India Open  

Tournament Name: YONEX-SUNRISE DR. AKHILESH DAS GUPTA India Open 2018
Tournament Dates: 30/01/2018-04/02/2018
Location: India, New Delhi
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN
MS SHI Yuqi CHOU Tien Chen
WD Greysia POLII / Apriyani RAHAYU Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI
WS Beiwen ZHANG PUSARLA V. Sindhu
XD Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 387 Krishna Prasad GARAGA / DHRUV KAPILA 21-11 / 21-15 Siddharth . / Prem Singh CHOUHAN - 23
Round 1 265 Francis ALWIN / K. Nandagopal 21-13 / 21-13 Dipesh DHAMI / Ratnajit TAMANG 253 23
Round 1 247 Rohan KAPOOR / Shivam SHARMA 21-12 / 21-18 Nishant DUA / Aniruddha MAYEKAR - 24
Round 1 - Tushar SHARMA / Chandrabhusan TRIPATHI W.O. Prince CHATURVEDI / Mohit TIWARI - 0
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 21-16 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 58 26
Round 1 40 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 21-17 / 21-15 Arun GEORGE / Sanyam SHUKLA 109 31
Round 1 34 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-7 / 21-13 Adarsh KUMAR / Jagadish YADAV 125 19
Round 1 997 Tushar SHARMA / Chandrabhusan TRIPATHI 21-11 / 21-14 Harinder MALIK / Satinder MALIK 652 21
Round 1 15 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-9 / 21-8 Kapil CHAUDHARY / Brijesh YADAV 97 20
Round 1 - Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 25-23 / 21-9 Krishna Prasad GARAGA / DHRUV KAPILA 387 28
Round 1 156 CHAI Biao / WANG Zekang 23-21 / 9-21 / 21-19 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 25 58
Round 1 27 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-18 / 21-14 CHANG Tak Ching / Hee Chun MAK - 31
Round 1 123 Utkarsh ARORA / SWARNARAJ BORA 19-21 / 21-9 / 21-18 Ketan CHAHAL / Gaurav DESWAL - 46
Round 1 55 HE Jiting / TAN Qiang 21-5 / 21-9 Vikrant CHAWAT / Rohit RATURI - 16
Round 1 265 Francis ALWIN / K. Nandagopal 21-9 / 21-12 Bhaskar CHAKRABORTY / Aditya NAIR - 20
Round 1 14 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 16-21 / 21-18 / 21-14 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 44 60
Round 1 105 SHIA Chun Kang / TAN Wee Gieen 21-15 / 11-21 / 21-15 Rohan KAPOOR / Shivam SHARMA 247 51
Round 1 - Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-11 / 21-10 MANDIRAJU Anilkumar Raju / Venkat Gaurav PRASAD 139 20
Round 1 66 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-14 / 21-16 KONA Tarun / Saurabh SHARMA 167 29
Round 1 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 21-4 Phillip CHEW / Ryan CHEW 88 22
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 28-26 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 40 39
Round 2 34 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-11 / 21-15 Tushar SHARMA / Chandrabhusan TRIPATHI 997 24
Round 2 - Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-10 LU Ching Yao / YANG Po Han 15 30
Round 2 156 CHAI Biao / WANG Zekang 13-21 / 21-18 / 22-20 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 27 59
Round 2 55 HE Jiting / TAN Qiang 21-13 / 21-14 Utkarsh ARORA / SWARNARAJ BORA 123 26
Round 2 14 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 21-10 Francis ALWIN / K. Nandagopal 265 30
Round 2 - Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 22-20 / 21-17 SHIA Chun Kang / TAN Wee Gieen 105 41
Round 2 66 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 12-21 / 23-21 / 21-14 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 2 61
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-19 / 21-19 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 34 33
Quarter-final - Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-10 / 21-19 CHAI Biao / WANG Zekang 156 28
Quarter-final 14 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-14 / 21-13 HE Jiting / TAN Qiang 55 35
Quarter-final 66 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-19 / 21-19 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO - 43
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-11 / 21-16 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN - 27
Semi-final 14 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-19 / 21-14 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 66 46
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 21-16 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 14 38
MS (qual)
Round 1 219 Kartikey GULSHAN KUMAR 21-17 / 15-21 / 21-7 Siril VERMA 112 52
Round 1 162 Bodhit JOSHI 21-19 / 21-18 Pratul JOSHI 184 40
Round 1 178 Siddharth PRATAP SINGH 16-21 / 21-15 / 21-14 SOONG Joo Ven 63 53
Round 1 86 Iskandar ZULKARNAIN 21-17 / 21-18 Chirag SEN 237 33
Round 1 46 LIEW Daren 21-16 / 21-8 Mithun MANJUNATH 134 31
Round 1 102 Rahul Yadav CHITTABOINA 21-13 / 0-0 Ret. Daniel S. Farid 248 16
Round 1 185 Shreyansh JAISWAL 21-17 / 21-16 Karan Rajan RAJARAJAN 94 33
Round 1 100 Abhishek YELIGAR 21-13 / 21-15 K. Ajay Kumar 295 33
Round 2 219 Kartikey GULSHAN KUMAR 21-19 / 15-21 / 21-18 Bodhit JOSHI 162 57
Round 2 86 Iskandar ZULKARNAIN 18-21 / 21-7 / 22-20 Siddharth PRATAP SINGH 178 60
Round 2 46 LIEW Daren 14-21 / 21-11 / 21-19 Rahul Yadav CHITTABOINA 102 61
Round 2 185 Shreyansh JAISWAL 21-10 / 22-20 Abhishek YELIGAR 100 32
MS
Round 1 219 Kartikey GULSHAN KUMAR 21-17 / 14-21 / 21-13 Subhankar DEY 64 67
Round 1 35 QIAO Bin 19-21 / 21-15 / 21-15 LEE Zii Jia 47 74
Round 1 185 Shreyansh JAISWAL 21-4 / 21-6 PRANNOY H. S. 11 13
Round 1 52 PARUPALLI Kashyap 21-14 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 17 43
Round 1 7 CHOU Tien Chen 21-16 / 21-15 Rasmus GEMKE 37 42
Round 1 46 LIEW Daren 21-18 / 16-21 / 23-21 Misha ZILBERMAN 54 65
Round 1 18 SAI PRANEETH B. 21-11 / 17-21 / 21-17 Rajiv OUSEPH 23 61
Round 1 33 HU Yun 21-15 / 21-19 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 20 36
Round 1 59 Vladimir MALKOV 21-19 / 25-23 WEI Nan 50 41
Round 1 12 WANG Tzu Wei 21-8 / 21-17 ZHAO Junpeng 80 32
Round 1 26 HSU Jen Hao 21-14 / 14-21 / 21-13 Pannawit THONGNUAM 61 63
Round 1 8 SHI Yuqi 21-19 / 21-11 Sourabh VERMA 60 43
Round 1 28 Tommy SUGIARTO 2-0 Ret. Ajay JAYARAM 44 1
Round 1 41 Sameer VERMA 22-20 / 21-8 Anders ANTONSEN 13 45
Round 1 86 Iskandar ZULKARNAIN 21-15 / 21-17 Emil HOLST 40 39
Round 1 5 KIDAMBI Srikanth 21-17 / 21-18 LEE Cheuk Yiu 43 40
Round 2 35 QIAO Bin 21-7 / 21-3 Kartikey GULSHAN KUMAR 219 33
Round 2 52 PARUPALLI Kashyap 19-21 / 21-19 / 21-12 Shreyansh JAISWAL 185 64
Round 2 7 CHOU Tien Chen 21-19 / 17-21 / 21-6 LIEW Daren 46 55
Round 2 18 SAI PRANEETH B. 21-10 / 21-15 HU Yun 33 30
Round 2 12 WANG Tzu Wei 19-21 / 21-18 / 21-12 Vladimir MALKOV 59 59
Round 2 8 SHI Yuqi 21-10 / 21-17 HSU Jen Hao 26 41
Round 2 41 Sameer VERMA 21-18 / 19-21 / 21-17 Tommy SUGIARTO 28 66
Round 2 86 Iskandar ZULKARNAIN 21-19 / 21-17 KIDAMBI Srikanth 5 43
Quarter-final 35 QIAO Bin 21-16 / 21-18 PARUPALLI Kashyap 52 49
Quarter-final 7 CHOU Tien Chen 21-15 / 21-13 SAI PRANEETH B. 18 43
Quarter-final 8 SHI Yuqi 21-13 / 21-12 WANG Tzu Wei 12 36
Quarter-final 86 Iskandar ZULKARNAIN 21-17 / 21-14 Sameer VERMA 41 49
Semi-final 7 CHOU Tien Chen 23-21 / 21-16 QIAO Bin 35 59
Semi-final 8 SHI Yuqi 18-21 / 21-10 / 21-19 Iskandar ZULKARNAIN 86 69
Final 8 SHI Yuqi 21-18 / 21-14 CHOU Tien Chen 7 47
WD (qual)
Round 1 - CAO Tongwei / ZHENG Yu 21-3 / 21-11 Rashi LAMBE / KALPITA SAWANT - 19
Round 1 - DONG Wenjing / FENG Xueying 21-7 / 21-5 B VENKATA RAMYA TULASI BAILUPUDI / Varsha V BELAWADI 345 21
Round 1 557 Rutaparna PANDA / Mithula U K 18-21 / 21-8 / 21-9 Suci Rizky ANDINI / Maretha Dea GIOVANI - 55
Round 1 - Shenan CHRISTIAN / Riya GAJJAR W.O. Jamuna Rani RACHAPALLI / Leela Lakshmi RACHAPALLI - 0
WD
Round 1 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-11 / 21-7 Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN / Riya MOOKERJEE - 23
Round 1 - CAO Tongwei / ZHENG Yu 21-3 / 21-9 Dhanya NAIR / Ashna ROY 433 20
Round 1 78 Kittipak DUBTHUK / Natcha SAENGCHOTE 21-8 / 21-14 Sumitra PUJARI / Manali SINHA 330 19
Round 1 - DONG Wenjing / FENG Xueying 21-7 / 21-8 Simran SINGHI / Ritika THAKER 208 23
Round 1 7 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-6 / 21-9 Harika VELUDURTHI / Karishma WADKAR 147 23
Round 1 326 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 21-16 / 21-7 Kuhoo GARG / Ningshi Block HAZARIKA 112 29
Round 1 41 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-8 / 21-9 Deeksha CHOUDHARY / Deepali GUPTA - 20
Round 1 161 LIM Chiew Sien / TEOH Mei Xing 21-7 / 21-2 JAMALUDEEN Anees Kowsar / Akshaya SARABOJI - 19
Round 1 512 Megha Morchana BORA / Sanghamitra SAIKIA 21-16 / 21-19 Dimpal HAZARIKA / Parssa NAQVI - 30
Round 1 31 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-9 / 21-11 Shenan CHRISTIAN / Riya GAJJAR 601 22
Round 1 119 DU Yue / LI Yinhui 21-2 / 21-2 Rupal ANAND / Anubha KAUSHIK - 15
Round 1 21 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-13 / 21-4 Juhi DEWANGAN / Anamika KASHYAP - 21
Round 1 557 Rutaparna PANDA / Mithula U K 21-2 / 21-12 Shehjar CHOWDHARY / Anusha GOEL 604 22
Round 1 55 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 21-12 / 21-12 Saruni SHARMA / Mayuri YADAV - 23
Round 1 127 Aparna BALAN / Sruthi K.P 21-13 / 21-2 Ariel LEE / Sydney LEE 100 20
Round 1 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-18 / 21-11 Sanyogita GHORPADE / Prajakta SAWANT 108 36
Round 2 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-11 / 21-16 CAO Tongwei / ZHENG Yu - 40
Round 2 78 Kittipak DUBTHUK / Natcha SAENGCHOTE 21-17 / 22-20 DONG Wenjing / FENG Xueying - 40
Round 2 7 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-19 / 22-20 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 326 41
Round 2 41 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-6 / 21-15 LIM Chiew Sien / TEOH Mei Xing 161 29
Round 2 31 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-9 / 21-2 Megha Morchana BORA / Sanghamitra SAIKIA 512 16
Round 2 119 DU Yue / LI Yinhui 21-18 / 24-22 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21 63
Round 2 55 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 21-12 / 21-18 Rutaparna PANDA / Mithula U K 557 45
Round 2 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-17 / 21-5 Aparna BALAN / Sruthi K.P 127 32
Quarter-final 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-11 / 21-13 Kittipak DUBTHUK / Natcha SAENGCHOTE 78 32
Quarter-final 7 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-16 / 21-9 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 41 39
Quarter-final 119 DU Yue / LI Yinhui 21-17 / 23-21 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 31 55
Quarter-final 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-10 / 21-15 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 55 30
Semi-final 7 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-14 / 19-21 / 21-18 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 3 81
Semi-final 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-19 / 21-17 DU Yue / LI Yinhui 119 56
Final 7 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-18 / 21-15 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 11 58
WS (qual)
Round 1 360 AAKARSHI KASHYAP 21-17 / 18-21 / 21-15 Vrushali GUMMADI 148 55
Round 1 207 Amalie HERTZ 21-14 / 21-6 Shruti MUNDADA 232 29
Round 1 211 Mattana HEMRACHATANUN 21-12 / 21-16 SMIT TOSHNIWAL 337 23
Round 1 237 Riya MOOKERJEE 21-11 / 21-15 IRA SHARMA 196 28
WS
Round 1 4 PUSARLA V. Sindhu 21-10 / 21-13 Natalia Koch ROHDE 42 33
Round 1 39 Linda ZETCHIRI 21-19 / 21-15 VAIDEHI CHOUDHARI 120 37
Round 1 36 Beatriz CORRALES 20-22 / 21-18 / 21-12 Riya MOOKERJEE 237 47
Round 1 79 GADDE Ruthvika Shivani 21-17 / 21-10 Amalie HERTZ 207 32
Round 1 3 Ratchanok INTANON 21-4 / 21-6 Rasika RAJE 105 22
Round 1 360 AAKARSHI KASHYAP 14-21 / 21-18 / 21-14 Anura PRABHUDESAI 113 45
Round 1 34 YIP Pui Yin 20-22 / 21-13 / 21-12 Rituparna DAS 62 52
Round 1 65 Lyanny Alessandra MAINAKY 21-19 / 21-16 Sabrina JAQUET 72 47
Round 1 125 Mugdha AGREY 16-21 / 21-17 / 21-12 Ksenia POLIKARPOVA 60 52
Round 1 11 Beiwen ZHANG 21-19 / 20-22 / 21-12 Vaishnavi Reddy JAKKA 82 44
Round 1 35 Line Højmark KJAERSFELDT 21-12 / 21-14 Reshma KARTHIK 122 25
Round 1 10 Saina NEHWAL 21-15 / 21-9 Sofie Holmboe DAHL 54 41
Round 1 116 Thamolwan POOPRADUBSIL 21-17 / 16-21 / 21-15 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 66 46
Round 1 29 CHEUNG Ngan Yi 21-14 / 21-5 Saili RANE 94 33
Round 1 50 GAO Fangjie 21-13 / 21-9 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 96 31
Round 1 5 Carolina MARIN 21-15 / 21-11 Mattana HEMRACHATANUN 211 25
Round 2 4 PUSARLA V. Sindhu 21-10 / 21-14 Linda ZETCHIRI 39 33
Round 2 36 Beatriz CORRALES 21-19 / 21-16 GADDE Ruthvika Shivani 79 35
Round 2 3 Ratchanok INTANON 21-11 / 21-12 AAKARSHI KASHYAP 360 28
Round 2 34 YIP Pui Yin 21-13 / 21-14 Lyanny Alessandra MAINAKY 65 38
Round 2 11 Beiwen ZHANG 21-12 / 21-16 Mugdha AGREY 125 25
Round 2 10 Saina NEHWAL 21-12 / 21-11 Line Højmark KJAERSFELDT 35 35
Round 2 29 CHEUNG Ngan Yi 21-4 / 21-7 Thamolwan POOPRADUBSIL 116 25
Round 2 5 Carolina MARIN 13-21 / 21-15 / 21-11 GAO Fangjie 50 79
Quarter-final 4 PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 19-21 / 21-11 Beatriz CORRALES 36 54
Quarter-final 3 Ratchanok INTANON 21-11 / 21-11 YIP Pui Yin 34 33
Quarter-final 11 Beiwen ZHANG 21-10 / 21-13 Saina NEHWAL 10 32
Quarter-final 29 CHEUNG Ngan Yi 21-12 / 21-19 Carolina MARIN 5 48
Semi-final 4 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 21-15 Ratchanok INTANON 3 48
Semi-final 11 Beiwen ZHANG 14-21 / 21-12 / 21-19 CHEUNG Ngan Yi 29 63
Final 11 Beiwen ZHANG 21-18 / 11-21 / 22-20 PUSARLA V. Sindhu 4 69
XD (qual)
Round 1 770 RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar 21-10 / 21-18 Anubhav SAXENA / Manali SINHA - 23
Round 1 - Siddharth . / Jagriti NASHIER 21-17 / 21-17 Aditya NAIR / Deeksha CHOUDHARY 725 26
Round 1 329 Shivam SHARMA / Poorvisha S RAM 14-21 / 21-18 / 21-14 S. Sunjith (Jr) / Sruthi K.P 423 47
Round 1 151 Vighnesh DEVLEKAR / Harika VELUDURTHI 21-10 / 21-8 Chandrabhusan TRIPATHI / Dimpal HAZARIKA - 17
XD
Round 1 - Gaurav DESWAL / Anamika KASHYAP 21-15 / 21-18 Nishant DUA / Tapaswini SAMANTARAY - 26
Round 1 - HAN Chengkai / CAO Tongwei 21-6 / 21-14 Tushar SHARMA / Saruni SHARMA 658 19
Round 1 24 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 16-21 / 21-17 / 21-17 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 53 57
Round 1 49 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 21-17 / 21-10 Vighnesh DEVLEKAR / Harika VELUDURTHI 151 26
Round 1 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-13 / 21-14 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 87 31
Round 1 74 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-9 / 21-10 RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar 770 20
Round 1 28 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-18 / 21-14 WANG Zekang / FENG Xueying - 35
Round 1 94 Rohan KAPOOR / Kuhoo GARG 21-16 / 21-13 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 147 30
Round 1 43 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-8 / 21-7 Komandani Maytri SUGIARTO / Maretha Dea GIOVANI 531 19
Round 1 34 HE Jiting / DU Yue 16-21 / 21-17 / 21-16 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 69 64
Round 1 329 Shivam SHARMA / Poorvisha S RAM 21-4 / 21-8 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 113 14
Round 1 12 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-14 / 21-16 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 48 31
Round 1 187 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 21-16 / 16-21 / 21-14 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 167 44
Round 1 120 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 12-21 / 21-15 / 21-15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 26 51
Round 1 41 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-5 / 21-8 Siddharth . / Jagriti NASHIER - 16
Round 1 117 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 21-11 / 21-12 Kashish SHARMA / Seema PANCHAL - 16
Round 2 - HAN Chengkai / CAO Tongwei 21-9 / 21-10 Gaurav DESWAL / Anamika KASHYAP - 18
Round 2 24 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-10 / 21-19 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 49 32
Round 2 74 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-16 / 15-21 / 23-21 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10 69
Round 2 28 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-10 / 21-11 Rohan KAPOOR / Kuhoo GARG 94 28
Round 2 34 HE Jiting / DU Yue 21-14 / 21-13 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 43 31
Round 2 12 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-10 / 21-16 Shivam SHARMA / Poorvisha S RAM 329 27
Round 2 120 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-19 / 21-19 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 187 36
Round 2 41 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-19 / 21-12 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 117 27
Quarter-final 24 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-8 / 21-13 HAN Chengkai / CAO Tongwei - 24
Quarter-final 28 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-11 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 74 38
Quarter-final 34 HE Jiting / DU Yue 21-11 / 21-19 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 12 35
Quarter-final 120 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-17 / 21-12 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 41 29
Semi-final 28 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-19 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 24 45
Semi-final 120 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-19 / 24-22 HE Jiting / DU Yue 34 42
Final 28 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 120 37
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 68 6 19.4% 2423 78.16 00:34:08 2.29 2 6.5%
MS 30 70 10 33.3% 2539 84.63 00:48:14 1.75 8 26.7%
WD 31 63 1 3.2% 2078 67.03 00:32:58 2.03 2 6.5%
WS 31 72 10 32.3% 2497 80.55 00:40:33 1.99 3 9.7%
XD 31 67 5 16.1% 2335 75.32 00:32:48 2.3 2 6.5%
Total 154 340 32 20.8% 11872 77.09 00:37:40 2.05 17 11.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
U.S.A. 5 2 71.4%
China 28 12 70.0%
Indonesia 24 11 68.6%
Chinese Taipei 8 4 66.7%
Spain 4 2 66.7%
Russia 3 2 60.0%
Malaysia 14 10 58.3%
Thailand 14 10 58.3%
Bulgaria 1 1 50.0%
Denmark 15 16 48.4%
Hong Kong 8 9 47.1%
India 57 97 37.0%
Nepal 0 1 0.0%
England 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Israel 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Viktor AXELSEN KIDAMBI Srikanth 21-7 / 22-20
2018 SHI Yuqi CHOU Tien Chen 21-18 / 21-14
2017 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-10
2016 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-18
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 18-21 / 21-13 / 21-12
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-17
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-15 / 18-21 / 21-17
2012 SON Wan Ho LEE Chong Wei 21-18 / 14-21 / 21-19
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-12 / 12-21 / 21-15
2010 Alamsyah YUNUS GURUSAIDUTT R. M. V. 21-13 / 21-18
2009 Taufik HIDAYAT Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 21-19
2008 Boonsak PONSANA Chetan ANAND 21-16 / 21-12
1997 Harijanto ARBI PULLELA Gopichand 15-4 / 15-7