All England  

Tournament Name: YONEX All England Open Badminton Championships 2022
Tournament Dates: 16/03/2022-20/03/2022
Location: England, Birmingham
Category: HSBC BWF World Tour Super 1000

Winners
Category Winner Runner-up
MD Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN
MS Viktor AXELSEN Lakshya SEN
WD Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA ZHANG Shuxian / ZHENG Yu
WS Akane YAMAGUCHI Se Young AN
XD Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO WANG Yilyu / HUANG Dongping

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-12 / 21-18 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 58 48
Round 1 22 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-8 / 21-14 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 30 39
Round 1 8 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-17 / 21-19 Alexander DUNN / Adam HALL 36 38
Round 1 16 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-16 / 21-19 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 46 37
Round 1 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-17 / 18-21 / 23-21 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 45 65
Round 1 18 Ben LANE / Sean VENDY 21-14 / 22-20 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 105 46
Round 1 11 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-14 / 21-12 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 50 29
Round 1 28 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-18 / 21-19 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21 38
Round 1 - LIU Yuchen / ZHOU Haodong 21-15 / 21-12 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 44 37
Round 1 29 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-16 / 22-20 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 9 38
Round 1 19 HE Jiting / TAN Qiang 21-15 / 19-21 / 21-11 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 17 52
Round 1 7 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-14 / 21-19 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 54 36
Round 1 35 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-18 / 21-11 Fabien DELRUE / William VILLEGER 42 45
Round 1 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 23-25 / 21-10 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 51 55
Round 1 85 LIU Cheng / ZHANG Nan 24-22 / 21-13 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 71 39
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 15-21 / 21-12 / 21-18 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 40 52
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 15-21 / 21-18 / 21-18 Akira KOGA / Taichi SAITO 22 68
Round 2 8 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-7 / 21-7 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 16 27
Round 2 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-11 / 19-21 / 24-22 Ben LANE / Sean VENDY 18 67
Round 2 28 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 24-22 / 13-21 / 21-17 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 11 55
Round 2 29 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 20-22 / 24-22 / 21-16 LIU Yuchen / ZHOU Haodong - 67
Round 2 19 HE Jiting / TAN Qiang 21-15 / 21-19 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 7 35
Round 2 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-12 / 21-7 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 35 30
Round 2 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 19-21 / 21-17 / 21-14 LIU Cheng / ZHANG Nan 85 51
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 24-22 / 21-17 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 8 47
Quarter-final 28 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 16-21 / 21-16 / 22-20 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 4 60
Quarter-final 19 HE Jiting / TAN Qiang 15-21 / 21-16 / 21-14 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 29 51
Quarter-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-15 / 22-20 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 10 39
Semi-final 28 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 22-20 / 13-21 / 21-16 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 58
Semi-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-16 / 14-21 / 21-13 HE Jiting / TAN Qiang 19 48
Final 28 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-19 / 21-13 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 37
MS
Round 1 1 Viktor AXELSEN 22-20 / 21-11 SAI PRANEETH B. 19 48
Round 1 25 Mark CALJOUW 21-18 / 21-11 Sameer VERMA 26 41
Round 1 5 Anthony Sinisuka GINTING 21-11 / 21-18 PARUPALLI Kashyap 36 37
Round 1 12 KIDAMBI Srikanth 21-18 / 21-14 Kantaphon WANGCHAROEN 21 36
Round 1 4 CHOU Tien Chen 21-10 / 21-19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 23 43
Round 1 37 LIEW Daren 21-15 / 21-19 Toma Junior POPOV 32 39
Round 1 8 Jonatan CHRISTIE 21-9 / 16-21 / 21-17 Brice LEVERDEZ 39 60
Round 1 18 Kunlavut VITIDSARN 21-15 / 24-22 PRANNOY H. S. 24 56
Round 1 27 LU Guangzu 23-25 / 21-18 / 21-16 ZHAO Junpeng 35 75
Round 1 10 NG Ka Long Angus 21-11 / 21-19 Thomas ROUXEL 41 36
Round 1 11 Lakshya SEN 21-17 / 21-7 Sourabh VERMA 38 33
Round 1 3 Anders ANTONSEN 21-15 / 18-21 / 21-13 LOH Kean Yew 9 74
Round 1 33 Brian YANG 16-21 / 21-19 / 22-20 Sitthikom THAMMASIN 31 66
Round 1 7 LEE Zii Jia 21-16 / 21-17 Kenta NISHIMOTO 20 43
Round 1 30 HEO Kwang Hee 21-13 / 9-21 / 21-16 LEE Cheuk Yiu 17 49
Round 1 2 Kento MOMOTA 21-18 / 11-7 Ret. Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22 35
Round 2 1 Viktor AXELSEN 21-14 / 21-13 Mark CALJOUW 25 37
Round 2 5 Anthony Sinisuka GINTING 9-21 / 21-18 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 12 62
Round 2 4 CHOU Tien Chen 18-21 / 21-13 / 21-9 LIEW Daren 37 58
Round 2 8 Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-19 Kunlavut VITIDSARN 18 46
Round 2 27 LU Guangzu 21-10 / 21-11 NG Ka Long Angus 10 38
Round 2 11 Lakshya SEN 21-16 / 21-18 Anders ANTONSEN 3 55
Round 2 7 LEE Zii Jia 26-24 / 21-11 Brian YANG 33 45
Round 2 2 Kento MOMOTA 21-16 / 21-12 HEO Kwang Hee 30 42
Quarter-final 1 Viktor AXELSEN 21-4 / 21-9 Anthony Sinisuka GINTING 5 34
Quarter-final 4 CHOU Tien Chen 21-10 / 21-15 Jonatan CHRISTIE 8 36
Quarter-final 11 Lakshya SEN W.O. LU Guangzu 27 0
Quarter-final 7 LEE Zii Jia 21-7 / 13-21 / 21-11 Kento MOMOTA 2 64
Semi-final 1 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-15 CHOU Tien Chen 4 48
Semi-final 11 Lakshya SEN 21-13 / 12-21 / 21-19 LEE Zii Jia 7 76
Final 1 Viktor AXELSEN 21-10 / 21-15 Lakshya SEN 11 53
WD
Round 1 64 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-15 / 21-16 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 53
Round 1 644 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 21-5 / 21-3 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 58 22
Round 1 15 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-8 / 21-12 Jaqueline LIMA / Samia LIMA 59 27
Round 1 25 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-9 / 21-13 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 19 35
Round 1 3 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-9 / 21-12 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 48 40
Round 1 21 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 21-9 / 21-4 Srivedya GURAZADA / Ishika JAISWAL 115 28
Round 1 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-18 / 21-18 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 30 44
Round 1 50 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 21-19 / 21-10 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 49 31
Round 1 62 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 21-16 / 21-9 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 57 31
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-13 / 21-19 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 41 45
Round 1 644 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 11-21 / 21-18 / 21-14 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 47 59
Round 1 276 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-19 / 11-21 / 21-11 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 4 88
Round 1 46 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 17-21 / 22-20 / 21-14 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 35 67
Round 1 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-17 / 20-22 / 21-14 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 77
Round 1 20 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-14 / 21-18 Margot LAMBERT / Anne TRAN 79 47
Round 1 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 16-21 / 23-21 / 23-21 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 9 82
Round 2 64 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 19-21 / 21-13 / 21-13 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 644 66
Round 2 15 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 18-21 / 21-19 / 21-16 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 25 74
Round 2 3 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 20-22 / 21-18 / 21-8 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 21 63
Round 2 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-19 / 21-19 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 50 35
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-18 / 18-21 / 25-23 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 62 73
Round 2 276 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-16 / 21-15 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 644 38
Round 2 46 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 18-21 / 19-14 Ret. Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 6 48
Round 2 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 13-8 Ret. LIU Xuanxuan / XIA Yuting 20 13
Quarter-final 64 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 15-21 / 21-17 / 21-9 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 15 79
Quarter-final 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-10 / 21-18 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 3 40
Quarter-final 276 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 19-21 / 21-18 / 21-16 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 72
Quarter-final 46 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 14-21 / 22-20 / 21-15 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 2 67
Semi-final 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-8 / 21-12 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 64 51
Semi-final 276 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-17 / 21-16 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 46 51
Final 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-13 / 21-9 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 276 41
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-12 / 21-14 Lianne TAN 36 30
Round 1 11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-9 / 21-13 LéOnice HUET 57 33
Round 1 5 Nozomi OKUHARA 21-15 / 21-16 Line CHRISTOPHERSEN 22 36
Round 1 28 HAN Yue 21-9 / 21-13 Marie BATOMENE 60 29
Round 1 4 Se Young AN 21-16 / 21-4 Gregoria Mariska TUNJUNG 27 28
Round 1 19 Kirsty GILMOUR 21-16 / 21-13 Beiwen ZHANG 15 27
Round 1 12 Michelle LI 21-18 / 21-18 AAKARSHI KASHYAP 53 40
Round 1 35 Iris WANG 21-16 / 12-21 / 21-7 QI Xuefei 43 57
Round 1 46 Clara AZURMENDI 21-19 / 21-11 Line Højmark KJAERSFELDT 32 33
Round 1 9 HE Bingjiao 21-8 / 21-6 Maria ULITINA 58 19
Round 1 41 Julie Dawall JAKOBSEN 21-15 / 7-21 / 21-18 Yvonne LI 23 55
Round 1 3 CHEN Yufei W.O. ZHANG Yiman 34 0
Round 1 13 Sayaka TAKAHASHI 21-17 / 23-21 Supanida KATETHONG 29 35
Round 1 7 PUSARLA V. Sindhu 21-18 / 21-13 WANG Zhiyi 17 42
Round 1 25 Saina NEHWAL 21-17 / 21-19 Beatriz CORRALES 51 38
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 21-13 / 21-13 Kristin KUUBA 48 34
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-19 / 22-20 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 11 46
Round 2 5 Nozomi OKUHARA 21-15 / 21-18 HAN Yue 28 42
Round 2 4 Se Young AN 21-17 / 21-16 Kirsty GILMOUR 19 40
Round 2 35 Iris WANG 21-15 / 21-14 Michelle LI 12 34
Round 2 9 HE Bingjiao 16-21 / 21-6 / 21-9 Clara AZURMENDI 46 47
Round 2 3 CHEN Yufei 21-10 / 21-12 Julie Dawall JAKOBSEN 41 28
Round 2 13 Sayaka TAKAHASHI 21-19 / 16-21 / 21-17 PUSARLA V. Sindhu 7 66
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 17-21 / 21-17 Saina NEHWAL 25 50
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-10 / 21-11 Nozomi OKUHARA 5 35
Quarter-final 4 Se Young AN 21-12 / 21-9 Iris WANG 35 35
Quarter-final 3 CHEN Yufei W.O. HE Bingjiao 9 0
Quarter-final 2 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-7 Sayaka TAKAHASHI 13 34
Semi-final 4 Se Young AN 21-19 / 21-13 TAI Tzu Ying 1 40
Semi-final 2 Akane YAMAGUCHI 21-11 / 21-13 CHEN Yufei 3 41
Final 2 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-15 Se Young AN 4 44
XD
Round 1 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-18 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 29 33
Round 1 765 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND 21-18 / 21-16 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 13 38
Round 1 12 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-16 / 14-21 / 21-15 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 42 58
Round 1 80 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 21-16 / 21-17 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 57 34
Round 1 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-4 / 21-5 Adham Hatem ELGAMAL / Doha HANY 50 22
Round 1 - Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 11-21 / 21-19 / 21-18 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 14 64
Round 1 9 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-17 / 21-19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 22 48
Round 1 17 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 22-24 / 21-15 / 21-12 Robin TABELING / Selena PIEK 20 60
Round 1 23 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 21-9 / 21-13 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 54 22
Round 1 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-14 / 21-13 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 75 26
Round 1 46 Adam HALL / Julie MACPHERSON 14-21 / 21-18 / 23-21 OU Xuanyi / ZHANG Shuxian - 51
Round 1 3 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-15 / 21-4 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 41 28
Round 1 26 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-12 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 15 34
Round 1 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-14 / 13-21 / 21-16 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 30 57
Round 1 766 ONG Yew Sin / GOH Liu Ying 17-21 / 21-17 / 21-11 Callum HEMMING / Jessica PUGH 49 50
Round 1 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-15 / 18-21 / 21-12 William VILLEGER / Anne TRAN 107 54
Round 2 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-13 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND 765 36
Round 2 12 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-11 / 20-22 / 21-15 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 80 64
Round 2 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-19 / 21-17 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA - 48
Round 2 17 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-15 / 21-23 / 22-20 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 9 68
Round 2 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-16 / 21-14 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 23 30
Round 2 3 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-11 / 21-11 Adam HALL / Julie MACPHERSON 46 28
Round 2 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-19 / 21-17 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 26 38
Round 2 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-5 / 21-15 ONG Yew Sin / GOH Liu Ying 766 27
Quarter-final 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 21-11 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 12 37
Quarter-final 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-12 / 21-7 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 17 32
Quarter-final 3 WANG Yilyu / HUANG Dongping 25-23 / 21-19 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 47
Quarter-final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-15 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10 37
Semi-final 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-14 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 1 45
Semi-final 3 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-7 / 13-21 / 21-13 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 2 59
Final 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-19 / 21-19 WANG Yilyu / HUANG Dongping 3 58
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 75 13 41.9% 2799 90.29 00:46:15 1.95 5 16.1%
MS 29 67 9 31.0% 2399 82.72 00:49:19 1.68 7 24.1%
WD 29 70 12 41.4% 2513 86.66 00:52:37 1.65 11 37.9%
WS 29 63 5 17.2% 2202 75.93 00:38:33 1.97 1 3.5%
XD 31 72 10 32.3% 2582 83.29 00:43:00 1.94 4 12.9%
Total 149 347 49 32.9% 12495 83.86 00:45:55 1.83 28 18.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Chinese Taipei 6 2 75.0%
Japan 28 11 71.8%
Korea 12 5 70.6%
China 23 13 63.9%
Indonesia 22 14 61.1%
Canada 3 3 50.0%
U.S.A. 2 2 50.0%
Sweden 1 1 50.0%
Malaysia 12 14 46.2%
Denmark 10 12 45.5%
Thailand 9 11 45.0%
England 3 5 37.5%
India 11 19 36.7%
Netherlands 2 4 33.3%
Hong Kong 1 2 33.3%
Scotland 2 5 28.6%
Germany 2 5 28.6%
Spain 1 3 25.0%
France 2 12 14.3%
Ukraine 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Lakshya SEN 21-10 / 21-15
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7