BWF Sudirman Cup  

Tournament Name: TotalEnergies BWF Sudirman Cup 2021
Tournament Dates: 26/09/2021-03/10/2021
Location: Finland, Vantaa
Category: Grade 1 – Team Tournaments

Winners
Category Winner Runner-up
Sudirman Cup - Finals China Japan

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
Group Sudirman Cup - A China 5 - 0 Finland
XD 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-3 / 21-9 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM - 20
MS 27 LU Guangzu 21-16 / 21-19 Kalle KOLJONEN 67 62
WS 9 HE Bingjiao 21-10 / 21-6 Nella NYQVIST 1010 23
MD 21 HE Jiting / TAN Qiang 21-4 / 21-14 Anton KAISTI / Jesper PAUL 803 23
WD 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-11 Mathilda LINDHOLM / Jenny NYSTROM 532 26
Group Sudirman Cup - A Thailand 4 - 1 India
MD 154 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 18-21 / 17-21 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 47 36
WS 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-11 / 21-14 Malvika BANSOD 110 50
MS 25 Kunlavut VITIDSARN 21-9 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 14 43
WD 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 23-21 / 21-8 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 28 45
XD 3 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-11 SAI PRANEETH B. / Tanisha CRASTO - 33
Group Sudirman Cup - A China 5 - 0 India
MD - LIU Cheng / ZHOU Haodong 22-20 / 21-17 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 47 49
WS 2 CHEN Yufei 21-9 / 21-8 Aditi BHATT - 27
MS 10 SHI Yuqi 21-10 / 21-10 SAI PRANEETH B. 15 38
WD 15 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-16 / 21-13 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 28 36
XD - FENG Yanzhe / DU Yue 21-9 / 21-9 KIDAMBI Srikanth / Rutaparna PANDA - 29
Group Sudirman Cup - A Thailand 5 - 0 Finland
XD 39 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-15 / 21-14 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM - 25
MS 18 Kantaphon WANGCHAROEN 21-14 / 21-14 Joakim OLDORFF 361 42
WS 31 Phittayaporn CHAIWAN 21-6 / 21-6 Nella NYQVIST 1010 18
MD - Natthapat TRINKAJEE / Tanupat VIRIYANGKURA 21-15 / 21-12 Anton KAISTI / Jesper PAUL 803 26
WD 24 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-7 Mathilda LINDHOLM / Jenny NYSTROM 532 25
Group Sudirman Cup - A India 4 - 1 Finland
XD - M.R. ARJUN / Ashwini PONNAPPA 21-9 / 21-14 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM - 24
MS 14 KIDAMBI Srikanth 16-21 / 21-14 / 21-11 Kalle KOLJONEN 67 57
WS 110 Malvika BANSOD 21-16 / 21-11 Nella NYQVIST 1010 30
MD 47 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 20-22 / 19-21 Anton KAISTI / Jesper PAUL 803 34
WD - Tanisha CRASTO / Rutaparna PANDA 21-12 / 21-13 Mathilda LINDHOLM / Jenny NYSTROM 532 36
Group Sudirman Cup - A China 3 - 2 Thailand
MD 21 HE Jiting / TAN Qiang 21-11 / 8-21 / 11-21 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 154 47
WS 2 CHEN Yufei 21-12 / 21-10 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 13 38
MS 10 SHI Yuqi 17-21 / 17-21 Kunlavut VITIDSARN 25 52
WD 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-4 / 21-12 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 35
XD 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-8 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 3 43
Group Sudirman Cup - B Chinese Taipei 5 - 0 Tahiti
XD 24 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-4 / 21-7 Glen LEFOLL / Chloé SEGRESTAN - 18
MS 167 CHI Yu Jen 21-5 / 21-3 Elias MAUBLANC - 17
WS 805 YU Chien Hui 21-4 / 21-4 Jenica LESOURD - 15
MD 23 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-1 / 21-3 Glen LEFOLL / Heiva YVONET - 22
WD 29 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-3 / 21-3 Heirautea CURET / Maeva GAILLARD - 17
Group Sudirman Cup - B Korea 4 - 1 Germany
XD - KIM Won Ho / SHIN Seung Chan 20-22 / 18-21 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 14 44
MS 34 HEO Kwang Hee 21-12 / 13-21 / 21-19 Max WEISSKIRCHEN 59 59
WS 8 Se Young AN 21-4 / 21-11 Yvonne LI 23 28
MD 9 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 23-21 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 17 46
WD 5 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-11 / 21-17 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 31 43
Group Sudirman Cup - B Chinese Taipei 5 - 0 Germany
XD 24 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 25-23 / 11-21 / 21-17 Jan Colin VÖLKER / Linda EFLER - 58
MS 4 CHOU Tien Chen 21-14 / 17-21 / 21-9 Fabian ROTH 383 68
WS 43 PAI Yu Po 17-21 / 21-16 / 21-19 Yvonne LI 23 70
MD 30 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-18 / 21-10 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 17 34
WD 29 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-13 / 24-22 Stine KÜSPERT / Emma MOSZCZYNSKI 355 45
Group Sudirman Cup - B Korea 5 - 0 Tahiti
MS - JEON Hyeok Jin 21-1 / 21-3 Heiva YVONET - 18
WS 17 KIM Ga Eun 21-5 / 21-2 Heirautea CURET - 17
MD 148 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 21-3 / 21-7 Elias MAUBLANC / Heiva YVONET - 21
WD 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-8 / 21-9 Maeva GAILLARD / Jenica LESOURD - 25
XD - SEO Seung Jae / KIM So Yeong 21-5 / 21-7 Glen LEFOLL / Chloé SEGRESTAN - 16
Group Sudirman Cup - B Chinese Taipei 0 - 5 Korea
MD 23 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-14 / 20-22 / 17-21 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 9 78
WS 805 YU Chien Hui 12-21 / 17-21 Se Young AN 8 36
MS 4 CHOU Tien Chen 21-15 / 11-21 / 17-21 HEO Kwang Hee 34 63
WD - CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen 9-21 / 16-21 KONG Hee Yong / LEE So Hee - 38
XD 42 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 20-22 / 13-21 SEO Seung Jae / SHIN Seung Chan - 35
Group Sudirman Cup - B Germany 5 - 0 Tahiti
MD 179 Daniel HESS / Jones Ralfy JANSEN 21-6 / 21-9 Elias MAUBLANC / Heiva YVONET - 19
WS 182 Ann-Kathrin SPÖRI 21-17 / 21-8 Chloé SEGRESTAN - 26
MS 59 Max WEISSKIRCHEN 21-6 / 21-8 Glen LEFOLL - 18
WD 355 Stine KÜSPERT / Emma MOSZCZYNSKI 21-12 / 21-5 Heirautea CURET / Jenica LESOURD - 20
XD - Jan Colin VÖLKER / Linda EFLER 21-3 / 21-8 Elias MAUBLANC / Maeva GAILLARD - 17
Group Sudirman Cup - C Indonesia 5 - 0 Nbfr
MS 5 Anthony Sinisuka GINTING 21-8 / 21-8 Ivan SOZONOV - 20
WS 21 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-14 / 21-13 Anastasiia SHAPOVALOVA 255 31
MD 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-18 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 14 34
WD 34 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 21-13 / 21-15 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA - 39
XD 4 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-15 / 27-25 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 20 41
Group Sudirman Cup - C Denmark 5 - 0 Canada
XD 32 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-9 / 21-4 Nyl YAKURA / Crystal LAI - 23
MS 3 Anders ANTONSEN 21-18 / 21-19 Brian YANG 43 49
WS 24 Line CHRISTOPHERSEN 21-13 / 21-17 Rachel CHAN 236 28
MD 165 Mads Pieler KOLDING / Frederik SØGAARD 21-15 / 21-10 B. R. Sankeerth / Nyl YAKURA - 32
WD 27 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 21-16 / 21-13 Catherine CHOI / Crystal LAI - 34
Group Sudirman Cup - C Denmark 4 - 1 Nbfr
XD 16 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-18 / 16-21 / 11-21 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 20 57
MS 2 Viktor AXELSEN 21-11 / 21-12 Vladimir MALKOV 82 33
MD 1462 Anders Skaarup RASMUSSEN / Frederik SØGAARD 24-22 / 21-16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 14 45
WS 12 Mia BLICHFELDT 21-16 / 11-21 / 21-18 Evgeniya KOSETSKAYA 22 55
WD 16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-13 / 21-14 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 33 38
Group Sudirman Cup - C Indonesia 3 - 2 Canada
MD 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-16 / 21-10 B. R. Sankeerth / Nyl YAKURA - 28
WS - Ester Nurumi Tri WARDOYO 24-22 / 8-21 / 18-21 Rachel CHAN 236 58
MS 7 Jonatan CHRISTIE 21-9 / 20-22 / 18-21 Brian YANG 43 63
WD 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-16 / 21-10 Rachel CHAN / Catherine CHOI - 37
XD 21 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-14 / 21-10 B. R. Sankeerth / Crystal LAI - 30
Group Sudirman Cup - C Indonesia 3 - 2 Denmark
MD 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-19 / 21-15 Mads Pieler KOLDING / Frederik SØGAARD 165 36
WS 136 Putri Kusuma WARDANI 11-21 / 21-16 / 14-21 Mia BLICHFELDT 12 54
MS 5 Anthony Sinisuka GINTING 9-21 / 15-21 Anders ANTONSEN 3 52
WD 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-17 / 21-9 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 40
XD 4 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-8 / 21-17 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND - 33
Group Sudirman Cup - C Canada 0 - 5 Nbfr
XD - Nyl YAKURA / Crystal LAI 14-21 / 11-21 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 20 29
MS 81 B. R. Sankeerth 19-21 / 21-15 / 11-21 Vladimir MALKOV 82 67
WS 236 Rachel CHAN 18-21 / 15-21 Evgeniya KOSETSKAYA 22 33
MD - Nyl YAKURA / Brian YANG 14-21 / 15-21 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 14 27
WD - Catherine CHOI / Crystal LAI 11-21 / 16-21 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 33 32
Group Sudirman Cup - D Malaysia 3 - 2 England
XD 27 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 21-19 / 21-18 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 7 48
MS 8 LEE Zii Jia 21-4 / 21-15 Johnnie TORJUSSEN 202 28
MD 8 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 22-20 / 21-18 Ben LANE / Sean VENDY 19 40
WS 53 KISONA Selvaduray 16-21 / 20-22 Abigail HOLDEN 176 43
WD 19 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 18-21 / 21-17 / 10-21 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 14 64
Group Sudirman Cup - D Japan 5 - 0 Egypt
XD 19 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-4 / 21-6 Ahmed SALAH / Nour AHMED YOUSSRI - 19
MS 16 Kenta NISHIMOTO 21-5 / 21-5 Adham Hatem ELGAMAL 133 27
WS 15 Sayaka TAKAHASHI 21-4 / 21-2 Doha HANY 113 17
MD 16 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-4 / 21-6 Adham Hatem ELGAMAL / Mohamed MOSTAFA KAMEL - 19
WD 10 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-7 / 21-5 Nour AHMED YOUSSRI / Doha HANY - 22
Group Sudirman Cup - D Japan 5 - 0 England
XD 5 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-16 / 21-12 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 7 42
MS 1 Kento MOMOTA 22-20 / 21-10 Johnnie TORJUSSEN 202 38
MD 28 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-17 / 19-21 / 21-12 Ben LANE / Sean VENDY 19 66
WS 5 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 21-12 Abigail HOLDEN 176 30
WD 10 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-16 / 21-12 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 14 40
Group Sudirman Cup - D Malaysia 5 - 0 Egypt
XD 49 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 21-6 / 21-7 Ahmed SALAH / Nour AHMED YOUSSRI - 20
MS 91 Tze Yong NG 21-8 / 21-2 Mohamed MOSTAFA KAMEL 310 24
WS 133 EOON Qi Xuan 21-5 / 21-7 Doha HANY 113 23
MD 173 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-7 / 21-6 Mohamed MOSTAFA KAMEL / Ahmed SALAH - 19
WD 70 TEOH Mei Xing / YAP Ling 21-4 / 21-9 Nour AHMED YOUSSRI / Doha HANY - 22
Group Sudirman Cup - D Japan 4 - 1 Malaysia
MD 16 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 20-22 / 21-14 / 16-21 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 8 67
WS 5 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 21-14 KISONA Selvaduray 53 32
MS 1 Kento MOMOTA 21-18 / 21-10 LEE Zii Jia 8 47
WD 10 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-16 / 21-17 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 19 50
XD 5 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-16 / 21-9 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 27 35
Group Sudirman Cup - D England 5 - 0 Egypt
XD 100 Callum HEMMING / Jessica PUGH 21-7 / 21-3 Mohamed MOSTAFA KAMEL / Doha HANY - 19
MS 202 Johnnie TORJUSSEN 21-7 / 21-4 Adham Hatem ELGAMAL 133 27
WS 504 Estelle VAN LEEUWEN 21-11 / 21-15 Nour AHMED YOUSSRI 207 24
MD 96 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 21-11 / 21-8 Adham Hatem ELGAMAL / Ahmed SALAH 81 26
WD 145 Jessica HOPTON / Jessica PUGH 21-10 / 21-9 Nour AHMED YOUSSRI / Doha HANY - 26
Quarter-final Sudirman Cup - Finals China 3 - 2 Denmark
MD - HE Jiting / ZHOU Haodong 21-17 / 16-21 / 19-21 Anders Skaarup RASMUSSEN / Frederik SØGAARD 1462 87
WS 2 CHEN Yufei 18-21 / 21-8 / 21-17 Mia BLICHFELDT 12 71
MS 10 SHI Yuqi 17-21 / 14-21 Viktor AXELSEN 2 45
WD 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-10 / 21-13 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 39
XD 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-18 / 21-12 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 16 43
Quarter-final Sudirman Cup - Finals Korea 3 - 2 Thailand
XD - KIM Won Ho / KONG Hee Yong 9-21 / 17-21 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 3 41
MS 34 HEO Kwang Hee 21-16 / 7-21 / 22-20 Kunlavut VITIDSARN 25 77
WS 8 Se Young AN 21-18 / 21-3 Pornpawee CHOCHUWONG 10 39
MD 9 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 18-21 / 22-24 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 154 48
WD 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-11 / 17-21 / 21-19 Jongkolphan KITITHARAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI - 90
Quarter-final Sudirman Cup - Finals Chinese Taipei 1 - 3 Japan
MD 30 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-13 / 22-20 Akira KOGA / Taichi SAITO 28 41
WS 43 PAI Yu Po 11-21 / 13-21 Akane YAMAGUCHI 5 34
MS 4 CHOU Tien Chen 16-21 / 21-19 / 17-21 Kento MOMOTA 1 82
WD 29 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 17-21 / 8-21 Mayu MATSUMOTO / Misaki MATSUTOMO - 33
Quarter-final Sudirman Cup - Finals Malaysia 3 - 2 Indonesia
MD 8 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-12 / 21-15 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 33
WS 53 KISONA Selvaduray 20-22 / 21-18 / 19-21 Gregoria Mariska TUNJUNG 21 67
MS 8 LEE Zii Jia 21-11 / 21-16 Anthony Sinisuka GINTING 5 44
WD 19 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 20-22 / 21-17 / 18-21 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 6 91
XD 27 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 21-19 / 9-21 / 21-16 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 4 61
Semi-final Sudirman Cup - Finals China 3 - 0 Korea
XD 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-14 / 21-15 SEO Seung Jae / SHIN Seung Chan - 44
MS 10 SHI Yuqi 17-21 / 21-9 / 21-11 HEO Kwang Hee 34 57
WS 2 CHEN Yufei 14-21 / 21-15 / 21-15 Se Young AN 8 71
Semi-final Sudirman Cup - Finals Malaysia 1 - 3 Japan
MD 8 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 15-21 / 14-21 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 16 42
WS 53 KISONA Selvaduray 7-21 / 5-21 Akane YAMAGUCHI 5 26
MS 8 LEE Zii Jia 22-20 / 21-19 Kento MOMOTA 1 59
WD 19 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 19-21 / 17-21 Mayu MATSUMOTO / Misaki MATSUTOMO - 55
Final Sudirman Cup - Finals China 3 - 1 Japan
MD - HE Jiting / ZHOU Haodong 21-17 / 14-21 / 21-16 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 16 76
WS 2 CHEN Yufei 19-21 / 16-21 Akane YAMAGUCHI 5 49
MS 10 SHI Yuqi 21-13 / 8-21 / 21-12 Kento MOMOTA 1 61
WD 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-16 Mayu MATSUMOTO / Misaki MATSUTOMO - 59
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 66 6 20.0% 2327 77.57 00:40:02 1.94 5 16.7%
MS 31 72 10 32.3% 2417 77.97 00:46:21 1.68 8 25.8%
WD 30 63 3 10.0% 2127 70.9 00:40:04 1.77 3 10.0%
WS 31 69 7 22.6% 2305 74.35 00:37:31 1.98 4 12.9%
XD 28 59 3 10.7% 1960 70 00:33:49 2.07 1 3.6%
Total 150 329 29 19.3% 11136 74.24 00:39:40 1.87 21 14.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 22 5 81.5%
Japan 21 6 77.8%
Korea 17 6 73.9%
Thailand 13 7 65.0%
Denmark 13 7 65.0%
Indonesia 13 7 65.0%
Chinese Taipei 11 8 57.9%
Malaysia 13 11 54.2%
England 7 8 46.7%
Russia 6 9 40.0%
Germany 6 9 40.0%
India 5 10 33.3%
Canada 2 13 13.3%
Finland 1 14 6.7%
France 0 1 0.0%
French Polynesia (Tahiti) 0 6 0.0%
0 8 0.0%
Egypt 0 15 0.0%

Year Category Winner Runner-up Final Score
2021 Sudirman Cup - Finals China Japan 3-1
2003 Sudirman Cup - 1 Korea China 3-1
2001 Sudirman Cup - 1 China Indonesia 3-1
1999 Sudirman Cup - 1 China Denmark 3-1
1997 Sudirman Cup - 1 China Korea 5-0
1989 Sudirman Cup Indonesia South Korea 3-2