Malaysia Masters  

Tournament Name: Yonex Sunrise Malaysia Grand Prix Gold 2013
Tournament Dates: 30/04/2013-04/05/2013
Location: Malaysia, Bukit Kiara
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD LIM Khim Wah / GOH V Shem Kien Keat KOO / TAN Boon Heong
MS Alamsyah YUNUS GOH Soon Huat
WD Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA
WS PUSARLA V. Sindhu Juan GU
XD Praveen JORDAN / Vita MARISSA Aik Quan TAN / LAI Pei Jing

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - CHEN Zhuofu / LU Kai 21-14 / 21-17 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / TAN Wee Gieen 206 38
Round 1 175 Jian Guo ONG / Kok Siang TEO 21-10 / 21-13 Kwan Ting Sean LEE / LOH Kean Yew - 19
Round 1 - Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 21-7 / 21-12 D. Guru Prasad / Vineeth MANUEL 594 14
Round 2 632 Fernando KURNIAWAN / LEE Chun Hei Reginald 21-15 / 19-21 / 21-17 Arya Maulana ADIARTAMA / Alfian Eko PRASETYA 345 36
Round 2 - CHEN Zhuofu / LU Kai 21-5 / 21-10 Kang Yi GWEE / Man Hung WOON 986 15
Round 2 175 Jian Guo ONG / Kok Siang TEO 21-12 / 21-15 Dede Ryan PHILIP / WONG Fai Yin - 20
Round 2 - Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 21-8 / 21-15 Muhammad Adib Haiqal NURIZWAN / Marcel SIMON 330 22
MD
Round 1 3 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 13-21 / 21-13 / 21-14 Jian Guo ONG / Kok Siang TEO 175 49
Round 1 60 Ronald RONALD / Selvanus GEH 21-12 / 21-18 TEO Ee Yi / HEG Nelson Wei Keat 38 24
Round 1 177 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 21-19 / 21-6 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 20 22
Round 1 82 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-17 / 21-14 Hafiz FAIZAL / Putra Eka RHOMA 78 28
Round 1 13 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-21 / 21-13 / 21-12 Danny Bawa CHRISNANTA / Yi LIU 439 46
Round 1 632 Hardianto HARDIANTO / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 21-16 / 21-17 Jagadish YADAV / S. Sanjeeth 101 19
Round 1 18 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 22-20 / 16-21 / 21-17 LO Lok Kei / CHAN Tsz Kit 77 52
Round 1 172 Pak Chuu CHOW / Bin Shen TAN 18-21 / 23-21 / 21-16 Christopher RUSDIANTO / Trikusuma WARDHANA 104 43
Round 1 239 Andrei ADISTIA / Marcus Fernaldi GIDEON 21-15 / 21-14 CHAN Alan Yun Lung / WONG Wai Hong 142 26
Round 1 25 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 21-16 / 21-12 Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM - 22
Round 1 439 HEE Yong Kai Terry / Zhao Jiang Terry YEO 22-20 / 21-18 Kazuya ITANI / Tomoya TAKASHINA 141 25
Round 1 17 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-18 / 21-17 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 48 33
Round 1 67 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-23 / 21-19 / 21-9 LOW Juan Shen / Yip Jiun TAN 61 47
Round 1 19 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 21-15 / 21-11 Fernando KURNIAWAN / LEE Chun Hei Reginald 632 18
Round 1 - CHEN Zhuofu / LU Kai 21-18 / 21-9 Yong Zhao Ashton CHEN / Zi Liang Derek WONG 127 26
Round 1 7 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-16 / 21-8 Rafiddias Akhdan NUGROHO / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 184 28
Round 2 3 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-16 / 21-11 Ronald RONALD / Selvanus GEH 60 27
Round 2 177 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 21-17 / 21-18 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 82 31
Round 2 13 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 22-20 / 21-16 Hardianto HARDIANTO / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 632 31
Round 2 172 Pak Chuu CHOW / Bin Shen TAN 21-17 / 24-22 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 18 47
Round 2 239 Andrei ADISTIA / Marcus Fernaldi GIDEON 21-19 / 21-17 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 25 32
Round 2 17 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-15 / 22-20 HEE Yong Kai Terry / Zhao Jiang Terry YEO 439 30
Round 2 19 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 21-18 / 22-20 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 67 31
Round 2 7 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-16 / 21-19 CHEN Zhuofu / LU Kai - 35
Quarter-final 3 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-16 / 21-7 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 177 29
Quarter-final 13 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 25-27 / 21-12 / 21-12 Pak Chuu CHOW / Bin Shen TAN 172 52
Quarter-final 17 LIM Khim Wah / GOH V Shem 14-21 / 21-19 / 21-18 Andrei ADISTIA / Marcus Fernaldi GIDEON 239 52
Quarter-final 19 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 21-15 / 21-11 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 7 25
Semi-final 3 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 17-21 / 21-14 / 21-16 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 13 48
Semi-final 17 LIM Khim Wah / GOH V Shem 17-21 / 21-12 / 21-15 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 19 45
Final 17 LIM Khim Wah / GOH V Shem 22-20 / 21-15 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 3 38
MS
Round 1 70 Riichi TAKESHITA 21-16 / 21-10 Beng Hong KUAN 114 28
Round 1 28 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-19 / 14-21 / 21-17 Chao HUANG 194 47
Round 1 146 GOH Giap Chin 21-15 / 21-16 SISWANTO 187 34
Round 1 68 Iskandar ZULKARNAIN 22-20 / 21-13 Li Qun CHONG 586 28
Round 1 379 JONG SOO HWANG 21-16 / 21-19 Andre Kurniawan TEDJONO 54 41
Round 1 66 LEE Dong Keun 21-9 / 21-14 Mohamed Ajfan RASHEED 213 24
Round 1 12 CHONG Wei Feng 21-11 / 21-6 Man Hung WOON 1516 21
Round 1 193 Sameer VERMA 21-10 / 21-9 AI Wei Jian 227 26
Round 1 30 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-15 / 21-14 Adi PRATAMA 188 27
Round 1 25 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-18 / 24-22 Muhammad Hafiz HASHIM 79 41
Round 1 116 NG Ka Long Angus 21-10 / 21-17 Robin GONANSA 139 27
Round 1 60 Zulfadli ZULKIFFLI 21-18 / 21-14 Yong Zhao Ashton CHEN 71 43
Round 1 72 GOH Soon Huat 21-15 / 21-9 Evert SUKAMTA 137 34
Round 1 143 Jiann Shiarng CHIANG 21-12 / 21-16 Joe WU 128 30
Round 1 33 Yuekun CHEN 21-9 / 21-15 Yuki KANEKO 309 23
Round 1 157 Beryno Jiann Tze WONG 7-21 / 21-16 / 21-15 Oscar BANSAL 221 36
Round 1 52 KIDAMBI Srikanth 21-13 / 21-11 PARK Sung Min 83 26
Round 1 53 Suppanyu AVIHINGSANON 20-22 / 21-13 / 21-15 DHARMA Alrie Guna 153 55
Round 1 - HUANG Yuxiang 21-8 / 21-11 Zulhelmi ZULKIFFLI 253 21
Round 1 13 LIEW Daren 15-21 / 21-12 / 21-11 Kaizar Bobby ALEXANDER 432 50
Round 1 363 LOH Kean Yew 21-18 / 21-18 TAM Chun Hei 241 30
Round 1 36 Alamsyah YUNUS 21-14 / 21-14 Victor Jing Khai ONG - 25
Round 1 156 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 21-18 / 21-9 Henrikho KHO WIBOWO 604 30
Round 1 93 HONG Ji Hoon 21-12 / 21-15 Kwan Ting Sean LEE - 29
Round 1 62 Zi Liang Derek WONG 21-16 / 21-16 Andre MARTEEN 173 30
Round 1 89 WEI Nan 21-15 / 19-21 / 21-17 Wei Sheng LOH 102 54
Round 1 1297 Kang Yi GWEE W.O. LEE Chong Wei 1 0
Round 1 55 PRANNOY H. S. W.O. Tommy SUGIARTO 16 0
Round 1 67 CHAN Yan Kit W.O. Abhimanyu SINGH 192 0
Round 1 234 Takuto INOUE W.O. Dionysius Hayom RUMBAKA 26 0
Round 1 126 Kwong Beng CHAN W.O. Simon SANTOSO 19 0
Round 1 195 KHRISHNAN Yogendran W.O. Sony Dwi KUNCORO 4 0
Round 2 70 Riichi TAKESHITA 21-6 / 21-17 Kang Yi GWEE 1297 17
Round 2 28 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-8 / 21-9 GOH Giap Chin 146 26
Round 2 68 Iskandar ZULKARNAIN 15-21 / 21-14 / 21-15 PRANNOY H. S. 55 57
Round 2 66 LEE Dong Keun 16-21 / 23-21 / 22-20 JONG SOO HWANG 379 69
Round 2 193 Sameer VERMA 21-15 / 16-21 / 21-19 CHONG Wei Feng 12 55
Round 2 67 CHAN Yan Kit 21-15 / 21-18 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 30 37
Round 2 25 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-19 / 21-18 NG Ka Long Angus 116 35
Round 2 72 GOH Soon Huat 18-21 / 21-16 / 21-11 Zulfadli ZULKIFFLI 60 67
Round 2 33 Yuekun CHEN 21-11 / 21-12 Jiann Shiarng CHIANG 143 23
Round 2 157 Beryno Jiann Tze WONG 21-19 / 21-17 Takuto INOUE 234 33
Round 2 52 KIDAMBI Srikanth 21-9 / 21-19 Suppanyu AVIHINGSANON 53 36
Round 2 13 LIEW Daren 21-18 / 21-14 HUANG Yuxiang - 38
Round 2 36 Alamsyah YUNUS 21-19 / 21-19 LOH Kean Yew 363 43
Round 2 126 Kwong Beng CHAN 21-15 / 14-21 / 21-9 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 156 57
Round 2 62 Zi Liang Derek WONG 21-11 / 21-14 HONG Ji Hoon 93 30
Round 2 89 WEI Nan 21-13 / 21-18 KHRISHNAN Yogendran 195 31
Round 3 28 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-19 / 21-16 Riichi TAKESHITA 70 36
Round 3 68 Iskandar ZULKARNAIN 21-12 / 15-21 / 21-19 LEE Dong Keun 66 66
Round 3 67 CHAN Yan Kit 21-15 / 21-19 Sameer VERMA 193 37
Round 3 72 GOH Soon Huat 21-18 / 21-13 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 25 34
Round 3 33 Yuekun CHEN 21-6 / 21-7 Beryno Jiann Tze WONG 157 20
Round 3 13 LIEW Daren 21-17 / 22-20 KIDAMBI Srikanth 52 42
Round 3 36 Alamsyah YUNUS 21-16 / 21-16 Kwong Beng CHAN 126 45
Round 3 89 WEI Nan 21-15 / 21-16 Zi Liang Derek WONG 62 34
Quarter-final 68 Iskandar ZULKARNAIN 21-19 / 5-2 Ret. GURUSAIDUTT R. M. V. 28 22
Quarter-final 72 GOH Soon Huat 21-17 / 21-15 CHAN Yan Kit 67 36
Quarter-final 33 Yuekun CHEN 21-10 / 22-20 LIEW Daren 13 41
Quarter-final 36 Alamsyah YUNUS 21-18 / 15-21 / 22-20 WEI Nan 89 79
Semi-final 72 GOH Soon Huat 21-18 / 18-21 / 21-16 Iskandar ZULKARNAIN 68 66
Semi-final 36 Alamsyah YUNUS 20-22 / 21-17 / 21-11 Yuekun CHEN 33 62
Final 36 Alamsyah YUNUS 10-21 / 21-9 / 21-19 GOH Soon Huat 72 68
WD
Round 1 49 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-9 / 21-16 Natcha SAENGCHOTE / Sarita SUWANNAKITBORIHAN 198 21
Round 1 - LUO Yu / HUANG Yaqiong 21-4 / 21-7 TEOH Mei Xing / Shen Yee TOO 288 18
Round 1 378 Mingtian FU / Shinta Mulia SARI 21-16 / 11-21 / 21-12 KHOO Erica Pei Shan / SEE To Chia Vern 202 39
Round 1 - Shela Devi AULIA / Khairunnisa IMMA MUTHIAH 15-21 / 22-20 / 21-18 CHAU Hoi Wah / SHEK Hiu Yiu 166 47
Round 1 146 Melati Daeva OKTAVIANTI / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-8 / 11-21 / 21-14 Rie ETOH / Aya SHIMOZAKI - 49
Round 1 - Juan GU / LIANG Xiaoyu 21-8 / 21-8 Anna RANKIN / Madeleine STAPLETON 132 20
Round 1 - Pornpawee CHOCHUWONG / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-13 Maretha Dea GIOVANI / Melvira OKLAMONA - 35
Round 2 11 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-3 / 21-6 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 288 16
Round 2 49 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-9 / 12-21 / 21-14 Soyoka YAMAGUCHI / Saya YAMAMOTO - 36
Round 2 25 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 21-11 / 13-21 / 21-12 LUO Yu / HUANG Yaqiong - 59
Round 2 378 Mingtian FU / Shinta Mulia SARI 21-14 / 21-17 Serithammarak ARTIMA / Peeraya MUNKITAMORN 101 32
Round 2 44 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 21-18 / 21-19 Shela Devi AULIA / Khairunnisa IMMA MUTHIAH - 29
Round 2 146 Melati Daeva OKTAVIANTI / Rosyita Eka PUTRI SARI 22-20 / 21-17 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 34 37
Round 2 378 Yu Yan Vanessa NEO / Lei YAO 21-15 / 21-10 Juan GU / LIANG Xiaoyu - 24
Round 2 18 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-11 / 21-13 Pornpawee CHOCHUWONG / Sapsiree TAERATTANACHAI - 27
Quarter-final 11 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-13 / 21-18 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 49 27
Quarter-final 25 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 21-15 / 21-17 Mingtian FU / Shinta Mulia SARI 378 36
Quarter-final 44 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 24-22 / 21-9 Melati Daeva OKTAVIANTI / Rosyita Eka PUTRI SARI 146 29
Quarter-final 378 Yu Yan Vanessa NEO / Lei YAO 21-13 / 13-21 / 21-19 Vivian HOO / WOON Khe Wei 18 59
Semi-final 11 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-15 / 17-21 / 21-18 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 25 63
Semi-final 44 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 8-21 / 21-19 / 21-13 Yu Yan Vanessa NEO / Lei YAO 378 42
Final 11 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-17 / 16-21 / 21-17 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 44 54
WS (qual)
Round 1 146 Aya OHORI 20-22 / 21-7 / 23-21 Rituparna DAS 226 53
Round 1 268 LEE Jang Mi 21-11 / 21-8 LIM Peiy Zhean 492 17
Round 1 241 Sarita SUWANNAKITBORIHAN 21-14 / 21-16 LIM Yin Fun 158 27
Round 1 225 Ayumi MINE 21-16 / 21-18 GADDE Ruthvika Shivani 190 34
Round 1 255 Natcha SAENGCHOTE 21-12 / 21-12 Grace GABRIEL 233 23
Round 1 178 LIM Chiew Sien 21-9 / 21-14 Shen Yee TOO 785 23
Round 1 211 Saya YAMAMOTO 21-8 / 21-11 TEOH Mei Xing 534 20
Round 1 165 LEE Se Yeon 21-15 / 21-5 LIM Peiy Yee, Payee 534 19
Round 2 146 Aya OHORI 21-15 / 21-19 LEE Jang Mi 268 39
Round 2 241 Sarita SUWANNAKITBORIHAN 13-21 / 21-8 / 21-19 Ayumi MINE 225 60
Round 2 178 LIM Chiew Sien 21-12 / 21-16 Natcha SAENGCHOTE 255 28
Round 2 165 LEE Se Yeon 23-21 / 21-13 Saya YAMAMOTO 211 28
WS
Round 1 13 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 19-21 / 21-13 Jiayuan CHEN 47 47
Round 1 103 CHEUNG Ngan Yi 21-17 / 21-14 KIM Hyo Min 110 37
Round 1 41 Hera DESI 21-12 / 11-21 / 21-7 Pornpawee CHOCHUWONG 96 38
Round 1 49 Lyddia Yi Yu CHEAH 21-16 / 21-17 Millicent WIRANTO 72 34
Round 1 22 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-15 Li Lian YANG 74 34
Round 1 57 YAO Xue 21-18 / 21-5 P. C. Thulasi 87 29
Round 1 45 TEE Jing Yi 21-17 / 21-8 LEE Se Yeon 165 30
Round 1 38 Aiying XING 21-10 / 21-15 Febby ANGGUNI 67 28
Round 1 51 Maria Febe KUSUMASTUTI 13-21 / 21-10 / 21-14 Arundhati PANTAWANE 80 49
Round 1 27 Juan GU 21-9 / 18-21 / 22-20 CHENG Shao Chieh 62 48
Round 1 146 Aya OHORI 21-12 / 21-12 LIM Chiew Sien 178 30
Round 1 20 Nitchaon JINDAPOL 21-11 / 21-14 Simone PRUTSCH 70 21
Round 1 99 Kana ITO 21-8 / 21-14 Tanvi LAD 92 30
Round 1 115 LIANG Xiaoyu 14-21 / 21-16 / 21-17 Soniia CHEAH 40 61
Round 1 241 Sarita SUWANNAKITBORIHAN 21-10 / 21-17 KIM Soo Jin 125 31
Round 1 19 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-5 / 21-8 Anna RANKIN 119 23
Round 2 13 PUSARLA V. Sindhu 11-21 / 21-18 / 21-10 CHEUNG Ngan Yi 103 46
Round 2 41 Hera DESI 21-12 / 21-17 Lyddia Yi Yu CHEAH 49 34
Round 2 22 Sapsiree TAERATTANACHAI 12-21 / 21-15 / 21-14 YAO Xue 57 50
Round 2 45 TEE Jing Yi 21-12 / 21-17 Aiying XING 38 33
Round 2 27 Juan GU 21-17 / 10-21 / 21-18 Maria Febe KUSUMASTUTI 51 55
Round 2 146 Aya OHORI 21-10 / 21-19 Nitchaon JINDAPOL 20 33
Round 2 99 Kana ITO 21-16 / 14-21 / 21-12 LIANG Xiaoyu 115 52
Round 2 19 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-13 / 21-11 Sarita SUWANNAKITBORIHAN 241 28
Quarter-final 13 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 21-17 Hera DESI 41 36
Quarter-final 22 Sapsiree TAERATTANACHAI 22-20 / 21-13 TEE Jing Yi 45 35
Quarter-final 27 Juan GU 15-21 / 21-18 / 21-19 Aya OHORI 146 65
Quarter-final 19 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-18 / 21-12 Kana ITO 99 33
Semi-final 13 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 21-11 Sapsiree TAERATTANACHAI 22 33
Semi-final 27 Juan GU 21-18 / 21-19 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 19 41
Final 13 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 17-21 / 21-19 Juan GU 27 71
XD
Round 1 32 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-16 / 21-9 Alfian Eko PRASETYA / Weni ANGGRAINI - 22
Round 1 259 CHOOI Kah Ming / CHOW Mei Kuan 22-20 / 14-21 / 21-15 Alvent Yulianto CHANDRA / Rizki Amelia PRADIPTA 124 37
Round 1 235 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-17 / 21-15 WONG Fai Yin / LAI Shevon Jemie 79 31
Round 1 20 Jian Guo ONG / LIM Yin Loo 21-8 / 21-12 HEE Yong Kai Terry / Mingtian FU 1046 22
Round 1 43 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 15-21 / 21-9 / 21-16 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / Amelia Alicia ANSCELLY 289 35
Round 1 40 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-18 / 21-11 Irfan FADHILAH / Wulan Sari SRI - 29
Round 1 - Fernando KURNIAWAN / SHEK Hiu Yiu 23-21 / 21-17 Kwong Beng CHAN / Millicent WIRANTO 562 31
Round 1 365 Zhao Jiang Terry YEO / Shinta Mulia SARI 24-22 / 21-13 Vountus Indra MAWAN / Sannatasah SANIRU 232 29
Round 1 199 Marcus Fernaldi GIDEON / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 21-14 / 19-21 / 30-28 CHEN Zhuofu / HUANG Yaqiong - 59
Round 1 36 Lukhi Apri NUGROHO / Annisa SAUFIKA 21-18 / 15-21 / 21-19 Yi LIU / Lei YAO 322 48
Round 2 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 19-21 / 21-17 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 32 48
Round 2 - LU Kai / LUO Yu 21-15 / 22-20 CHOOI Kah Ming / CHOW Mei Kuan 259 33
Round 2 235 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 11-21 / 21-17 / 21-18 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 12 58
Round 2 43 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 21-18 / 21-13 Jian Guo ONG / LIM Yin Loo 20 29
Round 2 40 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-14 / 21-14 Fernando KURNIAWAN / SHEK Hiu Yiu - 22
Round 2 18 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 18-21 / 21-13 / 21-14 Zhao Jiang Terry YEO / Shinta Mulia SARI 365 48
Round 2 199 Marcus Fernaldi GIDEON / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 22-20 / 16-21 / 21-17 Chayut TRIYACHART / Peeraya MUNKITAMORN - 46
Round 2 36 Lukhi Apri NUGROHO / Annisa SAUFIKA 21-19 / 24-22 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 10 36
Quarter-final 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-12 / 21-19 LU Kai / LUO Yu - 31
Quarter-final 43 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 21-17 / 21-16 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 235 27
Quarter-final 18 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 25-27 / 21-16 / 21-18 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 40 66
Quarter-final 199 Marcus Fernaldi GIDEON / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 21-19 / 23-25 / 21-15 Lukhi Apri NUGROHO / Annisa SAUFIKA 36 55
Semi-final 43 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 21-17 / 21-12 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 29
Semi-final 18 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 13-21 / 21-15 / 21-13 Marcus Fernaldi GIDEON / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 199 53
Final 43 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 20-22 / 21-13 / 21-17 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 18 53
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 2629 84.81 00:34:14 2.48 0 0.0%
MS 56 127 15 26.8% 4554 81.32 00:38:56 2.09 7 12.5%
WD 22 53 9 40.9% 1838 83.55 00:36:19 2.3 1 4.5%
WS 31 73 11 35.5% 2564 82.71 00:39:12 2.11 3 9.7%
XD 25 62 12 48.0% 2347 93.88 00:39:05 2.4 1 4.0%
Total 165 386 56 33.9% 13932 84.44 00:37:46 2.24 12 7.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 11 7 61.1%
Thailand 18 13 58.1%
Indonesia 40 35 53.3%
Malaysia 59 58 50.4%
India 12 12 50.0%
Japan 11 11 50.0%
Hong Kong 8 8 50.0%
Korea 7 8 46.7%
Singapore 16 22 42.1%
U.S.A. 1 2 33.3%
New Zealand 2 5 28.6%
Austria 0 1 0.0%
Nigeria 0 1 0.0%
Chinese Taipei 0 1 0.0%
Maldives 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Chico Aura DWI WARDOYO NG Ka Long Angus 22-20 / 21-15
2020 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 24-22 / 21-11
2019 SON Wan Ho CHEN Long 21-17 / 21-19
2018 Viktor AXELSEN Kenta NISHIMOTO 21-13 / 21-23 / 21-18
2017 NG Ka Long Angus LEE Hyun Il 14-21 / 21-15 / 10-9 Ret.
2016 LEE Chong Wei Iskandar ZULKARNAIN 21-18 / 21-11
2015 LEE Hyun Il JEON Hyeok Jin 19-21 / 21-13 / 21-15
2014 Simon SANTOSO Sourabh VERMA 15-21 / 21-16 / 21-19
2013 Alamsyah YUNUS GOH Soon Huat 10-21 / 21-9 / 21-19
2012 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 17-21 / 21-8 / 21-10
2011 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-9 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Choong Hann WONG 21-8 / 14-21 / 21-15
2009 LEE Chong Wei CHEN Long 21-16 / 21-9