Thailand Open  

Tournament Name: Thailand Open 2000 (I)
Tournament Dates: 16/07/2000-16/07/2000
Location: Thailand, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO
MS . HENDRAWAN Budi SANTOSO
WD GE Fei / GU Jun HUANG Nanyan / YANG Wei
WS YE Zhaoying ZHOU Mi
XD ZHANG Jun / GAO Ling Simon ARCHER / Joanne GOODE

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Wahyu (Pelita) AGUNG / Nova WIDIANTO 15-9 / 15-0 Vasin NILYOKE / Noppanon WUTHIWIKAIKARN - 0
MD
Round 1 (11*) Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON 15-12 / 15-9 CHEN Qiqiu / DENG Chuanhai - 0
Round 1 - Wahyu (Pelita) AGUNG / Nova WIDIANTO 15-7 / 15-10 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Wandry Kurniawan SAPUTRA (235*) 0
Round 1 (10*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-4 / 15-2 Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE (34*) 0
Round 1 - LEE Hyun Il / PARK Tae Sang 15-6 / 15-6 Songphon ANUGRITAYAWON / Monwat THUWANIMITKUL - 0
Round 1 (44*) Dennis LENS / Quinten VAN DALM 15-7 / 15-9 Shinya OHTSUKA / Tadashi OHTSUKA - 0
Round 1 (31*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 15-1 / 15-3 Jochen CASSEL / Ingo KINDERVATER - 0
Round 1 (23*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-4 / 17-14 GAN Jeremy / Chieng Hun HONG - 0
Round 1 (229*) John GORDON / Daniel A SHIRLEY 15-4 / 15-2 Youthapoom AMITPAI / Naruenart CHUAYMAK - 0
Round 1 (26*) Chris HUNT / Julian ROBERTSON 15-4 / 15-5 Ian MAYWALD / Marc ZWIEBLER - 0
Round 1 (16*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 12-15 / 15-5 / 15-3 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (20*) 0
Round 1 - Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 15-2 / 15-3 Geoffrey R BELLINGHAM / Christopher N BLAIR (64*) 0
Round 1 (12*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-1 / 15-9 Takaaki HAYASHI / Katsuya NISHIYAMA (91*) 0
Round 1 - KIM Yong Hyun / PARK Young Duk 15-8 / 15-7 Polawat DAANPASUKKUL / Thitipong LAPOE (670*) 0
Round 1 - Kim Wai CHANG / Rosman A RAZAK 15-6 / 15-11 Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND (48*) 0
Round 1 (66*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-12 / 15-6 Bertrand GALLET / Jean-Michel LEFORT (52*) 0
Round 1 (22*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 15-1 / 15-1 Chatchai BOONMEE / Supachai PINTUWAT (193*) 0
Round 2 (11*) Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON 15-6 / 5-15 / 15-13 Wahyu (Pelita) AGUNG / Nova WIDIANTO - 0
Round 2 (10*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-3 / 15-3 LEE Hyun Il / PARK Tae Sang - 0
Round 2 (44*) Dennis LENS / Quinten VAN DALM 11-15 / 15-4 / 17-15 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (31*) 0
Round 2 (23*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-3 / 15-5 John GORDON / Daniel A SHIRLEY (229*) 0
Round 2 (16*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 15-5 / 15-4 Chris HUNT / Julian ROBERTSON (26*) 0
Round 2 - Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 15-2 / 15-3 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (12*) 0
Round 2 - KIM Yong Hyun / PARK Young Duk 7-15 / 15-10 / 15-12 Kim Wai CHANG / Rosman A RAZAK - 0
Round 2 (22*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 15-7 / 15-2 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (66*) 0
Quarter-final (10*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 12-15 / 15-10 / 15-5 Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON (11*) 0
Quarter-final (23*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-4 / 15-3 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (44*) 0
Quarter-final (16*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 15-8 / 15-17 / 15-8 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW - 0
Quarter-final (22*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 15-9 / 15-4 KIM Yong Hyun / PARK Young Duk - 0
Semi-final (23*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-9 / 15-11 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (10*) 0
Semi-final (22*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 15-4 / 15-13 Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI (16*) 0
Final (22*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 15-5 / 15-10 Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO (23*) 0
MS (qual)
Round 1 - Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG 15-10 / 15-10 Wandry Kurniawan SAPUTRA - 0
Round 1 (877*) Naruenart CHUAYMAK 15-1 / 15-1 Day Anh TRAN - 0
Round 1 - Hendri Kurniawan SAPUTRA 11-15 / 15-11 / 15-8 Poompat SAPKULCHANANART - 0
Round 1 - Svetoslav STOYANOV 15-6 / 15-4 Minh Huy TRUONG - 0
MS
Round 1 (6*) . HENDRAWAN 15-8 / 15-10 Mihail POPOV - 0
Round 1 (99*) Anupap THIRARATSAKUL 15-8 / 15-10 Ian MAYWALD (156*) 0
Round 1 - Muhammad Hafiz HASHIM 15-5 / 14-17 / 15-0 Geoffrey R BELLINGHAM (101*) 0
Round 1 (41*) Bertrand GALLET 15-8 / 16-17 / 15-10 Pongsakorn WONGKITIVECHAKUL - 0
Round 1 (11*) CHEN Hong 16-17 / 15-13 / 15-5 NG Wei (59*) 0
Round 1 - Tsuen Seng LEE 15-13 / 15-0 Eric PANG (203*) 0
Round 1 (46*) Keita MASUDA 15-6 / 15-4 Krid CHUAYNARONG (258*) 0
Round 1 (877*) Naruenart CHUAYMAK 15-8 / 15-7 Jaturong BUTRBHODI - 0
Round 1 (3*) JI Xinpeng 15-6 / 15-6 Panuwat NGERNSRISUL - 0
Round 1 (164*) Jakrapan THANATHIRATHAM 3-15 / 15-9 / 15-10 Tadashi OHTSUKA (188*) 0
Round 1 (38*) LEE Hyun Il 15-5 / 15-5 Jean-Michel LEFORT (162*) 0
Round 1 (246*) Ming Yao Alvin CHEW 15-8 / 15-12 Tjitte WEISTRA (96*) 0
Round 1 (29*) SUN Jun 15-10 / 15-4 Thomas JOHANSSON (22*) 0
Round 1 (83*) HARIYANTO Agus 15-5 / 15-8 Jens ROCH (45*) 0
Round 1 (7*) PERMADI Fung 15-3 / 15-1 Wee Chung PEI (232*) 0
Round 1 (47*) Rony AGUSTINUS 15-7 / 10-15 / 15-6 Shinya OHTSUKA (150*) 0
Round 1 - Hendri Kurniawan SAPUTRA 17-14 / 15-13 John GORDON (196*) 0
Round 1 (108*) Shoji SATO 15-13 / 15-8 Muhammad Roslin HASHIM (21*) 0
Round 1 (92*) Kevin (Qi) HAN 15-3 / 15-1 Jochen CASSEL (893*) 0
Round 1 (25*) Boonsak PONSANA 15-7 / 15-6 Richard VAUGHAN (18*) 0
Round 1 (61*) PARK Tae Sang 15-7 / 15-5 Noppanon WUTHIWIKAIKARN - 0
Round 1 (269*) Kay Bin YEOH 15-8 / 15-6 Rasmus WENGBERG (20*) 0
Round 1 (43*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-9 / 15-11 TAM Kai Chuen (51*) 0
Round 1 (14*) LUO Yigang 15-11 / 15-1 Nabil LASMARI (141*) 0
Round 1 (40*) Dicky PALYAMA 15-11 / 15-7 Conrad HUECKSTAEDT (50*) 0
Round 1 (17*) Budi SANTOSO 15-2 / 15-10 Hidetaka YAMADA (98*) 0
Round 1 (10*) Ewe Hock ONG 15-10 / 15-2 Sirachai PANPATCHARA (173*) 0
Round 1 (1243*) Jan JUNKER 15-8 / 15-8 Andrew HALIDAY (259*) 0
Round 1 (75*) Peter KNOWLES 15-6 / 15-5 Takaaki HAYASHI (311*) 0
Round 1 (200*) TAM Lok Tin 11-15 / 15-10 / 15-4 Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG - 0
Round 1 (2*) XIA Xuanze 15-5 / 15-10 Daniel ERIKSSON (76*) 0
Round 1 (615*) Natapol SARAWAN W.O. Win ZAW (341*) 0
Round 2 (6*) . HENDRAWAN 15-2 / 15-17 / 15-12 Anupap THIRARATSAKUL (99*) 0
Round 2 - Muhammad Hafiz HASHIM 15-3 / 15-8 Bertrand GALLET (41*) 0
Round 2 (11*) CHEN Hong 15-11 / 15-8 Tsuen Seng LEE - 0
Round 2 (46*) Keita MASUDA 15-9 / 15-5 Naruenart CHUAYMAK (877*) 0
Round 2 (3*) JI Xinpeng 15-6 / 15-6 Jakrapan THANATHIRATHAM (164*) 0
Round 2 (38*) LEE Hyun Il 15-4 / 15-4 Ming Yao Alvin CHEW (246*) 0
Round 2 (29*) SUN Jun 15-8 / 12-15 / 15-6 HARIYANTO Agus (83*) 0
Round 2 (7*) PERMADI Fung 15-9 / 15-10 Rony AGUSTINUS (47*) 0
Round 2 (108*) Shoji SATO 15-7 / 15-6 Hendri Kurniawan SAPUTRA - 0
Round 2 (25*) Boonsak PONSANA 15-8 / 15-2 Kevin (Qi) HAN (92*) 0
Round 2 (61*) PARK Tae Sang 15-10 / 15-8 Kay Bin YEOH (269*) 0
Round 2 (14*) LUO Yigang 15-2 / 15-11 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (43*) 0
Round 2 (615*) Natapol SARAWAN 4-15 / 15-14 / 15-8 Dicky PALYAMA (40*) 0
Round 2 (17*) Budi SANTOSO 17-15 / 17-16 Ewe Hock ONG (10*) 0
Round 2 (75*) Peter KNOWLES 15-8 / 15-4 Jan JUNKER (1243*) 0
Round 2 (2*) XIA Xuanze 15-3 / 15-6 TAM Lok Tin (200*) 0
Round 3 (6*) . HENDRAWAN 15-8 / 5-15 / 15-6 Muhammad Hafiz HASHIM - 0
Round 3 (11*) CHEN Hong 15-0 / 15-13 Keita MASUDA (46*) 0
Round 3 (38*) LEE Hyun Il 15-7 / 15-5 JI Xinpeng (3*) 0
Round 3 (7*) PERMADI Fung 13-15 / 17-14 / 15-4 SUN Jun (29*) 0
Round 3 (25*) Boonsak PONSANA 15-10 / 15-2 Shoji SATO (108*) 0
Round 3 (14*) LUO Yigang 15-6 / 15-2 PARK Tae Sang (61*) 0
Round 3 (17*) Budi SANTOSO 15-13 / 15-8 Natapol SARAWAN (615*) 0
Round 3 (2*) XIA Xuanze 15-8 / 17-15 Peter KNOWLES (75*) 0
Quarter-final (6*) . HENDRAWAN 15-9 / 15-17 / 15-9 CHEN Hong (11*) 0
Quarter-final (38*) LEE Hyun Il 16-17 / 15-10 / 15-3 PERMADI Fung (7*) 0
Quarter-final (14*) LUO Yigang 15-12 / 15-12 Boonsak PONSANA (25*) 0
Quarter-final (17*) Budi SANTOSO 11-15 / 15-7 / 15-4 XIA Xuanze (2*) 0
Semi-final (6*) . HENDRAWAN 15-8 / 9-15 / 15-2 LEE Hyun Il (38*) 0
Semi-final (17*) Budi SANTOSO 15-6 / 8-15 / 15-11 LUO Yigang (14*) 0
Final (6*) . HENDRAWAN 15-8 / 15-10 Budi SANTOSO (17*) 0
WD
Round 1 - (Pelita Jaya) CARMELITA / Deyana LOMBAN 15-2 / 15-11 Nucharee TEEKHATRAKUL / Nucharin TEEKHATRAKUL (292*) 0
Round 1 (24*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-5 / 15-10 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (110*) 0
Round 1 - Upi CHRISNAWATI / Emma ERMAWATI 15-9 / 15-7 Sriwan CHAROENPORN / Molthila KITJANON - 0
Round 1 (29*) Nicole GRETHER / Karen NEUMANN 15-0 / 15-0 Tran An Nhien LE / Vu Thanh Lam TRUONG - 0
Round 1 - Carina METTE / Juliane SCHENK 15-11 / 12-15 / 15-4 Nicole GORDON / Rebecca BELLINGHAM (472*) 0
Round 1 (25*) Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE 15-4 / 15-4 Satinee JANKRAJANGWONG / Salakjit PONSANA - 0
Round 1 (16*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-8 / 15-3 Joanne DAVIES / Sarah HARDAKER (22*) 0
Round 1 (12*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 15-12 / 15-13 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM (19*) 0
Round 1 (157*) LING Wan Ting / WANG Chen 15-3 / 15-5 Busaba JETANAWICHAMOKE / Nataya POKAPIPAT - 0
Round 1 (302*) Waewwisa BAMRUNGMUANG / Monthalee BUARUNG W.O. Joanne GOODE / Donna KELLOGG (11*) 0
Round 2 (4*) GE Fei / GU Jun 15-1 / 15-4 Waewwisa BAMRUNGMUANG / Monthalee BUARUNG (302*) 0
Round 2 - (Pelita Jaya) CARMELITA / Deyana LOMBAN 15-11 / 15-5 CHAN Mei Mei / LI Wing Mui - 0
Round 2 (24*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-7 / 15-10 CHEN Lin / JIANG Xuelian (1*) 0
Round 2 - Upi CHRISNAWATI / Emma ERMAWATI 15-4 / 11-15 / 15-9 Nicole GRETHER / Karen NEUMANN (29*) 0
Round 2 (25*) Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE 15-10 / 15-3 Carina METTE / Juliane SCHENK - 0
Round 2 (2*) GAO Ling / QIN Yiyuan 15-3 / 15-2 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (16*) 0
Round 2 (12*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 17-14 / 15-5 HAN Jingna / ZENG Yaqiong (55*) 0
Round 2 (7*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-10 / 15-12 LING Wan Ting / WANG Chen (157*) 0
Quarter-final (4*) GE Fei / GU Jun 15-9 / 15-4 (Pelita Jaya) CARMELITA / Deyana LOMBAN - 0
Quarter-final (24*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-3 / 15-7 Upi CHRISNAWATI / Emma ERMAWATI - 0
Quarter-final (2*) GAO Ling / QIN Yiyuan 15-5 / 15-5 Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE (25*) 0
Quarter-final (7*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-11 / 15-12 Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA (12*) 0
Semi-final (4*) GE Fei / GU Jun 15-5 / 15-8 Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN (24*) 0
Semi-final (7*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-9 / 15-6 GAO Ling / QIN Yiyuan (2*) 0
Final (4*) GE Fei / GU Jun 15-8 / 15-11 HUANG Nanyan / YANG Wei (7*) 0
WS (qual)
Round 1 (130*) Nucharin TEEKHATRAKUL 11-0 / 11-1 Tran An Nhien LE - 0
Round 1 (150*) Salakjit PONSANA 11-2 / 11-2 Nicole GORDON (156*) 0
WS
Round 1 (3*) GONG Zhichao 11-1 / 11-0 Rebecca BELLINGHAM (110*) 0
Round 1 (124*) Kyoko KOMURO 11-9 / 13-10 Nicole GRETHER (85*) 0
Round 1 (6*) GONG Ruina 11-3 / 11-2 LING Wan Ting (66*) 0
Round 1 (45*) CHAN Ya-Lin 11-7 / 11-6 Nucharee TEEKHATRAKUL (107*) 0
Round 1 (5*) ZHOU Mi 11-1 / 11-3 KOON Wai Chee (51*) 0
Round 1 (13*) Marina ANDRIEVSKAYA 6-11 / 13-10 / 11-6 Judith MEULENDIJKS (20*) 0
Round 1 (7*) Yasuko MIZUI 13-10 / 9-11 / 11-2 Ellen ANGELINA (26*) 0
Round 1 (15*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-0 / 11-3 HAN Jingna (60*) 0
Round 1 (29*) ZENG Yaqiong 12-13 / 11-3 / 11-2 Nucharin TEEKHATRAKUL (130*) 0
Round 1 (8*) Kanako YONEKURA 11-6 / 11-1 Satinee JANKRAJANGWONG (87*) 0
Round 1 (34*) Margit BORG 11-1 / 11-2 Kunchala VORAVICHITCHAIKUL - 0
Round 1 (4*) YE Zhaoying 11-0 / 11-2 Salakjit PONSANA (150*) 0
Round 1 (21*) Julia MANN 11-6 / 11-3 Lonneke JANSSEN (46*) 0
Round 1 (16*) Chia-Chi HUANG 9-11 / 11-3 / 13-11 Kelly MORGAN (17*) 0
Round 1 (81*) WANG Chen 11-4 / 11-3 Duanganong AROONKESORN (208*) 0
Round 1 (1*) DAI Yun 11-0 / 11-6 Sandra DIMBOUR (31*) 0
Round 2 (3*) GONG Zhichao 11-3 / 11-2 Kyoko KOMURO (124*) 0
Round 2 (6*) GONG Ruina 11-6 / 11-8 CHAN Ya-Lin (45*) 0
Round 2 (5*) ZHOU Mi 11-1 / 13-11 Marina ANDRIEVSKAYA (13*) 0
Round 2 (15*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-13 / 11-4 / 11-1 Yasuko MIZUI (7*) 0
Round 2 (8*) Kanako YONEKURA 11-2 / 11-10 ZENG Yaqiong (29*) 0
Round 2 (4*) YE Zhaoying 11-3 / 11-3 Margit BORG (34*) 0
Round 2 (16*) Chia-Chi HUANG 6-11 / 11-6 / 11-1 Julia MANN (21*) 0
Round 2 (1*) DAI Yun 11-10 / 13-12 WANG Chen (81*) 0
Quarter-final (5*) ZHOU Mi 11-3 / 11-4 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (15*) 0
Quarter-final (4*) YE Zhaoying 11-2 / 11-4 Kanako YONEKURA (8*) 0
Quarter-final (1*) DAI Yun 11-8 / 11-7 Chia-Chi HUANG (16*) 0
Quarter-final (3*) GONG Zhichao W.O. GONG Ruina (6*) 0
Semi-final (5*) ZHOU Mi 11-6 / 11-1 GONG Zhichao (3*) 0
Semi-final (4*) YE Zhaoying 11-5 / 11-5 DAI Yun (1*) 0
Final (4*) YE Zhaoying 11-5 / 11-0 ZHOU Mi (5*) 0
XD
Round 1 (273*) Kitipon KITIKUL / Satinee JANKRAJANGWONG 15-12 / 8-15 / 15-12 Daniel A SHIRLEY / Nicole GORDON - 0
Round 1 - LIU Kwok Wa / CHAN Mei Mei 15-0 / 15-4 Minh Huy TRUONG / Tran An Nhien LE - 0
Round 1 (10*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 15-11 / 15-11 DENG Chuanhai / JIANG Xuelian - 0
Round 1 (17*) Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI 15-0 / 15-7 Ingo KINDERVATER / Juliane SCHENK (310*) 0
Round 1 (13*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-7 / 15-6 TAM Kai Chuen / LI Wing Mui - 0
Round 1 (14*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin 15-2 / 15-5 Carina METTE / Juliane SCHENK - 0
Round 1 (19*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 15-1 / 15-3 Panuwat NGERNSRISUL / Duanganong AROONKESORN - 0
Round 1 - NJOTO Albertus Susanto / KOON Wai Chee 9-15 / 15-4 / 15-7 Jakrapan THANATHIRATHAM / Salakjit PONSANA (109*) 0
Round 1 (57*) Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN 15-0 / 15-4 Songphon ANUGRITAYAWON / Sriwan CHAROENPORN - 0
Round 1 (70*) Nova WIDIANTO / Upi CHRISNAWATI 15-4 / 15-4 Poompat SAPKULCHANANART / Monthalee BUARUNG - 0
Round 2 (1*) LIU Yong / GE Fei 15-7 / 15-5 Kitipon KITIKUL / Satinee JANKRAJANGWONG (273*) 0
Round 2 - LIU Kwok Wa / CHAN Mei Mei 15-6 / 15-9 Nitirat RUNG-UTHAI / Nataya POKAPIPAT - 0
Round 2 (11*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-3 / 15-2 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (10*) 0
Round 2 (13*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-7 / 12-15 / 15-10 Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI (17*) 0
Round 2 (14*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin 15-13 / 12-15 / 15-3 Chris HUNT / Donna KELLOGG (19*) 0
Round 2 - NJOTO Albertus Susanto / KOON Wai Chee 15-9 / 13-15 / 15-8 Chris BRUIL / Joanne DAVIES - 0
Round 2 (57*) Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN 15-6 / 15-3 Christopher N BLAIR / Rebecca BELLINGHAM - 0
Round 2 (5*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-10 / 15-11 / 15-8 Nova WIDIANTO / Upi CHRISNAWATI (70*) 0
Quarter-final (1*) LIU Yong / GE Fei 15-9 / 15-0 LIU Kwok Wa / CHAN Mei Mei - 0
Quarter-final (11*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-8 / 10-15 / 15-7 Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (13*) 0
Quarter-final (14*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin 15-5 / 11-15 / 15-5 NJOTO Albertus Susanto / KOON Wai Chee - 0
Quarter-final (5*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-11 / 15-2 Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN (57*) 0
Semi-final (11*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-10 / 15-3 LIU Yong / GE Fei (1*) 0
Semi-final (5*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-10 / 15-12 CHEN Qiqiu / CHEN Lin (14*) 0
Final (5*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-13 / 15-12 Simon ARCHER / Joanne GOODE (11*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 68 6 19.4% 1472 47.48 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 140 16 25.8% 3212 51.81 00:00:00 0 0 0.0%
WD 24 50 2 8.3% 1099 45.79 00:00:00 0 0 0.0%
WS 30 66 6 20.0% 1054 35.13 00:00:00 0 0 0.0%
XD 25 58 8 32.0% 1276 51.04 00:00:00 0 0 0.0%
Total 172 382 38 22.1% 8113 47.17 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 50 17 74.6%
Indonesia 22 8 73.3%
Korea 9 4 69.2%
Australia 2 1 66.7%
Chinese Taipei 5 3 62.5%
U.S.A. 3 2 60.0%
England 10 7 58.8%
Hong Kong 14 15 48.3%
Malaysia 9 10 47.4%
Japan 10 12 45.5%
Netherlands 6 8 42.9%
Sweden 6 8 42.9%
Singapore 2 3 40.0%
Thailand 23 42 35.4%
Canada 1 2 33.3%
Germany 4 11 26.7%
France 2 7 22.2%
New Zealand 1 10 9.1%
Switzerland 0 1 0.0%
Algeria 0 1 0.0%
Wales 0 2 0.0%
Vietnam 0 5 0.0%

Category: