soren B NIELSEN 15-5 / 15-11 Yoon Keang FOO (185*) 0
Round 2 (46*) Ardy B WIRANATA 11-15 / 15-3 / 15-6 Krid CHUAYNARONG - 0
Round 2 (45*) HWANG Sun Ho 15-5 / 15-1 Zainul Hafiz YUSOF (226*) 0
Round 2 - Naruenart CHUAYMAK 15-2 / 15-6 CHAM Ka Man (268*) 0
Round 2 (51*) Ah Heng LO 5-15 / 15-5 / 15-7 Davincy SAHA (164*) 0
Round 2 (12*) Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-1 Kam Fook NG (193*) 0
Round 2 (108*) Nunung SUBANDORO 15-3 / 15-6 Kantharoopan PONNIAH (141*) 0
Round 2 (35*) DONG Jiong 15-2 / 15-2 WONG Tsz Yin (868*) 0
Round 3 (5*) Joko SUPRIANTO 15-4 / 18-15 Deepankar BHATTACHARYA (42*) 0
Round 3 (15*) KIM Hak Kyun 15-12 / 15-0 Rikard MAGNUSSON (31*) 0
Round 3 (3*) Rashid SIDEK 15-4 / 16-17 / 17-14 Jeffer ROSOBIN (27*) 0
Round 3 (6*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-11 . IRWANSYAH (85*) 0
Round 3 (21*) Soren B NIELSEN 15-8 / 15-4 Ardy B WIRANATA (46*) 0
Round 3 (45*) HWANG Sun Ho 15-4 / 15-3 Naruenart CHUAYMAK - 0
Round 3 (12*) Allan BUDI KUSUMA 15-12 / 15-3 Ah Heng LO (51*) 0
Round 3 (35*) DONG Jiong 15-12 / 15-10 Nunung SUBANDORO (108*) 0
Quarter-final (5*) Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-6 KIM Hak Kyun (15*) 0
Quarter-final (3*) Rashid SIDEK 15-7 / 15-3 Thomas STUER-LAURIDSEN (6*) 0
Quarter-final (21*) Soren B NIELSEN 15-11 / 18-13 HWANG Sun Ho (45*) 0
Quarter-final (35*) DONG Jiong 15-3 / 15-4 Allan BUDI KUSUMA (12*) 0
Semi-final (5*) Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-7 Rashid SIDEK (3*) 0
Semi-final (35*) DONG Jiong 15-8 / 15-4 Soren B NIELSEN (21*) 0
Final (35*) DONG Jiong 15-13 / 15-7 Joko SUPRIANTO (5*) 0
WD
Round 1 - Jian SUN / ZENG Yaqiong 15-8 / 15-5 Ticha BOONYARAK / Saralee THOUNGTHONGKAM (538*) 0
Round 1 (25*) Kennie ASUNCION / Amparo LIM 15-9 / 7-15 / 15-1 Ishwarii BOOPATHY / Yin Yin LEE - 0
Round 1 (78*) CHENG Jiao / PENG Jie 15-2 / 15-3 Taddao JITRAKAM / Sarinya SINGHASEM - 0
Round 2 (36*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-6 / 15-1 Dujfan IANGSUWANPATEMA / Ruksita SOOKBOONMAK (64*) 0
Round 2 (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-4 / 15-4 Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA - 0
Round 2 (43*) KIM Mee Hyang / PARK Soo Yun 15-6 / 5-15 / 15-5 Jian SUN / ZENG Yaqiong - 0
Round 2 (85*) Thitikan DUANGSIRI / Pornsawan PLUNGWECH 15-10 / 15-13 Kennie ASUNCION / Amparo LIM (25*) 0
Round 2 (3*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-9 / 15-7 CAI Jian / WU Pei (153*) 0
Round 2 (78*) CHENG Jiao / PENG Jie 15-2 / 15-6 Elma ONG / Moira ONG (18*) 0
Round 2 (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-1 / 15-1 Nucharee TEEKHATRAKUL / Nucharin TEEKHATRAKUL - 0
Round 2 (4*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA W.O. (F) Spare 05 / (M) Spare 20 (408*) 0
Quarter-final (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-1 / 17-14 KIM Mee Hyang / PARK Soo Yun (43*) 0
Quarter-final (3*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-1 / 15-1 Thitikan DUANGSIRI / Pornsawan PLUNGWECH (85*) 0
Quarter-final (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-8 / 15-2 CHENG Jiao / PENG Jie (78*) 0
Quarter-final (36*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin W.O. Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (4*) 0
Semi-final (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-11 / 15-12 PENG Xin Yong / ZHANG Jin (36*) 0
Semi-final (3*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-11 / 10-15 / 18-16 QIN Yiyuan / He Tian TANG (6*) 0
Final (3*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-9 / 15-4 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (2*) 0
WS
Round 1 (13*) Johanna Lee Joo Hyun 5-11 / 11-4 / 11-5 Pornsawan PLUNGWECH (35*) 0
Round 1 (17*) ZENG Yaqiong 11-1 / 11-3 Michelle RASMUSSEN (54*) 0
Round 1 (417*) Thanitsara JUNTEST 11-6 / 4-11 / 11-8 Ishwarii BOOPATHY (118*) 0
Round 1 (12*) Marr JIHYUN 11-2 / 11-0 Moira ONG (80*) 0
Round 1 (201*) PENG Jie 11-3 / 11-6 Amparo LIM (66*) 0
Round 1 (200*) CHENG Jiao 11-5 / 11-5 Ticha BOONYARAK (621*) 0
Round 1 (21*) Anne SONDERGAARD 11-3 / 11-1 Elma ONG (87*) 0
Round 1 (6*) WANG Chen 11-2 / 11-3 Nucharee TEEKHATRAKUL - 0
Round 1 (255*) Thitikan DUANGSIRI 11-3 / 11-2 Yu Zanetta LEE (131*) 0
Round 1 (36*) RA Kyung Min 11-6 / 11-5 Jian SUN (38*) 0
Round 1 - Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-2 / 11-4 Yin Yin LEE (630*) 0
Round 1 (9*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 11-2 Brenda BEENHAKKER (26*) 0
Round 2 (3*) Susi SUSANTI 11-0 / 11-6 Johanna Lee Joo Hyun (13*) 0
Round 2 (17*) ZENG Yaqiong 11-1 / 11-5 Thanitsara JUNTEST (417*) 0
Round 2 (12*) Marr JIHYUN 11-6 / 11-5 PENG Jie (201*) 0
Round 2 (138*) CAI Jian 12-11 / 11-1 Natsaran BOONVORAMETEE (265*) 0
Round 2 (200*) CHENG Jiao 11-8 / 11-6 Anne SONDERGAARD (21*) 0
Round 2 (6*) WANG Chen 11-4 / 11-2 Kennie ASUNCION (96*) 0
Round 2 (36*) RA Kyung Min 11-6 / 11-6 Thitikan DUANGSIRI (255*) 0
Round 2 (9*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-0 / 11-2 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN - 0
Quarter-final (3*) Susi SUSANTI 11-0 / 11-7 ZENG Yaqiong (17*) 0
Quarter-final (12*) Marr JIHYUN 11-4 / 11-3 CAI Jian (138*) 0
Quarter-final (6*) WANG Chen 11-1 / 11-3 CHENG Jiao (200*) 0
Quarter-final (36*) RA Kyung Min 15-5 Ret. Mia AUDINA TJIPTAWAN (9*) 0
Semi-final (12*) Marr JIHYUN 11-8 / 12-9 Susi SUSANTI (3*) 0
Semi-final (6*) WANG Chen 11-6 / 11-8 RA Kyung Min (36*) 0
Final (6*) WANG Chen 2-11 / 11-5 / 11-7 Marr JIHYUN (12*) 0
XD
Round 1 - Kim Wai CHANG / Yin Yin LEE 15-5 / 15-7 Prommas JIAM-AAT / Papasiri JONGJIT - 0
Round 1 - Tesana PANVISVAS / Ticha BOONYARAK 15-6 / 7-15 / 15-7 PENG Jie / YAN Wei - 0
Round 1 - WANG Yi / CHENG Jiao 15-10 / 15-10 Visava PIMSAMARN / Sarinya SINGHASEM - 0
Round 1 - Chatchai BOONMEE / Sujitra EAKMONGKOLPAISARN W.O. Kim Her TAN / Seok Choon KUAK - 0
Round 2 (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-5 / 15-5 LIANG Yongping / WU Pei (172*) 0
Round 2 (32*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-0 / 15-5 Kim Wai CHANG / Yin Yin LEE - 0
Round 2 (24*) KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang 15-7 / 15-5 LIU Yong / ZHANG Jin - 0
Round 2 - . SANDIARTO / . FINARSIH 15-11 / 15-9 Tesana PANVISVAS / Ticha BOONYARAK - 0
Round 2 - Wei (1) ZHANG / PENG Xin Yong 15-6 / 7-15 / 15-7 Chatchai BOONMEE / Sujitra EAKMONGKOLPAISARN - 0
Round 2 - Christian JAKOBSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-10 / 15-12 Supachai PINTUWAT / Methinee NARAWIRAWUTH - 0
Round 2 (27*) LEE Dong Soo / PARK Soo Yun 15-2 / 15-2 WANG Yi / CHENG Jiao - 0
Round 2 (6*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 15-5 / 15-7 QUE Ning / CAI Jian (111*) 0
Quarter-final (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 11-15 / 15-5 / 15-9 Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN (32*) 0
Quarter-final (24*) KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang 15-1 / 15-9 . SANDIARTO / . FINARSIH - 0
Quarter-final - Christian JAKOBSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 9-15 / 18-15 / 15-6 Wei (1) ZHANG / PENG Xin Yong - 0
Quarter-final (6*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 15-5 / 11-15 / 15-11 LEE Dong Soo / PARK Soo Yun (27*) 0
Semi-final (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-8 / 15-12 KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang (24*) 0
Semi-final (6*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 15-4 / 15-4 Christian JAKOBSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN - 0
Final (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-5 / 15-7 Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU (6*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 67 5 16.1% 1522 49.1 00:00:00 0 0 0.0%
MS 45 99 9 20.0% 2212 49.16 00:00:00 0 0 0.0%
WD 16 35 3 18.8% 745 46.56 00:00:00 0 0 0.0%
WS 26 55 3 11.5% 830 31.92 00:00:00 0 0 0.0%
XD 18 41 5 27.8% 907 50.39 00:00:00 0 0 0.0%
Total 136 297 25 18.4% 6216 45.71 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 31 9 77.5%
Wales 2 1 66.7%
Korea 23 12 65.7%
Sweden 5 3 62.5%
Denmark 14 10 58.3%
China 22 21 51.2%
U.S.A. 3 3 50.0%
Netherlands 3 3 50.0%
India 1 1 50.0%
England 1 1 50.0%
Hong Kong 5 8 38.5%
Malaysia 14 23 37.8%
Thailand 13 30 30.2%
Philippines 1 3 25.0%
Canada 1 4 20.0%
Russia 0 1 0.0%
Singapore 0 6 0.0%

Category: