All African Snr Champs  

Tournament Name: Africa Championships 2004
Tournament Dates: 18/04/2004-24/04/2004
Location: Mauritius, Rose Hill
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Christoffel Cornelius DEDNAM / Johan KLEINGELD Dotun AKINSANYA / Abimbola ODEJOKE
MS Dotun AKINSANYA Olivier FOSSY
WS Michelle Claire EDWARDS Chantal BOTTS
XD Greg Orobosa OKUONGHAE / Grace DANIEL Stephan BEEHARRY / Shama ABOOBAKAR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Ocholi EDICHA / Olga FAGBEMI 15-0 / 15-0 Mostafa AMIN / Sherif GAFFER - 0
Round 1 (468*) Georgie CUPIDON / Nicholas JUMAYE 15-3 / 15-0 Edwin MATHMO / Kabelo MOSINYI - 0
Round 1 - Olivier FOSSY / Karim REZIG 15-7 / 15-4 Lloyd ALAM / Yoni Dany LOUISON - 0
Round 1 (677*) Edwin EKIRING / Abraham Kennedy WOGUTE 15-12 / 15-12 Yehya Aldel KADER / Mohamed ELSEAD - 0
Round 1 - Ibrahim ADAMU / Greg Orobosa OKUONGHAE 15-3 / 15-10 Peter M KAMAU / Mohamed TWAHA JIN - 0
Round 1 (647*) Kiran BABOOLALL / Vishal SAWARAM 15-1 / 15-3 Rabie BOUMASSA / Ait Adel DAHMANE - 0
Round 1 - Kamel HAROUN / Slimane KHABOU W.O. Ivan KARIMUNDA / Ibrahim NYANZI - 0
Round 1 - Neeresh RAMTOHUL / Chis UMANEE W.O. Nahom MESFUN / Isayas TESFAGIORGIS - 0
Round 2 (58*) Stewart CARSON / Dorian Lance JAMES 15-0 / 15-0 Kamel HAROUN / Slimane KHABOU - 0
Round 2 - Ocholi EDICHA / Olga FAGBEMI 15-11 / 3-15 / 15-13 Hyder ABOOBAKAR / Abhinesh DUSSAIN - 0
Round 2 - Dotun AKINSANYA / Abimbola ODEJOKE 15-6 / 15-10 Georgie CUPIDON / Nicholas JUMAYE (468*) 0
Round 2 - Olivier FOSSY / Karim REZIG 15-12 / 15-11 Manual-Clement ASSING / Pascal HOARAU - 0
Round 2 (677*) Edwin EKIRING / Abraham Kennedy WOGUTE 15-0 / 15-6 Thierry BELLEPEAU / Stephane HOAREAU - 0
Round 2 (598*) Stephan BEEHARRY / Yogeshsingh MAHADNAC 15-11 / 15-6 Neeresh RAMTOHUL / Chis UMANEE - 0
Round 2 - Ibrahim ADAMU / Greg Orobosa OKUONGHAE 15-0 / 15-11 Nick MALAZA / Musawenkhosi MNISI - 0
Round 2 (243*) Christoffel Cornelius DEDNAM / Johan KLEINGELD 15-5 / 15-4 Kiran BABOOLALL / Vishal SAWARAM (647*) 0
Quarter-final (58*) Stewart CARSON / Dorian Lance JAMES 17-14 / 15-6 Ocholi EDICHA / Olga FAGBEMI - 0
Quarter-final (598*) Stephan BEEHARRY / Yogeshsingh MAHADNAC 15-6 / 15-4 Edwin EKIRING / Abraham Kennedy WOGUTE (677*) 0
Quarter-final (243*) Christoffel Cornelius DEDNAM / Johan KLEINGELD 15-7 / 15-4 Ibrahim ADAMU / Greg Orobosa OKUONGHAE - 0
Quarter-final - Dotun AKINSANYA / Abimbola ODEJOKE W.O. Olivier FOSSY / Karim REZIG - 0
Semi-final - Dotun AKINSANYA / Abimbola ODEJOKE 15-7 / 10-15 / 15-5 Stewart CARSON / Dorian Lance JAMES (58*) 0
Semi-final (243*) Christoffel Cornelius DEDNAM / Johan KLEINGELD 17-15 / 13-15 / 15-1 Stephan BEEHARRY / Yogeshsingh MAHADNAC (598*) 0
Final (243*) Christoffel Cornelius DEDNAM / Johan KLEINGELD 15-2 / 15-6 Dotun AKINSANYA / Abimbola ODEJOKE - 0
MS
Round 1 (1090*) Abimbola ODEJOKE 15-13 / 15-3 Eli MAMBWE (457*) 0
Round 1 - Ivan KARIMUNDA 15-11 / 15-9 Kabelo MOSINYI (936*) 0
Round 1 - Ibrahim NYANZI 15-4 / 15-1 Isayas TESFAGIORGIS - 0
Round 1 (891*) Kiran BABOOLALL 15-1 / 15-3 Musawenkhosi MNISI - 0
Round 1 (858*) Thierry BELLEPEAU 15-5 / 15-11 Mohamed TWAHA JIN - 0
Round 1 - Greg Orobosa OKUONGHAE 15-2 / 15-5 Stephane HOAREAU - 0
Round 1 (521*) Olivier FOSSY 15-6 / 15-1 Mohamed ELSEAD - 0
Round 1 - Rabie BOUMASSA 15-2 / 15-0 Hebron MHRETEAB - 0
Round 1 - Godwin MATHUMO 15-6 / 15-9 Slimane KHABOU - 0
Round 1 - Nahom MESFUN 15-6 / 15-9 Nick MALAZA - 0
Round 1 (912*) Stephane WANQUET 15-6 / 14-15 / 15-7 Peter M KAMAU - 0
Round 1 (1080*) Olga FAGBEMI 15-5 / 15-2 Mostafa AMIN (647*) 0
Round 1 (638*) Nicholas JUMAYE 15-10 / 15-6 Manual-Clement ASSING (853*) 0
Round 1 - Ibrahim ADAMU W.O. Mpina RESENOTSE - 0
Round 2 (134*) Christoffel Cornelius DEDNAM 15-4 / 15-9 Sherif GAFFER - 0
Round 2 (1090*) Abimbola ODEJOKE 13-15 / 15-10 / 15-1 Karim REZIG - 0
Round 2 - Steve MALCOUZANE 17-15 / 15-4 Vishal SAWARAM (712*) 0
Round 2 (345*) Stephan BEEHARRY 15-10 / 10-15 / 15-11 Edwin EKIRING (716*) 0
Round 2 (891*) Kiran BABOOLALL 17-16 / 15-10 Thierry BELLEPEAU (858*) 0
Round 2 (713*) Yogeshsingh MAHADNAC 15-4 / 15-9 Neeresh RAMTOHUL (892*) 0
Round 2 (521*) Olivier FOSSY 15-3 / 15-11 Greg Orobosa OKUONGHAE - 0
Round 2 - Ibrahim ADAMU 15-4 / 15-6 Rabie BOUMASSA - 0
Round 2 (294*) Hyder ABOOBAKAR 15-11 / 15-7 Abraham Kennedy WOGUTE (956*) 0
Round 2 - Godwin MATHUMO 15-3 / 15-2 Nahom MESFUN - 0
Round 2 (158*) Stewart CARSON 15-1 / 15-6 Slimane HAROUNE - 0
Round 2 (1080*) Olga FAGBEMI 15-8 / 15-6 Stephane WANQUET (912*) 0
Round 2 (330*) Georgie CUPIDON 15-7 / 15-4 Ait Adel DAHMANE - 0
Round 2 (638*) Nicholas JUMAYE 15-9 / 15-13 Kamel HAROUN - 0
Round 2 (138*) Dotun AKINSANYA 15-7 / 17-14 Ocholi EDICHA - 0
Round 2 - Ibrahim NYANZI W.O. Ivan KARIMUNDA - 0
Round 3 (134*) Christoffel Cornelius DEDNAM 15-12 / 15-11 Abimbola ODEJOKE (1090*) 0
Round 3 - Steve MALCOUZANE 15-10 / 15-0 Ibrahim NYANZI - 0
Round 3 (345*) Stephan BEEHARRY 15-12 / 15-8 Kiran BABOOLALL (891*) 0
Round 3 (521*) Olivier FOSSY 15-4 / 15-4 Yogeshsingh MAHADNAC (713*) 0
Round 3 - Ibrahim ADAMU 15-13 / 14-17 / 15-11 Hyder ABOOBAKAR (294*) 0
Round 3 (158*) Stewart CARSON 15-3 / 15-0 Godwin MATHUMO - 0
Round 3 (1080*) Olga FAGBEMI 15-0 / 15-6 Georgie CUPIDON (330*) 0
Round 3 (138*) Dotun AKINSANYA 15-5 / 15-4 Nicholas JUMAYE (638*) 0
Quarter-final (134*) Christoffel Cornelius DEDNAM 15-4 / 15-8 Steve MALCOUZANE - 0
Quarter-final (521*) Olivier FOSSY 15-6 / 15-5 Stephan BEEHARRY (345*) 0
Quarter-final - Ibrahim ADAMU 3-15 / 15-12 / 15-7 Stewart CARSON (158*) 0
Quarter-final (138*) Dotun AKINSANYA 15-4 / 15-8 Olga FAGBEMI (1080*) 0
Semi-final (521*) Olivier FOSSY 15-12 / 15-12 Christoffel Cornelius DEDNAM (134*) 0
Semi-final (138*) Dotun AKINSANYA 15-8 / 15-5 Ibrahim ADAMU - 0
Final (138*) Dotun AKINSANYA 5-15 / 15-10 / 15-6 Olivier FOSSY (521*) 0
WS
Round 1 (504*) Alaa YOUSSEF 11-0 / 11-0 Hlobisile KGOMO - 0
Round 1 - Souhila MENACERI 11-4 / 11-3 Helen LUZIIKA - 0
Round 2 (75*) Michelle Claire EDWARDS 11-8 / 11-3 Jean MABIZA (634*) 0
Round 2 - Fiona SSOZI 11-2 / 11-0 Sofia HAYLEAB - 0
Round 2 (338*) Grace DANIEL 11-1 / 11-1 Fiona NAKALEMA - 0
Round 2 (447*) Shirley ETIENNE 11-4 / 11-3 Marlyse MARQUER (466*) 0
Round 2 (123*) Amrita SAWARAM 11-2 / 11-1 Edith WAMALWA - 0
Round 2 - Malika MENACERI 11-1 / 11-3 Reitumetse MODISENYANE - 0
Round 2 (413*) Anusha DAJEE 11-1 / 11-6 Lynda POTHIN (478*) 0
Round 2 (504*) Alaa YOUSSEF 11-1 / 11-0 Maria MOHAMBI - 0
Round 2 (411*) Juliette AH-WAN 11-0 / 11-2 Souhila MENACERI - 0
Round 2 (222*) Shama ABOOBAKAR 11-7 / 11-7 Priscilla PILLAY-VINAYAGAM (480*) 0
Round 2 - Maryam SUDE 11-2 / 11-0 Danielle JUPITER - 0
Round 2 (221*) Chantal BOTTS 11-2 / 11-0 Kgomotso TSHEOLE - 0
Round 2 - Susan IDEH 11-0 / 11-0 Mkhatshwa DUMSILE - 0
Round 2 (624*) Marika DAUBERN 11-0 / 11-5 Hadia HOSNY (506*) 0
Round 2 - Sara NAIDJI 11-5 / 11-2 Rita Njeri NDUNGU - 0
Round 2 (90*) Karen FOO KUNE 11-0 / 11-7 Annari VILJOEN - 0
Round 3 (75*) Michelle Claire EDWARDS 11-0 / 11-0 Fiona SSOZI - 0
Round 3 (338*) Grace DANIEL 11-5 / 11-0 Shirley ETIENNE (447*) 0
Round 3 (123*) Amrita SAWARAM 11-2 / 11-1 Malika MENACERI - 0
Round 3 (413*) Anusha DAJEE 11-5 / 11-8 Alaa YOUSSEF (504*) 0
Round 3 (411*) Juliette AH-WAN 11-4 / 9-11 / 11-6 Shama ABOOBAKAR (222*) 0
Round 3 (221*) Chantal BOTTS 11-2 / 11-6 Maryam SUDE - 0
Round 3 - Susan IDEH 8-11 / 11-6 / 11-7 Marika DAUBERN (624*) 0
Round 3 (90*) Karen FOO KUNE 11-3 / 11-2 Sara NAIDJI - 0
Quarter-final (75*) Michelle Claire EDWARDS 11-2 / 11-3 Grace DANIEL (338*) 0
Quarter-final (123*) Amrita SAWARAM 11-0 / 9-11 / 11-3 Anusha DAJEE (413*) 0
Quarter-final (221*) Chantal BOTTS 11-4 / 11-5 Juliette AH-WAN (411*) 0
Quarter-final - Susan IDEH 11-3 / 11-7 Karen FOO KUNE (90*) 0
Semi-final (75*) Michelle Claire EDWARDS 11-5 / 11-1 Amrita SAWARAM (123*) 0
Semi-final (221*) Chantal BOTTS 11-9 / 11-0 Susan IDEH - 0
Final (75*) Michelle Claire EDWARDS 11-4 / 11-2 Chantal BOTTS (221*) 0
XD
Round 1 - Kamel HAROUN / Malika MENACERI 15-0 / 15-1 Ivan KARIMUNDA / CHEN Cheng Yu - 0
Round 1 - Kiran BABOOLALL / Marlyse MARQUER 15-8 / 12-15 / 15-9 Karim REZIG / Souhila MENACERI - 0
Round 1 - Abimbola ODEJOKE / Susan IDEH 15-3 / 15-2 Musawenkhosi MNISI / Hlobisile KGOMO - 0
Round 1 - Sherif GAFFER / Hadia HOSNY 15-1 / 15-0 Kabelo MOSINYI / Kgomotso TSHEOLE - 0
Round 1 - Christoffel Cornelius DEDNAM / Annari VILJOEN 15-1 / 15-3 Edwin EKIRING / Helen LUZIIKA - 0
Round 1 - Greg Orobosa OKUONGHAE / Grace DANIEL 15-7 / 15-1 Abhinesh DUSSAIN / Anusha DAJEE - 0
Round 1 - Hyder ABOOBAKAR / Karen FOO KUNE 15-2 / 15-5 Steve MALCOUZANE / Shirley ETIENNE - 0
Round 1 - Abraham Kennedy WOGUTE / Edith WAMALWA 15-1 / 15-4 Godwin MATHUMO / Maria MOHAMBI - 0
Round 1 (248*) Johan KLEINGELD / Marika DAUBERN 15-3 / 15-6 Manual-Clement ASSING / Lynda POTHIN - 0
Round 1 (653*) Mostafa AMIN / Alaa YOUSSEF 15-1 / 15-2 Peter M KAMAU / Rita Njeri NDUNGU - 0
Round 1 - Yogeshsingh MAHADNAC / Amrita SAWARAM 15-6 / 15-2 Nicholas JUMAYE / Danielle JUPITER - 0
Round 1 - Ibrahim ADAMU / Maryam SUDE 15-8 / 15-3 Nick MALAZA / Mkhatshwa DUMSILE - 0
Round 1 - Slimane KHABOU / Sara NAIDJI W.O. Mpina RESENOTSE / Reitumetse MODISENYANE - 0
Round 2 (55*) Dorian Lance JAMES / Michelle Claire EDWARDS 15-1 / 15-7 Kamel HAROUN / Malika MENACERI - 0
Round 2 - Abimbola ODEJOKE / Susan IDEH 15-0 Kiran BABOOLALL / Marlyse MARQUER - 0
Round 2 (439*) Georgie CUPIDON / Juliette AH-WAN 15-4 / 15-5 Sherif GAFFER / Hadia HOSNY - 0
Round 2 - Greg Orobosa OKUONGHAE / Grace DANIEL 15-7 / 12-15 / 15-12 Christoffel Cornelius DEDNAM / Annari VILJOEN - 0
Round 2 - Hyder ABOOBAKAR / Karen FOO KUNE 15-2 / 15-3 Slimane KHABOU / Sara NAIDJI - 0
Round 2 (248*) Johan KLEINGELD / Marika DAUBERN 15-5 / 15-3 Abraham Kennedy WOGUTE / Edith WAMALWA - 0
Round 2 - Yogeshsingh MAHADNAC / Amrita SAWARAM 15-2 / 15-4 Mostafa AMIN / Alaa YOUSSEF (653*) 0
Round 2 (163*) Stephan BEEHARRY / Shama ABOOBAKAR 15-1 / 15-7 Ibrahim ADAMU / Maryam SUDE - 0
Quarter-final (55*) Dorian Lance JAMES / Michelle Claire EDWARDS 15-6 / 15-6 Abimbola ODEJOKE / Susan IDEH - 0
Quarter-final - Greg Orobosa OKUONGHAE / Grace DANIEL 8-15 / 17-14 / 15-5 Georgie CUPIDON / Juliette AH-WAN (439*) 0
Quarter-final (248*) Johan KLEINGELD / Marika DAUBERN 15-11 / 15-4 Hyder ABOOBAKAR / Karen FOO KUNE - 0
Quarter-final (163*) Stephan BEEHARRY / Shama ABOOBAKAR 15-7 / 15-6 Yogeshsingh MAHADNAC / Amrita SAWARAM - 0
Semi-final - Greg Orobosa OKUONGHAE / Grace DANIEL 6-15 / 15-9 / 15-8 Dorian Lance JAMES / Michelle Claire EDWARDS (55*) 0
Semi-final (163*) Stephan BEEHARRY / Shama ABOOBAKAR 15-10 / 15-13 Johan KLEINGELD / Marika DAUBERN (248*) 0
Final - Greg Orobosa OKUONGHAE / Grace DANIEL 15-9 / 11-15 / 15-9 Stephan BEEHARRY / Shama ABOOBAKAR (163*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 20 43 3 15.0% 913 45.65 00:00:00 0 0 0.0%
MS 43 92 6 14.0% 2025 47.09 00:00:00 0 0 0.0%
WS 33 69 3 9.1% 973 29.48 00:00:00 0 0 0.0%
XD 27 58 5 14.8% 1180 43.7 00:00:00 0 0 0.0%
Total 123 262 17 13.0% 5091 41.39 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
South Africa 27 9 75.0%
Nigeria 34 13 72.3%
France 7 4 63.6%
Mauritius 25 22 53.2%
Seychelles 10 10 50.0%
Uganda 6 11 35.3%
Egypt 4 9 30.8%
2 5 28.6%
Algeria 5 14 26.3%
Botswana 2 8 20.0%
Eritrea 1 4 20.0%
Zambia 0 2 0.0%
Kenya 0 5 0.0%
Swaziland 0 7 0.0%

Category: