Denmark Open  

Tournament Name: DENMARK SUPER SERIES 2007
Tournament Dates: 23/10/2007-28/10/2007
Location: , Denmark
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Kien Keat KOO / TAN Boon Heong Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN
MS LIN Dan BAO Chunlai
WD YANG Wei / ZHANG Jiewen LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won
WS LU Lan ZHANG Ning
XD HE Hanbin / YU Yang (F) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (110*) Robert BLAIR / David LINDLEY 21-13 / 21-13 Niklas HOFF / Peter MORK (229*) 22
Round 1 (601*) Martin BAYER / Michael JENSEN 9-21 / 21-18 / 12-12 Ret. Christian JOHN SKOVGAARD / Christian LARSEN (99*) 37
Round 1 (57*) Jacob CHEMNITZ / Mikkel DELBO LARSEN 19-21 / 21-18 / 21-17 Rasmus BONDE / Kasper FAUST HENRIKSEN (41*) 45
Round 2 (110*) Robert BLAIR / David LINDLEY 21-14 / 21-17 Ross SMITH / Glenn WARFE (46*) 25
Round 2 - Martin KRAGH / Tore VILHELMSEN 18-21 / 21-18 / 21-15 Martin BAYER / Michael JENSEN (601*) 38
Round 2 (57*) Jacob CHEMNITZ / Mikkel DELBO LARSEN 21-10 / 21-10 Kasper LEHIKOINEN / Salim SAMEON (146*) 23
Round 2 (31*) Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN 21-9 / 21-11 Peter ZAUNER / Roman ZIRNWALD (109*) 21
MD
Round 1 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 23-21 / 21-15 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (22*) 28
Round 1 (15*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 21-17 / 18-21 / 24-22 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (53*) 65
Round 1 (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-19 / 22-20 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (17*) 36
Round 1 (50*) Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 21-15 / 21-15 Jacob CHEMNITZ / Mikkel DELBO LARSEN (57*) 26
Round 1 (1*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-14 / 21-15 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA (24*) 24
Round 1 (13*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 21-12 / 21-13 Roman SPITKO / Michael FUCHS (29*) 24
Round 1 (52*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-19 / 24-22 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (10*) 39
Round 1 (23*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 21-18 / 20-22 / 21-15 Mike BERES / William MILROY (20*) 43
Round 1 - LEE Jae Jin / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-17 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (32*) 27
Round 1 (18*) Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG 23-21 / 13-21 / 21-17 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (6*) 40
Round 1 (43*) Johannes SCHOETTLER / Tim DETTMANN 20-22 / 21-13 / 21-17 Martin KRAGH / Tore VILHELMSEN - 38
Round 1 (7*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-14 / 21-18 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (12*) 38
Round 1 (16*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 18-21 / 21-15 / 24-22 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (35*) 56
Round 1 (5*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-19 / 21-14 Robert BLAIR / David LINDLEY (110*) 29
Round 1 (180*) SUN Junjie / XU Chen 21-17 / 21-17 Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE (34*) 30
Round 1 (2*) CAI Yun / FU Haifeng 21-12 / 21-15 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN (31*) 29
Round 2 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 22-20 / 17-21 / 21-19 GUO Zhendong / XIE Zhongbo (15*) 53
Round 2 (50*) Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 21-17 / 15-21 / 21-10 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (8*) 45
Round 2 (1*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-18 / 21-18 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (13*) 32
Round 2 (52*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-10 / 13-21 / 21-13 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (23*) 46
Round 2 - LEE Jae Jin / YOO Yeon Seong 21-13 / 21-15 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (18*) 25
Round 2 (7*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-9 / 21-14 Johannes SCHOETTLER / Tim DETTMANN (43*) 24
Round 2 (5*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 16-21 / 21-17 / 21-16 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (16*) 52
Round 2 (2*) CAI Yun / FU Haifeng 18-21 / 21-15 / 21-14 SUN Junjie / XU Chen (180*) 38
Quarter-final (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 19-21 / 21-16 / 21-15 Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN (50*) 43
Quarter-final (1*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-14 / 21-19 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (52*) 38
Quarter-final (7*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-16 / 15-21 / 21-18 LEE Jae Jin / YOO Yeon Seong - 53
Quarter-final (2*) CAI Yun / FU Haifeng 21-19 / 21-18 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae (5*) 39
Semi-final (1*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-18 / 21-10 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (3*) 30
Semi-final (7*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-16 / 21-23 / 21-19 CAI Yun / FU Haifeng (2*) 65
Final (1*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 14-21 / 21-14 / 21-12 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (7*) 48
MS (qual)
Round 1 (108*) Christian LIND THOMSEN 21-18 / 21-15 Carl BAXTER (97*) 39
Round 1 (88*) Michael CHRISTENSEN 21-5 / 21-15 PARUPALLI Kashyap (112*) 30
Round 1 (52*) Peter MIKKELSEN 21-15 / 21-18 Chetan ANAND (33*) 25
Round 1 (73*) Pedro YANG 21-17 / 21-16 Sune GAVNHOLT (103*) 40
Round 1 (49*) Scott EVANS 21-15 / 19-21 / 21-16 John MOODY (30*) 41
Round 1 (53*) Anand PAWAR 21-12 / 21-8 Kaveh MEHRABI (87*) 26
Round 1 (29*) LEE Hyun Il 21-8 / 21-12 Jan FROHLICH (60*) 24
Round 1 (191*) Taufiq Hidayat AKBAR 21-14 / 21-11 Kristian MIDTGAARD (124*) 30
Round 1 (32*) Joachim PERSSON 14-21 / 23-21 / 22-20 Petr KOUKAL (58*) 56
Round 1 (44*) Jens-Kristian LETH 19-21 / 21-13 / 21-16 Kasper IPSEN (152*) 61
Round 1 (62*) Ville LANG 21-18 / 21-8 Stefan WOJCIKIEWICZ (66*) 31
Round 1 (42*) Bobby MILROY 11-21 / 21-17 / 11-3 Ret. Rune ULSING (96*) 36
Round 1 (55*) Jan O JORGENSEN 21-13 / 19-21 / 21-9 Roman SPITKO (79*) 46
Round 1 (99*) Poompat SAPKULCHANANART 21-5 / 21-6 Jeff THO (90*) 21
Round 2 (108*) Christian LIND THOMSEN 21-10 / 21-14 Michael CHRISTENSEN (88*) 40
Round 2 (52*) Peter MIKKELSEN 21-11 / 21-13 Pedro YANG (73*) 27
Round 2 (49*) Scott EVANS 21-16 / 21-17 Anand PAWAR (53*) 33
Round 2 (29*) LEE Hyun Il 21-13 / 21-6 Jacob Damgaard ERIKSEN (98*) 24
Round 2 (44*) Jens-Kristian LETH 21-16 / 21-17 Kristian NIELSEN (141*) 33
Round 2 (62*) Ville LANG 14-21 / 21-19 / 21-13 Bobby MILROY (42*) 47
Round 2 (99*) Poompat SAPKULCHANANART 13-21 / 22-20 / 21-19 Jan O JORGENSEN (55*) 54
Round 3 (52*) Peter MIKKELSEN 15-21 / 21-18 / 21-13 Christian LIND THOMSEN (108*) 61
Round 3 (49*) Scott EVANS 21-4 / 14-21 / 21-19 LEE Hyun Il (29*) 42
Round 3 (191*) Taufiq Hidayat AKBAR 21-11 / 17-21 / 21-19 Jens-Kristian LETH (44*) 55
Round 3 (99*) Poompat SAPKULCHANANART 21-18 / 21-7 Ville LANG (62*) 25
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 21-13 / 21-10 Scott EVANS (49*) 34
Round 1 (39*) Andrew SMITH 19-21 / 21-18 / 21-15 Sairul Amar AYOB (25*) 44
Round 1 (7*) Peter Hoeg GADE 21-16 / 21-12 Eric PANG (41*) 33
Round 1 (12*) Simon SANTOSO 23-21 / 21-13 NG Wei (16*) 45
Round 1 (99*) Poompat SAPKULCHANANART 21-12 / 23-21 Kasper OEDUM (37*) 41
Round 1 (10*) Kenneth JONASSEN 21-17 / 21-12 Kay Bin YEOH (23*) 33
Round 1 (32*) Joachim PERSSON 21-18 / 21-13 Anup SRIDHAR (21*) 31
Round 1 (19*) Muhammad Hafiz HASHIM 22-20 / 21-15 Muhammad Roslin HASHIM (26*) 40
Round 1 (22*) Shoji SATO 21-17 / 21-14 Tsuen Seng LEE (15*) 36
Round 1 (8*) CHEN Jin 21-13 / 21-12 Andrew DABEKA (31*) 35
Round 1 (4*) Taufik HIDAYAT 21-13 / 10-21 / 21-17 Yen Hui Kendrick LEE (20*) 52
Round 1 (3*) BAO Chunlai 21-6 / 21-18 Ronald SUSILO (17*) 35
Round 1 (191*) Taufiq Hidayat AKBAR 21-15 / 14-21 / 21-18 PARK Sung Hwan (13*) 52
Round 1 (9*) Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-15 CHAN Yan Kit (28*) 35
Round 1 (18*) Przemyslaw WACHA 21-19 / 21-13 Boonsak PONSANA (11*) 34
Round 1 (2*) LEE Chong Wei 21-15 / 21-13 Peter MIKKELSEN (52*) 29
Round 2 (1*) LIN Dan 21-18 / 21-11 Andrew SMITH (39*) 28
Round 2 (12*) Simon SANTOSO 21-17 / 21-18 Peter Hoeg GADE (7*) 43
Round 2 (10*) Kenneth JONASSEN 21-8 / 21-17 Poompat SAPKULCHANANART (99*) 28
Round 2 (32*) Joachim PERSSON 21-17 / 21-15 Muhammad Hafiz HASHIM (19*) 30
Round 2 (8*) CHEN Jin 21-17 / 21-14 Shoji SATO (22*) 43
Round 2 (3*) BAO Chunlai 19-21 / 21-6 / 21-15 Taufik HIDAYAT (4*) 58
Round 2 (9*) Sony Dwi KUNCORO 23-21 / 21-19 Taufiq Hidayat AKBAR (191*) 43
Round 2 (2*) LEE Chong Wei 21-12 / 21-13 Przemyslaw WACHA (18*) 30
Quarter-final (1*) LIN Dan 21-14 / 21-12 Simon SANTOSO (12*) 34
Quarter-final (10*) Kenneth JONASSEN 21-15 / 15-21 / 21-14 Joachim PERSSON (32*) 56
Quarter-final (3*) BAO Chunlai 21-17 / 13-21 / 21-18 CHEN Jin (8*) 65
Quarter-final (2*) LEE Chong Wei 21-18 / 21-10 Sony Dwi KUNCORO (9*) 36
Semi-final (1*) LIN Dan 21-13 / 20-22 / 21-13 Kenneth JONASSEN (10*) 56
Semi-final (3*) BAO Chunlai 11-21 / 21-18 / 21-16 LEE Chong Wei (2*) 60
Final (1*) LIN Dan 21-15 / 21-12 BAO Chunlai (3*) 36
WD (qual)
Round 1 (115*) Sara RUNESTEN-PETERSEN / Julie HOUMANN 21-10 / 15-21 / 22-20 Emelie FABBEKE / Sophia HANSSON (43*) 48
Round 1 (49*) Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM 21-19 / 18-21 / 21-11 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (27*) 41
Round 1 (69*) Nitya Krishinda MAHESWARI / Lita NURLITA 21-14 / 23-21 Camilla SORENSEN / Line DAMKJAER KRUSE - 30
Round 1 (42*) Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI 21-17 / 21-13 Helle NIELSEN / Marie ROEPKE (167*) 30
WD
Round 1 (9*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 22-20 / 14-21 / 21-15 ZHANG Yawen / WEI Yili (3*) 54
Round 1 (20*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 21-9 / 21-11 Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI (42*) 21
Round 1 (71*) ZHAO Tingting / YU Yang (F) 21-12 / 21-11 Christinna PEDERSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN (29*) 25
Round 1 (19*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 21-11 / 21-14 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (33*) 26
Round 1 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-13 / 21-12 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (18*) 34
Round 1 (24*) Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT 21-17 / 21-11 Imogen BANKIER / Emma MASON (37*) 30
Round 1 (5*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-18 / 21-9 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (26*) 34
Round 1 (15*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 21-13 / 17-21 / 21-12 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (12*) 64
Round 1 (14*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 21-19 / 21-11 Fiona MCKEE / Charmaine REID (23*) 25
Round 1 (6*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-17 / 21-15 Carina METTE / Birgit OVERZIER (35*) 31
Round 1 (30*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 23-21 / 21-19 Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM (49*) 37
Round 1 (36*) Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK 21-14 / 28-26 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (13*) 41
Round 1 (69*) Nitya Krishinda MAHESWARI / Lita NURLITA 16-21 / 21-19 / 21-17 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (16*) 72
Round 1 (31*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-8 / 14-21 / 21-13 Yanmei JIANG / Yujia LI (8*) 44
Round 1 (34*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-13 Sara RUNESTEN-PETERSEN / Julie HOUMANN (115*) 22
Round 1 (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-9 / 21-12 Jo NOVITA / Greysia POLII (40*) 37
Round 2 (9*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 22-20 / 21-19 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (20*) 35
Round 2 (71*) ZHAO Tingting / YU Yang (F) 21-11 / 21-5 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (19*) 31
Round 2 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-13 / 21-16 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (24*) 34
Round 2 (5*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-17 / 21-16 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (15*) 38
Round 2 (6*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 16-21 / 21-16 / 25-23 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (14*) 61
Round 2 (30*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 21-13 / 21-17 Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK (36*) 37
Round 2 (31*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 18-21 / 21-15 / 21-18 Nitya Krishinda MAHESWARI / Lita NURLITA (69*) 59
Round 2 (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-14 / 21-10 Vita MARISSA / Liliyana NATSIR (34*) 32
Quarter-final (71*) ZHAO Tingting / YU Yang (F) 21-9 / 6-0 Ret. Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (9*) 17
Quarter-final (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-12 / 21-11 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (5*) 38
Quarter-final (6*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-16 / 21-18 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (30*) 32
Quarter-final (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-16 / 21-14 HA Jung Eun / KIM Min Jung (31*) 36
Semi-final (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-19 / 21-13 ZHAO Tingting / YU Yang (F) (71*) 47
Semi-final (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-14 / 21-13 Gail EMMS / Donna KELLOGG (6*) 33
Final (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 12-21 / 21-19 / 21-19 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (4*) 72
WS (qual)
Round 1 (116*) Jwala GUTTA 21-14 / 21-16 Maria ANDERSEN - 27
Round 1 (67*) Simone PRUTSCH 19-21 / 21-17 / 21-15 Karina JORGENSEN (181*) 47
Round 1 (100*) Linda ZETCHIRI 21-16 / 21-15 Rachel HINDLEY (55*) 34
Round 1 (19*) JUN Jae Youn 21-10 / 21-9 Christina ANDERSEN (377*) 28
Round 1 (106*) Shruti KURIEN 15-21 / 21-17 / 21-13 Mia SEJR NIELSEN (296*) 40
Round 1 (60*) Rachel VAN CUTSEN 18-21 / 22-20 / 23-21 Charmaine REID (42*) 55
Round 1 (86*) Kamila AUGUSTYN 21-14 / 21-18 Camilla OVERGAARD (332*) 25
Round 1 (63*) Camilla SORENSEN 21-12 / 24-22 Ruth KILKENNY (107*) 35
Round 1 (52*) Larisa GRIGA 21-16 / 21-9 Nanna BROSOLAT JENSEN (77*) 30
Round 1 (112*) Solen PASTUREL 23-21 / 21-18 Amalie FANGEL - 40
Round 1 (73*) Ekaterina VIKULOVA 21-14 / 21-16 Agnese ALLEGRINI (53*) 30
Round 1 (101*) Anne Marie PEDERSEN 21-15 / 18-21 / 21-12 Sophia HANSSON (102*) 45
Round 1 (36*) Elizabeth CANN 21-16 / 21-17 Eva LEE (38*) 28
Round 1 (46*) LEE Yun Hwa 21-9 / 21-16 Emelie FABBEKE (98*) 28
Round 1 (41*) Salakjit PONSANA 21-5 / 21-14 Akvile STAPUSAITYTE (115*) 28
Round 2 (67*) Simone PRUTSCH 21-15 / 22-20 Jwala GUTTA (116*) 27
Round 2 (100*) Linda ZETCHIRI 21-12 / 21-12 Sarah MACMASTER (56*) 26
Round 2 (19*) JUN Jae Youn 21-10 / 21-5 Shruti KURIEN (106*) 18
Round 2 (60*) Rachel VAN CUTSEN 21-12 / 21-17 Kamila AUGUSTYN (86*) 23
Round 2 (63*) Camilla SORENSEN 21-18 / 21-19 Larisa GRIGA (52*) 36
Round 2 (73*) Ekaterina VIKULOVA 21-12 / 22-20 Solen PASTUREL (112*) 36
Round 2 (36*) Elizabeth CANN 21-12 / 21-16 Anne Marie PEDERSEN (101*) 29
Round 2 (46*) LEE Yun Hwa 14-21 / 21-10 / 21-17 Salakjit PONSANA (41*) 53
Round 3 (100*) Linda ZETCHIRI 23-21 / 21-17 Simone PRUTSCH (67*) 31
Round 3 (19*) JUN Jae Youn 21-11 / 21-12 Rachel VAN CUTSEN (60*) 25
Round 3 (73*) Ekaterina VIKULOVA 22-24 / 21-13 / 21-9 Camilla SORENSEN (63*) 50
Round 3 (46*) LEE Yun Hwa 22-20 / 21-7 Elizabeth CANN (36*) 27
WS
Round 1 (4*) ZHANG Ning 19-21 / 21-16 / 21-18 Sara PERSSON (29*) 51
Round 1 (34*) Kaori MORI 21-13 / 21-17 Adrianti FIRDASARI (25*) 32
Round 1 (18*) ZHOU Mi 20-22 / 21-16 / 21-12 Susan EGELSTAFF (40*) 55
Round 1 (19*) JUN Jae Youn 21-19 / 18-21 / 21-12 LEE Yun Hwa (46*) 52
Round 1 (2*) WANG Chen 21-3 / 21-6 Linda ZETCHIRI (100*) 22
Round 1 (17*) Juliane SCHENK 12-21 / 21-12 / 21-12 Ella DIEHL (20*) 50
Round 1 (6*) PI Hongyan 21-10 / 21-12 Anna RICE (31*) 32
Round 1 (8*) YIP Pui Yin 21-12 / 17-21 / 21-18 Maria Kristin YULIANTI (15*) 61
Round 1 (10*) Tine BAUN 21-9 / 21-18 Anu NIEMINEN (35*) 29
Round 1 (7*) Huaiwen XU 21-15 / 21-11 Judith MEULENDIJKS (28*) 37
Round 1 (13*) JIANG Yanjiao 21-14 / 21-17 Mew Choo WONG (9*) 35
Round 1 (3*) ZHU Lin 17-21 / 21-12 / 21-6 Saina NEHWAL (16*) 46
Round 1 (11*) Petya NEDELCHEVA 21-12 / 21-12 Eriko HIROSE (14*) 36
Round 1 (5*) LU Lan 21-9 / 21-17 Ekaterina VIKULOVA (73*) 26
Round 1 (30*) Tracey HALLAM 21-13 / 21-18 Li LI (24*) 38
Round 1 (1*) XIE Xingfang 21-16 / 21-19 HWANG Hye Youn (26*) 44
Round 2 (4*) ZHANG Ning 21-15 / 15-21 / 21-17 Kaori MORI (34*) 53
Round 2 (18*) ZHOU Mi 21-12 / 21-14 JUN Jae Youn (19*) 33
Round 2 (2*) WANG Chen 21-12 / 21-7 Juliane SCHENK (17*) 29
Round 2 (6*) PI Hongyan 19-21 / 22-20 / 21-10 YIP Pui Yin (8*) 68
Round 2 (7*) Huaiwen XU 21-10 / 21-14 Tine BAUN (10*) 31
Round 2 (3*) ZHU Lin 21-18 / 21-12 JIANG Yanjiao (13*) 33
Round 2 (5*) LU Lan 19-21 / 21-16 / 21-3 Petya NEDELCHEVA (11*) 49
Round 2 (1*) XIE Xingfang 21-7 / 21-8 Tracey HALLAM (30*) 25
Quarter-final (4*) ZHANG Ning 21-19 / 15-21 / 21-17 ZHOU Mi (18*) 57
Quarter-final (2*) WANG Chen 21-15 / 21-11 PI Hongyan (6*) 35
Quarter-final (3*) ZHU Lin 24-22 / 21-19 Huaiwen XU (7*) 52
Quarter-final (5*) LU Lan 22-20 / 15-21 / 21-17 XIE Xingfang (1*) 60
Semi-final (4*) ZHANG Ning 18-21 / 21-17 / 21-18 WANG Chen (2*) 56
Semi-final (5*) LU Lan 21-12 / 21-10 ZHU Lin (3*) 28
Final (5*) LU Lan 21-17 / 21-14 ZHANG Ning (4*) 32
XD (qual)
Round 1 (174*) Peter BUUR STEFFENSEN / Sara RUNESTEN-PETERSEN 21-12 / 21-11 Chris LANGRIDGE / Joanne NICHOLAS (55*) 21
Round 1 - Anders KRISTIANSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 21-18 / 21-13 Jonas Glyager JENSEN / Julie HOUMANN - 28
Round 1 (60*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-10 / 21-16 Craig COOPER / Renee FLAVELL (38*) 21
Round 1 (387*) Robert ADCOCK / Emma MASON 21-10 / 21-19 Michael FUCHS / Carina METTE (62*) 22
Round 1 (110*) Jacob CHEMNITZ / Marie ROEPKE 21-15 / 21-14 Phattapol NGENSRISUK / Duanganong AROONKESORN - 24
Round 1 (43*) Rasmus BONDE / Christinna PEDERSEN 21-9 / 21-15 Peter MORK / Amalie FANGEL - 25
Round 1 (70*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 21-19 / 21-13 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN (66*) 25
Round 1 (401*) Evgenij DREMIN / Anastasia RUSSKIKH 23-21 / 21-12 Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA (44*) 28
Round 2 - Anders KRISTIANSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 10-21 / 21-19 / 21-18 Peter BUUR STEFFENSEN / Sara RUNESTEN-PETERSEN (174*) 46
Round 2 (60*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-10 / 21-19 Robert ADCOCK / Emma MASON (387*) 22
Round 2 (43*) Rasmus BONDE / Christinna PEDERSEN 21-12 / 21-18 Jacob CHEMNITZ / Marie ROEPKE (110*) 29
Round 2 (70*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 21-19 / 13-21 / 21-14 Evgenij DREMIN / Anastasia RUSSKIKH (401*) 40
XD
Round 1 (9*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-17 / 21-19 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (2*) 33
Round 1 (60*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-18 / 24-22 Michal LOGOSZ / Natalie MUNT (58*) 30
Round 1 (4*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-9 / 21-6 Howard BACH / Eva LEE (15*) 19
Round 1 (70*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 21-17 / 21-15 Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA (13*) 29
Round 1 (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-16 / 21-18 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (12*) 33
Round 1 (32*) Robin MIDDLETON / Liza SMITH 21-18 / 21-19 Tim DETTMANN / Annekatrin LILLIE (40*) 27
Round 1 (63*) Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN 21-13 / 21-18 XU Chen / ZHAO Tingting (39*) 32
Round 1 (76*) YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 22-20 / 21-17 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (25*) 32
Round 1 (19*) Kristof HOPP / Birgit OVERZIER 21-14 / 21-17 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (17*) 34
Round 1 (7*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 22-20 / 23-21 HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung (50*) 40
Round 1 (21*) Hendra WIJAYA / Yanmei JIANG 21-12 / 21-15 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (20*) 27
Round 1 (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-8 / 22-20 Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN (41*) 35
Round 1 (10*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-12 / 21-8 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (27*) 20
Round 1 (8*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-14 / 21-17 Anders KRISTIANSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN - 36
Round 1 (14*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 21-23 / 21-18 / 21-9 Kristian ROEBUCK / Jenny WALLWORK (135*) 41
Round 1 (6*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-19 / 19-21 / 22-20 Rasmus BONDE / Christinna PEDERSEN (43*) 49
Round 2 (9*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 17-21 / 21-17 / 21-16 Robert BLAIR / Imogen BANKIER (60*) 54
Round 2 (4*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 22-20 / 16-21 / 21-19 LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi (70*) 58
Round 2 (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-12 / 21-16 Robin MIDDLETON / Liza SMITH (32*) 25
Round 2 (63*) Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN 21-11 / 21-11 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung (76*) 29
Round 2 (7*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-18 / 21-16 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (19*) 31
Round 2 (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-6 / 21-16 Hendra WIJAYA / Yanmei JIANG (21*) 27
Round 2 (8*) HE Hanbin / YU Yang (F) 19-21 / 21-16 / 24-22 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (10*) 67
Round 2 (6*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-14 / 21-10 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (14*) 22
Quarter-final (9*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-6 / 21-18 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (4*) 30
Quarter-final (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 19-21 / 21-14 / 21-19 Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN (63*) 57
Quarter-final (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-16 / 21-17 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (7*) 46
Quarter-final (8*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-17 / 21-16 Flandy LIMPELE / Vita MARISSA (6*) 36
Semi-final (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-19 / 21-17 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (9*) 42
Semi-final (8*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-12 / 21-15 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (3*) 28
Final (8*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-17 / 19-21 / 21-17 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (5*) 75
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 76 14 45.2% 2850 91.94 00:38:48 2.37 2 6.5%
MS 31 70 8 25.8% 2521 81.32 00:40:29 2.01 2 6.5%
WD 30 67 7 23.3% 2411 80.37 00:39:24 2.04 4 13.3%
WS 31 74 12 38.7% 2613 84.29 00:41:31 2.03 3 9.7%
XD 31 69 7 22.6% 2560 82.58 00:36:54 2.24 2 6.5%
Total 154 356 48 31.2% 12955 84.12 00:39:25 2.13 13 8.4%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
ZHAO Tingting / YU Yang (F) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONGWD Quarter-final 1 13 View
XIE Xingfang Tracey HALLAMWS Round 2 1 13 View
Linda ZETCHIRI Sarah MACMASTERWS Round 2 1 12 View
LEE Hyun Il Jacob Damgaard ERIKSENMS Round 2 2 12 View
Poompat SAPKULCHANANART Jeff THOMS Round 1 2 12 View
Robert BLAIR / Imogen BANKIER Craig COOPER / Renee FLAVELLXD Round 1 1 12 View
LU Lan Petya NEDELCHEVAWS Round 2 3 12 View
Salakjit PONSANA Akvile STAPUSAITYTEWS Round 1 1 11 View
Scott EVANS LEE Hyun IlMS Round 3 1 11 View
WANG Chen Juliane SCHENKWS Round 2 1 11 View

Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 47 13 78.3%
Bulgaria 4 2 66.7%
Korea 23 12 65.7%
Italy 3 2 60.0%
Ireland 3 2 60.0%
Jersey 3 2 60.0%
Russia 5 4 55.6%
Scotland 5 4 55.6%
Malaysia 12 10 54.5%
Thailand 8 7 53.3%
England 14 13 51.8%
Indonesia 18 17 51.4%
Hong Kong 6 6 50.0%
Austria 2 2 50.0%
Guatemala 1 1 50.0%
Ukraine 1 1 50.0%
Poland 5 6 45.5%
Denmark 42 51 45.2%
Finland 2 3 40.0%
Netherlands 2 3 40.0%
France 2 3 40.0%
Germany 6 11 35.3%
Japan 6 11 35.3%
India 4 8 33.3%
Sweden 2 5 28.6%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 SHI Yuqi LEE Zii Jia 21-18 / 16-21 / 21-12
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13