Denmark Open  

Tournament Name: YONEX Denmark Open
Tournament Dates: 18/10/2016-23/10/2016
Location: Denmark, Odense
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD GOH V Shem / TAN Wee Kiong Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET
MS Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan
WS Akane YAMAGUCHI TAI Tzu Ying
XD Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN ZHENG Siwei / CHEN Qingchen

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 156 Kasper ANTONSEN / Frederik SØGAARD 21-13 / 19-21 / 21-18 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 232 53
Round 1 59 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER 21-14 / 17-21 / 21-15 Mathias BAY-SMIDT / Joel EIPE - 51
Round 1 251 Job CASTILLO / Jonathan PERSSON 21-19 / 19-21 / 23-21 Nicklas MATHIASEN / Steve OLESEN 349 56
Round 1 154 Frederik COLBERG / Rasmus FLADBERG 23-21 / 21-19 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 243 32
Round 1 165 LU Kai / ZHENG Siwei 21-14 / 21-14 Jeppe BAY / Rasmus KJÆR 275 23
Round 1 36 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 22-20 / 21-17 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 122 33
Round 2 127 Ben LANE / Sean VENDY 17-21 / 21-19 / 21-18 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER 59 60
Round 2 154 Frederik COLBERG / Rasmus FLADBERG 21-11 / 21-13 Job CASTILLO / Jonathan PERSSON 251 25
Round 2 36 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 22-20 / 22-20 LU Kai / ZHENG Siwei 165 31
MD
Round 1 29 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 2-1 Ret. CHAI Biao / HONG Wei 2 1
Round 1 27 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-13 / 21-12 Kasper ANTONSEN / Frederik SØGAARD 156 33
Round 1 13 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-11 / 21-18 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 16 29
Round 1 32 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 4-1 Ret. Raphael BECK / Peter KAESBAUER 45 3
Round 1 14 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-18 / 21-14 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 10 41
Round 1 - Rian Agung SAPUTRO / Hendra SETIAWAN 17-21 / 21-9 / 21-17 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 79 48
Round 1 15 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-16 / 21-9 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 23 27
Round 1 - CHOI SolGyu / KIM Gi Jung 23-21 / 21-12 Mohammad AHSAN / Berry ANGRIAWAN - 33
Round 1 20 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-10 / 21-19 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 22 32
Round 1 8 LI Junhui / LIU Yuchen 21-15 / 21-17 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 43 30
Round 1 18 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-19 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 36 45
Round 1 7 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-18 / 18-21 / 21-18 LIU Cheng / ZHANG Nan - 58
Round 1 31 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-15 / 21-10 Ben LANE / Sean VENDY 127 30
Round 1 12 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-19 / 16-21 / 24-22 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 83 59
Round 1 - FU Haifeng / XU Chen 21-19 / 17-21 / 21-15 Frederik COLBERG / Rasmus FLADBERG 154 46
Round 1 9 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 19-21 / 22-20 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 17 62
Round 2 27 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-10 / 21-12 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 29 29
Round 2 13 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-11 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 32 29
Round 2 14 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 17-21 / 21-17 / 21-12 Rian Agung SAPUTRO / Hendra SETIAWAN - 46
Round 2 15 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-7 / 16-21 / 21-8 CHOI SolGyu / KIM Gi Jung - 35
Round 2 8 LI Junhui / LIU Yuchen 21-19 / 21-12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 20 38
Round 2 7 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-18 / 21-17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 18 46
Round 2 12 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-10 / 18-21 / 21-17 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 31 49
Round 2 9 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-10 / 21-19 FU Haifeng / XU Chen - 38
Quarter-final 27 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-16 / 12-21 / 21-19 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 13 49
Quarter-final 15 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-19 / 21-7 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 14 32
Quarter-final 7 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-18 / 25-23 LI Junhui / LIU Yuchen 8 46
Quarter-final 9 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 21-5 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 12 33
Semi-final 27 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-11 / 21-18 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 15 34
Semi-final 7 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 20-22 / 21-15 / 21-11 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 9 57
Final 7 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 14-21 / 22-20 / 21-19 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 27 61
MS (qual)
Round 1 50 CHONG Wei Feng 22-20 / 21-18 Christian LIND THOMSEN 108 53
Round 1 89 Marius MYHRE 11-21 / 21-18 / 21-19 Thomas ROUXEL 66 59
Round 1 44 Anders ANTONSEN 21-12 / 21-16 Scott EVANS 77 32
Round 1 106 Mattias BORG 21-10 / 21-19 HEO Kwang Hee 64 36
Round 1 51 Raul MUST 21-13 / 8-21 / 22-20 PARUPALLI Kashyap 79 59
Round 1 62 Khosit PHETPRADAB 21-10 / 21-13 Job CASTILLO 103 31
Round 1 73 Lucas CLAERBOUT 23-21 / 11-21 / 21-17 LIN Yu Hsien 63 64
Round 1 84 Kim BRUUN 21-15 / 21-15 Maxime MOREELS 95 35
Round 2 50 CHONG Wei Feng 15-21 / 21-16 / 21-6 Marius MYHRE 89 55
Round 2 44 Anders ANTONSEN 21-14 / 21-9 Mattias BORG 106 32
Round 2 62 Khosit PHETPRADAB 21-15 / 21-15 Raul MUST 51 35
Round 2 73 Lucas CLAERBOUT 11-21 / 21-19 / 21-19 Kim BRUUN 84 68
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 16-21 / 21-19 / 21-11 WEI Nan 19 60
Round 1 32 PRANNOY H. S. 21-13 / 19-21 / 22-20 CHONG Wei Feng 50 63
Round 1 8 CHOU Tien Chen 22-20 / 21-5 HU Yun 15 33
Round 1 38 Brice LEVERDEZ 20-22 / 21-12 / 21-14 Zulfadli ZULKIFFLI 33 69
Round 1 6 TIAN Houwei 21-13 / 21-15 Pablo ABIAN 37 36
Round 1 18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-17 / 19-21 / 21-15 SAI PRANEETH B. 34 62
Round 1 12 Rajiv OUSEPH 21-8 / 17-21 / 21-17 Iskandar ZULKARNAIN 26 52
Round 1 44 Anders ANTONSEN 21-10 / 21-13 HSU Jen Hao 20 35
Round 1 14 Marc ZWIEBLER 17-21 / 21-18 / 21-19 QIAO Bin 25 72
Round 1 7 SON Wan Ho 21-16 / 21-15 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 9 45
Round 1 23 Ajay JAYARAM 21-15 / 21-16 Boonsak PONSANA 29 36
Round 1 24 SHI Yuqi 21-16 / 19-21 / 21-14 Jan O JORGENSEN 5 57
Round 1 16 WONG Wing Ki Vincent 21-14 / 21-11 Khosit PHETPRADAB 62 34
Round 1 11 NG Ka Long Angus 23-21 / 21-8 Lucas CLAERBOUT 73 36
Round 1 22 LEE Hyun Il 14-21 / 21-15 / 21-15 WANG Tzu Wei 31 53
Round 1 4 Viktor AXELSEN 21-14 / 22-24 / 21-10 JEON Hyeok Jin 28 60
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-10 / 22-20 PRANNOY H. S. 32 40
Round 2 38 Brice LEVERDEZ 21-19 / 21-17 CHOU Tien Chen 8 49
Round 2 18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-16 / 21-15 TIAN Houwei 6 45
Round 2 44 Anders ANTONSEN 15-21 / 22-20 / 21-14 Rajiv OUSEPH 12 76
Round 2 7 SON Wan Ho 21-18 / 21-11 Marc ZWIEBLER 14 38
Round 2 24 SHI Yuqi 23-21 / 21-15 Ajay JAYARAM 23 46
Round 2 16 WONG Wing Ki Vincent 21-17 / 21-10 NG Ka Long Angus 11 31
Round 2 22 LEE Hyun Il 7-21 / 21-13 / 21-14 Viktor AXELSEN 4 51
Quarter-final 38 Brice LEVERDEZ 21-17 / 20-22 / 21-19 LEE Chong Wei 1 77
Quarter-final 18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-17 / 14-21 / 21-15 Anders ANTONSEN 44 66
Quarter-final 7 SON Wan Ho 21-13 / 15-21 / 21-18 SHI Yuqi 24 68
Quarter-final 22 LEE Hyun Il 6-21 / 21-13 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 16 50
Semi-final 18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-9 / 21-13 Brice LEVERDEZ 38 32
Semi-final 7 SON Wan Ho 21-14 / 21-16 LEE Hyun Il 22 39
Final 18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-13 / 23-21 SON Wan Ho 7 55
WD (qual)
Round 1 237 Julie Dawall JAKOBSEN / Ditte SØBY 21-12 / 21-8 Camilla MADSEN / Mai SURROW 687 27
Round 1 724 Anne Katrine HANSEN / Marie Louise STEFFENSEN 21-19 / 21-19 Linda EFLER / Franziska VOLKMANN 290 35
Round 1 465 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-10 / 21-14 Isabella NIELSEN / Sofie NIELSEN 724 26
Round 2 269 Line NØRGAARD / Nanna VESTERGAARD 19-21 / 21-14 / 21-16 Anne Katrine HANSEN / Marie Louise STEFFENSEN 724 57
WD
Round 1 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-16 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 22 32
Round 1 17 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-18 / 21-14 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 465 35
Round 1 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-19 / 21-6 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 60 38
Round 1 - MA Jin / ZHONG Qianxin 21-9 / 21-12 Clara NISTAD / Emma WENGBERG 38 31
Round 1 5 LUO Ying / LUO Yu 21-18 / 21-6 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 43 36
Round 1 23 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-12 / 21-7 Line NØRGAARD / Nanna VESTERGAARD 269 21
Round 1 8 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-16 / 18-21 / 21-13 HUANG Dongping / LI Yinhui - 72
Round 1 13 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-13 Heather OLVER / Jessica PUGH - 33
Round 1 18 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-13 / 12-21 / 21-19 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 19 51
Round 1 12 Vivian HOO / WOON Khe Wei 6-21 / 21-19 / 21-16 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 85 59
Round 1 27 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-10 / 21-14 Julie Dawall JAKOBSEN / Ditte SØBY 237 29
Round 1 6 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-13 / 21-8 CHIANG Ying Li / HSU Ya Ching 371 24
Round 1 70 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 21-9 / 21-19 Gabriella BØJE / Cecilie SENTOW 397 29
Round 1 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-7 / 21-9 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 128 23
Round 1 24 CHAE YuJung / KIM So Yeong 21-12 / 21-7 Line FLEISCHER / Claudia PAREDES 403 22
Round 1 3 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 20-22 / 21-16 / 21-11 CHEN Qingchen / JIA Yifan 15 66
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 17 32
Round 2 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-18 / 21-16 MA Jin / ZHONG Qianxin - 56
Round 2 5 LUO Ying / LUO Yu 21-9 / 21-16 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 23 35
Round 2 13 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 22-20 CHANG Ye Na / LEE So Hee 8 57
Round 2 18 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-13 / 21-19 Vivian HOO / WOON Khe Wei 12 34
Round 2 6 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-13 / 21-10 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 27 37
Round 2 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-3 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 70 26
Round 2 3 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-8 / 21-17 CHAE YuJung / KIM So Yeong 24 31
Quarter-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 24-22 / 21-15 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 9 55
Quarter-final 13 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-18 LUO Ying / LUO Yu 5 53
Quarter-final 6 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 22-20 / 21-15 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 18 45
Quarter-final 3 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-18 / 21-17 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 4 43
Semi-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-11 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 13 37
Semi-final 3 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-13 / 26-24 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 6 57
Final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 19-21 / 21-11 / 21-16 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 3 68
WS (qual)
Round 1 188 Amalie HERTZ 22-20 / 25-27 / 21-19 Martina REPISKA 157 65
Round 1 82 Sofie Holmboe DAHL 17-21 / 21-15 / 21-11 Camilla MARTENS 189 44
Round 1 184 KIM Na Yeong 10-21 / 21-13 / 21-16 Irina Amalie ANDERSEN 136 49
Round 1 87 Julie FINNE-IPSEN 21-10 / 21-10 Nadia FANKHAUSER 252 22
Round 2 88 Julie Dawall JAKOBSEN 21-12 / 21-11 Sofie Holmboe DAHL 82 30
Round 2 184 KIM Na Yeong 21-14 / 21-19 Mia BLICHFELDT 66 34
WS
Round 1 1 Carolina MARIN 21-13 / 16-21 / 24-22 Julie Dawall JAKOBSEN 88 53
Round 1 184 KIM Na Yeong 21-17 / 21-19 Kate FOO KUNE 76 33
Round 1 9 SUN Yu 21-9 / 21-14 KIM Hyo Min 50 49
Round 1 49 Mette POULSEN 21-9 / 21-16 Amalie HERTZ 188 31
Round 1 4 Nozomi OKUHARA 21-11 / 24-22 YIP Pui Yin 34 47
Round 1 16 Minatsu MITANI 21-9 / 21-11 Kristina GAVNHOLT 56 26
Round 1 10 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-23 / 21-17 Nitchaon JINDAPOL 18 66
Round 1 57 Airi MIKKELA 21-14 / 21-18 Julie FINNE-IPSEN 87 31
Round 1 13 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-12 / 21-5 HSU Ya Ching 30 23
Round 1 6 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-11 Linda ZETCHIRI 28 30
Round 1 21 Beiwen ZHANG 21-11 / 21-16 Line Højmark KJAERSFELDT 22 27
Round 1 7 SUNG Ji Hyun 21-11 / 21-15 LIANG Xiaoyu 33 34
Round 1 12 Sayaka SATO 20-22 / 21-16 / 21-13 Natalia Koch ROHDE 38 55
Round 1 8 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-19 HE Bingjiao 11 38
Round 1 14 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-7 / 21-14 Ksenia POLIKARPOVA 51 27
Round 1 35 CHEUNG Ngan Yi 21-9 / 21-10 CHIANG Ying Li 72 30
Round 2 1 Carolina MARIN 19-21 / 21-15 / 21-19 KIM Na Yeong 184 65
Round 2 9 SUN Yu 21-7 / 21-13 Mette POULSEN 49 41
Round 2 4 Nozomi OKUHARA 13-21 / 21-6 / 21-14 Minatsu MITANI 16 41
Round 2 10 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-14 Airi MIKKELA 57 29
Round 2 6 TAI Tzu Ying 21-10 / 21-18 Porntip BURANAPRASERTSUK 13 28
Round 2 7 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-13 Beiwen ZHANG 21 35
Round 2 12 Sayaka SATO 21-13 / 21-23 / 21-18 PUSARLA V. Sindhu 8 65
Round 2 35 CHEUNG Ngan Yi 21-16 / 21-10 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 14 41
Quarter-final 1 Carolina MARIN 21-19 / 16-21 / 27-25 SUN Yu 9 95
Quarter-final 10 Akane YAMAGUCHI 21-13 / 21-14 Nozomi OKUHARA 4 29
Quarter-final 6 TAI Tzu Ying 12-21 / 25-23 / 23-21 SUNG Ji Hyun 7 66
Quarter-final 35 CHEUNG Ngan Yi 21-19 / 21-12 Sayaka SATO 12 41
Semi-final 10 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 19-21 / 21-18 Carolina MARIN 1 82
Semi-final 6 TAI Tzu Ying 21-13 / 20-22 / 21-18 CHEUNG Ngan Yi 35 61
Final 10 Akane YAMAGUCHI 19-21 / 21-14 / 21-12 TAI Tzu Ying 6 58
XD (qual)
Round 1 308 Jones Ralfy JANSEN / Franziska VOLKMANN 22-20 / 21-18 Raphael BECK / Carla NELTE 291 34
Round 1 - Oliver LEYDON-DAVIS / Gronya SOMERVILLE 19-21 / 21-14 / 21-14 Tobias SUDER / Line NØRGAARD 318 45
Round 1 56 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 21-14 / 21-13 CHUNG Eui Seok / KIM Hye Rin 511 26
Round 1 190 LEE Yang / HSU Ya Ching 20-22 / 21-19 / 21-11 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 106 51
Round 1 - Sean VENDY / Heather OLVER 21-19 / 21-12 Nicklas MATHIASEN / Gabriella BØJE 284 28
Round 1 227 Mathias BAY-SMIDT / Alexandra BØJE 21-17 / 21-10 Steve OLESEN / Maja RINDSHOEJ 151 27
Round 1 82 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-12 / 21-11 Kristoffer KNUDSEN / Emilie JUUL 154 23
Round 1 192 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-15 / 21-19 Jeppe BAY / Cecilie FINNE-IPSEN 286 30
Round 2 - Oliver LEYDON-DAVIS / Gronya SOMERVILLE 19-21 / 25-23 / 21-17 Jones Ralfy JANSEN / Franziska VOLKMANN 308 54
Round 2 56 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 21-18 / 21-13 LEE Yang / HSU Ya Ching 190 28
Round 2 227 Mathias BAY-SMIDT / Alexandra BØJE 19-21 / 21-18 / 21-15 Sean VENDY / Heather OLVER - 54
Round 2 82 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-12 / 21-18 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 192 35
XD
Round 1 1 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-19 / 21-17 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 20 36
Round 1 69 Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 23-21 / 21-17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 47 35
Round 1 7 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-14 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 30 36
Round 1 15 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 21-19 / 21-15 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 14 41
Round 1 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 10-21 / 21-12 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 17 54
Round 1 171 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 21-15 / 21-16 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 56 34
Round 1 - LI Junhui / BAO Yixin 21-17 / 4-5 Ret. CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 25
Round 1 16 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 23-21 / 21-9 Oliver LEYDON-DAVIS / Gronya SOMERVILLE - 32
Round 1 12 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-15 / 21-13 Mathias BAY-SMIDT / Alexandra BØJE 227 29
Round 1 13 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 17-21 / 21-14 / 21-13 Matthew NOTTINGHAM / Emily WESTWOOD 42 51
Round 1 18 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-15 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 82 29
Round 1 6 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-14 / 21-19 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 44 29
Round 1 - KIM DukYoung / YOO Chae Ran 21-15 / 21-19 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 63 36
Round 1 8 LU Kai / HUANG Yaqiong 19-21 / 21-14 / 21-14 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 25 42
Round 1 - WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-15 / 21-15 Ben LANE / Jessica PUGH 59 29
Round 1 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-11 HUANG Kaixiang / LI Yinhui 242 26
Round 2 1 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-14 / 21-17 Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 69 32
Round 2 7 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 18-21 / 21-11 / 21-17 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 15 68
Round 2 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-15 / 21-17 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 171 42
Round 2 - LI Junhui / BAO Yixin 21-16 / 21-16 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 16 34
Round 2 13 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 19-21 / 21-10 / 21-9 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 12 38
Round 2 6 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-18 / 21-19 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 18 36
Round 2 8 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-10 / 21-13 KIM DukYoung / YOO Chae Ran - 27
Round 2 - WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-18 / 19-21 / 21-17 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 4 64
Quarter-final 7 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-18 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 1 46
Quarter-final 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-18 / 21-12 LI Junhui / BAO Yixin - 33
Quarter-final 13 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-19 / 15-21 / 21-14 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 6 51
Quarter-final 8 LU Kai / HUANG Yaqiong 28-26 / 21-16 WANG Yilyu / HUANG Dongping - 46
Semi-final 7 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-18 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 9 49
Semi-final 13 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-19 / 22-20 LU Kai / HUANG Yaqiong 8 38
Final 7 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 22-20 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 13 47
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 69 11 37.9% 2514 86.69 00:41:12 2.1 2 6.9%
MS 31 77 15 48.4% 2792 90.06 00:50:31 1.78 10 32.3%
WD 31 67 5 16.1% 2356 76 00:40:52 1.86 3 9.7%
WS 31 73 11 35.5% 2643 85.26 00:44:25 1.92 7 22.6%
XD 30 67 7 23.3% 2478 82.6 00:39:40 2.08 2 6.7%
Total 152 353 49 32.2% 12783 84.1 00:43:23 1.94 24 15.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 20 7 74.1%
New Zealand 2 1 66.7%
Russia 2 1 66.7%
Thailand 22 12 64.7%
France 5 3 62.5%
Spain 3 2 60.0%
Malaysia 11 8 57.9%
Indonesia 13 10 56.5%
Korea 23 18 56.1%
China 23 20 53.5%
Hong Kong 7 7 50.0%
Bulgaria 2 2 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
Norway 1 1 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
Finland 1 1 50.0%
England 8 9 47.1%
Denmark 36 45 44.4%
Chinese Taipei 6 12 33.3%
Mexico 1 2 33.3%
Switzerland 1 2 33.3%
Germany 5 11 31.2%
India 3 7 30.0%
Sweden 1 3 25.0%
Slovakia 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 SHI Yuqi LEE Zii Jia 21-18 / 16-21 / 21-12
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13