Malaysia Open  

Tournament Name: Malaysian Open 1990
Tournament Dates: 15/07/1990-15/07/1990
Location: Malaysia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Moon Soo / PARK Joo Bong Jalani SIDEK / Razif SIDEK
MS Rashid SIDEK Kok Keong FOO
WD CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young LAI Caiqin / YAO Fen
WS HUANG Hua LEE Jung Mi
XD PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - HUANG Yi / LI Jian 15-10 / 16-18 / 15-2 Cheow Kheng KHAW / Thomas TEH - 0
Round 1 (216*) Rudy GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO 15-4 / 15-7 Thomas ALTHAUS / Jorge RODRIGUEZ (131*) 0
Round 1 (229*) U. Vinod Kumar / Uday PAWAR 15-4 / 15-6 Wee Chan LEONG / Kim Soon TAN - 0
Round 1 (143*) Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Surachai MAKKASASITHORN 15-8 / 15-5 CHAN Wing Kit / NG Liang Hua (151*) 0
Round 1 - Christian LJUNGMARK / Rikard MAGNUSSON 15-2 / 15-3 Leng Kang Donald KOH / Kok Kiong YOU - 0
Round 1 (226*) Hideaki MOTOYAMA / Takahiro SUKA 12-15 / 15-3 / 15-3 Jesper OLSSON / Jeroen STEFFERS - 0
Round 1 (76*) Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN 15-3 / 15-12 Chris HUNT / Julian ROBERTSON - 0
Round 1 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Nunung MUDIJANTO 15-7 / 15-5 Khunakorn SUDHISODHI / Pulsak THEWARANGSEE (232*) 0
Round 1 - CHAN Chi Choi / NG Pak Kum 15-6 / 15-4 Ewe Hock ONG / Cheh Seng PANG - 0
Round 1 (88*) LEE Kwang Jin / SHON Jin Hwan 15-2 / 15-8 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (215*) 0
Round 1 (235*) Kee Cheong CHONG / Hock Kin YONG 15-6 / 15-8 CHAN Kin Ngai / TSE Bun (132*) 0
Round 1 - Shaw Loong CHIN / Cheh Chang PANG 15-2 / 15-7 Hansjuerg AEBI / Grazio FANELLI (228*) 0
Round 1 (37*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-18 / 15-5 / 15-5 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (32*) 0
Round 1 (70*) CHENG Yeone-Chyuan / LIAO Wei-Chieh 15-13 / 15-9 Hock Leong LEE / Hock Su LEE - 0
Round 1 - Peter AXELSSON / Jens OLSSON 15-8 / 8-15 / 15-5 Peter BLACKBURN / Paul STEVENSON (53*) 0
Round 1 - Teng Swee CHAN / Seng Yeow ONG 12-15 / 15-2 / 15-0 Darren MACVICAR / Arne RUNGI - 0
Round 1 - HE Xiangyang / JIANG Guoliang 15-7 / 15-12 Rajeev BAGGA / Vikram SINGH (230*) 0
Round 1 - Sai Foh LEE / Yin Leong LIM 15-5 / 15-11 Abdul Hamid KHAN / Chong Liang YOW (218*) 0
Round 1 (47*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP W.O. Gilles ALLET / Stellio CHUNG TEEAN CHIONG - 0
Round 1 - Davincy SAHA / Eddeeza SAHA W.O. Jyri AALTO / Robert LILJEQUIST - 0
Round 1 (58*) KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng W.O. AHN Jae Chang / NAM Chul Hwan - 0
Round 1 (16*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI W.O. Geenesh DUSSAIN / Jean-Michel DUVERGE (209*) 0
Round 1 - Pontus JANTTI / Tony TUOMINEN (DEC`D) W.O. Abhichat KHONGCHAN / Thanakorn SINGKAEW (146*) 0
Round 2 (3*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-2 / 15-2 HUANG Yi / LI Jian - 0
Round 2 (229*) U. Vinod Kumar / Uday PAWAR 7-15 / 15-13 / 15-6 Rudy GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO (216*) 0
Round 2 (10*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 17-15 / 17-18 / 15-11 Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Surachai MAKKASASITHORN (143*) 0
Round 2 (47*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP 15-8 / 15-8 Christian LJUNGMARK / Rikard MAGNUSSON - 0
Round 2 (18*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-5 / 15-3 Hideaki MOTOYAMA / Takahiro SUKA (226*) 0
Round 2 (76*) Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN 15-5 / 15-8 Davincy SAHA / Eddeeza SAHA - 0
Round 2 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Nunung MUDIJANTO 15-11 / 8-15 / 17-14 Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON (8*) 0
Round 2 (58*) KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng 5-15 / 15-2 / 15-11 CHAN Chi Choi / NG Pak Kum - 0
Round 2 (88*) LEE Kwang Jin / SHON Jin Hwan 15-0 / 15-1 Kee Cheong CHONG / Hock Kin YONG (235*) 0
Round 2 (24*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-10 / 15-6 Shaw Loong CHIN / Cheh Chang PANG - 0
Round 2 (37*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 17-14 / 15-4 CHENG Yeone-Chyuan / LIAO Wei-Chieh (70*) 0
Round 2 (11*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-7 / 15-7 Imay HENDRA / Bagus SETIADI (16*) 0
Round 2 - Peter AXELSSON / Jens OLSSON 15-1 / 15-11 Teng Swee CHAN / Seng Yeow ONG - 0
Round 2 - HE Xiangyang / JIANG Guoliang 15-11 / 15-4 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER (5*) 0
Round 2 - Sai Foh LEE / Yin Leong LIM 15-13 / 15-10 Pontus JANTTI / Tony TUOMINEN (DEC`D) - 0
Round 2 (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK W.O. Beelall BHURTUN / Eddy CLARISSE - 0
Round 3 (3*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-6 / 15-6 U. Vinod Kumar / Uday PAWAR (229*) 0
Round 3 (10*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-13 / 15-4 Kim Her TAN / Kim Hock YAP (47*) 0
Round 3 (18*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-1 / 15-9 Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN (76*) 0
Round 3 (58*) KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng 18-15 / 5-15 / 5-3 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Nunung MUDIJANTO - 0
Round 3 (24*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 12-15 / 15-2 / 15-7 LEE Kwang Jin / SHON Jin Hwan (88*) 0
Round 3 (11*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-9 / 15-6 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (37*) 0
Round 3 - HE Xiangyang / JIANG Guoliang 15-5 / 18-13 Peter AXELSSON / Jens OLSSON - 0
Round 3 (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-0 / 15-1 Sai Foh LEE / Yin Leong LIM - 0
Quarter-final (3*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-4 / 15-5 HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin (10*) 0
Quarter-final (18*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-3 / 15-1 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng (58*) 0
Quarter-final (11*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 17-16 / 18-13 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (24*) 0
Quarter-final (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-4 / 15-4 HE Xiangyang / JIANG Guoliang - 0
Semi-final (3*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-5 / 15-3 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (18*) 0
Semi-final (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 9-15 / 15-3 / 15-4 CHEN Hongyong / CHEN Kang (11*) 0
Final (3*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-4 / 13-15 / 15-4 Jalani SIDEK / Razif SIDEK (1*) 0
MS (qual)
Round 1 - Wee Chung PEI 15-2 / 15-13 Vikram SINGH (484*) 0
Round 1 - Jeroen STEFFERS 17-16 / 15-7 Ah Heng LO - 0
Round 1 (215*) Pulsak THEWARANGSEE 15-6 / 15-1 Hansjuerg AEBI (423*) 0
Round 1 (119*) LIN Wei-Chen 15-9 / 15-5 Eddeeza SAHA - 0
Round 1 (35*) CHAN Kin Ngai 15-5 / 15-1 Arne RUNGI - 0
Round 1 (621*) U. Vinod Kumar 16-18 / 15-6 / 15-7 Kantharoopan PONNIAH - 0
Round 1 - Thiam Weng YAP 6-15 / 15-8 / 15-9 Julian ROBERTSON - 0
Round 1 (415*) Robert LILJEQUIST 15-7 / 15-12 K SIVAKUMAR - 0
Round 1 (533*) Takahiro SUKA 15-3 / 15-8 Abhichat KHONGCHAN (623*) 0
Round 1 - Abdul MALEK 9-15 / 15-5 / 15-6 Darren MACVICAR - 0
Round 1 - Yong Chut KOO 10-15 / 15-7 / 15-1 Kok Kiong YOU (273*) 0
Round 1 (262*) Christian LJUNGMARK 15-6 / 10-15 / 15-11 Jun Chuan WONG - 0
Round 1 (170*) Indrajit MUKHERJEE 15-8 / 15-8 Thanakorn SINGKAEW (750*) 0
Round 1 (71*) Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-5 / 15-6 DEVENDRAN - 0
Round 1 (107*) LIN Shyau-Hsin 15-9 / 15-1 Khunakorn SUDHISODHI (494*) 0
Round 1 (627*) Aritra NANDI 15-3 / 15-7 Chong Liang YOW (753*) 0
Round 1 - Muralidesan KRISHNAMURTHY 18-15 / 15-2 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA (479*) 0
Round 1 - Yee Yoon YANG 15-9 / 15-12 NG Liang Hua (501*) 0
Round 2 - LI Jian 15-10 / 15-8 Leng Kang Donald KOH (108*) 0
Round 2 (552*) Jesper OLSSON 15-13 / 15-9 Wee Chung PEI - 0
Round 2 - Jeroen STEFFERS 15-10 / 15-8 Pulsak THEWARANGSEE (215*) 0
Round 2 (119*) LIN Wei-Chen 11-15 / 15-9 / 15-6 CHAN Kin Ngai (35*) 0
Round 2 (126*) Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA 15-3 / 15-6 Jorge RODRIGUEZ (336*) 0
Round 2 - Thiam Weng YAP 15-11 / 9-15 / 15-9 Teng Swee CHAN - 0
Round 2 (533*) Takahiro SUKA 15-2 / 5-1 Robert LILJEQUIST (415*) 0
Round 2 - Yong Chut KOO 9-15 / 15-8 / 15-6 Abdul MALEK - 0
Round 2 (170*) Indrajit MUKHERJEE 15-1 / 15-4 Christian LJUNGMARK (262*) 0
Round 2 - Ewe Hock ONG 15-13 / 15-2 Chris HUNT (398*) 0
Round 2 (107*) LIN Shyau-Hsin 15-4 / 15-10 Tony TUOMINEN (DEC`D) (71*) 0
Round 2 (627*) Aritra NANDI 15-6 / 15-6 Cheh Chang PANG - 0
Round 2 - Muralidesan KRISHNAMURTHY 15-6 / 15-6 Grazio FANELLI (755*) 0
Round 2 - Yee Yoon YANG 15-6 / 15-5 Peter BLACKBURN (96*) 0
Round 3 - LI Jian 15-7 / 15-5 Jesper OLSSON (552*) 0
Round 3 (119*) LIN Wei-Chen 17-14 / 18-14 Jeroen STEFFERS - 0
Round 3 (621*) U. Vinod Kumar 14-17 / 15-6 / 15-8 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (126*) 0
Round 3 - Thiam Weng YAP 15-11 / 15-13 Narin RUNGBANAPAN (625*) 0
Round 3 (533*) Takahiro SUKA 15-9 / 15-9 Yong Chut KOO - 0
Round 3 (170*) Indrajit MUKHERJEE 15-4 / 15-3 Ewe Hock ONG - 0
Round 3 (107*) LIN Shyau-Hsin 15-7 / 15-6 Aritra NANDI (627*) 0
Round 3 - Muralidesan KRISHNAMURTHY 15-11 / 15-5 Yee Yoon YANG - 0
MS
Round 1 (32*) Jens OLSSON 15-4 / 15-0 Hock Kin YONG (333*) 0
Round 1 (50*) Paul STEVENSON 15-0 / 15-3 Arild LANGNES - 0
Round 1 (67*) Surachai MAKKASASITHORN 15-10 / 15-1 Kai Wui SHIM - 0
Round 1 (102*) LIU En-Horng 8-15 / 17-14 / 15-3 LIN Wei-Chen (119*) 0
Round 1 (144*) LEE Kwang Jin 15-5 / 15-4 Kee Cheong CHONG (354*) 0
Round 1 (151*) Fumihiko MACHIDA 10-15 / 15-6 / 15-7 Chen PANG (214*) 0
Round 1 (64*) WAN Zhengwen 15-11 / 15-7 U. Vinod Kumar (621*) 0
Round 1 (3*) Sompol KUKASEMKIJ 15-7 / 8-15 / 15-12 NAM Chul Hwan (175*) 0
Round 1 (19*) Pontus JANTTI 15-3 / 15-7 Shaw Loong CHIN - 0
Round 1 (59*) Tat Meng WONG 15-5 / 15-11 Rajeev BAGGA (122*) 0
Round 1 (99*) Thomas ALTHAUS 15-9 / 15-4 Thiam Weng YAP - 0
Round 1 (58*) Yoke Meng KWAN 15-1 / 15-7 Takahiro SUKA (533*) 0
Round 1 (125*) Tiong Ping LIOE 15-6 / 15-12 Rikard MAGNUSSON (101*) 0
Round 1 (75*) CHEN Rong 15-7 / 15-2 CHOI Sang Bum (52*) 0
Round 1 (104*) Koji MIYA 15-8 / 15-11 Darren J HALL (28*) 0
Round 1 (42*) Mustaffa ALI 15-2 / 15-6 Indrajit MUKHERJEE (170*) 0
Round 1 (89*) Abdul Hamid KHAN 15-11 / 15-7 CHAN Wing Kit (266*) 0
Round 1 (9*) Rashid SIDEK 15-1 / 15-2 Harjeet SINGH (223*) 0
Round 1 (500*) Ewee Mun WONG 15-8 / 18-13 LIN Shyau-Hsin (107*) 0
Round 1 (11*) Anders W NIELSEN 11-15 / 15-6 / 15-6 Peter AXELSSON (23*) 0
Round 1 (264*) PAN Teng 2-15 / 15-11 / 15-9 U. Vimal Kumar (45*) 0
Round 1 (10*) Ardy B WIRANATA 15-6 / 15-8 Jyri AALTO (57*) 0
Round 1 (34*) Harijanto ARBI 17-18 / 15-13 / 15-9 WEI Yan (25*) 0
Round 1 (39*) Vacharapan KHAMTHONG 18-13 / 15-4 Hideaki MOTOYAMA (114*) 0
Round 1 (2*) Morten FROST HANSEN 15-3 / 15-5 LEE Mou-Chou (56*) 0
Round 1 (8*) XIONG Guobao W.O. TSE Bun (41*) 0
Round 1 (14*) Hermawan SUSANTO W.O. Stephen P BUTLER (26*) 0
Round 1 - LI Jian W.O. Misbun SIDEK - 0
Round 1 (1*) Kok Keong FOO W.O. Geenesh DUSSAIN (219*) 0
Round 1 (4*) Allan BUDI KUSUMA W.O. Praveen KUMAR - 0
Round 1 (70*) Pramote TEERAWIWATANA W.O. Par-Gunnar JONSSON (38*) 0
Round 1 - Muralidesan KRISHNAMURTHY W.O. AHN Jae Chang (80*) 0
Round 2 (8*) XIONG Guobao 15-6 / 15-10 Jens OLSSON (32*) 0
Round 2 (14*) Hermawan SUSANTO 15-6 / 15-11 LI Jian - 0
Round 2 (1*) Kok Keong FOO 15-5 / 15-7 Paul STEVENSON (50*) 0
Round 2 (102*) LIU En-Horng 15-9 / 7-15 / 15-1 Surachai MAKKASASITHORN (67*) 0
Round 2 (4*) Allan BUDI KUSUMA 15-3 / 15-11 LEE Kwang Jin (144*) 0
Round 2 (64*) WAN Zhengwen 15-1 / 15-1 Fumihiko MACHIDA (151*) 0
Round 2 (19*) Pontus JANTTI 18-17 / 15-9 Sompol KUKASEMKIJ (3*) 0
Round 2 (59*) Tat Meng WONG 15-8 / 15-0 Thomas ALTHAUS (99*) 0
Round 2 (58*) Yoke Meng KWAN 15-7 / 15-5 Tiong Ping LIOE (125*) 0
Round 2 (75*) CHEN Rong 15-0 / 15-7 Koji MIYA (104*) 0
Round 2 (42*) Mustaffa ALI 15-4 / 17-14 Pramote TEERAWIWATANA (70*) 0
Round 2 (9*) Rashid SIDEK 15-5 / 15-2 Abdul Hamid KHAN (89*) 0
Round 2 (500*) Ewee Mun WONG 15-5 / 10-15 / 15-6 Anders W NIELSEN (11*) 0
Round 2 (10*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-12 PAN Teng (264*) 0
Round 2 (34*) Harijanto ARBI 15-3 / 15-6 Muralidesan KRISHNAMURTHY - 0
Round 2 (2*) Morten FROST HANSEN 15-12 / 8-15 / 15-4 Vacharapan KHAMTHONG (39*) 0
Round 3 (14*) Hermawan SUSANTO 8-13 / 1-0 / 1-0 XIONG Guobao (8*) 0
Round 3 (1*) Kok Keong FOO 15-8 / 15-1 LIU En-Horng (102*) 0
Round 3 (4*) Allan BUDI KUSUMA 15-9 / 15-3 WAN Zhengwen (64*) 0
Round 3 (59*) Tat Meng WONG 15-9 / 15-6 Pontus JANTTI (19*) 0
Round 3 (58*) Yoke Meng KWAN 12-15 / 15-3 / 15-5 CHEN Rong (75*) 0
Round 3 (9*) Rashid SIDEK 15-4 / 15-3 Mustaffa ALI (42*) 0
Round 3 (10*) Ardy B WIRANATA 15-8 / 15-2 Ewee Mun WONG (500*) 0
Round 3 (34*) Harijanto ARBI 15-9 / 9-15 / 15-4 Morten FROST HANSEN (2*) 0
Quarter-final (1*) Kok Keong FOO 15-12 / 4-15 / 15-8 Hermawan SUSANTO (14*) 0
Quarter-final (4*) Allan BUDI KUSUMA 12-15 / 15-2 / 15-8 Tat Meng WONG (59*) 0
Quarter-final (9*) Rashid SIDEK 15-6 / 15-9 Yoke Meng KWAN (58*) 0
Quarter-final (10*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-4 Harijanto ARBI (34*) 0
Semi-final (1*) Kok Keong FOO 15-8 / 15-6 Allan BUDI KUSUMA (4*) 0
Semi-final (9*) Rashid SIDEK 15-8 / 15-10 Ardy B WIRANATA (10*) 0
Final (9*) Rashid SIDEK 18-17 / 15-6 Kok Keong FOO (1*) 0
WD
Round 1 - HUANG Ying / LIN Yanfen 15-2 / 15-1 Lee Hoong PUAN / Monica TING - 0
Round 1 (37*) Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 15-3 / 15-1 Seok Choon KUAK / Zamaliah SIDEK - 0
Round 1 (36*) FINARSIH / Eliza NATHANAEL 15-5 / 15-2 Mei Chuan TAN / Mee Hung WONG - 0
Round 1 (45*) Fiona SMITH / Helen S TROKE 15-6 / 15-3 Mee Leng CHONG / Yoke Foong YANG (232*) 0
Round 1 (34*) Plernta BOONYARIT / Ladawan MULASARTSATHORN W.O. Martine HENNEQUIN / Cathy FOO KUNE - 0
Round 2 (51*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-1 / 15-2 Vandanah SEESURUN / Saroja devi YAGAMBRUN - 0
Round 2 (189*) CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling 15-6 / 15-2 Lisa CAMPBELL / Bettina VILLARS (225*) 0
Round 2 (5*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-1 / 15-2 Sarah GIBBINGS / Charmaine REID - 0
Round 2 - HUANG Ying / LIN Yanfen 15-4 / 15-6 Somharuthai JAROENSIRI / Pornsawan PLUNGWECH (14*) 0
Round 2 (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-6 / 15-8 JUNG Eun Hwa / SHON Hye Joo (16*) 0
Round 2 (37*) Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 15-12 / 15-11 Feng LI / PAN Li - 0
Round 2 (26*) NONG Qunhua / WU Yuhong 15-8 / 15-10 Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO (38*) 0
Round 2 (36*) FINARSIH / Eliza NATHANAEL 15-3 / 17-14 Penpanor KLANGTHAMNIUM / Thananya PHANACHET - 0
Round 2 (49*) Siew Choon LIM / Sui Hoon TAN 15-2 / 18-13 Plernta BOONYARIT / Ladawan MULASARTSATHORN (34*) 0
Round 2 (7*) LAI Caiqin / YAO Fen 15-11 / 15-11 KANG Chia Yi / LIN Hui-Hsu (54*) 0
Round 2 (107*) CHEN Ying / SHENG Wenqing 15-1 / 15-1 Yeng Cheng LEONG / Norzaila ROSLI - 0
Round 2 (4*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-11 / 15-7 Michiko SASAKI / Haruko YACHI (222*) 0
Round 2 (69*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-9 / 15-0 Fiona SMITH / Helen S TROKE (45*) 0
Round 2 (68*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-0 / 15-1 HUANG Hua / SHI Xiaohui (40*) 0
Round 2 (129*) YE Zhaoying / Qianmin ZHOU 15-4 / 15-4 Remember NGO / Angeline ONG - 0
Round 2 (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-0 / 15-8 Astrid CRABO / Elke DREWS - 0
Round 3 (51*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-7 / 15-5 CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling (189*) 0
Round 3 - HUANG Ying / LIN Yanfen 6-15 / 15-15 / 18-16 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (5*) 0
Round 3 (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-8 / 15-3 Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE (37*) 0
Round 3 (26*) NONG Qunhua / WU Yuhong 18-17 / 18-14 FINARSIH / Eliza NATHANAEL (36*) 0
Round 3 (7*) LAI Caiqin / YAO Fen 15-10 / 15-5 Siew Choon LIM / Sui Hoon TAN (49*) 0
Round 3 (4*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 10-15 / 15-1 / 15-6 CHEN Ying / SHENG Wenqing (107*) 0
Round 3 (68*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-0 / 15-1 GIL Young Ah / SHIM Eun Jung (69*) 0
Round 3 (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-8 / 15-7 YE Zhaoying / Qianmin ZHOU (129*) 0
Quarter-final (51*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-4 / 15-4 HUANG Ying / LIN Yanfen - 0
Quarter-final (26*) NONG Qunhua / WU Yuhong 15-9 / 15-6 Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS (1*) 0
Quarter-final (7*) LAI Caiqin / YAO Fen 18-15 / 15-6 Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP (4*) 0
Quarter-final (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 17-14 / 15-5 Dorte KJAER / Lotte OLSEN (68*) 0
Semi-final (51*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-2 / 15-5 NONG Qunhua / WU Yuhong (26*) 0
Semi-final (7*) LAI Caiqin / YAO Fen 15-6 / 15-9 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN (2*) 0
Final (51*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 7-15 / 15-9 / 15-9 LAI Caiqin / YAO Fen (7*) 0
WS (qual)
Round 1 (63*) Michiko SASAKI 6-11 / 11-8 / 11-2 Lee Hoong PUAN - 0
Round 1 (115*) CHEN Ying 11-4 / 11-5 Seok Choon KUAK - 0
Round 1 (15*) SHON Hye Joo 11-6 / 11-3 Maria de la Paz LUNA (145*) 0
Round 1 (72*) LIN Yanfen 11-1 / 11-0 Elke DREWS - 0
Round 2 (105*) Penpanor KLANGTHAMNIUM 11-5 / 11-4 Mee Hung WONG (235*) 0
Round 2 (22*) JUNG Eun Hwa 11-2 / 11-3 Yoke Foong YANG (380*) 0
Round 2 (66*) HUANG Ying 11-0 / 11-4 Bettina VILLARS (230*) 0
Round 2 (87*) CHEN Hsiao-Li 11-8 / 11-3 Michiko SASAKI (63*) 0
Round 2 (84*) Haruko YACHI 8-11 / 12-9 / 11-6 Astrid CRABO (57*) 0
Round 2 (47*) Lisa CAMPBELL 11-4 / 11-5 Monica TING - 0
Round 2 (35*) CHAN Man Wa 11-6 / 11-7 Ladawan MULASARTSATHORN (51*) 0
Round 2 - Remember NGO 11-3 / 11-3 Charmaine REID - 0
Round 2 (115*) CHEN Ying 11-0 / 11-3 Sarah GIBBINGS - 0
Round 2 (369*) Madhumita BISHT 11-2 / 11-8 SHYU Yu-Ling (143*) 0
Round 2 (15*) SHON Hye Joo 11-6 / 11-4 Mee Leng CHONG (208*) 0
Round 2 (65*) Plernta BOONYARIT 11-0 / 11-2 Martine HENNEQUIN (458*) 0
Round 2 (72*) LIN Yanfen 11-0 / 11-2 Tokiko HIROTA (373*) 0
Round 2 (378*) Thananya PHANACHET 11-2 / 11-1 Zamaliah SIDEK - 0
Round 2 - Feng LI 11-3 / 12-11 Indra GANDI - 0
Round 2 (80*) LEE Jung Mi 11-3 / 11-4 Yeng Cheng LEONG - 0
Round 3 (22*) JUNG Eun Hwa 11-4 / 11-1 Penpanor KLANGTHAMNIUM (105*) 0
Round 3 (66*) HUANG Ying 11-3 / 11-4 CHEN Hsiao-Li (87*) 0
Round 3 (47*) Lisa CAMPBELL 11-8 / 11-6 Haruko YACHI (84*) 0
Round 3 (35*) CHAN Man Wa 11-12 / 11-2 / 11-6 Remember NGO - 0
Round 3 (115*) CHEN Ying 8-11 / 11-8 / 11-1 Madhumita BISHT (369*) 0
Round 3 (15*) SHON Hye Joo 11-5 / 11-1 Plernta BOONYARIT (65*) 0
Round 3 (72*) LIN Yanfen 7-11 / 11-1 / 11-1 Thananya PHANACHET (378*) 0
Round 3 (80*) LEE Jung Mi 11-8 / 11-5 Feng LI - 0
WS
Round 1 (1*) HUANG Hua 11-3 / 11-2 Mei Chuan TAN (106*) 0
Round 1 (22*) JUNG Eun Hwa 11-3 / 11-1 Erica VAN DEN HEUVEL (24*) 0
Round 1 (49*) Qianmin ZHOU 11-2 / 11-4 Fiona SMITH (14*) 0
Round 1 (66*) HUANG Ying 11-5 / 11-1 Somharuthai JAROENSIRI (25*) 0
Round 1 (23*) LEE Young Suk 5-11 / 11-5 / 11-3 Sui Hoon TAN (164*) 0
Round 1 (12*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-5 / 11-1 Lisa CAMPBELL (47*) 0
Round 1 (134*) YAO Fen 12-10 / 11-3 Rhonda CATOR (34*) 0
Round 1 (115*) CHEN Ying 11-4 / 11-7 Helen S TROKE (6*) 0
Round 1 (17*) LEE Heung Soon 11-2 / 11-2 Christine GANDRUP (16*) 0
Round 1 (15*) SHON Hye Joo 12-10 / 4-11 / 11-8 Anna (Oi Chan) LAO (38*) 0
Round 1 (29*) SHI Xiaohui 11-4 / 11-5 Siew Choon LIM (89*) 0
Round 1 (31*) Lilik SUDARWATI 11-7 / 12-9 LIN Yanfen (72*) 0
Round 1 (7*) Eline COENE 12-11 / 11-3 Yuko KOIKE (104*) 0
Round 1 (80*) LEE Jung Mi 11-4 / 11-5 YE Zhaoying (129*) 0
Round 1 (3*) Susi SUSANTI 11-5 / 11-1 Pornsawan PLUNGWECH (36*) 0
Round 1 (35*) CHAN Man Wa W.O. Xiaoqing LIM (30*) 0
Round 2 (1*) HUANG Hua 11-5 / 11-0 JUNG Eun Hwa (22*) 0
Round 2 (66*) HUANG Ying 11-1 / 11-2 Qianmin ZHOU (49*) 0
Round 2 (23*) LEE Young Suk 11-6 / 10-12 / 11-3 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (12*) 0
Round 2 (134*) YAO Fen 11-5 / 12-11 CHAN Man Wa (35*) 0
Round 2 (115*) CHEN Ying 11-6 / 12-10 LEE Heung Soon (17*) 0
Round 2 (15*) SHON Hye Joo 12-10 / 10-12 / 11-7 SHI Xiaohui (29*) 0
Round 2 (31*) Lilik SUDARWATI 11-1 / 11-2 Eline COENE (7*) 0
Round 2 (80*) LEE Jung Mi 4-11 / 11-6 / 11-7 Susi SUSANTI (3*) 0
Quarter-final (1*) HUANG Hua 11-6 / 11-8 HUANG Ying (66*) 0
Quarter-final (23*) LEE Young Suk 11-8 / 9-11 / 11-5 YAO Fen (134*) 0
Quarter-final (115*) CHEN Ying 7-11 / 11-4 / 11-3 SHON Hye Joo (15*) 0
Quarter-final (80*) LEE Jung Mi 11-7 / 11-7 Lilik SUDARWATI (31*) 0
Semi-final (1*) HUANG Hua 11-3 / 11-6 LEE Young Suk (23*) 0
Semi-final (80*) LEE Jung Mi 0-11 / 11-6 / 11-2 CHEN Ying (115*) 0
Final (1*) HUANG Hua 15-3 / 7-15 / 15-1 LEE Jung Mi (80*) 0
XD
Round 1 (3*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-0 / 15-3 Grazio FANELLI / Siew Choon LIM - 0
Round 1 (59*) LI Jian / PAN Li 15-1 / 15-2 Darren MACVICAR / Sarah GIBBINGS - 0
Round 1 (241*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Eliza NATHANAEL 15-9 / 15-6 Vacharapan KHAMTHONG / Plernta BOONYARIT (48*) 0
Round 1 (37*) Henrik SVARRER / Dorte KJAER 15-5 / 15-6 Rikard MAGNUSSON / Astrid CRABO - 0
Round 1 (96*) Par-Gunnar JONSSON / Gillian M. CLARK 15-6 / 15-10 HE Xiangyang / HUANG Ying - 0
Round 1 - NG Pak Kum / CHAN Man Wa 15-2 / 11-15 / 15-12 Paul STEVENSON / Rhonda CATOR (51*) 0
Round 1 (88*) FINARSIH / Nunung MUDIJANTO 15-2 / 15-9 Thomas ALTHAUS / Bettina VILLARS (26*) 0
Round 1 (45*) ZHENG Yumin / WU Yuhong 15-6 / 15-3 Arne RUNGI / Charmaine REID - 0
Round 1 (67*) SHON Jin Hwan / CHUNG So Young 15-4 / 18-14 HUANG Yi / CHEN Ying - 0
Round 1 (20*) Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN 15-11 / 15-7 CHOI Sang Bum / SHIM Eun Jung (237*) 0
Round 1 - Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-4 / 11-15 / 15-12 JIANG Guoliang / SHENG Wenqing - 0
Round 1 (90*) Peter BLACKBURN / Lisa CAMPBELL 15-3 / 15-0 Hansjuerg AEBI / Elke DREWS - 0
Round 1 (81*) CHEN Hongyong / NONG Qunhua W.O. Gilles ALLET / Martine HENNEQUIN - 0
Round 1 (80*) CHEN Kang / LAI Caiqin W.O. Eddy CLARISSE / Cathy FOO KUNE - 0
Round 1 (4*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON W.O. Jean-Michel DUVERGE / Vandanah SEESURUN - 0
Round 2 (3*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-0 / 15-3 LI Jian / PAN Li (59*) 0
Round 2 (81*) CHEN Hongyong / NONG Qunhua 17-14 / 12-15 / 18-13 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Eliza NATHANAEL (241*) 0
Round 2 (96*) Par-Gunnar JONSSON / Gillian M. CLARK 15-11 / 15-5 Henrik SVARRER / Dorte KJAER (37*) 0
Round 2 (80*) CHEN Kang / LAI Caiqin 15-5 / 15-9 NG Pak Kum / CHAN Man Wa - 0
Round 2 (45*) ZHENG Yumin / WU Yuhong 15-12 / 10-15 / 15-11 FINARSIH / Nunung MUDIJANTO (88*) 0
Round 2 (4*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-7 / 15-18 / 15-11 SHON Jin Hwan / CHUNG So Young (67*) 0
Round 2 - Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-10 / 15-6 Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN (20*) 0
Round 2 (10*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-4 Peter BLACKBURN / Lisa CAMPBELL (90*) 0
Quarter-final (3*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-3 / 15-5 CHEN Hongyong / NONG Qunhua (81*) 0
Quarter-final (96*) Par-Gunnar JONSSON / Gillian M. CLARK 13-18 / 15-3 / 15-5 CHEN Kang / LAI Caiqin (80*) 0
Quarter-final (4*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-12 / 15-5 ZHENG Yumin / WU Yuhong (45*) 0
Quarter-final (10*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 18-17 / 15-8 / 15-3 Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN - 0
Semi-final (3*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-6 / 15-10 Par-Gunnar JONSSON / Gillian M. CLARK (96*) 0
Semi-final (10*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-10 / 13-15 / 18-14 Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON (4*) 0
Final (3*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-12 / 15-1 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS (10*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 48 109 13 27.1% 2395 49.9 00:00:00 0 0 0.0%
MS 56 126 14 25.0% 2720 48.57 00:00:00 0 0 0.0%
WD 35 73 3 8.6% 1565 44.71 00:00:00 0 0 0.0%
WS 30 69 9 30.0% 1122 37.4 00:00:00 0 0 0.0%
XD 27 62 8 29.6% 1412 52.3 00:00:00 0 0 0.0%
Total 196 439 47 24.0% 9214 47.01 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
U.S.A. 5 1 83.3%
Korea 38 13 74.5%
China 50 27 64.9%
Indonesia 23 13 63.9%
Denmark 10 6 62.5%
India 10 8 55.6%
Chinese Taipei 13 11 54.2%
Netherlands 4 4 50.0%
Malaysia 49 57 46.2%
Japan 10 12 45.5%
Sweden 13 16 44.8%
Finland 4 5 44.4%
Hong Kong 5 8 38.5%
Thailand 13 24 35.1%
New Zealand 1 2 33.3%
Canada 4 9 30.8%
Australia 4 10 28.6%
England 4 11 26.7%
Singapore 2 7 22.2%
Mexico 1 4 20.0%
Switzerland 1 10 9.1%
Brunei Darussalem 0 1 0.0%
Norway 0 1 0.0%
Germany 0 2 0.0%
Mauritius 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 21-4 / 21-7
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8