Indonesia Open  

Tournament Name: Indonesian Open 1989
Tournament Dates: 12/11/1989-12/11/1989
Location: Indonesia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO Jalani SIDEK / Razif SIDEK
MS XIONG Guobao Joko SUPRIANTO
WD Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN Verawaty FAJRIN / Yanti KUSMIATIE
WS HUANG Hua Susi SUSANTI
XD Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - D. IGAH / Faris MAWARDI 15-1 / 15-5 Agus EFENDI / HANDY - 0
Round 1 - Imay HENDRA / U SETIADI 15-1 / 15-5 Musrifin MADEK / MURJALIANSYAH - 0
Round 1 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / WUNUNG 15-12 / 15-6 Dharma GUNAWI / Haryadi HERRY - 0
Round 1 - Ilie SUMIRAT / A P UNDANG W.O. Ferdy LIMPELE / Sony Boy TUMOWAN - 0
Round 1 - Reony MAINAKY / George THOMAS W.O. BENZ / HARIEDY - 0
Round 2 - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-3 / 15-6 Tjio Kai SING / SYARWANI (KALSEL) - 0
Round 2 - Surachai MAKKASASITHORN / Pramote TEERAWIWATANA 13-15 / 15-1 / 15-5 Hok Seng LIEM / Yudi YUDONO - 0
Round 2 - Richard MAINAKY / Aryono MIRANAT 15-7 / 15-4 MASJAYA (TIM TIM) / Denny Samuel SANDY - 0
Round 2 - CHAN Chi Choi / CHAN Siu Kwong 15-11 / 15-7 Didit Suluh PATRIA / UWIN - 0
Round 2 - HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-8 / 15-4 Daniel HARTOKO / Ali TAUFIK - 0
Round 2 - Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-13 / 15-8 Ilie SUMIRAT / A P UNDANG - 0
Round 2 - Imay HENDRA / U SETIADI 15-12 / 15-4 D. IGAH / Faris MAWARDI - 0
Round 2 - Reony MAINAKY / George THOMAS 15-11 / 12-15 / 15-12 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / WUNUNG - 0
Round 2 - Sawai CHANSEORASMEE / Sakrapee THONGSARI 15-1 / 15-5 J ARTANA / Chandra BERATA - 0
Round 2 - Soon Kit CHEAH / Ewe Chye ONG 15-1 / 15-11 Ook SUSANTO / WOWEN - 0
Round 2 - Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-3 / 15-2 CHOW Kin Man / SHUM Man Kin - 0
Round 2 - Abdul Rahman SIDEK / Beng Kiang SOO 15-12 / 0-15 / 11-0 Denny HARTONO / Denny KANTONO - 0
Round 2 - Yudi RUSHADI / Paulus USMAN 15-7 / 15-8 ROSIAHI / M SAFARI - 0
Round 2 - Rudi GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO W.O. CHAN Kin Ngai / (M) Spare 27 - 0
Round 2 - Joko MARDIANTO / Bambang SUPRIANTO W.O. SISWANTO / Ade SUTRISNA - 0
Round 2 - CHEN Hongyong / CHEN Kang W.O. Herry SULISTIONO / Henry YUWONO - 0
Round 3 - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-3 / 15-6 Surachai MAKKASASITHORN / Pramote TEERAWIWATANA - 0
Round 3 - Richard MAINAKY / Aryono MIRANAT 15-7 / 15-4 CHAN Chi Choi / CHAN Siu Kwong - 0
Round 3 - HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-3 / 15-18 / 15-10 Rudi GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO - 0
Round 3 - Imay HENDRA / U SETIADI 15-6 / 15-12 Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON - 0
Round 3 - Reony MAINAKY / George THOMAS 15-10 / 15-13 Sawai CHANSEORASMEE / Sakrapee THONGSARI - 0
Round 3 - Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-4 / 17-14 Soon Kit CHEAH / Ewe Chye ONG - 0
Round 3 - Abdul Rahman SIDEK / Beng Kiang SOO 15-6 / 8-15 / 15-6 Joko MARDIANTO / Bambang SUPRIANTO - 0
Round 3 - CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-11 / 15-5 Yudi RUSHADI / Paulus USMAN - 0
Quarter-final - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-10 / 18-16 Richard MAINAKY / Aryono MIRANAT - 0
Quarter-final - HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-9 / 17-16 Imay HENDRA / U SETIADI - 0
Quarter-final - Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-6 / 15-5 Reony MAINAKY / George THOMAS - 0
Quarter-final - CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-8 / 15-7 Abdul Rahman SIDEK / Beng Kiang SOO - 0
Semi-final - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-9 / 15-4 HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin - 0
Semi-final - Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-7 / 15-2 CHEN Hongyong / CHEN Kang - 0
Final - Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-9 / 15-7 Jalani SIDEK / Razif SIDEK - 0
MS
Round 1 - YANG Yang 15-2 / 15-1 EDDY - 0
Round 1 - Donny RASMIN 15-9 / 2-0 Soon Kit CHEAH - 0
Round 1 - Sompol KUKASEMKIJ 15-2 / 15-2 Dodi SETIADI - 0
Round 1 - Eddy KURNIAWAN 15-9 / 15-2 CHOW Kin Man - 0
Round 1 - Allan BUDI KUSUMA 15-12 / 15-9 Didit Suluh PATRIA - 0
Round 1 - Ib FREDERIKSEN 18-13 / 15-2 Reony MAINAKY - 0
Round 1 - Kok Keong FOO 15-7 / 15-10 RUSMANTO - 0
Round 1 - Hengky IRAWAN 15-7 / 15-5 Pramote TEERAWIWATANA - 0
Round 1 - Joko SUPRIANTO 15-1 / 15-3 CHAN Kin Ngai - 0
Round 1 - Kim SIONG 15-11 / 15-12 SHUM Man Kin - 0
Round 1 - Hermawan SUSANTO 15-1 / 15-12 Surachai MAKKASASITHORN - 0
Round 1 - Yanto FEBIYANTO 15-7 / 15-6 Ewe Chye ONG - 0
Round 1 - WU Wenkai 15-8 / 15-2 Iguh DONOLEGO - 0
Round 1 - Bambang SUPRIANTO 15-6 / 15-12 Chandra BERATA - 0
Round 1 - Darren J HALL 15-3 / 14-17 / 15-9 Paulus USMAN - 0
Round 1 - SYARIF 7-15 / 15-13 / 15-1 CHAN Siu Kwong - 0
Round 1 - Aras RAZAK 15-10 / 17-16 Rexy MAINAKY - 0
Round 1 - Rashid SIDEK 15-2 / 15-4 M SAFARI - 0
Round 1 - XIONG Guobao 15-12 / 15-5 Vacharapan KHAMTHONG - 0
Round 1 - PERMADI Fung W.O. Tjio Kai SING - 0
Round 1 - Ali TAUFIK W.O. (M) Spare 27 - 0
Round 1 - Stephen J. BADDELEY W.O. Sony Boy TUMOWAN - 0
Round 1 - F HERGIONO W.O. AFRIYANTO (SUMBAR) - 0
Round 1 - Agus EFENDI W.O. Herry SULISTIONO - 0
Round 1 - Ardy B WIRANATA W.O. Musrifin MADEK - 0
Round 1 - Bram FERNARDIN W.O. Par-Gunnar JONSSON - 0
Round 1 - (EJV) WIJANARKO W.O. Hendra JAYA - 0
Round 1 - Icuk SUGIARTO W.O. Candra WIJAYA - 0
Round 1 - Nunung MUDIJANTO W.O. Stephen P BUTLER - 0
Round 2 - YANG Yang 15-1 / 15-4 Donny RASMIN - 0
Round 2 - Sompol KUKASEMKIJ 18-13 / 5-15 / 15-13 PERMADI Fung - 0
Round 2 - Eddy KURNIAWAN 15-9 / 15-2 Ali TAUFIK - 0
Round 2 - Stephen J. BADDELEY 3-15 / 15-8 / 15-11 F HERGIONO - 0
Round 2 - Allan BUDI KUSUMA 15-4 / 15-7 Agus EFENDI - 0
Round 2 - Kok Keong FOO 15-6 / 15-2 Hengky IRAWAN - 0
Round 2 - Hermawan SUSANTO 15-3 / 15-5 Kim SIONG - 0
Round 2 - WU Wenkai 15-9 / 15-4 Yanto FEBIYANTO - 0
Round 2 - Bambang SUPRIANTO 15-6 / 15-6 Darren J HALL - 0
Round 2 - Bram FERNARDIN 15-10 / 15-2 SYARIF - 0
Round 2 - Icuk SUGIARTO 15-2 / 15-0 (EJV) WIJANARKO - 0
Round 2 - Rashid SIDEK 18-15 / 15-9 Aras RAZAK - 0
Round 2 - XIONG Guobao 15-3 / 15-3 Nunung MUDIJANTO - 0
Round 2 - Ib FREDERIKSEN W.O. Juang JAYADI - 0
Round 2 - Joko SUPRIANTO W.O. Luluk HADIYANTO - 0
Round 3 - YANG Yang 15-10 / 15-2 Sompol KUKASEMKIJ - 0
Round 3 - Eddy KURNIAWAN 15-0 / 15-3 Stephen J. BADDELEY - 0
Round 3 - Allan BUDI KUSUMA 15-11 / 15-9 Ib FREDERIKSEN - 0
Round 3 - Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12 Kok Keong FOO - 0
Round 3 - WU Wenkai 15-10 / 15-6 Hermawan SUSANTO - 0
Round 3 - Bambang SUPRIANTO 15-10 / 11-15 / 15-8 Ardy B WIRANATA - 0
Round 3 - Icuk SUGIARTO 15-8 / 6-15 / 15-6 Bram FERNARDIN - 0
Round 3 - XIONG Guobao 15-2 / 15-10 Rashid SIDEK - 0
Quarter-final - YANG Yang 17-15 / 15-7 / 15-11 Eddy KURNIAWAN - 0
Quarter-final - Joko SUPRIANTO 15-11 / 15-5 Allan BUDI KUSUMA - 0
Quarter-final - WU Wenkai 15-5 / 15-7 Bambang SUPRIANTO - 0
Quarter-final - XIONG Guobao 15-10 / 15-9 Icuk SUGIARTO - 0
Semi-final - Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-9 YANG Yang - 0
Semi-final - XIONG Guobao 15-5 / 15-9 WU Wenkai - 0
Final - XIONG Guobao 15-0 / 15-4 Joko SUPRIANTO - 0
WD
Round 1 - Xiaoqing LIM / ZHOU Lei 15-2 / 15-1 Nunung MUDIJANTO / Sri Unari RINI - 0
Round 1 - FINARSIH / Eliza NATHANAEL 15-10 / 15-8 Siew Choon LIM / Sui Hoon TAN - 0
Round 1 - Maria BENGTSSON / Astrid VAN DER KNAAP 15-1 / 15-5 K HERMINI / Fenny NATALIA - 0
Round 1 - Verawaty FAJRIN / Yanti KUSMIATIE 15-0 / 15-6 Zelin RESIANA / SHERLY - 0
Round 1 - Titik ENDANG / Emma ERNAWATY 15-11 / 15-7 CATHERINE / Wiwin WINDARI - 0
Round 1 - Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-10 / 15-6 Eny OKTAVIANI / Lili TAMPI - 0
Round 1 - Plernta BOONYARIT / Ladawan MULASARTSATHORN 18-17 / 15-6 Irawati DARMAWAN / LINA - 0
Round 1 - Ivanna LIE ING HOE / Enny NURAINI 15-6 / 15-1 Lidya DJAELAWIJAYA / SUMIATI (JABAR) - 0
Round 1 - LEE Wai Leng / Lee Wai TAN 15-0 / 15-0 ANY / YARI - 0
Round 1 - Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-0 / 15-6 CANDRAWATI / Tati S - 0
Round 1 - Dwi ELMYATI / Selvie KARTENEGARA 15-5 / 15-6 Swa CAHAYAWATI / Asih TRIANI - 0
Round 1 - Somharuthai JAROENSIRI / Pornsawan PLUNGWECH 15-2 / 15-4 Silvia ANGGRAINI / CINDY (RAGUNAN) - 0
Round 1 - Roni HANDAYANI / Rosalina RISEU W.O. (F) Spare 05 / (F) Spare 06 - 0
Round 1 - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL W.O. G FENNY / RIMA - 0
Round 1 - HUANG Hua / SHI Xiaohui W.O. CHAN Lim Chee (Amy) / (F) Spare 10 - 0
Round 1 - Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN W.O. Anneke LIMPELE / Ivonne ONIBALA - 0
Round 2 - Xiaoqing LIM / ZHOU Lei 16-17 / 15-7 / 15-9 FINARSIH / Eliza NATHANAEL - 0
Round 2 - Verawaty FAJRIN / Yanti KUSMIATIE 15-4 / 15-1 Titik ENDANG / Emma ERNAWATY - 0
Round 2 - Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-7 / 15-4 Plernta BOONYARIT / Ladawan MULASARTSATHORN - 0
Round 2 - Ivanna LIE ING HOE / Enny NURAINI 15-4 / 15-5 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 2 - Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-3 / 15-11 LEE Wai Leng / Lee Wai TAN - 0
Round 2 - HUANG Hua / SHI Xiaohui 15-11 / 10-15 / 15-10 Dwi ELMYATI / Selvie KARTENEGARA - 0
Round 2 - Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-1 / 15-1 Somharuthai JAROENSIRI / Pornsawan PLUNGWECH - 0
Round 2 - Maria BENGTSSON / Astrid VAN DER KNAAP W.O. Roni HANDAYANI / Rosalina RISEU - 0
Quarter-final - Maria BENGTSSON / Astrid VAN DER KNAAP 15-13 / 18-13 Xiaoqing LIM / ZHOU Lei - 0
Quarter-final - Verawaty FAJRIN / Yanti KUSMIATIE 18-13 / 15-8 Dorte KJAER / Nettie NIELSEN - 0
Quarter-final - Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-8 / 14-18 / 15-5 Ivanna LIE ING HOE / Enny NURAINI - 0
Quarter-final - Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-9 / 15-5 HUANG Hua / SHI Xiaohui - 0
Semi-final - Verawaty FAJRIN / Yanti KUSMIATIE 15-1 / 15-9 Maria BENGTSSON / Astrid VAN DER KNAAP - 0
Semi-final - Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-4 / 15-8 Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS - 0
Final - Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-7 / 15-9 Verawaty FAJRIN / Yanti KUSMIATIE - 0
WS
Round 1 - SHI Xiaohui 11-3 / 11-7 SHERLY - 0
Round 1 - HARIATI 11-2 / 11-2 ANY - 0
Round 1 - CATHERINE 11-2 / 12-10 Pornsawan PLUNGWECH - 0
Round 1 - K HERMINI 11-3 / 11-1 Sri Unari RINI - 0
Round 1 - Astrid VAN DER KNAAP 11-1 / 12-10 LEE Wai Leng - 0
Round 1 - Selvie KARTENEGARA 11-7 / 11-0 Roni HANDAYANI - 0
Round 1 - Asih TRIANI 11-3 / 11-1 Siew Choon LIM - 0
Round 1 - Somharuthai JAROENSIRI 11-5 / 11-4 Wiwin WINDARI - 0
Round 1 - Irawati DARMAWAN 11-2 / 11-4 Nunung MUDIJANTO - 0
Round 1 - Swa CAHAYAWATI W.O. CHAN Lim Chee (Amy) - 0
Round 1 - Yuliani SANTOSO W.O. Ayu RIZKI - 0
Round 1 - Christine GANDRUP W.O. Rosalina RISEU - 0
Round 1 - Fenny NATALIA W.O. Mei Hwa KHO - 0
Round 1 - Xiaoqing LIM W.O. LILIWATI - 0
Round 1 - Susi SUSANTI W.O. Ivonne ONIBALA - 0
Round 2 - HUANG Hua 11-3 / 11-3 Sui Hoon TAN - 0
Round 2 - Yuni KARTIKA 11-7 / 11-5 LINA - 0
Round 2 - Eline COENE 11-9 / 11-5 Ladawan MULASARTSATHORN - 0
Round 2 - Lilik SUDARWATI 11-1 / 11-4 Swa CAHAYAWATI - 0
Round 2 - SHI Xiaohui 11-3 / 11-2 HARIATI - 0
Round 2 - CATHERINE 11-9 / 11-12 / 12-9 Christine GANDRUP - 0
Round 2 - Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-1 / 11-5 K HERMINI - 0
Round 2 - Astrid VAN DER KNAAP 11-8 / 11-6 Fenny NATALIA - 0
Round 2 - Xiaoqing LIM 11-9 / 11-1 Selvie KARTENEGARA - 0
Round 2 - Somharuthai JAROENSIRI 11-8 / 12-9 Asih TRIANI - 0
Round 2 - Susi SUSANTI 11-4 / 11-3 Irawati DARMAWAN - 0
Round 2 - Minarti TIMUR 11-5 / 11-1 Plernta BOONYARIT - 0
Round 2 - Helen S TROKE 11-0 / 11-4 Lee Wai TAN - 0
Round 2 - Erica VAN DEN HEUVEL 11-8 / 11-4 Eny OKTAVIANI - 0
Round 2 - ZHOU Lei 11-5 / 12-10 Zelin RESIANA - 0
Round 3 - HUANG Hua 12-11 / 11-0 Yuni KARTIKA - 0
Round 3 - Eline COENE 11-5 / 11-7 Lilik SUDARWATI - 0
Round 3 - SHI Xiaohui 11-7 / 11-4 Yuliani SANTOSO - 0
Round 3 - Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-6 / 11-1 CATHERINE - 0
Round 3 - Astrid VAN DER KNAAP 11-7 / 2-11 / 11-7 Xiaoqing LIM - 0
Round 3 - Susi SUSANTI 11-2 / 11-6 Somharuthai JAROENSIRI - 0
Round 3 - Helen S TROKE 7-11 / 12-11 / 11-6 Minarti TIMUR - 0
Round 3 - ZHOU Lei 11-5 / 12-10 Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Quarter-final - HUANG Hua 11-0 / 11-3 Eline COENE - 0
Quarter-final - Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-5 / 11-3 SHI Xiaohui - 0
Quarter-final - Susi SUSANTI 11-2 / 1-0 Astrid VAN DER KNAAP - 0
Quarter-final - Helen S TROKE 12-11 / 11-6 ZHOU Lei - 0
Semi-final - HUANG Hua 11-5 / 12-9 Sarwendah KUSUMAWARDHANI - 0
Semi-final - Susi SUSANTI 11-5 / 7-11 / 11-2 Helen S TROKE - 0
Final - HUANG Hua 11-7 / 11-0 Susi SUSANTI - 0
XD
Round 1 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Lilik SUDARWATI 15-0 / 15-7 Ali TAUFIK / Tati S - 0
Round 1 - Sakrapee THONGSARI / Ladawan MULASARTSATHORN 15-7 / 15-12 WOWEN / SUMIATI (JABAR) - 0
Round 1 - UWIN / Emma ERNAWATY 17-18 / 15-4 / 15-1 CHAN Chi Choi / CHAN Lim Chee (Amy) - 0
Round 1 - Reony MAINAKY / Wiwin WINDARI 15-10 / 15-12 Daniel HARTOKO / Irawati DARMAWAN - 0
Round 1 - Par-Gunnar JONSSON / Gillian M. CLARK 15-0 / 15-0 Sugeng PRAMONO / ANY - 0
Round 1 - Beng Kiang SOO / Siew Choon LIM 15-0 / 15-8 (EJV) WIJANARKO / LINA - 0
Round 1 - Richard MAINAKY / Yanti KUSMIATIE 15-1 / 15-4 ROSIAHI / YARI - 0
Round 1 - Vacharapan KHAMTHONG / Plernta BOONYARIT 15-8 / 15-8 Tatiek SUNARTI / Ook SUSANTO - 0
Round 1 - Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-3 / 15-8 Faris MAWARDI / CINDY (RAGUNAN) - 0
Round 1 - Stephen J. BADDELEY / Gillian C GOWERS 15-6 / 15-3 Paulus USMAN / Lidya DJAELAWIJAYA - 0
Round 1 - Aryono MIRANAT / Minarti TIMUR W.O. Sony Boy TUMOWAN / Ivonne ONIBALA - 0
Round 1 - Joko MARDIANTO / Dwi ELMYATI W.O. CHAN Siu Kwong / (F) Spare 10 - 0
Round 2 - Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN 15-9 / 15-4 Soon Kit CHEAH / Sui Hoon TAN - 0
Round 2 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Lilik SUDARWATI 15-7 / 15-10 Sakrapee THONGSARI / Ladawan MULASARTSATHORN - 0
Round 2 - UWIN / Emma ERNAWATY 15-4 / 15-8 Reony MAINAKY / Wiwin WINDARI - 0
Round 2 - Aryono MIRANAT / Minarti TIMUR 15-2 / 17-15 Par-Gunnar JONSSON / Gillian M. CLARK - 0
Round 2 - Richard MAINAKY / Yanti KUSMIATIE 15-7 / 15-1 Beng Kiang SOO / Siew Choon LIM - 0
Round 2 - Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-7 / 15-6 Vacharapan KHAMTHONG / Plernta BOONYARIT - 0
Round 2 - Joko MARDIANTO / Dwi ELMYATI 15-7 / 15-10 Stephen J. BADDELEY / Gillian C GOWERS - 0
Round 2 - Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-6 / 18-15 Nunung MUDIJANTO / Eliza NATHANAEL - 0
Quarter-final - Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN 15-11 / 15-7 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Lilik SUDARWATI - 0
Quarter-final - Aryono MIRANAT / Minarti TIMUR 15-8 / 15-3 UWIN / Emma ERNAWATY - 0
Quarter-final - Richard MAINAKY / Yanti KUSMIATIE 8-15 / 15-10 / 15-5 Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON - 0
Quarter-final - Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-9 / 15-13 Joko MARDIANTO / Dwi ELMYATI - 0
Semi-final - Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN 15-7 / 15-7 Aryono MIRANAT / Minarti TIMUR - 0
Semi-final - Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-12 / 2-15 / 15-6 Richard MAINAKY / Yanti KUSMIATIE - 0
Final - Eddy HARTONO / Verawaty FAJRIN 15-7 / 15-2 Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 67 5 16.1% 1490 48.06 00:00:00 0 0 0.0%
MS 47 101 7 14.9% 2198 46.77 00:00:00 0 0 0.0%
WD 26 55 3 11.5% 1189 45.73 00:00:00 0 0 0.0%
WS 39 82 4 10.3% 1301 33.36 00:00:00 0 0 0.0%
XD 25 53 3 12.0% 1157 46.28 00:00:00 0 0 0.0%
Total 168 358 22 13.1% 7335 43.66 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 24 6 80.0%
U.S.A. 6 2 75.0%
Brunei Darussalem 3 1 75.0%
England 9 5 64.3%
Netherlands 6 4 60.0%
Denmark 3 2 60.0%
Sweden 9 7 56.2%
Luxembourg 1 1 50.0%
Malaysia 13 15 46.4%
Indonesia 82 99 45.3%
Thailand 10 14 41.7%
Germany 1 2 33.3%
Hong Kong 1 7 12.5%
Chinese Taipei 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng 21-9 / 21-10
2021 Viktor AXELSEN LOH Kean Yew 21-13 / 9-21 / 21-13
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4