Swiss Open  

Tournament Name: Swiss Open 2001 (I)
Tournament Dates: 18/03/2001-18/03/2001
Location: Switzerland, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN
MS Muhammad Roslin HASHIM Tsuen Seng LEE
WD LEE Kyung Won / RA Kyung Min Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN
WS PI Hongyan Huaiwen XU
XD Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER Michael SOGAARD / Rikke OLSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (35*) Harald KOCH / Jurgen KOCH 7-5 / 7-3 / 7-0 Oliver ANDREY / Cedric POYET - 0
Round 1 (32*) Chris HUNT / Julian ROBERTSON 7-4 / 7-3 / 4-7 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (14*) 0
Round 1 (28*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 7-3 / 7-1 / 7-4 Pascal BIRCHER / Remy MATTHEY DE L`ETANG (236*) 0
Round 1 (33*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 8-6 / 8-6 / 3-7 Chieng Hun HONG / Kean Kok NG (179*) 0
Round 1 (421*) CHUNG Jae Sung / HA Tae Kwon 1-7 / 7-2 / 7-5 Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN (9*) 0
Round 1 (44*) Bryan MOODY / Brent OLYNYK 7-3 / 7-2 / 7-4 Stefan ARNET / Paulo VON SCALA - 0
Round 1 (20*) Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 7-4 / 7-1 / 7-0 Markus ARNET / Christian UNTERNAEHRER (284*) 0
Round 1 (17*) Dennis LENS / Quinten VAN DALM 8-6 / 7-3 / 6-8 Takanori AOKI / Toru MATSUMOTO (130*) 0
Round 1 (411*) JUNG Sung Gyun / YOO Yong Sung 7-1 / 7-5 / 7-3 James ANDERSON / Graham HURRELL (16*) 0
Round 1 (8*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 7-0 / 7-2 / 7-2 Robbert DE KOCK / Christian MOELLER MADSEN - 0
Round 1 (49*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 7-1 / 6-8 / 7-1 MA Che Kong / YAU Tsz Yuk (15*) 0
Round 1 (18*) Anthony CLARK / Ian SULLIVAN 7-2 / 8-6 / 8-6 CHEN Chun-Chi / TSAI Chia Hsin (757*) 0
Round 1 (76*) Kim Pong Patrick LAU / Aman SANTOSA 7-0 / 7-2 / 7-3 Yousuke NAKANISHI / Shinya OHTSUKA (125*) 0
Round 1 (10*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 7-2 / 7-2 / 7-1 Thomas IVERSEN / Aras RAZAK (173*) 0
Round 1 - Dwi ARYANTO / SALIM W.O. Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON (5*) 0
Round 2 (2*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 7-2 / 7-1 / 7-2 Harald KOCH / Jurgen KOCH (35*) 0
Round 2 (28*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 7-4 / 4-7 / 7-3 Chris HUNT / Julian ROBERTSON (32*) 0
Round 2 (33*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 7-4 / 7-3 / 7-4 Dwi ARYANTO / SALIM - 0
Round 2 (421*) CHUNG Jae Sung / HA Tae Kwon 7-4 / 7-4 / 7-0 Bryan MOODY / Brent OLYNYK (44*) 0
Round 2 (17*) Dennis LENS / Quinten VAN DALM 7-0 / 5-7 / 7-2 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (20*) 0
Round 2 (8*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 5-7 / 7-5 / 7-5 JUNG Sung Gyun / YOO Yong Sung (411*) 0
Round 2 (49*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 8-6 / 7-4 / 7-0 Anthony CLARK / Ian SULLIVAN (18*) 0
Round 2 (10*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 8-7 / 3-7 / 7-0 Kim Pong Patrick LAU / Aman SANTOSA (76*) 0
Quarter-final (2*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 6-7 / 7-4 / 6-8 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (28*) 0
Quarter-final (421*) CHUNG Jae Sung / HA Tae Kwon 5-7 / 7-4 / 7-0 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (33*) 0
Quarter-final (8*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 7-4 / 7-2 / 7-2 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (17*) 0
Quarter-final (10*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 7-1 / 7-2 / 7-2 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW (49*) 0
Semi-final (2*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 7-5 / 7-4 / 4-7 CHUNG Jae Sung / HA Tae Kwon (421*) 0
Semi-final (8*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 7-1 / 7-2 / 7-8 Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE (10*) 0
Final (8*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 4-7 / 7-2 / 1-7 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN (2*) 0
MS (qual)
Round 1 (666*) Irfan RAZI 7-0 / 7-3 / 4-7 Patrick VON WEISSENFLUH (958*) 0
MS
Round 1 (52*) ismail SAMAN 7-2 / 7-3 / 7-1 Thomas IVERSEN (364*) 0
Round 1 (35*) Jens ROCH 7-5 / 4-7 / 8-7 LIAO Sheng Shiun (328*) 0
Round 1 (65*) Shoji SATO 7-3 / 7-3 / 8-6 Oliver ANDREY (469*) 0
Round 1 (61*) Jim Ronny ANDERSEN 7-3 / 7-5 / 7-5 Pavel UVAROV (76*) 0
Round 1 (29*) Dicky PALYAMA 7-0 / 7-2 / 8-6 Kasper FANGEL (112*) 0
Round 1 (57*) Andrew SOUTH 7-1 / 7-2 / 7-0 Christian MOELLER MADSEN (603*) 0
Round 1 (27*) Daniel ERIKSSON 7-0 / 7-4 / 7-3 Paulo VON SCALA (162*) 0
Round 1 (63*) Tsuen Seng LEE 7-3 / 3-7 / 7-3 Colin HAUGHTON (44*) 0
Round 1 (54*) SHON Seung Mo 7-2 / 7-1 / 7-1 CHANG Jeng-Shyuang (158*) 0
Round 1 (81*) Per-Henrik CROONA 4-7 / 7-1 / 7-4 Alexej CHUMAKOV (260*) 0
Round 1 (47*) TAM Kai Chuen 3-7 / 7-4 / 7-2 Jurgen KOCH (58*) 0
Round 1 (143*) Yousuke NAKANISHI 5-7 / 8-6 / 7-0 Ramesh NATHAN (46*) 0
Round 1 (604*) Dwi ARYANTO 5-7 / 7-2 / 7-2 Gerben BRUIJSTENS (78*) 0
Round 1 (59*) Bjoern JOPPIEN 7-3 / 7-4 / 6-8 Rasmus WENGBERG (18*) 0
Round 1 (89*) Kay Bin YEOH 7-2 / 7-5 / 7-0 Markus ARNET (216*) 0
Round 1 (73*) Muhammad Hafiz HASHIM 7-2 / 4-7 / 5-7 Michael EDGE (48*) 0
Round 1 (26*) PERMADI Fung 7-2 / 7-2 / 7-5 NG Wei (45*) 0
Round 1 (421*) Toru MATSUMOTO 7-4 / 7-3 / 7-3 Christian UNTERNAEHRER (310*) 0
Round 1 (33*) Kasper OEDUM 7-0 / 7-1 / 7-0 Martin DE JONGE (184*) 0
Round 1 (21*) HARIYANTO Agus 7-2 / 7-0 / 7-2 Cedric POYET (403*) 0
Round 1 (37*) Martin HAGBERG 7-2 / 7-3 / 7-2 Matthew SHUKER (123*) 0
Round 1 (62*) Shinya OHTSUKA 8-7 / 7-4 / 7-3 Niels Christian KALDAU (136*) 0
Round 1 (24*) Tjitte WEISTRA 5-7 / 7-6 / 7-4 SALIM (107*) 0
Round 1 (50*) Ronald SUSILO 7-2 / 7-0 / 7-0 JANG Young Soo (291*) 0
Round 2 (6*) Taufik HIDAYAT 4-7 / 7-5 / 4-7 ismail SAMAN (52*) 0
Round 2 (35*) Jens ROCH 5-7 / 7-5 / 2-7 Shoji SATO (65*) 0
Round 2 (17*) Vladislav DRUZCHENKO 7-1 / 7-0 / 7-3 Jim Ronny ANDERSEN (61*) 0
Round 2 (29*) Dicky PALYAMA 7-4 / 7-0 / 8-6 Andrew SOUTH (57*) 0
Round 2 (27*) Daniel ERIKSSON 5-7 / 7-2 / 0-7 James CHUA (406*) 0
Round 2 (63*) Tsuen Seng LEE 5-7 / 2-7 / 7-4 SHON Seung Mo (54*) 0
Round 2 (12*) Richard VAUGHAN 7-5 / 8-7 / 7-5 Per-Henrik CROONA (81*) 0
Round 2 (47*) TAM Kai Chuen 7-1 / 7-1 / 7-1 Yousuke NAKANISHI (143*) 0
Round 2 (604*) Dwi ARYANTO 7-0 / 4-7 / 7-5 Bjoern JOPPIEN (59*) 0
Round 2 (89*) Kay Bin YEOH 7-3 / 7-5 / 7-5 Anders BOESEN (8*) 0
Round 2 (73*) Muhammad Hafiz HASHIM 7-1 / 7-5 / 6-8 PERMADI Fung (26*) 0
Round 2 (10*) Marleve MAINAKY 7-2 / 7-4 / 8-6 Toru MATSUMOTO (421*) 0
Round 2 (21*) HARIYANTO Agus 7-2 / 2-7 / 7-5 Kasper OEDUM (33*) 0
Round 2 (13*) LEE Hyun Il 0-7 / 8-7 / 8-6 Martin HAGBERG (37*) 0
Round 2 (62*) Shinya OHTSUKA 7-4 / 6-8 / 7-4 Tjitte WEISTRA (24*) 0
Round 2 (5*) Muhammad Roslin HASHIM 8-7 / 7-2 / 7-4 Ronald SUSILO (50*) 0
Round 3 (6*) Taufik HIDAYAT 7-2 / 7-2 / 7-3 Jens ROCH (35*) 0
Round 3 (17*) Vladislav DRUZCHENKO 8-6 / 7-3 / 6-8 Dicky PALYAMA (29*) 0
Round 3 (63*) Tsuen Seng LEE 7-0 / 7-5 / 7-1 Daniel ERIKSSON (27*) 0
Round 3 (12*) Richard VAUGHAN 7-0 / 7-0 / 1-7 TAM Kai Chuen (47*) 0
Round 3 (89*) Kay Bin YEOH 8-7 / 6-8 / 7-2 Dwi ARYANTO (604*) 0
Round 3 (10*) Marleve MAINAKY 5-7 / 0-7 / 8-6 Muhammad Hafiz HASHIM (73*) 0
Round 3 (21*) HARIYANTO Agus 7-4 / 3-7 / 8-7 LEE Hyun Il (13*) 0
Round 3 (5*) Muhammad Roslin HASHIM 8-6 / 7-0 / 7-2 Shinya OHTSUKA (62*) 0
Quarter-final (6*) Taufik HIDAYAT 4-7 / 7-5 / 3-7 Vladislav DRUZCHENKO (17*) 0
Quarter-final (63*) Tsuen Seng LEE 7-1 / 7-0 / 7-2 Richard VAUGHAN (12*) 0
Quarter-final (10*) Marleve MAINAKY 3-7 / 8-6 / 7-2 Kay Bin YEOH (89*) 0
Quarter-final (5*) Muhammad Roslin HASHIM 7-2 / 7-0 / 7-1 HARIYANTO Agus (21*) 0
Semi-final (63*) Tsuen Seng LEE 6-8 / 8-7 / 7-1 Taufik HIDAYAT (6*) 0
Semi-final (5*) Muhammad Roslin HASHIM 7-5 / 8-6 / 2-7 Marleve MAINAKY (10*) 0
Final (5*) Muhammad Roslin HASHIM 1-7 / 7-4 / 7-4 Tsuen Seng LEE (63*) 0
WD
Round 1 (91*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 7-2 / 7-0 / 7-1 Sabine FRANZ / Simone PRUTSCH (40*) 0
Round 1 (56*) Judith BAUMEYER / Santi WIBOWO 2-7 / 1-7 / 7-4 Claudia VOGELGSANG / Huaiwen XU (93*) 0
Round 1 - JUN Jae Youn / PARK Hyo Sun 7-0 / 7-4 / 7-1 Verena FASTENBAUER / Karina LENGAUER (37*) 0
Round 1 - Jane BRAMSEN / Tina RIEDL 8-6 / 8-6 / 2-7 PI Hongyan / ZENG Yaqiong (123*) 0
Round 1 (36*) Ella TRIPP / Sara Sankey (Halsall) 7-4 / 7-2 / 7-0 Jody PATRICK / Charmaine REID - 0
Round 2 (6*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 7-3 / 7-3 / 7-2 Masami YAMAZAKI / Keiko YOSHITOMI (54*) 0
Round 2 (91*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 7-5 / 6-8 / 7-4 Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER (33*) 0
Round 2 (13*) Pernille HARDER / Majken VANGE 7-0 / 7-4 / 7-1 KIM Na Rae / SEO Yoon Hee - 0
Round 2 (18*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 7-3 / 7-0 / 7-2 Judith BAUMEYER / Santi WIBOWO (56*) 0
Round 2 - JUN Jae Youn / PARK Hyo Sun 7-3 / 2-7 / 7-2 Nicole GRETHER / Nicol PITRO (29*) 0
Round 2 (27*) Kaori MORI / Megumi ONIIKE 7-1 / 8-6 / 4-7 Jane BRAMSEN / Tina RIEDL - 0
Round 2 (89*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 7-2 / 7-3 / 7-3 Ella TRIPP / Sara Sankey (Halsall) (36*) 0
Round 2 (8*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 7-1 / 7-2 / 7-1 Kirsteen MCEWAN-MILLER / Rita Yuan GAO - 0
Quarter-final (6*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 7-5 / 2-7 / 7-3 HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung (91*) 0
Quarter-final (18*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 7-5 / 7-0 / 7-5 Pernille HARDER / Majken VANGE (13*) 0
Quarter-final (27*) Kaori MORI / Megumi ONIIKE 7-0 / 8-6 / 7-0 JUN Jae Youn / PARK Hyo Sun - 0
Quarter-final (89*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 6-8 / 7-5 / 7-1 Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER (8*) 0
Semi-final (6*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 7-0 / 7-4 / 7-2 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (18*) 0
Semi-final (89*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 7-1 / 7-5 / 7-3 Kaori MORI / Megumi ONIIKE (27*) 0
Final (89*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 7-3 / 8-6 / 2-7 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (6*) 0
WS
Round 1 (15*) Julia MANN 7-0 / 7-0 / 7-3 Claudia VOGELGSANG (160*) 0
Round 1 (506*) KIM Na Rae 7-3 / 2-7 / 7-5 Jody PATRICK (277*) 0
Round 1 (21*) ZENG Yaqiong 7-5 / 7-2 / 5-7 PARK Hyo Sun (144*) 0
Round 1 (30*) KOON Wai Chee 8-6 / 6-8 / 7-0 Charmaine REID (64*) 0
Round 1 (13*) Judith MEULENDIJKS 7-1 / 7-2 / 7-5 Petra KRETZER (226*) 0
Round 1 (111*) Huaiwen XU 7-1 / 7-1 / 7-3 Simone PRUTSCH (61*) 0
Round 1 (73*) Kaori MORI 7-3 / 7-1 / 6-8 Anna LARTCHENKO FISCHER (221*) 0
Round 1 (16*) LING Wan Ting 7-3 / 7-1 / 7-1 Sabine FRANZ (149*) 0
Round 1 (175*) JUN Jae Youn 5-7 / 7-3 / 7-4 Anu NIEMINEN (23*) 0
Round 1 (11*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 7-2 / 7-3 / 7-4 Nicole GRETHER (44*) 0
Round 1 (68*) PI Hongyan 7-2 / 7-0 / 7-1 Denyse JULIEN (78*) 0
Round 1 (18*) Elena NOZDRAN 2-7 / 7-2 / 7-4 Santi WIBOWO (93*) 0
Round 1 (309*) SEO Yoon Hee 7-4 / 7-0 / 7-0 Tina RIEDL (103*) 0
Round 1 - Yoshimi HATAYA W.O. Fiona SNEDDON (49*) 0
Round 2 (7*) Marina ANDRIEVSKAYA 7-3 / 7-0 / 7-1 Yoshimi HATAYA - 0
Round 2 (15*) Julia MANN 7-1 / 7-1 / 7-0 KIM Na Rae (506*) 0
Round 2 (30*) KOON Wai Chee 7-4 / 7-2 / 7-5 ZENG Yaqiong (21*) 0
Round 2 (111*) Huaiwen XU 7-4 / 7-0 / 7-0 Judith MEULENDIJKS (13*) 0
Round 2 (16*) LING Wan Ting 7-2 / 7-4 / 8-7 Kaori MORI (73*) 0
Round 2 (175*) JUN Jae Youn 8-6 / 2-7 / 8-6 Mia AUDINA TJIPTAWAN (11*) 0
Round 2 (68*) PI Hongyan 7-0 / 7-0 / 7-2 Elena NOZDRAN (18*) 0
Round 2 (309*) SEO Yoon Hee W.O. Kelly MORGAN (6*) 0
Quarter-final (7*) Marina ANDRIEVSKAYA 7-0 / 7-5 / 7-1 Julia MANN (15*) 0
Quarter-final (111*) Huaiwen XU 7-2 / 7-0 / 7-5 KOON Wai Chee (30*) 0
Quarter-final (175*) JUN Jae Youn 2-7 / 4-7 / 7-3 LING Wan Ting (16*) 0
Quarter-final (68*) PI Hongyan 7-5 / 7-0 / 7-3 SEO Yoon Hee (309*) 0
Semi-final (111*) Huaiwen XU 7-0 / 1-7 / 7-2 Marina ANDRIEVSKAYA (7*) 0
Semi-final (68*) PI Hongyan 7-5 / 7-2 / 7-3 JUN Jae Youn (175*) 0
Final (68*) PI Hongyan 7-2 / 7-1 / 7-5 Huaiwen XU (111*) 0
XD
Round 1 (458*) Keita MASUDA / Seiko YAMADA 7-5 / 2-7 / 6-8 Vladislav DRUZCHENKO / Elena NOZDRAN - 0
Round 1 (45*) Graham HURRELL / Sarah HARDAKER 7-4 / 7-1 / 7-2 Martin DE JONGE / Sabine FRANZ (152*) 0
Round 1 - Toru MATSUMOTO / Keiko YOSHITOMI 4-7 / 7-1 / 7-4 JUNG Sung Gyun / LEE Hyo Jung (190*) 0
Round 1 (13*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 7-5 / 7-0 / 7-4 Brent OLYNYK / Denyse JULIEN - 0
Round 1 (80*) Jonas RASMUSSEN / Helene KIRKEGAARD 7-0 / 7-3 / 7-0 Shinya OHTSUKA / Megumi ONIIKE (684*) 0
Round 1 (28*) Lars PAASKE / Jane BRAMSEN 7-1 / 7-3 / 6-8 Aras RAZAK / Anna LARTCHENKO FISCHER - 0
Round 1 (141*) LIU Kwok Wa / KOON Wai Chee 7-70 / 7-1 / 7-0 Harald KOCH / Tina RIEDL - 0
Round 1 (33*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 7-1 / 4-7 / 7-3 Simon ARCHER / Gail EMMS (59*) 0
Round 1 (47*) Jim LAUGESEN / Pernille HARDER 7-4 / 5-7 / 8-6 Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO (652*) 0
Round 1 (31*) Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO 7-1 / 7-1 / 7-5 Thomas IVERSEN / Petra KRETZER (554*) 0
Round 1 (107*) HA Tae Kwon / LEE Kyung Won 7-3 / 7-2 / 7-2 Shoji SATO / Yoshimi HATAYA - 0
Round 1 - Nathan ROBERTSON / Donna KELLOGG 7-2 / 7-4 / 7-3 YAU Tsz Yuk / LING Wan Ting (40*) 0
Round 1 - Takanori AOKI / Masami YAMAZAKI 7-4 / 6-8 / 7-1 Pascal BIRCHER / Judith BAUMEYER (501*) 0
Round 1 (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 7-5 / 7-0 / 7-1 Ola MOLIN / Johanna PERSSON (41*) 0
Round 1 - YOO Yong Sung / HWANG Yu Mi W.O. NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen (322*) 0
Round 2 (2*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 7-1 / 7-5 / 7-2 Keita MASUDA / Seiko YAMADA (458*) 0
Round 2 (45*) Graham HURRELL / Sarah HARDAKER 8-7 / 7-3 / 7-5 Toru MATSUMOTO / Keiko YOSHITOMI - 0
Round 2 (13*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 7-5 / 7-2 / 1-7 Jonas RASMUSSEN / Helene KIRKEGAARD (80*) 0
Round 2 - YOO Yong Sung / HWANG Yu Mi 7-1 / 7-3 / 5-7 Lars PAASKE / Jane BRAMSEN (28*) 0
Round 2 (33*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 7-4 / 7-5 / 7-3 LIU Kwok Wa / KOON Wai Chee (141*) 0
Round 2 (31*) Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO 7-24 / 7-1 / 7-3 Jim LAUGESEN / Pernille HARDER (47*) 0
Round 2 (107*) HA Tae Kwon / LEE Kyung Won 7-4 / 7-8 / 2-7 Nathan ROBERTSON / Donna KELLOGG - 0
Round 2 (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 7-3 / 7-2 / 7-2 Takanori AOKI / Masami YAMAZAKI - 0
Quarter-final (2*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 7-3 / 7-3 / 7-2 Graham HURRELL / Sarah HARDAKER (45*) 0
Quarter-final - YOO Yong Sung / HWANG Yu Mi 4-7 / 7-2 / 8-7 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (13*) 0
Quarter-final (33*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 8-6 / 8-6 / 8-7 Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO (31*) 0
Quarter-final (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 7-5 / 7-1 / 7-3 HA Tae Kwon / LEE Kyung Won (107*) 0
Semi-final (2*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 7-4 / 7-5 / 7-0 YOO Yong Sung / HWANG Yu Mi - 0
Semi-final (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 7-1 / 7-2 / 7-4 Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN (33*) 0
Final (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 7-4 / 7-2 / 7-5 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (2*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 87 29 100.0% 889 30.66 0 0 0.0%
MS 55 165 55 100.0% 1703 30.96 0 0 0.0%
WD 20 60 20 100.0% 589 29.45 0 0 0.0%
WS 27 81 27 100.0% 775 28.7 0 0 0.0%
XD 29 87 29 100.0% 980 33.79 0 0 0.0%
Total 160 480 160 100.0% 4936 30.85 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
France 5 1 83.3%
Malaysia 18 8 69.2%
Denmark 32 16 66.7%
Indonesia 6 3 66.7%
Wales 2 1 66.7%
Korea 23 15 60.5%
Germany 9 6 60.0%
Hong Kong 12 9 57.1%
Netherlands 7 6 53.8%
Sweden 9 8 52.9%
Ukraine 3 3 50.0%
Singapore 2 2 50.0%
China 1 1 50.0%
Norway 1 1 50.0%
Japan 15 18 45.5%
England 9 13 40.9%
Chinese Taipei 1 4 20.0%
Switzerland 4 23 14.8%
Canada 1 8 11.1%
Austria 1 10 9.1%
Poland 0 1 0.0%
Russia 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2023 Koki WATANABE CHOU Tien Chen 22-20 / 18-21 / 21-12
2022 Jonatan CHRISTIE PRANNOY H. S. 21-12 / 21-18
2021 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-16 / 21-6
2019 SHI Yuqi SAI PRANEETH B. 19-21 / 21-18 / 21-12
2018 Sameer VERMA Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-13
2017 LIN Dan SHI Yuqi 21-12 / 21-11
2016 PRANNOY H. S. Marc ZWIEBLER 21-18 / 21-15
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 21-15 / 12-21 / 21-14
2014 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-7 / 16-21 / 25-23
2013 WANG Zhengming DU Pengyu 21-18 / 21-18
2012 CHEN Jin LEE Hyun Il 14-21 / 21-9 / 21-17
2011 PARK Sung Hwan LEE Hyun Il 17-21 / 21-9 / 21-17
2010 CHEN Jin CHEN Long 12-21 / 21-15 / 21-17
2009 LEE Chong Wei LIN Dan 21-16 / 21-16
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-13 / 21-18
2007 CHEN Jin Simon SANTOSO 21-16 / 21-10
2006 LEE Chong Wei XIA Xuanze 15-8 / 15-0
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-10
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-12 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Anders BOESEN 15-10 / 15-2
2002 Marleve MAINAKY James CHUA 2-7 / 7-5 / 7-3
2001 Muhammad Roslin HASHIM Tsuen Seng LEE 1-7 / 7-4 / 7-4
2000 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-8 / 15-6
1999 PERMADI Fung Marleve MAINAKY 15-13 / 15-0
1998 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-12 / 8-15 / 15-11
1997 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 17-15 / 15-11
1996 Poul-Erik HOYER Thomas JOHANSSON 15-9 / 16-17 / 15-10
1995 Jens OLSSON HENDRAWAN 15-9 / 15-9
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Poul-Erik HOYER 17-18 / 17-16 / 15-3
1993 PERMADI Fung Peter KNOWLES 15-11 / 15-9
1992 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 18-15
1991 Par-Gunnar JONSSON Ib FREDERIKSEN 18-17 / 3-15 / 15-7
1989 LIU Zhiheng Nils SKEBY 15-7 / 15-13