SINGAPORE OPEN  

Tournament Name: Singapore Open 1990
Tournament Dates: 29/07/1990-29/07/1990
Location: Singapore, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO LI Yongbo / TIAN Bingyi
MS Kok Keong FOO Jianhua ZHAO
WD Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP
WS TANG Jiuhong LEE Young Suk
XD Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Jesper KNUDSEN / Jeroen STEFFERS 15-4 / 15-11 Thomas ALTHAUS / Jorge RODRIGUEZ (83*) 0
Round 1 (181*) Masami OSANAI / Tatsuya YANAGIYA 15-8 / 15-7 Kamaruddin MUSA / Rahman MUSA - 0
Round 1 (103*) KIM Moon Soo / SHON Jin Hwan 15-1 / 15-4 Tzen HAN / Danny YONG - 0
Round 1 (24*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-7 / 15-6 Christian LJUNGMARK / Rikard MAGNUSSON (142*) 0
Round 1 (15*) Thomas INDRAJAYA / Reony MAINAKY 15-2 / 15-5 Duminda JAYAKODY / Niroshan WIJEKOON (219*) 0
Round 1 (69*) Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN 15-10 / 15-7 Jyri AALTO / Chris JOGIS - 0
Round 1 (107*) Joko MARDIANTO / Aryono MIRANAT 15-5 / 15-6 Beng Tiong ONG / Paul STEVENSON (383*) 0
Round 1 (8*) Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-11 / 15-7 CHENG Yeone-Chyuan / LIAO Wei-Chieh (40*) 0
Round 1 (77*) Yu Chen / YU Yong 15-10 / 15-7 Abhichat KHONGCHAN / Thanakorn SINGKAEW (119*) 0
Round 1 (164*) CHAN Wing Kit / NG Liang Hua 15-3 / 15-8 Hansjuerg AEBI / Grazio FANELLI (123*) 0
Round 1 (75*) Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Surachai MAKKASASITHORN W.O. Pontus JANTTI / Tony TUOMINEN (DEC`D) (226*) 0
Round 1 (133*) Chris HUNT / Julian ROBERTSON W.O. Ewe Chye ONG / Razif SIDEK - 0
Round 1 - Thushara EDIRISINGHE / Nishantha JAYASINGHE W.O. AHN Jae Chang / NAM Chul Hwan (240*) 0
Round 2 (3*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-7 / 15-6 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (121*) 0
Round 2 (139*) CHAN Chi Choi / NG Pak Kum 15-12 / 15-6 Imanda RAMADANI / Hadi SUGIANTO - 0
Round 2 (6*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-11 / 15-9 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng (25*) 0
Round 2 - CHOI Sang Bum / NAM Chul Hwan 15-9 / 15-11 Jing Beng Steven OH / Shoon Keat WONG - 0
Round 2 (12*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-2 / 15-5 Jesper KNUDSEN / Jeroen STEFFERS - 0
Round 2 (75*) Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Surachai MAKKASASITHORN 18-13 / 15-0 Masami OSANAI / Tatsuya YANAGIYA (181*) 0
Round 2 (24*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-12 / 15-12 Thomas INDRAJAYA / Reony MAINAKY (15*) 0
Round 2 (69*) Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN 15-5 / 15-2 Thushara EDIRISINGHE / Nishantha JAYASINGHE - 0
Round 2 (8*) Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 10-15 / 15-9 / 15-7 Joko MARDIANTO / Aryono MIRANAT (107*) 0
Round 2 (77*) Yu Chen / YU Yong 15-0 / 15-1 CHAN Wing Kit / NG Liang Hua (164*) 0
Round 2 (5*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-2 / 15-2 Yew Chye Albert CHUA / Choon Eng Kelly WEE - 0
Round 2 - Aman SANTOSA / Indra WIJAYA 15-8 / 18-15 Kong Kay WONG / Sulaiman ZAINI - 0
Round 2 (23*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-4 / 15-4 Rajeev BAGGA / Vikram SINGH (165*) 0
Round 2 (55*) Peter AXELSSON / Jens OLSSON 15-3 / 15-10 Khunakorn SUDHISODHI / Pulsak THEWARANGSEE (166*) 0
Round 2 - Ewe Chye ONG / Razif SIDEK 15-2 / 15-1 Hong Han LIM / Koon Meng TAN - 0
Round 2 (103*) KIM Moon Soo / SHON Jin Hwan W.O. Chris HUNT / Julian ROBERTSON (133*) 0
Round 3 (6*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-7 / 15-2 CHOI Sang Bum / NAM Chul Hwan - 0
Round 3 (12*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-5 / 15-7 Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Surachai MAKKASASITHORN (75*) 0
Round 3 (103*) KIM Moon Soo / SHON Jin Hwan 15-3 / 9-15 / 15-5 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (24*) 0
Round 3 (69*) Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN 15-4 / 6-15 / 15-10 Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON (8*) 0
Round 3 (5*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-8 / 9-15 / 15-12 Yu Chen / YU Yong (77*) 0
Round 3 (23*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-6 / 15-9 Aman SANTOSA / Indra WIJAYA - 0
Round 3 - Ewe Chye ONG / Razif SIDEK 15-7 / 15-6 Peter AXELSSON / Jens OLSSON (55*) 0
Round 3 (3*) LI Yongbo / TIAN Bingyi W.O. CHAN Chi Choi / NG Pak Kum (139*) 0
Quarter-final (3*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-3 / 15-11 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER (6*) 0
Quarter-final (12*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-3 / 15-10 KIM Moon Soo / SHON Jin Hwan (103*) 0
Quarter-final (5*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-3 / 15-3 Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN (69*) 0
Quarter-final - Ewe Chye ONG / Razif SIDEK 15-8 / 15-7 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (23*) 0
Semi-final (3*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 18-13 / 9-15 / 15-11 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (12*) 0
Semi-final (5*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-4 / 15-6 Ewe Chye ONG / Razif SIDEK - 0
Final (5*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-4 / 15-8 LI Yongbo / TIAN Bingyi (3*) 0
MS
Round 1 (8*) Jianhua ZHAO 15-3 / 15-5 Narin RUNGBANAPAN (444*) 0
Round 1 (73*) Juang JAYADI 15-6 / 15-4 Chong Liang YOW (510*) 0
Round 1 (37*) Yoke Meng KWAN 15-8 / 15-7 Thomas ALTHAUS (74*) 0
Round 1 (35*) Vacharapan KHAMTHONG 15-4 / 15-8 Julian ROBERTSON (519*) 0
Round 1 (10*) Eddy KURNIAWAN 15-12 / 10-15 / 15-4 CHAN Wing Kit (166*) 0
Round 1 (424*) Misbun SIDEK 15-8 / 15-7 Chris HUNT (230*) 0
Round 1 (56*) Jyri AALTO 15-4 / 15-7 Abdul Hamid KHAN (64*) 0
Round 1 (4*) Rashid SIDEK 18-17 / 15-9 NAM Chul Hwan (132*) 0
Round 1 (96*) LIN Wei-Chen 15-11 / 14-17 / 15-2 Vinur Dwi PUTRA - 0
Round 1 (21*) Darren J HALL 15-0 / 15-7 Surachai MAKKASASITHORN (60*) 0
Round 1 (49*) Chris JOGIS 15-10 / 15-1 Indra WIJAYA - 0
Round 1 (53*) U. Vimal Kumar 15-3 / 15-1 Koon Meng TAN - 0
Round 1 (42*) CHOI Sang Bum 15-2 / 15-2 Rikard MAGNUSSON (79*) 0
Round 1 (71*) YU Lizhi 15-7 / 15-8 Tatsuya YANAGIYA (407*) 0
Round 1 (14*) Anders W NIELSEN 15-9 / 17-14 Masami OSANAI (86*) 0
Round 1 (17*) LIU Jun 15-8 / 15-7 Niroshan WIJEKOON (237*) 0
Round 1 (27*) Jens OLSSON 15-10 / 15-9 Thanakorn SINGKAEW (720*) 0
Round 1 (1*) Kok Keong FOO 15-9 / 15-12 LIU En-Horng (48*) 0
Round 1 (7*) Sompol KUKASEMKIJ 15-1 / 15-3 Hansjuerg AEBI (318*) 0
Round 1 (200*) Beng Tiong ONG 15-8 / 15-12 Harjeet SINGH (174*) 0
Round 1 (5*) Joko SUPRIANTO 15-5 / 15-2 Khunakorn SUDHISODHI (441*) 0
Round 1 (95*) LIN Shyau-Hsin 15-12 / 15-4 Pramote TEERAWIWATANA (62*) 0
Round 1 (18*) Pontus JANTTI 15-11 / 15-7 Peter AXELSSON (25*) 0
Round 1 (24*) PERMADI Fung 15-5 / 15-4 Nishantha JAYASINGHE - 0
Round 1 (12*) WU Wenkai 15-10 / 15-3 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (112*) 0
Round 1 (216*) Christian LJUNGMARK 11-15 / 15-11 / 15-13 Paul STEVENSON (39*) 0
Round 1 - Aman SANTOSA 7-15 / 15-1 / 17-14 Leng Kang Donald KOH (108*) 0
Round 1 (3*) Morten FROST HANSEN 15-2 / 15-2 Pulsak THEWARANGSEE (217*) 0
Round 1 (277*) Duminda JAYAKODY W.O. Par-Gunnar JONSSON (43*) 0
Round 1 (58*) LEE Mou-Chou W.O. Ardy B WIRANATA (6*) 0
Round 1 (29*) Bambang SUPRIANTO W.O. LEE Kwang Jin (98*) 0
Round 1 (110*) Rajeev BAGGA W.O. Tat Meng WONG (41*) 0
Round 2 (8*) Jianhua ZHAO 15-11 / 15-5 Juang JAYADI (73*) 0
Round 2 (37*) Yoke Meng KWAN 18-13 / 15-7 Vacharapan KHAMTHONG (35*) 0
Round 2 (10*) Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-4 Duminda JAYAKODY (277*) 0
Round 2 (424*) Misbun SIDEK 15-11 / 15-7 Jyri AALTO (56*) 0
Round 2 (4*) Rashid SIDEK 15-0 / 15-7 LIN Wei-Chen (96*) 0
Round 2 (21*) Darren J HALL 15-2 / 15-6 Chris JOGIS (49*) 0
Round 2 (58*) LEE Mou-Chou 8-15 / 15-7 / 18-14 U. Vimal Kumar (53*) 0
Round 2 (71*) YU Lizhi 15-6 / 15-9 CHOI Sang Bum (42*) 0
Round 2 (14*) Anders W NIELSEN 15-11 / 15-12 LIU Jun (17*) 0
Round 2 (1*) Kok Keong FOO 15-5 / 15-12 Jens OLSSON (27*) 0
Round 2 (7*) Sompol KUKASEMKIJ 15-4 / 15-7 Bambang SUPRIANTO (29*) 0
Round 2 (5*) Joko SUPRIANTO 15-1 / 15-1 Beng Tiong ONG (200*) 0
Round 2 (18*) Pontus JANTTI 15-7 / 15-10 LIN Shyau-Hsin (95*) 0
Round 2 (24*) PERMADI Fung 18-14 / 9-15 / 15-12 WU Wenkai (12*) 0
Round 2 (110*) Rajeev BAGGA 15-3 / 18-14 Christian LJUNGMARK (216*) 0
Round 2 (3*) Morten FROST HANSEN 15-5 / 15-1 Aman SANTOSA - 0
Round 3 (8*) Jianhua ZHAO 15-5 / 15-8 Yoke Meng KWAN (37*) 0
Round 3 (10*) Eddy KURNIAWAN 15-12 / 15-2 Misbun SIDEK (424*) 0
Round 3 (4*) Rashid SIDEK 15-8 / 15-9 Darren J HALL (21*) 0
Round 3 (71*) YU Lizhi 17-14 / 15-5 LEE Mou-Chou (58*) 0
Round 3 (1*) Kok Keong FOO 18-13 / 15-7 Anders W NIELSEN (14*) 0
Round 3 (5*) Joko SUPRIANTO 15-5 / 15-11 Sompol KUKASEMKIJ (7*) 0
Round 3 (24*) PERMADI Fung 15-4 / 15-4 Pontus JANTTI (18*) 0
Round 3 (3*) Morten FROST HANSEN 15-0 / 15-5 Rajeev BAGGA (110*) 0
Quarter-final (8*) Jianhua ZHAO 15-12 / 18-15 Eddy KURNIAWAN (10*) 0
Quarter-final (4*) Rashid SIDEK 12-15 / 15-9 / 7-4 YU Lizhi (71*) 0
Quarter-final (1*) Kok Keong FOO 15-9 / 15-1 Joko SUPRIANTO (5*) 0
Quarter-final (24*) PERMADI Fung 6-15 / 15-9 / 15-9 Morten FROST HANSEN (3*) 0
Semi-final (8*) Jianhua ZHAO 15-4 / 14-17 / 15-3 Rashid SIDEK (4*) 0
Semi-final (1*) Kok Keong FOO 17-16 / 18-17 PERMADI Fung (24*) 0
Final (1*) Kok Keong FOO 15-8 / 10-15 / 15-9 Jianhua ZHAO (8*) 0
WD
Round 1 (3*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-4 / 15-4 HU Ning / Wenjing WU (113*) 0
Round 1 (361*) Astrid CRABO / Elke DREWS 17-18 / 15-8 / 15-2 CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling (53*) 0
Round 1 (51*) GUAN Weizhen / SHI Fangjing 15-2 / 15-2 Siew Choon LIM / Bettina VILLARS - 0
Round 1 (41*) Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO 15-5 / 15-12 Fiona SMITH / Helen S TROKE (26*) 0
Round 1 (4*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-7 / 15-2 Plernta BOONYARIT / Ladawan MULASARTSATHORN (20*) 0
Round 1 (339*) CHE Ling / Yuhong LIU 15-8 / 6-15 / 15-7 Somharuthai JAROENSIRI / Pornsawan PLUNGWECH (16*) 0
Round 1 (22*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 17-14 / 15-9 Dorte KJAER / Lotte OLSEN (17*) 0
Round 1 (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-4 / 15-3 Pireris Sriyani DEEPIKA WIDANALAGE / Hemani Kaushali (f) DISSANAYAKE - 0
Round 1 (12*) JUNG Eun Hwa / SHON Hye Joo W.O. LEE Chien-Mei / SUN Tsai-Ching (61*) 0
Round 1 - Kimiko JINNAI / Kazue KANAI W.O. Pernille DUPONT / (F) Spare 10 - 0
Round 1 (30*) KANG Chia Yi / LIN Hui-Hsu W.O. Penpanor KLANGTHAMNIUM / Thananya PHANACHET (358*) 0
Round 1 (95*) LEE Wai Leng / Lee Wai TAN W.O. TANG Jiuhong / ZHOU Lei (334*) 0
Round 2 (10*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-3 / 15-6 Mei Chuan TAN / Mee Hung WONG (359*) 0
Round 2 (3*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-4 / 15-9 Astrid CRABO / Elke DREWS (361*) 0
Round 2 (51*) GUAN Weizhen / SHI Fangjing 15-10 / 15-11 JUNG Eun Hwa / SHON Hye Joo (12*) 0
Round 2 (4*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-8 / 15-11 Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO (41*) 0
Round 2 (22*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-5 / 15-1 CHE Ling / Yuhong LIU (339*) 0
Round 2 (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-8 / 15-3 Kimiko JINNAI / Kazue KANAI - 0
Round 2 (30*) KANG Chia Yi / LIN Hui-Hsu 15-11 / 15-6 LEE Wai Leng / Lee Wai TAN (95*) 0
Round 2 (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-0 / 15-9 Leng Siong CHOY / Hwee Hwee Irene LEE - 0
Quarter-final (3*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 18-16 / 17-15 CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young (10*) 0
Quarter-final (4*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-6 / 18-15 GUAN Weizhen / SHI Fangjing (51*) 0
Quarter-final (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-9 / 15-12 GIL Young Ah / SHIM Eun Jung (22*) 0
Quarter-final (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-4 / 15-4 KANG Chia Yi / LIN Hui-Hsu (30*) 0
Semi-final (3*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 18-15 / 15-5 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (4*) 0
Semi-final (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-4 / 10-15 / 15-11 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN (2*) 0
Final (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-12 / 15-13 Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP (3*) 0
WS
Round 1 (56*) CHE Ling 11-3 / 11-4 Hemani Kaushali (f) DISSANAYAKE - 0
Round 1 - Zarinah ABDULLAH 11-3 / 11-6 Maria de la Paz LUNA (113*) 0
Round 1 (31*) LEE Jung Mi 11-8 / 11-4 Siew Choon LIM (75*) 0
Round 1 (302*) Hellen PAOKI 12-10 / 11-5 SHYU Yu-Ling (99*) 0
Round 1 (5*) Helen S TROKE 11-3 / 7-11 / 11-8 Kazue KANAI (77*) 0
Round 1 (17*) JUNG Eun Hwa 11-3 / 11-3 Sudha PADMANABHAN - 0
Round 1 (14*) LEE Heung Soon 11-7 / 11-4 Pornsawan PLUNGWECH (38*) 0
Round 1 (22*) Erica VAN DEN HEUVEL 11-3 / 11-0 Astrid CRABO (55*) 0
Round 1 (121*) Wenjing WU 11-3 / 11-2 Ladawan MULASARTSATHORN (53*) 0
Round 1 (118*) Eny OKTAVIANI 11-1 / 11-2 Lee Wai TAN (219*) 0
Round 1 (234*) Penpanor KLANGTHAMNIUM 11-7 / 11-0 Bettina VILLARS (170*) 0
Round 1 (11*) SHON Hye Joo 12-9 / 9-12 / 11-7 Madhumita BISHT (233*) 0
Round 1 (72*) CHEN Hsiao-Li 11-2 / 11-6 Fiona SMITH (15*) 0
Round 1 (120*) HU Ning 11-2 / 11-1 Elke DREWS (527*) 0
Round 1 (29*) Anna (Oi Chan) LAO 11-1 / 11-2 Plernta BOONYARIT (51*) 0
Round 1 (37*) Kimiko JINNAI 11-8 / 11-0 Pireris Sriyani DEEPIKA WIDANALAGE - 0
Round 1 (3*) ZHOU Lei 11-0 / 11-1 Kit Lin WEE - 0
Round 1 (7*) Pernille NEDERGAARD JESSEN W.O. Sui Hoon TAN (110*) 0
Round 1 (16*) Christine GANDRUP W.O. Kumiko KITAMOTO (97*) 0
Round 1 (317*) YANG Qiuxia W.O. Hisako MORI (105*) 0
Round 1 - Sri UNTARI W.O. (F) Spare 05 - 0
Round 2 (303*) LEE Wai Leng 12-10 / 11-5 Rhonda CATOR (36*) 0
Round 2 (10*) Minarti TIMUR 0-11 / 11-7 / 11-6 CHE Ling (56*) 0
Round 2 (31*) LEE Jung Mi 11-6 / 11-8 Zarinah ABDULLAH - 0
Round 2 (302*) Hellen PAOKI 6-11 / 11-5 / 12-10 Pernille NEDERGAARD JESSEN (7*) 0
Round 2 (5*) Helen S TROKE 11-1 / 11-3 JUNG Eun Hwa (17*) 0
Round 2 (14*) LEE Heung Soon 11-2 / 12-9 Christine GANDRUP (16*) 0
Round 2 (22*) Erica VAN DEN HEUVEL 8-11 / 11-4 / 11-4 Wenjing WU (121*) 0
Round 2 (118*) Eny OKTAVIANI 11-8 / 11-2 Penpanor KLANGTHAMNIUM (234*) 0
Round 2 (11*) SHON Hye Joo 11-4 / 11-4 CHEN Hsiao-Li (72*) 0
Round 2 (29*) Anna (Oi Chan) LAO 12-11 / 11-12 / 11-2 HU Ning (120*) 0
Round 2 (3*) ZHOU Lei 11-6 / 12-9 Kimiko JINNAI (37*) 0
Round 2 (317*) YANG Qiuxia 11-2 / 11-5 Sri UNTARI - 0
Round 2 (8*) Eline COENE 11-2 / 11-8 Mee Hung WONG (204*) 0
Round 2 (139*) Mei Chuan TAN 11-12 / 12-11 / 11-1 Yuhong LIU (163*) 0
Round 2 (4*) LEE Young Suk 12-10 / 11-5 Somharuthai JAROENSIRI (21*) 0
Round 2 (6*) TANG Jiuhong W.O. Thananya PHANACHET (235*) 0
Round 3 (6*) TANG Jiuhong 6-11 / 11-1 / 11-6 LEE Wai Leng (303*) 0
Round 3 (10*) Minarti TIMUR 0-11 / 11-7 / 11-6 LEE Jung Mi (31*) 0
Round 3 (5*) Helen S TROKE 9-11 / 12-10 / 11-6 Hellen PAOKI (302*) 0
Round 3 (14*) LEE Heung Soon 11-4 / 11-8 Erica VAN DEN HEUVEL (22*) 0
Round 3 (11*) SHON Hye Joo 12-10 / 9-12 / 11-3 Eny OKTAVIANI (118*) 0
Round 3 (3*) ZHOU Lei 11-12 / 11-4 / 11-5 Anna (Oi Chan) LAO (29*) 0
Round 3 (8*) Eline COENE 12-9 / 8-11 / 11-3 YANG Qiuxia (317*) 0
Round 3 (4*) LEE Young Suk 11-1 / 9-12 / 11-2 Mei Chuan TAN (139*) 0
Quarter-final (6*) TANG Jiuhong 12-9 / 11-2 Minarti TIMUR (10*) 0
Quarter-final (14*) LEE Heung Soon 11-7 / 11-2 Helen S TROKE (5*) 0
Quarter-final (3*) ZHOU Lei 11-5 / 11-2 SHON Hye Joo (11*) 0
Quarter-final (4*) LEE Young Suk 11-6 / 4-11 / 11-6 Eline COENE (8*) 0
Semi-final (6*) TANG Jiuhong 12-11 / 11-4 LEE Heung Soon (14*) 0
Semi-final (4*) LEE Young Suk 11-5 / 11-6 ZHOU Lei (3*) 0
Final (6*) TANG Jiuhong 12-9 / 11-3 LEE Young Suk (4*) 0
XD
Round 1 - Duminda JAYAKODY / Pireris Sriyani DEEPIKA WIDANALAGE 15-7 / 15-12 Jing Beng Steven OH / Siew Choo Monica LIM - 0
Round 1 (34*) SHON Jin Hwan / CHUNG So Young 15-10 / 15-12 Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN (10*) 0
Round 1 (388*) Beng Tiong ONG / Anna (Oi Chan) LAO 15-6 / 15-5 Abdul Hamid KHAN / Zarinah ABDULLAH - 0
Round 1 (26*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-10 / 15-2 Thomas ALTHAUS / Bettina VILLARS (25*) 0
Round 1 - Shoon Keat WONG / Hwee Hwee Irene LEE W.O. Vacharapan KHAMTHONG / Plernta BOONYARIT (37*) 0
Round 1 (38*) Aryono MIRANAT / Erma SULISTYANINGSIH W.O. Niroshan WIJEKOON / Hemani Kaushali (f) DISSANAYAKE - 0
Round 2 (5*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-2 / 15-5 Paul STEVENSON / Rhonda CATOR (32*) 0
Round 2 (127*) Rikard MAGNUSSON / Astrid CRABO 15-13 / 4-15 / 15-8 Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Penpanor KLANGTHAMNIUM - 0
Round 2 (15*) Henrik SVARRER / Dorte KJAER 15-4 / 15-1 Shoon Keat WONG / Hwee Hwee Irene LEE - 0
Round 2 (34*) SHON Jin Hwan / CHUNG So Young 15-2 / 15-0 Duminda JAYAKODY / Pireris Sriyani DEEPIKA WIDANALAGE - 0
Round 2 (38*) Aryono MIRANAT / Erma SULISTYANINGSIH 18-17 / 15-11 Beng Tiong ONG / Anna (Oi Chan) LAO (388*) 0
Round 2 (26*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 2-15 / 15-5 / 15-4 KIM Moon Soo / CHUNG Myeong Hee - 0
Round 2 (6*) Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-12 / 15-4 Par-Gunnar JONSSON / Gillian M. CLARK (23*) 0
Round 2 (2*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-3 / 15-13 LIU En-Horng / KANG Chia Yi (387*) 0
Quarter-final (5*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-8 / 15-6 Rikard MAGNUSSON / Astrid CRABO (127*) 0
Quarter-final (26*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 7-15 / 15-10 / 17-14 Aryono MIRANAT / Erma SULISTYANINGSIH (38*) 0
Quarter-final (2*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-11 / 15-9 Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN (6*) 0
Quarter-final (15*) Henrik SVARRER / Dorte KJAER W.O. SHON Jin Hwan / CHUNG So Young (34*) 0
Semi-final (5*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-8 / 15-4 Henrik SVARRER / Dorte KJAER (15*) 0
Semi-final (2*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-7 / 13-15 / 15-5 Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN (26*) 0
Final (2*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 9-15 / 15-10 / 15-7 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS (5*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 39 83 5 12.8% 1801 46.18 00:00:00 0 0 0.0%
MS 59 128 10 17.0% 2896 49.08 00:00:00 0 0 0.0%
WD 23 49 3 13.0% 1123 48.83 00:00:00 0 0 0.0%
WS 47 109 15 31.9% 1788 38.04 00:00:00 0 0 0.0%
XD 18 41 5 27.8% 922 51.22 00:00:00 0 0 0.0%
Total 186 410 38 20.4% 8530 45.86 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Netherlands 7 3 70.0%
China 24 12 66.7%
Korea 23 13 63.9%
Denmark 13 8 61.9%
Indonesia 24 15 61.5%
England 13 9 59.1%
Malaysia 24 17 58.5%
Sweden 15 13 53.6%
Finland 3 3 50.0%
Hong Kong 2 2 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
Chinese Taipei 9 12 42.9%
Australia 3 5 37.5%
Japan 4 7 36.4%
Thailand 10 22 31.2%
Singapore 9 21 30.0%
India 1 4 20.0%
Sri Lanka 1 9 10.0%
Germany 0 1 0.0%
Mexico 0 3 0.0%
Switzerland 0 6 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Anthony Sinisuka GINTING Kodai NARAOKA 23-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 10-21 / 21-19 / 21-13
2018 CHOU Tien Chen HSU Jen Hao 21-13 / 21-13
2017 SAI PRANEETH B. KIDAMBI Srikanth 17-21 / 21-17 / 21-12
2016 Sony Dwi KUNCORO SON Wan Ho 21-16 / 13-21 / 21-14
2015 Kento MOMOTA HU Yun 21-17 / 16-21 / 21-15
2014 Simon SANTOSO LEE Chong Wei 21-15 / 21-10
2013 Tommy SUGIARTO Boonsak PONSANA 20-22 / 21-5 / 21-17
2012 Boonsak PONSANA WANG Zhengming 21-18 / 21-19
2011 CHEN Jin LIN Dan W.O.
2010 Sony Dwi KUNCORO Boonsak PONSANA 21-16 / 21-16
2009 BAO Chunlai Boonsak PONSANA 21-19 / 16-21 / 21-15
2008 LEE Chong Wei Simon SANTOSO 21-13 / 21-5
2007 Boonsak PONSANA CHEN Yu 21-17 / 21-14
2006 Peter Hoeg GADE Kenneth JONASSEN 21-10 / 21-14
2005 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-3
2004 Kenneth JONASSEN LEE Chong Wei 15-3 / 17-15 / 15-4
2003 CHEN Hong CHEN Yu 11-15 / 15-8 / 15-4
2002 CHEN Hong Ronald SUSILO 15-4 / 15-1
2001 Taufik HIDAYAT Choong Hann WONG 7-5 / 0-7 / 7-1
1999 Harijanto ARBI Taufik HIDAYAT 13-15 / 15-10 / 15-11
1998 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-10 / 15-8
1997 Harijanto ARBI Indra WIJAYA 3-15 / 18-14 / 15-9
1995 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 3-15 / 15-10
1994 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 15-10 / 4-15 / 15-9
1992 Jianhua ZHAO Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-1
1991 Bambang SUPRIANTO PERMADI Fung 15-9 / 15-8
1990 Kok Keong FOO Jianhua ZHAO 15-8 / 10-15 / 15-9