Indonesian Masters  

Tournament Name: DAIHATSU Indonesia Masters 2019
Tournament Dates: 22/01/2019-27/01/2019
Location: Indonesia, Jakarta
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN
MS Anders ANTONSEN Kento MOMOTA
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI KIM So Yeong / KONG Hee Yong
WS Saina NEHWAL Carolina MARIN
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 51 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 8-21 / 21-15 / 21-16 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 35 49
Round 1 39 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-18 / 25-27 / 21-14 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 53 72
Round 1 79 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 21-17 / 10-21 / 21-10 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 34 46
Round 1 527 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 22-20 / 21-13 Ben LANE / Sean VENDY 46 31
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 19-21 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 29 56
Round 1 28 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-17 / 16-21 / 21-19 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 22 51
Round 1 10 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-10 / 21-13 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 527 24
Round 1 19 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-9 / 21-12 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 51 24
Round 1 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-12 / 21-16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 14 32
Round 1 52 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-16 / 21-18 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 26 36
Round 1 6 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-11 / 21-15 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 9 37
Round 1 27 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 14-21 / 21-19 / 21-15 Mads Pieler KOLDING / Niclas NOHR 404 46
Round 1 41 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-16 / 21-13 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 20 46
Round 1 7 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-19 / 21-19 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 30 35
Round 1 39 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 18-21 / 21-19 / 21-11 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 13 56
Round 1 5 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-18 / 21-6 LU Ching Yao / YANG Po Han 24 31
Round 1 25 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-16 / 21-19 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 79 31
Round 1 8 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-13 / 21-13 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21 22
Round 1 23 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-17 / 21-8 HE Jiting / TAN Qiang 12 24
Round 1 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-16 / 21-15 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 69 35
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 21-16 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 28 28
Round 2 10 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-18 / 21-19 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 19 33
Round 2 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 21-14 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 52 33
Round 2 6 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-14 / 17-21 / 21-10 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 27 49
Round 2 7 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 19-21 / 21-14 / 21-10 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 41 60
Round 2 5 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-16 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 39 36
Round 2 8 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-15 OU Xuanyi / REN Xiangyu 25 27
Round 2 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-13 / 21-18 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 23 32
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 18-21 / 21-17 / 21-19 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 10 56
Quarter-final 6 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9-21 / 21-17 / 21-18 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 58
Quarter-final 7 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 23-21 / 21-19 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 5 43
Quarter-final 8 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-12 LI Junhui / LIU Yuchen 2 26
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-19 / 21-13 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 6 34
Semi-final 8 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-11 / 21-17 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 7 28
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-11 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 8 25
MS (qual)
Round 1 56 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-9 / 21-9 Maxime MOREELS 103 27
Round 1 84 Iskandar ZULKARNAIN 21-15 / 21-17 Syabda Perkasa BELAWA 232 44
Round 1 155 Ikhsan Leonardo Imanuel RUMBAY 16-21 / 21-19 / 21-7 Victor SVENDSEN 47 57
Round 1 58 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-13 / 16-21 / 21-12 Firman Abdul KHOLIK 55 56
Round 1 67 Chico Aura DWI WARDOYO 21-9 / 21-16 Elias BRACKE 222 27
Round 1 61 Sony Dwi KUNCORO 21-9 / 21-7 Vicky Angga SAPUTRA 107 34
Round 1 49 Subhankar DEY 21-18 / 21-18 Gatjra Piliang Fiqihilahi CUPU 160 52
Round 1 180 Daniel FAN 21-16 / 21-11 Yehezkiel Fritz MAINAKY 235 44
Round 2 56 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-17 / 21-15 Iskandar ZULKARNAIN 84 49
Round 2 58 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-17 / 19-21 / 21-11 Ikhsan Leonardo Imanuel RUMBAY 155 72
Round 2 61 Sony Dwi KUNCORO 10-21 / 21-6 / 21-14 Chico Aura DWI WARDOYO 67 58
Round 2 49 Subhankar DEY 21-11 / 21-15 Daniel FAN 180 26
MS
Round 1 1 Kento MOMOTA 22-20 / 21-11 Jan O JORGENSEN 23 39
Round 1 30 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-12 / 18-21 / 21-16 Khosit PHETPRADAB 15 61
Round 1 7 Anthony Sinisuka GINTING 21-12 / 21-16 PARUPALLI Kashyap 42 39
Round 1 45 ZHAO Junpeng 21-17 / 15-21 / 21-9 LIN Dan 13 53
Round 1 5 CHEN Long 21-12 / 21-16 SAI PRANEETH B. 22 41
Round 1 16 Kantaphon WANGCHAROEN 21-15 / 20-22 / 21-15 Suppanyu AVIHINGSANON 25 71
Round 1 6 Viktor AXELSEN 21-14 / 19-21 / 21-15 Subhankar DEY 49 61
Round 1 17 Kanta TSUNEYAMA 21-13 / 21-15 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 58 42
Round 1 56 Shesar Hiren RHUSTAVITO 20-22 / 21-15 / 21-8 Sony Dwi KUNCORO 61 65
Round 1 20 Anders ANTONSEN 21-17 / 6-21 / 21-15 SON Wan Ho 4 65
Round 1 40 Sitthikom THAMMASIN 21-11 / 21-19 Kazumasa SAKAI 32 37
Round 1 35 LEE Zii Jia 21-13 / 21-13 CHOU Tien Chen 3 31
Round 1 10 Kenta NISHIMOTO 19-21 / 22-20 / 21-17 NG Ka Long Angus 14 64
Round 1 8 KIDAMBI Srikanth 21-12 / 21-8 CHONG Wei Feng 44 29
Round 1 12 Jonatan CHRISTIE 21-16 / 0-0 Ret. Rasmus GEMKE 19 18
Round 1 2 SHI Yuqi 21-13 / 21-15 LU Guangzu 21 32
Round 2 1 Kento MOMOTA 21-18 / 22-20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 30 51
Round 2 7 Anthony Sinisuka GINTING 21-15 / 21-12 ZHAO Junpeng 45 41
Round 2 5 CHEN Long 21-19 / 21-10 Kantaphon WANGCHAROEN 16 53
Round 2 6 Viktor AXELSEN 21-11 / 21-9 Kanta TSUNEYAMA 17 33
Round 2 20 Anders ANTONSEN 21-11 / 21-9 Shesar Hiren RHUSTAVITO 56 45
Round 2 35 LEE Zii Jia 21-13 / 21-13 Sitthikom THAMMASIN 40 40
Round 2 8 KIDAMBI Srikanth 21-14 / 21-9 Kenta NISHIMOTO 10 30
Round 2 12 Jonatan CHRISTIE 22-20 / 21-6 SHI Yuqi 2 39
Quarter-final 1 Kento MOMOTA 21-9 / 21-10 Anthony Sinisuka GINTING 7 43
Quarter-final 6 Viktor AXELSEN 21-18 / 21-14 CHEN Long 5 47
Quarter-final 20 Anders ANTONSEN 21-13 / 21-13 LEE Zii Jia 35 35
Quarter-final 12 Jonatan CHRISTIE 21-18 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 8 48
Semi-final 1 Kento MOMOTA 21-15 / 21-4 Viktor AXELSEN 6 30
Semi-final 20 Anders ANTONSEN 21-18 / 21-16 Jonatan CHRISTIE 12 43
Final 20 Anders ANTONSEN 21-16 / 14-21 / 21-16 Kento MOMOTA 1 79
WD (qual)
Round 1 94 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 18-21 / 21-15 / 21-16 Ririn AMELIA / Brigita Marcelia RUMAMBI 247 52
Round 1 161 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 22-20 / 21-13 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 49 33
Round 1 125 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 21-10 / 21-18 Monika INSANI / Amalia Cahaya PRATIWI - 32
Round 1 243 Dhea Bunga ANJANI / Dinda Dwi CAHYANING 21-13 / 21-12 Ayu Gary Luma MAHARANI / Aldira Rizki PUTRI 239 30
WD
Round 1 14 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-19 / 21-9 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 1 46
Round 1 243 Dhea Bunga ANJANI / Dinda Dwi CAHYANING 11-21 / 21-19 / 21-14 Tania Oktaviani KUSUMAH / Vania Arianti SUKOCO 52 58
Round 1 7 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-15 / 21-14 Della Destiara HARIS / Virni PUTRI 181 44
Round 1 50 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-12 / 21-14 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 125 34
Round 1 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-14 / 21-12 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 37 31
Round 1 161 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-16 / 21-15 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 59 35
Round 1 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-10 Febriana Dwipuji KUSUMA / Ribka SUGIARTO 68 27
Round 1 351 PAI Yu Po / WU Ti Jung 21-17 / 21-11 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 18 32
Round 1 17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-15 / 21-17 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 23 37
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-14 / 21-14 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 22 37
Round 1 94 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-18 / 21-15 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 30 37
Round 1 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 22-20 / 21-15 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 9 42
Round 1 11 DU Yue / LI Yinhui 22-20 / 21-13 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 10 41
Round 1 41 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-19 / 21-17 CHEN Lu / XU Ya 88 34
Round 1 28 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-13 / 21-14 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 35 33
Round 1 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-8 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 48 29
Round 2 14 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-10 / 21-7 Dhea Bunga ANJANI / Dinda Dwi CAHYANING 243 26
Round 2 50 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-17 / 21-17 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 7 52
Round 2 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-11 / 21-11 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 161 31
Round 2 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-11 PAI Yu Po / WU Ti Jung 351 27
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 19-21 / 23-21 / 21-14 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 17 77
Round 2 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-9 / 21-18 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 94 44
Round 2 11 DU Yue / LI Yinhui 21-14 / 21-19 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 41 36
Round 2 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-13 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 28 36
Quarter-final 50 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-17 / 21-19 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 14 41
Quarter-final 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 18-21 / 21-14 / 21-8 CHEN Qingchen / JIA Yifan 5 49
Quarter-final 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-16 / 17-21 / 21-13 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 80
Quarter-final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-15 DU Yue / LI Yinhui 11 38
Semi-final 50 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 13-21 / 22-20 / 21-16 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 3 57
Semi-final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 22-20 / 20-22 / 21-12 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 4 80
Final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 21-15 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 50 41
WS (qual)
Round 1 44 Chloe BIRCH 16-21 / 23-21 / 22-20 Choirunnisa CHOIRUNNISA 126 59
Round 1 50 Dinar Dyah AYUSTINE 21-16 / 21-2 Aurum Oktavia WINATA 136 28
Round 1 48 Ruselli HARTAWAN 21-7 / 21-19 CHIANG Ying Li 53 29
Round 1 57 Yulia Yosephin SUSANTO 21-19 / 21-12 Lianne TAN 81 40
WS
Round 1 27 CHEN Xiaoxin 21-18 / 21-17 Nozomi OKUHARA 2 41
Round 1 48 Ruselli HARTAWAN 21-12 / 21-11 PAI Yu Po 42 27
Round 1 7 HE Bingjiao 16-21 / 23-21 / 22-20 GOH Jin Wei 25 66
Round 1 18 Nitchaon JINDAPOL 21-19 / 21-9 Evgeniya KOSETSKAYA 32 31
Round 1 6 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 15-21 / 21-16 HAN Yue 16 48
Round 1 22 Pornpawee CHOCHUWONG 17-21 / 21-8 / 21-9 Chloe BIRCH 44 42
Round 1 9 Saina NEHWAL 7-21 / 21-16 / 21-11 Dinar Dyah AYUSTINE 50 49
Round 1 31 Fitriani FITRIANI 21-16 / 21-14 Line Højmark KJAERSFELDT 21 34
Round 1 23 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-13 / 21-14 CAI Yanyan 20 32
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-14 Soniia CHEAH 36 39
Round 1 12 Sayaka TAKAHASHI 22-20 / 21-14 Lyanny Alessandra MAINAKY 47 43
Round 1 5 CHEN Yufei 15-21 / 21-15 / 21-8 Yulia Yosephin SUSANTO 57 53
Round 1 46 KIM Ga Eun 21-14 / 15-21 / 21-19 SUNG Ji Hyun 11 61
Round 1 4 Carolina MARIN 21-14 / 21-8 ZHANG Yiman 39 32
Round 1 14 Gregoria Mariska TUNJUNG 18-21 / 21-18 / 21-18 Aya OHORI 17 68
Round 1 3 PUSARLA V. Sindhu 22-24 / 21-8 / 21-17 LI Xuerui 26 54
Round 2 27 CHEN Xiaoxin 17-21 / 21-15 / 21-13 Ruselli HARTAWAN 48 65
Round 2 7 HE Bingjiao 21-17 / 21-18 Nitchaon JINDAPOL 18 49
Round 2 22 Pornpawee CHOCHUWONG 21-18 / 21-12 Akane YAMAGUCHI 6 34
Round 2 9 Saina NEHWAL 21-17 / 21-15 Fitriani FITRIANI 31 43
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-16 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 23 41
Round 2 5 CHEN Yufei 21-11 / 21-11 Sayaka TAKAHASHI 12 28
Round 2 4 Carolina MARIN 18-21 / 21-12 / 21-18 KIM Ga Eun 46 66
Round 2 3 PUSARLA V. Sindhu 23-21 / 21-7 Gregoria Mariska TUNJUNG 14 37
Quarter-final 7 HE Bingjiao 21-18 / 21-14 CHEN Xiaoxin 27 26
Quarter-final 9 Saina NEHWAL 21-7 / 21-18 Pornpawee CHOCHUWONG 22 33
Quarter-final 5 CHEN Yufei 14-21 / 21-9 / 21-15 Ratchanok INTANON 8 57
Quarter-final 4 Carolina MARIN 21-11 / 21-12 PUSARLA V. Sindhu 3 37
Semi-final 9 Saina NEHWAL 18-21 / 21-12 / 21-18 HE Bingjiao 7 58
Semi-final 4 Carolina MARIN 17-21 / 21-11 / 23-21 CHEN Yufei 5 66
Final 9 Saina NEHWAL 4-10 Ret. Carolina MARIN 4 10
XD (qual)
Round 1 414 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 21-19 / 21-18 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 96 39
Round 1 112 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 19-21 / 21-17 / 21-16 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 40 58
Round 1 - Andika RAMADIANSYAH / Annisa SAUFIKA 21-15 / 21-9 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 45 27
Round 1 540 LIN Chia Yu / HSU Ya Ching 21-17 / 21-11 YANG Ming-Tse / WU Ti Jung 368 22
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-13 / 16-21 / 21-10 OU Xuanyi / LIU Xuanxuan - 34
Round 1 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-19 / 21-23 / 23-21 HE Jiting / DU Yue 12 68
Round 1 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-12 / 21-18 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 60 33
Round 1 11 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 18-21 / 21-19 / 21-12 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 22 58
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-16 / 21-17 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 414 31
Round 1 18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-15 / 21-13 Ronald RONALD / Debby SUSANTO - 33
Round 1 5 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 21-17 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 112 35
Round 1 25 LU Kai / CHEN Lu 21-16 / 21-14 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 20 29
Round 1 27 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 14-21 / 21-11 / 21-12 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 26 43
Round 1 55 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 21-15 / 21-10 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 35 29
Round 1 14 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-12 / 13-21 / 21-18 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 34 60
Round 1 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 21-15 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 24 31
Round 1 38 Ben LANE / Jessica PUGH 21-15 / 18-21 / 21-14 LIN Chia Yu / HSU Ya Ching 540 55
Round 1 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 21-19 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 31 35
Round 1 17 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-18 / 21-13 Andika RAMADIANSYAH / Annisa SAUFIKA - 35
Round 1 13 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-19 / 16-21 / 21-10 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 32 57
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-12 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 15 29
Round 2 11 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-19 / 21-23 / 21-7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 7 57
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-14 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 18 35
Round 2 25 LU Kai / CHEN Lu 21-23 / 21-15 / 21-18 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 5 63
Round 2 55 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 21-16 / 19-21 / 21-13 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 27 64
Round 2 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-12 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 14 30
Round 2 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-13 / 21-10 Ben LANE / Jessica PUGH 38 31
Round 2 13 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 23-25 / 21-16 / 21-15 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 17 68
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-13 / 22-20 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 11 37
Quarter-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 21-17 LU Kai / CHEN Lu 25 35
Quarter-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-14 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 55 34
Quarter-final 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-11 / 22-20 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 13 39
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 11-21 / 21-14 / 21-11 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 41
Semi-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 22-20 / 21-11 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 35
Final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 19-21 / 21-19 / 21-16 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 4 56

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 70 8 25.8% 2539 81.9 00:37:14 2.2 1 3.2%
MS 30 68 8 26.7% 2397 79.9 00:46:14 1.73 7 23.3%
WD 31 68 6 19.4% 2432 78.45 00:42:19 1.85 3 9.7%
WS 30 73 13 43.3% 2615 87.17 00:45:20 1.92 6 20.0%
XD 31 75 13 41.9% 2753 88.81 00:42:35 2.09 5 16.1%
Total 153 354 48 31.4% 12736 83.24 00:42:42 1.95 22 14.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 4 1 80.0%
India 12 8 60.0%
Japan 26 20 56.5%
China 32 25 56.1%
Denmark 12 10 54.5%
Indonesia 46 45 50.5%
Korea 10 10 50.0%
England 6 6 50.0%
Australia 1 1 50.0%
Thailand 16 17 48.5%
Malaysia 11 13 45.8%
Chinese Taipei 6 11 35.3%
Germany 1 5 16.7%
Bulgaria 0 1 0.0%
Vietnam 0 1 0.0%
Hong Kong 0 1 0.0%
Belgium 0 3 0.0%
Russia 0 5 0.0%

Category: