German Open  

Tournament Name: Yonex German Open
Tournament Dates: 24/02/2015-01/03/2015
Location: Germany, Mulheim an der Ruhr
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV
MS Jan O JORGENSEN Dionysius Hayom RUMBAKA
WD Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI
WS SUNG Ji Hyun Carolina MARIN
XD Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 147 Christopher COLES / Paul VAN RIETVELDE 21-17 / 21-14 Blagovest KISYOV / Stilian MAKARSKI - 29
Round 1 158 Johannes PISTORIUS / Marvin SEIDEL 21-13 / 21-17 Rodion KARGAEV / Anatoliy YARTSEV 86 23
Round 1 60 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 21-11 / 21-14 Nick MARCOEN / Floris OLEFFE 154 21
Round 1 561 Arya Maulana ADIARTAMA / Fran KURNIAWAN 19-21 / 21-15 / 26-24 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 96 48
Round 1 93 Gennadiy NATAROV / Artem POCHTAROV 21-6 / 21-18 Lennart KONDER / Tobias MUND - 21
Round 1 72 Lucas CORVEE / Brice LEVERDEZ 21-12 / 21-18 Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN 175 28
Round 1 159 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 21-13 / 21-10 Indra Viki OKVANA / Florent RIANCHO 137 22
Round 2 147 Christopher COLES / Paul VAN RIETVELDE 21-16 / 17-21 / 21-17 Johannes PISTORIUS / Marvin SEIDEL 158 48
Round 2 79 Zvonimir DURKINJAK / Zvonimir HOELBLING 21-19 / 13-21 / 23-21 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 60 48
Round 2 561 Arya Maulana ADIARTAMA / Fran KURNIAWAN 21-14 / 19-21 / 21-12 Gennadiy NATAROV / Artem POCHTAROV 93 38
Round 2 159 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 21-11 / 21-17 Lucas CORVEE / Brice LEVERDEZ 72 25
MD
Round 1 4 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-18 / 21-14 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 49 25
Round 1 43 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 21-19 / 22-24 / 21-19 Arya Maulana ADIARTAMA / Fran KURNIAWAN 561 59
Round 1 14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-13 / 21-18 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 90 30
Round 1 76 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 23-21 / 14-21 / 23-21 CHOI SolGyu / KO Sung Hyun - 60
Round 1 12 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-15 / 21-13 Bastian KERSAUDY / Gaetan MITTELHEISSER 46 35
Round 1 19 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 21-17 / 21-16 Raphael BECK / Andreas HEINZ 41 34
Round 1 47 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-18 / 15-21 / 21-11 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 91 47
Round 1 18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 8-21 / 21-14 / 21-14 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER 85 48
Round 1 40 Adrian LIU / Derrick NG 21-10 / 21-7 Laurent CONSTANTIN / Matthieu LO YING PING 48 18
Round 1 22 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-16 / 21-13 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 33 28
Round 1 24 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 15-21 / 21-18 / 21-18 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 30 48
Round 1 13 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-10 / 21-17 Zvonimir DURKINJAK / Zvonimir HOELBLING 79 33
Round 1 159 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 21-10 / 16-21 / 21-12 Fabian HOLZER / Mark LAMSFUSS 58 44
Round 1 15 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-8 / 21-12 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 28 30
Round 1 45 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-19 / 21-15 Christopher COLES / Paul VAN RIETVELDE 147 31
Round 1 6 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 19-21 / 21-16 / 21-15 Robert BLAIR / Shintaro IKEDA - 63
Round 2 4 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-15 / 21-13 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 43 24
Round 2 14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-11 / 21-14 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 76 25
Round 2 12 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-19 / 21-18 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 19 44
Round 2 18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 18-21 / 21-9 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 47 50
Round 2 22 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 19-21 / 21-11 / 21-16 Adrian LIU / Derrick NG 40 38
Round 2 13 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 20-22 / 21-17 / 21-18 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 24 62
Round 2 159 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 21-19 / 21-17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 15 35
Round 2 6 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 22-24 / 21-16 / 21-18 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 45 57
Quarter-final 14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 24-26 / 21-15 / 21-18 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 4 53
Quarter-final 18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-16 / 18-21 / 21-19 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 12 72
Quarter-final 13 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 22-20 / 24-26 / 21-18 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 22 75
Quarter-final 6 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-10 / 21-16 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 159 36
Semi-final 14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-7 / 19-21 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 18 50
Semi-final 13 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-16 / 21-14 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 6 40
Final 13 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 22-20 / 21-19 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 14 40
MS (qual)
Round 1 191 Wisnu Yuli PRASETYO 21-14 / 21-15 Marius MYHRE 165 35
Round 1 143 Fabian ROTH 21-19 / 21-12 Anatoliy YARTSEV 162 30
Round 1 112 Iskandar ZULKARNAIN 21-18 / 21-12 Philipp DISCHER 432 26
Round 1 457 Joshua MAGEE 21-19 / 9-21 / 21-17 Tobias WADENKA 213 44
Round 1 138 Mahbub THOMI AZIZAN 20-22 / 21-14 / 21-11 Stilian MAKARSKI 247 45
Round 1 140 Marin BAUMANN 21-15 / 21-10 Marijn PUT 513 23
Round 1 306 Patrick KAEMNITZ 16-21 / 21-15 / 21-15 Zvonimir DURKINJAK 153 49
Round 1 156 Firman Abdul KHOLIK 21-14 / 21-18 Riyanto SUBAGJA 167 37
MS
Round 1 2 Jan O JORGENSEN 21-11 / 21-12 Dinuka KARUNARATNA 115 28
Round 1 21 LEE Dong Keun 21-14 / 21-10 Iztok UTROSA 92 32
Round 1 112 Iskandar ZULKARNAIN 18-21 / 21-19 / 23-21 Wisnu Yuli PRASETYO 191 63
Round 1 17 Sho SASAKI 21-18 / 17-21 / 21-13 Scott EVANS 30 59
Round 1 76 Raul MUST 17-21 / 21-16 / 21-18 Indra Bagus ADE CHANDRA 107 49
Round 1 143 Fabian ROTH 21-16 / 12-21 / 22-20 Brice LEVERDEZ 28 54
Round 1 37 Zi Liang Derek WONG 21-18 / 21-14 Eric PANG 39 31
Round 1 7 CHOU Tien Chen 21-16 / 21-15 Dmytro ZAVADSKY 78 38
Round 1 48 Ajay JAYARAM 21-7 / 21-16 Boonsak PONSANA 34 30
Round 1 26 Takuma UEDA 21-14 / 21-13 Michal ROGALSKI 86 38
Round 1 62 Kazumasa SAKAI 21-8 / 21-8 Bjorn SEGUIN 67 28
Round 1 156 Firman Abdul KHOLIK 21-12 / 17-21 / 21-6 Beryno Jiann Tze WONG 129 49
Round 1 31 NG Ka Long Angus 17-21 / 21-6 / 21-15 Flemming QUACH 91 47
Round 1 29 WONG Wing Ki Vincent 21-17 / 21-16 Simon SANTOSO 38 40
Round 1 113 Kim BRUUN 13-21 / 21-15 / 21-17 Niluka KARUNARATNE 122 55
Round 1 131 Valeriy ATRASHCHENKOV 8-21 / 21-19 / 22-20 Vladimir MALKOV 50 57
Round 1 32 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-10 / 10-21 / 21-18 HSU Jen Hao 27 63
Round 1 70 Lucas CORVEE 20-22 / 21-15 / 21-16 Joshua MAGEE 457 53
Round 1 85 Kestutis NAVICKAS 21-17 / 0-0 Ret. Kasper LEHIKOINEN 146 15
Round 1 99 GOH Soon Huat 21-17 / 21-18 Adrian DZIOLKO 69 31
Round 1 97 Christian LIND THOMSEN 15-21 / 21-19 / 21-18 WEI Nan 24 63
Round 1 47 Rasmus FLADBERG 21-13 / 21-14 Artem POCHTAROV 100 29
Round 1 8 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-19 Nick FRANSMAN 110 33
Round 1 77 Thomas ROUXEL 21-8 / 21-18 Sattawat PONGNAIRAT 66 30
Round 1 57 Emil HOLST 21-19 / 21-11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 20 36
Round 1 46 Andre Kurniawan TEDJONO 21-14 / 21-16 Erik MEIJS 94 36
Round 1 96 Lucas CLAERBOUT 21-12 / 21-8 Maxime MOREELS 114 28
Round 1 306 Patrick KAEMNITZ 21-17 / 17-21 / 21-18 Marin BAUMANN 140 54
Round 1 79 Arvind BHAT 21-6 / 13-21 / 21-15 Blagovest KISYOV 130 40
Round 1 93 Eetu HEINO 21-18 / 12-21 / 21-19 Milan LUDIK 80 52
Round 1 4 SON Wan Ho 21-15 / 21-10 Mahbub THOMI AZIZAN 138 34
Round 1 40 WANG Tzu Wei W.O. Yuhan TAN 81 0
Round 2 2 Jan O JORGENSEN 21-19 / 21-19 WANG Tzu Wei 40 36
Round 2 21 LEE Dong Keun 24-22 / 21-12 Iskandar ZULKARNAIN 112 49
Round 2 17 Sho SASAKI 21-18 / 21-18 Raul MUST 76 45
Round 2 37 Zi Liang Derek WONG 17-21 / 21-18 / 21-11 Fabian ROTH 143 49
Round 2 7 CHOU Tien Chen 21-16 / 21-12 Ajay JAYARAM 48 28
Round 2 62 Kazumasa SAKAI 13-21 / 21-18 / 21-19 Takuma UEDA 26 72
Round 2 156 Firman Abdul KHOLIK 21-12 / 22-20 NG Ka Long Angus 31 35
Round 2 29 WONG Wing Ki Vincent 21-8 / 21-18 Kim BRUUN 113 30
Round 2 32 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-10 / 21-13 Valeriy ATRASHCHENKOV 131 28
Round 2 70 Lucas CORVEE 21-18 / 21-9 Kestutis NAVICKAS 85 31
Round 2 99 GOH Soon Huat 12-21 / 21-12 / 21-17 Christian LIND THOMSEN 97 68
Round 2 8 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-14 / 21-14 Rasmus FLADBERG 47 32
Round 2 77 Thomas ROUXEL 21-16 / 21-13 Emil HOLST 57 33
Round 2 46 Andre Kurniawan TEDJONO 21-11 / 21-11 Lucas CLAERBOUT 96 33
Round 2 79 Arvind BHAT 21-10 / 24-22 Patrick KAEMNITZ 306 36
Round 2 4 SON Wan Ho 23-21 / 21-10 Eetu HEINO 93 30
Round 3 2 Jan O JORGENSEN 21-17 / 21-16 LEE Dong Keun 21 45
Round 3 17 Sho SASAKI 21-12 / 21-13 Zi Liang Derek WONG 37 32
Round 3 62 Kazumasa SAKAI 21-8 / 20-22 / 21-16 CHOU Tien Chen 7 63
Round 3 29 WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 21-19 Firman Abdul KHOLIK 156 42
Round 3 32 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-11 / 21-12 Lucas CORVEE 70 27
Round 3 8 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-15 GOH Soon Huat 99 32
Round 3 46 Andre Kurniawan TEDJONO 21-17 / 21-18 Thomas ROUXEL 77 38
Round 3 4 SON Wan Ho 21-12 / 21-13 Arvind BHAT 79 28
Quarter-final 2 Jan O JORGENSEN 21-16 / 21-13 Sho SASAKI 17 42
Quarter-final 29 WONG Wing Ki Vincent 22-20 / 24-22 Kazumasa SAKAI 62 46
Quarter-final 32 Dionysius Hayom RUMBAKA 22-20 / 21-15 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 8 36
Quarter-final 4 SON Wan Ho 21-9 / 21-19 Andre Kurniawan TEDJONO 46 39
Semi-final 2 Jan O JORGENSEN 21-18 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 29 40
Semi-final 32 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 21-15 SON Wan Ho 4 38
Final 2 Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-13 Dionysius Hayom RUMBAKA 32 31
WD (qual)
Round 1 113 Carola BOTT / Jennifer KARNOTT 21-11 / 22-24 / 21-13 Daniella GONDA / Annika HORBACH - 49
Round 1 103 Steffi ANNYS / Flore VANDENHOUCKE 22-20 / 21-10 Ratoputri FEBTRIA ADISTRA / Rosy Oktavia PANCASARI 304 24
Round 1 81 Lorraine BAUMANN / Audrey MITTELHEISSER 21-13 / 23-21 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 172 34
Round 1 149 Komala DEWI / Jenna GOZALI 21-8 / 21-12 Barbara BELLENBERG / Ramona HACKS 98 23
Round 2 81 Lorraine BAUMANN / Audrey MITTELHEISSER 21-16 / 21-14 Steffi ANNYS / Flore VANDENHOUCKE 103 30
Round 2 149 Komala DEWI / Jenna GOZALI 21-7 / 21-14 Laura CHOINET / Teshana VIGNES WARAN 556 29
Round 2 181 Linda EFLER / Lara KAEPPLEIN 21-19 / 14-21 / 21-14 Kira KATTENBECK / Franziska VOLKMANN 99 51
WD
Round 1 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-18 KIM So Yeong / GO Ah Ra 140 49
Round 1 309 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-11 / 21-16 Anastasiia AKCHURINA / Nina VISLOVA 28 34
Round 1 101 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 21-15 / 21-19 Carola BOTT / Jennifer KARNOTT 113 38
Round 1 40 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-13 / 21-13 Samantha BARNING / Iris TABELING 25 30
Round 1 10 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-7 / 21-14 Sophie BROWN / Kate ROBERTSHAW 75 30
Round 1 22 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-17 / 21-16 Suci Rizky ANDINI / Maretha Dea GIOVANI 232 30
Round 1 17 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-18 / 11-21 / 21-18 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 30 66
Round 1 55 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 21-9 / 21-14 Lorraine BAUMANN / Audrey MITTELHEISSER 81 28
Round 1 112 CHANG Ye Na / YOO Chae Ran 21-10 / 24-22 Delphine LANSAC / Emilie LEFEL 56 37
Round 1 13 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-12 / 21-14 Komala DEWI / Jenna GOZALI 149 40
Round 1 - CHAE YuJung / JUNG Kyung Eun 21-15 / 21-15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 23 35
Round 1 9 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-15 / 21-7 Natalya VOYTSEKH / Yelyzaveta ZHARKA 80 26
Round 1 29 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA 8-21 / 21-11 / 21-18 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21 47
Round 1 12 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-16 / 21-17 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 24 39
Round 1 32 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 21-11 / 21-19 Heather OLVER / Lauren SMITH 35 31
Round 1 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-9 / 21-13 Linda EFLER / Lara KAEPPLEIN 181 26
Round 2 309 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-19 / 9-21 / 21-17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 60
Round 2 40 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-16 / 21-16 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 101 37
Round 2 10 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-8 / 21-10 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 22 23
Round 2 17 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-13 / 21-14 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 55 25
Round 2 112 CHANG Ye Na / YOO Chae Ran 21-19 / 21-13 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 13 48
Round 2 - CHAE YuJung / JUNG Kyung Eun 21-17 / 21-16 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 9 38
Round 2 12 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-10 / 21-6 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA 29 23
Round 2 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-8 / 21-6 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 32 22
Quarter-final 309 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-14 / 21-16 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 40 37
Quarter-final 17 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-16 / 21-7 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 10 32
Quarter-final 112 CHANG Ye Na / YOO Chae Ran 24-22 / 21-19 CHAE YuJung / JUNG Kyung Eun - 47
Quarter-final 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-18 / 21-15 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 12 39
Semi-final 309 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-13 / 15-21 / 21-18 Vivian HOO / WOON Khe Wei 17 61
Semi-final 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-18 CHANG Ye Na / YOO Chae Ran 112 48
Final 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-18 / 17-21 / 21-9 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 309 59
WS (qual)
Round 1 44 Natalia PERMINOVA 21-12 / 21-18 Jeanine CICOGNINI 60 26
Round 1 65 Yui HASHIMOTO 21-9 / 21-10 Millicent WIRANTO 57 26
Round 1 47 Jamie SUBANDHI 21-16 / 21-19 Evgeniya KOSETSKAYA 80 24
Round 1 55 CHEUNG Ngan Yi 18-21 / 21-15 / 21-7 Maria ULITINA 81 41
Round 1 67 KIM Hyo Min 21-12 / 21-9 Fabienne DEPREZ 99 28
Round 1 86 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 21-15 / 21-17 Ksenia POLIKARPOVA 48 36
Round 1 49 Sabrina JAQUET 21-14 / 21-6 Fontaine Mica WRIGHT 68 23
Round 2 65 Yui HASHIMOTO 21-10 / 21-15 Natalia PERMINOVA 44 32
Round 2 55 CHEUNG Ngan Yi 21-9 / 21-10 Jamie SUBANDHI 47 24
Round 2 67 KIM Hyo Min 21-12 / 21-10 Kristina GAVNHOLT 52 32
Round 2 86 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 21-19 / 13-21 / 14-19 Ret. Sabrina JAQUET 49 53
WS
Round 1 4 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-10 Chloe MAGEE 37 33
Round 1 28 PAI Yu Po 21-14 / 17-21 / 21-17 Kirsty GILMOUR 27 53
Round 1 67 KIM Hyo Min 19-21 / 21-17 / 21-18 Akane YAMAGUCHI 15 78
Round 1 55 CHEUNG Ngan Yi 21-23 / 21-19 / 21-8 Linda ZETCHIRI 31 50
Round 1 12 Beiwen ZHANG 21-17 / 25-23 Porntip BURANAPRASERTSUK 22 40
Round 1 20 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-18 / 20-22 / 21-16 Beatriz CORRALES 24 63
Round 1 14 Michelle LI 21-12 / 14-21 / 21-17 Sashina VIGNES WARAN 38 51
Round 1 18 Nozomi OKUHARA 16-21 / 21-9 / 21-10 Line HĂžjmark KJAERSFELDT 36 54
Round 1 29 Karin SCHNAASE 21-10 / 3-3 Ret. YIP Pui Yin 26 17
Round 1 13 Sayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-10 Maria Febe KUSUMASTUTI 45 38
Round 1 35 Anna Thea MADSEN 11-21 / 21-13 / 21-12 Iris WANG 41 47
Round 1 10 BAE Yeon Ju 17-21 / 21-10 / 21-19 Nitchaon JINDAPOL 19 56
Round 1 65 Yui HASHIMOTO 21-17 / 21-17 Sayaka SATO 25 46
Round 1 16 Minatsu MITANI 21-10 / 21-12 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 86 29
Round 1 32 Kaori IMABEPPU 24-22 / 22-20 HSU Ya Ching 33 51
Round 1 6 Carolina MARIN 21-11 / 21-19 Petya NEDELCHEVA 43 28
Round 2 4 SUNG Ji Hyun 21-16 / 21-14 PAI Yu Po 28 37
Round 2 67 KIM Hyo Min 21-14 / 22-20 CHEUNG Ngan Yi 55 46
Round 2 12 Beiwen ZHANG 21-14 / 21-18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 20 31
Round 2 18 Nozomi OKUHARA 21-15 / 22-20 Michelle LI 14 50
Round 2 13 Sayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-5 Karin SCHNAASE 29 32
Round 2 10 BAE Yeon Ju 21-10 / 21-10 Anna Thea MADSEN 35 25
Round 2 16 Minatsu MITANI 21-23 / 21-12 / 21-16 Yui HASHIMOTO 65 68
Round 2 6 Carolina MARIN 21-14 / 21-12 Kaori IMABEPPU 32 37
Quarter-final 4 SUNG Ji Hyun 23-21 / 21-15 KIM Hyo Min 67 42
Quarter-final 18 Nozomi OKUHARA 9-21 / 21-14 / 21-19 Beiwen ZHANG 12 55
Quarter-final 13 Sayaka TAKAHASHI 21-19 / 21-15 BAE Yeon Ju 10 41
Quarter-final 6 Carolina MARIN 21-6 / 21-19 Minatsu MITANI 16 36
Semi-final 4 SUNG Ji Hyun 21-19 / 21-13 Nozomi OKUHARA 18 43
Semi-final 6 Carolina MARIN 21-16 / 21-12 Sayaka TAKAHASHI 13 41
Final 4 SUNG Ji Hyun 21-15 / 14-21 / 21-6 Carolina MARIN 6 68
XD (qual)
Round 1 77 Harley TOWLER / Emily WESTWOOD 21-11 / 21-11 Fabian HOLZER / Barbara BELLENBERG 163 22
Round 1 364 Baptiste CAREME / Sabrina JAQUET 14-21 / 22-20 / 21-10 Mark LAMSFUSS / Franziska VOLKMANN 109 44
Round 1 111 Fran KURNIAWAN / Komala DEWI 18-21 / 21-11 / 21-12 Christopher COLES / Sophie BROWN 125 43
Round 1 75 Marin BAUMANN / Lorraine BAUMANN 21-13 / 23-25 / 21-19 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 123 49
Round 1 299 Lucas CLAERBOUT / Teshana VIGNES WARAN 21-19 / 23-21 Floris OLEFFE / Steffi ANNYS 119 30
Round 1 91 Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA 21-19 / 21-16 Rodion KARGAEV / Ekaterina BOLOTOVA 56 30
Round 1 94 Raphael BECK / Kira KATTENBECK 21-9 / 21-15 Laurent CONSTANTIN / Laura CHOINET 73 24
Round 1 407 Andreas HEINZ / Jennifer KARNOTT 21-9 / 22-20 Nick MARCOEN / Flore VANDENHOUCKE 137 30
Round 2 364 Baptiste CAREME / Sabrina JAQUET 21-16 / 22-20 Harley TOWLER / Emily WESTWOOD 77 30
Round 2 111 Fran KURNIAWAN / Komala DEWI 21-17 / 21-17 Marin BAUMANN / Lorraine BAUMANN 75 28
Round 2 91 Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA 21-11 / 21-10 Lucas CLAERBOUT / Teshana VIGNES WARAN 299 20
Round 2 94 Raphael BECK / Kira KATTENBECK 21-15 / 21-16 Andreas HEINZ / Jennifer KARNOTT 407 27
XD
Round 1 2 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 11-7 Ret. Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 26 8
Round 1 33 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-6 / 21-17 Afiat Yuris WIRAWAN / Jenna GOZALI 815 22
Round 1 111 Fran KURNIAWAN / Komala DEWI 27-25 / 25-27 / 21-19 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 46 59
Round 1 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-13 / 19-21 / 21-19 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 24 52
Round 1 91 Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA 21-13 / 18-21 / 21-19 Max SCHWENGER / Carla NELTE 18 41
Round 1 - KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 24-22 / 23-21 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 17 35
Round 1 32 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 22-20 / 21-18 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 21 38
Round 1 28 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-17 / 21-11 Anatoliy YARTSEV / Evgeniya KOSETSKAYA 41 32
Round 1 103 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 25-23 / 21-19 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 11 47
Round 1 90 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-13 / 21-15 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 29 30
Round 1 10 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-19 / 10-21 / 21-15 Jacco ARENDS / Selena PIEK 25 50
Round 1 23 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 21-14 / 21-9 Raphael BECK / Kira KATTENBECK 94 26
Round 1 12 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-18 / 21-17 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 37 30
Round 1 31 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-18 / 18-21 / 21-15 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 30 63
Round 1 27 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-15 / 15-21 / 21-16 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 5 47
Round 1 50 Jonatan NORDH / Emelie FABBEKE W.O. Baptiste CAREME / Sabrina JAQUET 364 0
Round 2 2 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-13 Jonatan NORDH / Emelie FABBEKE 50 38
Round 2 33 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-12 / 21-18 Fran KURNIAWAN / Komala DEWI 111 27
Round 2 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-19 / 21-15 Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA 91 37
Round 2 - KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 21-15 / 21-15 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 32 25
Round 2 28 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-13 / 21-14 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 103 35
Round 2 10 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-15 / 14-21 / 21-18 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 90 58
Round 2 12 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-14 / 21-16 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 23 29
Round 2 27 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-15 / 13-21 / 21-14 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 31 53
Quarter-final 2 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-19 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 33 35
Quarter-final 6 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-7 / 16-21 / 21-14 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan - 43
Quarter-final 28 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 15-21 / 21-14 / 21-16 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 10 59
Quarter-final 12 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 17-21 / 21-16 / 21-16 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 27 47
Semi-final 2 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-16 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 6 42
Semi-final 12 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-6 / 21-12 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 28 28
Final 12 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-18 / 21-17 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 2 39
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 77 15 48.4% 2859 92.23 00:43:02 2.14 5 16.1%
MS 61 140 18 29.5% 5030 82.46 00:40:53 2.02 6 9.8%
WD 31 67 5 16.1% 2358 76.06 00:38:14 1.99 3 9.7%
WS 30 71 11 36.7% 2566 85.53 00:45:38 1.87 4 13.3%
XD 29 69 11 37.9% 2561 88.31 00:40:14 2.19 1 3.5%
Total 182 424 60 33.0% 15374 84.47 00:41:29 2.04 19 10.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 38 12 76.0%
Korea 29 13 69.0%
Spain 4 2 66.7%
Singapore 2 1 66.7%
Malaysia 8 5 61.5%
Japan 27 17 61.4%
Indonesia 33 23 58.9%
India 4 3 57.1%
Hong Kong 9 7 56.2%
Canada 2 2 50.0%
New Zealand 2 2 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
Lithuania 1 1 50.0%
Chinese Taipei 8 9 47.1%
Ireland 4 5 44.4%
England 6 8 42.9%
France 13 18 41.9%
Russia 9 13 40.9%
Germany 16 26 38.1%
Switzerland 1 2 33.3%
Finland 1 2 33.3%
Croatia 1 2 33.3%
Netherlands 4 9 30.8%
U.S.A. 3 8 27.3%
Thailand 3 8 27.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Kunlavut VITIDSARN Lakshya SEN 21-18 / 21-15
2019 Kento MOMOTA Kenta NISHIMOTO 21-10 / 21-16
2018 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-19 / 18-21 / 21-18
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 21-16 / 21-14
2016 LIN Dan CHOU Tien Chen 15-21 / 21-17 / 21-17
2015 Jan O JORGENSEN Dionysius Hayom RUMBAKA 21-12 / 21-13
2014 Arvind BHAT Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 24-22 / 19-21 / 21-11
2013 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-11
2012 LIN Dan Simon SANTOSO 21-11 / 21-11
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-19 / 21-11
2010 BAO Chunlai CHEN Long 21-13 / 21-10
2009 BAO Chunlai GONG Weijie 21-18 / 21-14
2008 LEE Hyun Il Sho SASAKI 22-20 / 21-5
2006 CHEN Jin CHEN Hong 15-3 / 15-7
2005 LIN Dan Muhammad Hafiz HASHIM 15-8 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 17-16 / 15-9
2003 LEE Hyun Il LIN Dan 15-4 / 15-4
2002 Niels Christian KALDAU Bjoern JOPPIEN 15-6 / 15-11
2001 Kenneth JONASSEN Niels Christian KALDAU 7-1 / 7-8 / 8-6
2000 Vladislav DRUZCHENKO HARIYANTO Agus 17-15 / 15-4
1999 XIA Xuanze PULLELA Gopichand 15-3 / 13-15 / 15-4
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 12-15 / 15-12 / 15-12
1996 Rashid SIDEK Ewe Hock ONG 15-11 / 15-2
1995 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 17-14 / 15-11
1994 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-3 / 15-9
1993 Thomas STUER-LAURIDSEN Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-2
1992 Allan BUDI KUSUMA Joko SUPRIANTO 15-11 / 15-2
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-8
1990 PERMADI Fung Jens Peter NIERHOFF W.O.
1989 Morten FROST HANSEN Stephen J. BADDELEY 15-6 / 15-4