Chinese Taipei Open  

Tournament Name: Yonex Chinese Taipei Open 2013
Tournament Dates: 03/09/2013-08/09/2013
Location: Chinese Taipei, New Taipei City
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Gi Jung / KIM Sa Rang LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin
MS SON Wan Ho Tien Minh NGUYEN
WD JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na LEE So Hee / SHIN Seung Chan
WS SUNG Ji Hyun TAI Tzu Ying
XD SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na YOO Yeon Seong / EOM Hye Won

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 350 Yu-Wei CHIANG / LEE Yang 21-8 / 21-12 Jaspar Woon Chai YU / Jasmain TAY 935 15
Round 2 - Fernando KURNIAWAN / YEUNG Shing Choi 21-14 / 22-20 HUANG Po Jui / LU Ching Yao 880 37
Round 2 - LEE Jhe-Huei / SU Yi Neng 21-16 / 22-20 CHAN Dick Long Cotter / OR Chin Chung 645 27
Round 2 350 Yu-Wei CHIANG / LEE Yang 21-15 / 19-21 / 21-18 HO Wai Lun / LAW Cheuk Him 350 39
MD
Round 1 1 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-17 / 21-12 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 152 26
Round 1 - JUN Bong Chan / KANG Ji Wook 21-18 / 21-19 HEE Yong Kai Terry / Zhao Jiang Terry YEO 172 32
Round 1 - Yohanes Rendy SUGIARTO / Muhammad ULINNUHA 21-16 / 21-18 TIEN Tzu Chieh / WANG Chi-Lin 203 30
Round 1 - Fran KURNIAWAN / Bona SEPTANO 21-18 / 21-11 LIAO Min Chun / YANG Po Han 166 29
Round 1 11 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-6 / 21-14 Robin GONANSA / Yong Zhao Ashton CHEN 271 15
Round 1 - Sudket PRAPAKAMOL / Pakkawat VILAILAK 21-14 / 21-19 CHANG Ko-Chi / Chi-Hung LIAO 212 25
Round 1 20 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 22-20 / 21-11 LEE Jhe-Huei / SU Yi Neng - 32
Round 1 259 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 21-16 / 21-19 Raymond TAM / Glenn WARFE 79 25
Round 1 82 Robin MIDDLETON / Ross SMITH 21-12 / 21-13 LAM Chi Man / LEONG Kin Fai 872 22
Round 1 101 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 17-21 / 21-17 / 21-9 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 25 53
Round 1 - CHANG Kai Liang / TSENG Min Hao 21-16 / 21-19 KIM Dae Eun / Sang Joon LEE - 26
Round 1 9 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-8 LIN Yen Jui / WANG Chih Hao 123 30
Round 1 138 Hardianto HARDIANTO / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 21-12 / 21-15 Yu-Wei CHIANG / LEE Yang 350 20
Round 1 40 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 21-7 / 21-12 BAE Kwon Young / JUNG Jae Wook - 20
Round 1 - LOH Kean Yew / Zi Liang Derek WONG 21-15 / 15-21 / 21-19 Fernando KURNIAWAN / YEUNG Shing Choi - 46
Round 1 6 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-10 / 21-13 Ronald RONALD / Selvanus GEH 54 23
Round 2 1 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-13 / 21-19 JUN Bong Chan / KANG Ji Wook - 28
Round 2 - Fran KURNIAWAN / Bona SEPTANO 22-20 / 21-11 Yohanes Rendy SUGIARTO / Muhammad ULINNUHA - 29
Round 2 11 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-17 / 21-13 Sudket PRAPAKAMOL / Pakkawat VILAILAK - 22
Round 2 20 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-23 / 21-16 / 21-16 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 259 52
Round 2 82 Robin MIDDLETON / Ross SMITH 21-17 / 21-18 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 101 37
Round 2 9 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 19-21 / 21-9 / 21-18 CHANG Kai Liang / TSENG Min Hao - 56
Round 2 40 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 21-13 / 21-18 Hardianto HARDIANTO / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 138 25
Round 2 6 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-13 / 21-8 LOH Kean Yew / Zi Liang Derek WONG - 23
Quarter-final - Fran KURNIAWAN / Bona SEPTANO 21-18 / 21-16 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 1 41
Quarter-final 11 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-15 / 13-21 / 21-13 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 20 37
Quarter-final 9 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 21-15 / 21-14 Robin MIDDLETON / Ross SMITH 82 33
Quarter-final 6 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-19 / 14-21 / 21-17 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 40 54
Semi-final 11 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 22-20 / 13-21 / 21-9 Fran KURNIAWAN / Bona SEPTANO - 47
Semi-final 6 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-17 / 21-16 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 9 36
Final 6 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-11 / 21-11 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 11 28
MS (qual)
Round 1 1336 KIM DongHun 21-9 / 17-21 / 21-16 LAI Yu-Hua - 38
Round 1 - Ming Sheng FAN CHIANG 21-13 / 21-11 LAM Chi Man 1177 25
MS
Round 1 5 Tien Minh NGUYEN 21-8 / 21-8 YANG Chih Hsun 147 23
Round 1 344 Sheng-Jie YANG 21-16 / 21-17 TAM Chun Hei 214 33
Round 1 68 Zulfadli ZULKIFFLI 16-21 / 21-12 / 21-16 JONG SOO HWANG 197 65
Round 1 105 Chia-Hsin WAN 21-15 / 21-15 Arif RAMADHAN 134 26
Round 1 169 Khosit PHETPRADAB 21-17 / 21-16 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 31 34
Round 1 276 Pannawit THONGNUAM 21-14 / 21-19 Evert SUKAMTA 142 45
Round 1 47 Suppanyu AVIHINGSANON 21-17 / 21-15 PARK Sung Min 87 38
Round 1 258 Wong KIN YIK 21-12 / 21-15 Jaspar Woon Chai YU 532 24
Round 1 22 Viktor AXELSEN 23-21 / 20-22 / 22-20 CHU Han Chou 175 59
Round 1 149 Andre MARTEEN 21-16 / 14-21 / 21-17 Beng Hong KUAN 152 59
Round 1 766 Khai Siang TEOH 20-22 / 21-17 / 21-13 Him LAM 988 43
Round 1 287 LIN Chia Hsuan 21-10 / 21-14 Hyun Seok JANG 667 25
Round 1 29 HSU Jen Hao 21-10 / 21-14 Robin GONANSA 112 35
Round 1 216 CHENG Po Wei 22-20 / 21-17 Yi-Hsiang YANG 1030 33
Round 1 46 Zi Liang Derek WONG 21-17 / 21-16 Ming Sheng FAN CHIANG - 29
Round 1 129 Jiann Shiarng CHIANG 13-7 Ret. Nathan TANG 248 6
Round 1 - CHI Hung Ming 21-13 / 21-16 Kok Pong LOKE 259 27
Round 1 165 Beryno Jiann Tze WONG 19-21 / 21-8 / 21-10 Howard SHU 81 43
Round 1 236 HSU Shao Wen 21-5 / 21-10 LEONG Kin Fai 1177 18
Round 1 39 Anand PAWAR 21-14 / 21-15 LIN Yu Hsien 207 32
Round 1 170 SHIH Kuei Chun 21-10 / 21-17 WOON Kok Hong 313 30
Round 1 151 WANG Tzu Wei 16-21 / 21-16 / 21-17 LEE Dong Keun 42 72
Round 1 32 Alamsyah YUNUS 21-15 / 14-21 / 21-18 Sitthikom THAMMASIN 133 70
Round 1 233 SON Wan Ho 21-14 / 21-14 Tsai Hsin WU - 32
Round 1 61 Yong Zhao Ashton CHEN 21-16 / 16-21 / 21-10 LU Chi Yuan 765 43
Round 1 339 LU Chia Hung 21-11 / 21-17 KIM DongHun 1336 32
Round 1 34 Chun Seang TAN 21-19 / 21-17 LOH Kean Yew 274 30
Round 1 118 Joe WU 21-10 / 21-7 Jasmain TAY 1681 19
Round 1 62 Misha ZILBERMAN 21-10 / 21-11 Timothy CHIU 415 24
Round 1 94 HSUEH Hsuan Yi 21-19 / 21-17 Parinyawat THONGNUAM 123 40
Round 1 23 CHOU Tien Chen 22-20 / 21-14 Feng Tse HSIEH - 30
Round 1 206 Panji Akbar SUDRAJAT W.O. C. Rohit Yadav 177 0
Round 2 5 Tien Minh NGUYEN 21-15 / 21-14 Sheng-Jie YANG 344 29
Round 2 68 Zulfadli ZULKIFFLI 21-18 / 21-15 Chia-Hsin WAN 105 40
Round 2 169 Khosit PHETPRADAB 21-18 / 21-9 Pannawit THONGNUAM 276 39
Round 2 47 Suppanyu AVIHINGSANON 21-7 / 21-12 Wong KIN YIK 258 25
Round 2 22 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-15 Andre MARTEEN 149 49
Round 2 287 LIN Chia Hsuan 21-8 / 21-13 Khai Siang TEOH 766 26
Round 2 29 HSU Jen Hao 21-10 / 21-13 CHENG Po Wei 216 29
Round 2 46 Zi Liang Derek WONG 21-14 / 21-16 Jiann Shiarng CHIANG 129 31
Round 2 - CHI Hung Ming 21-14 / 21-19 Beryno Jiann Tze WONG 165 31
Round 2 236 HSU Shao Wen 16-21 / 21-12 / 21-11 Anand PAWAR 39 47
Round 2 151 WANG Tzu Wei 21-12 / 21-13 SHIH Kuei Chun 170 30
Round 2 206 Panji Akbar SUDRAJAT 10-21 / 21-18 / 22-20 Alamsyah YUNUS 32 72
Round 2 233 SON Wan Ho 20-22 / 21-14 / 21-13 Yong Zhao Ashton CHEN 61 85
Round 2 339 LU Chia Hung 21-19 / 11-21 / 21-17 Chun Seang TAN 34 53
Round 2 62 Misha ZILBERMAN 21-6 / 23-21 Joe WU 118 38
Round 2 23 CHOU Tien Chen 11-21 / 21-18 / 21-15 HSUEH Hsuan Yi 94 56
Round 3 5 Tien Minh NGUYEN 21-16 / 21-15 Zulfadli ZULKIFFLI 68 36
Round 3 169 Khosit PHETPRADAB 21-16 / 16-21 / 21-11 Suppanyu AVIHINGSANON 47 58
Round 3 22 Viktor AXELSEN 22-20 / 21-13 LIN Chia Hsuan 287 33
Round 3 29 HSU Jen Hao 21-10 / 21-18 Zi Liang Derek WONG 46 39
Round 3 - CHI Hung Ming 22-20 / 21-15 HSU Shao Wen 236 37
Round 3 151 WANG Tzu Wei 21-17 / 21-7 Panji Akbar SUDRAJAT 206 36
Round 3 233 SON Wan Ho 21-14 / 16-21 / 21-7 LU Chia Hung 339 63
Round 3 23 CHOU Tien Chen 21-11 / 10-21 / 21-11 Misha ZILBERMAN 62 50
Quarter-final 5 Tien Minh NGUYEN 21-9 / 21-10 Khosit PHETPRADAB 169 30
Quarter-final 29 HSU Jen Hao 21-10 / 21-16 Viktor AXELSEN 22 39
Quarter-final 151 WANG Tzu Wei 21-9 / 19-21 / 21-16 CHI Hung Ming - 56
Quarter-final 233 SON Wan Ho 21-16 / 21-9 CHOU Tien Chen 23 40
Semi-final 5 Tien Minh NGUYEN 21-16 / 25-23 HSU Jen Hao 29 71
Semi-final 233 SON Wan Ho 21-13 / 21-5 WANG Tzu Wei 151 34
Final 233 SON Wan Ho 19-21 / 21-9 / 21-18 Tien Minh NGUYEN 5 77
WD (qual)
Round 1 173 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-16 / 21-18 HSU Ya Ching / WU Yu Lun - 31
Round 1 563 Yi Ling Elaine CHUA / Dellis YULIANA 21-18 / 21-17 LIN Wan Ching / LIN Xiao Min 563 25
Round 1 389 Pai-Jou CHEN / HUANG Mei Ching 21-19 / 24-22 WEN Hao Yun / YE Jing Ya 359 27
WD
Round 1 7 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-11 / 21-17 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 60 27
Round 1 155 Komala DEWI / Meiliana JAUHARI 21-14 / 21-14 Ya-Han CHANG / Yi-Chu SHIH 107 24
Round 1 46 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-16 / 21-11 LIN Tsun Yu / LIU Shu Chih 297 36
Round 1 84 CHIEN Yu Chin / WU Ti Jung 16-5 Ret. Serithammarak ARTIMA / Peeraya MUNKITAMORN 63 8
Round 1 16 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-10 / 21-14 Pacharakamol ARKORNSAKUL / Rawinda PRAJONGJAI - 29
Round 1 75 CHEN Hsiao Huan / LAI Chia Wen 21-5 / 21-13 Yi Ling Elaine CHUA / Dellis YULIANA 563 18
Round 1 27 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 22-20 / 21-13 Melati Daeva OKTAVIANTI / Rosyita Eka PUTRI SARI 74 32
Round 1 173 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-16 / 21-16 CHIANG Kai Hsin / TSAI Pei-Ling 56 32
Round 1 118 Natcha SAENGCHOTE / Sarita SUWANNAKITBORIHAN 21-17 / 21-18 HUNG Shih Chieh / WU Fang Chien 109 32
Round 1 36 WANG Rong / ZHANG Zhibo 21-15 / 21-17 Maretha Dea GIOVANI / Melvira OKLAMONA 90 41
Round 1 389 Pai-Jou CHEN / HUANG Mei Ching 24-22 / 18-21 / 21-16 CHANG Ching Hui / CHANG Hsin Tien 289 54
Round 1 32 Hui Ern NG / Hui Lin NG 21-15 / 19-21 / 21-16 Yu Yan Vanessa NEO / Mingtian FU 346 43
Round 1 120 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 16-21 / 21-9 CHOI Hye In / PARK So Young - 64
Round 1 53 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-1 / 21-4 Anna RANKIN / Madeleine STAPLETON 92 17
Round 1 78 WANG Pei Rong / KUO Yu Wen 19-21 / 21-11 / 21-15 SHUAI Pei Ling / Saralee THOUNGTHONGKAM - 40
Round 1 11 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-11 / 22-20 Rodjana CHUTHABUNDITKUL / Jongkolphan KITITHARAKUL 114 40
Round 2 7 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 18-21 / 21-15 / 21-13 Komala DEWI / Meiliana JAUHARI 155 52
Round 2 46 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 19-21 / 21-11 / 21-19 CHIEN Yu Chin / WU Ti Jung 84 57
Round 2 16 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-18 / 21-14 CHEN Hsiao Huan / LAI Chia Wen 75 41
Round 2 173 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-10 / 22-20 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 27 35
Round 2 36 WANG Rong / ZHANG Zhibo 21-10 / 21-11 Natcha SAENGCHOTE / Sarita SUWANNAKITBORIHAN 118 23
Round 2 32 Hui Ern NG / Hui Lin NG 21-18 / 21-17 Pai-Jou CHEN / HUANG Mei Ching 389 36
Round 2 53 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 24-22 / 21-7 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 120 41
Round 2 11 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-18 / 14-21 / 21-14 WANG Pei Rong / KUO Yu Wen 78 48
Quarter-final 7 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-18 / 21-15 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 46 41
Quarter-final 16 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-23 / 21-9 / 21-19 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 173 71
Quarter-final 36 WANG Rong / ZHANG Zhibo 21-15 / 22-24 / 21-9 Hui Ern NG / Hui Lin NG 32 51
Quarter-final 11 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 14-21 / 21-17 / 21-19 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 53 62
Semi-final 7 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-16 / 21-17 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 16 37
Semi-final 11 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-13 / 18-21 / 21-16 WANG Rong / ZHANG Zhibo 36 54
Final 7 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na W.O. LEE So Hee / SHIN Seung Chan 11 0
WS (qual)
Round 1 465 CHANG Hsin Ping 13-21 / 22-20 / 21-12 Byeol Lim LEE 550 43
Round 1 234 Beiwen ZHANG 21-14 / 21-23 / 21-17 Sarita SUWANNAKITBORIHAN 210 46
Round 2 - CHEN Su Yu 17-21 / 21-19 / 21-18 Iris WANG 314 49
Round 2 175 YU Chien Hui 21-13 / 21-11 CHEN Yen Hua 695 23
Round 2 423 CHEN Shih Ying 21-11 / 21-11 CHANG Hsin Ping 465 23
Round 2 234 Beiwen ZHANG 21-11 / 21-17 Yu Chen CHANG 901 25
Round 2 344 Wisara MAKASASITORN 23-21 / 17-21 / 21-19 CHIU Yi Ju 320 54
Round 3 - JUNG Yul Gyo 17-21 / 21-13 / 21-15 CHEN Su Yu - 39
Round 3 175 YU Chien Hui 16-21 / 21-18 / 21-18 CHEN Shih Ying 423 43
Round 3 234 Beiwen ZHANG 21-11 / 21-11 SUNG Shuo Yun 264 23
Round 3 344 Wisara MAKASASITORN 21-15 / 21-11 Wen Chi HSU 364 29
WS
Round 1 6 SUNG Ji Hyun 21-9 / 21-13 CHIANG Ying Li 109 28
Round 1 115 CHANG Ya Lan 21-11 / 21-9 Anna RANKIN 101 20
Round 1 18 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-17 / 15-21 / 21-17 CHEN Hsiao Huan 157 46
Round 1 89 HSU Ya Ching 21-15 / 21-17 JUNG Yul Gyo - 27
Round 1 153 LIN Ying Chun 17-21 / 21-18 / 21-17 Lindaweni FANETRI 12 49
Round 1 135 Thi Trang (B) VU 21-10 / 21-14 KIM Soo Jin 147 29
Round 1 25 Juan GU 15-21 / 21-11 / 21-9 TANG Wan Yi 176 44
Round 1 95 CHENG Chi Ya 21-13 / 21-17 Rawinda PRAJONGJAI 100 32
Round 1 51 Michelle LI 21-15 / 21-12 LEE Jang Mi 174 31
Round 1 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-16 / 21-12 Adrianti FIRDASARI 32 32
Round 1 196 CHENG Shao Chieh 19-21 / 21-16 / 21-16 YU Chien Hui 175 44
Round 1 13 BAE Yeon Ju 21-16 / 21-12 LEE Chia Hsin 162 31
Round 1 61 Jiayuan CHEN 21-14 / 21-15 Natcha SAENGCHOTE 159 31
Round 1 15 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 21-18 Tanvi LAD 83 33
Round 1 234 Beiwen ZHANG 21-18 / 21-10 Wisara MAKASASITORN 344 29
Round 1 8 TAI Tzu Ying 15-21 / 21-17 / 21-13 Bellaetrix MANUPUTTY 28 53
Round 2 6 SUNG Ji Hyun 21-8 / 21-12 CHANG Ya Lan 115 26
Round 2 18 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-13 / 21-19 HSU Ya Ching 89 30
Round 2 135 Thi Trang (B) VU 21-9 / 21-10 LIN Ying Chun 153 25
Round 2 25 Juan GU 24-22 / 21-18 CHENG Chi Ya 95 48
Round 2 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-11 / 21-15 Michelle LI 51 32
Round 2 13 BAE Yeon Ju 21-15 / 18-21 / 21-17 CHENG Shao Chieh 196 59
Round 2 15 Sapsiree TAERATTANACHAI 22-20 / 21-13 Jiayuan CHEN 61 31
Round 2 8 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-19 Beiwen ZHANG 234 29
Quarter-final 6 SUNG Ji Hyun 23-21 / 21-7 Porntip BURANAPRASERTSUK 18 38
Quarter-final 25 Juan GU 21-18 / 17-21 / 21-16 Thi Trang (B) VU 135 62
Quarter-final 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 19-21 / 21-17 / 21-18 BAE Yeon Ju 13 67
Quarter-final 8 TAI Tzu Ying 17-21 / 21-16 / 21-11 Sapsiree TAERATTANACHAI 15 49
Semi-final 6 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-10 Juan GU 25 36
Semi-final 8 TAI Tzu Ying 17-21 / 21-15 / 21-19 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 67
Final 6 SUNG Ji Hyun 21-16 / 21-9 TAI Tzu Ying 8 38
XD
Round 1 - LEE Yong Dae / SHIN Seung Chan 19-21 / 21-17 / 21-15 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 54 54
Round 1 29 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-12 / 21-11 LEE Jhe-Huei / HUANG Mei Ching - 20
Round 1 262 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 21-18 / 21-15 WANG Chia Min / HSIEH Pei Chen 490 28
Round 1 66 YOO Yeon Seong / EOM Hye Won 21-17 / 21-12 Patiphat CHALARDCHALEAM / Jongkolphan KITITHARAKUL 93 38
Round 1 - LEE Sheng Mu / CHENG Shao Chieh 21-19 / 21-16 LOH Kean Hean / Dellis YULIANA 605 24
Round 1 - Alfian Eko PRASETYA / Shendy Puspa IRAWATI 21-16 / 11-21 / 23-21 KANG Ji Wook / CHOI Hye In 237 46
Round 1 1158 TSENG Min Hao / LAI Chia Wen 23-21 / 21-18 Wannawat AMPUNSUWAN / Rodjana CHUTHABUNDITKUL 84 27
Round 1 80 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 21-14 / 19-21 / 21-14 HUANG Po Yi / CHENG Wen Hsing - 43
Round 1 - HEE Yong Kai Terry / Lei YAO 21-12 / 21-13 Mohd Razif ABDUL LATIF / Kristi DAS - 19
Round 1 146 Joe WU / CHANG Ya Lan W.O. Vountus Indra MAWAN / Sannatasah SANIRU 97 0
Round 1 99 LIN Chia Yu / WANG Pei Rong W.O. Mohd Zakry ABDUL LATIF / Peeraya MUNKITAMORN 940 0
Round 2 - LEE Yong Dae / SHIN Seung Chan 21-12 / 15-21 / 21-18 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 6 50
Round 2 148 Zhao Jiang Terry YEO / Shinta Mulia SARI 21-8 / 21-9 Joe WU / CHANG Ya Lan 146 19
Round 2 29 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-19 / 21-11 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 15 29
Round 2 66 YOO Yeon Seong / EOM Hye Won 21-11 / 21-9 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 262 27
Round 2 - Alfian Eko PRASETYA / Shendy Puspa IRAWATI 21-14 / 21-18 LEE Sheng Mu / CHENG Shao Chieh - 26
Round 2 13 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 21-12 / 21-19 TSENG Min Hao / LAI Chia Wen 1158 29
Round 2 80 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 21-16 / 20-22 / 21-12 HEE Yong Kai Terry / Lei YAO - 48
Round 2 8 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-12 / 21-17 LIN Chia Yu / WANG Pei Rong 99 26
Quarter-final - LEE Yong Dae / SHIN Seung Chan 18-21 / 21-16 / 21-15 Zhao Jiang Terry YEO / Shinta Mulia SARI 148 53
Quarter-final 66 YOO Yeon Seong / EOM Hye Won 21-15 / 21-16 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 29 29
Quarter-final 13 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 21-12 / 21-17 Alfian Eko PRASETYA / Shendy Puspa IRAWATI - 35
Quarter-final 80 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 21-13 / 22-20 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 8 33
Semi-final 66 YOO Yeon Seong / EOM Hye Won 21-12 / 21-18 LEE Yong Dae / SHIN Seung Chan - 32
Semi-final 13 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 21-18 / 21-18 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 80 32
Final 13 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 22-20 / 12-21 / 21-16 YOO Yeon Seong / EOM Hye Won 66 66
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 69 7 22.6% 2477 79.9 00:32:19 2.47 0 0.0%
MS 61 140 18 29.5% 4960 81.31 00:40:51 1.99 8 13.1%
WD 29 69 11 37.9% 2492 85.93 00:40:37 2.12 3 10.3%
WS 31 72 10 32.3% 2590 83.55 00:38:35 2.17 3 9.7%
XD 24 55 7 29.2% 2000 83.33 00:34:42 2.4 1 4.2%
Total 176 405 53 30.1% 14519 82.49 00:38:04 2.17 15 8.5%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
Michelle LILEE Jang MiWS Round 1 2 11 View
CHANG Ye Na / KIM So YeongAnna RANKIN / Madeleine STAPLETONWD Round 1 1 11 View
SON Wan HoWANG Tzu WeiMS Semi-final 2 11 View
Byeol Lim LEECHANG Hsin PingWS Round 1 1 11 View
Anand PAWARHSU Shao WenMS Round 2 1 10 View
CHOU Tien ChenFeng Tse HSIEHMS Round 1 1 10 View
Beryno Jiann Tze WONGHoward SHUMS Round 1 3 10 View
Juan GUTANG Wan YiWS Round 1 3 10 View
HSU Shao WenAnand PAWARMS Round 2 2 10 View
WANG Rong / ZHANG ZhiboMaretha Dea GIOVANI / Melvira OKLAMONAWD Round 1 2 10 View

Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Vietnam 7 2 77.8%
Denmark 3 1 75.0%
Korea 55 23 70.5%
Japan 2 1 66.7%
Israel 2 1 66.7%
U.S.A. 4 3 57.1%
Thailand 24 25 49.0%
Chinese Taipei 58 72 44.6%
Malaysia 11 14 44.0%
Singapore 12 16 42.9%
Macau 3 4 42.9%
Indonesia 12 18 40.0%
Australia 2 3 40.0%
India 1 2 33.3%
Canada 1 3 25.0%
New Zealand 1 4 20.0%
Hong Kong 0 3 0.0%
Brunei Darussalem 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 CHOU Tien Chen Kodai NARAOKA 14-21 / 21-10 / 21-6
2019 CHOU Tien Chen HEO Kwang Hee 21-12 / 21-13
2018 LEE Zii Jia Riichi TAKESHITA 21-17 / 16-21 / 21-11
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 18-21 / 21-19 / 21-15
2016 CHOU Tien Chen QIAO Bin 21-18 / 21-17
2015 CHEN Long CHOU Tien Chen 15-21 / 21-9 / 21-6
2014 LIN Dan WANG Zhengming 21-19 / 21-14
2013 SON Wan Ho Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-9 / 21-18
2012 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-11 / 21-17
2011 Tommy SUGIARTO Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 15-21 / 21-17
2010 Simon SANTOSO SON Wan Ho 21-14 / 21-11
2009 Tien Minh NGUYEN Choong Hann WONG 21-11 / 21-14
2008 Simon SANTOSO Muhammad Roslin HASHIM 21-18 / 13-21 / 21-10
2007 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 18-21 / 21-6 / 21-13
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 12-21 / 21-11
2005 LEE Hyun Il SHON Seung Mo 15-13 / 15-6
2004 LEE Chong Wei Beng Hong KUAN 15-4 / 15-10
2003 Choong Hann WONG Sony Dwi KUNCORO 3-15 / 15-7 / 15-4
2002 Taufik HIDAYAT HARIYANTO Agus 15-10 / 15-8
2000 Peter Hoeg GADE Choong Hann WONG 15-9 / 15-5
1999 PERMADI Fung Rashid SIDEK 17-16 / 5-15 / 15-6
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 15-10 / 18-15
1996 DONG Jiong Rashid SIDEK 15-11 / 15-4
1995 Hermawan SUSANTO LEE Kwang Jin 15-2 / 18-13
1994 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-2
1993 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-18 / 15-6 / 15-5
1992 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 8-15 / 15-0 / 15-7
1991 Hermawan SUSANTO Ardy B WIRANATA 15-18 / 15-11 / 15-7
1990 WU Chun-Sheng LIAO Gwo-Hwa 18-17 / 7-15 / 15-11
1989 Morten FROST HANSEN Eddy KURNIAWAN 15-12 / 15-3