World Championships  

Tournament Name: TotalEnergies BWF World Championships 2021
Tournament Dates: 12/12/2021-19/12/2021
Location: Spain, Huelva
Category: Grade 1 – Individual Tournaments

Winners
Category Winner Runner-up
MD Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI HE Jiting / TAN Qiang
MS LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan LEE So Hee / SHIN Seung Chan
WS Akane YAMAGUCHI TAI Tzu Ying
XD Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 43 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-12 / 21-12 Giovanni GRECO / Kevin STROBL 135 29
Round 1 64 Fabien DELRUE / William VILLEGER 21-13 / 21-11 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 65 31
Round 1 25 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 21-13 / 21-17 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 81 34
Round 1 59 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 21-18 / 21-14 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 96 34
Round 1 48 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 21-11 / 21-9 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL 63 24
Round 1 36 Alexander DUNN / Adam HALL W.O. Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 28 0
Round 1 31 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-4 / 21-12 Fabricio FARIAS / Francielton FARIAS 73 24
Round 1 55 Joel EIPE / Rasmus KJÆR 21-16 / 21-15 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 39 32
Round 1 56 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-10 / 21-9 Glib BEKETOV / Mykhaylo MAKHNOVSKIY 119 28
Round 1 68 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER W.O. Anibal MARROQUIN / SOLIS JONATHAN 94 0
Round 1 49 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 21-9 / 21-11 Godwin OLOFUA / Anuoluwapo Juwon OPEYORI 53 28
Round 1 27 OU Xuanyi / ZHANG Nan 21-15 / 21-14 Arun GEORGE / Sanyam SHUKLA 92 32
Round 1 41 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 21-18 / 21-17 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 45 44
Round 1 20 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-9 / 21-13 DI Zijian / WANG Chang 40 35
Round 1 134 Joan MONROY / Carlos PIRIS W.O. Christo POPOV / Toma Junior POPOV 30 0
Round 1 102 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 21-15 / 21-17 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS 84 37
Round 2 43 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI W.O. Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 0
Round 2 64 Fabien DELRUE / William VILLEGER 21-19 / 12-21 / 21-15 Ben LANE / Sean VENDY 17 65
Round 2 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-12 / 18-21 / 21-13 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 25 66
Round 2 59 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY W.O. LU Ching Yao / YANG Po Han 22 0
Round 2 3 LEE Yang / WANG Chi-Lin 18-21 / 21-7 / 21-11 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 48 42
Round 2 18 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-14 / 19-21 / 21-16 Alexander DUNN / Adam HALL 36 55
Round 2 9 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 27-25 / 21-17 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 31 43
Round 2 12 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-12 / 21-19 Joel EIPE / Rasmus KJÆR 55 39
Round 2 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-15 / 22-24 / 21-16 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 56 66
Round 2 68 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER W.O. Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 8 0
Round 2 24 HE Jiting / TAN Qiang 16-21 / 21-12 / 21-12 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 49 46
Round 2 7 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-18 / 20-22 / 21-16 OU Xuanyi / ZHANG Nan 27 56
Round 2 15 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-11 / 21-16 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 41 41
Round 2 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-17 / 21-19 Akira KOGA / Taichi SAITO 20 52
Round 2 16 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-13 / 21-15 Joan MONROY / Carlos PIRIS 134 30
Round 2 102 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM W.O. Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 0
Round 3 43 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 24-22 / 25-23 Fabien DELRUE / William VILLEGER 64 55
Round 3 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-14 / 21-15 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 59 37
Round 3 3 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-18 / 17-21 / 21-18 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 18 68
Round 3 12 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 22-20 / 18-21 / 21-15 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 9 68
Round 3 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-14 / 14-21 / 21-17 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 68 50
Round 3 24 HE Jiting / TAN Qiang 17-21 / 21-14 / 21-16 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 7 50
Round 3 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 20-22 / 21-14 / 21-11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 15 62
Round 3 16 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-6 / 21-18 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 102 29
Quarter-final 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-18 / 21-12 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 43 37
Quarter-final 12 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 12-21 / 21-17 / 21-15 LEE Yang / WANG Chi-Lin 3 65
Quarter-final 24 HE Jiting / TAN Qiang 22-20 / 21-14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 14 40
Quarter-final 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 26-28 / 21-13 / 21-9 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 16 72
Semi-final 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-13 / 21-9 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 12 32
Semi-final 24 HE Jiting / TAN Qiang 21-16 / 13-21 / 21-15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 10 58
Final 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-12 / 21-18 HE Jiting / TAN Qiang 24 38
MS
Round 1 125 Michal ROGALSKI W.O. Kento MOMOTA 2 0
Round 1 43 Kevin CORDON 21-18 / 10-21 / 21-16 Joran KWEEKEL 89 56
Round 1 17 Kenta NISHIMOTO 21-17 / 21-8 CHEAM June Wei 73 46
Round 1 19 Lakshya SEN W.O. Max WEISSKIRCHEN 59 0
Round 1 51 Nhat NGUYEN W.O. Jonatan CHRISTIE 8 0
Round 1 52 Toby PENTY W.O. Toma Junior POPOV 31 0
Round 1 42 ZHAO Junpeng 16-21 / 21-17 / 21-15 WANG Tzu Wei 12 69
Round 1 40 Koki WATANABE 21-11 / 21-1 Anuoluwapo Juwon OPEYORI 127 33
Round 1 4 CHOU Tien Chen 21-12 / 21-10 Sitthikom THAMMASIN 30 35
Round 1 27 LU Guangzu 21-16 / 21-12 Kunlavut VITIDSARN 18 47
Round 1 14 KIDAMBI Srikanth 21-12 / 21-16 Pablo ABIAN 53 36
Round 1 63 LI Shifeng 21-6 / 21-10 Timothy LAM 94 28
Round 1 38 Thomas ROUXEL W.O. Anthony Sinisuka GINTING 5 0
Round 1 41 Brian YANG 21-15 / 21-8 Bernardo ATILANO 135 40
Round 1 28 Mark CALJOUW 17-21 / 21-7 / 21-18 SAI PRANEETH B. 16 68
Round 1 69 Kalle KOLJONEN 21-8 / 21-8 Lino MUNOZ 72 31
Round 1 21 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-23 / 21-10 Tien Minh NGUYEN 64 62
Round 1 11 Kanta TSUNEYAMA 21-17 / 17-21 / 21-18 Sergey SIRANT 74 77
Round 1 50 Ygor COELHO 21-18 / 21-9 Maxime MOREELS 100 31
Round 1 7 LEE Zii Jia 21-10 / 17-21 / 21-11 Jason Anthony HO-SHUE 45 50
Round 1 75 Ade Resky DWICAHYO 21-15 / 21-16 Emre LALE 113 33
Round 1 15 LEE Cheuk Yiu 21-8 / 21-14 Howard SHU 112 28
Round 1 124 Niluka KARUNARATNE W.O. Tommy SUGIARTO 25 0
Round 1 3 Anders ANTONSEN 21-16 / 21-13 Vladimir MALKOV 85 50
Round 1 66 Luís Enrique PEÑALVER 21-15 / 21-13 Luis Armando MONTOYA NAVARRO 105 33
Round 1 10 Rasmus GEMKE 21-13 / 21-7 Brice LEVERDEZ 37 39
Round 1 36 LIEW Daren 21-14 / 21-14 Misha ZILBERMAN 47 39
Round 1 32 PRANNOY H. S. 13-21 / 21-18 / 21-19 NG Ka Long Angus 9 71
Round 1 76 Kai SCHAEFER W.O. HEO Kwang Hee 29 0
Round 1 20 Kantaphon WANGCHAROEN 21-17 / 15-21 / 21-9 Felix BURESTEDT 58 83
Round 1 93 Luka WRABER W.O. Shesar Hiren RHUSTAVITO 23 0
Round 1 22 LOH Kean Yew 14-21 / 21-9 / 21-6 Viktor AXELSEN 1 54
Round 2 43 Kevin CORDON 21-14 / 21-19 Michal ROGALSKI 125 37
Round 2 19 Lakshya SEN 22-20 / 15-21 / 21-18 Kenta NISHIMOTO 17 82
Round 2 51 Nhat NGUYEN 21-17 / 23-21 Toby PENTY 52 55
Round 2 42 ZHAO Junpeng 21-11 / 21-15 Koki WATANABE 40 40
Round 2 27 LU Guangzu 14-21 / 21-15 / 21-15 CHOU Tien Chen 4 79
Round 2 14 KIDAMBI Srikanth 15-21 / 21-18 / 21-17 LI Shifeng 63 69
Round 2 41 Brian YANG 21-12 / 24-22 Thomas ROUXEL 38 49
Round 2 28 Mark CALJOUW 14-21 / 22-20 / 21-11 Kalle KOLJONEN 69 71
Round 2 21 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 11-21 / 21-13 / 21-17 Kanta TSUNEYAMA 11 63
Round 2 7 LEE Zii Jia 21-14 / 22-24 / 21-14 Ygor COELHO 50 58
Round 2 15 LEE Cheuk Yiu 21-13 / 21-15 Ade Resky DWICAHYO 75 35
Round 2 3 Anders ANTONSEN 21-11 / 21-15 Niluka KARUNARATNE 124 39
Round 2 10 Rasmus GEMKE 22-20 / 21-12 Luís Enrique PEÑALVER 66 49
Round 2 32 PRANNOY H. S. 21-7 / 21-17 LIEW Daren 36 42
Round 2 20 Kantaphon WANGCHAROEN 21-14 / 21-14 Kai SCHAEFER 76 48
Round 2 22 LOH Kean Yew 21-4 / 21-8 Luka WRABER 93 25
Round 3 19 Lakshya SEN 21-13 / 21-8 Kevin CORDON 43 32
Round 3 42 ZHAO Junpeng 21-19 / 19-21 / 21-18 Nhat NGUYEN 51 87
Round 3 14 KIDAMBI Srikanth 21-10 / 21-15 LU Guangzu 27 40
Round 3 28 Mark CALJOUW 22-20 / 21-12 Brian YANG 41 41
Round 3 7 LEE Zii Jia 21-15 / 15-21 / 21-10 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21 58
Round 3 3 Anders ANTONSEN 21-9 / 21-11 LEE Cheuk Yiu 15 36
Round 3 32 PRANNOY H. S. 16-21 / 21-8 / 22-20 Rasmus GEMKE 10 76
Round 3 22 LOH Kean Yew 21-4 / 21-7 Kantaphon WANGCHAROEN 20 30
Quarter-final 19 Lakshya SEN 21-15 / 15-21 / 22-20 ZHAO Junpeng 42 67
Quarter-final 14 KIDAMBI Srikanth 21-8 / 21-7 Mark CALJOUW 28 26
Quarter-final 3 Anders ANTONSEN 12-21 / 21-8 / 11-1 Ret. LEE Zii Jia 7 48
Quarter-final 22 LOH Kean Yew 21-14 / 21-12 PRANNOY H. S. 32 43
Semi-final 14 KIDAMBI Srikanth 17-21 / 21-14 / 21-17 Lakshya SEN 19 69
Semi-final 22 LOH Kean Yew 23-21 / 21-14 Anders ANTONSEN 3 61
Final 22 LOH Kean Yew 21-15 / 22-20 KIDAMBI Srikanth 14 43
WD
Round 1 46 Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 21-12 / 0-0 Ret. Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 55 19
Round 1 63 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES W.O. Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 27 0
Round 1 43 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 19-21 / 21-14 / 21-12 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 30 79
Round 1 49 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 22-20 / 21-17 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 48 39
Round 1 62 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 21-9 / 21-13 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 47 32
Round 1 45 Bengisu ERCETIN / Nazlican INCI 21-9 / 21-10 Adriana F. GONCALVES / Sonia GONCALVES 118 27
Round 1 59 Jaqueline LIMA / Samia LIMA W.O. MANEESHA K / Rutaparna PANDA 68 0
Round 1 44 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-11 / 21-8 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR 97 32
Round 1 34 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-7 / 21-11 Viktoriia KOZYREVA / Mariia SUKHOVA 89 31
Round 1 31 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-18 / 21-17 TEOH Mei Xing / YAP Ling 77 41
Round 1 78 Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN 24-22 / 21-12 Kate FROST / Moya RYAN 83 41
Round 1 21 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki W.O. Delphine DELRUE / Lea PALERMO 39 0
Round 1 35 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA W.O. Aminath Nabeeha ABDUL RAZZAQ / Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ 98 0
Round 1 57 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 21-15 / 20-22 / 21-12 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 41 66
Round 1 37 Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA 21-7 / 21-8 Anastasiya PROZOROVA / Valeriya RUDAKOVA 126 22
Round 2 3 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-4 Ines Lucia CASTILLO SALAZAR / Paula LA TORRE REGAL 88 25
Round 2 23 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 21-12 / 21-5 Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 46 36
Round 2 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-9 / 21-13 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 63 39
Round 2 18 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-4 / 21-9 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 43 30
Round 2 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-12 / 21-7 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 49 30
Round 2 62 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 21-16 / 21-18 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 24 48
Round 2 10 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-12 / 21-14 Bengisu ERCETIN / Nazlican INCI 45 34
Round 2 13 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-12 / 21-14 Jaqueline LIMA / Samia LIMA 59 32
Round 2 15 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-9 / 21-14 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 44 44
Round 2 34 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI W.O. Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 6 0
Round 2 17 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 18-21 / 22-20 / 21-12 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 31 77
Round 2 2 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-11 / 21-10 Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN 78 40
Round 2 21 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-11 / 9-21 / 21-13 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 20 51
Round 2 9 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-16 / 13-21 / 21-17 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 35 65
Round 2 57 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 10-21 / 21-12 / 21-11 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 16 67
Round 2 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-13 Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA 37 43
Round 3 3 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-17 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 23 48
Round 3 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-15 / 21-15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 18 43
Round 3 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-14 / 21-14 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 62 42
Round 3 10 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-10 / 21-9 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 13 31
Round 3 34 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-12 / 17-21 / 21-18 LI Wenmei / ZHENG Yu 15 83
Round 3 2 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-13 / 21-19 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 17 52
Round 3 9 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-13 / 21-15 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21 38
Round 3 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-18 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 57 53
Quarter-final 3 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-13 / 21-17 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 7 45
Quarter-final 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-15 / 21-17 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 10 41
Quarter-final 2 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-8 / 21-18 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 34 52
Quarter-final 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 19-21 / 21-18 / 21-18 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 9 83
Semi-final 3 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-12 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 5 48
Semi-final 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-18 / 21-17 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 2 69
Final 3 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 4 64
WS
Round 1 27 Evgeniya KOSETSKAYA 21-11 / 21-11 Clara AZURMENDI 45 29
Round 1 21 Kirsty GILMOUR 21-19 / 21-17 Aya OHORI 24 45
Round 1 72 Martina REPISKA W.O. Ruselli HARTAWAN 44 0
Round 1 36 Lianne TAN 21-16 / 21-19 Hsuan-Yu Wendy CHEN 75 45
Round 1 30 HAN Yue 21-16 / 21-14 Thuy Linh NGUYEN 50 37
Round 1 40 Julie Dawall JAKOBSEN 21-13 / 21-12 Ksenia POLIKARPOVA 66 29
Round 1 58 Marie BATOMENE 17-21 / 21-9 / 21-16 Natalia PERMINOVA 69 49
Round 1 28 Neslihan YIGIT 21-14 / 21-15 KISONA Selvaduray 59 37
Round 1 22 Line CHRISTOPHERSEN W.O. Gregoria Mariska TUNJUNG 26 0
Round 1 65 YIP Pui Yin 21-11 / 21-14 Kristin KUUBA 47 35
Round 1 19 Phittayaporn CHAIWAN 21-10 / 21-9 Aliye DEMIRBAG 60 27
Round 1 46 ZHANG Yiman 21-10 / 21-13 CHEUNG Ngan Yi 35 31
Round 1 23 Yvonne LI 21-14 / 22-20 Thi Trang (B) VU 57 42
Round 1 34 Iris WANG 21-5 / 21-8 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 74 29
Round 1 38 PAI Yu Po 21-15 / 21-16 THET HTAR THUZAR 77 38
Round 1 31 Line Højmark KJAERSFELDT 12-21 / 21-14 / 21-15 QI Xuefei 42 58
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-10 / 21-14 Evgeniya KOSETSKAYA 27 30
Round 2 21 Kirsty GILMOUR 21-15 / 8-21 / 21-15 YEO Jia Min 16 53
Round 2 7 PUSARLA V. Sindhu 21-7 / 21-9 Martina REPISKA 72 24
Round 2 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-13 / 21-14 Lianne TAN 36 38
Round 2 30 HAN Yue W.O. Carolina MARIN 6 0
Round 2 11 Michelle LI 21-19 / 21-18 Julie Dawall JAKOBSEN 40 41
Round 2 9 HE Bingjiao 21-12 / 21-15 Marie BATOMENE 58 32
Round 2 14 Mia BLICHFELDT 17-21 / 21-13 / 22-20 Neslihan YIGIT 28 69
Round 2 22 Line CHRISTOPHERSEN 3-1 Ret. Busanan ONGBAMRUNGPHAN 12 5
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-8 / 21-12 YIP Pui Yin 65 33
Round 2 20 KIM Ga Eun 21-18 / 24-22 Phittayaporn CHAIWAN 19 44
Round 2 46 ZHANG Yiman W.O. Nozomi OKUHARA 5 0
Round 2 17 WANG Zhiyi 21-7 / 21-17 Yvonne LI 23 36
Round 2 4 Se Young AN 21-7 / 21-15 Iris WANG 34 35
Round 2 13 Sayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-14 PAI Yu Po 38 34
Round 2 3 Akane YAMAGUCHI 21-13 / 21-15 Line Højmark KJAERSFELDT 31 35
Round 3 1 TAI Tzu Ying 21-10 / 19-21 / 21-11 Kirsty GILMOUR 21 48
Round 3 7 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-18 Pornpawee CHOCHUWONG 10 48
Round 3 30 HAN Yue 21-19 / 21-19 Michelle LI 11 49
Round 3 9 HE Bingjiao 21-13 / 21-10 Mia BLICHFELDT 14 39
Round 3 8 Ratchanok INTANON 23-21 / 21-9 Line CHRISTOPHERSEN 22 34
Round 3 46 ZHANG Yiman 21-16 / 21-19 KIM Ga Eun 20 38
Round 3 4 Se Young AN 17-21 / 22-20 / 21-19 WANG Zhiyi 17 81
Round 3 3 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-18 Sayaka TAKAHASHI 13 34
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-17 / 21-13 PUSARLA V. Sindhu 7 42
Quarter-final 9 HE Bingjiao 21-16 / 21-18 HAN Yue 30 46
Quarter-final 46 ZHANG Yiman 13-21 / 21-13 / 21-15 Ratchanok INTANON 8 64
Quarter-final 3 Akane YAMAGUCHI 21-7 / 11-21 / 21-10 Se Young AN 4 52
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 21-17 / 13-21 / 21-14 HE Bingjiao 9 57
Semi-final 3 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-19 ZHANG Yiman 46 44
Final 3 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 21-11 TAI Tzu Ying 1 39
XD
Round 1 28 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 21-8 / 21-9 Alberto ZAPICO / Lorena USLE 172 26
Round 1 46 OU Xuanyi / FENG Xueying 23-21 / 21-14 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 27 35
Round 1 53 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA W.O. Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 93 0
Round 1 59 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 21-15 / 21-17 Christopher GRIMLEY / Eleanor O'DONNELL 85 33
Round 1 54 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-16 / 21-12 Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES 84 32
Round 1 104 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH W.O. Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 52 0
Round 1 40 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 21-10 / 21-12 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 92 28
Round 1 48 Callum HEMMING / Jessica PUGH 23-21 / 22-20 Simon Wing Hang LEUNG / Gronya SOMERVILLE 61 45
Round 1 41 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian W.O. SOLIS JONATHAN / Diana CORLETO SOTO 70 0
Round 1 51 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-19 / 21-16 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 24 31
Round 1 97 Dejan FERDINANSYAH / Serena KANI 21-14 / 21-16 Paul REYNOLDS / Rachael DARRAGH 94 37
Round 1 23 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 26-24 / 21-12 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE 74 42
Round 1 26 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-8 / 21-13 Fabricio FARIAS / Jaqueline LIMA 58 27
Round 1 80 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau W.O. M.R. ARJUN / MANEESHA K 60 0
Round 1 56 Mathias THYRRI / Mai SURROW 21-8 / 21-4 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 63 21
Round 1 79 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 22-20 / 21-16 Utkarsh ARORA / Karishma WADKAR 102 36
Round 2 28 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 16-21 / 21-13 / 21-17 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 2 54
Round 2 22 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-19 / 21-15 OU Xuanyi / FENG Xueying 46 34
Round 2 53 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-16 / 18-21 / 21-15 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 9 72
Round 2 20 Robin TABELING / Selena PIEK 21-5 / 21-11 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 59 26
Round 2 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-10 / 21-8 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 54 28
Round 2 11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-8 / 21-18 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 104 35
Round 2 12 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 14-21 / 21-16 / 21-18 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 40 69
Round 2 18 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-17 / 21-10 Callum HEMMING / Jessica PUGH 48 34
Round 2 13 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-16 / 17-21 / 21-14 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 41 69
Round 2 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-10 / 21-15 Adam HALL / Julie MACPHERSON 51 29
Round 2 15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-18 / 18-21 / 21-16 Dejan FERDINANSYAH / Serena KANI 97 65
Round 2 23 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See W.O. Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 0
Round 2 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-13 / 21-16 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 26 31
Round 2 80 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau W.O. CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 8 0
Round 2 56 Mathias THYRRI / Mai SURROW W.O. Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21 0
Round 2 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-7 / 21-13 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 79 29
Round 3 22 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-13 / 21-13 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 28 33
Round 3 53 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 17-21 / 21-17 / 21-17 Robin TABELING / Selena PIEK 20 67
Round 3 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-19 / 21-19 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 11 49
Round 3 18 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-15 / 21-16 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 12 48
Round 3 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-15 / 16-21 / 21-16 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 13 68
Round 3 15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-13 / 13-21 / 21-18 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 23 63
Round 3 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-8 / 19-21 / 21-19 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 80 51
Round 3 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-16 Mathias THYRRI / Mai SURROW 56 35
Quarter-final 53 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-13 / 17-21 / 21-19 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 22 67
Quarter-final 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-14 / 21-19 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 18 45
Quarter-final 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-11 / 21-10 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 15 33
Quarter-final 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 14 44
Semi-final 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-13 / 21-8 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 53 37
Semi-final 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 15-21 / 21-7 / 21-10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 7 61
Final 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-14 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 4 46
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 40 95 15 37.5% 3434 85.85 00:44:21 1.94 8 20.0%
MS 54 128 20 37.0% 4475 82.87 00:49:48 1.66 16 29.6%
WD 40 88 8 20.0% 3033 75.83 00:46:35 1.63 9 22.5%
WS 42 93 9 21.4% 3273 77.93 00:41:40 1.87 3 7.1%
XD 40 91 11 27.5% 3223 80.58 00:42:53 1.88 9 22.5%
Total 216 495 63 29.2% 17438 80.73 00:45:20 1.78 45 20.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 6 1 85.7%
Korea 10 4 71.4%
Japan 35 15 70.0%
Guatemala 2 1 66.7%
Bulgaria 2 1 66.7%
China 28 16 63.6%
Thailand 16 11 59.3%
Chinese Taipei 9 7 56.2%
Hong Kong 12 10 54.5%
Denmark 22 19 53.7%
Malaysia 15 13 53.6%
India 16 14 53.3%
Canada 4 4 50.0%
New Zealand 1 1 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Norway 1 1 50.0%
Azerbaijan 1 1 50.0%
Indonesia 1 1 50.0%
Switzerland 1 1 50.0%
Germany 6 7 46.2%
Netherlands 6 7 46.2%
Scotland 4 6 40.0%
France 4 6 40.0%
Russia 6 10 37.5%
England 3 6 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-5 / 21-16
2021 LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth 21-15 / 22-20
2019 Kento MOMOTA Anders ANTONSEN 21-9 / 21-3
2018 Kento MOMOTA SHI Yuqi 21-11 / 21-13
2017 Viktor AXELSEN LIN Dan 22-20 / 21-16
2015 CHEN Long LEE Chong Wei 21-14 / 21-17
2014 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-19
2013 LIN Dan LEE Chong Wei 16-21 / 21-13 / 20-17 Ret.
2011 LIN Dan LEE Chong Wei 20-22 / 21-14 / 23-21
2010 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-15
2009 LIN Dan CHEN Jin 21-18 / 21-16
2007 LIN Dan Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 22-20
2006 LIN Dan BAO Chunlai 18-21 / 21-17 / 21-12
2005 Taufik HIDAYAT LIN Dan 15-3 / 15-7
2003 XIA Xuanze Choong Hann WONG 15-6 / 13-15 / 15-6
2001 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-6 / 17-16
1999 SUN Jun PERMADI Fung 15-6 / 15-13
1997 Peter RASMUSSEN SUN Jun 16-17 / 18-13 / 15-10
1995 Harijanto ARBI PARK Sung Woo 15-11 / 15-8
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-11
1991 Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-4
1989 YANG Yang Ardy B WIRANATA 15-10 / 2-15 / 15-5
1987 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-2 / 13-15 / 15-12
1985 Han Jian Morten FROST HANSEN 14-18 / 15-10 / 15-8
1983 Icuk SUGIARTO Liem Swie King 15-8 / 12-15 / 17-16
1980 Rudy Hartono Liem Swie King 15-9 / 15-9
1977 Flemming Delfs Svend Pri 15-5 / 15-6