Japan Open  

Tournament Name: Japan Open 1998 (I)
Tournament Dates: 18/01/1998-18/01/1998
Location: Japan, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO
MS Peter Hoeg GADE LUO Yigang
WD GE Fei / GU Jun QIN Yiyuan / He Tian TANG
WS GONG Zhichao YE Zhaoying
XD KIM Dong Moon / RA Kyung Min Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (41*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 11-15 / 17-14 / 15-5 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (21*) 0
Round 1 (5*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-12 / 15-9 Rosman A RAZAK / Kim Her TAN (42*) 0
Round 1 (9*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 15-2 / 15-10 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (24*) 0
Round 1 (7*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 13-15 / 15-2 / 15-8 CHEN Wei / JI Xinpeng (98*) 0
Round 1 (26*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-3 / 11-15 / 15-10 LEE Wei-Jen / LIN Liang-Chun (109*) 0
Round 1 (32*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-6 / 17-14 LIU Kwok Wa / MA Che Kong (37*) 0
Round 1 (246*) Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA 6-15 / 15-11 / 15-7 Julian ROBERTSON / Nathan ROBERTSON (132*) 0
Round 1 (17*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-4 / 15-9 Tatsuya HIRAI / Akihiro KISHIDA - 0
Round 1 (6*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-4 / 15-6 LIAO Kuo-Mao / LIU En-Horng - 0
Round 1 (45*) Choon Eng CHEW / Chee Leong LEE 15-9 / 15-8 Kazuhiro HONDA / Akihiro IMAI - 0
Round 1 (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-5 / 15-8 TAM Kai Chuen / YAU Tsz Yuk - 0
Round 1 (10*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-12 / 8-15 / 15-6 Katsuya NISHIYAMA / Masahiro YABE (143*) 0
Round 1 (4*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-9 / 15-7 GE Cheng / TAO Xiaoqiang (16*) 0
Round 1 (25*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-8 / 15-4 HORNG Shin-Jeng / TSENG Chung Lin - 0
Round 1 (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-12 / 15-10 Fumihiko MACHIDA / Seiichi WATANABE (316*) 0
Round 2 (1*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-9 / 15-8 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (41*) 0
Round 2 (5*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 18-17 / 15-6 LIU Yong / Wei (1) ZHANG (9*) 0
Round 2 (7*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-4 / 15-11 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (26*) 0
Round 2 (32*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-2 / 17-14 Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA (246*) 0
Round 2 (6*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-7 / 15-4 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (17*) 0
Round 2 (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-5 / 15-6 Choon Eng CHEW / Chee Leong LEE (45*) 0
Round 2 (4*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-3 / 7-15 / 15-8 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (10*) 0
Round 2 (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-4 / 9-15 / 15-2 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (25*) 0
Quarter-final (1*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 16-17 / 15-10 / 15-6 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD (5*) 0
Quarter-final (7*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 4-15 / 15-6 / 15-5 HA Tae Kwon / KIM Dong Moon (32*) 0
Quarter-final (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 12-15 / 15-7 / 15-8 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN (6*) 0
Quarter-final (4*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-6 / 18-15 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung (3*) 0
Semi-final (7*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-11 / 15-12 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (1*) 0
Semi-final (4*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 5-15 / 15-8 / 15-8 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (2*) 0
Final (7*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-9 / 15-7 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (4*) 0
MS
Round 1 (65*) Ewee Mun WONG 15-5 / 15-5 Kusamao SUZUKI (407*) 0
Round 1 (17*) CHEN Gang 15-2 / 15-12 Akihiro KISHIDA - 0
Round 1 (30*) Rikard MAGNUSSON 15-7 / 15-9 Yousuke NAKANISHI (322*) 0
Round 1 (42*) PULLELA Gopichand 5-15 / 15-6 / 15-11 Fumihiko MACHIDA (159*) 0
Round 1 (12*) Ewe Hock ONG 15-2 / 15-7 Takaaki TANIUCHI - 0
Round 1 - Naoya KATACKA 13-15 / 15-6 / 15-9 FENG Hung-Yun (176*) 0
Round 1 (74*) Keita MASUDA 15-7 / 15-9 KIM Hyung Joon (78*) 0
Round 1 (25*) Muhammad Roslin HASHIM 15-5 / 15-11 PERMADI Fung (20*) 0
Round 1 (32*) Joko SUPRIANTO 17-14 / 15-11 Shuichi NAKAO (509*) 0
Round 1 - Ryo NIHEI 15-6 / 9-15 / 15-10 LIU Kwok Wa (86*) 0
Round 1 (23*) Jeroen VAN DIJK 15-8 / 12-15 / 15-6 Hidetaka YAMADA (55*) 0
Round 1 (47*) JI Xinpeng 15-8 / 15-4 Jason WONG (77*) 0
Round 1 (45*) ismail SAMAN 15-5 / 15-10 Shuichi SAKAMOTO (482*) 0
Round 1 (8*) LUO Yigang 15-4 / 15-12 Shinji OHTA (139*) 0
Round 1 (93*) HUANG Yeu-Der 15-12 / 15-9 Kimihiko OBUKI (946*) 0
Round 1 (376*) Hideki YAMADA 15-4 / 15-11 YAU Tsz Yuk (168*) 0
Round 1 (19*) Hock Kin YONG 15-5 / 15-2 CHANG Jeng-Shyuang (102*) 0
Round 1 (105*) CHEN Wei 15-6 / 15-2 Kazuhiro SHIMOGAMI - 0
Round 1 (21*) Choong Hann WONG 15-6 / 15-5 Tadashi OHTSUKA (146*) 0
Round 1 (11*) Indra WIJAYA 15-7 / 15-5 Hideyuki MUNESUE - 0
Round 1 (158*) LIU En-Horng 15-5 / 15-1 Keishi KAWAGUCHI (426*) 0
Round 1 (44*) TAM Kai Chuen 15-8 / 10-15 / 15-1 Hiroaki KURUMA - 0
Round 1 (6*) Budi SANTOSO 15-10 / 15-5 YIM Bang Eun (166*) 0
Round 1 (24*) Rashid SIDEK 15-7 / 15-3 Takahiro SUKA (172*) 0
Round 2 (2*) Peter Hoeg GADE 15-1 / 15-6 Ewee Mun WONG (65*) 0
Round 2 (30*) Rikard MAGNUSSON 18-13 / 2-15 / 15-7 CHEN Gang (17*) 0
Round 2 (13*) Marleve MAINAKY 5-15 / 15-6 / 15-11 PULLELA Gopichand (42*) 0
Round 2 (12*) Ewe Hock ONG 15-1 / 15-6 Naoya KATACKA - 0
Round 2 (1*) SUN Jun 15-3 / 15-7 Keita MASUDA (74*) 0
Round 2 (25*) Muhammad Roslin HASHIM 15-12 / 15-5 Joko SUPRIANTO (32*) 0
Round 2 (7*) Harijanto ARBI 15-6 / 15-3 Ryo NIHEI - 0
Round 2 (23*) Jeroen VAN DIJK 15-13 / 1-15 / 15-8 JI Xinpeng (47*) 0
Round 2 (8*) LUO Yigang 15-5 / 15-10 ismail SAMAN (45*) 0
Round 2 (19*) Hock Kin YONG 15-9 / 15-2 Hideki YAMADA (376*) 0
Round 2 (5*) Poul-Erik HOYER 17-14 / 17-14 CHEN Wei (105*) 0
Round 2 (11*) Indra WIJAYA 15-7 / 15-5 Choong Hann WONG (21*) 0
Round 2 (158*) LIU En-Horng 18-15 / 15-12 Peter RASMUSSEN (4*) 0
Round 2 (6*) Budi SANTOSO 15-10 / 10-15 / 15-13 TAM Kai Chuen (44*) 0
Round 2 (24*) Rashid SIDEK 15-8 / 15-18 / 15-7 DONG Jiong (3*) 0
Round 2 (93*) HUANG Yeu-Der W.O. HENDRAWAN (18*) 0
Round 3 (2*) Peter Hoeg GADE 15-6 / 15-6 Rikard MAGNUSSON (30*) 0
Round 3 (12*) Ewe Hock ONG 18-15 / 13-15 / 15-0 Marleve MAINAKY (13*) 0
Round 3 (25*) Muhammad Roslin HASHIM 15-6 / 18-16 SUN Jun (1*) 0
Round 3 (7*) Harijanto ARBI 15-10 / 15-6 Jeroen VAN DIJK (23*) 0
Round 3 (8*) LUO Yigang 15-8 / 15-6 HUANG Yeu-Der (93*) 0
Round 3 (19*) Hock Kin YONG 15-12 / 15-12 Poul-Erik HOYER (5*) 0
Round 3 (158*) LIU En-Horng 11-15 / 15-12 / 15-4 Indra WIJAYA (11*) 0
Round 3 (24*) Rashid SIDEK 12-15 / 15-5 / 15-2 Budi SANTOSO (6*) 0
Quarter-final (2*) Peter Hoeg GADE 15-0 / 15-4 Ewe Hock ONG (12*) 0
Quarter-final (7*) Harijanto ARBI 15-11 / 15-10 Muhammad Roslin HASHIM (25*) 0
Quarter-final (8*) LUO Yigang 15-5 / 15-1 Hock Kin YONG (19*) 0
Quarter-final (24*) Rashid SIDEK 15-6 / 15-7 LIU En-Horng (158*) 0
Semi-final (2*) Peter Hoeg GADE 4-15 / 15-2 / 15-6 Harijanto ARBI (7*) 0
Semi-final (8*) LUO Yigang 15-17 / 15-7 / 15-4 Rashid SIDEK (24*) 0
Final (2*) Peter Hoeg GADE 15-3 / 15-11 LUO Yigang (8*) 0
WD
Round 1 (10*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-12 / 15-6 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (12*) 0
Round 1 - Yumi AKASHI / Junko YAMADA 15-5 / 17-15 NG Ching / TUNG Chau Man (56*) 0
Round 1 - GONG Ruina / YE Zhaoying 6-15 / 15-9 / 15-10 Naomi MURAKAMI / Hiromi YAMADA - 0
Round 1 - Rikke OLSEN / Marlene THOMSEN 15-7 / 15-6 Mayumi ITO / Shizuka YAMAMOTO - 0
Round 1 - Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-8 / 15-4 Naomi KAWAGUCHI / Mayumi WATANABE - 0
Round 1 - KANG Mi Hwa / LEE Kyung Won 15-5 / 15-2 Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE (41*) 0
Round 1 (6*) HUANG Nanyan / LIU Zhong 15-4 / 17-16 Pernille HARDER / Helene KIRKEGAARD - 0
Round 1 - CHAN Ya-Lin / CHEN Mei-Cun 15-7 / 5-15 / 18-15 Chiemi ISHII / Yuko OHTA (287*) 0
Round 1 (8*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-1 / 15-6 Megumi MASUDA / Miyuki TAI - 0
Round 1 (21*) Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA 15-8 / 15-9 Ella TRIPP / Sara SANKEY (18*) 0
Round 1 (9*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 15-5 / 12-15 / 15-7 Fumi IWAWAKI / Asuka KUGE - 0
Round 1 - Chihiro OHSAKA / Kanako YONEKURA 15-7 / 15-5 CHEN Wan-Ju / JENG Shwu-Jen - 0
Round 2 (1*) GE Fei / GU Jun 15-1 / 15-1 Yasuko MIZUI / Masako SAKAMOTO (125*) 0
Round 2 (10*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-6 / 15-9 Yumi AKASHI / Junko YAMADA - 0
Round 2 (2*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-10 / 15-14 GONG Ruina / YE Zhaoying - 0
Round 2 - Rikke OLSEN / Marlene THOMSEN 15-3 / 15-4 Joanne GOODE / Donna KELLOGG - 0
Round 2 (6*) HUANG Nanyan / LIU Zhong 15-12 / 15-10 KANG Mi Hwa / LEE Kyung Won - 0
Round 2 (8*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-9 / 15-5 CHAN Ya-Lin / CHEN Mei-Cun - 0
Round 2 (21*) Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA 15-12 / 15-8 Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA (9*) 0
Round 2 (4*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-3 / 15-6 Chihiro OHSAKA / Kanako YONEKURA - 0
Quarter-final (1*) GE Fei / GU Jun 15-2 / 15-7 Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA (10*) 0
Quarter-final (2*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-18 / 15-4 / 15-10 Rikke OLSEN / Marlene THOMSEN - 0
Quarter-final (6*) HUANG Nanyan / LIU Zhong 15-6 / 15-3 Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN (8*) 0
Quarter-final (4*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-9 / 15-4 Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA (21*) 0
Semi-final (1*) GE Fei / GU Jun 15-5 / 15-10 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (2*) 0
Semi-final (4*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 18-15 / 15-3 HUANG Nanyan / LIU Zhong (6*) 0
Final (1*) GE Fei / GU Jun W.O. QIN Yiyuan / He Tian TANG (4*) 0
WS
Round 1 (22*) Judith MEULENDIJKS 11-5 / 12-9 Shizuka YAMAMOTO (107*) 0
Round 1 (157*) Miho TANAKA 11-7 / 11-9 GONG Ruina (41*) 0
Round 1 (66*) Pernille HARDER 9-11 / 11-7 / 11-5 CHEN Wan-Ju (245*) 0
Round 1 (26*) Chia-Chi HUANG 11-6 / 11-6 KIM Kyung Ran (122*) 0
Round 1 (24*) Cindana HARTONO KUSUMA 4-11 / 11-3 / 11-3 Yasuko MIZUI (23*) 0
Round 1 (115*) Kyoko KOMURO 11-6 / 5-11 / 11-5 Zarinah ABDULLAH (48*) 0
Round 1 (31*) Brenda BEENHAKKER 8-11 / 11-3 / 11-7 Keiko TAKENO - 0
Round 1 (71*) NG Ching 11-5 / 11-5 Rie ICHIHASHI (230*) 0
Round 1 (18*) LEE Kyung Won 4-11 / 11-7 / 11-4 CHAN Ya-Lin (47*) 0
Round 1 (20*) Kanako YONEKURA 11-12 / 11-7 / 11-3 Mette SORENSEN (19*) 0
Round 1 (25*) Julia MANN 11-5 / 11-3 Satomi IGAWA (123*) 0
Round 1 (28*) HAN Jingna 11-3 / 12-11 Chikako NAKAYAMA (86*) 0
Round 1 (36*) Lidya DJAELAWIJAYA 7-11 / 11-3 / 11-6 JENG Shwu-Jen (124*) 0
Round 1 (121*) Hiroko NAGAMINE W.O. Kelly MORGAN (16*) 0
Round 2 (1*) YE Zhaoying 11-1 / 11-3 Kaori MORI (569*) 0
Round 2 (7*) Marr JIHYUN 11-6 / 11-3 Fumi IWAWAKI (207*) 0
Round 2 (157*) Miho TANAKA 11-4 / 11-4 Pernille HARDER (66*) 0
Round 2 (4*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-1 Noriko HORI - 0
Round 2 (26*) Chia-Chi HUANG 11-7 / 11-4 Cindana HARTONO KUSUMA (24*) 0
Round 2 (5*) DAI Yun 11-6 / 11-3 Naoko MIYAKE (43*) 0
Round 2 (115*) Kyoko KOMURO 11-4 / 11-2 Hiroko NAGAMINE (121*) 0
Round 2 (71*) NG Ching 4-11 / 11-6 / 12-10 Brenda BEENHAKKER (31*) 0
Round 2 (10*) WANG Chen 11-4 / 11-3 Saori ITOH (370*) 0
Round 2 (20*) Kanako YONEKURA 11-2 / 9-11 / 12-11 LEE Kyung Won (18*) 0
Round 2 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-5 / 11-5 Yumi AKASHI - 0
Round 2 (28*) HAN Jingna 11-4 / 11-5 Julia MANN (25*) 0
Round 2 (9*) Johanna Lee Joo Hyun 11-7 / 11-1 Miho HARUTAKE - 0
Round 2 (53*) Takako IDA 4-11 / 11-3 / 11-2 Lidya DJAELAWIJAYA (36*) 0
Round 2 (2*) GONG Zhichao 11-3 / 11-1 Asuka KUGE (209*) 0
Round 2 (22*) Judith MEULENDIJKS W.O. PENG Ju-Yu (163*) 0
Round 3 (1*) YE Zhaoying 11-7 / 11-2 Judith MEULENDIJKS (22*) 0
Round 3 (7*) Marr JIHYUN 12-11 / 11-5 Miho TANAKA (157*) 0
Round 3 (4*) Camilla MARTIN 11-6 / 11-1 Chia-Chi HUANG (26*) 0
Round 3 (5*) DAI Yun 11-2 / 11-5 Kyoko KOMURO (115*) 0
Round 3 (10*) WANG Chen 11-4 / 11-8 NG Ching (71*) 0
Round 3 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 12-11 / 12-11 Kanako YONEKURA (20*) 0
Round 3 (9*) Johanna Lee Joo Hyun 11-6 / 11-6 HAN Jingna (28*) 0
Round 3 (2*) GONG Zhichao 11-6 / 11-5 Takako IDA (53*) 0
Quarter-final (1*) YE Zhaoying 11-4 / 11-3 Marr JIHYUN (7*) 0
Quarter-final (5*) DAI Yun 11-6 / 11-1 Camilla MARTIN (4*) 0
Quarter-final (10*) WANG Chen 11-3 / 11-6 Mia AUDINA TJIPTAWAN (6*) 0
Quarter-final (2*) GONG Zhichao 7-11 / 11-3 / 11-6 Johanna Lee Joo Hyun (9*) 0
Semi-final (1*) YE Zhaoying 11-1 / 11-9 DAI Yun (5*) 0
Semi-final (2*) GONG Zhichao 11-3 / 11-5 WANG Chen (10*) 0
Final (2*) GONG Zhichao 11-1 / 11-4 YE Zhaoying (1*) 0
XD
Round 1 - HA Tae Kwon / LEE Kyung Won 15-8 / 15-1 LIAO Kuo-Mao / CHEN Mei-Cun - 0
Round 1 - Fumitake SHIMIZU / Fujimi TAMURA 18-13 / 15-5 FENG Hung-Yun / Chia-Chi HUANG - 0
Round 1 (95*) Fumihiko MACHIDA / Yasuko MIZUI 15-12 / 15-1 TSENG Chung Lin / CHEN Wan-Ju - 0
Round 1 (198*) CHEN Gang / He Tian TANG 15-12 / 15-7 Nathan ROBERTSON / Joanne GOODE - 0
Round 1 - KIM Hyung Joon / KANG Mi Hwa 15-8 / 15-11 YAU Tsz Yuk / NG Ching - 0
Round 1 (158*) LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min 9-15 / 15-2 / 15-2 Koji MIYA / Yoshiko TAGO (YONEKURA) - 0
Round 1 - GE Cheng / QIN Yiyuan 15-3 / 15-7 HUANG Yeu-Der / CHAN Ya-Lin - 0
Round 1 - TAO Xiaoqiang / WANG Chen 15-6 / 15-11 CHANG Jeng-Shyuang / JENG Shwu-Jen - 0
Round 2 (2*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-8 / 15-11 Norio IMAI / Haruko MATSUDA (313*) 0
Round 2 (130*) LUO Yigang / HUANG Nanyan 15-13 / 15-10 HA Tae Kwon / LEE Kyung Won - 0
Round 2 - Fumitake SHIMIZU / Fujimi TAMURA 15-6 / 15-3 MA Che Kong / TUNG Chau Man (18*) 0
Round 2 (198*) CHEN Gang / He Tian TANG 15-8 / 15-2 Fumihiko MACHIDA / Yasuko MIZUI (95*) 0
Round 2 (158*) LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min 15-8 / 15-11 KIM Hyung Joon / KANG Mi Hwa - 0
Round 2 (4*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-11 / 15-5 GE Cheng / QIN Yiyuan - 0
Round 2 - TAO Xiaoqiang / WANG Chen 15-4 / 15-9 Julian ROBERTSON / Donna KELLOGG - 0
Round 2 (10*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-3 / 15-7 Tatsuya HIRAI / Izumi KIDA (324*) 0
Quarter-final (2*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 18-17 / 15-5 LUO Yigang / HUANG Nanyan (130*) 0
Quarter-final (198*) CHEN Gang / He Tian TANG 15-0 / 15-4 Fumitake SHIMIZU / Fujimi TAMURA - 0
Quarter-final (4*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-1 / 15-1 LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min (158*) 0
Quarter-final (10*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-3 / 15-4 TAO Xiaoqiang / WANG Chen - 0
Semi-final (2*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-8 / 7-15 / 17-16 CHEN Gang / He Tian TANG (198*) 0
Semi-final (10*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 9-15 / 15-7 / 15-8 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (4*) 0
Final (10*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-12 / 15-9 Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN (2*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 71 11 36.7% 1643 54.77 00:00:00 0 0 0.0%
MS 54 123 15 27.8% 2772 51.33 00:00:00 0 0 0.0%
WD 26 56 4 15.4% 1261 48.5 00:00:00 0 0 0.0%
WS 43 97 11 25.6% 1562 36.33 00:00:00 0 0 0.0%
XD 23 49 3 13.0% 1091 47.43 00:00:00 0 0 0.0%
Total 176 396 44 25.0% 8329 47.32 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 41 19 68.3%
Malaysia 23 11 67.7%
Indonesia 22 11 66.7%
Australia 2 1 66.7%
Denmark 22 12 64.7%
Sweden 3 2 60.0%
U.S.A. 3 2 60.0%
Korea 14 10 58.3%
Netherlands 4 4 50.0%
Singapore 2 2 50.0%
India 1 1 50.0%
Thailand 1 1 50.0%
Hong Kong 6 10 37.5%
Japan 23 64 26.4%
Chinese Taipei 7 20 25.9%
England 2 6 25.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10