Indian Asian Satellite  

Tournament Name: India Satellite 2005
Tournament Dates: 19/10/2005-23/10/2005
Location: India, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS V. Diju / Jaseel P ISMAIL
MS Thomas KURIAN Anand PAWAR
WD Nitya Krishinda MAHESWARI / Nadya MELATI Negin AMIRIPOUR / Behnaz PIRZAMANBEIN
WS Saina NEHWAL Aparna POPAT
XD V. Diju / B. R. Meenakshi Markose BRISTOW / Aparna BALAN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Semi-final - Rajiv BAJAJ / Sumit DAHIYA 15-5 / 15-11 Vineeth MANUEL / N. Venkatesh (634*) 0
Semi-final - Francis ALWIN / Sanker GOPAN 15-5 / 11-15 / 15-6 Devinder DHILLON / Onneile Katlego MOISAEMANG - 0
Semi-final - Joseph SUMI / Yapang T 15-11 / 6-15 / 15-11 Tegar Satria FAJAR / Vijaydeep SINGH - 0
Semi-final - Mayank BEHAL / Hemant DUGGAL 15-11 / 15-11 Ram C. VIJAY / Arun VISHNU - 0
Final - K. A. Aneesh / Jose GEORGE 15-11 / 15-7 Rajiv BAJAJ / Sumit DAHIYA - 0
Final - V. Uday Bhaskar / Jayan JAMES 15-9 / 15-3 Francis ALWIN / Sanker GOPAN - 0
Final - Joseph SUMI / Yapang T 8-15 / 15-13 / 15-7 Mayank BEHAL / Hemant DUGGAL - 0
MD
Round 1 - V. Uday Bhaskar / Jayan JAMES 15-9 / 9-15 / 15-1 Syed Shabbar HUSSAIN / Zafar TASNEEM - 0
Round 1 (537*) CANDRA / Fran KURNIAWAN 15-2 / 15-5 Kindelpitiyage Lasitha Menaka KARUNATHILAKA / Yehan Raminda RANASINGHE - 0
Round 1 - K. A. Aneesh / Jose GEORGE 15-11 / 14-17 / 15-8 Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL - 0
Round 1 (493*) Shahram KARAMI / Yara AZAD 15-12 / 15-9 HO Khek Mong / Ken Yew TAY - 0
Round 1 - Joseph SUMI / Yapang T 10-15 / 15-12 / 15-4 Tanveer GILL / Ajay KANWAR - 0
Round 1 (792*) Islam AMIR / Imran MOHIB 15-13 / 15-10 Indra MEHATA / Balaram THAPA (367*) 0
Round 2 (35*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 15-2 / 15-3 ATIF / Mohammad IJAZ - 0
Round 2 - V. Uday Bhaskar / Jayan JAMES 17-14 / 15-13 Ali SHAHHOSSEINI / Golam Reza BAGHERI (197*) 0
Round 2 (537*) CANDRA / Fran KURNIAWAN 15-6 / 15-13 Omar ZEESHAN / Wajid Ali CHAUDHRY (85*) 0
Round 2 - Chung Chiat KHOO / Raymond STEVEN 15-9 / 15-17 / 15-8 K. A. Aneesh / Jose GEORGE - 0
Round 2 (98*) Markose BRISTOW / Jaison XAVIER 15-5 / 15-3 Shahram KARAMI / Yara AZAD (493*) 0
Round 2 (94*) Mir Tahir ISHAQ / Muhammad Waqas AHMAD 15-13 / 15-7 Joseph SUMI / Yapang T - 0
Round 2 (792*) Islam AMIR / Imran MOHIB 15-5 / 15-1 Eranga FERNANDO / Dinuka KARUNARATNA - 0
Round 2 (55*) V. Diju / Jaseel P ISMAIL 15-10 / 17-15 Rizwan AZAM / Hashir BASHIR (845*) 0
Quarter-final (35*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 15-4 / 15-6 V. Uday Bhaskar / Jayan JAMES - 0
Quarter-final - Chung Chiat KHOO / Raymond STEVEN 15-9 / 15-8 CANDRA / Fran KURNIAWAN (537*) 0
Quarter-final (98*) Markose BRISTOW / Jaison XAVIER 15-3 / 15-9 Mir Tahir ISHAQ / Muhammad Waqas AHMAD (94*) 0
Quarter-final (55*) V. Diju / Jaseel P ISMAIL 15-6 / 17-14 Islam AMIR / Imran MOHIB (792*) 0
Semi-final (35*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 15-8 / 15-2 Chung Chiat KHOO / Raymond STEVEN - 0
Semi-final (55*) V. Diju / Jaseel P ISMAIL 15-5 / 15-2 Markose BRISTOW / Jaison XAVIER (98*) 0
Final (35*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 17-14 / 15-7 V. Diju / Jaseel P ISMAIL (55*) 0
MS
Round 1 (1153*) Zafar TASNEEM 15-9 / 15-8 Himanshu KHARBANDA - 0
Round 1 - Jishnu SANYAL 15-9 / 15-1 Utsav PRAKASH - 0
Round 1 (390*) Ali SHAHHOSSEINI 15-5 / 15-1 Mohammad IJAZ (1155*) 0
Round 1 (933*) Ravinder SINGH 15-5 / 15-7 Arup BAIDYA - 0
Round 1 (1086*) Islam AMIR 15-7 / 15-8 Indra MEHATA (419*) 0
Round 1 (218*) Sachin RATTI 13-15 / 15-2 / 15-8 LIEW Daren (616*) 0
Round 1 (633*) Shahram KARAMI 15-9 / 15-5 Yehan Raminda RANASINGHE - 0
Round 1 - K. Tanishak 15-7 / 15-4 Ken Yew TAY (963*) 0
Round 1 (722*) C. M. Shashidhar 15-5 / 15-2 Mirza ALI YAR BEG - 0
Round 1 - Ajay JAYARAM 15-4 / 15-5 Muhammad Waqas AHMAD (342*) 0
Round 1 (371*) Rohan CASTELINO 15-10 / 15-11 Diluka KARUNARATNE (257*) 0
Round 1 (264*) Utsav MISHRA 15-5 / 15-3 ATIF (630*) 0
Round 1 (414*) Yara AZAD 15-11 / 15-7 HO Khek Mong (962*) 0
Round 1 (274*) Balaram THAPA 15-10 / 15-5 Mayank BEHAL - 0
Round 1 - Rajiv BAJAJ 15-9 / 15-7 Kindelpitiyage Lasitha Menaka KARUNATHILAKA (939*) 0
Round 1 (281*) Omar ZEESHAN 15-3 / 15-11 Bhanu Pratap TRIPATHI - 0
Round 1 (313*) Hemant DUGGAL 15-7 / 15-2 Syed Shabbar HUSSAIN (830*) 0
Round 1 (440*) Rutuparna KULKARNI 15-1 / 15-1 Ram Singh CHAUDHARI (860*) 0
Round 2 (72*) Abhinn Shyam GUPTA 15-8 / 15-3 Rizwan AZAM (1154*) 0
Round 2 - Jishnu SANYAL 15-7 / 15-11 Zafar TASNEEM (1153*) 0
Round 2 (162*) Kenn LIM 15-4 / 15-8 Eranga FERNANDO (646*) 0
Round 2 (933*) Ravinder SINGH 15-8 / 15-11 Ali SHAHHOSSEINI (390*) 0
Round 2 (217*) PARUPALLI Kashyap 15-5 / 15-0 Wajid Ali CHAUDHRY (150*) 0
Round 2 (218*) Sachin RATTI 15-2 / 15-6 Islam AMIR (1086*) 0
Round 2 (182*) Anand PAWAR 15-2 / 15-3 Shahram KARAMI (633*) 0
Round 2 - K. Tanishak 15-9 / 15-9 C. M. Shashidhar (722*) 0
Round 2 - Ajay JAYARAM 15-12 / 11-15 / 15-9 Rohan CASTELINO (371*) 0
Round 2 (264*) Utsav MISHRA 17-14 / 17-15 Chun Seang TAN (210*) 0
Round 2 (274*) Balaram THAPA 15-12 / 15-6 Yara AZAD (414*) 0
Round 2 (94*) Thomas KURIAN 15-4 / 15-3 Imran MOHIB - 0
Round 2 (281*) Omar ZEESHAN 15-8 / 15-3 Rajiv BAJAJ - 0
Round 2 (234*) Golam Reza BAGHERI 15-8 / 15-10 Hashir BASHIR (840*) 0
Round 2 (313*) Hemant DUGGAL 15-11 / 15-12 Rutuparna KULKARNI (440*) 0
Round 2 (359*) Sagar CHOPDA 15-4 / 7-15 / 15-6 Yew Thien LAW (96*) 0
Round 3 (72*) Abhinn Shyam GUPTA 15-12 / 9-2 Jishnu SANYAL - 0
Round 3 (162*) Kenn LIM 15-12 / 15-12 Ravinder SINGH (933*) 0
Round 3 (218*) Sachin RATTI 14-17 / 15-6 / 15-7 PARUPALLI Kashyap (217*) 0
Round 3 (182*) Anand PAWAR 15-2 / 15-3 K. Tanishak - 0
Round 3 - Ajay JAYARAM 15-9 Utsav MISHRA (264*) 0
Round 3 (94*) Thomas KURIAN 15-1 / 15-3 Balaram THAPA (274*) 0
Round 3 (234*) Golam Reza BAGHERI 15-12 / 6-15 / 15-5 Omar ZEESHAN (281*) 0
Round 3 (359*) Sagar CHOPDA 15-10 / 15-12 Hemant DUGGAL (313*) 0
Quarter-final (162*) Kenn LIM 15-3 / 15-10 Abhinn Shyam GUPTA (72*) 0
Quarter-final (182*) Anand PAWAR 15-3 / 15-7 Sachin RATTI (218*) 0
Quarter-final (94*) Thomas KURIAN 15-4 / 15-11 Ajay JAYARAM - 0
Quarter-final (234*) Golam Reza BAGHERI 15-10 / 15-7 Sagar CHOPDA (359*) 0
Semi-final (182*) Anand PAWAR 15-12 / 15-3 Kenn LIM (162*) 0
Semi-final (94*) Thomas KURIAN 15-5 / 15-6 Golam Reza BAGHERI (234*) 0
Final (94*) Thomas KURIAN 10-15 / 15-5 / 15-10 Anand PAWAR (182*) 0
WD
Round 1 - Gauri CHOPRA / Simon OZIMINSKI 9-15 / 15-8 / 15-4 Parul RAWAT / Poonam TEWARI - 0
Round 1 (83*) Nitya Krishinda MAHESWARI / Nadya MELATI 15-6 / 15-13 B. Deepthi Priyadarshini / T. Sowmya - 0
Quarter-final - sulochan ARIYADASA / Thilini JAYASINGHE 15-6 / 15-13 Aisha AKRAM / Sara MOHMAND - 0
Quarter-final (273*) Negin AMIRIPOUR / Behnaz PIRZAMANBEIN 15-10 / 8-15 / 15-1 Gauri CHOPRA / Simon OZIMINSKI - 0
Quarter-final (83*) Nitya Krishinda MAHESWARI / Nadya MELATI 15-8 / 15-10 B. R. Meenakshi / Trupti MURGUNDE (146*) 0
Quarter-final - Norshahliza BAHARUM / Julia Pei Xian WONG 15-1 / 15-2 Asma BUTT / Uzma BUTT - 0
Semi-final (273*) Negin AMIRIPOUR / Behnaz PIRZAMANBEIN 15-11 / 15-12 sulochan ARIYADASA / Thilini JAYASINGHE - 0
Semi-final (83*) Nitya Krishinda MAHESWARI / Nadya MELATI 15-12 / 10-15 / 17-16 Norshahliza BAHARUM / Julia Pei Xian WONG - 0
Final (83*) Nitya Krishinda MAHESWARI / Nadya MELATI 15-1 / 15-3 Negin AMIRIPOUR / Behnaz PIRZAMANBEIN (273*) 0
WS (qual)
Final - Krattika GAUTAM W.O. Neha MAKWANA - 0
Final - Parul RAWAT 11-6 / 11-0 Vanshika AGARWAL - 0
Final - Bibari BASUMATARY 11-1 / 11-1 Sujata . - 0
Final - Gayatri KOCHAK 13-11 / 11-3 Poonam TEWARI - 0
WS
Round 1 (236*) Aditi MUTATKAR 11-3 / 11-0 sulochan ARIYADASA - 0
Round 1 - Gayatri KOCHAK 11-8 / 13-10 Behnaz PIRZAMANBEIN (181*) 0
Round 1 (165*) Dhanya NAIR 13-11 / 11-5 Uzma BUTT (434*) 0
Round 1 (505*) Norshahliza BAHARUM 13-10 / 11-4 Chitralekha . - 0
Round 1 - Akanksha NEHRA 11-6 / 11-3 Krattika GAUTAM - 0
Round 1 - Neha MAKWANA 11-2 / 11-8 Aisha AKRAM (297*) 0
Round 1 (158*) Saina NEHWAL 11-2 / 11-0 Negin AMIRIPOUR (584*) 0
Round 1 (235*) Julia Pei Xian WONG 11-9 / 11-8 Sayali GOKHALE - 0
Round 1 - Bibari BASUMATARY 11-0 / 11-2 Aditi BISWAS (172*) 0
Round 1 (147*) Thilini JAYASINGHE 11-0 / 11-3 Sara MOHMAND (539*) 0
Round 1 - Aparna BALAN 11-6 / 11-5 Parul RAWAT - 0
Round 1 (141*) Krishna DEKARAJA 11-4 / 11-0 Sumina SHRESTHA (127*) 0
Round 1 - Anita OHLAN 11-1 / 11-6 Asma BUTT (483*) 0
Round 2 (49*) Aparna POPAT 11-7 / 13-12 Aditi MUTATKAR (236*) 0
Round 2 (165*) Dhanya NAIR 11-5 / 11-5 Gayatri KOCHAK - 0
Round 2 (85*) B. R. Meenakshi 5-11 / 11-7 / 11-8 Norshahliza BAHARUM (505*) 0
Round 2 - Neha MAKWANA 11-2 / 11-3 Akanksha NEHRA - 0
Round 2 (158*) Saina NEHWAL 11-9 / 7-11 / 11-8 Julia Pei Xian WONG (235*) 0
Round 2 - Bibari BASUMATARY 3-11 / 11-3 / 11-4 Thilini JAYASINGHE (147*) 0
Round 2 - Aparna BALAN 2-11 / 11-1 / 11-4 Krishna DEKARAJA (141*) 0
Round 2 (51*) Trupti MURGUNDE 11-5 / 11-6 Anita OHLAN - 0
Quarter-final (49*) Aparna POPAT 11-1 / 11-4 Dhanya NAIR (165*) 0
Quarter-final (85*) B. R. Meenakshi 11-9 / 11-1 Neha MAKWANA - 0
Quarter-final (158*) Saina NEHWAL 11-2 / 11-1 Bibari BASUMATARY - 0
Quarter-final (51*) Trupti MURGUNDE 11-5 / 11-6 Aparna BALAN - 0
Semi-final (49*) Aparna POPAT 11-1 / 11-4 B. R. Meenakshi (85*) 0
Semi-final (158*) Saina NEHWAL 3-11 / 11-3 / 11-6 Trupti MURGUNDE (51*) 0
Final (158*) Saina NEHWAL 11-8 / 11-6 Aparna POPAT (49*) 0
XD (qual)
Final - Jayan JAMES / B. Deepthi Priyadarshini 15-3 / 15-6 V. Uday Bhaskar / T. Sowmya - 0
XD
Round 1 - CANDRA / Sofiya MALININA 15-2 / 15-5 Islam AMIR / Asma BUTT - 0
Round 1 - Mir Tahir ISHAQ / Sara MOHMAND 17-14 / 15-3 Eranga FERNANDO / Sulochana ARIYADASA (355*) 0
Round 1 - V. Diju / B. R. Meenakshi 15-3 / 15-4 Mirza ALI YAR BEG / Aisha AKRAM (390*) 0
Round 1 - Fran KURNIAWAN / Virjee ALEESHA 15-6 / 15-10 Jaseel P ISMAIL / Krishna DEKARAJA - 0
Round 1 - Jayan JAMES / B. Deepthi Priyadarshini 15-7 / 15-3 Rizwan AZAM / Uzma BUTT - 0
Quarter-final - CANDRA / Sofiya MALININA 15-7 / 15-9 Balaram THAPA / Sumina SHRESTHA - 0
Quarter-final - Markose BRISTOW / Aparna BALAN 15-3 / 15-6 Mir Tahir ISHAQ / Sara MOHMAND - 0
Quarter-final - V. Diju / B. R. Meenakshi 10-15 / 15-8 / 15-6 Fran KURNIAWAN / Virjee ALEESHA - 0
Quarter-final - Jayan JAMES / B. Deepthi Priyadarshini 15-11 / 10-15 / 15-12 Dinuka KARUNARATNA / Thilini JAYASINGHE - 0
Semi-final - Markose BRISTOW / Aparna BALAN 15-10 / 15-7 CANDRA / Sofiya MALININA - 0
Semi-final - V. Diju / B. R. Meenakshi 17-14 / 15-10 Jayan JAMES / B. Deepthi Priyadarshini - 0
Final - V. Diju / B. R. Meenakshi 15-10 / 15-4 Markose BRISTOW / Aparna BALAN - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 21 46 4 19.1% 1070 50.95 00:00:00 0 0 0.0%
MS 49 103 6 10.2% 2257 46.06 00:00:00 0 0 0.0%
WD 9 21 3 33.3% 481 53.44 00:00:00 0 0 0.0%
WS 28 61 5 17.9% 961 34.32 00:00:00 0 0 0.0%
XD 12 26 2 16.7% 588 49 00:00:00 0 0 0.0%
Total 119 257 20 16.0% 5357 45.02 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 9 4 69.2%
India 92 61 60.1%
Iran 8 7 53.3%
Iraq 1 1 50.0%
Malaysia 8 11 42.1%
Nepal 2 6 25.0%
Pakistan 8 28 22.2%
Sri Lanka 2 9 18.2%
Sweden 0 1 0.0%
U.S.A. 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2006 LEE Cheol Ho Nikhil KANETKAR W.O.
2005 Thomas KURIAN Anand PAWAR 10-15 / 15-5 / 15-10
2004 PULLELA Gopichand J. B. S. Vidyadhar 15-6 / 15-1
2003 Kay Bin YEOH LEE Chong Wei 15-5 / 15-13
2002 Abhinn Shyam GUPTA Jakrapan THANATHIRATHAM 15-4 / 6-15 / 15-4
2001 Chetan ANAND Allan TAI 15-11 / 15-7